Tactiek Twente slaagt; afgang van Ajax (3-0) NICO JANSEN DE „RINOCEROS" Vrij spel Schaatsen mogelijk toch op televisie Spitz KolmZoveel ruimte dat we er met een vrachtauto langs hadden gekund Stand eredivisie Feyenoorder speelt hoofdrol bij winnend Jong Oranje (2-0) Winst Roy Schuiten PONDERDAG 19 FEBRUARI 1976 SPORT PAGINA 11 HEERENVEEN Ook de toe gangskaarten voor het wereldkam pioenschap schaatsenrijden, die recht geven op plaatsen op de extra- tribune in de Heerenveense organi satie in allerijl heeft laten bijplaat sen, zijn gisteren in razend temDo van de hand gegaan. Publiciteits- man Hans Kortekaas van de KNSB: „We moesten er zelfs op toezien, dat de zwarthandelaren hun slag niet zouden kunnen slaan. Op een gege ven ogenblik hebben we een maxi mum van vijf kaarten per persoon voor de mensen, die voor de loketten kwamen, moeten vaststellen". Inmiddels denkt het organisatieco mité er hard over om nóg een tribu ne te laten bijplaatsen". Maar dat", aldus Kortekaas, "zal erg veel ex tra-kosten met zich meebrengen, zo dat men zich moet afvragen of dat allemaal wel lonend zal zijn. Men kan tenslotte niet té hoge toegangs prijzen vragen voor zulk een evene ment". Kans Bovendien bestaat inmiddels de kans. dat een deel van de kampioen schappen tóch op de televisie zal wor den uitgezonden. De NOS en de KNSB zitten elkaar op dat punt niet dwars: de schaatsbond wil niets lie ver dan dat de titelstrijd wordt uit gezonden (voor een groot deel in sa menvatting) in verband met de pro pagandistische waarde, maar de in ternationale schaatsbond ligt bij monde van de heer Roos de Ne derlandse vertegenwoordiger in de ISU nog steeds dwars, omdat men een exhorbitant hoge financiële eis stelt. Hoger Van NOS-ziJde heeft men inmid dels terecht erkend, dat de "waar", die de KNSB opeens dankzij de pres taties van de Nederlanders bij de Olympische Winterspelen heeft te bieden, een hogere prijs verdient, maar men blijft *r bij, dat de prijs die de ISU vraagt ook naar interna tionale maatstaven voor een evene' ment als dit véél en véél te hoog is. Midden Wellicht kunnen beide partijen el kaar ergens "in het midden" vinden dat zou dan gaan om een bedrag in de buurt van de 75.000 gulden), maar dan is het wel nodig, dat de KNSB-vertegenwoordigers er bij de ISU in slagen de "schatting", die de internationale bond wil ontvan gen, ruimschoots naar beneden krij gen. De Nederlandse bond, die met de eis van de ISU behoorlijk in de maag zit, zou daartoe bij het se cretariaat van de overkoepelende or ganisatie in Zwitserland vandaag stappen ondernemen. Kortekaas "Met de NOS kunnen we dat wil zeggen de KNSB een zeer bevre digende overeenkomst krijgen maar de ISU ziet de zakelijke belangen over het hoofd door het been stijf te houden. De KNSB treft op dit punt geen blaam, de NOS is toegefelijk genoeg: de laatste barrière moet nu nog worden weggenomen". ADVERTENTIE CITROEN A MEMO Vraag de Citroënagent - informatie over: *GS Consumentenrapport Leasing Voorjaarsaktie '76 Honderden hoofdprijzen, o.a. 200 feestelijke bezoeken aan de Citroen fabriek in Frankrijk. Of bel yoor informatie Schaatsen Gerrit Woudenberg heeft gisteren in Groningen de ze vende schaatsmarathon om de Hei- neken-trofee gewonnen. Atje Keu len-Deelstra zegevierde bij de da- Voetbal In de eerste divisie van de Engelse league speelde Manches ter United gisteren met 0-0 gelijk te gen Liverpool. Derby County won met 20 van Arsenal. in arren moede gaan bemoeien w te ontstond va Suurbier. ENSCHEDE Zonder geluk gaat het nie't. Zelfs Spitz Kohn glimlachte flauwtjes toen gisteren dat facet van Ajax' afgang in het stadion Diekman ter sprake kwam. Niemand die zal kunnen tegenspreken dat de omstandig- In de kaart heden zoals die zich de laatste dagen hebben ontwikkeld, nogal in het voordeel van FC Twente uitvielen. Notten moest het laatste fluit- FC Twente 20 13 4 Ajax 20 13 4 Fe.venoord 20 13 4 PSV 20 13 3 NEC 20 8 10 In een inhaalwedstrijd voor de eerste divisie heeft FC Den Bosch gisteravond in het stadion De Vliert in Den Bosch met 41 30 37-13 gewonnen van Fortuna SC. De 30 45-22 doelpunten van FC Den Bosch 30 45-25 kwamen op naam van Bruurmy, 29 56-21 Bouwens, Meulenbroeks en Danse. 26 28-21 Voor Fortuna SC scoorde Benen. Ga maar na: vrijwel op hetzelfde moment dat Utreohtse Leo van Veen zondagmiddag tegen FC Twente een strafschop verprutste, beging in Doe- tinchem Ajacied Pim van Dord de fout die tot Kees Storms schoon- heidsdoelpunt leidde. Zoals later in De Graafschap-Ajax Gerrie Mühren zijn rechtstreekse tegenstander Schoenaker liet lopen, hetgeen hem de woede van Michels persoonlijk op de hals haalde. En wie de sphinx ook maar een beetje kent, weet dat het soort zonden zoals Van Dord en MUhren die begingen niet ongestraft de revue kunnen passeren. Geen toeval derhalve dat Michels tegen FC Twente Wickel en Helling boven Van Dord en Mühren verkoos. Zoals het ook geen toeval is geweest dat FC Twente er na amper twintig minuten goedkoop op 1-0 kwam toen Wickel en Helling tiestoornis veroorzaakten. Daarmee is de 3-0 marge van FC Twente in grote lijnen verklaard. Want Michels' ontwerp-strategie die een deling als uitgangspunt had en Kohn vond dat FC Twente in het verleden te vaak de plank missloeg als gevolg van een tomeloze Jacht. Verzon een plannetje waarin een snelle treffer voorop stond teneinde de zaak voor de verdere duur van de wedstrijd af te grendelen. Zonder de door Helling nog van richting veranderde inzet van Pahl- platz, die Schrijvers sprong -tot een belachelijke maakte (1-0) had Ajax wel degelijk kansen op slagen gehad. Tot het moment dat FC Twente suc ces had, klopte het verdedigend in zoverre weinig bij de Tukkers dat Kalle Oranen geen raad wist met de op het middenveld struinende Steffenhagen en dat Pahlplatz zich Zoals gezegd, de communicatie stoornis Helling-Wickel, die overigens later tot de beste Ajacied uitgroeide, speelde FC Twente in de kaart Het publiek duidelijk niet. want vanaf dat moment stapte de Kohn-equipe te rug, werd het veld klein gemaakt en werd Ajax gedwongen om in de breedte te spelen. Steffenhagen, Brokamp en Geels die later onvoldoende werd vervan gen door Ling, mochten derhalve als excuus aanvoeren dat er niet een goede pass vanuit het middenveld was gekomen. Logisch, want daar heersten Van der Vall, een formi dabele Frans Thijssen en Arnold Mühren. Niettemin bleek bij een door Ling op miraculeuze wijze door Gross ge stopte kopbal dat FC Twente met vuur speelde. De komst van pinchhit- ter Achterberg (voor Jeuring) duid de er op dat ook Kohn dat moet heb ben aangevoeld. Maar nóg verzuim de Gritter de splijtende passes van Achterberg een goede eindbehande- ling mee te geven, nóg bleef Ajax in remisekansen geloven toen Pahl platz woedend uithaalde. Toen Hel ling zijn tweede persoonlijke fout maakte, bleek Kohns visie eindelijk de juiste. Via Schrijvers gaf Theo Pahlplatz FC Twente met 20 de leiding. John Dus ba ba nam toen de bal nog een keer vol op het hoofd nadat Kick van der Vall de voor Gritter ingeval len Aabech wilde bereiken. Hetgeen FC Twente op 30 bracht. Zei M'- chels: "Zondag moet het herstel er komen. We hebben een riante voor sprong gehad, waardoor we ons een misstap hebben kunnen veroorlo ven. Dat die wat groot is uitgeval len, was een ongelukkige omstan digheid. Verder vind ik dat de twee nieuwelingen, Wickel en Helling, niet brutaal genoeg zijn geweest. En ook daar zal verandering in moeten komen. Spitz Kohn kreeg toen nog de la chers op zijn hand. "Als gevolg van deze uitgekiende taktiek". sprak hij kalm, "ontstond er wanneer we er uit kwamen zoveel ruimte dat we er met een vrachtauto langs hadden kunnen razen. Nou, dat deden we". BREDA Bulldozer Nico Jansen speelde gisteravond op het NAC-terrein de hoofdrol. Niet alleen maakte hij met zijn onstuimige acties en merkwaardige capriolen het publiek (13.500 man) gek, maar tevens ploegde hij zo'n beetje in z'n eentje de hele Schotse de fensie om. Doordat doordouwer Nico Jansen alle aandacht op zich vestigde, kregen de andere voorwaartsen van Jong Oranje de ruimte. Zij benutten die gretig. Jan van Dein- sen scoorde vier minuten na de rust knap 0 en Cees Kist bepaalde na een magni fieke aanval de eindstand op 20. Door Rob Ven te Een score, die Jong Oranje een redelijk uitzicht geeft op een plaats in de halve finales voor het Euro pees kampioenschap voor jeugd- ploegen. Nico Jansen. Beide coaches had den het na afloop over hem, al spraken zij een volstrekt andere taal. Willy Ormond. de Schotse trainer: "Nico Jansen? O. u be doelt die rinoceros. Ja ja. Maar wat dat er voor eentje is, kunt u beter aan Willy Miller vragen". Verdediger Willy Miller bleek evenwel niet in staat om vragen te te beantwoorden. Hij kon amper meer praten. Willy Ormond weer: "Het werk van Nico Jansen, hè. Hij plantte Miller een paar tanden door zijn lip. Hmm. En moet ik nu verder nog zeggen hoe ik over die man denk? Nee toch zeker". Een kleedkamer verder was Geor ge Knobel echter vol lof over de energieke spits van Feyenoord. De bondscoach, pardon, technisch di recteur: "Jansen heeft de mensen laten genieten van een eerlijke show. Hij heeft in ons elftal een ge weldig belangrijke rol gespeeld. Hij werkte voor 200 procent, kweekte voortdurend onrust bij de Schotten de anderen bij ons. Van het werk van Jansen konden tenslotte Van Deinsen en Kist pro fiteren". "En wat ik het mooie van Nico Jansen vond, hij moest het niet van smeerlapperij hebben. Nogmaals, hij was eerlijk. Maar die Schotten trapten hem als de bal aan de an dere kant van het veld was. Dat had met voetbal niets te maken" Nog even de Schotse kleedkamer Willy Ormond: "Er werd vanavond te hard gevoetbald. Maar bij de re turn in Schotland zullen we nóg twee keer zo hard spelen". Kenny Burns, een van de uitblinkers van het jeugdige Schotse team: "Deze vertoning schreeuwt om wraak. Wel. die zullen we in Schotland nemen". Willy McVie, met een fijn glim lachje: "Het is misschien beter dat dié Nico Jansen dan niet meedoeu Voor hemzelf, bedoel ik". Nico Jansen, breeduit la chend: "Als Knobel me wil hebben, ga ik volgende maand natuurlijk mee voor de uitwedstrijd- Graag zelfs. Want dan gaan die Schotten natuurlijk proberen om mij onder de zoden te schoppen en dan kunnen anderen bij ons er op hun gemak een paar inknallen. Dan loopt het waarschijnlijk precies eender als het vanavond gmg". Voordat Jong Oranje in Breda aan doelpunten toekwam, had het BREDA Maar liefst 43 keer moest arbiter Nielsen gisteravond voor een overtreding fluiten. Schot land werd 24 keer bestraft. Jong Oranje 19 maal. Maar zéér veel ontoelaatbaars werd door de tole rante Deen met de mantel der lief de bedekt. En daartoe was juist gis teravond geen enkele aanleiding. evenwel een uiterst povere eerste helft achter de rug. Verdedigend zat het organisatorisch zelfs zeer zwak in elkaar. Vooral velugelver- dediger Peter Arntz waarom niet meteen de goed in vorm zijnde Wim Meutstege opgesteld?) kon zijn draaj niet vinden. Hij zocht 45 minuten lang naar zijn tegenstander zonder hem te vinden. Het simpele voetbal van de Schot ten ontregelde de Nederlandse de fensie geregeld. Maar al kregen de Britten twee aardige kansen (Soc- ness en Dalglish), Nederland kwam de eerste helft schadevrij door. Zélf brachten de jeugdige pupil len van George Knobel er voor de rust aanvallend niets van terecht. Alle hoge voorzetten eindigden op knikkende Schotse hoofden. Vooral het gemis van een echte rechtsbui ten- Knobel spaarde René van de Kerkhof, Kist speelde op de rechter vlrugel - deed zich gelden. nagnifieke aanval kopt Kees Kist raak; de Schotse In de rust een wLssel. Willy van de Kerkhof er uit. Peter Arntz naar zijn eigen stekkie op het midden veld en Wim Meutstege vleugelver dediger. De Spartaan speelde daar na een prima partij. Jong Oranje startte het tweede bedrijf met een verwoed offensief. Het werd al na vier minuten be kroond. Na een verre trap van Adria van Kraay "over de hele" nam Jan van Deinsen de bal ineens op de schoen. Doelman Rough werd ver rast en daardoor werd de kogel van de Eagle-speler pas door het nylon gekeerd: 1-0. De strijd werd daarna steeds har der. tot op het gemene af. Maar de Deense arbiter Nielsen bleef zeld zaam tolerant. Hij vond alles goed. Als een droomkoninkje dwarrelde hij over het veld. De hand op de broekzak. De broekzak waarin de gele kaarten zaten, die hard nodig bleken. Maar de merkwaardige Niel sen haalde ze niet voor de dag. Midden in het voetbalgeweld sloeg Jong Oranje weer toe. Jan Everse kreeg in de Nederlandse achterhoe de bal te pakken en bereikte Jan Peters, die Willy Ormond terecht de beste speler van het veld vond. De Rough is kansloos. NEC'er gaf een magnifieke pass op Van Deinsen. De man die wordt ge noemd als de opvolger van Jörgen Kristensen bij Feyenoord liet daarop een knappe voorzet los, waaruit Cees Kist met een flitsende kopbal 2-0 maakte. Het betekende de eindstand van de slijtageslag. Willy Ormond: "Maar eigenlijk is het maar een ruststand. We zijn nu pas halfweg In Schotland gaan we volgende maand verder. En hoe! Nederland kan ervan lusten". Zou het toch maar niet verstan dig zijn on Nico Jansen dan thuis te laten? ANTIBES Roy Schuiten heeft gisteren in Antibes (Fra) de Ronde van de Méditerranée gewonnen. In het eindklassement had hy een voor sprong van 38 seconden op de Zwit ser Roland Salm. Joop Zoetemelk werd vierde. De laatste etappe, van Menton naar Antibes over 141 kilometer, werd een zege voor de Belg David. Het is Hennie Kuiper net niet gelukt de vierde etappe van de Anda- lusische wielerronde op zyn naam te brengen. De wereldkampioen was in de vierde rit van Cordoba naar Se- villa over 155 kilometer met de Span jaard Manzaneque uit het peloton weggesprongen. In de eindsprint was Kuiper kansloos tegen de Spanjaard. Gerben Karstens, die het algemeen klassement blijft aanvoeren, verloor in de sprint om de derde plaats van de Belgen Verschuere en Ongenae. In de algemene rangschikking blijft de Raleigh-ploeg van Peter Post op permachtig. De eerste vier posities worden ingenomen. 9 Het Italiaans/Belgische duo Fe lice Gimondi/Rik van Linden heeft de eerste plaats in de zesdaagse van Milaan overgenomen van Aldo Moser en Patrick Sercu (Ita-Bel). De Ne derlanders Leo Duyndam en Cees Stam bezetten de zesde positie met een achterstand van één ronde.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11