"Minister moet ook luisteren naar provincie n Voor woonwagens nog geen oplossing Panama: V.S. moet uit de ka naalzone verdwijnen DINSDAG 17 FEBRUARI 1976 PAGINA 13 GEDEPUTEERDE BORGMAN BESTRIJDT VERSTEDELIJKINGSNOTA GRUUTERS LEIDEN Nieuwe bouwlocaties in de regio Leiden, zoals bijvoorbeeld in Voorhout, zijn niet noodzakelijk en in vernieuwde stadskernen mogen de mensen best wat dichter op elkaar wonen dan in de nieuwbouwwijken aan de rand van de stad. Dat waren de twee kernpunten van het betoog van PvdA gedeputeerde J. Borgman, die gisteravond in de Burcht in Leiden sprak voor de PvdA. Met die opvattingen staat Borg man lijnrecht tegenover de opvattin gen van bouwminister Hans Gruy- ters, die in zijn onlangs verschenen verstedelij kingsnota juist Voorhoüt aanwees als bouwlokatie, met name ter opvang van die mensen die door stadsvernieuwing zonder woonruimte komen te zitten. Borgman wees er nogmaals op dat de bestaande en in voorbereiding zijnde bestemmingsplannen voldoen de speelruimte bieden voor de wo ningbouw en dat hooguit vanuit de bollenstreek een zekere overloop te verwachten is. Die zou dan opge vangen kunnen worden io een klein schalige uitbreiding van Voorhout. Mocht er nu plotseling toch be hoefte komen aan veel woningen, bijvoorbeeld in de orde van 10 tot 20.000 duizend zoals Gruijters meent, dan ziet Borgman wel andere bouw- lokaties gekozen zo dicht mogelijk by de zich uitbreidende en daardoor „hulpbehoevende" steden in Wa teringen, in Nootdorp (en uitdrukke lijk niet in Pijnacker), aan de rand van Delft, in Zoetermeer en de al genoemde zeer klein uitbreiding van Voorhout. Gruijters wilde uitbreiding van Nootdorp/Pynacker en Zoeter meer als groeikern en vam Voorhout. Voor het laatste dorp dacht hy in de orde van grootte van drie tot zesdui zend. Bezwaren De bezwaren van Borgman zijn de volgende. Hy meent dat in Voorhout Leids raadslid: „Haast maken met overleg door de plannen van Gruijters teveel goede bollengrond verloren gaat, ter wijl men dan bovendien bezig is om in het „groene hart" van Zuid-Hol land te bouwen. Het aanwijzen van Pijnacker als groeilokatie zou het aantrekken van de overloop uit Rot terdam betekenen, terwijl die stad zich Juist in zuidelijke richting moet ontwikkelen. Bovendien heeft Voor hout naar de mening van Borgman een te grote aantrekkingskracht op Amsterdaam en Haarlem. Borgman verzette zich uitdrukke lijk tegen de opmerkingen van minis ter Gruyters, dat deze niets te ma ken heeft met gemeentelijke en pro vinciale plannen, wanneer die het overheidsbeleid doorkruisen. „Gruij- AVOND OVER DEMOCRATIE IN NEDERL4ND LEIDEN De studentenvereni ging SSR orgniseert vanavond een bijeenkomst over de democratie in Nederland. Mr. J.P. Glastra van Loo (D'66) en H.H. Drenth, Tweede- Kamerlid voor de PvdA, zullen on der leiding van de Leidse politico loog drs. J. Th. J. van den Berg in discussie gaan over de volgende vragen: beletten de steeds ingewik kelder wordende problemen die in de maatschappij van nu spelen de deel name van de burgers aan de demo cratische besluitvorming? en: heb ben de politici genoeg middelen ter beschikking om hun taak goed te kunnen uitvoeren? De bijeenkomst wordt gehouden in het gebouw van SSR, Hogewoerd 108. Aanvang 20.00 ters wil inspraak", aldus Borgman. „En dan zal hij ook naar de gemeen te en de provincie moeten luisteren". Borgman week overigens ook af van de Provinciale Planologische Dienst, waarby wordt uitgegaan van een woningbezetting van 2,2 inwoners in 1980. „Ik houd het op 2,5 en dat betekent een verschil van enkele tienduizenden woningen". Het zal nog wel even duren deze twee einden één brug Maar als het karwei eenmaal ge klaard is, dan zal het de langste brug ter wereld zijn. Hij komt over de New River in Charleston (VS). LEIDEN De bijeenkomst van de zestien regiogemeenten, giste ren in het Leidse stadhuis onder voorzitterschap van Gedeputeerde Engelsman, om de woonwagenpro- blematiek te bespreken, heeft weinig nieuwe gezichtspunten opgeleverd. Weliswaar stelden alle gemeenten zich positief op ten aanzien van de spreiding van de woonwagens over de regio, er wordt gedacht aan 142 wagens in 1985, en toonden de meeste gemeenten de principiële bereidheid een klein aantal staan plaatsen aan te leggen, maar de realisatie van een en ander is nog erg onzeker. Vooralsnog wil Leiden dan ook nog geen noodvoorzieningen aanleggen op het regionale kamp ten behoeve van de bezetters van het Stadhuisplein. Inspecteur Zijlstra van CRM merkte op dat wel over subsidie voor de noodvoorzieningen met CRM gepraat kan worden; dit in tegenstelling tot eerdere uitlatin gen van de gemeente Leiden hierover Inmiddels hebben vertegenwoordi gers van de woonwagenbewoners zich akkoord verklaard met het ter rein bij Alberts Corner dat Leider dorp wil bestemmen voor een aan tal staanplaatsen. De raadscommis sie heeft dit in haar advies overge- Tijdens de behandeling van de provinciale begroting heeft Engels man onlangs verklaard dat er een speciale commissie is gevormd die, in overleg met de betrokken ge meentebesturen, voor de hele pro vincie een plan moet maken om de problemen op te lossen rond de grote tekorten aan staanplaatsen voor woonwagens. In deze oommissie zyn ook twee plaatsen ingeruimd voor woonwagenbewoners en zij is in middels al aan het werk. Er wordt echter niet alleen gewerkt aan een provinciaal plan, maar het provin ciaal bestuur is tevens bezig de knelpunten op dit gebied op te spo ren en op te lossen. GS zijn bereid om desnoods ge bruik te maken van hun bevoegd heid gemeentebesturen een "aanwij zing" te geven voor het inrichten van een klein woonwagenkamp, ge zien de Leidse problematiek, maar het college wil hier niet mee begin nen. Wel zou het in concrete situa ties een speoiaal artikel uit de Woonwagenwet kunnen toepassen als het anders onmogelijk mochit blij ken kleine kampjes tot stand te brengen in de gemeenten rand Lei den. Prinses Christina viert morgen haar 29ste verjaardag ter gele genheid waarvan Max Koot deze Joto maakte. Bezwaren bij universiteit Leiden tegen wetsontwerp LEIDEN Het college van be stuur van de Leidse universiteit zal zich met een brief tot de vaste ka mercommissie voor Onderwijs en Wetenschappen wenden om zijn standpunt kenbaar "te maken over een aantal fundamentele punten in het wetsontwerp over de verlening en wijziging van de Wet Universi taire Bestuurshervorming '70 (WUB). De universiteitsraad gaf gis teravond zijn fiait aan dit initiatief. In de brief maakt het Leids col lege o.m. bezwaar tegen de in het wetsontwerp opgenomen veranderde voorschriften over de samenstelling van het bestuur van de vakgroepen alsook tegen de voorgestelde veran dering in de verhouding tussen de universiteitsraad en het college van bestuur, waardoor, aldus de brief, de eenheid op het centrale niveau wordt verbroken. Het college vindt dat de desbetreffende voorstellen in het wetsontwerp ofwel onvoldoende zyn gemotiveerd ofwel twijfel doen rijzen over het gestelde doel. VVD-vragen over bezetting Stadhuisplein LEIDEN In vragen aan B en W van Leiden merkt de WD- fractie op dat het principe van rechtsgelijkheid aangetast wordt doordat het college niet op treedt tegen de bezetters van het stadhuisplein. De WD- raadsleden vragen hoe het col lege het gevolgde beleid van inactiviteit kan rechtvaardigen. Als het college zo tolerant is, omdat het hier een demonstra tie betreft, aldus de laatste van de vier vragen, is het college dan niet van mening dat de gren zen van wed gevoeglijkheid zowel door tijdsduur als optreden ern stig zijn overschreden? Sneevliet en de Chinese Revolutie LEIDEN Het Sinologisch Insti tuut van de Leidse universiteit or ganiseert morgenavond in samen werking met het "Herdenkingscomi té gevallenen 13 april- 1942-16 ok tober" een bijeenkomst over het onderwerp "Sneevliet en de Chine se Revolutie. 1921-*23". Dr. Dov Bing van de Universiteit van Wai- kato, Hamilton, Nieuw Zeeland, zal over dit thema een voordracht hou den (in het Nederlands). De bijeen komst wordt gehouden in het colle gegebouw aan de le Binnenvest gracht 33 izaal II) en begint om 20.00 uur. werksituatie Kissinger: "Als we niet oppassen krijgen we een tweedë Vietnam' ambtenaren' LEIDEN Met algemene stem men ging de Leidse gemeenteraad gisteravond akkoord met de door het CDA-raadslid Bleijie geuitte wens, dat binnen 'n maand de werksituatie van de Leidse gemeenteambtenaren ter sprake dient te komen in het zo genaamde „georganiseerd overleg", waarvan onder meer de ambtenaren bonden deel uitmaken. De vervulling van die algemeen ge uite wens zal zeer snel kunnen ge beuren, want wethouder Van Aken deelde de raadsleden mee. dat reeds voor morgenmiddag een dergelijke vergadering is uitgeschreven. Bleyie vond een dergelijk gesprek noodza kelijk omdat verschillende leden van het college, volgens hem, nogal on heus optreden ten opzichte van be paalde ambtenaren. Hy somde een reeks voorbeelden op uit het afgelopen Jaar, waaruit onder meer bleek dat er in de per soonlijke sfeer nogal eens conflicten zijn geweest tussen wethouders en topambtenaren. „1975 was een ru moerig Jaartje", aldus Bleijie, die met name de houding van wethouder Van Aken veroordeelde: „Hy zegt niets". Volgens het CDA-raadslid hebben de Leidse ambtenaren recht op betere behandeling. „De reorganisatie binnen het stad huis kan alleen dan slagen, wanneer de ambtenaren voor de volle hon derd procent meewerken. Dat kan alleen wanneer er goede samenwer king bestaat tussen de bestuurders en de ambtenaren. Dat daar op het ogenblik nog wel het een en ander aan mankeert leidde Bleyie af uit een brief van voorzitter G. Steenge van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel afde ling Leiden. Daarin werd geconsta teerd dat onder het gemeenteperso- neel onrust en onvrede is ontstaan door zaken als het geven van de lei ding van de Soc. Dienst aan een per soon die de meerderheid van de me dewerkers afwijst, het niet benoemen van Mojet tot geneesheer-directeur van Endegeest, en het in de open baarheid brengen van vertrouwelijke gegevens over de geschorste Groen- oordhal-directeur Daey Ouwens. De motie van Bleyie om binnen een maand te vergaderen over de werksituatie werd door het college overgenomen en zonder hoofdelijke «temming door de raad aanvaard. WASHINGTON (AP) Panamese functionarissen hebben een goed ideë ter viering van het 200-jarig bestaan van de Ver. Staten: laat Amerika eens beginnen zich terug te trekken uit de kanaalzone. Ondanks een al twee jaar durende vooruitgang in de richting van een nieuw verdrag duiden alle tekenen erop dat de Verenigde Staten ook in de komende jaren hun greep op het Panamakanaal zullen blijven be houden, zoals dat al meer dan 70 jaar het geval is. Regeringsfuctionarissen in de Ver enigde Staten achten het onwaar schijnlijk dat in 1976 een ontwerp verdrag zal worden opgesteld' ter goedkeuring van de Senaat. Over de reden waarom het onderhandelings proces wordt vertraagd bestaan ver schillende meningen. Sommigen zeg gen dat de oorzaak ligt in funda mentele meningsverschillen tussen Panama en de Verenigde Staten, an deren zijn van mening dat de ver traging is ontstaan vanwege politie ke overwegingen in verband met de dit Jaar te houden verkiezingen. Onvoorziene gebeurtenissen daarge laten wordt echter verwacht dat de regeringen van beide landen het op een gegeven ogenblik, misschien in 1977, eens zullen worden over een voorstel voor een ontwerpverdrag dat Panama toenemende zeggenschap zal geven in de exploitatie en ver dediging van het kanaal. Panama zou dan binnen drie jaar na het van kracht worden van het nieuwe verdrag volledige zeggenschap krijgen over de kanaalzone. Hinderpalen Op het ogenblik beheersen de Ver enigde Staten alle zaken in de ka naalzone, van de toepassing van rechtspraak tot de uitgifte van ken tekenbewijzen voor auto's. Het nieuwe verdrag zal waar schijnlijk een afloopdatum bevatten, rond het Jaar 2000, waarna Panama de volledige verantwoordelijkheid voor de exploitatie van het kanaal op zich zal nemen. De belangrijkste hinderpalen voor een nieuw verdrag worden op dit ogenblik gevormd door de verdedi ging van het kanaal. Panamese luac- tionarissen zeggen dat de Verenigde Staten erop staan voor onbepaalde tijd betrokken te blijven bij de ver dediging van het kanaal, iets wat door Panama wordt afgewezen. Ook is men het er niet over eens of de Verenigde Staten, gedurende de looptijd van het nieuwe verdrag, het recht zouden mogen hebben het ka naal uit te breiden. Over de orde van grootte van Amerikaanse econo mische hulp aan Panama en over de grootte en ligging van de land en zee-streken die de Amerikanen voor de exploitatie en verdediging van het kanaal nodig zullen hebben is nog geen Qvereenstemming be reikt. De Amerikaanse uitgangsbasis voor de onderhandelingen, zoals die wordt omschreven door de Amerikaanse onderhandelaar, ambassadeur Ells worth Bunker, is dat de Verenigde Staten „niet meer de enigen ter we reld kunnen en willen zijn die ex territorialiteit uitoefenen op het grondgebied van een ander land". Bunker is zich er echter wel van wust dat de Senaat, die 'n toekom stig nieuw verdrag met 'n twee-der de meerderheid moet bekrachtigen, ieder voorstel voor een volledige Amerikaanse terugtrekking uit de ka naalzone zal verwerpen. Men schat dat de Verenigde Staten gedurende de afgelopen 70 jaar een bedrag van zeven miljard dollar in het kanaal hebben geïnvesteerd. Alhoewel de regering van presi dent Ford bereid is Panama op den duur volledige rechtsbevoegdheid te geven bestaat er in Amerika een niet te verwaarlozen oppositie, die tegen een volledig opgeven van de Ameri kaanse rechten in de kanaalzone is. 38 senatoren vijf meer dan no dig zijn om de bekrachtiging af te stemmen hebben een resolutie on dertekend waarin geëist wordt dat ae Verenigde Staten „op geen enkele wijze ook maar één van haar bij het verdrag van 1903 verkregen rechten opgeven". In het verdrag van 1903 wordt de Verenigde Staten toegestaan te han delen „alsof zij de soevereiniteit over het gebied hebben". Ook het Huis van Afgevaardigden u een broedplaats voor tegenstand tegen het regeringsplan. In Juni van het afgelopen jaar besloot het Huis van Afgevaardigden met 246 tegen 164 het ministerie van buitenlandse zaken geen geld meer te geven om de onderhandelingen voort te zetten. Vervolgens werd een compromis voor het toestaan van toekomstige onder handelingen bereikt. Zelfs onder ideale omstandigheden zou het voor iedere regering moei lijk zijn 67 senatoren te overreden akkoord te gaan met een plan om Panama volledige rechtsbevoegdheid te geven over het 830 vierkante kilo meter grote gebied. Maar de Panamezen hebben ge noeg van de Amerikaanse aanwezig heid en hoge functionarissen zijn van mening dat het Panamese ge duld op een gegeven ogenblik op is. Op dat ogenblik, aldus Bunker, „is het bijna zeker dat zich in Panama een conflict zal voordoen en het zal een conflict zijn waarvoor alle betrokkenen een hoge prijs zullen moeten betalen". „Als wij proberen de status-quo te handhaven zullen wij worden ge confronteerd met een steeds groter wordende vijandelijke houding in Panama en Latijns-Amerika en het mogelijke verlies van Juist die belangen, die wij in stand willen hou den". De regering ondervindt op dit ogen blik steeds meer tegenstand tegen haar beleid. Danil J. Flood, 'n Repu blikein en één van de aanvoerders van de anti-verdragsgroepering in het Huis van Afgevaardigden, zegt dat hij in de afgelopen twee Jaar meer dan 2.000 brieven heeft gekre gen, waarin zijn standpunt wordt on dersteund. Men schat dat ongeveer 10.000 personen individueel of in groepsverband opereren om het Huis van Afgevaardigden te overreden het regeringsplan af te wijzen. Regering Ook binnen de regering is verzet ge rezen tegen de kanaalplannen. En kele functionarissen van het Penta gon zijn het volkomen oneens met de Panamese eis dat de Verenigde Staten bijna alle militaire bases in de kanaalzone moeten ontruimen. Gedurende de afgelopen 13 Jaar heeft de kanaalzone dienst gedaan als hoofdkwartier voor het zuidelijk opperbevel van de Verenigde Sta ten. Dit opperbevel is verantwoorde lijk voor alle Amerikaanse militaire activiteiten in Midden- en Zuid-Ame- rika. Enkele functionarissen van het Pen tagon zijn van mening dat dit een bijzonder ongeschikt ogenbilk is voor de regering om bij onderhandelingen de rechten van de Verenigde Staten in de kanaalzone op geven. De communistische opmars in Zuid- Oost Azië en Afrika in ogenschouw genomen vormt Panama een goed terrein om de Amerikaanse vastbe radenheid te tonen, aldus regerings functionarissen. De Panamezen hoeven niet nood zakelijkerwijs de loop der gebeur tenissen af te wachten. Brigade-ge neraal Omar Torrijos, het regerings hoofd, heeft een bezoek aan Cuba gebracht. Hij is daarmee de derde Latijns-Amérikaanse leider, die door premier Fidel Castro nu 17 jaar aan het bewind ontvangen wordt. Het bezoek van Torrijos aan Cuba wordt in Panama beschouwd als een gebaar aan de ongeduldige linkse partijen. Ook wordt verwacht dat Panama in 1976 meer aandacht gaat beste den aan zijn campagne om de inter nationale publieke opinie tegen de Amerikaanse aanwezigheid in dit land te verenigen. Minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger zegt dat „een twee de Vietnam" zich in Panama gaat afspelen als er geen nieuw verdrag wordt overeengekomen". Het ant woord van critici hierop is dat er een tweede Suez zal ontstaan als Kissin ger zijn zin krijgt. „Agenten van de Sowjet-Unie zijn geïnfiltreerd in de regering van Pa nama. Zij staan klaar om de macht over te nemen als de gelegenheid zich voordoet", aldus het congreslid Flood. Ongeveer 10.000 schepen, twee-der de van het aantal schepen dat ieder jaar door het kanaal vaart, komt uit of gaat naar een Amerikaanse haven. Men is het erover eens dat sluiting van het kanaal een cata strofe voor de Amerikaanse economie zou betekenen. Schepen zouden dan de 13.000 kilometer lange reis rond Kaap Hoorn moeten maken om hun bestemming te bereiken. Generaal Torrijos zegt dat een spon tane invasie van de kanaalzone door Panamezen, die er genoeg van heb ben, tot de mogelijkheden behoort als de onderhandelingen mislukken. „Als het volk van Panama besluit ae kanaalzone te bezetten, kan ik het verpletteren of leiden. Ik zal mijn volk niet verpletteren", aldus het Pa namese regeringshoofd. Uit een proefonderzoek va rk Sociaal Kerkelijk Institupt is ge bleken, dat van de 5,5 miljoen Ne derlanders die als rk te boek staan, er 3 miljoen als "kerkelijk betrok ken" kunnen worden beschouwd en dat 1,8 miljoen wekelijks naar de kerk gaan. Het aantal "betrokke nen" is een schatting van de pasto res van 1255 parochies die vervolgens is herberekend over het to taal van 1813 parochies. De rk bisschoppen van Nederland zullen de komende maanden hun bijzondere aandacht richten op de jongeren. Uit gangspunt daarvoor is het rapport, dat de Nederlandse bijdrage is ge weest aan het Europese congres over "Jeugd en (on)geloof" dat eind vorig jaar in Rome werd gehou den onder auspiciën van het Romein se secretariaat voor de niet-gelovi- gen. Dr. P. van Hoof, studiesecreta ris op het secretariaat van de rk kerkprovincie, en pastor F. de Bruyn zijn er de samenstellers van. Het is verkrijgbaar bij de rk Jeugd raad, Maliesingel 13 Utrecht. Na de bisschoppen van Oostenrijk Duits land en Frankrijk heeft nu ook kar dinaal Suenens van België gewaar schuwd voor de secte van Moon of wel de "Unified Family". Volgens de kardinaal heeft deze "leer" de wind mee door de humanitaire woordkeus, die bovendien christelijk lijkt. "In feite is wat de sekte be lijdt niet alleen in strijd met het rk maar ook met het christelijke ge loof in het algemeen. Haar stichter, door zijn volgelingen beschouwd als een nieuwe messias, beroept zich op nieuwe en vreemde openbaringen die hij, naar zijn zeggen, recht streeks van God zou ontvangen". De kardinaal zag echter nog een ande re kant aan het hele sektenver schijnsel in deze tijd: "Wij moeten, vooral aan de Jongeren die op zoek zijn naar een ideaal, een levend christendom laten zien met warmte en echt geloof'. Beroepingswerk Herv. Kerk beroepen te West- broek, Nieuw-Lekkerland en Zuili- chem en Nieuwaal kand. G. Hendriks Woudenberg, te Ooltgensplaat H. Vreekamp Oosterwolde (Gld), te Pernis D. W. Koelman Katwijk aan Zee aangenomen naar Harder wijk H. J. de Jong Meppol, naar N ie uw-Stadskanaal A. Kastelein te Strijen; benoemd tot geestelijk ver zorger De Lichtenberg Amersfoort: T. Korporaal Zeist, tot geestelijk ver zorger bejaarden J. Batelaan te Voorschoten. Geref. Kerken: beroe pen te Raamscónk kand. M. J. Heu- le Kampen, te Soest J. C. Baumfalk Diemen; aangenomen naar Den Haag E. Haverkamp Assen, naar Alphen a. d. Ryn J. Vree Broekster woude. Geref. Kerken Vrijgemaakt: bedankt voor Stoenwijk H. van Om men Arnhem. Geref Gemeenten: beroepen te Benthuizen R. Boogaard Ledien, te Enkhuizen A. Bac Bos koop; bedankt voor Meeuwen J. Mol Rijssen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13