Rechtse Japanse groep eist zelfmoord van kroongetuige NAAST HET NIEUWS Verwachte rel lokt pers naar Brussel "Als een boetedoening voor Lockheed-gelden99 Snel erkenning MPLA door EG Halt aan vervuiling van Middellandse zee DINSDAG 17 FEBRUARI 1876 HOND WEERHOUDT WEGVERLEGGING De inwoners van Gundagai, een stadje in het zuidwesten van Aus tralië, hebben plannen voor een verlegging van de snelverkeersweg tussen Sydney en Melbourne afgewezen vanwege een hond. De hond is van steen en is de held uit een pioniersballade uit de achttiende eeuw. Bij een volksraadpleging stemden alle ongeveer duizend inwoner» van Gundagai tegen verplaatsing van het monument. DOCHTER VAN 97 JAAR Mevrouw Hanoem Sjainyans kinderen, onder wie haar 97-Jarige dochter AnoesJ, kleinkinderen en achterkleinkinderen en achter achterkleinkinderen (totaal meer dan 100) waren gisteren in het bergdorpje Kirants bijeengekomen om haar te feliciteren met haar 132ste verjaardag. Ook oma Sjainyans beste vriend, de 116-jarige Yegisapet Davtyan, was van de partij. Mevrouw SJainyan komt uit een deel van de Kaukasus in de repu bliek Armenië, waarvan bekend is dat de mensen er oud worden. De jarige doet haar huishouden nog en houdt de'tuin bij. Ook breien gaat haar goed af, terwijl haar geheugen en gezicht goed zijn. „BOZE FEE" Bruid en bruidegom kwamen Juist met familie en vrienden uit een kerk in Milaan, toen met gillende sirenes twee brandweerauto's en drie ambulances arriveerden. Het duurde enige tijd voordat deze samenloop van omstandigheden kon worden verklaard1. Bij de politie bleek een telefonische melding te zijn binnengekomen over een kettingbotsing voor de kerk met tien doden en gewonden. Een verder onderzoek bracht aan het licht dat voor dit onheilsbericht een 68-Jarige tante van de bruid ver antwoordelijk was, die op deze wijze haar ongenoegen wilde af reageren voor heft feit dat zij niet was uitgenodigd voor de bruiloft. Dit valse alarm kwam tante op een procesverbaal te staan. WELKE JOHN? James Butlers luchtreclamebedrijf in Hollywood had vorige week zaterdag geen enkele klant om zijn aanbieding „ik hou van Jou"- boodschappen door het luchtruim boven de stad te la-ten trekken. HU kreeg wel één verzoek dat met de geest van Valentündag in stryd leek. Een vrouw die haar identiteit geheim hield1, betaalde de 135 dollar voor een reclameboodschap van anderhalf uur boven Miami en omstreken die moest luiden: „Ik hou van je John. Ga van haar af". Butler heeft de opdracht met tegenzin uitgevoerd. „Heel wat vrou wen met mannen die John heten moeten het even moeliyk hebben gehad", zei hy. DURE SERVICE Generaal Bernard Rodgere van de basis fort McPherson vloog vorige week vrydag van het vliegveld van Fulton in Georgia naar fort Leavenworth in Kansas op de eerste etappe van een officiële rondreis. Adjudanten ontdekten dat de generaal zün golfschoenen en golfjas had vergeten en ze stuurden ze hem achterna met een klein leger vliegtuig van het type U-21F. Dat heeft de Amerikaanse belastingbetaler volgens de Democrati sche senator William Proxmire in Washington, 2.000 dollar gekost. Generaal Rodgers heeft de senator verzekerd dat hij pas van de extra-vlucht hoorde toen hem zyn schoenen en tas werden bezorgd, dat hy een onderzoek zal instellen en dp-t hij de schatkist schade loos zal stellen. „De Amerikaanse belastingbetaler verdient beter", zei Proxmire wrang, „zelfs op vrijdag de dertiende". TOKIO (Reuter/AP) Een beweging van rechtse natio- nalisten in Japan heeft gisteren van de kroongetuige in de Lockheed-omkoopzaak, de uiterst rechtse Yosjio Kodama, geëist dat hij rituele zelfmoord pleegt, omdat hij zo „schaamteloos" is geweest, geld aan te nemen van de Ame rikaanse Lockheed-vliegtuigfabrieken. Kodama was gedagvaard vandaag te verschijnen voor de be grotingscommissie van het Japanse Lagerhuis, om in te gaan op getuigeverklaringen in de Amerikaanse senaat, dat hij ter bevordering van de afzet van Lockheed-vliegtuigen in Japan, ruim zeven miljoen dollar van Lockheed had ontvangen. Kodama weigerde op grond van zijn gezondheid, maar gisteren heeft de begrotingscommissie van het La gerhuis eigen artsen naar hem toe gestuurd om uit te maken of hy voor de commissie kan verschijnen om onder ede verklaringen af te leggen. Kodama's eigen artsen hadden zijn verklaring van onvermogen gesteund, steund. De vermeende transacties van Ko dama met Lockheed worden in de verklaring „beschamend voor de zaak van de rechtse beweging in Ja pan" genoemd en Kodama zelf wordt erin uitgekreten als „slaaf van han delslieden in het buitenland". „Het schandaal zal zich ongetwijfeld mee delen aan andere collega's. Ook wij beschikken over enig materiaal. Wij kunnen niet gedogen dat Kodama in schande voortleeft. Daarom moet hij „harakiri" de rituele zelfmoord door het opensnijden van de maag plegen, bij wijze van boetedoening voor zijn handelwijze", aldus de verklaring. De beweging zegt tenslotte dat zij met Kodama in contact wil treden om hem bij zijn zelfmoord te assis teren. De president-directeur van een Japanse staalimaatschappij heeft gisteren in Los Amgeiles verklaard, dat hij door de Lockheed-fabrieken be taald is voor kwitanties, waarvan enkele blanco, op naam van een Ca ribische maatschappij waarvan hij de eigenaar was. SJig Katajama van de in Tokio gevestigde verenigde staalonderne- ming ontkende echter op een pers conferentie dat hij zou hebben mee geholpen dat geheime betalingen van in totaal 2,8 miljoen dollar van Lock heed aan invloedrijke Japanners Lockheed er waarschijnlijk toe zal leiden dat de onderhandelingsperio de langer zal duren dan Canada aanvankelijk verwachtte. Canada's beslissing hangt ge deeltelijk af van de eventuele Japan se aankoop van een aantal militaire P3C-vliegtuigen. Griekenland Het ministerie van Defensie in Athene heeft gisteravond bekend gemaakt dat een onderzoek wordt ingesteld naar beschuldigingen als zou een officier die vroeger een be langrijke post in het defensieappa raat bekleedde, steekpenningen van de Amerikaanse vliegtuigfabriek Lockheed hebben ontvangen. Het ministerie verklaarde dat het onderzoek zioh tot deze ene functio naris zal beperken omdat er geen reden is om aan te nemen dat ook andere officieren zouden zijn omgekocht. De betrokken officier zou volgens krantenberichten een gevangenis straf uitzitten omdat hij de militai re dictatuur had gesteund. werden gedaan. Canada De Canadese minister van De fensie James Richardson heeft na een bespreking met Lockheed-func tionarissen gezegd dat onderhande lingen over de aankoop van 18 P3C- Orions van de Amerikaanse vlieg tuigfabriek misschien zullen moe ten worden stopgezet als Lockheed zijn ernstige financiële problemen niet kan overwinnen. Tijdens een persconferentie ver klaarde Richardson dat de nieuwe directeur van Lockheed hem had ver zekerd dat een nieuwe financiële re gering later dit Jaar verwacht kan worden. "Het probleem is niet opgelost," aldus Richardson, die eraan toevoeg de dat de huidige opschudding rond Turkse diplomaat in Beiroet doodgeschoten BEIROET (REUTER) De Turk se diplomaat Oktar Serit is gister avond op straat in Beiroet doodge schoten. fierit, eerste secretaris van de Turk se ambassade in de Libanese hoofd stad werd in de wijk Hamra, een w ;lwijk waaraan de recente bur- gc jrlog grotendeels is voorbijge gaan, in de rug geschoten. De pleger van de aanslag is voort vluchtig. Weer bommen in Belfast BELFAST (UPI/REUTER) In en bij het hoofdpostkantoor van Belfast zijn gisten vier bommen ont ploft. Er zijn geen slachtoffers. Wel is schade aangericht. Sinds de dood van de IRA-honger- staker Frank Stagg in een Engelse gevangenis vorige week, zijn elf Noordieren op gewelddadige wijze om het leven gekomen. In Golders Green, een noordelijke voorstad van Londen, is gisteravond een brievenbus door een bomaan slag vernield. De stukken die bij de omliggende huizen door de ruiten vlogen, veroorzaakten geen persoon- JUkJetKl. BRUSSEL (SP) „wy hier in Bel gië meneerken, houden de kerk in 't midden. Ge lacht, maar zo is het. Gij Hollanders zijt sefkens aange brand en weet het alles zo goed. Wat ons aangaat, mogen de Joden hier op de Russen komen schelden, de Russen de Joden uitfoeteren en de Palestijnen als ze dat willen en als ze zich aan onze mores houden een conferentie tegen de Joden houden. Hoe meer conferen ties, boe meer volk, hoe veel te beter voor de nering. Wij zijn een praktisch volk". De journalist nam weer een volle teug bier. Hij maakte zich kennelijk niet al te druk over de Russische protesten en de Arabische dreige menten aan het adres van zijn land. De tweede wereldconferentie van Joodse Gemeenschappen inzake de Joden in de Sowjet-Unie bracht voor hem een nieuw leven in de brouwerij. Een conferentie die hier vanmiddag van start is gegaan, maar die zijn schaduwen reeds lang tevoren heeft geworpen. Want de Arabische landen die stuk voor stuk en ook gemeenschappelijk van de Belgische regering hadden geëist, dat deze de byeenkomst zou verbieden, hebben met economische sancties gedreigd. Irak, dat in Arabische kwesties zo vaak voorop loopt, heeft al kortlopende contrac ten ter waarde van drieëneenhalf miljard franken en langlopende ter waarde van 29 miljard franken geannuleerd. Een kostbare grap dus. De Belgische regering heeft wanho pig de Arabische staten, met wie ze meer nog dan de Nederlandse regering tot een bloeiende en voordelige vriendschap wil komen, geantwoord dat ze niets tegen de conferentie kon doen, omdat die zuiver op particulier initiatief berustte, terwijl dat particuliere initiatief 'Juist in Belgie het belangrijkste maatschappelijke prin cipe is. De regering nodigde dan ook alle Arabieren uit in Brussel te congresseren als zij dat zo graag wilden, de Palestijnse Bevrijdingsor ganisatie (PLO) incluis. Al die problemen rondom de conferentie inzake de Joden in de Sowjet-Unie hebben deze demon stratieve happening van meer dan twaalfhonderd afgevaardigden uit 32 landen nog voordat zij aanving tot een geweldig succes gemaakt. Perschef Richard Cohen grijnsde gisteren bevestigend, toen hem werd gevraagd of hij de Russen en Arabieren niet zeer dankbaar was voor hun zo levendige protesten. Tenslotte is een Joodse aangelegen heid sinds de opmars van de Arabische oliemiljoenen niet meer zo'n schokkende aangelegenheid. Wat in de Sovjet-Unie niet onopgemerkt bleef, getuigt de uitlating van een hoge politie-functionaris op 18 maart van het vorig jaar tegenover drie „refsniks" (Joden die een uitreisvisum naar Israël wordt geweigerd)„Nu de Westerse publieke opinie geen aandacht voor uw situatie heeft, kunnen wij met u doen wat wij maar willen". Maar de verwachte rel of mooier nog de Palestijnse aanslag heeft meer dan driehonderd journalisten uit de hele wereld naar Brussel gelokt om de conferentie bij te wonen. Zij krijgen ongetwijfeld waar voor hun geld. Want Nowosti, het Sowjet-bureau voor pers- en Joods congres bij voorbaat een succes Door Michael Stein propaganda, doet zijn uiterste best om de strijd aan te binden tegen „het vulgaire chauvinisme en militarisme en de smerige belangen van de koude-oorlogsstrijders, wier belangrijkste doel voor de mensheid het is om de bewapeningswedloop aan te wakkeren". Werden afgelopen donderdag hier de op nieuws beluste journalisten reeds vier uit de Sowjet-Unie geëmigreerde Joden onder ogen gebracht, die in dramatische be woordingen van hun ervaringen in Israël en in het Westen kond deden, gisteren was het de beurt aan een ploeg van zeven personen die de Russisch-Belgische vriendschap nog verder kwam versterken. En als voorbeeld voor de vuige militaristen het Joodse congres aanhaalden, dat „alleen maar het anti-Sowjetisme wil bevorderen". De vier mannen van vorige week maakten nog enige indruk omdat zij met hun optreden duidelijk hoopten hun terugreis naar de Sowjet-Unie te kunnen verdienen. Ze deelden mee, dat ze hierheen waren gekomen om de andere Sowjet-Jo- den te waarschuwen tegen de val waarin zij waren gelopen, toen zij „de leugens van het zionisme hadden geloofd". Zij hadden de Sowjet-Unie verlaten, omdat de zionisten hen ervan hadden overtuigd, dat het leven in het Westen beter was. Twee van hen waren naar Israel gegaan en van -daaruit naar Italië, de twee anderen waren rechtstreeks vanuit Rusland naar Europa gekomen. Het enige vreemde in hun verhaal was. dat zij alle vier niet wisten waar zij in Brussel woonden, omdat het hotel dat zij opgaven niet bestond. Maar hun optreden was niettemin heel wat geloofwaardiger dan de voorstelling van de groep van zeven. Want waarom was het Joodse Congres in Brussel nu zo'n schandelijke zaak? Delegatieleider Wadim MichailowitsJ Kojewnikow legde uit: „Omdat het bruto nationaal produkt in de afgelopen vijf jaar met 43 procent is gestegen en dat met gelijkblijvende prijzen, terwijl het inkomen per hoofd van de bevolking met 24 procent is toegenomen". Op dev raag of de wiskundige en niet-Joodse Ploejtsj gek was, omdat hij verteld had dat hij zijn hele leven lang had gehoord, dat, als er iets fout ging in de Sowjet-Unie het de schuld van de Joden was, luidde het antwoord: „Er is geen reden om aan het medisch onderzoek tegen Ploejtsj te twyfelen". De man die dit antwoord gaf was Anatoli Bolesla- wowitsj Smoelewitsj, chef van de kritische afdeling van het psychia trische instituut van de Academie voor Medische Wetenschappen van de Sowjet-Unie. Ter geruststelling van al degenen, die dachten dat Pljoetsj met injecties was behan deld, die hem alleen maar pijn bezorgden en gek moesten maken, zei Smoelewitsj dat alle geneesmid delen en behandelingsmethoden door een „Sowjet-controlecommissie" ge controleerd worden. Of die commis sie uit KGB-üeden bestaat, ver meldde hij niet. De delegatie betoogde dat het „zionistische congres" blijft doorzeu ren over 165 personen, die de Sowjet-Unie wegens veiligheidsover wegingen niet hadden mogen verlaten, dat alle Joden die dat wensten naar Israël zyn geëmi greerd op 1,6 procent na. cn dat alles bij elkaar dit jaar nog eens circa veertienhonderd mens en heb- ben gevraagd naar Israël te mogen gaan. Komische getallen. Zeker in het licht van wat alle andere niet-Joodse rapporten hierover zeggen. Zoals dat van de Raad van Europa dat vorige maand melding maakte van 120.000 aanvragen op 1 januari 1974, die het vorige jaar nog door vele duizenden werden gevolgd. Maar daarover horen we de komende dagen ongetwijfeld nog veel meer. Dit is geen vreemd gebouwde man, maar een fotografisch grap je. De ene arbeider inspecteert het onderaardse werk van de man die zijn hoofd juist weer boven aarde steekt. DEN HAAG (ANP) In Luxemburg, waar gisteren diplomaten van de EG vergaderden, en mogelijk ook in Londen, waar premier Den Uyl en minister Van der Stoel bespre kingen voerden met premier Harold Wilson is waarschijnlijk beslist dat de negen regeringen deze of begin volgende week de door de MPLA geproclameerde volksrepubliek An gola zuilen erkennen. Met name Frankrijk dringt aan op 'n snelle erkenning van de MPLA- regering, geleid door dr. Agostinho Neto. Men vraagt zich af of de ne gen gelijktijdig tot erkennin zullen overgaan: het ïykt niet uitgesloten, dat een of meer regeringen 'uit de boot zullen vallen', en mogelijk reeds voor de ministersconferentie van volgende week hun besluit tot erkenning bekend zullen maken. Minister Van der Stoel heeft reeds eerder laten doorschemeren, dat Ne derland de volksrepubliek Angola zal erkennen wanneer de MPLA haar tegenstanders, het FNLA en de Unita, heeft verslagen. Hij ver klaarde tijdens zijn bezoek aan Lis sabon, op 25 januari - waar hij de kwestie Angola met zijn Portugese ambtgenoot Melo Antunes besprak - dat erkenning van een regime geen waardering inhoudt. "Indien een der partijen duidelijk het gezag over een land uitoefent, ontstaat een nieu we situatie. Als zij een overwinning behaalt zullen wij daar de conclusie uit trekken", aldus Van der Stoel destijds. Engeland wijst evenals Nederland de gedachte van 'n directorium binnen de EG af. Dit hebben premier Den Uyl en minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken gisteren tijdens hun werkbezoek geconstateerd. Premier Den Uyl en minister Van der Stoel hebben gesprekken ge voerd met de Engelse premier Wilson en de staatssecretarissen voor Buitenlandse Zaken Roy Hattersley en David Ennals. Mi nister Callaghan van Buiten landse Zaken was wegens ziekte verhinderd. Na zijn terugkeer op Schiphol verklaarde minister Van der Stoel gisteravond in Londen be nadrukt te hebben dat zijns in ziens een dergelijk directorium „een doodsteek voor de EG" be tekent. „Het viel mij op dat ook in Enge land de gedachte van een Euro pa met twee snelheden op re serve stuit, evenals dat in Ne derland het geval is," aldus de Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken. BARCELONA »AP) Twee-derde van de kunstlanden van de Middel landse Zee heeft gisteren een ver drag goedgekeurd dat voor het eerst de vervuiling van de Middellandse Zee tegen te gaan. Joegoslavië en Tunesië hebben in beginsel met het verdrag ingestemd, maar konden wegens grondwettelij ke bezwaren de conventie en de twee protocollen die het storten van af valstoffen door schepen en vliegtui gen in de zee regelen niet tekenen. Syrië heeft de conferentie in Bar celona. die twaalf dagen heeft geduurd voor het einde verlaten. Libië heeft niet getekend en Alba nië en Algerije hebben de conferen tie niet willen bijwonen. Het verdrag voorziet niet in mo gelijkheden de nakoming ervan af te dwingen. De conferentie werd georganiseerd door het milieu-pro gramma van de Verenigde Naties. De financiële last van de uit to voeren controle op schepen en vlieg tuigen wordt gedragen door de VN en de verdragslanden. De twaalf landen die het verdrag hebben getekend hebben dit een be- langryke stap vooruit genoemd op de weg van internationale samen werking ter bescherming van het milieu.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 12