„Y oorzitterschap van fractie is slopende klus" LEZERS SCHRIJVEN fe[fifü®[jfe(dl(§1[n) Cé) dl@@ir Kruisinga van CHU: Eenwor ding CDA niet tegen te houden Amicale Ziekenfonds WOENSDAG 18 FEBRUARI 1976 stand gekomen CDA in de vol gende regeringsboot zou moeten stappen wijst Kruisinga volledig af. "Ik vind dat je als partij onaf hankelijk de verkiezingen moet ingaan. Handjeklap van party- bonzen in rokerige zaaltjes, daar voel ik geen fluit voor. Je moet na de verkiezingen gaan samenwer ken met die partijen waarmee je het meeste van je programma kunt bereiken Kruisinga zal in ieder geval de vol gende verkiezingen van de partij zijn. Hij zegt "Het zou, dunkt me, niet goed voor de CHU en het CDA zyn als mensen als wij er nu uit zouden stappen De drie stromingen moeten toch herken baar in het CDA aanwezig zijn. "Toch valt de rol van politicus hem af en toe zwaar. Kruisinga: "Er wordt in de politiek dikwijls te persoon-gericht in plaats van over zaken gepraat. Jammer. Dat zou niet zo moeten zijn. Mensen komen ook wel met boze bedoe lingen naar je toe zonder het te zeggen. Je wordt ook vaak vanuit vooropgezette meningen bena derd. Lichtvaardig en erg onbil lijk vind ik dat. Er wordt ook vaak gezegd dat ik zo ambitieus ben. Ik denk wel eens: Is dat nu zo? Ik sdouw wel hard achter dingen aan. Dat heb ik altijd gedaan. Kruiwagens heb ik in m'n leven niet gehad. Ik heb het zelf ge daan. In die zin ben ik wel ambi- teus dat ik graag zelf iets voor el kaar wil maken. In de loop der jaren is "noorder ling" Kruisinga ("De mensen in het Westen zijn harder voor el kaar dan in het Noorden") wel aan de soms niet malse kritieken gewend. Hij zegt: "Je leert ermee leven, je moet nu eenmaal met dat gegeven werken. Bovendien voel je als politicus toch een stuk roeping. Je wilt voor de mensen en de maatschappij iets positiefs tot stand brengen. Maar soms denk ik: "Ik kan toch wel wel een andere interessante baan krijgen met een stuk minder ergernis en die veel minder zwaar is." DEN HAAG - Sinds Roelof Kruisinga aanvoerder is geworden van de Kamer-fractie van de Christelijk Historische Unie heeft die partij duidelijk aan herkenbaarheid gewonnen. De CHU, enkele jaren terug een afbrokkelende club, bloeit weer op. Het duffe imago onder leiders-figuren als Beernink en Udink heeft langzamerhand plaats gemaakt voor een imago van strijdbaarheid en activiteit. Kruisinga, 53 jaar, gehuwd en vader van twee kinderen, poetst dat beeld van de partij bewust op. Hij is er een voorstander van dat de christen-democratische partijen zich duidelijk profileren, zich duidelijk herkenbaar op stellen. De toegenomen belangstelling voor de CHU merkt de in Wasse naar wonende politicus dage lijks. Hij zegt: "De mensen heb ben over het algemeen meer be langstelling voor politiek gekre gen, maar zeker ook voor de CHU. Het is te merken aan de enquete-resultaten maar ik merk het zelf vooral aan de vele spreekbeurten waarvoor ik word gevraagd. Ik kan echt niet op al die uitnodigingen ingaan?Dat is vervelend want sommigen ne men het je kwalijk als je niet komt. Die denken datje niet wilt. Maar het is gewoonlijk onmoge lijk om overal op in te gaan. Het fractie-voorzitterschap is vrese lijk vermoeiend. Je moet vrijwel constant vergaderen of overleg plegen met allerlei besturen en commissies. Het is een slopende klus, maar iemand zal het moeten doen." Het is overigens een klus die Krui singa met met tegenzin opknapt want zoals hij zelf zegt "Ik heb altijd belangstelling voor politiek gehad". Kruisinga. geboren in het plaatsje Grijpskerk, op de grens van Friesland en Gronin gen, komt niet uit een politiek mi lieu. Zijn vader was huisarts en zijn overgrootouders molenaar en boer. Hij zegt: "Van huis uit hoefde ik zeker niet in de politiek. Maar ik ben er toevallig in gerold. Bij de CHU heb ik me twee keer aangemeld. Eerst in Soesterberg, maar daar was de administratie kennelijk slecht want ik hoorde er niets meer van. Later, toen ik in Groningen woonde, zei mijn vrouw tegen me "Als je nou echt over politiek wilt oordelen geef je dan nog eens op". Dat heb ik ge daan en toen werd ik al gauw se cretaris van de kiesvereniging Groningen. Toen ik uit Groningen wegging was daar met circa 450 leden de groot ste CHU-kiesvereniging van het land. Ik had een heel aparte me thode om leden te winnen. Ik gaf de koster voor elk nieuw lid dat hij aanbracht een kwartje. En in die tijd, in '52, was een kwartje nog wel iets. Die man heeft heel wat afgefietst om nieuwe leden te In Leeuwarden, de volgende plaats waar Kruisinga (evenals zijn va der arts) zich vestigde, werd hij vrij snel voorzitter van de CHU- Statenkring. Met voldoening kijkt hy nog altijd terug op de ge slaagde poging om KVP, ARP en CHU van de gemeente Drach- ten/Smallingerland/Hee ren veen onder te brengen op één verkie zingslijst Dat was in '58. Kruisin ga: "Ik ben altijd voorstander van christen-democratische samen werking geweest. Maar dat was toentertijd erg vroeg. Het func tioneert daar nog steeds goed." Nadien werd de CHU-politicus in specteur voor de volksgezond heid en voerde het directoraat over de afdeling wetenschappe- lyk onderzoek en planning van het ministerie van Sociale Zaken. In '63 werd hij gevraagd voor de post van staatssecretaris van volksgezondheid. Daar ging hij niet op in. Kruisinga: "Ik was toen inmiddels plaatsvervan gend directeur-generaal van Volksgezondheid met het voor uitzicht dat ik een jaar later directeur-generaal zou worden. Dat vond ik mooi genoeg." Vier jaar later ging hij voor een zelfde aanbod van de toenmalige "AR-coryfee" Roolvink wel door de knieén. Het staatssecretariaat van volksgezondheid werd in '71 verwisseld voor een staatssecre tariaat bij Verkeer en Waterstaat. Kruisinga: "Ik was aanvankelijk gevraagd minister van Onderwijs te worden maar ik was het met sommige programma-punten van Steenkamp niet eens. Voor Verkeer en Waterstaat voelde ik toen meer." Na de val van het kabinet- Biesheuvel in '72 was het voor Kruisinga en de CHU echter afge lopen met regeren. By de moei zitten Het fractie- voorzitterschap is trouwens ze ker zo interessant als een kabi- netspost. Je hebt ook meer in vloed." Als leider van een oppositie-partij kan hy (begrijpelijk) weinig waardering opbrengen voor het huidige regerings-beleid. Krui singa. die zich naast z'n fractie- voorzitterschap binnen de Ka mer vooral bezighoudt met bui tenlandse zaken, sociale zaken en wetenschapsbeleid noemt het kabinet-Den Uyl een kabinet van veel woorden maar weinig daden. Voor minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat kan hy echter wel waardering opbren gen. Hy zegt: "Het verkeersvei- ligheidsbeleid van Westerterp is goed. Verkeersstatistieken wij zen uit dat door maatregelen als de autogordel, valhelm, de alcohol-wet en de beperking van de maximum-snelheid het ver keer veiliger is geworden. Ik heb Westerterp geschreven dat ik op dit punt z'n beleid waardeer." Omdat in tegenstelling tot de CHU de ARP en KVP het huidige ka binet wel steunen is de s'tuatie rond het Christen Democratisch Appèl, het samenwerkingsver band van de drie christelyke par tyen, gecompliceerd geworden. Vooral het maken van eén ver- kiezingslyst lijkt een welhaast onmogelyke opgave Kruisinga: "Sommigen in het christen democratische kamp raken in paniek als ze de moeizame een wording van het CDA zien. Maar die éénwording gaat door, is echt niet tegen te houden. Dat het met moeite en bliksem gepaard gaat is juist een teken van gezondheid, een teken datje met drie levende organisaties te doen hebt. Als al les gladjes zou verlopen zou dat voor mij een teken van leven loosheid zyn. En die ene verkie zingslijst komt er ook wel. Die kans acht ik in ieder geval veel groter dan drie afzonderlijke lys- ten." Een keuze vooraf met welke partij of party en een eventueel tot zame totstandkoming van het kabinet-Den Uyl wilde de CHU niet meedoen en ging in de oppo sitie. Kruisinga: "We zijn niet vanwege de boze brieven van formateur Burger in de oppposi- tie gegaan al wordt dat wel ge suggereerd. We hebben niet meegedaan omdat we de programma-grondslag van het kabinet verkeerd vonden. Er werd te eenzijdig van Keerpunt, het regeerakkoord van de pro gressieve drie, uitgegaan. Van de programma's van de christelijke partijen werden alleen die pun ten overgenomen die niet in strijd waren met Keerpunt. Bovendien vonden we de getalsmatige ver houding binnen het kabinet, tien progressieve ministers tegen zes christen-democratische minis ters, onjuist. Kruisinga zegt persoonlijk weinig moeite te hebben gehad met het verwisselen van een regeringsze tel voor een Kamer-zetel. "Het is nuttig dat er mensen met regerings-ervaring in de Kamer Het artikel in uw krant d.d. 29 ja nuari van Paul Wolfswinkel over de Amicale geeft ons aanleiding ons standpunt t.a.v. de Amicale te ver- duidelyken. Amnesty International is een ver eniging, die zich inzet voor de rech ten van de mens door te werken aan de vrylating van personen, die ge vangen zijn genomen om reden van hun politieke, religieuze of ander gewetensovertuiging, mits ze geen geweld gebruiken. AI verzet zich in alle gevallen tegen doodstraf en marteling. Ze probeert haar doel op onpartij dige wijze te bereiken. In 1975 zijn acties gevoerd voor gevangen in Marokko, Indonesië en Rusland; landen met verschillende politieke ideologieën. Thans hebben de mar telingen in Urugay de aandacht van Annesty. In Marokko regeert sinds 1961 ko ning Hassan II. Politieke oppositie wordt door hem nauwelyks toege laten. De grote politieke partijen worden nu eens vervolgd, dan weer als bondgenoten aangetrokken, geheel naar willekeur van de ko ning. Ook met alle gevolgen daar van wat politiek gevangenen be treft. Leden van een eerste erkende oppositiepartij zijn plotseling staatsgevaarlyk en worden in de gevangenis geworpen. Massapro cessen worden zeer geraffineerd gevoerd. Naast enkelen die geweld hebben gepleegd, stond steeds het overgrote deel der beklaagden als "medeplichtigen" terecht, alleen vanwegen hun lidmaatschap van een juist weer verboden oppositie party. By zulke processen worden doodstraffen en levenslange ge vangenisstraffen uitgesproken. Deze politiek processen zijn door Duitse en Franse rechters en advo caten bijgewoond. De beklaagden probeerden dan over hun martelin gen te vertellen maar de rechters ontnamen hen vlug het woord. Langdurige gevangenisstraffen (5 tot 15 jaar) en zware martelingen tydens langdurig voorarrest waren ook het lot van veel studenten en scholieren, samen met hun leraren. Ze zouden onrust aan de universi teiten middelbare scholen hebben veroorzaakt. Al deze politieke pro cessen stonden geheel los van de beide aanslgen op de koning in 1971 en 1972, die uitgevoerd werden door officieren uit zijn naaste om geving. Zij zyn apart berecht. De gastarbeiders in Europa zijn de nieuwe slachtoffers van het Ma rokkaanse regime, dat momenteel zijn vangarmen uitstrekt tot de Eu ropese gastlanden, door de oprich ting van Amicale. Zo langzamer hand, bijvoorbeeld bij paspoortver lenging, worden de gastarbeiders verplicht van deze koningsgezinde verenigingen lid te worden en zich terug te trekken uit hun eigen de mocratische vereningen Bij veel gastarbeiders die al lang in Europa werken en wonen, ontstond name lijk een democratisch bewustzijn. Dat was de Marokkaanse regering een doorn in het oog. Vanuit Rabat werden koningsgezinde mensen naar Europa gestuurd om daar de Amicales op te richten met steun van de ambassades en conculaten. Ze stellen dat het hun bedoeling is de belangen van de gastarbeiders te behartigen, ofschoon deze vaak hun eigen democratische vernigin- gen hadden, overal waar Marokka nen hun ontmoetingsplaatsen heb ben, infiltreren leden van de Ami cales. We sluiten niet uit dat veel Amicale-leden te'goeder trouw zyn. Uit de in Marokko plaatsgevonden arrestaties van gastarbeiders is ech ter duidelijk dat informatie wordt doorgespeeld naar de Marokkaanse politie Deze treedt bepaald niet zachtzinnig op. Juist de politie maakt zich aan martelpraktyken schuldig. Machouri, de man over wie deze krant op 16 oktober een artikel wijde, kan hierover meepra ten. Naast Machouri, die na ruim twee jaar vrykwam, heeft Amnesty de in Limburg werkende Ilkich Llous- sine geadopteerd. Hy is in 1973 bij een massaproces tot maar liefst 30 jaar gevangenisstraf veroordeeld, op beschuldiging van "aanslag op de binnenlandse veiligheid van de staat". Lloussine, een huisvader met 7 kinderen, die in zijn woonplaats in Nederland zeer goed aangeschre ven, kan toch moeilyk zo iets ern stigs hebben gedaan in de een of twee dagen die hij in Marokko was vóór zijn arrestatie. Maar, hij was in Nederland lid van de vakbond; hij werkte mee aan een stichting voor buitenlandse arbeiders en bezocht een politieke discussiegroep. In december 1974 zijn verschil lende gastarbeiders uit Weert en Rotterdam bij bezoek in Marokko gearresteerd. Sommigen hebben dagen, anderen weken, weer ande ren maanden vastgezeten. Gastarbeiders uit Duitsland zyn het vorig jaar tot 5,3 en 21/2 jaar veroordeeld. Dat wil zeggen: na drie jaar voorarrest in handen van de politie. Ze werden duidelyk be schuldigd van vakbondsactivitei ten, het organiseren van politieke by eenkomsten een ook weer aan slag op de binnenlandse veiligheid van de staat": de meest voorko mende beschuldiging. De eis was. doodstraf, maar door de juist intre dende toenadering tussen Hassan en de politieke partijen zijn ze ei betrekkelijk goed afgekomen. Ook verschillende uit Frankrijk af komstige arbeiders zijn de laatste jaren by aankomst in Marokko gea- resteerd en voor kortere of langere tijd vastgehouden Pas weer is dit vyf arbeiders van Chausson over komen. Verschillende organisaties in Frankrijk hebben nu een ge meenschappelijke verklaring afge legd. inhoudende dat de Amicale arbeiders in de fabnek en in hun woonplaats intimideert en hen dwingt af te zien van hun rechten. Ze eisen opheffing van Amicale. Ofschoon aansluiting bij een Ami cale ook positieve dingen voor de gastarbeiders betekent, zoals gratis kinderkampen, financiéle hulp bij het oprichten van kleine bedrijfjes in Marokko, mogelykheid tot grondaankoop, geen moelykheden bij de douane by aankomst in Ma- rokko(heerst er sinds het bestaan van deze vereniging een sfeer on vrijheid en angst by de gastarbei ders. Angst niet allen voor zichzelf maar ook voor hun familieleden in Marokko. Het is een zaak die Amnesty Inter national met zorg vervult, niet in de laatste plaats om de mogelykheid dat gastarbeiders bij terugkeer in hun geboorteland de gevangenis wacht. MEVR. M. DE JONG Amnesty International, 3de Hugo de Grootstraat 7 AMSTERDAM. Tegenwoordig hoort men nog al eens de verzuchting slaken: De pryzen rijzen de pan uit." Het is te voorzien dat bij de terug lopende inkomsten, vele vrijwillig verzekerde gezinnen dit tempo met meer kunnen bybenen en nood wendig zullen moeten afhaken. In uw blad van 30 december j.l. werden wij geconfronteerd met de zoveelste jaarlykse enorme pre- miestyging. Daarin lazen we dat de premie pier persoon per maand van 16 jaar en ouder is opgevoerd van 88,20 tot 105,- p.m. Dit betekent voor een echtpaar zonder kinderen met een inkomen van 22.500.- bruto het volgende Jaarpremie 2520 - Maandpremie 210.- Inkomenspercentage 11,2% stijging J 403.20 per jaar stijging 33.60 per maand stygingspercentage 19% Bepalen wy ons nu even tot de ver plichte verzekering. Met ingang van 1 januari 1976 is de premie ver hoogd van 4.6% tot 4.8% met een loongrens tot 30 900 - per jaar. Zoals bekend neemt de werkgever de helft hiervan voor zyn rekening dus rest voor de werknemer even voordeel dat ongeacht de grootte van het gezin, allen daarin worden opgenomen. Bij hetzelfde inkomen 22.500 - krygen we de volgende uitkom- Juarpremie 540 - Maandpremie 45 - Inkomenspercentage 2.4% sty ging 22.50 per jaar styging 1.88 per maand stygingspercentage 4,35% Zetten wij deze getallen voor een goed overzicht nu nog eens naast elkaar, dan vallen de enorme ver schillen, voor in wezen dezelfde ziektekostenverzekering, pas goed in 't oog. Vrijwillig (echtpaar) jaarpremie 2520 - maandpremie 210 - styging jaarpremie 403.20 styging maandpremie 33.60 stygingspercentage 19% inkomenspercentage 11,2% Verplicht (ongeacht gezinsgroot te) jaarpremie 540 - maandpremie 45- stygmg jaarpremie 22.50 styging maandpremie 1.88 stygingspercentage 4.35% inkomenspercentage 2.4% Schynbaar levert de groep van de vrijwillige ziekenfondsverzekering de minste weerstand op en moeten elders ontstane tekorten door deze groep worden gedekt. Nog een sterk staaltje van de belan genbehartiging voor deze ver guisde groep is het volgende: Tot 1 januari 1976 was het legaal mogelyk een flinke duit aan de ver plichte verzekering te verdienen, en wel ZO Een ambtenarengezin bestaande uit man, vrouw en 2 kinderen. De ambtenaar verdient een salaris van I 20.000.- per jaar, doch is niet ver plicht verzekerd, maar ontvangt daarvoor volgens de interim- regeling een vergoeding van 1300 - per jaar om zich daarvoor vrijwillig te laten verzekeren. Maar o la la, wat is het geval, de vrouw van die ambtenaar werkt, verdient 100 - per week en is daar door verplicht verzekerd tegen een bedrag van t U1 88 per jaar, waar van de helft door de werkgever wordt betaald. Deze vrouw kon (tot 1 jan. j.l.) for meel als kostwinner worden aan gemerkt en het gehele gezin (ook de man) van 4 personen had dus alle ziektekosten voor een geheel jaar gedekt met de helft van 511.88 is 255.94. Bovendien ontving de man zijn 1300 - per jaar, dus de uiteindelyke winst bedroeg 1300 - - 255,94 is 1044.06. Terwijl de vrijwillige ziekenfonds leden ieder jaar weer met enorme premiestijgingen worden belaagd, kon het bovenstaande lekker door sudderen tot 1 jan. 1976 voordat aan deze wantoestanden een einde werd gemaakt. C. J. WIEKHART Meerburgerkade 59 Leider. Tel. 131397

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15