Parijs erkent Angola CHINESE PARTIJTOP SCHEURT 'Lockheed-kwesties moet elk land nu maar voor zichzelf opknappen Bij schietpartij in Beiroet: 3 doden Ford reorganiseert inlichtingenapparaat ZOEKEN NAAR HERSTEL VAN GUATEMALA WOENSDAG 18 FEBRUARI 1976 Teng Hsiao-piiig PEKING (AFP) In het cen trale comité van de Chinese com munistische partij is een scheuring ontstaan als gevolg van de heersen de politieke crisis, zo waarschuwde gisteren het in Peking verschijnen de Volksdagblad. In een artikel op de voorpagina, waarin pogingen worden gehekeld van leiders die "verstokt de weg van het kapitalisme volgen", beschuldigt het blad hen ervan 'wit in zwart te veranderen", "gewetenloos een scheuring in het door Mao Tse- Toeng geleide centrale comité te ve.roorzaken' en 'de grote leider en diens revolutionaire politiek aan te vallen'. "De huidige strijd is een gigan tische machtsstrijd tussen het pro letariaat en de bourgeoisie', aldus het Volksdagblad. Deze onthullingen in Chinees orgaan vormen een aan wijzing voor de hevige worsteling om de macht die sinds enige tijd in China gaande is met als kennelijk de belangrijkste factor vice-premier Teng Hsiao-ping. In muurkranten werd deze vori ge week ervan beticht de 'tweede Chinese Chroesjtsjow' te zyn, een beschuldiging die in China als zeer ernstig geldt. Het door studenten en werkers van de universiteit van Peking on dertekende atrikel in het Volksdag blad wordt door de meerderheid van de westerse waarnemers in Peking als zeer alarmerend beschouwd. Het stuk schijnt de geruohten te beves tigen waarin vorige week werd ge zegd dat de eind Januari, begin fe bruari gehouden plenaire zitting van officieel het centrale comité voortijdig is be ëindigd. De zitting werd drie dagen te vroeg ontbonden in verband met ideologische meningsverschillen tus sen de hoogste leiders van de partij. Kern van het conflict zou de op volging zijn geweest van de overle den premier Tsjoe En-lai Vive-pre mier Teng Hsiao-ping, die tijdens de langdurige ziekte van Tsjoe diens zaken behartigde, was al geruime tijd als de nieuwe premier gedood verfd, maar to veler verbazing be noemde het centrale comité Hoea Koeo-feng op deze post, zij het als waarnemend premier. Een aantal le den zou zich tegen de benoeming van Teng hebben verzet omdat deze te gematigd is. Tijdens de culturele re volutie had hij al aan ernstige kri tiek blootgestaan en verdween hij gedurende een zestal Jaren van het politike toneel. Het Volksdagblad gaat ver in op de 'misdaden' die door deze 'verstokte leider" of leiders' zijn begaan. Een daarvan is het 'misvormen' van een recente instructie van partijleider Mao over de noodzaak 'de theorie van de dictatuur van het proletari aat te bestuderen' door haar in het zelfde kader te plaatsen als twee an dere dagorders van Mao, een inzake 'eenheid en stabiliteit' en de tweede over 'de opbouw van de nationale economie'. Deze drie instructies worden ge acht een 'program' te vormen, maar men heeft er een 'revisionistisch' program van gemaakt, zegt het volksdagblad, (nb. geen van deze drie instructies op zich worden door het Volksdagblad gekritiseerd, wel het feit dat zij op hetzelfde ni veau zijn geplaatst;. Dit lijkt een onbelangrijk nuan ceverschil, maar in de Chinese poli tieke verhoudingen gaat het om een beschuldiging die niet ernstiger zou kunnen zijn. Het artikel in het Volksdagblad is volgens deskundige waarnemers in Peking een sleuteldocument van de op gang zijnde beweging. Het ver schaft opheldering over een aantal punten die voordien onduidelijk wa ren en het bevestigt tevens de ernst van de situatie. Deze ernst wordt vooral geïllustreerd door de onthul ling inzake een „scheuring" in het centrale comité, het machtigste or gaan in China. Men is van mening dat het gaat om een hervatting van de culturele revolutie. Hoea Koeo-feng PARIJS (AFP) De Franse regering heeft de volksrepu bliek Angola erkend, zo is gisteren in een communiqué van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken bekendge maakt. Het communiqué zegt: "De Franse regering, in overeenstem ming met haar praktijk op het gebied van de erkenning van een staat, ovei^vegend dat de regering van Loeanda nu haar gezag over het grootste deel van het gebied uitoefent, erkent de volksrepubliek Angola." Frankrijk is gisteren het eerste land van de EG geworden dat de volksrepubliek Angola erkent. Het besluit volgde echter na consultaties tussen de negen EG-landen. BEIROET (UPI) Bij schiet partijen in Beiroet zijn gisteren twee medewerkers van de Ameri kaanse universiteit gedood, ter- Verwacht kan worden dat de* ove rige EG-landen spoedig tot erken ning zullen overgaan. Minister mr. M van der Stoel van Buitenlandse Zaken deelde in antwoord op vragen van tweede-kamerleden mee dat Nederland "zeer binnenkort" de door de MPLA in Loeanda geproclameer de volksrepubliek Angola zal gaan erkennen. De besprekingen over de officiële erkenning van de volksrepubliek An gola in Luxemburg hebben gisteren echter niet geleid tot het formule ren van een gemeenschappelijk standpunt van de negen. Via de Franse delgatie hebben de acht andere politieke directeuren het besluit van Parijs vernomen om de regering in Loeanda te erkennen. Discretie In de debatten van de hoge func tionarissen, die met een grote dis cretie omhuld werden, waren diep gaande meningsverschillen tussen de Uiterlijk in 1980 gesprek toetreding Spanje in EG BRUSSEL (SP) Spanje verwacht dat de onderhandelingen met de EG over toetreding van dit land. tot de Europese Gemeenschap ui terlijk in 1980 zullen beginnen. Dat zei de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken, Jose Maria de Areilza, gisteren op een persconfe rentie in Brussel, nadat hij gedu rende een tweedaags bezoek aan de Belgische hoofdstad besprekingen had gevoerd met zijn Belgische colle ga Renaat van Elslande en met de voorzitter van de Europese Commis sie, de Fransman Ortoli. De Spanjaard is bezig met een tournee langs de hoofdsteden van de negen EG-landen, die hem deze week ook naar Den Haag zal voe ren. Het leek eerst onzeker of hij ook in de Deense hoofdstad Kopen hagen zou worden ontvangen, maar de minister deelde mee dat hij in derdaad op 3 en 4 maart een be zoek zal brengen aan deze stad. Vol gens de Areilza is het doel van zyn rondreis om aan de negen regerin gen en aan de Europese Commissie <het "dagelijks bestuur" van de EG) uit te leggen welke ontwikkelin- ger zich in Spanje hebben voorge daan sedert de dood van generaal Franco. Democratische verkiezingen in Span je zijn op het ogenblik volgens de minister nog niet mogelijk, onder meer omdat er nog geen kieswet is en er nog geen politieke partyen bestaan. Het zou volgens hem nog wel anderhalf tot twee jaar kunnen duren voordat Spanje over een bij algemeen kiesrecht tot stand geko men parlement beschikt. negen naar voren gekomen. Sommi ge landen, met name Frankrijk, hadden er op aangedrongen dat de negen gisteren gezamenlijk de rege ring van de MPLA zouden erken nen. Anderen gaven er de voorkeur aan. ofschoon zij met de realitiet rekening wilden houden, niets te ferete va 23 e 24 februar overhaasten. Tenslotte onderstreep ten andere landen dat het niet hun praktijk was regeringen te erkennen; zij erkennen staten. In conferentiekiringen is verno men dat het dossier-Angola weer op tafel zal komen op de ministercon ferentie van 23 en 24 februari in Luxemburg waarbij gesproken zal worden over politieke samenwerking. Verbazing In Deense regeringskringen in Kopenhagen heeft de Franse erken ning van de volksrepubliek Angola grote verbazing gewekt. "Het is vreemd en dat toont hoe de samen werking binnen de EG functioneert", zo roep premier Anker Joergensen uit die het nieuws op een perscon ferentie vernam. De leider van de sociaal-democratische minderheids regering herinnerde er vervolgens aan dat Denemarken automatisch de machthebbers erkent die een na tionale staat beheersen. In Angola, zei hij, bestaat er nog steeds twij fel op het punt of de MPLA het gehele land onder controle heeft. Inmiddels heeft het Afrikaanse Lesotho als 56ste land de volksrepu bliek Angola erkend. Portugal De Portugese ministerraadsverga dering die gisteravond werd gehou den over de vraag of Portugal het MPLA-bewind in Loeanda moet er kennen als enige, wettige regering van Angola, is vanochtend vroeg geëindigd zonder dat er in het slot communiqué iets over is gezegd. Volgens waarnemers blytot hieruit hoezeer het coalitiekabinet ter lin kerzijde van het centrum over de gevoelige kwestie is verdeeld. wijl de chauffeur van de Turkse ambassadeur werd gewond. Op de Amerikaanse universiteit maakte een 23-jarige Jordaanse student, Najem Najem moeilijk heden. Hij was vorig jaar bij studentenonlusten van de univer. siteit verwijderd. Pogingen om weeer te worden toegelaten, wa ren mislukt. Gisteren kwam hij met een pistool en handgrana ten naar de universiteit, waar hij het hoofd van de afdeling werk tuigbouwkunde waar hij oor spronkelijk studeerde, de Liba nees Raymond Ghosn. en een 42-jarige studentendecaan van Amerikaanse afkomst Robert Na- jemi, doodschoot. Vervolgens gij. zelde hij in het administratiege bouw enige stafleden van de uni- versitiet. Bij onderhandelingen eiste de Jordaniër een machinegeweer en een auto. Tenslotte kon men hem bewegen zich over te geven aan de Palestijnse ordedienst. Op het mo ment dat hij een een auto stapte om te worden weggevoerd, schoot een employé van de universitiet hem neer. Elders in de stad werd de auto van de Turkse ambassadeur on der vuur genomen. De diplomaat zat er zelf niet in. Zijn chauf feur werd gewond. De dag tevo ren was de eerste ambassadese cretaris van de Turkse vertegen woordiging Oktar Serit op straat doodgeschoten. Op maandag kwam ook een Koerdische ge meente-arbeider op dezelfde wij ze om het leven. Het bestand en Beiroet wankelt weer. Op de foto wordt Najem (met baard, in het midden) weggevoerd. Even later zou hy worden dood geschoten. BRUSSEL <SP, Reuter» De van het onderzoek en de eventueel Amerikaanse Senator Frank Church te nemen juridische stappen is om de die het onderzoek leidt naar ontoe- Verenigde Staten te beschermen te- laatbare praktijken van Amerikaan- gen dergelijke fundamentele inbreu- se multinationals, heeft gisteren in ken op de democratie. Wat de an- Brussel stelling genomen tegen de dere landen doen, die tijdens het on- Nederland veelvuldig geuite derzoek zijn genoemd, staat klacht, dat zijn commissie bij het onderzoek onzorgvuldig te werk is gegaan door "hoog geplaatste perso nen" van omkoopbaarheid te laten beschuldigen, zonder deze in de ge legenheid te stellen die beschuldi gingen te weerleggen. Volgens Church is het onderzoek van zijn commissie uitsluitend en al leen gericht op de misdragingen van Amerikaanse maatschappijen. Als deze in het buitenland lieden omko- zich aan afluisterpraktijken oordeling van de regeringen van die landen en is niet een zaak van de comm issie-Chruch Namen zijn tijdens de hoorzittin- ken. Reden, waarom hij der is van een internationale conven tie om dit soort wildgroei zoveel mo gelijk tegen te gaan. Op de vraag, of het onderzoek hem heeft overtuigd van het falen van het kapitalisme, antwoordt Church ontkennend. Het merendeel van de Amerikaanse ondernemingen gaat eerlijk door het leven, zo is zijn vaste overtuiging, op ervaring gestoeld. Church was in Brussel om daar het gen slechts genoemd in die gevallen, joodse wereldcongres bij t wonen. de onder ede ondervraagde Amerikanen getuigenis aflegden. Aan de betrouwbaarheid van die getuigenissen kan volgens de sena tor weinig twijfel bestaan. Ten eer ste. omdat ze bepaald niet in het |J| voordeel waren van de ondervraag- betalingen te doen Twee directeuren van de Japanse onderneming Maroebeni. die in ge tuigenissen voor de Amerikaanse Se naat genoemd worden als degenen, die de Amerikaanse Lockheed vlieg tuigfabrieken geadviseerd hadden schuldig maken, sullen zij dateelfde tol die daarmee eigen geringafuncttonarissen hebben de Verenigde Staten doen. Doel WASHINGTON (UPI) Presi-i dent Ford heeft besloten aan het hoofd van de 'centrale inlichtingen dienst' (CIA), George Bush, verre gaande bevoegdheden te geven ten aanzien van het werk van alle Ame rikaanse geheime diensten. Dit heb ben ambtenaren gisteravond an de geheime dienst in het bui tenland bezighouden, waaronder de militaire geheime dienst en de fe derale recherche (FBI). Dit toezicht betreft zowel de begrotingen als de acties van deze instellingen. Vóór zijn persconferentie lichtte de president de Democrati6Chp staatshoofd op een persconferentie Republikeinse leiders uit het Con gres in over de maatregelen die hij vanmiddag bij het Congres zou in dienen Verwacht wordt dat de president voordat het zelf op het betrokken gebied een be langrijke rol zal spelen, doordat de Voorts heeft Ford opdracht gege klaard. enkele uren ven een afzonderlijke toezicht te vormen, die controle moet groep Bush rechtstreeks de laatste tijd aan het licht ziin dienen waarbij een geheimhoudings- gekomen. De commissie onder lei- plicht wordt opgelegd aan alle func- ding van Bush zal toezicht houden tionarissen van de CIA, ongeacht of op de dagelijkse gang van zaken bij zij in actieve dienst zijn dan wel de alle instellingen die zich met werk dienst hebben verlaten. jrrupte praktijken toegaven. Ten tweede, omdat ze door geen ander getuigenis werden weersproken. Church weigerde in dit verband de naam te noemen van prins Bern- hard, omdat hij deze in dezelfde ca tegorie plaatst als de andere genoem de personen. Hun eventuele schuld of onschuld te bewijzen is niet de zorg van een Amerikaanse Senaats commissie, omdat zulks ingrijpen in een binnenlandse aangelegenheid zou betekenen. Overigens liet Church er geen twijfel aan bestaan dat naar zyn zich aan precies dezelfde onbehoor lijke zakenpraktijken schuldig ma- Ontploffing In Tiaret in het westen van Algerije zijn elf personen omgekomen en 36 gewond bij het in storten van twee gebouwen na een explosie. Deze is vermoedelijk ver oorzaakt door het vrijkomen van 883. Protest Zes Baskische ballingen hebben gisteren in Brussel voor kor- t° tijd het culturele centrum van de Spaanse ambassade bezet. De Bas- ken ontvouwden de tekst "Euzkadi voor vrijheid socialisme". Euzkadi betekent Bas kenland. De zes zijn door de politie meegenomen voor verhoor. gesteld af te treden, zo heeft de pre sident-directeur van Maroebeni, Tai- ichiro Ma-tnoeo gisteren in Tokio ver klaard. Op een persconferentie zei hij, dat de twee betrokkenen. Toshiha- roe Ohkoebo en Hirosji Itoh. het ver zoek gedaan zou worden bii de Ja panse maatschappij te blijven, zij Beiden hadden getuigenis afgelegd het in andere functies. Beiden hadden getuigenis afgelegd in een hoorzitting van de begro tingscommissie van het Japanse La gerhuis en gezegd, dat zij vreemd gestelde kwitanties voor Lockheed hadden getekend zonder te weten wat de inhoud van de kwitanties Ohkoebo zei in oktober of novem ber 1972 twee kwitanties getekend te hebben op verzoek van de voormali ge Lockheed-vertegenwoordiger in Japan John Cuttler, die zei. dat de kwitanties nodig waren voor de in terne zaken van Lockheed. Itoh zei soortgelijke ontvangstbe wijzen getekend te hebben. Senator Church genissen voor de desbetreffende sub spandoek met commissie van onderzoek van de Amerikaanse Senaat uitgelegd als een kwitantie voor 100 milloen Yen» President-directeur Matsoe heeft verklaard, dat Ohkoebo en- Ito enige tijd geleden ontslagbrieven hadden steekpenningen van Lockheed heeft ingediend. Volgens Matsoeo is hij er zeker van, dat Maroebeni (de kwi- gehad. Maar door het tekenen i de getui- eerder genoemde kwitanties verdenkingen t.a.v. Maroebeni groeid en dit had de eer en geloof waardigheid van de onderneming ten zeerste afbreuk gedaan. „Daarom besloten wij Ohkoebo en Itoh van hun functies te ontheffen". Prof. Veeneklaas in rampgebied DEN HAAG (SP) Bijna een week lang reist nu een team van Terre des Hommes Nederland rond door Guatemala om uit te zoeken hoe Nederland het best kan helpen de onvoorstelbaar grote schade van de aardbevingen te herstellen. Vanuit Guatemala- City kregen wij gisteren van het team bestaande uit de Leidse kinderarts prof. dr. Veeneklaas, zijn Guatemalaanse collega dr. Zepeda en als coördinator P. Mohr het volgende relaas. 'Tien dagen na de aardbeving cp 4 februari de meest getroffen stadjes rond Guatemala-City bezocht Chimal Tenango, Tecpan. Pat- zicia. Patzun, San Martin Jilo- tepeque. San Jose Poatquil en Joya- baj. Daar is de verwoesting van de huizen bijna compleet, evenals in de arme wijken van de hoofdstad. Het midden van het land. dat het dichtst bevolkt is. vormt het cen trum van de bevingen, die nog steeds doorgaan. Het betreft een be- volkingsgebied van 2 miljoen men sen. Het aantal doden is nu berekend op 22.122. Het aantal gewonden op 74.000. De gewonden hebben overwegend skeletbreuken. Alle doden zijn be graven of verbrand. Bijna alle ske letbreuken worden orthopedisch be handeld. De hevigste acute fase is voorbij. Er is een uitstekende nationale hulo- organisatie onder het Comité de Emergencia. Van vele Noord- en Zuidamerikaansel anden zyn hulp teams en materialen ter plaatse werkzaam. Zoals een Vietnamveld- hospitaal van de VS. Tientallen trucks uit Mexico met geprefabri ceerde houten huisjes. Er zijn vele tenten, dekens, voedsel, antibiotica, hulphospitalen overgevlogen uit Ca nada. Costa Rica. Honduras en Venezuela, maar ook enkele Europe se landen doen mee: België. Frank rijk. Duitsland. Engeland. Nederland. Er is intens lucht- en wegverkeer. De hevigste schok op 4 februa ri 2.30 uur. Een groot deel van da bevolking slaapt daar thuis. De hui zen der armen zijn gebouwd van adobe, gedroogde kiel Deze huizen zijn alle ingestort. De mensen wer den in de straat meters verplaatst en werden nog bewegend wakker, niet wetend waar zij zich bevon den en wat er gebeurde. Alom pa niek. Krijsen en duisternis, daarna wanhoop, pijn. verdriet en apathie. Nu begin van zoeken naar herstel. Het treft slecht dat het nu onge bruikelijk koud is; 8 graden in de bergen. Er zijn twee kindergeneeakundige problemen. Door de schrik van de aardbeving is de moedermelkvoe- ding in veel gevallen abrupt tot stil stand gekomen. Veel vrouwen pro- duoeerden geen melk meer. Er is toen overgeschakeld op geconden seerde melk. zonder verdunning. Dat heeft vele zuigelingen ziek gemaakt. In de tweede plaats zijn er veel kinderen die geen ouders meer heb- Lrn. De regering wil deze kinderen in het land houden. De lokale bevol king geeft ze niet af en brengt ze bij familie en buren onder. De vrees bestaat dat ze daar tweederangs kinderen worden". Lijk ontvoerd kind gevonden PARIJS (AFP; In een hotel kamer te Troyes. een stad op 200 km ten oosten van Parys, heeft men gisteren hot lijkje gevonden van de zevenjarige Philippe Bertrand die op 30 Januari in deze stad ontvoerd werd. Het lijkje was gewikkeld in een deken. De kamer waar het gevon den is. is gehuurd door een zekere Patrick Henry die al langdurig door de politie was verhoord in verband met de ontvoering. Henry is nu ge arresteerd.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9