@323231 'IK WIL RESLAGEN TEN IJS KOMEN' Rode Buurt in Katwijk opgeknapt Pessimistisch over behoud van Gast- en Weeshuis LENING VAN TIEN MILJOEN VOOR WONINGBOUWVERENIGING Bewind van onbesef9 EERSTE PLAAT VAN WINNAAR TALENTENJACHT: SMITH BESTE BASKETBALLER Katwijkse actiegroep PAGINA 4 DINSDAG 17 FEBRUARI 1976 ALPHEN AAN DEN RIJN Voor een redelijk gevulde zaal er wa ren zo'n zeventig man heeft het WD-kamerlid en lid van het Euro pese parlement mr. dr. C. Berkhou wer gisteravond in de Alphense zaal Nabij een beschouwing gewijd aan het thema "Liberale politiek". De gemakkelijk pratende voormalig voorzitter van het Europese parle ment beperkte zich daarbij hoofd zakelijk tot de uitwendige betrek- kingi n van Nederland en de één wording van West-Europa. Al aal het niemand verwonderen dat het huidige kabinet daarbij de nodige kritiek te verduren kreeg. Onbesef "Want we leven op dit ogenblik onder een bewind van volmaakt on besef voor de realiteit: want het is nog altijd zo dat wij meer van de wereld afhangen, dan de wereld van ons. We moeten maar eens af van onze "apostolische bedrijvigheid en pronkzuchitdgheid", betoogde Berg- houwer, die daarvan legio voorbeel den vond: de uitlatingen van Vrede ling in een interview over zijn collega's in Europa, die ook in de hele Europese pers de ronde hebben gedaan de "stijlloze" vertoning na het kabinetsberaad over de onderne mingsraad, waarbij de één over de ander zegt "Ik ben besodemieterd" de "gedragingen" vain minister Jan Pronk de omkopingskwestie rond Don kert en consorten. Berkhouwer bepleitte vooral de Europese eenheid. "Wij liberalen zijn op Europees gebied te beschou wen als de fakkeldragers. Wij willen het vuur van de Europese integra tie brandend houden". Van de twee andere Europese politieke stromin gen, de christen-democraten en de socialisten valt wat dat betreft wei nig heil te verwachten, meende hij. De christen - democraten maken een pas op de plaats. "Ze zijn alle maal versleten door de jaren dat ze aan de macht zijn. Met name in Italië zie je steeds weer dezelfde oude vermoedde mannen aan de macht". De socialisten zouden zelfs nog liever een pas terug gaan, was de stelling van Berkhouwer. In elk van de socialistisch geregeerde sta ten zie je alle bedrijvigheid naar de NATIONALE overheid toevloeien. "He; merkwaardige van de socialis ten van vooral Nederland en Duits land is dat ze min of meer leven in de beneveling In de arrogantie van de macht. Hij noemde hot onlangs uitge brachte rapport van de Belg Leo Tin- demans over de Europese eenwording weinig geïnspireerd. „Hy heeft die Europese Unie per 1980 niet in de steigers gezet. Aan grote jongens die eens in de vier maanden bij elkaar komen hebben we niets. We hebben ministers voor Europese zaken nodig die er continu zitten. Tindemans is Uitgegaan van de tweeslachtige stel ling dat enerzijds het "gebouw van de Europese constructie eerder af brokkelt dan verder wordt opge bouwd. en anderzijds dat onze moei lijkheden (werkloosheid, inflatie en de energie voorzieningen) alléén ge- sameniyk kunnen worden opgelost". Kus des doods Berkhouwer wees ook nog op de heersende verdeeldheid tussen ae so cialisten van Noord- en Zuid-Europa. 'Terwijl Wilson en Schmidt niet met de communisten willen samen werken is de Franse socialistische leider Mitterand daar bepaald niet afkerig van, en in Italië regeren christen-democraten en communis ten samen. "En bedenk wel: wan neer een communist u omhelst is de kus die u krijgt een kus des doods waarschuwde Berkhouwer. En bedenk ook: "Eeen communist met een menselijk gezicht is altijd een voor bijgaande zaak. Democratie is alleen een middel om de macht in handen te krijgen". Berkhouwer bepleitte in zijn betoog bij herhaling een Europese integra tie „maar dan altijd binnen het raam van de Atlantische familie die we toah zijn". "We mogen nooit de fout maken te veronderstellen dat Rusland en China elkaar niet eens weer in de armen zullen vallen". "at die Europese éénwording be treft brak Berkhouwer vooral een lans voor het alvast invoeren van eenvoudige zaken waarvoor geen zware politieke beslissingen nodig zijn, zoals het invoeren van één muntsysteem, (een „eurogulden"), één Europese postzegel, één Europese tijd, één Europees paspoort etc". "Zaken die de man van de straat ziet". Faillissement Berkhouwer zag in de huidige economische crisis niet het bewijs dat het einde van het kapitalistische systeem nabij is (waarbij hij nog aantekende dat nergens ter wereld meer zuiver kapitalisme bestaat). Hij zag eerder het faillissement van de dwangeconomie zoals die ad zestig Jaar in Rusland bestaat en waar men kampt met een tekort aan graan. "Er is voor wanhoop geen reden". Over de aantasting van de demo cratie door het Watergate-schandaal en de recente Lockheed-affaire zei hij: "De democratie herbergt vol doende krachten in zichzelf om eu velen het hoofd te bieden en bepaal de krachten weer te onderdrukken". „Macht corrumpeert-, maar absolute coacht corrumpeert absoluut". KATWIJK Michael Jensen „Die naam is commerciëler en gemakkelijker in het gehoor lig gend dan Dick van Duijn" heeft zijn eerste plaat gemaakt.* Medio augustus van het vorig jaar won hy de talentenjacht, georganiseerd door de VARA in samenwerking met CBS. Uit ruim tweehonderd deelne mers werd Dick toen winnaar met het zelfgeschreven nummer „Af ter a summer". Reden voor pla tenmaatschappij CBS, Dick een contract aan te bieden. De single „Look for another way", die een dezer dagen werd uitgebracht is hiervan het resultaat. Door Miep de Graaff Volgens Dick is het nummer dat eind 1974 werd geschreven, tot nu toe goed ontvangen. Enkele disc- Jockeys, waaronder Joost den Draaijer, zijn er enthousiast over en nemen de plaat in hun pro gramma op. Over zijn ervaringen en de re acties na het winnen van de ta lentenjacht zegt Dick (20): „Ik heb heel weinig reacties gekregen op de finale, die in „Met de mu ziek mee" werd uitgezonden. Nee, dat viel me behoorlijk tegen. Kun je nagaan, hoe weinig invloed zo'n televisieprogramma heeft. Na het winnen heeft CBS persberichten rondgestuurd, maar ook daarop heb ik weiifig gehoord. De finale zelf was weggestopt in dat programma van Henk van Montfoort. Een van de weinige leuke dingen tijdens de opnames ervan vond ik, dat in het begelei dingsorkest van Charlie Nederpelt een Katwijkse pianist zat, die mij op z'n Katwijks iets vroeg. Na afloop van het programma kwam Henk van Montfoort heel bedeesd naar me toe, om te vragen of ik soms ruzie had gekregen met die Reacties Wel heb ik uit de omgeving en Katwijk zelf reacties gekregen, van mensen die het programma hebben gezien. Soms wel negatief, als ik iemand vergat te groeten werd al snel gezegd: ,Hjj heeft nu al kapsonesKatwfjkers zijn wat dat betreft wel een volk apart. Na een optreden hoor ik nooit of ze het goed of slecht vonden, maar vergeten doen ze het niet snel. Na maanden krijg ik soms nog te lxïren: joh. Je speelde toen toch best goed". Dick's single, die eind oktober werd opgenomen, wordt ook in België uitgebracht. Over de twaalf uur durende opname ervan zegt hij: „Het was een lange weg. Niet alleen even die nummers zingen, maar beetje bij beetje moest die plaat worden opgeno men. Begonnen werd met de ba sis-begeleiding (slag- en sologi taar en piano», daarna kwam pas de zangpartij. Alle instrumenten die op de band stonden moesten naar sterkte worden gemixed, zodat de verhoudingen goed zou den overkomen", aldus Dick. Sterk nende liedje van de talentenjacht staat op de achterkant omdat disc-Jockeys vooral by een eerste single verder kyken dan alleen die A-kant". De plaat zal pas volgende maand echt dooi- CBS worden geplugd, omdat februari by uit stek de carnavalsmaand is en „Look for another way" niet op zou vallen tussen alle meestem - pers en krakers. Zodoende heeft mijn plaat een mooie aanlooptyd om pas na het carnaval l06 te komen". Waar schijnlijk zal de single volgende maand in het programma NL-tip pers komen. Dick is zelf best tevreden met het resultaat. „Als Je er helemaal achter staat, hoef Je jezelf later Hr ook niets te verwyten wanneer de plaat zou mislukken", zegt Dick, die momenteel een begeleidings groepje zoekt an tijdens optre dens beter uit de verf te komen. „Want ik wil beslagen ten ys komen". IKt'll- Dick van Duyn, ofwel Michael Jensen: „Het was een lange iveg" KATWIJK De gemeente Katwijk zal binnenkort een lening van bijna tien miljoen gulden van het Rijk doorge ven aan de ..Katwijksche Bouwvereniging" ten behoeve van de renovatie (grondige verbetering) van 227 woning wetwoningen in de Rode Buurt. De woningbouwvereni ging betaalt zelf bijna 300.000 gulden aan het werk uit haar onderhoudsfonds en haar algemene reserve. De huur van de huizen gaat per woning omhoog met 105 gulden per maand tot gemiddeld f 178,50 inclusief centrale verwar ming. Het opknapwerk van de zestig jaar oude huizen kost per woning ongeveer 45.000 gulden. De woningen kunnen daarmee nog 25 jaar mee. WADDINXVEEN B en W van Waddinxveen werden in al le onwetendheid, uitgenodigd kennis te maken met de nieuwe burgemeester. Aangekomen in de raadszaal zag het college tot zijn verbazing een vrouwelijke (etalagepop-) burgemeester, die herhaalde wat op de band was opgenomen. "Het is een wat ongebruikelijke manier mij zo aan u voor te stellen. In Den Haag echter heeft het toch meer moeite ge kost. dan was verwacht. Ik weet niet, wanneer ik met mijn werk begin, want ik moet eerst nog een bijbaantje zoeken vcor mijn man, omdat gelijktijdige verhui zing met hem toch voorkeur ver dient. Door de gemeenteraad is een zogenaamd profiel geschetst. Of ik daar helemaal aan voldoe, weet ik niet. Op veel punten vol doe ik echter aan het ideaal beeld. Ik heb namelijk zoals u ziet, drie armen en dus vijf po en, zodat ik wel op het gewens te dier lijk. Ik heet Willemien Schaap, geboren Bok. Ook zijn enkele fysieke eisen gesteld door de raad. Om aan alles te vol doen hebben mijn man en ik samen gesolliciteerd en aanvaar den dit ambt dan ook al als een dubbelfunctie. Samen zyn we 53 jaar. Uw nieuwe burge meester is dus zowel man als vrouw, dus voor elk wat wils. Ik ben een rood en wit-geel man. zoals u kunt zien. Aangezien de ze kleuren mij goed staan, kan enig liberalisme ook niet wor den ontkend. Mijn kousen zeg gen tenslotte, dat ik voor Wad dinxveen geknipt ben. Ik steek met kop en schouders uit bo ven de overige kandidaten. Of ze nu uit Harmeien. Hazerswoude, Medemblk, Moerkapelle of Wieringen komen, wy zijn toch de beste. De kennismakng met men man moet later plaatsvin den omdat hy nog wat etalage- werk doet". De wethouders en de secreta ris konden de grap overigens best waarderen. De immense opknapbeurt - een ontwerp van en king met de Nationale Woningraad - zal volgend jaar april-mei kunnen worden voltooid. Aannemersbedrijf De Lange en Van der Plas uit Katwijk heeft in het kleine jaar dat het al aan deze klus bezig is ongeveer vijf tig huizen opgeknapt. Dat werk ge beurt telkens in groepjes huizen van 25 30 stuks. Er komen 2'= woning per week gereed. De mensen waar van het huis wordt opgeknapt wor den elders in de Rode Buurt in beschikbare woningen of in huizen aan de Secretaris Varkevisserstraat en de Malefijtlaan ondergebracht. De huizen worden alle van binnen totaal vernieuwd, de kamerindelingen Rebellen De voorlichtingsdienst van de regering van Papoea-Nieuw- Guinea heeft gemeld, dat in Inian Jaya, het tot Indonesië behorende deel van Nieuw-Guinea (voorheen Nederlandse kolonie) de rebellenac- tiviteöt tegen de regering in Dja- kaï-ta is toegenomen. Volgens de in Port Moresby, de hoofdstad van Pa- poea-Nieuw-Guinea, gevestigde voor lichtingsdienst heeft het ingrijpen van Indonesië op Oost-Timor de ver boden 'Beweging voor een onafhan kelijk Papoea' in Irian Jaya aan gemoedigd tot het ondernemen van "stooracties". Actie voor Superfin Sowjetriis- sische dissidenten hebben aan de se cretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, Potter, schriftelijk ge vraagd te pleiten voor de 32-jari- ge Gabriël Superfin die in Wladi- mir gevangen zit. Deze oud-mede werker van Solzjenitsin Is sinds 22 januari in hongerstaking omdat zijn bijbel in beslag is genomen, en vol gens de brief is hij z» zwak dab gevaar voor zijn leven bestaat. Hij weegt, nog slechte 45 kilo en wordt gedwongen gevoed. de Rode Buurt in Katwijk worden anders en er komt centrale verwarming in. Het enige dat in tact blijft is de voorgevel. Administrateur W. Duindam van de "Katwijksche Bouwvereeniging" vertelt dat zijn woningbouwvereni ging er ook maar geen moment aan heeft gedacht deze huizen af te bre ken en te vervangen door nieuw bouw. De heer Duindam: "Wat er nog aan oud-Katwük is, moet Je niet tegen de vlakte gooien. Dat zou zonde zijn. Bovendien zijn de mensen daar erg aan hun buurt ge bonden, ze zijn wild op hun wijk. We krijgen nu al heel veel hier die in die wijk willen Operaconcours voor televisie HILVERSUM In het wintersei zoen 1976/1977 zal de NCRV in het Scheveningse Circustheater een in ternationaal televisieconcours voor vocalisten van opera en operette houden. Het concours staat open voor zangers en zangeressen van alle nationaliteiten alsmede voor ge vorderde leerlingen van conservato ria of andere officiële muziekinstel lingen. Uit een auditie worden 30 deelne mers gekozen. Deze zullen zich in zes uit te zenden voor-ronden laten horen. De NCRV looft een gouden, zilve ren en bronzen troffee uit. Alle fina listen ontvangen bovendien geldpry- zen. Deze lopen van f 2500 tot f 500. De stad Den Haag stelt ook een prys beschikbaar. De Nederlandse Opera biedt de winnaar of winnares een engagement aan. als er na de renovatie huizen be schikbaar zijn. Met die aanvragers kunnen we wel vier van die wijken vullen. Bij dit alles komt ook nog dat als je nieuwbouw zou plegen, de mensen veel en veel duurder zouden aomen te wonen. Bij nieuwbouw kom je er niet met 175 gulden in de maand. Bovendien zijn tegenwoor dig de subsidie-regelingen voor reno veren erg gunstig". Muntschat De muntschat die drie duikers twee jaar geleden heb ben opgedoken uit het in 1725 voor de Noorse westkust gezonken Hol landse schip „Akerdam", is nu einde lijk verdeeld. Naar het Noorse pers bureau NTB bericht, gaan van de 58.000 gouden en zilveren munten, 40.000 naar de vinders: een Noor en twee Zweden. De rest blijft in het bezit van de Noorse staat, die het grootste deel afstaat aan het penningkabinet in Oslo. Kleinere col lecties munten gaan naar andere Noorse musea. Terug Het onbemande 'Russische ruimteschip Sojoez-20 is gisteren los gemaakt van het ruimtestation Sal- joet-4 en heeft een zachte landing in de Sowjet-Unie gemaakt, aldus Tass. De Sojoez-20 is 17 november vorig jaar gelanceerd en twee dagen later vastgemaakt aan Saljoet-4, die 26 december 1974 in de ruimte kwam Niet van boord In totaal 828 Is raëlische passagiers rijn aan boord van het Nederlandse passagiersschip "Rotterdam" zondag door het Suez- kawaal gevaren. De Israëliërs moch ten in Port Said, waar aan de ka naalformaliteiten moest worden vol daan, echter niet van boord gaan. Het schip is onderweg van de Israëlische havenstad Haifa aan de Middellandse Zee naar Eilat aan de Golf van Akaba. LEIDEN De Amerikaanse bas ketballer Hank Smith van het Am sterdamse Delta Lloyd is door de coaches uit de eredivisie by een door Mercasol Leiden georganiseerde tus sentijdse verkiezing uitgeroepen tot de beste basketballer uit de Nederlandse competitie. De Ame rikaan, die al vier jaar in Nederland speelt, is momenteel topscorer van de eredivisie. Hij kreeg in totaal acht stemmen, dat is één minder dan in het totaal mogelijk was omdat Buitoni-coach Quinn zich van stem ming onthield. De tweede plaats op de eindlijst wordt gedeeld door de Amerikanen Joe Wallace (Kinzo) en Gary Freeman (Buitoni), die ieder vier stemmen ontvingen. De eerste Nederlander op de lijst is de Jeug dige Amstelvener Bert Kragtwijk, die met de Amerikanen Bravard (Remington) en Moor (Arke Stars) de plaatsen 4, 5 en 6 bezet. De rest-stemmen gingen naar Woudstra (Pioneer), Wells (Kinzo), Kirkland (Pioneer), Ombre (Buitoni) en Van Buuren (Gerard de Lange). Ook in voorgaande jaren ging de titel naar Amerikanen: voorgangers van Smith waren Dinkins (Transol) en Rogers (Pioneer) KATWIJK De commissie "tot Be houd en Wederopbouw van Katwijk" is pessimistisch over de kansen het Gast- en Weeshuis aan de Voor straat in Katwijk voor sloop te be hoeden. Als laatste mogelijkheid daartoe ziet zij dat de inspecteur van Volkshuisvesting bezwaar zal maken tegen het bouwplan dat de heer T. Meyvogel - bouwkundige en tevens regent van het Gast- en Weeshuis - voor de betreffende grond na een eventuele sloop heeft gemaakt. De commissie noemt de stand van zaken echter "bijster slecht", vooral nu blijkt dat de gevelstenen van de oude panden al zijn verwijderd. "Die ko men natuurlijk als een vlag op een modderschuit aan de flats die daar gebouwd gaan worden te hangen", zo vreest de commissie. Zij meent dat de gebouwen zeker te behouden waren geweest als de re genten van het Gast- en Weeshuis in contact waren getreden met burge meester en wethouders van Katwijk en geïnteresseerde architecten en bouwkundigen over het grondig ver beteren van deze panden. De com missie: 'In andere gemeenten ge beurt dat ook en daar Is men er erg gelukkig mee. Dat iets dergelijks hier niet serieus is gebeurd vinden wij triest. Temeer daar deze markan te gebouwen het karakter van Kat wijk gerust mede mogen biyven be palen van ons." Wanneer de commissie zichzelf de vraag stelt of dergelijke ideeën dan niet absurd zijn, antwoordt zij reso luut: "Nee, natuurlijk niet. Waarom zou anders een instelling als de Kat wijksche Bouwvereeniging serieuze voorstllen hebben gedaan de gebou wen te kopen om er woningen in on der te brengen. Iets dat overigens buiten de openbaarheid is gehou den." De commissie heeft dan ook maar één grote wens ten aanzien van het Gast- en Weeshuis: "Wij willen graag dat de regenten met de ge meente om de tafel gaan zitten om het opknappen van deze gebouwen serieus te bespreken. Als deze en an dere plannen snel worden herzien zal niemand daarmee zijn gezicht verliezen. Integendeel! We zouden wel tien stappen vooruit doen. Elders in het land is men die weg al lang ingeslagen." De commissie is uiterst tevreden over de vele reacties die er komen uit al le lagen van de Katwijkse bevolking ter ondersteuning van haar doel: het behouden van wat er nog aan oud-Katwijk staat. De commissie zegt daarby echter wel te merken dat veel mensen zich machteloos voelen bij het bereiken van daadwerkelijk resultaat. Commissielid Wimleen Buys daarover: "Men ziet wel in dat de Katwijkse saneringsschuit is gestrand en dat de plaatselijke bestuurders snel dered- dingslijn van de renovatie en restau ratie moeten gaan grijpen. Er zijn hier gezinnen die al vanaf 1959 in het onzekere zitten over de sanering van hun buurt. Ze weten niet wan neer en hoe dat gaat gebeuren, waar ze heen zullen moeten. Die mensen verdienen duidelijkheid..." Op de foto bovenDe eerste sloopte- kenen van het Gast- en Weeshuis: de gevelstenen zijn al verwijderd.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4