EG veroordeelt iedere vreemde actie in Afrika NAAST HET NIEUWS GIJZELING IN BEIROET BEËINDIGD Richard Nixon bij Mao PRESIDENT PERON STEEDS MEER IN MOEILIJKHEDEN Talrijke huiszoekingen in Japan in Lockheed-affaire Zeer zwaar bewaakt proces ontvoerders van Herrema verdaagd DINSDAG 24 FEBRUARI 1976 Zeven maanden voorwaardelijk voor neo-nazist Een DARMSTADT «SP» - neo-nazistische hansworst teren tot zeven maanden voor waardelijk veroordeeld. In een kale, troosteloze zaal van de rechtbank in Darmstadt werd de 47-jarige advocaat Manfred Roeder schuldig bevonden aan hetze tegen een volksgroep. De ze Roeder. leider van een "bur gerinitiatief", dat enkele tiental len politieke dwaallichten en oud-nazi's omvat heeft in een brochure geschreven dat Ausch_ witz een grote leugen is en geen zes miljoen, maar hoogstens 300.000 joden tijdens de Tweede Wereldoorlog in Europa zyn omgekomen. Niet deze boude bewering op zichzelf leidde tot veroordeling van de advocaat, maar het feit dat hij degenen die vasthouden aan de historische waarheid heeft belasterd en zijn ij ever en leidt tot het kweken van haat tegen het Jodendom. De officier van Justitie had daarvoor een jaar onvoorwaardelijk geëist, „daar niet aan te nemen is dat de verdachte van zijn strafbare handelingen zal afzien". Een gegronde vrees. Roeder, zoon van nationaal-socialisti- sche ouders, typisch zuiverheids apostel, voortgekomen uit de rij en van morele herbewapening, die evenzeer sexboetieks en poi^ nofilms te lijf gaat als "hot sprookje van de jodenvergassin gen" - deze Roeder is een fa natieke publiciteiitszoeker. Roeder glorieert in zijn op treden. Totdat het vonnis \alt en de erlangde vrijspraak -een illusie jlijkt. Zeven maanden voor waardelijk - "de rechtbank wil Roeder een kans geven zijn ac tiviteiten te staken". Het vonnis is mild, maar past toch niet in Roeders totale wereldbeeld. "Dat is onrecht'.' roept zijn ad vocaat Peter Stöckioht. uiterst- rechtse rechtskundige, die in dit baantje wel brood zag. nadat 25 collega's stichtelijk voor de eer hadden bedankt. En Roeder, met zijn gezicht naar de tribune, schreeuwt: "de dag van de wraak komt". LUXEMBURG (ANP) De negen landen van de Europese Gemeenschap hebben in Luxemburg de Cubaanse en Zuidafri- kaanse inmenging in Angola, en pogingen van de Sowj et-Unie om in Afrika een invloedssfeer te vestigen, veroordeeld. Zonder Cuba, Zuid-Afrika, de Sowjet-Ünie of ,,het communis me" met name te noemen, verklaarden de ministers van Bui tenlandse Zaken na hun eendaagse vergadering over samen werking op het gebied van de buitenlandse politiek dat zij „elke buitenlandse militaire inmenging in Angola veroordelen. Zij spraken de hoop uit dat hieraan „spoedig" een einde komt. In wait als de uitgangspunten voor een Afrikaanse beleid kan wor den beschouwd, verklaren de negen zich bereid tot samenwerking indien de Afrikaanse staten dit wensen. Zij „verwerpen elk optreden van on verschillig welke staat dat beoogt een invloedssfeer in Afrika te schep pen". Andere uitgangspunten zijn: Eerbied voor de onafhankelijk heid van alle Afrikaanse staten en hun recht om volledig souverein en zonder buitenlandse inmenging hun nationale beleid te bepalen. Steun voor het streven van de organisatie voor Afrikaanse eenheid om Afrikaanse samenwerking te be vorderen. fr Recht op zelfbeschikking en on afhankelijkheid voor de volkeren van Rhodesië en Namibië (Zuidwest- Afrika). Veroordeling van de Zuidafri- kaanse apartheidspolitiek Evenwichtig Minister Van der Stoel sprak na afloop van de conferentie over „een zeer evenwichtige verklaring", waar in zowel de pogingen van het commu- zuidelijk Afrika voet Buitenlandse Zaken, Jean Sauvag- nargues, verzette zich tegen de op vattingen van de overigen. Maar ook de Deense minister leek niet geheel gelukkig met de gang van zaken: in dien de Westeuropese landen de MPLA in een eerder stadium had den geholpen, zou de door de MPLA uitgeroepen volksrepubliek Angola thans minder afhankelijk van de Sowjet-Unie en haar Dondgenoten zijn. Reeds ten tijde van de erkenning van deze volksrepubliek, vorige week, hadden de meeste EG-rege ringen verklaringen afgelegd waar in de buitenlandse inmenging werd betreurd en werd aangedrongen op terugtrekking van de buitenlandse troepen. Het feit, dat Frankrijk en Nederland als eersten dinsdag de MPLA-regering erkenden, en België en Luxemburg als laatsten vrijdag is nauwelijks meer ter sprake gekomen. Studies In beginsel zijn de negen minis ters overeengekomen, enkele honderdduizenden dollars uit te trekken voor studies van projecten de grond te krijgen, als de zouden kunnen worden uitge- Ian Smith in Rhoedsië, en de Zuid- ken. drukken v afrikaanse weigering, het. volk van Namibië het recht cp zelfbeschikking te verlenen, worden veroordeeld. Zo wel de Zuidafrikaanse als de Cubaan se legers moeten „tot de laatste sol daat" worden teruggetrokken, aldus mr Van der Stoel. Vier uur De ministers hadden overigens bij na vier uur nodig om overeenstem ming te bereiken over de tekst van ae verklaring, hoewel zij reeds over een ontwerp beschikten dat vorige week was opgesteld door het zgn „co mité politique" «dat de ministerscon- projecten dienen ferenties over Europese politieke sa menwerking i EPSvoorberejdt en bestaat uit de directeuren-generaal politieke zaken). Vooral de Franse minister van Dialoog PAGINA li Dit, geld, aldus minister Van der Stoel, zou van de EG-landen of sommige daarvan kunnen komen, het zou kunnen worden gefourneerd door de Europese Gemeenschap (hoewel die formeel niets met de dialoog heeft te maken) of door het bedrijfsleven, dat immers groot be lang bij dergelijke projecten heeft. Nederland gaat er van uit. dat de gelden die voor uitvoering van Ce projecten zelf nodig zijn, in de eer ste plaats door de rijke Arabische landen moeten worden verstrekt. De goede te ko men aan de armere Arabische lan den. en met Europese kennis en ervaring te worden uitgevoerd. Met een hartelijke handdruk (foto) begroette de Chinese partij voorzitter Mco-Tse-toeng gisteren ex-president Nixon van de VS. met wie hij een uur en veertig minuten sprak over een aantal on derwerpen van uiteenlopende aard. Aan het einde van het gesprek verzocht Mao Nixon zijn groeten over te brengen aan president Ford die vorig jaar december voor het eerst een bezoek aan China bracht. Het is 'precies vier jaar geleden dat Nixon zijn historische bezoek bracht aan de volksrepubliek China. Bij het gesprek van gisteren waren voorlopig-premier Hoea Koea-feng en minister van Buiten landse Zaken Tsjiao Koean-hoea aanwezig. Gisteravond woonde Nixon een zang- en dansvoorstelling bij in de grote volkshal. Hij werd onder meer begeleid door Sjiang Sjing. echtgenote van Mao en lid van het Chinese Politburo. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Kissinger heeft gezegd niet te geloven dat Nixon de Amerikaans-Russische ont- spanningspolitiek heeft aangevallen tijdens de toast die Nixon in Peking uitbracht in een bijeenkomst met Chinese leiders. Tijdens de toast die Nixon zondagavond uitbracht zei hij onder meer Natuurlijk zijn er mensen die geloven dat het louter ondertekenen van een principeverklaring of een diplomatieke conferentie ogen blikkelijk duurzame vrede teweeg zullen brengen. Dat is naïef". Som mige waarnemers vatten deze opmerking op als kritiek op het ak koord van Helsinki over Europese veiligheid en samenwerking, dat vorig jaar door communistische en westerse landen werd getekend. ..Het is voor mij ondenkbaar dat Nixon de Amerikaanse buitenlandse politiek zou aanvallen"aldus Kissinger. ..Ik heb Nixon's hele tekst gelezen en er is geen reden om deze opmerkingen aan te merken als kritiek op de ontspanning of op mij persoonlijk". WATERVAL BEDWONGEN Josef Hanoeklik, een 27-jarige student heeft zaterdag als eerste per kano de watervallen in de Rijn bij het Zwitserse Schaffhausen bedwongen. De krachtmeting van de in Tsjechoslowakije geboren Hanoeklik heeft slechts weinig toeschouwers getrokken. Hanoelik had zelf dc kano gebouwd waarmee hij het sterke staaltje uitvoerde. Tijdens de vaart droeg hij een duikersuitrusting die hem in staat zou hebben gesteld zes minuten onder water te blijven „Het t ik doe het r nog MUMMIE IN HUIS i ziekenhuis in Japan zyn i 72 jaar c leden die zaterdag was opgenomen nadat was gebleken dat zij zeer was ondervoed. Toen de politie die dag een kijkje nam in haar schamele woning werd daar het gemummificeerde lijk aangetroffen van een man. Men zocht verder en vond het dagboek van de overleden vrouw en daarin stond dat de dode haar broer was die in Juh 1974 was over leden. De vrouw, aldus de politie, had geen familie, bemoeide zich nooit met buren en wenste geen contaot te onderhouden met de sociale dienst van de gemeente. FIETSTOCHTJE De Indiir Brij Pal Singh is in 1973 begonnen aan een fietstocht rond de wereld. Zaterdag was hij in het Californische San Jose. Hij heeft er al 64 000 kilometer op zitten en vier fietsen versleten. De 27-jarige Slngh blijft fietsen tot 1978. Wanneer hij dan terug keert in zijn woonplaats bij New Delhi is hij naar zijn zeggen de eerste man die per fiets alle landen ter wereld heeft doorkruist. Met zijn benen omhoog gaat hij daarna een boek over zijn reis schrijven. IN 'T DONKER DOOR VOETBALCLUB Als de spelers van de Oudemolense voetbalvereniging 's avonds trainen, zitten de andere inwoners van dit Westbrabantse gehucht in het donker. De leden van deze vierdeklasser hebben zelf de ver lichting aangelegd, maar het resultaat is nu dat de twaalfduizend watt-lampen zoveel energie van Oudemolen opeisen, dat de andere verlichting in het plaatsje het niet meer doet Do PNEM. dc oro- vincie en het gemeentebestuur van Fynaart zoeken nu naar een op lossing. BUENOS AIRES «REUTER AFP> een bespreking van twee uur met de De Argentijnse president. Maria groep van tien belangrijke leden Estola -Isabel" Peron. wordt van- van de Peronistische beweging die daag bedreigd door een mogelijke revolte van een groep belangrijke aanhangers die wijziging van haar beleid eisen. Volgens welingelichte kringen de groep zich de parlementaire, arbeiders- en par tijpolitieke groeperingen vertegen woordigen. De ]>eronisten zouden een reor ganisatie van het kabinet hebben ■ermoedelijk scharen geëist ter vervanging van de recht - aehter pogingen in het congres om mevrouw Peron uit haar ambt td verwijderen als zij niet ingaat op de LONDEN DUBLIN «Reuter» DP A UPI) Het proces tegen de ontvoerders van de Nederlandse in- dustrieel dr. Tiede Herrema. dat gisteren in de Ierse hoofdstad is be gonnen, is na een uur beraadslagin gen tot donderdag verdaagd. De rechtbank besloot hiertoe na een klacht van de verdediger van de bei de hoofdverdachten in deze zaak, Ed- 1 dy Gallagher en Marion Coyle, dat I hij niet in staat was gesteld zijn j twee cliënten tegelijk te spreken De rechtbank stemde erin toe het proces tegen vier andere verdach ten het echtpaar Hall. in wiens huis Herrema gevangen werd ge houden, en Peter Bailey en zijn vrouw uit te stellen tot 26 april omdat zij moeilijkheden hebben met hun verdediging. De Ierse regering had alle beklaagden gelijktijdig wil len laten terechtstaan. De 27-jarige Gallagher werd door zes bewakers de rechtszaal binnen- gedragen. De verdachte zei in voor arrest door mishandelingen rugver wondingen te hebben opgelopen Het proces was met zeer zware bewa- king omgeven. Weer incident bij IJsland LONDEN Reuter" IJslandse pa trouilleboten hebben gisteren de sleepkabels gekapt van twee Britse treilers in de 200 mijls visserijzone van IJsland. Dit heeft een woord voerder van het Britse ministerie van Defensie in Londen meegedeeld IJsland heeft afgelopen week de di plomatieke betrekkingen met Groot- Brittannië verbroken naar aanleiding van hun nu drie maanden oude vis serijconflict. Noorwegen werkt aan een bemiddelingsvoorstel, dat is ge- rioht^phet^hervatten van de onder- Herrema, directeur van een onder neming in Limerick, werd op 3 okto ber vorig jaar uit zijn woning m die plaats ontvoerd door Gallagher en Coyle, die de vrijlating van drie leden van het Ierse Republi keinse Leger «IRA) eisten. De twee beklaagden gaven zich met Herrema op 8 november over, na 18 dagen door de politie in hun schuilplaats in Monasterevin te zijn belegerd. Her rema, die in de rechtszaal aanwezig was, zal na afloop van het proces Ier land verlaten. Zijn gezin is al te ruggekeerd naar Nederland. RELLEN IN BOGOTA BIJ BEZOEK VAN KISSINGER BOGOTO (Reuter) In Colum bia zijn ca. 30 politiemannen gewond bij protestdemonstraties van studen ten tegen het bezoek van de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Kissinger. Ongeveer 150 stu denten zijn gearresteerd. In de noordelijke industriestad Me- dellin hield de politie een mars van 5.000 studenten tegen. De politie werd met stenen bekogeld en Ame rikaanse vlaggen, foto's van Kissin ger en enkele auto's werden in brand gestoken. In Bogota omsingelde de politie' de universiteit waar afbeeldingen van dr. Kissinger werden verbrand. De minister heeft niets gemerkt van de incidenten. Hij voerde bespre kingen met president Alfonso Lopez Michelsen in Hato Grande. 48 kilo meter ten noorden van de hoofd stad. De dialoog, tussen de negen EG- landen cn de eenentwintig leden van de Arabische Liga, heeft eco nomische. technische en culturele samenwerking ten doel. De algeme ne commissie, bestaande uit de der tig ambassadeurs (onder wie een vertegenwoordiger van de PLO, de Palestijnse bevrijdings organisatie) komt in mei in Luxemburg bijeen om de verdere gang van zaken t.e bespreken. Tot nu toe zijn er drie bijeenkomsten van Arabische en Europese deskundigen geweest, een formule die West-Europa TOKIO i AP) vanochtend op grote schaal huiszoe king verricht in de woningen en kantoren van de voornaamste figu ren die betrokken zouden zijn in het Lockheed-schandaal. Onder de 26 plaatsen waar 380 ambtenaren hun werk deden was de woning van Yoshio Kodama, een ultra-rechtse militairist die naar wordt beweerd meer dan zeven mil- persoonlijke adviseurs van de pre sident Ook zouden zij onmiddellij-» ke maatregelen wensen Mn de in flatie te beteugelen die thans meer Mevrouw Peron had gisteravond dan 350 procent per jaar beloopt. De peronisten vrezen dat de strijdkrachten de president wellicht met geweld zullen verdrijven als zij haar beleid niet wijzigt. De minister van defensie, Ricar- do Quardo, zou zijn ontslag hebben ingediend om aldus te kennen te geven dat hij het niet met de pre sident eens is over de situatie van de strijdkrachten. Na de bijeenkomst van gisteravond zijn de politieke en vakbondsleiders van de peronistische beweging af zonderlijk bijeengekomen om zich over de situatie te beraden. Zij zou den vandaag hun parlementaire ver tegen wooa-digers ontmoeten. Volgens iomnuge geruchten zouden Marubani Corp., de Japanse agent van Lockheed en het kantoor van Lockheed Aircraft Asia ltd-. De huiszoekingen hadden ten doel na te gaan of door de betrokkenen de belastingwetten, de wetten op de Het Japanse parlement hééft gis teren unaniem de Amerikaanse re gering verzocht om alle inlichtingen betreffende de betalingen door de sluiten die genomen zouden kunnen worden "grote gevolgen hebben voor de betrekkingen met hei staats hoofd". i de PLO ioen dollar wisselhandel of de wet tenalndse handel war aldus de autoriteiten Nooit eerder heeft teniandse handel war plaatsgevonden. De Turkse regering heeft giste ren bij een subcommissie van de Amerikaanse Senaat een officieel ertreden, verzoek ingediend om de beschikking te krijgen over alle informatie en pan een documenten die betrekking hebben ertreden. op de omkopingen van Lockheed in Turkije. BEIROET «UPI) Een bende ge wapende mannen onder leiding van een Libanese Canadees die met zijn kinderen in Canada wilde worden, herenigd, heeft gisteren de Canade se ambassade in Beiroet bestormd, het personeel acht uur lang in gij zeling gehouden en zich vervolgens zonder verzet overgegeven. Politie heeft de vijf overvallers door een zijdeur in drie auto's ge loodst waarmee ze naar een recht bank zijn gebracht om te worden on dervraagd. De gegijzelden, twaalf in getal on der wie de zaakgelastigde Alan Sullivan, bleven ongedeerd. Zes vrou welijke gegijzelden waren al eerder vrijgelaten. Leider van de overvallers ls de 45-jarige Mohammed Haimoer. Ca nadees burger van Libanese afkomst, die in Canada is verpleegd wegens geestelijke gestoordheid. Haimoer zegt zelf dat hij door Canada is uit gewezen nadat hy ten onrechte krankzinnig was verklaard. Hy eiste een excuus van de artsen die dat oor deel over hem uitsprakenen voorts dat de 4 kinderen die hy bij zyn Ca nadese vrouw heeft toestemming krijgen zich bij hem in Libanon te voegen. Verder vroeg hij een bedrag van 450.000 Canadese dollars als vergoe ding voor land. dat hem op onwet tige wijze afhandig zou zijn gemaakt Een woordvoerder van de Canadese regering zei in Ottawa dat Haimoer enige tijd in Vancouver in een ze nuwinrichting heeft gezeten, maar hij ontkende dat Haimoer was uit gewezen. "De omstandigheden waar onder Haimoer uit Canada is ver- trokken, zyn niet bekend, maai- als Canadees staatsburger kan hij niet Zijn uitgewezen", aldus de woord voerder. Zaakgelastigde Sullivan zei dat Haimoer de gegijzelden vriendelijk heeft behandeld. Hij en de vier an dere overvallers, vermoedelijk vrien den of familieleden van Haimoer, waren bereid zich over te geven "nadat we hen van onze goede be doelingen hadden overtuigd en hun duidelyk hadden gemaakt dat we Haimoers probleem begrepen." Haimoer gaf zich over. nadat hij de verzekering van Libanon. Syrië en de Palestijnse bevrijdings organisatie (PLO) had gekregen dat er een poging zou worden gedaan zijn kinderen naar Libanon te krij- gtn, zei een van de onderhandelaars, een Libanees parlementslid. Communist gearresteerd in Spanje MADRID «AP» Simon Sanchez Montero, een lid van liet partijbe stuur van de verboden Spaanse com munistische party, is gevangen ge zet in de Carabanchel-gevangenis van Madrid. Naar het schijnt is hij ge vangen genomen omdat hij een boe te van een miljoen peseta's niet had betaald. Montero had de boete gekregen in verband met een bijeenkomst in de universiteit van Madrid vorige week. Montero en andere oppositieleden spraken daar voor een gehoor van 20.000 studenten en riepen op tot po litieke amnestie en legalisatie vaa alle politieke partijen in Spanje. Een van de hoogste militairen en tevens een vertegenwoordiger van de uiterst rechtse vleugel in de Spaanse regering heeft gewaarschuwd dat Spanje van binnen en buiten wordt bedreigd door communistische on dermijning. Generaal Fernando Santiago y Dias de Mendivil, vice-premier voor defensie en minister zonder porte feuille zei in een toespraak op een bijeenkomst van militaire bevelheb bers. waar ook premier Carlos Arias Navarro aanwezig was, dat de strijd krachten bereid zijn, de Spaanse waarden te verdedigen, welke z.L bestaan uit 'het rooms-katholieke ge loof. het gezin en de politieke een heid'. De generaal, die wordt beschouwd als de hoogste woordvoerder van de strijdkrachten, zei 'dat marxistisch gewroet de fundamentele Instellin gen in Spanje ondergraaft'. De verklaring van Diaz de Mendi vil is de duidelijkste weergave van de positie van de militaire leiders sinds de dood van generaal Franco. Zy wordt gezien als een vertolking van recente beschuldigingen van de kant van extreem-rechts dat het "sluipen communisme" een gevaar lijke bedreiging is geworden.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13