LEIDSCH DAGBLAD stapei1 „Provincie Leiden" wordt wellicht geschrapt Oude kreten van Brezjnew vandaag ANWB en KNAC gaan te ver in kritiek snorfiets 'Gooi de verkeers- leiden bij den haag New York wil de Concorde niet ff boemannen alphen bij Dordrecht op brand- ziepag. 3 Bankroof door tweeling tumor vihamijtiuttinger nv DINSDAG 24 FEBRUARI 1976 OPGERICHT I MAART I860 34667 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN NEW YORK iUPI) De staat gen landingsrechten voor de Concor- New York heeft het gebruik van het de te zijn. De federale minister van vliegveld John P. Kennedy door het vervoer Coleman bepaalde enkele we- Frans-Britse supersonische lijnvlieg- ken geleden dat de Concorde vier- tuig Concorde met 46 tegen 10 stem-' maal per dag op Kennedy zou mo- men in de Senaat en 139 tegen 4 gen landen en tweemaal per dag op stemmen in de Algemene Vergade- het vliegveld Dulles bij Washington ring verboden. Gouverneur Hugh Ca- voor een proefperiode van 16 maan- rey moet de wet nog goedkeuren, den, die 1 maart zou ingaan. Voor maar heeft al dikwijls verklaard, te- landingsrechten op Dulles is alleen een federale goedkeuring nodig voor het Kennedyveld ook een staatsgoed- keuring. Voor het Kennedy-veld is ook een goedkeuring nodig van de staat New Jersey, die echter van daag een landingsrecht nog niet heeft afgewezen maar besloot tot hoorzittingen waarop voor- en tegen standers hun motieven kenbaar kun nen maken. 20 PAGINA'S de overheid vormen, niet om op verkeersgebied betutteld te wor den. maar om datgene tot stand te brengen wat ieder voor zich wenst. Daarvoor is dan wel een gemeenschappelijke inspanning, en een biidrage aan de nationa le kas nodig. Dit verklaart prof. ir. G. J. van der Burgt van de technische ho geschool in Delft in een artikel "En goede wegen èn een goed openbaar vervoer", dat versche nen is in het vandaag uitgekomen februaribulletin van de stichting Weg. Hij acht het een goede politiek de verschillende boemannen, die de dooi- de kiezers gekozen indi viduele vervoersmogelijkheden in de weg staan, op de brand stapel te gooien. In dit kader merkt Van der Burgt op, dat. wanneer de kie zers er 3,7 miljoen auto's op na houden en 1,7 miljoen bromfiet sen. met in totaal vervoersmo- gelijkheid voor 16,5 miljoen men sen, het ongeloofwaardig is, dat diezelfde kiezers een uitbreiding van het spoorwegnet, dat in to taal 180.000 zitplaatsen kan bie den. op prijs stellen Sprekende over het nu uitge voerde verkeersbeleid, zegt hij, dat dit fnoeilijk kan worden uit gevoerd zonder steun van de mensen, die daaraan moeten deelnemen. LEIDEN Van de mini-provincie Leiden, zoals voorge steld in het vorig jaar verschenen wetsontwerp over de be stuurlijke reorganisatie van ons land, komt niets terecht. Dit staat althans te lezen in een artikel dat vanmorgen in De Volkskrant is verschenen. In het bewuste artikel wordt gemeld dat de ministeriële werkgroep voor de bestuurlijke reorganisa tie (Mïcog) twee van de aanvankelijk voorgestelde 26 provin cies heejt geschrapt de provincies Leiden en Het Gooi MINISTER WESTERTERP: AMSTERDAM (ANP) De ANWB en de KNAC gaan onverantwoord ver in hun kritiek op de snorfiets. Dit zei minister Westerterp van Verkeer vanochtend tijdens een bijeenkomst van genodigden in de RAI, nadat enkele uren tevoren de Tweewieler RAI '76 was ge opend. Er is een beslissing van de regering gevallen en de minister ziet dan ook geen enkele aanlei ding te hebben maatregelen te gen de snorfiets te nemen De beslissing van de regering stoelt op het advies van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid, waarin staat dat de verkeersveiligheid van de in voering van de snorfiets niet in belangrijke mate wordt beïn vloed, aldus de bewindsman. Hij ziet geen enkele aanleiding om op het genomen besluit om de snorfiets op onze wegen toe te la ten terug te komen. "Het zit wel snor met de snorfiets en laat hem maar snorren", aldus minister Westerterp. "Het land is over de nog in te voe ren snorfiets reeds nu in twee kampen verdeeld: voor- en Te genstandei's", aldus de bewinds man. De invoering van de draag plicht van de helm voor bromfiet sers is in verband met de ver keersveiligheid een goede zaak ge weest en zal ook zeker niet ver- DEN HAAG (ANP) Premier Den Uyl acht de kans nihil, dat de ge- - dachten welke hij aan het begin van dit Jaar ontvouwde in het veel besproken VPRO-vraaggesprek, lei den tot toeneming van belasting- en premiefraude en tot ondermijning van de publieke moraal. Dit blijkt uit het antwoord, dat de minister president vandaag heeft gegeven op schriftelijke vragen, welke de libe rale Tweede Kamerleden Wiegel, Van Aardenne en Koning drie da gen na de uitzending van dat vraag gesprek stelden. Drs. Den Uyl herhaalde dat hij In net gesprek geen andere beleids voornemens bekendmaakte dan die vervat in de miljoenennota. dwijnen. Maar vt om de een of andere reden geen helm kunnen dragen, schept de snorfiets volgens de minister mo gelijkheden op zodanige wijze, dat er "geen onaanvaardbare ver slechtering van de verkeersveilig heid ontstaat". Hoewel dus niet verplicht, aldus de minister, zal 't wel verstandig zijn ook op de snorfiets een helm te dragen. "Uiteraard blijven wij alert op eventuele niet voorziene gevolgen op de verkeersveiligheid door de snorfiets", zo besloot de bewinds man, die ook wel wist. dat de snor fiets niet het ideale vervoermid del, maar door de beperking van de snelheid tot 20 km per uur aanvaardbaar is. Een tegenwoordig dikwijls te rugkerend. beeld uit Parijs. Onte vreden grafici strooien van tijd tot tijd een deel van de oplage van de Parisien Libéré over de straten uit om hun eisen kracht bij te zetten. De directie van het bedrijf ziet op deze manier tel kens weer een deel van de pro- duktie icijzigen in straatbedek king. waardoor het verkeer aan zienlijke last wordt bezorgd. Op de achtergrond de Are de Triomphe. Het ongebruikelijke protest heeft tot dusver nog niets uitgewerkt. ADVERTENTIE Bij het ministerie van Binnen landse Zaken kon men het bericht vanmorgen bevestigen noch ontken nen. De voorlichter van het minis terie toonde zich nogal verbaasd over het artikel. Wel kon hij meede len dat er binnenkort een nota "territoriale begrenzing" zal ver schijnen waarin de provincie-gren zen zullen zijn aangegeven. Ook het Tweede Kamerlid deringen worden, aldus het artikel in De Volkskrant, in parlementaire kring als kunstgrepen gezien omdat de samenhangen tussen de diverse agglomeraties gering is. Overigens is het nauwelijks aan te nemen dat het nieuwe voorstel van de Micog dat in grote lijnen het vorig jaar uitgebrachte wetsvoorstel volgt, ongehavend door de Tweede Kamer zal komen. Vooral op Nelleke Burg is haar komt kersvers van de Academie voor Kleinkunst in Amsterdam en wordt nu al de „ontdekking" ge_ noemd. Robert Long heeft haar uitgekozen voor zijn tweede thea tershow. De talentvolle academie- leerlinge heeft in deze show méér te doen dan alleen maar pauze- nummers opvullen. Voor haar is Robert Long een lot uit de loterij. PAGINA 5 Volgens de directeur-generaal van General Dynamics zijn er geen problemen bij de werkverdeling van de F16. Alles is onder con trole en verloopt volgens plan. PAGINA 7 WCT-tennistoernooi is in Rotter dam steunend en kreunend op gang gekomen. PAGINA 9 De Europese Gemeenschap ver oordeelt elke buitenlandse inmen ging in Afrika. PAGINA 13 Winkelpersoneel vindt extra koop avonden overbodig. PAGINA 15 VVD, de heer H. J. de Koster, toon- ministerie van Binnenlandse Zaken de zich vanmorgen verbaasd. Koster: "Het rapport van de com missie van ambtenaren die zich met de bestuurlijke reorganisatie be zighoudt is nog niet bij de Tweede Kamerleden bekend. Kennelijk is er via die commissie het één en an der uitgelekt. Ik heb vanmorgen di rect om meer inlichtingen gevraagd. Als het bericht voor Leiden chijnto men niet bijster gelukkig te zijn met het nieuwe voorstel, temeer daar er nauwelijks iets is gewij zigd t.a.v. het geringe takenpakket van de gemeenten. Veranderingen Wellicht zal Binnenlandse Zaken het wetsontwerp zodanig gaan op is vind ik dat stellen dat de Tweede Kamer er nog slechte zaak. ruimschoots veranderingen in kan Overigens heb ik de indruk dat de aanbrengen zodat het ontwerp op de provinciale herin instemming van de invloedrij- GRONINGEN (ANP) De twee vrouwen, die kortgeleden een bankfiliaal van de bondsspaarbank in Groningen overvielen zijn in Lu gano door de politie aangehouden. De Groninger politie heeft bericht uit Zwitserland van de aanhouding ontvangen. Het tweetal, de 32-jari- ge E. S.-H. en haar tweelingzuster M. H., hadden op 24 november van het vorige jaar een overval gepleegd op het bankfiliaal aan de Paters- woloseweg in Groningen en waren er met een kleine tienduizend gul den vandoor gegaan. Of de vrouwen zullen worden uitgeleverd aan Ne derland is nog niet bekend. E. S.-H. heeft de Zwiterse nationaliteit en zal derhalve vrijwel zeker niet wor den uitgeleverd. M. H. heeft de Hongaarse nationaliteit. pitje staat. Het ke Vereniging van Nederlandse Ge niet meenten kan rekenen. Eerste winst voor Ford CONCORD (Reuter) De eerste uitslag in de voorverkiezingen in de Amerikaanse staat New Hampshire is een succes voor president Ford gebleken. Hij kreeg 11 stemmen te gen zijn rivaal Ronald Reagan 4. Bij de Democraten leidde de oud gouverneur van Georgia Jimmy Car ter in een kleine plattelandsgemeen te met 23 ingeschreven kiezers met vijf stemmen, terwijl drie andere Democratische gegadigden elk één stem kregen. Provinciaal Het schrappen van de provincies Leiden en Het Gooi zou bedoeld zijn om de nieuwe indeling meer een echt provinciaal karakter te geven In het oude model werd in de Rand stad uitgegaan van gegroeide agglo meraties hetgeen dus zou neerko men op een vergroting van het lo kaal bestuur. Volgens het nieuwe voorstel van de Micog gaat de Leidse agglomera tie deel uit maken van een provin cie Den Haag terwijl Alphen aan den Ryn bij de provincie Gouda/ Dordrecht wordt gevoegd. Het Gooi wordt onderdeel van de nieuwe pro vincie rond! Amersfoort. De veran- [Almat keukens kunt u rustig kopen. Voor goede kwaliteit, prima service en een aantrekkelijke prijs staan wij garant. Komt u eens vrijblijvend bij ons kijken. I U kunt dan en passant nog een macht aan informatie I opdoen op het gebied van sanitair, tegels, huishoudelijke I'M aPParatenender9e,'ike- Uw bezoek is beslist de moeite waard. 1 in de toonzaal van: keukens Wasbekerlaan 59, Sassenheim, tel. 02522-19010 Geopend: ma. t/ n vrijdags van 8.3017.00 uur Donderdags: 8.30-21.00 u. Plenty Parkeerruimte. MOSKOU (AFP/Reuter) Partij-' leider Leonid Brezjnew heeft van ochtend in Moskou het 25ste congres van de CPSU, de communistische partij van de Sowjet-Unie geopend. Hij werd met langdurig applaus be groet door 5.000 afgevaardigden en de delegatie van buitenlandse comnu- nistische partijen en bevrijdingsbe wegingen. Voorzitter van het congres is de 74- Jarige Mikhail Soeslow, partij-ideo loog en een van de belangrijkste le den van het Politburo. Hij deelde mee dat 103 delegaties uit 96 landen od het congres vertegenwoordigd zijn, meer dan ooit tevoren. Afwezig zijn delegaties van de communistische partijen van China, Albanië, Japan, Egypte en Nederland. Een bijzonder hartelijk welkom kregen de Chileen se delegatie en de Cubaanse premier Fidel Castro. Nadat de agenda werd goedgekeurd gaf Soeslow het woord aan Brezj new, die naar werd verwacht onge veer vijf uur aan het woord zou blij- Veel bewolking bewolking, plas •gend droog. M krachtige zuidv a circa'}) gr. selijk tl ge. s •stelijke eks 4, Vertegenwoordigers van de afdeling Leiden van de VVDM hebben vanmorgen op het ministerie van Defensie een petitie met vijfhonderd handtekeningen overhandigd aan de loco-secretaris-generaal van Defensie, de heer Schaepman. In de petitie spreken zij hun ongenoegen uit over de huidige com pensatieregelingen. Op de foto vl.n.r.: Koen Zonneveld, Wim Snijder en Sjaak Commandeur. ven. De Russische partijleider ging in zijn politiek overzicht van de af gelopen vijf jaar uitvoerig in op de ontspanningspolitiek, en richtte scherpe kritiek aan het adres van Peking. Zowel op binnenlands als op buiten lands gebied heeft de Sowjet-Unie sinds het vorige partijcongres van 1971 belangrijke successen geboekt, aldus Brezjnew. Het vredesprogram ma van de Sowjet-Unie wordt in de hele wereld gewaardeerd. Deze po litiek tegen agressie en tegen oor logszuchtige krachten zal worden voortgezet. Dankzij de eenheid en so lidariteit van de socialistische lan den hebben wij de afgelopen vijf jaar grote dingen tot stand gebracht. Als grote successen noemde Brezj new de internationale erkenning van de DDR, de toelating van de DDR tot de VN, en de internationale bevesti ging van de onschendbaarheid van de westelijke grenzen van de DDR, Polen en Tsjecho-Slowakije. Fel keerde hij zich tegen Peking, dat volgens hem gemene zaak maakt met de "extreemste reactie" in de wereld en pogingen doet om de ont spanning te torpederen, de ontwape ning tegenwerkt en probeert vijandschap tussen de staten te zaaien. China's inspanningen om een wereldoorlog te provoceren betekenen een groot gevaar voor alle vredelie vende volkeren. "Wij zullen de strijd tegen het Maoisme voortzetten, een principiële en een onverzoenlijke strijd", aldus de Russische partijlei der. Tevens verzekerde hij dat de Sowjet-Unie bereid is de betrekkin gen met China te normaliseren op basis van de principes van vreedzame coëxistentie. De Sowjet-Unie, aldus Brezjnew, is tegen een verdeling van de wereld in militaire blokken, en tegen de bewa peningswedloop. Maar zolang het militaire blok van de NAVO blijft be staan en "militaire elementen" de bewapeningswedloop voortzetten, zullen de Sowjet-Unie en de overige leden van het Pact van Warschau hun politiek-militair bondgenoot schap versterken. Inmenging in onze binnenlandse za ken zullen we niet dulden, aldus Brezjnew, die daarmee doelde op de voorwaarden die het Amerikaanse Congres heeft verbonden aan han delsvoordelen. "Dat is geen taal die tegen ons kan worden gébruikt. We willen onze betrekkingen met de Ver enigde Staten verbeteren, maar dat moet strikt op basis van onze over eenkomsten en verdragen gebeu ren". een handelsakkoord, dat afhankelijk werd gesteld van een versoepeling van de emigraticbepalingen, met name voor Russische Joden. Kavel gaat in beroep tegen weigeren van bouwvergunning op LBF-terrein LEIDEN De projectontwikke lingsmaatschappij Kavel BV zal bij de gemeenteraad van Leiden in be roep gaan tegen het besluit van B en W, om geen bouwvergunning te verstrekken voor een bouwplan dat Kavel had ingediend. Zoals bekend wil Kavel, sinds de zomer van vorig jaar eigenaar van de voormalige broodfabriek van de LBF 'op de hoek van de Rijnsbur- gersingel en de Nieuwe Mare), de oude broodfabriek slopen en in Plaats daarvan een winkelgalerij bou wen met flats er boven. Voor dit plan hebben B en W ech ter geen bouwvergunning afgegeven, omdat het niet in overeenstemming zou zijn met de bouwverordening. Dit laatste wordt door Kavel bestre den. Overigens willen B. en W. hele maal geen nieuwbouw op het ter rein van de voormalige broodfabriek. Er zijn namelijk plannen om op die plaats een park aan te leggen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1