TEST VOOR KEEPER RUITER James Vrij bokst 'zwaarste gevecht uit mijn leven...' Vultink wil revanche elke sprint... Karstens wint Wereldrecord 60 mtr van Zweedse Haglimd Enige 'clispensatiespeler' in Jong Oranje tegen Schotland PETTIGREW ER NIET BIJ DINSDAG 17 FEBRUARI 1976 SPORT PAGINA 9 HELSINKI Linda Haglund (Zwe) heeft tijdens de Finse in- I dooratletiekkampioenschappen in Helsinki het wereldrecord op de 60 I nieter verbeterd en gebracht op 7,0 seconden. Het oude record stond met 7,1 sec. op naam van 15 loop- Isters, van wie Renate Stecher (Odl) voor de eerste keer deze tijd liep op 1 februari 1970 in Gera. De Finse Mona-Lisa Purisiainen, die mede- wereldrecordhoudster op deze af- i stand was, werd tweede en even- I aarde voor de tweede keer het oude record. Het hoogspringn werd een over- i winning voor Rita Sundquist 'Fin) met 1,85 meter, vóór de Zweed-se springsters Anneva Karlsson en Ka- rina Andersson '1,82 nieter). De sprint bij de heren werd ge wonnen door de Fin Markku Perttu- la in 6,6 sec. De Pool Wladyslaw Kozakiewicz heeft in het afgelopen weekeinde tij dens wedstrijden in Toronto bet of ficieuze wereldindoorrecord polsstok hoogspringen verbeterd en gebracht op 5,57 meter. Hiermee is het we reldrecord in twee weken drie keer verbeterd. Eerst was het de Ameri kaan Dan Ripley, die het record in Los Angeles van 5,52 op 5,54 had gebracht. Daarna was het een andere Pool, Tadeusz Slusarski, die in Warschau een hoogte van 5,56 meter bedwong. Wederom een verbetering dus van twee centimeter. Kozakiewicz verbe terde dit record weer in zijn tweede sprong. Bij zijn eerste poging bleef hij steken op 5,33. James Vrij: punteiiwiiist SCHEVENINGEN Rudi Koopmans, vorig jaar december als een kampioen bejubeld omdat hij met één hand de Duitser Scheibner niet alleen in toom hield maar ook nog op punten versloeg, kwam gisteravond in het volle Circustheater weer zegevierend de ring uit. Maar de puntenzege op Clement Tsin- za (Zaire) bracht nauwelijks enig applaus van het tijdens de tien eentonige ronden gapende publiek. Door Piet Kienhuis MOYEUVRE Christ v. d. Smissen zul het deze week in het kleine Noordfranse plaatsje Moyeuvre in de buurt van Thionville erg moeilijk krijgen zich te handhaven als Europees biljartkampioen in het bandstoten. Deze titel veroverde hij vorig jaar mei in Granada in een opwindende finale met slechts één carambole verschil op de Belgische j wereldkampioen Ludo1 Dielis. De Brabander bleef ongeslagen met 1400 caramboles; Dielis scoorde er 1399 en werd daardoor door onze landgenoot onttroond. De blonde Vlaming zal dus ongetwijfeld! op revanche zinnen voor deze „nipte" nederlaag. Hij zal echter van Nederlandse zijde niet alleen gedwarsboomd worden door Van der Smissen, maar ook door Hans Vultink, de huidige nationale kampioen. Vultink zal graag iets recht willen zetten na zijn teleurstellende vijfde plaats kortge leden in Toulouse bij de Europese titelstrijd kader 71/2. Vultink heeft er steeds meer moeite mee, zoals hijzelf bekent, om gemotiveerd: aan de matchtafel te komen. In Toulouse liet hü het de laatste dagen afweten. Het meedoen van Van der Smissen in Moyeuvre zal hem echter ongetwijfeld prikkelen, zoals dat ook gebeurde bij het laatste Nederlandse kampioenschap in Valkenswaard. Van der Smissen heeft intussen echter de militaire dienst verlaten, die hem danig stoorde wat betreft trainingsmoge lijkheden en concentratie. Hij zal in Moyeuvre goed voorbereid aan de start komen. „Ik kan nu weer elke dag trainen", vertelde hij, „ik zie er zeker een kans in zitten om de titel te prolongeren". Van der Smissen is twee jaar geleden in Doornik bij het wereldkampioenschap niet voor niets ook al eens als tweede geëindigd Door Henk Meijer benutte elke kans en elke gelegen heid om zijn series in te zetten, maar dat alles ging met grote on zuiverheid gepaard en Tsinza was niet bereid er een mooi gevecht van te maken. Kroop zoveel hij maar kon tegen Koopmans aan, wat hem eerst in de zevende ronde een openbare waarschuwing van de zwak leidende Schulein opleverde. Het excuus van "een lastige Jon gen" kan nauwelijks van toepassing zijn voor de man uit Zaire. Want in het begin richtte Koopmans met zijn linkse al zoveel onheil aan dat er legio kansen kwamen om zijn faam als knock out bokser te be vestigen. Maar naarmate de strijd vorderde zag Esinza hoe langer hoe meer mogelijkheden om tien volle ronden te blijven staan wat voor de Afrikaan blijkbaar het hoogst be reikbare was. Het publiek gaf aan het einde zelfs van zijn misnoegen blijk door kreten als: "En wanneer begint het boksen nou?" Een verademing was de partij tussen James Vrij en de Engelsman Henry Rhiney. Het op acht ronden afgesloten gevecht gaf een enerve rend duel van grote klasse te zien. De Engelsman was vooral in de ope ningsfase met flitsende linksen licht in de meerderheid maar James Vrij nam in de derde ronde het initia tief. Nadat Vrij in die ronde Rhiney met een schitterende rechtse coun ter aan het wankelen had gebracht klonk de gong de Engelsman als mu ziek in de oren. De Amsterdammer verhoogde daarna het tempo aan zienlijk, maar de geroutineerde En gelsman had niet alleen een goed ge sloten dekking, hij blokte bovendien de buitenom geslagen hoeken dege lijk af. Beurtelings kwamen beide boksers daarna nog in moeilijkhe den. Eerst de Engelsman, die in de zesde ronde drie kortgeslagen hoe ken moest verwerken, maar door de te gehaaste Vrij daarna te slor dig werd benaderd. De agressieve Engelsman reageerde daarop zo traag dat arbietr Schulein toch nog de gelegenheid kreeg Vrij acht tel len rust te schenken. Vrij won op punten, maar Rhiney verdiende ze ker een onbeslist. James Vrij gaf later toe: "Dit is het zwaarste ge vecht uit mijn leven geweest. Wat een klassebokser. Die Jongen be heerst het hele spel. Ik was gewoon de tel kwijt en dacht bij de laatste (achtste) ronde dat er pas vier ron den waren gebokst". Spektakel GLASGOW Willy Petti- grew, de talentvolle spits van het nietige Motherwell, naar wie vele Engelse topclubs lonken, zal er morgenavond in 't Schot se jeugdteam zeer waarschijn lijk niet bij kunnen zijn. Hij heeft griep. Ook Gray van As ton Villa zal vanwege een bles sure niet in Breda kunnen spe len. fcoach Willy Ormond heeft daarentegen wel de beschikking gekregen over Burns 'Birming ham) en Souness (Middlesbo- rough), twee Schotse A-interna tionals. MONTILLA Nadat hij gister middag al het eerste gedeelte sprintend had gewonnen zegevier de Gerben Karstens 's avonds ook in het tweede gedeelte van de derde etappe van de ronde van Andalusië. De Nederlander boek te daarmee zijn vierde achtereen volgende ritzege. Het 89 kilo meter lange tweede deel van de derde etappe van Antequera naar Montilla bevatte slechts één klim: de Puerto de Burameji, een hel ling van de derde catagorie. De Nederlander T. Tabak kwam als eerste boven en verstevigde daar door zijn eerste plaats in het bergklassement. Op de finish in Moenilla was het peloton echter weer bijeen. Karstens won de sprint voor de Belg Verplancke, de Spanjaard Eulalio Garcia en Gerrie Knetemann. De uitslag van het eerste deel van de derde etappe is: 1. Kar stens (Ned) 3.16.45, 2. Verplancke (Bel) z.t., 3. Ongenae (bel) z.t. 4. Kuiper (Ned) z.t., 7. Knete mann (Ned) z.t. 2de gedeelte: 1. Karstens (Ned) 2.00.45 (met bon. 2.00.40), 2. Ver plancke (Bel) z.t. (met bon. 2.00.42), 3. Eulalio Garcia (Spa) z.t. (met bon. 2.00.44, 4. Knete mann (Ned) z.t., 5. Jose-Marie Garcia (Spa) z.t., 6. Carlos Oca- na (Spa) z.t. Algemeen klassement: 1. Karstens 6.37.13, 2. Tabak »Ned) op 24 sec., 3. Knetemann op 34. sec., 4. Kuiper (Ned) op 36 sec., 5. Pujol (Spa) op 45 sec., 6. Luis Ocana (Spa) op 1.50.-. De Belg Frans Verbeeck won de derde etappe van de ronde van de Méditerranee, van Hyeres naar Grimaud (120 kilometer). In een massasprint versloeg hij de Fransman Fussien en de Belg Leman. Roy Schuiten blijft leider in het algemeen klassement, met een voorsprong van 38 seconden op de Zwitser Roland Salm. Joop Zoetemelk verloor door mate- riaalpech bijna een minuut op Schuiten en is vierde. O Eddy Merckx moest gistermid dag in de zesdaagse van Milaan de strijd staken. De Belg had last van griep. De Australiër Graeme Gilmore vormt nu een koppel met de Belg Julien Ste vens, wiens partner, Freddy Maer- tens, eveneens wegens griep de kabines moest opzoeken. De Ita liaan Felice Gimondi en de Belg Rik van Linden hebben de lei ding, Leo Duyndam en Cees Stam staan op de vijfde plaats. Gerben Karstens: vierde ritzege Voor de nodige sensatie zorgde Bert Nikkelen Kuiper, die tegen de zwaargewicht Bukassa Sheiba i Zai re) al snel enige treffers onder de gor del moest incasseren. Nikkel, niet zo afkerig van wat spektakel, trakteer de het publiek eerst nog op de Ali- shuffle, viel toen driftig aan, maar de lange Sheiba hield de Rotter dammer tegen de touwen geklemd niet alleen vast maar sloeg ook nog na het "break" van de arbiter rus tig door. Toen hij in de tweede ron de opnieuw het "break" negeerde, Nikkel omlaag duwde en hard met rechts het linkeroog van de Rotter dammer bewerkte, liet Nikkel zich tegen het canvas zakken en werd Sheiba gediskwalificeerd. "Jammer voor de mensen", vond Nikkel later. "Ik had er graag wat van willen maken. Natuurlijk, boksen als Ja mes Vrij zal ik nooit, maar het pu bliek komt niet voor zn verdriet naar het Circus". Ook zwaargewicht Henny Thoonen was snel klaar. De lange Afrikaan Lisomo Obutobe gleed traag langs de ringtouwen, liet nauwelijks zijn handen gaan totdat hij aan het eind van de eerste ronde Thoonen via een halve opstoot toch naar het canvas kreeg. In de derde ronde nam Thoo nen revanche, sloeg de weer tegen de touwen leunende Afrikaan hard aan en omdat het nogal even duurde eer arbiter Schulein daar erg in had kon Thoonnen met twee drie zware treffers op 't hoofd van Öbutobe af maken. George Knobel: "Als ze dan niet graag willen, bewijzen ze over een slechte mentaliteit te beschikken en dan kies ik ze zelfs niet eens. Dan zijn ze niet geschikt". En daarna, voor zich uit mijme rend: "Als het oranje-shirt - en ook het shirt van Jong Oranje bedoel ik daarmee - voor een voetballer wei nig meer betekent, vrees ik dat we in het Nederlandse voetbal naar een nieuw dieptepunt gaan". Dan, met stemverheffing: "Jong Oranje is het voorportaal van het Nederlands elftal. Dus moet ieder een er graag in willen spelen". De technjsch-directeur van de KNVB vindt het overigens een pret tige gedachte dat de UEFA heeft besloten om de nationale jeugdelf- tallen volgend seizoen te verjongen van "onder de 23" tot "onder de 21", waarbij ook dan twee oudere spelers dispensatie kunnen krijgen om zich bij de jeugd te voegen. Kno bel: "Ik Juich het toe dat Jong Oranje nóg jonger wordt. Dat is be ter voor de doorstroming van jeugdi ge talenten". Wat betreft het team dat morgen avond om 20.00 uur in Breda de Schotten tegemoet treedt, waar schijnlijk zien de achterhoede en het middenveld er als volgt uit: Ruiter, Meutstege, voorstopper Rijsbergen, ausputzer Van Kraaij en Everse; Willy van de Kerkhof, Peters en Arntz. In de voorhoede lijken Re- né van de Kerkhof en Kees Kist ze ker van hun plaats, maar schijnt Knobel voor de derde man te aarze len tussen Harrie Lubse en Nico Jansen. De jeugdinterland staat onder Deense leiding. Arbiter Nielsen wordt daarbij geassisteerd door zijn land genoten Larsen en Jensen. BREDA George Knobel is geen man die grote risico's pleegt te nemen. Sterker, hij gaat doorgaans ontstellend voorzichtig te werk, hetgeen zich niet beperkt tot „behoudend voetbal". Vanochtend durfde hij het bijvoorbeeld nog niet aan om cL sa menstelling van Jong Oranje al prijs te geven, dat morgen avond op het NAC-terrein uitkomt tegen het Schotse team on der de 23 jaar. „Eerst wil ik dat vanmiddag alle spelers op Zeist medisch wor den gekeurd. Pas daarna maak ik het elftal bekend. Werkelijk, ik neem geen enkel risico", stelde de bondscoach. Oranje af. Slaagt Ruiter, dan Door de kans zeer groot dat hij achter Piet Rob Vente Geen PSV-vedetten volgende maand naar Schotland, dus mogen dan anderen opdraven. Een John Dusbaba wellicht en een Henk van Leeuwen. Maar zullen die er dan veel voor voelen aan te treden in de wetenschap dat zij slechts verko zen worden omdat anderen niet wil len of mogen? George Knobel: uiterst voorzichtig "Ik heb namelijk eens meege maakt, voor Nederland-Finland in Nijmegen, dat ik Wim Rijsbergen met een blessure van Zeist moest wegsturen, waarna ik de ploeg weer •kon wijzigen. Zoiets wil ik niet meer meemaken". George Knobel voelde er zelf niets voor om een "elftal onder voorbe houd" te geven. Dus moet "het grote publiek" lang in het onzekere blij ven, hetgeen de belangstelling voor het duel in de kwartfinales van het toernooi om de Europese jeugdtitel voor landenploegen waarschijnlijk niet zal vergroten. Overigens is het wel zeker dat Jan Ruiter onder de lat staat. Jan Rui ter, die met zijn 29 jaren de eni ge "dispensatiespeler" in dit Jong Oranje i6. Knobel neemt morgen avond de Anderlecht-doelman in feite, een soort toelatingsexamen voor Bij deze selectie van Jong Oranje zitten - zoals bekend - vijf PSV-ers. Maar bij de return op 24 maart in Schotland zullen die ontbreken. De "grote clubs" hebben namelijk hun volledige medewerking aan het Nederlands elftal toegezegd, maar als tegenprestatie diende Knobel dan te beloven om na de wedstrijd van mor genavond géén spelers meer voor Jong Oranje te kiezen die met hun clubs bij Europese voetbalavonturen zijn betrokken en die tevens voor het Nederlands elftal in aanmerking ko men. Dus blijven mannen als Willie en René van der Kerkhof en Adri van Kraaij voorlopig uit Jong Oranje. George Knobel: "Maar ik neem niet aan dat FC Twente en NEC bezwaar zullen maken als ik voorde uitwedstrijd tegen Schotland Frans Thijssen en Jantje Peters kies."

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9