Gemeente sprong jaar onzorgvuldig met de Leidse brandweer om Bezwaar tegen vervoers wijze van gehandicapten Leidse 'Taptade' komt dit jaar in Groenoordhal Verwijten vakbondsbestuurder De Jong: „KNIESTOOT BIJ ARRESTATIE WAS NOODZAKELIJK" VMcNUËr uwtokovoor Bezwaren tegen park op terrein van LBF Oudercommissie mytylschool in brief: WOENSDAG 18 FEBRUARI 1976 LEIDEN LEIDEN Op zaterdag 6 novem ber a.s. zal er in de Groenoordhal in Leiden een groots muziek-gebeu- ren worden georganiseerd onder de naam "Taptade Leiden". Zes van de beste muziekkorpsen in ons land zullen bij die gelegenheid een voor Leiden unieke taptoe-avond verzorgen. Er zijn al contacten ge legd met o.a. de Luchtmachtkapel en het Leidse korps K en G. Boven dien wordt gedacht aan de moge lijkheid om een korps uit Krefeld en Oxford aan het evenement mee te laten doen. De organisatie van het geheel is in handen van het bestuur van het Leidse majorctten peleton Fourty Four Degrees, die van de "Taptade Leiden" graag een jaarlijks terug kerend gebeuren zou willen maken. Om financieel rond te komen, is het volgens de organisatoren nodig dat er 4200 bezoekers komen (met verwacht dat aantal zeker te halen, van K en G alleen kwamen er al 3000 mensen. Mocht het aantal van 4200 bezoe kers onverhoopt niet gehaald wor den, dan staat de gemeente (via het evenementenfonds van de Groenoord hal) garant voor een bedrag van maximaal 9000 gulden. LEIDEN "We moeten niet uit het oog verliezen dat de brandweer niet kan en niet wil staken. Dat weet het gemeente bestuur dondersgoed. Ze weten dat we er te fatsoenlijk voor zijn. En datzelfde gemeentebestuur maakt er misbruik van." Een van de emotionele opmerkingen, gisteravond, tijdens de spoedvergadering die was uitgeschreven voor alle Leidse brandweerlieden. Een vergadering die werd bijgewoond dooi de heer De Jong, districtsbestuurder van de ABVA. Hij zei dat er tussen de ABVA en de gemeente geen verschil van mening was dat het aantal werkuren bij de brandweer zouden worden teruggebracht tot 60 uur. "Op 11 februari 1975 hebben we in een brief gemeld dat we in drie jaar tijd terug wilden naar dat aantal uren. Dat was een redelijk voorstel; daar kwam je de gemeente al mee tegemoet. Ik vind het vreemd dat er nog steeds geen antwoord van de gemeente op die brief is binnengekomen. En de afdeling personeelszaken gaf herhaalde malen geen antwoord. Brandweercommandant A. C. Brocshart was gisteren in Arnhem waar hij een vergadering bezocht college van brandweercom- manda Mijn collega's reagi schamper toen ik hen vertelde de situatie in Leiden. Ze hebben nog. al smadelijk gelachen. Ze verwon derden zich erover dat Leiden ei Heerlen de t van 58 lot 64 uur. Ik snap Wanneer er in het stadhui nodig zijn bij personeelszaken, die coördinerende functies moeten ver vullen. a f6000,- per maand, staan den nogal ze te trappelen om die lui binnen te halen. En Endegeest moet plotse ling twee directeuren krijgen. Maar een aantal brandweerlieden kunnen niet worden benoemd". Bleijie: Op deze manier wordt Leiden slaapstad" Van Baaren: "Waar is vervangende industriegrond" LEIDEN De leden van de raadscommissie voor Economische Aangelegenheden waren gister avond beslist niet unaniem tevre den over het plan van het college van B en W. om op de plaats waar nu nog de voormalige brood fabriek van de LBF staat, een park te leggen. Als eerste nam Van Baaren (PvdA) het woord om nog eens te wijzen op zijn inmiddels befaamde motie, die indertijd door de ge meenteraad is aangenomen, en waarin is vastgesteld, dat er geen bedrijfsruimte aan de bestemming mag worden onttrokken, wanneer er niet elders bedrijfsterrein voor in de plaats komt. Dat laatste is «ook» deze keer niet het geval en Van Baaren vroeg dus waar de vervangende grond voor dit stuk bedrijfster rein te vinden is. Wethouder Van Aken kon hem slechts antwoor den, dat die vervangende terrei nen er in feite niet zijn „Mis schien zijn er hier en daar nog een paar kleine plekjes, die voor in dustrievestiging te bestemmen zijn, maar in grote lijnen ligt de bestemming van vrijwel alle grond in de gemeente vast", aldus Van Aken. „Het industriegebied in de Zoeterwoudse Grote Polder is in middels vol. zodat alleen de Ste- venshofjespolder overblijft, of. ook nog het veranderen v stemmingen in stemming". i mogelijkheid, i bestaande be en bedrRfsbe- met deze beperkte mogelijkheden. „Op deze manier wordt Leiden een slaapstad", zei het CDA- raadslid, terwijl Van Baaren er aan toevoegde dat Leiden z'n in woners de stad uitstuurt om elders te werken. „En dat terwijl men het forehsisme juist wil terug dringen". Hij vroeg zich af of er op het terrein van de voormalige broodfabriek niet beter een aan tal ambachtelijke bedrijfjes zou "Dat is een kwestie vo< meenteraad," zeiden ze dai gaten dat als de brandw moet functioneren, zijn. En eindelijk, gisteren, kwam de raad met de uitspraak dat de per soneelsbezetting en de arbeidstijdver korting bij de behandeling van de begroting (in maart red.) in behan deling zou komen. Ik vind het idioot dat men ruim één jaar doet over de beantwoording van die brief. Als ze die brief meteen al hadden beant woord was het niet nodig geweest. Het is mijn overtuiging dat er een jaar lang onzorgvuldig met de brand weerlieden is omgesprongen." De Jong vond het verder niet van belang om de zaken m.b.t. al dan niet staken juridisch te bekijken "Je moet een krijgsplan maken. En daar moet achter staan. Als dat zo de juristen me niet meer. Maar je moet de plannen wel goed uitwerken, natuurlijk." Actie De verzamelde brandweerlui beslo ten unaniem actie te gaan voeren. Er werden verschillende serieuze voor beelden naar voren gebracht. Enkele daarvan: veel loze alarmen, liefst cp zaterdag, in het spitsuur en op don derdagavond en dan de "brand" be reiken via twee routes: bewakings diensten opschorten en vergunningen aan loodgieters en schilders weige ren. die werkzaamheden moeten ver richten, waarbij ook brandweerman nen aanwezig moeten zijn: een soli dariteitsverklaring vragen aan de brandweerofficieren; geen sleutels meer uitdelen van sportlokalengeen schoenreparaties meer verrichten voor de politie; geen preventiewerk zaamheden meer verrichten (bete kent stagnatie bij bouwwerken)geen autowrakken meer wegslepen na on gevallen. De rijbaan, na een ongeval bijvoorbeeld wel vrijmaken, maar de politie verder voor het wegslepen te laten zorgen: geen toegang meer ver schaffen aan de Leidse bergsporters op zondagochtend om op die manier ook de maatschappelijk "hogeren" van het brandweerprobleem te door dringen; alleen kantine, toiletten en slaapzalen schoonmaken en de rest van het complex rustig laten ver vuilen. Op die manier moet de ge- de schoonmaakkosten opdraaien: een constante zondags dienst invoeren. Dat betekent dat er alleen paraatheid is voor uitrukken; nodig plotseling EHD-wagens kapot laten Ze ver- r goed gaan, zodat particuliere ambulances moeten worden ingeschakeld en be taald moeten worden door de ge meente: steun vragen van de echt genotes. Greep Dat is een greep. Meer ludieke voorstellen, zoals het uitzenden van reclameboodschappen op de illegale radiozenders in Leiden, en het invoe ren van een extra telefoonlijn om via aat nummer op een bandje de brand- weergirieven te laten horen, het niet meer poetsen van de auto van de burgemeester, zullen het wel niet ha len. Zeker niet omdat men bang is dat het Leidse publiek dan negatief zou kunnen gaan reageren. Iets dat men tot iedere prijs wil voorkomen. "We moeten zorgen dat het publiek, de middenstand, het bedrijfsleven en de Kamer van Koophandel gaan rea geren. We hebben het nodig dat. de mensen gaan reageren in de krant en op straat." Wethouder Van Aken belde in de vroege avond op met de mededeling dat hij erg ongerust was. Diverse te lefoontjes hadden hem reeds bereikt en hij stond erop dat de uitslag van de vergadering aan het eind van de avond aan hem zou worden meege deeld. Diverse burgers en media had den hem reeds benaderd voor com mentaar. Van Aken fungeert op dit moment ook als loco-burgemeester, omdat burgemeester Vis met vakan tie is. Van Aken is tevens wethouder personeelszaken. Met andere woor den: hij heeft een uitermate belang wekkende stem in het benoemings beleid bij o.m. de brandweer. En als plaatsvervangend hoofd van de brandweer heeft hij dus nu twee pet ten op. worden gevestigd. Wethouder Van Aken wilde an dere mogelijkheden dan een groenstrook op die plaats beslist niet uitsluiten HR legde uit. dat de plannen met het gebiedje in eerste instantie bedoeld waren om de vestiging van een grote dis count-zaak op die plaats te voor komen. „Er moet daar geen dis count-zaak komen", aldus Van Aken. „Of er überhaupt wel win kels mogen komen, willen we laten afhangen van de winkel-inventa risatie van de Kamer van Koop handel op het ogenblik aan het maken is. Overigens was er voordat de LBF het terrein aan een projectontwikkelaar verkocht, bR de gemeente al het plan, om op die plaats een groenstrook te maken. Zowel het ministerie van CRM als van Volkshuisvesting ad viseren namelijk om ln de nabij heid van rehabllltattegebieden een aantal groenstroken aan te leg gen", aldus de wethouder. Houtman «SGP GPV) bracht echter naar voren, dat het wellicht toch verstandiger is om het ge bied als perkeerterreln in te rich ten. Hij wees er op, dat er allerlei plannen zijn (bijv. voor de Camp en Maredorp) om het verkeer uit de binnenstad te weren Met het oog daarop leek hem de strook langs de Rijnsburgersingel erg ge schikt voor een parkeerterrein. „De mensen kunnen daar dan hun auto kwijt", aldus Houtman, „m via de Mare hebben ze een goede aanlooproute naar de binnenstad". Bleijie wilde een uitspraak over de bestemming van het terrein mede laten afhangen van de vraag, wat er met het Schutters veld moet gaan gebeuren; Mentzij «PvdA) opperde de mogelijkheid van een overslagcentrum op die plaats «zodat het zware vrachtver keer uit de binnenstad geweerd zou kunnen worden) en Van Zijp CDA) vroeg zich af of het stads kantoor niet op die plek gebouwd zou kunnen worden. Burgemeester aanhouding I is over Intilliaan De Leidse brandweerlieden vergaderden gisteravond in de kazernt rechts achter de tafel ABVA-districtsbestuur der De Jong, links digde van de groep brandweer binnen de ABVA. LEIDEN "Bij het noodzakelij ke gebruik van geweld werd door een van de politieambtenaren een knieschot gegeven. Over het ge bruik van andere vormen van ge weld en het uiten van "racistische taal" zijn de kranten kennelijk on juist geïnformeerd". Aldus burge meester Vis in zijn antwoord op vra gen van het gemeenteraadslid Beijen PPR D'66> Beijen had eind september vorig jaar vragen gesteld over de mishan deling van twee jongens door de poli tie op het terrein van de Groen oordhal en het mishandelen en bele digen door de politie van een Antil- Leiden bij de Veel gebeld HAARLEMMERSTRAAT 181 Friese staart- en stoeltjes- klokken, Zaanse- en Schippert jesklokken. Div. antieke stijlklokken, moderne schoorsteen- en wandklokken, in ruime keuze en de beste merken. Horloger v. d. WATER Altijd voordelig Speciaal atelier voor het repareren van antieke klokken. Gevraagd naar commentaar zei hij nog niets te kunnen meedelen. "Ik ben veel gebeld, maar de informatie behoefte is in de loop van de dag ook toegenomen. Wanneer ik weet wat de plannen zijn, als ik weet wat eruit komt, dan ben ik best bereid om ou korte termijn te bekijken wat de gemeente eraan kan doen. Dat is geen afschuiver; ik zit niet in de werkgroep, die zich ermee bezig houdt." Noot: Door een persoons verwisseling zijn in onze krant van gisteren enkele uitspraken in de mond gelegd van de ondercomman dant van d? Leidse brandweer De Haas. Ze werden echter gedaan door brandmeester Mark. Inbreker gestraft LEIDEN Een 23-jarige losarbei- der is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot vijftien maanden ge vangenisstraf met een proeftijd van twee Jaar voor een serie inbraken in de Haagse en Leidse regio, ach tereenvolgens maaikte de man. die geen vaste woon*, of verblijfplaats heeft, in Rijswijk en in Den Haag een aantal radio- en televisietoestel len buit. terwijl hij er bij een bloem- bollenbedrijf in Voorhout en bij een garage in Oegstgeest respectie velijk met 260 en enkele auto's van door ging. LEIDEN In een brief aan B. en W. en de gemeenteraad van Leiden heeft de oudercommissie van de Leidse mytylschool verklaard bezwaren te hebben tegen de wijze waarop de Leidse taxibedrijven Kerkhof B.V. en Schutte het vervoer van gehan dicapte kinderen verzorgen. Uit de brief blijkt dat het met name om de veiligheidsaspecten van dat vervoer gaat, zoals het aantal kinderen dat er auto wordt vervoerd en de aanwezigheid en het gebruik van veiligheidsgordels. paalde punten niet duidelijk genoeg was geweest en dat "het overgrote deel" van de in Leiden wonende kin deren van de mytylschool inderdaad "technisch goed en menselijk aan vaardbaar" worden vervoerd. In haar brief noemt de oudercom missie vervolgens de taxibedrijven Blonk (wat eigenlijk Kerkhof BV moet zijn) en Schutte, waarvan de negen grote mensen. Je er elf twaalf kinderen in mag vervoeren. Maar veertien a vijftien, nee. dat gebeurt niet. Daar wordt trouwens ook op toegezien door de politie en door de verkeersinspectie". Volgens de heer Blonk zijn de wagens van zijn bedrijf die het gehandicaptenvervoer verzorgen alle uitgerust met veilig heidsgordels. "Er is ons alles aan eerste kinderen uit Katwijk, Rijns- gelegen om deze kinderen op de i In oktober en november vorig jaar vroeg de ouder sie van de mytylschool al aandacht voor dit probleem bij gemeenten in de regio die het vervoer van gehandi capten laten verzorgen De gemeente Leiden reageerde daarop met een brief waarin stond dat er wat Lei den betreft kosten noch moeite wa ren gespaard om tot een zo veilig en verantwoord mogelijk ver.voer te ko men. Ook lieten B. en W. aan de oucercommissie weten dat er mede kerd is ook worden gebruikt voor het vervoer van kinderen van de mytylschool in 1974 twee busjes voor personenvervoer waren aangeschaft. ADVERTENTIE waarvan de zitplaatsen alle waren voorzien van veiligheidsgordels. .Op het gebruik van deze gordels werd volgens het college ook toegezien. Dagelijks, zo bleek verder uit de blief, maken 13 kinderen van de mytylschool van deze busjes gebruik. Daarnaast vervoert de taxicentrale "Noordeinde" (firma Schutte) dage lijks 4 leerlingen van deze school in twee taxi's, waarin speciale gordels zijr gemaakt. Sr uw toko voor Ma_reegi^? 5! rijsttafelgerechten burg, Oegstgeest en Leiderdorp voert en de laatste leerlingen uit Oegstgeest, Voorschoten en Leiden. 'In sommige auto's van laatstge noemd bedrijf zijn geen veiligheids- gordels aanwezig", aldus de ouder commissie. die al eerder steekproe ven had genomen om de veiligheid van het vervoer te controleren. "U realiseert zich met ons", zo vervolgt de oudercommissie in haar brief, "dat voor de betrokken kinderen. hun oucers en de schoolmedewerkers de confrontatie bijvoorbeeld een met 14 a 15 «geestelijk en lichame lijk) gehandicapte kinderen volge laden VW-busje geen bijdrage kan zijn tot hun toch al bedreigde le vensvreugde". In een commentaar op de brief van de oudercommissie zei de heer N. G. Blonk, directeur van het taxibedrijf Kerkhof BV. vanochtend dat het hem wat zijn bedrijf betreft on waarschijnlijk leek dat 14 a 15 kin deren in één VW-busje waren ver voerd. 'Er zijn bepaalde voorschrif ten waar je je aan moet houden en dat kan bijvoorbeeld betekenen dat als een wagen goedgekeurd is voor veilige wijze naar de scholen brengen", aldus de heer Blonk, die er overigens wel zijn bevreemding over uitsprak dat hij van de brief van de oudercommisse geen afschrift had gekregen. Mevrouw Schutte van de taxicen trale "Noordeinde" verklaarde van ochtend dat in alle wagens die voor het gehandicaptenvervoer van de mytylschool gebruikt worden, vei- lieheidsgordels zijn aangebracht. "Dat hebben wij zelfs al laten doen nog voordat het wettelijk verplicht werd, uit eigen beweging". Mevrouw Schutte zei overigens dat het inder daad wel een keer voorgekomen zou kunnen zijn dat er 14 a 15 kinderen in een busje vervoerd werden, aan gezien er bij haar bedrijf een keer een busje was uitgevallen. liaanse inwo sociale dienst. Naar aanleidin_ het laatste geval had het Juridisch Adviesbureau in Leiden aan het par ket gevraagd om een officieel on derzoek naar deze gebeurtenis in te stellen. De officier van justitie bij de arrondissementsrechtbank in Den Haag. mr. Rosingh. gelastte daarop een onderzoek door de rijksre cherche. Uit dat onderzoek bleek, zo deelde mr Rosingh eind januari Jl. mee. dat "de grenzen van het toelaatbare" niet door de politieambtenaren wa ren overschreden toen zij de Antil liaanse Leidenaar verwijderden om dat hij zich schuldig maakte aan lo kaalvredebreuk Burgemeester Vis verklaart in zijn antwoord op de vra gen van Beijen het zelfde. "De op verzoek van een ambtenaar van de G.S.D. «Gemeentelijke Sociale Dienst» verschenen politieambtena ren hebben de man in het gebouw aangehouden, waarbij de verdachte zich hevig verzette De aanhouding kon slechts worden verricht door het lichamelijk verzet van de verdach te met geweld te beëindigen". Volgens de lezing van de man te genover het Juridisch Adviesbureau zou hij op 11 september in een houd greep door het gebouw aan de Lan- gebrug zijn voortgetrokken. Toen hij uitgleed kwamen er drie politie agenten bij die hem stootten en trap ten "Een politieagent hield mij bij de haren vast en trok er telkens aan en terwijl ze mij voorttrokken, be werkte hij met kniestoten mijn ge zicht". aldus de lezing van de man. Enige tijd na deze gebeurtenis, gaf het JAB een dossier vrij waar uit moest blijken dat dit geval niet op zichzelf stond maar dat het met diverse andere voorbeelden uit Lei den en omgeving kon worden aange vuld. Beijen heeft eind september ook •naar aanleiding daarvan enkele vragen gesteld, maar volgens de bur gemeester kunnen deze vragen "vooralsnog niet beantwoord wor den". P( )stduivenclub „De Sleutelstad' LEIDEN In Leiden is een nieu we postduivenverenging opgericht. De naam is "De Sleutelstad" en men heeft zich aangesloten bR de kuststrook RPB De concoursen zul len. behalve de fondvluchten. op zondag worden gehouden Het secre tariaat berust bij A.P.A.. v.d. Dop, Cosijnstraat 8. Leiden. ADVERTENTIE L_sTT 5ü.„ rijsttafelgerechten

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3