GOLF ERKENNINGEN MPLA lil Al erg veel Britten de greep van de griep Interventie van Cuba door Amerika betreurd Senaat stemt in met 4,4 miljard dollar militaire buitenland steun Sparen. Uwgeld groeit inöjaar van f646,53 naar fi.ooo,-met ABN Kasbiljetten. Libanon verwacht nu spoedig kabinet van „nationale eenheid1 Spoedig invasie in Rhodesie DONDERDAG 19 FEBRUARI 1976 LONDEN/LUXEMBURG/PARIJS (Reuter/DPA) Steeds meer landen gaan over tot erkenning van de volks republiek Angola, die op 11 november 1975 werd uitge roepen door de linkse bevrijdingsbeweging MPLA. Nadat de meeste Afrikaanse landen de volksrepubliek Angola de afgelopen weken diplomatiek erkend hadden, volgden gis teren verscheidene Westeuropese landen hun voorbeeld. De regering van MPLA-voorzitter dr. Agostinho Neto, die haar tegenstanders FNLA en Unita militair heeft verslagen, werd gisteren erkend door Engeland, Italië, Nederland, Ierland, De nemarken, Noorwegen, Finland. Zweden, Zwitserland en Cy prus. IJsland en Nieuw-Zeeland zullen ook op korte termijn tot erkenning overgaan, en Frankrijk zette dinsdag reeds die stap. De meeste landen lieten de erken ning vergezeld van een verklaring waarin ze buitenlandse inmenging in deze vroegere Portugese kolonie be treurden. Zuidafrikanen, Zaïrezen en Europese huurlingen hebben ge vochten aan de kant van FNLA en Untta, terwijl de MPLA in de burger oorlog werd gesteund door Cubanen en Russen. Radio-Peking meldde gisteren dat duizenden Angolezen zijn uitgemoord door 'Sowjet-huurlingen'. Het Krem lin heeft volgens de Chinese radio meer dan 1.000 militaire adviseurs en 10.000 huurlingen naar Angola ge stuurd Zambia, een van Angola's buurlan den, heeft nog eens nadrukkelijk verklaard de volksrepubliek Angola niet te willen erkennen. De rege ring in Loesaka dringt er opnieuw bij strijdende partijen op aan het verleden te vergeten en de handen ineen te slaan om samen de natie op te bouwen. De Amerikaanse mi nister Henry Kissinger, die een be zoek brengt aan Latijns- Amerika, verklaarde in Caraoas dat de Vere nigde Staiten geen herhaling van een Cubaanse interventie zoals in Angola zullen dulden. Als de Ame rikanen zich realiseren dat Cuba zich I het recht voorbehoudt troepen te stu ren naar buitenlandse slagvelden „zullen wij niet werkloos toezien". De Zuidafrikaanse premier John Vorstei- meent dat de Sowjet-Unie en Cuba Angola gebruiken om uit te zoeken hoe vei' ze kunnen gaan vóór de westerse wereld roeot: Tot hier en niet verder'. Hij riep zijn landgenoten od tot nationale een heid. nu Zuid-Afrika voortdurende aanvallen van buitenaf en binnenuit tegemoet moet zien. De MPLA-een- heden staan nu op ongeveer 200 km afstand van de Zuidafrikaanse troe pen die de zuidelijke strook van An gola met de belangrijke waterwer ken bezet houden. Waarnemers in Kaapstad verwachten dat Zuid-Afri- ka toch wel zal overgaan tot diolo- matieke erkenning van het MPLA- bewind. als de westerse landen ook overgaan. Protest in Brussel Rabbijn Meir Kahane, die leider uias van de Joodse Defensieliga. wordt door de politie in Brussel weggevoerd, nadat hij ivas dooi- gedrongen tot het gebouiv. waar het Joodse Wereldcon gres wordt gehou den. ,Laat de xoereld zien dat men Joden zo behandelt", riep hij uit toen acht poli tiemannen hem naar de wachtende patrouillewagen droegen. Kahane ivas niet voor het congres uitgenodigd. Ontmoeting te water. In het dagelijks verkeer kom je soms gekke dingen tegen. Zeker in de i van een rivier, in dit geval de Allegheny in de Verenigde Staten, die buiten zijn oevers treedt. aangeschaft. inn ISABEL PER0N STELT ZICH NIET MEER HERKIESBAAR BUENOS AIRES (Reuter) De president van Argentinië, mevrouw Per én maakte gisteravond in een televisietoespraak bekend dat zij niet geïnteresseerd is in herverkie zing. "Ik stel mij niet kandidaat voor de volgende constitutionele ambtstermijn", aldus ron. Mevrom voor het einde van dit jaar verkie zingen zullen worden gehouden. Zo als de zaak er nu voorstaat kan ze toi 25 mei 1977 blijven zitten. Presi dent Peron werd staatshoofd op juli 1974, na de dood van haar man, president Juan Peron. Mevrouw Pe ron was wel van plan haar werk als president af te maken. BEIROET iDPA> Als teken van andere woorden we hebben nog geen „politieke verzoening" moet er in Li- vertegenwoordigers benoemd voor banon na de tien bloedige maanden een kabinet waar we tegen zijn", van burgeroorlog, zo snel mogelijk Joemblatt gaf te kennen dat hij er een kabinet „van nationale eenheid" nog niet van overtuigd is dat de oor- komen. Deze verklaring werd van- log afgelopen is. Volgens hem pro- daag in Beiroet uitgegeven na afloop beert Israël het vuur aan te wakke- van een zitting van de ministerraad ren. Militaire eenheden zouden de onder voorzitterschap van president straten van de buitenwijken van Soeleiman Franjih. Beiroet steeds onveilig maken. Het De Syrische bemiddelingsdelegatie, weekblad Al Anbaa, dat sympathi- met aan het hoofd de Syrische mi- seen, met Joemblatt. zei gisteren dat nister van Buitenlandse Zaken, Ab- „de oorlog nog altijd aan de gang is. del Chaddam, zal ten nauwste be- Men heeft ons een keer een gevoe- trokken zijn by de vorming van een lige klap toegebracht, we laten ons Libanese regering op WASHINGTON (AP) De Ameri kaanse Senaat heeft gisteravond een wetsvoorstel aangenomen cp grond waarvan 4,4 miljard dollar wordt uit getrokken voor de Amerikaanse mi litaire steun aan het buitenland. Het wetsvoorstel voorziet tegelijkertijd in een verscherping van de controle van het Congres op de toenemende Ame rikaanse wapenleveranties aan het buitenland- Het wetsvoorstel werd in zijn defini tieve vorm met 60 tegen 30 stemmen aangenomen. Het gaat nu naar het Huis van Afgevaardigden waar een soortgelijk wetsontwerp in voorbe reiding is. Senator Hubert Humphrey die het voorstel aan de Senaat presenteerde, onderdelen noemde het "de belangrijkste her ziening van de wettelijke bepalingen over de militaire steun aan het bui tenland sinds de goedkeuring van de wederzijdse veiligheidswet meer dan een kwart eeuw geleden". Het grootste gedeelte van de 4.4 mil jard dollar die op grond van het wetsvoorstel voor wapenleveranties wordt uitgetrokken, is bestemd voor het Midden Oosten. Israël alleen al zal voor 2,2 miljard dollar aan Ame rikaanse kredieten en schenkingen krijgen. Het wetsvoorstel stelt 3.05 miljard dollar ter beschikking voor recht streekse militaire steun aan het bui tenland en 1,35 miljard in de vorm van leningen-garanties. De commissie voor Buitenlandse Be trekkingen van het Huis vaardigden heeft gisteren een wets- ties voor een totale waarde van 1.2 miljard dollar (ongeveer 3,2 miljard gulden) Naar het ministerie van Defensie in Washington gisteren bekendmaakte, is 593,5 miljoen dollar bestemd voor een uitbreiding van de reeks steun punten voor de marine van Saoedd- Arabië. Voor de aanleg van haven installaties aan de Rode Zee en de Perzische Golf is 300 miljoen dollar bedoeld, terwijl Saoedi-Arabië verluidt voor de rest van ruim 300 leg miljoen dollar tanks van het type M-60, anti-tankraketten en pantser voertuigen zal kopen. Volgens het Pentagon heeft Iran 150 miljoen dollar vervangende Weer twee doden in Noord-Ierland BELFAST (AP) De 19-Jarige Paul Best. een rooms katholieke Noordier die op -7 november door ter roristen in de rug was geschoten, is gisteren in een ziekenhuis in de Noordierse hoofdstad Belfast over leden. Best was het 1.459de slachtoffer van de golf van terreur in de Britse provincie die onverminderd voort ging- Dinsdagavond was een andera rooms katholieke Jongeman, de 18- Jarige Colin Lynch, om het leven gekomen toen en café nabij Lon donderry door onbekenden met een hagel van kogels onder vuur werd genomen. Twee andere rooms katho lieken werden gewond. Volgens de politie waren protestan- se extremisten verantwoordelijk voor deze aanslag. De politie zei dat opnieuw twee bomaanslagen werden gepleegd: een in Londonderry de op een na groot ste stad van Ulster, en in Cast- wellan. ongeveer 50 km ten zuiden van Belfast. In Londonderry moest een ijzer winkel het ontgelden en in Cast- wellan werd een snoepwinkel ver nield. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. Het Britse leger maakte bekend dat militairen van de mijnopruimings diens in Castwellan een bom in een andere winkel onschadelijk konden maken voor hij ontplofte. In een winkel in Belfast werd een tweede bom van ongeveer vijf pond gedemonteerd en in Ballymore. even ten noorden van de Noordierse hoofdstad, kon de mijnopruimings- dienst twee brandbommen onschade lijk maken. Het leger ontdekte verder twee clan destiene wapenopslagplaatsen, een in Moy. een plaatsje ten zuidwes ten van Belfast, en een in het na bijgelegen Portadown Arrestaties in Zuid-Vietnam SAIGON (Reuter) "Een bende verraders die opereerde onder gods dienstig etiket" is door Zuidvietna- mese veiligheidstroepen gearres teerd, zo meldde het blad Giai Phong (bevrijding) gisteren. Volgens het blad opereerde de groep in het dorp Tam Thiep in de provincie Bien Hoa, 40 kilometer ten noorden van Saigon. De arres taties werden op 15 februari ver richt. twee dagen nadat rebellen zich hadden overgegeven de -katholieke Vinh Son-kerk in Saigon. Giai Phong voorziet het bericht van een foto waarop een radiozen der en een transformator staan, die in beslag zijn genomen. Hoeveel ar- militaire vliegtuigen restaties zyn verricht werd niet ge zegd. Voorspelling commissaris Ver. Naties DUBLIN (Reuter/LPI) De VN - commissaris voor Nami bië (Zuidwest-Afrika). Sean MacBride. beeft gisteren in Dublin gezegd, dat Rhodesie binnen enkele weken 'n invasie zal beleven van guerrillastrij ders vanuit zowel Mozambique als Zambia. MacBride verwacht, dat het be wind van Ian Smith de aanval len slechts voor korte tijd het hoofd zal kunnen bieden. In Mo zambique, aldus de V.N.-com missaris, bevinden z^ch heel wat Rhodesiërs die door Chine zen militair zijn opgeleid en ook door Russen. MacBride, winnaar van de No- bel-vredesprijs en Iers oud-mi nister van Buitenlandse Zaken, acht het goed mogelijk, dat het bewind van Smith vóór Pasen ineen stort. Op de vraag, of Zuid Afrika nog tussenbeide zal komen. zei MacBride, dat het ernaar uitziet- dat de Zuid afrikanen niets zullen doen om de Rhodesiërs te helpen, hoe graag zij het ook zouden willen. "De zaak is, dat Zuid-Afrika met de rug tegen de muur staat en al zijn troepen zelf nodig heeft", aldus de V.N.-cotnmis- De Britse minister van Bui tenlandse Zaken James Callag- han heeft er gisteren in het par lement op gezinspeeld dat Enge land tussenbeide zou komen als de Cubaanse soldaten die nu in Angola zijn, Rhodesië zouden binnenvallen. Wel zouden aan die interventie bepaalde voor waarden vastzitten. "Op Britse regering zou een duidelijke verantwoordelijkheid in Rhodesië hebben, vooropge steld dat het bewind (daar) het Britse gezag met alles wat dat meebrengt, zou erkennen", zei Callaghan in antwoord op een vraag wat de Britse-reactie zou zyn op de introductie van Russi sche wapens of Cubaanse solda ten in Rhodesië. Callaghan waarschuwde pre mier Ian Smith van Rhodesië. dat hij momenteel met 'n uiterst ernstige situatie wordt gecon fronteerd. Hij zei dat de aanwezigheid van Cubaanse troenen, "potentieel gevaar voor de aangrenzende landen in het zuiden van Afri ka nnlevert". „Hoewel zij mogen z(jn uitge nodigd door de MPLA in A«ro- Ia. zijn zü niet uitgenodigd door enig ander aangrenzend land", aldus minister Callaghan. LONDEN (Si begint de griep epidemie aan te nemen en volgens sommige doktoren is het niet uit- Afge- gesloten dat de griep ditmaal nog harder zal toeslaan dan in 1969. toen oorstel aangenomen voor militaire de influenza in Londen in een week In Engeland verbetering, in de situatie wijzen, men vanwege de griep toch al kampt breedst mogelijke politieke basis. De pro-Syrische socialistische Baath- party in Libanon heeft al laten we ten deel uit te willen maken van de" nieuwe regering in Beiroet. Politieke waarnemers staan scep- tisch tegenover een „totale nationale verzoening" tussen de mohamme daanse, progressieve en traditionele leiders. De regering liet vandaag verder 1 weten dat geen uitstel van betaling zal worden gegeven aan de in de burgeroorlog opgelopen schulden en beta lingsverplich tin gen hulp aan Turkye voor een bedrag van by na 175 miljoen dollar. Met Saoedi-Arabië is een verdrag gesloten voor de levering van wapens en de aanleg van militaire installa- dan 2800 doden kostte. Van dergelijke verontrustende cij fers is op dit moment nog geen spra ke. maar van de andere kant bezien zijn er ook geen tekenen die op een Integendeel, het aantal ziektegeval len als gevolg van de griep breidt zich steeds sneller uit en zou nu betrekking hebben op ongeveer één miljoen Engelsen Een gevolg hiervan is dat met na me in de medische sector grote moei lijkheden ontstaan. Overwerkte huis artsen kunnen de praktijken niet meer aan en in ziekenhuizen, waar ADVERTENTIE Dc Argentijnse oppositie gisteravond haar pogingen om me vrouw Peron te wippen uitgesteld. Dit besluit werd genomen nadat de invloedrijke Peronisttsche vakbewe ging had aangezegd dat zij de po gingen in het parlement om een "impeachement"-procedure in wer king te stellen tegen mevrouw Pe ron niet zou steunen. Vrijgelaten Jose Luis Arrasate, de 26-jarige zoon van een rijke Spaanse industrieel die 35 dagen ge leden door Baskische guerrillastrij ders werd ontvoerd, is gisteren vrij gelaten. De ontvoerders dreigden Ar rasate te doden als de familie niet een losgeld van 1.6 miljoen dollar zou betalen. De familie zei dit be drag niet op te kunnen brengen en heeft volgens berichten slechts 150.000 dollar aan de kidnappers be- taald. De socialistische leider Kamel heeft Joemblatt. verklaarde gisteren dat hy zich zal verzeten tegen de plan nen van premier Karami voor de uit breiding van zijn zes-mansregering tot een regering van „nationale een heid". „We zyn nog niet akkoord met de vorming van een nieuwe regering", zei Joemblatt tot verslaggevers, „met Hongerstaking De Joegoslavi sche dissident Mihajlo Mihajlo is stervende als gevolg van een honger staking die hij 74 dagen geleden be gon. Dat staat in een telegram dat Mihajlovs moeder aan een vriend in Rome heeft gestuurd. Het telegram luidt: „We kregen een dringend be richt uit Belgrado. Mihajlo is ster vende door hongerstaking. Ook bijna bevroren in zeer koude cel." Mihajlo werd in 1974 veroordeeld tot ze ven jaar gevangenisstraf wegens ver spreiding van 'vijandige propaganda'. Bij de ABN zijn kasbiljetten te koop: dat is een spaarvorm waarbij uw geld aanzienlijk groeit, maar waarbij de rente pas na enige jaren wordt uitgekeerd. U profiteert dus van rente op rente. Er zijn kasbiljetten met verschillende looptijden: drie, vier, vijf en zes jaar met een rentevergoeding van resp. 6,672,7 en Th%. Een voorbeeld: koopt u op 20 februari 1976 een kasbiljet, waarvoor op 1 maart 1982 f 1.000,- wordt uitgekeerd, dan betaalt u daarvoor f 646,53. De aankoopprijs hangt af van de datum waarop u ze koopt. Kasbiljetten zijn aan toonder. U kunt ze gewoon aan de balie kopen, voor uzelf of als een geschenk voor een ander. Algemene Bank Nederland met personeelsproblemen, overweegt men nu alleen nog patiënten die als °rnstig geval gelden, op te ne men. .lgemene verontrusting richt zich ook op de verzorging van de bejaarden, die voor de griep extra bevattelijk zijn en al gauw de kans lopen de zo gevaarlijke longont steking te krijgen. Het aantal slacht offers is onder hen het grootst. In een bejaardentehuis in de Londense buitenwijk Croydon, kwamen in en kele dagen tjd 13 bewoners om het gevolg van de griep. De meesten van hen waren over de 80 en erg zwak. De gevolgen van de griep zijn ook goed te merken in het drukke stads leven van Londen. Verschillende bus sen en ondergrondse treinen moeten leven als gevolg van de griep. De meesten van hen waren over de 80 en er zwak. keren vertraging ontstaan, omdat men problemen had met het beman nen van de vliegtuigen als gevolg van de gTiep. Olievelden Ongeveer 20.000 duikeenden, die in de Oostzee by de Zweedse zuidkust overwinteren en met olie overdekt zijn, zullen waar schijnlijk afgemaakt moeten wor den. De Zweedse kustwacht heeft reeds 1500 vogels moeten doden die zich in het noorden van het eiland Oeland bevonden. De Zweedse auto riteiten zijn pessimistisch gestemd met betrekking tot de mogelijkheid de olievlekken op te sporen, waarin vele eenden terecht zjn gekomen Treinongeluk Bj Alexandrië in Egypte heeft een treinongeluk dins dagavond 13 levens geëist. In het nachtelijk duister botste de sneltrein van Cairo naar Alexandrië achterop een voorligger die wegens motorpech tot stilstand was gekomen. Volgens de autoriteiten heeft de machinist van de tweede trein de achterlichten van zjn voorligger ook niet kunnen zien omdat het baanvak ter plaatse een bocht maakt. Er vielen 113 ge wonden.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9