LEIDSCH DAGBLAD Leidse brandweerlieden dreigen gemeente met actie Scheepswerven in Alphen gaan dicht vandaag Werktijdverkorting en personeelsuitbreiding geeist Kamerleden vragen regering om opheldering rede prins LEIDSCH DAGBLAD Bende stal miljoenen Ontslag voor 120 man Regeling gezinshulp wellicht uitgesteld vihamijtiuttinger nv DINSDAG 17 FEBRUARI 1976 OPGERICHT I MAART I860 34861 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 16 PAGINA'S LEIDEN De Leidse brandweerlieden hebben de afgelo pen nacht gedreigd een stiptheidsactie te zullen beginnen om op die manier werktijdverkorting en personeelsuitbrei ding af te dwingen. In een nachtelijke spoedvergadering in de brandweerkazerne aan de Langebrug werd de mogelijk heid geopperd om tot nader order alleen nog in actie te ko men bij brand en ongevallen. Alle andere nevenwerkzaam heden, zoals het onderhoud van het materiaal en de bewa kingsdiensten zullen dan voorlopig worden opgeschort. Vanavond worden nadere beslissingen m.b.t. de eventuele actie ontworpen. De acties zijn een protest tegen het besluit van de meerderheid van de Leidse raad om pas bij de be grotingsbehandeling in maart te be slissen over verbetering van de ar beidsvoorwaarden bij de Leidse brand i ae brandweerlieden is. nomen met de landelijke hoofdbe stuursleden van de vakbond de ABVA. waarbij büna alle Leidse brandweerlieden (54 man) zijn aan gesloten, met het verzoek de actie te ondersteunen. De nogal koele reacties van vakbondskant schoten dat het korps op korte termijn met de brandweerlieden in het verkeerde vier man versterkt wordt en dat de keelgat. Geëist werd dat op de vanavond te houden vergadering het hoofdbe stuur van de ABVA vertegenwoor digd zou zijn, om de klachten van de Leidse brandweerlieden aan te ho- Voor de vijfde achtereenvolgende maal had een deputatie van de Leid se brandweer gisteravond op dg pu blieke tribune in hetstadhuis plaats genomen in de hoop dat er ditmaal een beslissing zou vallen. De vier keer daarvoor gekomen, omdat men niet toekwam aan de 'behandeling van een "brand brief" van de brandweer aan de ge meenteraad. In die brief werd gewe- op de onhoudbare situatie Gebeurt dat niet, zo dreigde men vannacht, dan zal men en bloc de ABVA verlaten. Besloten werd dat vanavond in de kazerne zal worden versaderd door alle Leidse brand- a. weerlieden. Daar zal worden ovi legd wat er te doen staat om de lang bestaande wensen zo snel n gelijk vervuld te krijgen. "Want laten niet met ons sollen" zei onder- werd geëist dat snel maatregelen Haas van-acht. zouden worden genomen werksituatie te verbeteren. Een meerderheid in de raad 15) gevormd door het college, de vol tallige PvüA-fractie woordigers van PPR, D'66 en PSP, was daartoe gisteravond niet bereid. Dit tot groot ongenoegen van CDA, VVD, SGP/GPV en CPN. De meer derheid vond dat de zaak van de brandweeruitbreiding pas .goed afge wogen handeling van de gemeentebegroting. Het gevolg sluit was dat een voorstel, inge diend door Blijie (CDA), Hoeven <CPN) en Wessels (VVD) om de sterkte van de brandweer met in gang van 1 april met vier man uit te breiden niet in stemming zou ko- Een lid van de dienstcommissie zei vanochtend: "We wachten af wat de vergadering gaat brengen. Tot die v'ertécen- tiid doen we natuurlijk gewoon ons werk. We kunnen natuurlijk niet zorrnar gaan staken; dat is niet ver antwoord. Het is natuurlijk niet prettig voor de gemeente. Ze ko men weer eens in de publieke be- langstelling en ze "Orden weer eens kunnen worden bij de be- eeschopt. Maar als we doorgaan, M- e gemeentebegroting, als we nu werken, kan het wel weer dat meerderheidsbe- een jaar of wat gaan duren en dat pikken we niet." Commandant Broeshart desge vraagd: "De brandweer is een spe ciale dienst. Als ik in levensgevaar ben, moet ik ervan op aan kunnen dat mijn brandweermannen mij helpen. En omgekeerd is dat ook zo. Een commandant moet achter zijn mensen staan." Ik vind het onfatsoenlijk dat de gemeente niet heeft gereageerd op zich de brief van de dienstcommissie in december. Als er toen bij de gemeen- De brand weer deputatie was daar over zo verbolgen, dat men onmid dellijk na afloop van de raadsver gadering naar de kazerne trok werd opgetrommeld te beraden over te nemen stappen Besloten werd dat voorlopig alleen te het vermoeden zou bestaan alarmdienst zal worden vervuld. Kort deze zaak tijdens de begroting na middernacht werd contact opge- Weinig verandering Droog weer met veel bewolking, maar ook hier en daar een opklaring. Meest matige zuidoostelijke wind. Minima Iets onder bet vriespunt. Maxima en kele graden boven nnl. laag wat er te 0.54 Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 3 maart 1976 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, in open envelop (zonder postzegels) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden, BOXTEL (ANP) Het opspo ringsteam, gevormd door gemeente politie en rijkspolitie in Noord-Bra bant, is een bende van 26 man op her, spoor gekomen, die op grote schaal juwelen- en textieldiefstallen heeft gepleegd. Alle verdachten heb ben bekend te hebben deelgenomen aan de rooftochten die voor zover thans bekend zeker een totaalbe drag van vier miljoen gulden ople verden. Zij opereerden in Nederland en in België. Volgens de politie van Boxtel, van waaruit de opsporingsactie werd ge leid, worden de 26 man verdacht van nog veel meer diefstallen Het werk aan de uit 1754 daterende brug in de Brouwersgracht over de Prinsengracht in Amster dam, die hard aan restauratie toe was, nadert zijn voltooiing. Het bekende stadsgezicht bij het zo genaamde Papeneiland is dan weer in ere hersteld. V oorschotense CDA op bres voor prins (Van een onzer verslagge vers) VOORSCHOTEN De Chris telijk Historische Unie. afdeling Voorschoten heeft met instem ming van de plaatselijke KVP en AR gisteren een telegram naar prins Bernhard gestuurd, waarin hem wijsheid voor de ko mende tijd wordt toegewenst. Het CDA in Voorschoten zegt overtuigd te zijn van de integri teit van de prins en besluit het telegram met de woorden "leve Oranje". Minister Van der Stee van Land bouw en Visserij heeft zijn instem ming betuigd met de vandaag in gegane regeling rond de export van aardappelen. Die export bin nen de EG gaat aan banden. Op die manier wordt geprobeerd de prüs van de aardappelen niet ver der omhoog te laten gaan. PAGINA 7 Rechtse nationalisten in Japan hebben geëist dat de kroongetui ge in de Japanse Lockheed-affai re, Yosjio Kodama, rituele zelf moord pleegt. De Leidse schouwburg gaat 15 ok tober open. PAGINA 5 Test voor keeper Jan Ruiter in Jong Oranje. PAGINA 9 ALPHEN AAN DEN RIJN Duy- trictsbestuurder C. Rietkerk vendijks scheepswerven De Voor. Indus^nd CNV. uitgang en De Industrie in Alphen gaan op 1 maart dicht. Voor de 120 werknemers is een ontslag vergunning aangevraagd. Het salaris over de ma£ bruari is het laatste, dat de werk nemers van de werven kunnen verwachten. Er is geen geld voor vat kunnen zijn. Want veel ander* ministerie hadden gepleit de de bonden om de bedrijven te ont- »- trekken aan Klip Beheermaatschap- ker sprake van een catastrofe, zo- pij en de werven te concentreren op wel voor de scheepsbouw als geheel, het terrein van De Vooruitgang aan als voor de Alphense regio". de Steekterweg. De Amro-bank kon- Maar volgens de heer D. ter Wis- digde vervolgens aan de zaak niet scha van de Industriebond NVV zul- langer te willen financieren, zodat nvip" rfp maand fe- len in dat *eVal de bonden niet de bewindvoerders geen andere keus Het salaris over de maana ie meewerken geruisloze slui_ overbleef dan het faillissement aan ting van de twee werven. "En dat te vragen. de vonk in het kruit- Nadat de bonden nogmaals bij het het Heeft de Kerk met Israël te maken? Wilt U hierover meer weten? Kom dan. VRIJDAG 20 FEBRUARI 1976 8 UUR n.m. naar de LokhorstkerkPieterskerkstraat 1, Leiden, De heer J. v. Stormbroek uit Beekbergen hoopt te spreken over: Welk onderscheid is er tussen de Kerk en Israël. De volgende lezingen zijn D.V. 5 en 19 maart, 2 en 16 april 1976. TOEGANG VRIJ. een afvloeiingsregeling. niet handhaven van de werkgelegenheid heter voor", aldus Ter Wisscha. in Alphen, deed Economische Zaken de toezegging te willen meewerken Tot de liquidatie van de beide wer- aan pogingen om De Vooruitgang na ven werd vorige week besloten, na- het faillissement te verkopen. "Don- dat het ministerie van Economische derdag moet die toezegging hare ge- UTRECHT iANPi Het is tech- geval ingenomen met de "nullijn'* dat dat "De winst van dit korps is de grote den zelfwerkzaamheid aan reparaties en tuele onderhoud. Die winst is groter dan elders en in onze begroting zie je dat de onderhoudskosten bijna gelijk zijn aan de inkomsten van de brand weer. Dat kan een aardige strop worden voor de gemeente, als er een stiptheidsactie komt." Broeshart heeft nog geen contact met de gemeente gehad: „Waarco? Laten ze maar eens contact met ons opnemen. We hebben vaak genoeg van ons laten horen." Toch is er nog enige hoop voor het scheepswerf-personeel. A.s. don derdag is er op het ministerie van 'WK "'UUOICHC *OU JJCUilUUUOCIIO UC1UB6 IllUCK UIC LUeZftTgglllg iia.ru ge- Economische Zaken Zaken had laten weten geen steun maakt worden", zegt de heer Ter waarbij met alleen de bewmdvoer- te zullen verlenen aan het plan van wisscha. ders van Klip Beheermaatschappij (tot welk concern de beide Alphen- se werven behoren) aanwezig zullen zijn, maar ook vertegenwoordigers de Amro-bank. de Industriebon en waarschijnlijk ook de even- ?uwe eisenaar van één van de werven (De Vooruitgang). Er is namelijk een serieuze gega digde, die bereid is De Vooruitgang te kopen, maar dan moet. het minis terie van Economische Zaken bereid zijn een aantal investeringen te fi- [Almat keukens kunt u rustig kopen. I Voorgoede kwaliteit, prima service en een aantrekkelijke I prijs staan wij garant. Komt u eens vrijblijvend bij ons kijken. I U kunt dan en passant nog eeri macht aan informatie I opdoen op het gebied van sanitair, tegels, huishoudelijke I apparaten en dergelijke. 1 Uw bezoek is beslist de moeite waard. nisch vrijwel onmogelijk nieuwe financieringsregeling voor de gezinsverzorging al op 22 maart in te voeren. Een woordvoerder van de centrale raad voor de gezinsver zorging heeft dit vandaag gezegd in een eerste reactie op de gisteren door staatssecretaris Meijer (CRM) aangekondigde maatregelen voor de ze vorm van hulpverlening: Hierbij zijn 'n kleine 300 instellingen en on geveer 85.000 full- en parttime ver zorgsters en helpsters betrokken. De Centrale Raad bestudeert op het ogenblik nog, of de voorgestelde retri- de laagste inkomensklassen: ge zinnen met een inkomen onder het sociale minimum hoeven blijkens de voorstellen van de heer Meijer geen eigen bijdrage te betalen. (Zie ook pagina 7) Door de grond h: ALPHEN AAN DEN RIJN Een uto van de Alphense politie is gis- door de teren letterlijk "door de grond ge kt". Agenten hadden de wagen aan butieschalen (de eigen bijdragen die de Delfzichtweg geparkeerd in de di- Wanneer deze koop doorgaat en De Vooruitgang onder een andere naam opnieuw zal worden geopend, zal er waarschijnlijk werk blijven 1 in de toonzaal van: Wasbekerlaan 59, Sassenheim, tel. «2522-19010 Geopend: ma. t/ n vrijdags van 8.30—17.00 uur Donderdags: 8.30-21.00 u. Plenty Parkeerruimte. gelang het inkomen recte omgeving moet betalen) in overeenstemming waterleiding w; zijn met de normen die de gemeen telijke sociale diensten hanteren. Dat is eind vorige maand namelijk ge- eist door een algemene vergadering van de raad. die de toen door het mi nisterie ontworpen schalen met over grote meerderheid van stemmen ver wierp. De centrale raad is in ieder een lek ontstaan. Zij hiel den het verkeer op een afstand om ongelukken te voorkomen De auto stond er nog maar net toen zij plotseling een meter coder de grond verdween. Er moest een takel wagen aan te pas komen om de wa gen uit het gat te hijsen. Drs. H. M. Franssen DEN HAAG (SP) De Tweede- Kamerleden dr. H.J. Roethof en drs. H.M. Franssen (PvdA) hebben de regering ondershands opheldering gevraagd over de rede die prins Bern hard op 6 februari in Da vos (Zwit serland) voor Europese topmanagers heeft gehouden. De rede was een lofzang op het vrije ondernemerschap. De prins zei ondermeer: "Een benepen ongegron de en daardoor ongerechtvaardigde en schadelijke campagne tegen het Lofzang in Davos op vrije ondernemerschap: vrije ondernemerschap - zoals tegen woordig in sommige kringen wordt gevoerd bij een steriele en vaak vij andige polarisatie - moet ten sterk ste bestreden worden".. Een onderzoek van de Kamerle den bij Rijksvoorlichtingsdienst en Staatsdrukkerij, die de rede in de Staatscourant van 10 februari heeft afgedrukt, heeft aan het licht ge bracht, dat "de ministeriële verant woordelijkheid' 'in dit geval niet tot zijn recht is gekomen. De tekst van de rede is op 6 fe bruari 's middags 12.00 ingeleverd. Vier uur later sprak de Prins in Davoa Minister-president Den Uyl was wel op de hoogte van het feit, dat de Prins zou spreken. Maar hij kende dt inhoud niet. In progressie ve kring verluidt dat Den Uyl achter af nogal ongelukkig over de inhoud De regering staat op het stand punt dat de leden van het Konink lijk Huis - op de koningin na - zo veel mogelijk vrijheid moeten heb ben om te zeggen wat ze willen. Voor hun uitspraken blijven de mi nisters echter wel verantwoordelijk. De regering heeft aanvankelijk geen ruchtbaarheid aan deze kwes tie willen geven. Op de dag da* de toespraak gehouden werd barstte juist de publiciteitsgolf los over de beschuldigingen dat "een hoge Neder landse functionaris" steekpenningen van de Amerikaanse vliegtuigfabriek Lockheed zou hebben aangenomen. Al spoedig werd prins Berahard als Dr. H. J. Roethof de schuldige genoemd. Met het oog daarop wilde premier Den Uyl de prins niet extra belasten. De Tweede-Kamerleden Roethof en Franssen hebben de zaak aanvan kelijk in het geheim besproken me* ae regering. Roethof: "Wij wilden niet de indruk wekken met een het ze tegen de prins bezig te zijn". De Kamerleden wachten nu op een reactie van de regering. "Het ver baast ons", zei Roethof, "dat de rijks voorlichtingsdienst de zaak nu in de openbaarheid brengt".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1