Begroting moet uitkomst bieden voor brandweer Bijeenkomst over Witte Singelplan ■ilHIHn Duizend strafregels zijn nog niet genoeg De raad heeft ons in de kou laten staan' IIy;in Oppositie uit felle kritiek W x WIÊÈÈÊÉSËÉwjÊmm Informatie voor buurtbewoners USDAG 17 FEBRUARI 1976 LEIDEN „De opvang van verzorging van de Leidse brandweer is ronduit pet met een grote klep. Terwijl men in alle vergelijkbare steden al zestig uur per week werkt, probeert men hier aan personeelsuitbreiding en werktijdverkorting te ontkomen door moderne werkgeversmetho den. De brandweer is een stiefkind van de gemeente". Met de2e woorden onderstreepte de CPN-er Hoeven gisteravond in de Leidse raad het belang om met ingang van 1 april het Leidse korps uit te breiden met vier brandwachten. Een voorstel dat mede werd ondersteund door de CDA-er Bleijie en de VVD-er Wessels. Gevolg van deze uitbreiding zou kunnen zijn dat de werkweek bij de brandweer die nu nog 72 uur fs, wordt teruggebracht tot 66 uur. Tegen een dergelijk voorstel verzetten zich de partijen die het programcollege steunen- Ze von den dat er niet vooruitgelopen moest worden op de begroting. Pas dan zouden de verschillen de prioriteiten goed afgewogen kunnen worden. LEIDEN "We moeten er eerst vier man bij hebben. Dan kunnen we 66 uur per week gaan werken. Dat is nog wel zes uur teveel, maar het is tenminste een begin. Daarna zien we wel ver der." Er heerst een duidelijk ge laden stemming in de Leidse brandweerkazerne aan de Lange- brug als om half twee 's nachts deze woorden klinken. De tiental - le brandweerlieden, die om de grote tafel geschaard zitten, zijn het er allemaal over eens: de meerderheid van de Leidse raad heeft hen vanavond mooi in de kou laten staan. Een kortere werkweek, die in vele andere ge meenten al lang bestaat, is er in Leiden nog steeds niet. Ze had den gehoopt dat de beslissing gis teravond zou vallen. Maar de PvdA, de PPR, PSP en D'66 be slisten anders: pas bij de be grotingsbehandeling kan er over gepraat worden. Verwijten zijn er dan ook volop. Bijvoorbeeld aan het adres van burgemeester Vis. "Hij is hoofd van de brandweer, maar hij heeft zijn kinderen gisteravond slecht verdedigd" constateert ondercom- mandant De Haas." Iedereen heeft er zijn mond vol van, dat de Leidse brandweer het werk zo goed doet. Allemaal complimen tjes maar als er daadwerkelijk iets voor onze jongens gedaan moet worden, ia er niemand thuis". De teleurstelling geldt met na me de houding van de PvdA-frac- tie. Een van de brandweerlieden: "Je zou verwachten dat juist uit die rooie hoek steun viel te ver- wachten voor de inwilliging van onze eisen. Maar het is heel an ders uitgepakt. Wie had er ooit gedacht dat een WD-er als Wes sels nog eens voor onze belangen zou pleiten." De discussie in de raad wordt gekenschetst als een "grote la cher". „Dat geldt natuurlijk niet voor mensen als Vink en Hoeven die zich voor ons hebben ingezet. We hadden werkelijk ge dacht dat er gisteravond een uit spraak van de raad zou komen. Nu moet het bij de begrotingsbe handeling gebeuren. Eer die be groting goedgekeurd is zijn we weer een jaar verder. Maar dat pikken we niet, we laten niet meer met ons sollen." J. Immink, afgevaardigde van de groep brandweer binnen de ABVA, pakt het dikke dossier uit de tas en leest voor hoe slecht Lei den afsteekt bij andere gemeen ten. "We werken hie nog steeds 72 uur per week. In de meeste ge meenten is dat al teruggebracht tot 60 uur. Ik heb hier een paar cijfers van drie jaar geleden, toen werkte men in Apeldoorn al 66 uur, in Arnhem 6714 uur, in Delft 64>2 uur en in Deventer 62 3/4 uur. Ook de werkweken in Dor drecht. Eindhoven. Emmen en Haarlem waren drie jaar gele den al aanmerkelijk korter. "Hier gaan we nog 24 uur op en 24 uur af. van de brandweer: "Men ziet ons alleen als jongens die met een slang een brand blussen. Maar we worden ingeschakeld bij alle vormen van hulpverlening. Als er ergens een raam is ingewaaid gaan we erop af, als er iemand in het ijs ligt halen we hem er uit, en als er een auto wegge sleept moet worden bellen ze ons. We staan altijd klaar. We hebben steeds onze diensten verleend aan de gemeente. En nu moet de ge meente ons maar een dienst ver lenen". Het gevoel van "in de steek te worden gelaten" wordt nog ver sterkt door het feit dat men van weinig instanties steun heeft on dervonden. Immink: '"We hebben brieven gestuurd naar Gedepu teerde Staten, naar Binnenland se Zaken, naar de inspectie. Maar we hebben nooit geen reactie ge kregen. Zelfs niet dat ze onze brief hadden ontvangen". En dan is er nog de vakbond: de ABVA. De hoofdbestuurder die ze uit bed belden was erg boos. De Leidse brandweerlieden zijn dat nu op hun beurt. ,rWe hebben jaren trouw onze contributie be taald. En nu we ze nodig heb ben zijn ze er niet. Als ze van daag niet komen opdagen kunnen ze naar 60 leden fluiten...." De actie van de Leidse brand weer is een feit, en wie zal het vuur ditmaal blussen...? BRAM VAN LEEUWEN i LEIDEN Als alles volgens plan verloopt komt eind volgende maand een einde aan de verbouwingswerkzaamheden van het pand Hooigracht 16-18, vroeger in gebruik bij de Stedelijke lichtfabrieken, maar nu bestemd voor de huisvesting van bui tenlandse werknemers. De selectie van toekomstige bewoners, in handen van een onlangs geformeerde Tijdelijke Commissie Huisvesting Migranten, is inmiddels op gang gekomen. LEIDEN In de filmzaal van het Academiegebouw aan het Rapenburg wordt volgende week w oensdag avond een informa tieve bijeenkomst gehouden over de uitbreidingsplannen van de universiteit op het Doelenterrein en aan de Witte Singel. Alle bewoners van die omgeving hebben van het gemeentelijk bureau voorlichting een uitnodiging ontvangen. Het CDA en de VVD, gesteund door CPN en SGP/GPV wilden zo lang niet wachten. Bleijie: "De uit breiding van de brandweer heeft bii ons de hoogste prioriteit. En daarom vind ik dat we best vooruit kunnen lopen op de begrotingsbe handeling". Verschillende raadsleden, onder wie de CDA-er Vink, waren begonnen de loftrompet te steken voor het Leid se brandweerkorps. Hij wees erop dat e1 in 1972 een tekort in bezetting is geconstateerd door de inspectie voor het brandweerwezen. Bleijie vulde aan dat het korps op 11 februari '75 een verzoek heeft gedaan voor een uitbreiding met 10 man: vier in 197S vier in 1976 en twee in 1977. Dat verzoek is later door de samen werkende bonden ondersteund. Op 6 Januari van dit jaar kondigde wet houder Van Dam aan dat er in de begroting ruimte was voor twee nïouwe brandwachten. "Maar inmid dels zijn er bij de brandweer twee mensen afgekeurd voor "uitrukken de dienst", aldus Bleijie. Geen verwijten Burgemeester Vis vond dat het hui dige en vorige college geen verwijt - treft. In 1974 werd door het toenma lige college voorgesteld het korps met 5 man uit te breiden, maar het werden er door een beslissing van dte raad 3. Het afgelopen jaar hielden B en W rekening met 3 nieuwe mensen, maar de raad besliste dat er 2 moesten komen. Volgens Vis is er een soort patstelling ontstaan: de tien gevraagde mensen worden door de raad niet gegeven en de alterna tieven worden door de brandweer nW. geaccepteerd. "Ik ben er niet od tegen dat de brandweer er nu 4 man bii kriiet, maar wilt u dan wel even aanwijzen waar het geld van daan komt", hield hii de indieners van het voorstel voor. De burge meester vond dat alvorens definitie ve beslissingen zouden worden ge nomen eerst de mogelijke alterna tieven onderzocht en besproken moeten worden. Tot die alternatie ven behoren onder meer een "gedif ferentieerde paraatheid" (wat O"der meer de verdwijning van de 2* misdienst inhoudt) of het onrich- ten van .een gemengd brandweer- korns (eedeelt°liik beroeos- ge deeltelijk vrijwilligers). Ook is er nog een moeeliikheid om een personeels- Gouden Ringen Gouden Armbanden Colliers en Sieraden Briljant Een uitgelezen collectie. Altijd voordelig. Juwelier v. d. WATER Eigen ateliers voor het repa reren en ontwerpen van Uw sieraden. Elke maandag probeert de kan tonrechter, ijverig gesouffleerd dooi de officier van Justitie (natuurlijk vroeger al zo'n wijsneus die alles verklikte), de weg terug te vinden naar recht en orde. Alsof er enige redelijkheid zit in het ratjetoe van gebeurtenissen waardoor we mee gesleept worden. Een jongeman krijg vijfentwintig gulden boete om dat hij shampoo (sjampoe, zegt de rechter) in een Noordwijkse fontein heeft gegooid. Maar waar om die boete voor zoiets aardigs, terwijl een straat verder een mal lotig warenhuis de mensen onge straft dol maakt met „closetbrillen voor de hoera-prijs van elf-zoveel"? (Heus dit is echt). De Jongeman heeft 22.000 liter fon teinwater laten schuimen als een reclame, een grootse show voor vrienden en bekenden die nu nog uitbreiding en werktijdverkorting ge deeltelijk te bekostigen uit de 9% "overurentoeslag" die de brand weerlieden nU ontvangen. De oppositie wilde daar echter niet op wachten en wilde gister avond de knoop doorgehakt zien. Dat gebeurde niet omdat een voorstel om de zaak bij de begrotingsbehandeling aan de orde te stellen, een meerder heid haalde. Driessen merkte op dat door dit besluit de raadsorde wordt verstoord, waarop burgemeester Vis reageerde met de opmerking dat het juist bedoeld was om de zaak in goede banen te leiden. Aan het slot van de vergadering ontstond nog tumult toen Driessen niet bereid bleek de voorkeur te ge ven aan een aantal belangrijke ha merstukken boven aan de raads- agenda toegevoegde brieven. Na een schorsing waarin PvdA-fractie leider Meijer de houding van Dries- Sen omschreef als "een kinderachti ge reactie od een juist geleden neder laag" en "oppositie van laag al looi" werd voorgesteld om volsrende week maandag een extra raadsver gadering te houden. Een voorstel dat op tegenstand van CDA en VVD stuitte, maar dat werd aangenomen niet 19 tegen 16 stemmen. De brandweerkazerne vannacht om een uur of twee: aandachtig luisterende brandweermannen tijdens het „actieberaad" Vertegenwoordigers van gemeen te en universiteit geven er, onder voorzitterschap van Welzijnsraad-di- reoteur Kamphuis, een beeld van de huidige stand van zaken, toegespitst op de beschikbaarheid van het Doe len terrein. Al aan het begin van de jaren vijftig voorzag de universiteit de noodzaak om in de toekomst voor een aantal van haar instellingen naar een ruimere behuizing uit te gaan kijken. Zij gaf daarbij de voorkeur aan één groot gebouw, een uitgangs punt waarmee de gemeenteraad zich in '62 kon verenigen. Aanvankelijk achtte men het Doelenterrein voor de nieuwbouwplannen geschikt; in een later stadium bleek echter voor de daar gevestigde koksohool moei lijk een andere ruimte in de stad te kunnen worden gevonden. Het ter rein aan de Witte Singel Waar toen nog het Diaconessenhuis stond, was een andere mogelijkheid. In '68 werd voor deze vrijgeko men gronden een schetsplan opge- nagniffelen in.de zaal van het kan tongerecht. Maar de pleinopzichter van het Noordwijkse vuurtorenplein (zou zo iemand echt bestaan?) was alert. De dader werd gevat De of ficier: "Tsja, het is natuurlijk geen halszaak, maar het geeft zo'n hei sa". Ik hoop stilletjes dat het ko mende zomer een rage wordt. "Het is hier geen debatingclub", roept de rechter uit als verbalisant en verdachte tomeloos blijven bak keleien over wel of niet twee dikke biggen in de auto. Ja, dat is weer zo'n niet te volgen geschiedenis over een veehandelaar die geen ont smettingsboekje bij zich heeft, ter wijl verbalisant/controleur dB. in ae veewagen twee varkens aantreft, dikke nog wel. En dat alles natuur lijk om de "gewone tijd", vijf uur 's ochtends of daaromtrent. Maar veehandelaar V. ontkent nu dat steld voor een complex van drie bouwlagen en twee torenelementen, waarvan er één 125 meter hoog moest worden. Deze schets onder vond weerstand in brede kring, re den voor het ministerie van Onder wijs en Wetenschappen om een werk groep met vertegenwoordigers van universiteit, gemeente en ministerie in te stellen, die naar andere oplos singen moest uitzien. Bevinding van die groep was ondermeer dat de nieuwbouw op twee terreinen moest worden gerealiseerd, een opvatting waarmee het ministerie, zowel als Burgemeester en Wethouders in be ginsel akkoord zijn gegaan. Het Doe lenterrein is nu weer in de plannen betrokken, omdat het vast staat dat de kokschool in de toekomst uit Lei den gaat verdwijnen. Probleem is echter nog het vinden van een aan vaardbare oplossing voor het verkeers- en parkeervraagstuk. Een verslag van de informatie avond zal worden gestuurd naar de leden van de commissie Ruimtelijke hij varkens in de auto had. Een slimme jongen die hier wijs uit kan worden. De officier ver school zich wijselijk achter "het ambtsedig proces-verbaal" en eis te een boete tegen V. hoewel hij zich bewust was "dat het tegen het rechtsgevoel van V." in zou gaan. Inderdaad zegt V.: 'Tk voel me het geld niet schuldig". De rech 'i Ordening, die binnenkort nog een maal een vergadering aan dit onder werp wijden. De voorstellen van de werkgroep en van Burgemeester en Wethouders liggen ter inzage op het bureau voorlichting van het stad huis. Roodenburg mag in eigen kantine carnaval vieren LEIDEN De Leidse voetbalver eniging Roodenburg mag het geplan de carnavalsfeest toch in de eigen clubkantine houden. Die uitspraak is gisteren gedaan door de gemeen telijke commissie voor de beroep schriften. Bei-der werd de vergom- ning voor het carnavalsfeest gewei gerd door burgemeester Vis. De be slissing van de commissie werd met krappe meerderheid genomen. Vóór waren de heer Woudstra, Mentzij en Van der Horst en tegen de heren Driessen en Houtman. Burgemees ter Vis grondde zijn afwijzing des tijds op economische motieven. ter: "Heeft u verder nog iets op te merken?" Daarop zegt V.: 'Nou ja, wat? Voor de rest leg ik me in de schoot van de officier". De officier zuinigjes:"Nou dat zullen we maar niet doen". Het wordt inderdaad een boete en de veehandelaar zal in hoger beroep gaan. En wat had leraar H. gedaan? Geparkeerd op een invalidepar keerplaats. Natuurlijk probeert H. dat goed te praten. Zijn dochter, die de volgende dag als lerares een naar naar Indonesië zou gaan, had schoenen nodig maar had net te voren haar enkel verstuikt, die nu helemaal dik was waardoor ze moeilijk kon lopen; en daarom had leraar H. zijn auto op 'n inva lideparkeerplaats gezet die hij ken de, tegenover een schoenenwinkel. (Om het betoog van kletsmajoor H maar even in een regel samen te vatten.) Invalideparkeerplaat sen zijn daar niet voor, meneer H.. dat had u kunnen begrijpen. U had uw dochter af moeten zetten bij de winkel en zelf verderop moeten parkeren! Toen H. merkte dat hij geen poot aan de grond kreeg, be gon het gekronkel. "Dat vind ik geen recht doen; de hele zaak was daar leeg het was al tegen zes - sen". Maar even later: "Als ik daar niet was gaan staan, had ik de hele stad door moeten rijden voor een parkeerplaats". En toen mompelde hij iets over "zigeunerwagens" op parkeerplaatsen. Dat is onzin en smerige verdachtmakery, meneer H. Toen u de bekeuring kreeg wa ren alle "zigeuners" nog netjes op PSP BREEKT DEFINITIEF NIET PARTNERS LEIDEN De breuk tussen de PSP enerzijds en de PvdA, PPR en D'66 in de Leidse raad is sinds gis teravond definitief. Het PSP-raads- lid Anne v.d. Zande maakte in een verklaring, direct aan het begin van de vergadering, melding van het feit dat de afgelopen week de "schei dingsakte" is ondertekend. De akte werd opgesteld na de uitspraak van de PSP-ledenvergadering dat het sa menwerkingsverband verbroken dien de te worden. Volgens Anne v.d. Zande hande len wethouders, fractie, bestuur en ledenvergadering van de PvdA niet volgens het gezamenlijke kernpro gramma. "De mooie beleidsvoorne mens met name op het gebeid van inspraak en democratisering en ook wat betreft de binnenstad, verwer den keer op keer tot vodjes papier in de praktijk van dit college" aldus het PSP-raadslid. Zij deelde verder mee dat haar par tij de PPR en D'66 heeft uitgeno digd het voorbeeld van de PSP te volgen, maar dat de ledenvergade ringen de tijd daarvoor niet geko men achten. "Dit betekent dat ik mij, als PSP-raadslid. genoodzaakt zie uit de PPR-PSP-D'66-fraotie te treden en een aparte fractie te vormen", al dus Anne v.d. Zande. Ondanks deze breuk hebben PSP, PPR en D'66 besloten te proberen de samenwerking op vrijwillige basis voort te zetten om zodoende het ge meenschappelijke program te reali seren. Zij besloot haar verklaring met de uitspraak dat een links pro- gramcollege toch de voorkeur ver dient boven een afspiegelingscollege. Fractieleider van PPR/D'66 Laurens Bei jen zei de stap van de PSP te betreuren, ook al erkende hij een deel van de aangevoerde bezwaren te onderschrijven. "We geven er ech ter de voorkeur aan om in samen werking met de coalitiepartner de problemen uit de weg te ruimen". Volgens Beijen zijn er geen bewij zen, dat een meerderheid in de raad geen steun meer geeft aan dit col lege en constateerde hij dat het door de breuk moeilijker zal worden om het beleid in de gewenste richting om te buigen. Taxichauffeur vernielt ruiten f 250 boete LEIDEN DEIN HAAG Be Haag se rechtbank heeft een 26-jarige ta xi-chauffeur uit Leiden vxeroordeeld tot 250 gulden boete en een week voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar alsmede de betaling van schadekosten. De taxichauffeur had bij zijn buren de ruiten van hun woning vernield, omdat zijn voor zijn huis staande auto was bekrast. 'Dat gaat de ver keerde kant op", constateerde de of ficier van justitie, die eraan herin nerde dat de taxichauffeur al eer der terecht heeft gestaan wegens mishandeling. Overigens zei de chauf feur bereid te zijn de sohade te ver goeden. geborgen op het "kamp". Duizend strafregels zijn hier nog niet ge noeg. Verder ben ik boos op officier en rechter dat zij nota bene vier men sen die verkeerd geparkeerd ston den in de Leidse binnenstad géén straf oplegden. Omdat een nieuwe parkeerwacht ineens bekeuringen ging uitschrijven terwijl dat vroeger nooit gebeurde? Omdat parkeer plaatsen bij de Pieterskerk en op de Zoeterwoudsesingel volgens de ver dachten 600 én 200 meter weg zijn '"heel ver", en "helemaal buiten de stad")?. Die lamme automobilisten al zijn ze nog geen dertig jaar, zijn het lopen al verleerd, en ze willen de heilige koe voor de deur. En het ergste: het kantongerecht geeft ze gelijk. TOM MAAS

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3