Leidse Schouwburg opent 15 oktober RAfllQ programma (^y^vandaag... ...engisteren toegelicht Musical, tentoonstelling en rondleiding Terlingen erkent zijn ontslag niet Mysterie rond Rozjdjestwenski >INSDAG 17 FEBRUARI 1976 Steije van Brandenberg, ADVERTENTIE Shirley-'Irma'- Maclaine komt met show haar theater Carré DEN HAAG De filmster Shir ley Maclaine, het meest bekend door haar rol in "Irma la Douche" komt Voor het eerst als showster naar Eu ropa. Op haar toernee doet ze Lon den, Parijs, Madrid, enkele Duitse steden en Amsterdam aan. In deze stad zingt, danst en speelt zij haar "Las Vegas Show '76" op 23 februari in theater Carré. De showster brengt een orkest van dertig man mee onder leiding van Don Trenner, een dansgroep en jnieuwe songs. Na dé show in Am sterdam is er een nachtfeest waar de artieste het eerste exemplaar krijgt aangeboden van haar tweede boek, dat in ons land wordt uitge geven onder de titel "Toch is het mogelijk". t Hugo Metsers speelt de hoofdrol in de rockmusical "the rocky hor ror show", die 18 maart in bioscoop Royal op de Nieuwendijk in Amster dam in première gaat. Met deze pre mière vervult "Royal" voor het eerst sinds de jaren veertig weer een thea terfunctie. 'The rocky horror show" is ge schreven door Richard O'Brien. De rek Goldby heeft de regie, de muzi kale leiding is in handen van Ruud IBos. De groep "Water" speelt de muziek. De Nederlandse vertaling is van Hugo Heinen en René Solleveld, die ook de produktie voor zijn reke hing nam. LEIDEN De Leidse schouwburg zal, na ruim vijf jaar gesloten te zijn geweest, op 15 oktober a.s. officieel worden heropend. De heropening van het uit 1705 daterende gebouw wordt gevierd met een door Leidse amateurs op te voeren musicaldie de proble men van een arm en moeilijk te besturen provinciestadje tot on derwerp zal hebben. Daar het aantal genodigden groter is dan de vijfhonderdzeventig zitplaat sen die de vernieuwde schouw burg te bieden zal hebben en ook omdat men een grote publieke be langstelling verwacht zal de mu sical gedurendetien achtereen volgende avxynden op de planken worden gebracht. Door Pieter C. Rosier Het is nog niet bekend wie de Leidse schouwburg, die op het ogen blik voor de vijfde maal sinds haar bestaan wordt gerestaureerd, zal openen. Volgens schouwburgdirec teur Hans van Dam zijn er wat dat betreft door de schouwburgcommis sie enkele suggesties aan het colle ge van burgemeester en wethouders gedaan. Behalve de voorstellingen van de musical, die door de Leide- naar Watse Tiesema wordt geschre ven en door Steije van Branden berg zal worden geregisseerd, staan er op het programma van de feest- tiendaagse een serie rondleidingen en een tenstoonstelling over het to neel in Leiden door de eeuwen heen. De rondleidingen zullen vooral zijn bedoeld om het Leidse publiek een kijkje achter de schermen te laten nemen en om een antwoord te ge ven op de te verwachten vraag hoe een schouwburg nu precies functio neert. De tentoonstelling wil niet alleen een beeld geven van de ge schiedenis van het Leidse toneel maar ook de relatie tussen de stu denten en het toneel in Leiden dui delijk maken en bovendien laten zien welke stukken bij het Leidse publiek populair zijn geweest. Aan de totstandkoming van deze tentoon stelling, die wordt opgezet door het schouwburgcommissielid Coby Bor- dewijk, zullen het Leids Academisch Kunstcentrum en het Toneelmuseum in Amsterdam medewerking verle nen. Behalve foto's zullen er zowel in de schouivburgfoyers als in de ka pel van hét naastgelegen K en O- gebouw oude toneelkostuums en ou de hulpmiddelen als de donderplaat en de windmachine worden geëxpo seerd. En wanneer de beschikbare ruimte het toelaat zullen ook de drie enig overgebleven decors van de Leidse schouwburg, voorstellende ''het bos', 'het paleis' en 'de straat', voor deze gelegenheid van het stof worden ontdaan. In een aparte vi- deohoek zal men Leidenaars herin neringen kunnen zien en horen op halen aan de oude, maar dan in alle luister herstelde, schouwburg. Er bestaan ook plannen om ter ge legenheid van de heropening van de Leidse schouwburg kindervoorstel lingen - gedacht wordt aan een be werking van 't Toverdoosje door de toneelgroep Marmouzet - te organi seren, maar die plannen zijn op dit ogenblik nog niet uitgewerkt. Jfc-,-"- 'UW -it. »,'S g: "-1 .^«1 a Nog staat de Leidse schouwburg in de steigers. Maar de datum van heropening van het uit 1705 da terende theater, dat al eerder werd gerestaureerd in 1764. 1809, 1865 en 1890, komt steeds dichter bijOp 15 oktober van dit jaar zal de Leidse 'bonbonnière', met de opvoering van een eigen musical officieel in gebruik worden genomen. AUDITIE Wat de musical, met als werktitel 'Wie betaalt het gelach?', betreft, deze zal worden opgevoerd onder het motto 'voor en door de Leide naars'. Het moet volgens pro- duktieleider Hans van Dam een kleurrijk spektakel worden, een men geling van toneel, muziek, zang en dans, van geluids- en lichteffecten, speciale decoropstellingen en kos tuumuitvoeringen. Aan diverse Leid se amateurverenigingen is daarom het verzoek gericht om aan deze bij zondere produktie mee te werken. Omstreeks half maart zal het cre atieve team een auditie houden om uit te kunnen maken welke rollen voor wie geschikt zijn. Nog afgezien van de decorbouwers, de kostuum ontwerpers en de technische mede werkers zullen er in totaal ongeveer zestig personen de voorstelling moe ten maken: tonelisten, instrumenta listen, zangers en zangeressen, dan sers en danseressen. De muzikale leiding van Watse Tiesema's musical is iri handen van Koos Mark, de cho reografie berust bij Marjolein Briër en de technische leiding heeft Kees Hoogeveen. Het verhaal speelt zoals gezegd in een kleine provinciestad, waarin het financieel en bestuurlijk niet zo heel erg best gaat. Op het moment echter dat een regeringscommissie het besftuur over het stadje dreigt over te nemen treedt als een red dende engel de koffiejuffrouw vani 't stadhuis naar voren. Deze koffie dame heeft namelijk een reclame jongen als vriend, die de burgemees ter en de wethouders leert hoe zij hun beleid moeten verkopen en van een ingeslapen en op de rand van het bankroet balancerende provin cieplaats een swingende en dynami sche leefgemeenschap kunnen ma ken. A-REALISTISCH Het is volgens de schrijver zelf een a-realistisch verhaal met allerlei verwikkelingen, waarin actiegroepen op zullen treden en de vrouw van de burgemeester een verhouding aan knoopt met de communicatie-expert. Watse Tiesema noemt het 'spelen met het gedrag van mensen en om keringen daarvan". Het is de be doeling, dat er veel tegelijkertijd ge beurt. Vandaar ook het streven om dat alles te vervatten in korte, flitsende scènes. De musical zal niet temin bijna 2Mi uur duren. De voor stellingen, waarvan men verwacht dat ze een groot publiek zullen aan spreken, worden gegeven van 15 tot en met 24 oktober. Maar voor het zover is dat 5700 Leidenaars, de vele genodigden inbegrepen, het vrolijke theaterstuk kunnen gaan zien, moet er nog veel gebeuren... AMSTERDAM Het bestuur van het Concertgebouworkest in Amster dam is boos op het Russische staats - impresariaat Gosconcert, dat heeft gepoogd het optreden van de Russi sche dirigent Rozjdjestwenski te an nuleren. Het impresariaat heeft na melijk het Concertgebouworkest la ten weten, dat de voorgenomen zes concerten van Rozjdjestwenski van 6 tot 13 maart a.s. moesten worden afgezegd 'wegens moeilijkheden in verband met een operatie'. 'In irkelijkheid het hegrijpend, had het bestuur eerst een telex verzonden naar het hotel in Los Angeles waar de dirigent lo geerde. Daarop reageerde de Rus via een landgenoot in Londen. Hij liet via hem het bestuur weten, dat hij rust moest houden en dat hij daarom niet naar Amsterdam zou komen. Het antwoord werd gewan trouwd, omdat bekend is dat de Rus oo het punt stond uit Los Angeles naar Chicago te vertrekken om ook daar op te treden. Uit Moskou kwam op een protest telegram van Het Concertgebouwor- bekend, dat die operatie al vorig jaar is verricht en dat de dirigent in bla kende welstand concerten dirigeert In Los Angeles', aldus zakelijk leider A. M. van Dantzig, die echter een uur voor een door het Concertge bouworkest uitgeschreven perscon ferentie via Inter Artists in Den Haag vernam, dat van Russische zijde aan de komst van Rozjdjest wenski niets in de weg zal worden ge legd. Aan de dirigent zelf zou de beslissing worden overgelaten. Niets van de annulering uit Moskou kest eind vorige week als antwoord dat "Rozjdjestwenski na zijn opera tie in november zijn programma in grijpend heeft moeten beperken en in Leningrad verblijft voor algehele rust." Bernard Haitink, dirigent van het Concertgebouworkest, keerde overi gens zondag jl. terug uit Berlijn met de mededeling, dat de Rus op 21 maart beslist in Berlijn het Berlijns Pliilharmonisch orkest zal dirigerpn. In Berlijn is geen afzegging ont vangen. HILVERSUM Henk Terlingen, die gisteravond op staande voet door De Veronica Omroep Organisatie (VOO) werd ontslagen als radiopre sentator, erkent dit ontslag niet. Hij zegt het van buitenaf te hebben vernomen. Wel verklaarde hij in de vooravond een telefoongesprek te hebben gehad met Rob Out, voor zitter van de VOO, "waarin blijkbaar op een breuk werd aangestuurd". Henk Terlingen vertelde hetzelfde ook in het NOS-programma: "Met het oog op morgen". In dit program ma deelde Rob Out telefonisch mee, dat de opvatiingen van Henk Terlin gen niet strookten met een neutrale opstelling van de VOO. "Hij gaf bij uitspraken niet altijd gelegenheid tot weerwoord. De moeilijkheden cul mineerden in het feit dat Henk Terlingen in het maandagavond pro gramma: „Kopstoot" nogmaals aandacht wilde schenken aan prins Bernhard, in verband met de affai re Lockheed", aldus Rob Out. Het dagelijks bestuur van de VOO had echter al besloten, om op dit onderwerp niet meer terug te komen tenzij met werkelik nieuws. Het ontslag is gevallen na een emo tionele uiteenzetting tussen Terlin gen en de programmachef van de VOO". Veronica stuurt radiopresentator de laan uit Henk Terlingen ontkent dat hij het plan had in de uitzending van maandagavond over prins Bernhard te spreken. "Ik had hem niet eens Nieuwe tournee Nana Mouskouri te tournee door ons land. De Griekse zangeres, die behalve in het Grieks ook in het Italiaans, Engels, Frans, Duits en Spaans zingt, zal van maan dag 1 maart af (Stadsschouwburg in Utrecht) dagelijks een concert geven. Achtereenvolgens treedt Na- na Mouskouri op in De Doelen in Rotterdam (dinsdag 2 maart), de NEDERLAND I 18.45 Les Gammas - 25 (TELEAC) 18.45 TV-informatie voor Spanjaarden (TELEAC) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 De O-show, pop-magazine (KRO) 19.45 Father Brown, tv-seric (KRO) 20 40 Voor een briefkaart op de eerste rang, filmquiz (KRO) 21.35 Journaal (NOS) 5i.50 Afrikaans Dagboek, dok. (KRO) 23.00 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Paulus de boskabouter (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Dominic, tv-serie (NCRV) 19.30 Tweekamp, tv-serie (NCRV) 20.00 Journaal (NOS) 20.25 Sam, tv-serie 21.20 Mini-voetbalshow (NCRV) 22.10 Hier en nu (NCRV) 22.50 Koorzang (NCRV) 23.00 Den Haag vandaag (NOS) 23.15 Journaal (NOS) Vastgesteld dient te worden dat in het seizoen 19751976 (een Jubi leumjaar), onze televisie bestaat een kwart eeuw) nou niet bepaald de ene flonkerende prestatie aan de andere wordt geregen. Neem nou maandagavond. De TROS bracht afleveringen van drie bekende Engelstalige series, plus een of andere carnavalstoestand. En tot slot TROS-Aktua, waarover straks meer. Op het andere net was de NCRV in de weer met oud (Ko- jak) en nieuw ("No honestly") se riewerk. alsmede paardesport en Jan van Hillo met "De tijd stond even stil". Van die laatste uitzending had den velen zich wel iets voorgesteld, want het onderwerp heette „Voetbal profs van het eerste uur", en zou be ginnen met een terugblik op de des tijds (maart 1963) zeer geruchtma kende „Watersnoodramp-wedstrij d" in Parijs. Het begin was veelbelovend ge noeg, van oude zwartwitfilmpjes over voetballers met die lange broe ken krijg je niet gauw genoeg. En vervolgens was het een waar genoe gen om de helden van weleer anno 1976 in levende lijve in de studio te rug te zien. Bram Appel, Frans de Munck, Bertus de Harder, de ze ei mollig geworden Theo Timmer mans, Rinus Schaap, de goed ge conserveerde Joop de Kubber. Bij de rust stonden onze jongens indertijd met 10 achter, maar toen had aan voerder Appel in de kleedkamer ge zegd: "Jongens, de beer is los". En daarna werd de tegenstander dus met 21 opgerold. Ook wat daarop volgde, namelijk de eerste jaren van het Nederlandse semi-profvoetbal (25 gulden voor een gewonnen thuiswedstrijd) was nog best te genieten, maar daarna ont aardde de zaak vrij snel in een on overzichtelijk geheel, waarbij Jan var. Hillo allerlei actuele voetbalpro blemen (financiën, spelverruwing resultaatvoetbal) aansneed, maar oo): alles weer voortijdig afkapte. Salo Muller gaf in het voorbijgaan het Belgische voetbal nog even een trap na (allemaal wildwest) en de acteur Henk ("Piep") Molenberg, werd opgevoerd als representant van het publiek, hoe verzin je het. Voor TROS-Aktua bestaat de Lockheed-affaire overigens niet. Vo rige week zei Wibo nog dat het "on gepast" is zich hiermee bezig te hou den, zolang er een onderzoek gaan de is. maar dit keer deed hij er ge heel het zwijgen toe. Terwijl kran ten, radio (Henk Terlingen ontslagen bij Veronica) en de televisie-actua liteitenrubrieken er van daveren, konden we bij Aktua o.m. kijken naar een filmpje over de restaura tie van de Boeroeboedoer en naar de vader van Piet Kleine, die over zijn zoon opmerkte: "Er zit een goeie na tuur in die jongen". Tot slot nog een paar woorden over de nieuwe Engelse serie "No. honestly" (Nee, eerlijk niet) waar mee de NCRV de avond begon. Een van de twee sterren daarin is John Alderton, bekend onder meer van de door de KRO onlangs uitgezonden serie "Mijn vrouw de buurvrouw". Ik vermoed dat deze nieuwe serie daar veel op lijkt. Onschuldig amu sement, met wat pikamterian. waar niemand zich een buil aan zal val len Zelfs bij de NCRV gaan ze de toespelingen op u-weet-wel om vijf over zeven (kinderbedtijd) niet meer uit de weg. GERARD PAQUES In de aflevering ven „De O-Show" van 19.05 tot 19.45 uur via Nederland I zijn de volgende filmfragmenten te zien T- Rex, Simon en Garfunkel, de Byrds. Kiss. Dr. Hook and the Medicin Shoio. Uriah Heep. Stealers. Wheel. Bob Marley and the Woilers, Slade. Lindiss Farm, Jimi Hendrix en de muziek- en theatergroep Hauser Orkater. In KRO's vierwekelijkse filmprogramma ..Voor een brief kaart op de eerste rang" ontvangt filmjockey Bob Bouma vanavond om 20.40 uur op Ned 1 als speciale gast Ton van Duinhoven, die speelt in de film Vandaag of morgen" van Roeland Kerboseh. Het panel dat de kwiskandidaten terzijde staat èn misleidt wordt gevormd door Yoka Berretty, Willem Nijholt en Rinus Ferdinandusse. Er worden fragmenten getoond uit „The wind and the lion' van John Milius met in de hoofdrollen Sean Connery en Senta Berger en uit de Hongaarse Elektra-ver- filming van Miklós Jancso. Dit fragment wordt vertoond in verband met het Rotterdams Filmfestival, dat gehouden wordt van 20 t/m 28 februari. LCRV s ,,IIier en Nu" zal vanavond een tioeede gesprek over fluor omvatten. Nadat verleden week de Amerikaanse prof Burke fluor kankerverwekkend heeft genoemd, zal nu prof' Muntendam zijv mening geven. De uitzending biedt voorts een reportage over een vermageringsinstituut in Spanje Ook ein r.eportat>e te verwachten over het toenemende aan- de oorzaak 'kan -Ijn 97016 W69' Nagegaan w°rdt, wat hiervan -d kunnen opbel len, omdat hij in Lech zit", aldus Terlingen. Hij merkte op dat hij zich nooit controversioneel tegenover de VVO heeft opgesteld, maar deze omroep altyd heeft hoog gehouden. Hij acht zich niet echt ontslagen om dat hem daarvan geen mededeling is gedaan. In het muziekpaviljoen van het NOS-complex heeft gisteravond eni ge tijd onrust geheerst. Henk Terlin gen arriveerde daar met enige van zijn medewerkers. De bewakings dienst van de NOS weigerde hem de toegang. Hy gaf hieraan geen gehoor waarop de bewakingsdienst de poli tie waarschuwde. Twee agenten hiel den een uur lang een oogje in het zeil. Toen de NOS Henk Terlingen uitnodigde in het programma: "Met het oog op morgen" later op de avond te verschijnen, werd het toegangs verbod opgeheven. 19 Uitzending GPV. AVRO: iws. 18.41 Hongarije. Zeven- iventlsten: 19.00 Een fatale NOS: 19.15 Accoord AVRO: lavond, muziek, verstrooiing heid. 22.30 Nieuws. 22.40 Ra- 3.00 (S) Trio Lajos Hor- 16 00 Nwa. 16 03 Moordbrigade Stock- rï ,-. 00 Uit het muzlekalbum van Paul Godwin. RVU: 17.35 Wetenschap ln beweging (5). VARA: 17.55 Med. Hilversum III KRO7.02 (S) Drie op Je boter- vath. 23.20 (S) Er floot Wei. 23.55-24.00 Nieuws. ham. 9.03 (S) Pep-op-di Drie tussen de middag Theo Stockink sho (S) De 20.05 Overweging. 20.15 (S) ïuz 21.45 Op Texel is het lente. mn? NCRV: 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende woord. 7.08 Te Deum Laudamus 7 30 (S) Preludium 9.00 Nieuws. 9 02 <S> Onder schooltijd. 9 30 Theologische e- therleergang. 10.00 /c> '■»-*- morgen. 23.20 Den Haag vandaag. 23.55 24.00 Nieuws. Kelp! 4 02 (S) De i 7.00 (S) Truck. 7.02 (S) Kom O.OO (S) Van heinde e: 10.33 ToerJa-ne< DUITSE TV 17.55-18.00 Journaal Reg. program- ,«ooSeSams*- annetje 9.26 Ein Pi 19.59 Progr.-ov< Nieuws. 12.41 Martinihal in Groningen (woensdag 3 maart), het Nederlands Congres gebouw in Den Haag (donderdag 4 maart). Het Turfschip in Breda (vrijdag 5 maart), de Stadsschouw burg in Tilburg (zaterdag 6 maart) en zondag 7 maart in het Amster dams Concertgebouw. 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtend- adio. 10 00 Radio- Journ. 21.15 Informaties en over een aktueel thema 22 0 kultuxeel mag 22.45 Journ.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 5