WOEDE LAADT KLEINE OP Hans van Helden verhaast minister „Innsbruck" geeft hoop voor Spelen „Ik was het niet kwijtdat gedoe op die 1500 meter MAANDAG 16 FEBRUARI 1976 SPORT INNSBRUCK Belangstelling van regeringszijde in Innsbruck, waar minister Van Doorn zich in een gesprek stort met onze nationale kampioen Hans v. Hel den. Van Helden neemt de kans waar. Vraagt Zijne Excellentie hoe dat nu precies zit metdie subsidies, waarom de schaatssport niet wat meer krijgt en wat de ideeën van de bewindsman daar over in de toekomst zijn. De mi nister blijft in het vage. Waar na v. Helden overschakelt. Eerst roept dat Veronica terug moet, vanwege de goede muziek. Daar na de toestand op de Nederlandse wegen bekritiseert. Dat is ook Minister Van Doorn feliciteert Piet Kleine met zijn overwinning op de 10.000 meter. Waarop iemand hem in het oor fluistert dat een ander minis terie voor die chaos verantwoor delijk is. Van Helden geeft geen krimp: "Ik dacht, ik vraag het toch maar even". Waarna hij de minister een col lege geeft over het hoe en het waarom van het schaatsenUit legt dat die sneeuw natuurlijk wel een handicap is geweest, maar waar een wil is een weg. niet waar. En als Je een sterk ka rakter hebt kan Je toch op tijd exploderen. Een begrijpend knik kende minister. Die verbaasd de wenkbrauwen optrekt wanneer v. Helden hem zijn vage theorieën over dik en dun bloed bij het schaatsen uitlegt. Zich tenslotte wat schuw aan het gesprek onttr en afreist richting hotel, waar hij de Nederlandse afvaardiging een borrel zal aanbieden. Daar aan Ard Schenk vraagt hoe hard hij nog zou kunnen schaatsen. En onthutst moet vernemen dat de conditie van de blonde reus uit Noord-Holland sinds hij werkt zo is teruggelopen dat er hele maal niet meer hard gegaan kan worden. Zo blijkt een minis ter ook nooit te oud om te leren. INNSBRUCK Via een groot beeldscherm hebben de deelnemers aan de sluitingsceremonie van de twaalfde Winterspelen kunnen zien. hoe in het springstadion op de Ber- gisel de Olympische vlam doofde. Uit de luidspreker klonk: "Auf wieder- sehen in Lake Placid" De Olympische Winterspelen heb ben 1976 overleefd en geven hoop INNSBRUCK Olympisch goud. Toch nog. Wie had dat gedacht? Toch Leen Pf rammer, de man die na d>e race van die stoere Drent Piet Kleine huilend de catacombe in vloog? Hoor, wat hij later verte-ldeWeten doe je zoiets natuur lijk nooit zeker, maar ik heb Piet die weken in Davos zien groeien. Ik wist dat hij«tot ontzettend veel in staat was Toch zijn kamergenoot Jan Derk- sen? "Ik voelde aan die lange, dat hij wat zou gaan maken. Vooral na die toestanden op de 1500 meter vrij dag, was het duidelijk dat hij wat ging doen. Ik ben de hele morgen vlakbij hem gebeleven. Ik heb foto's van de start staan maken en toen hij eenmaal aan het rijden was, wist ik het zeker". Toch Sten Stensen? De man, die het tweede goud alweer op zak leek te hebben, toen hij de door Hans van Helden, alweer, gestelde tijd, gemakkelijk naar beneden afrondde? De lange Noor zat in de kleedkamer toen Plet Kleine aan het rijden, was, maar hij wist wel "als ik er voor één bang was, dan was het voor Kleine. Na die vijf kilometer was ik helemaal kapot, het had voor mij toen geen meter langer moeten zijn, maar Kleine kwam toen zo fris over ae finish, dat ik dacht, met jou moet ik rekening houden, vriend, op de tien kilometer". E engouden Piet zelf Had hy het gedacht? „Ja, nee. Het komt natuurlijk altijd als een verrassing, zeker op dit ijs en in die sneeuw. Maar vergeet niet, ik was in vorm.- In Davos heb ik ge weldig kunn enoefenen. Daar reed ik onder veel slechtere omstandigheden al 15.19 en natuurlijk was ik kwaad". Zijn verloofde Jannie, met Piet's ouders juist vrijdag in Innsbruck aangekomen, zacht "Gisteren in het Olympisch dorp liep hij alsmaar voor zich uit te mompelen, „ik zal ze eens wat laten zien. Ik zal ze even terugpakken". Kleine, blozend: "Waar. Ik was het niet kwijtgeraakt dat gedoe op die 1500 meter. Woe dend was ik nog steeds. En dat heeft me wel verschrikkelijk opgeladen voor de tien kilometer, dat kan ik nu wel zeggen". Hoewel hij tot op het laatste moment doodsbang is geweest, dat hy op het nippertje nog geveld zou worden door de griep, zo dat hij dan ook voor niets gekomen zou zijn, zoals zovelen anderen na twee jaar van voorbereiding de Spe len misten, dankzij een niet kwaad aardig griepvirus. Kleine: "Bij elk hoestje dacht Ik, daar komt het, nu gaat het ook met mij mis". Besteller Maar het ging niet mis met Klei ne. Hij werd de glorieuze opvolger van Ard Schenk, twee mannen die slechts qua lengte iets van elkaar weg hebben. Want hoewel de blonde Schenk gladjes persconferenties gaf mompelt Kleine wat verlegen voor zich uit. Kan het allemaal nog niet begrijpen. Zegt krap een uur na die race-zonder-weerga, dat hij hoopt, binnenkort een baan te vinden bij de PTT. Straalt: "Lekker als best seller. De hele dag buiten. Net als Gaby Minneboo". En daarna een tikje gegriefd: "Ik heb er al gesolliciteerd, een tijd je terug, maar toen wilde de PTT me niet hebben". Weert verdere vragen over zijn toekomst af. "Eerst komt Heerenveen nog". Hij zegt het als een last te ondervinden dat hij daar nu als favoriet op de lange af standen zal starten. "Want ja, hoe gaat dat in deze wereld. De ene dag kun je alles en de andere dag kan je helemaal niks waard zijn". Hans van Helden, die dan toch maar drie bronzen medailles bin nenhaalde, kijkt daarentegen reik halzend uit naar dat gevecht in Hee renveen. "Kijk, we zijn elke wed strijd beter gaan rijden. Onze top Door Ria Schuurhuizen moet nog komen, waarschijnlijk in Heerenveen. De Noren vallen wel tegen hier, maar of we ze echt pak ken, dat zal pas blijken in Heeren veen. We hebben nog niet zomaar ge wonnen, want denk er om, Steotóhem- met is Europees kampioen en die moest hier steeds in de derde groep starten. Die is woedend. Die gaat ook weer wat laten zien. Je kunt er wat verwachten, we liggen nu ongeveer gelijk. Het zal een onmenselijk ge vecht worden". Voor de schaatsenrijders is Inns bruck duidelijk alweer voorbij. Ze zijn al helemaal bezig met het vol gende grote evenement: de wereld kampioenschappen in Heerenveen. Het afsluitende nummer van het Olympisch sohaatsgebeuren leek een troosteloze toestand te worden. Sneeuw, donker, alleen wat enthou siaste Nederlanders e<n Noren op de tribune. Wie interesseert zich anders voor deze marathon-afstand op het ijs? Dat de tijden goed kon den worden, bleek al in het eerste paar. Pas anderhalf uur later was Hans van Helden aan de beurt. Weer moest hij als eerste van de azen het ijs op. Het zijn er slechts weinig op deze afstand: Van Hel den, Varlamov, Stensen, Kleine en Ivanov en dan de twee Noren Sjoe- brend en Storholt, de anderen rij den mee als figuranten. Één rit na Van Helden bleek Varlamov de slag niet aan te kunnen. De Russen had den dus met al hun Alma Ata-tijden weer niets in te brengen, zoals tij dens de Europese kampioenschap pen (met uitzondering van de sprin ters natuurlijk, maar die zijn een klasse apart). "We hebben die Russen nu liggen hoor, sneert Hans van Helden dan ook, "die gasten kunnen alleen maar in Alma Ata rijden. Joh. Als ze in Heerenveen straks komen, vreten we ae helemaal op". Toen Varlamov de tijd van Van Hel den niet kon halen, kregen de Ne derlanders er toch een beetje schik in. Er zaten weer dedailles in de lucht. Leen Pfrommer: 'Toen Hans had gereden, dacht ik dat die tijd goed zou zijn voor een medaille, niet voor goud". Dat bleek te kloppen, want Stensen reed weer een zeer regelmatige ra ce en kwam tenslotte maar een paar seconden boven het wereldrecord uit. En toen kwam dan Piet Kleine. Hy zou starten op een schema van 15.08, maar wel met de bedoeling om daar onder te gaan als het kon. Ging dat niet, dan zou hij met die tijd toch het brons pakken. "Ik had helemaal geen moeite om onder dat schema van Stensen te duiken. Dat ik tegen het wereldrecord aan zat begreep ik wel en ik hoorde ook iemand! roepen. Piet, je rijdt een nieuw wereldrecord. Maar dat was al in de laatste ronde en ,ik had de drie voorgaande al zo moe ten afzien, dat ik dacht. Piet, win nen is het voornaamste. Dat wereld record komt een andere keer nog wel". Maar wat was hy er dichtby. Moe, maar zeker niet totaal uitgeput, zoals bijvoorbeeld de Australiër Colin Coa- tes reed Piet uit langs de jubelen de toeschouwers. Zag net niet hoe Pfrommer door enthousiaste suppor ters achter hem het ijs werd op ge smeten, waar toevallig die arme Ivanov nog langs kwam. die door Piet Kleine op een geweldige ma nier was afgestraft en nog twee ron den moest rijden op het moment dat Kleine juichend door de finish ging. En nog geen 200 meter verder moest Ivanov alweer uitwijken want daar had een dolenthousiaste Van Helden de toch bepaald niet kleine Kleine opgepakt en hoste met hem rond. Sten Stensen liet Ivanov eerst De uitslag van de 10.000 meter is: I. Piet Kleine (Ned.) 14.50.59: 2. Sten Stensen (Noorw.) 14.53.30; 3. Hans van Helden (Ned.) 15.02.02 4. Vik tor Varmalov (Sov.) 15.06.06 5. Oer- jan Sandler (Zwed.) 15.16.21; 6. Co lin Coates (Austr.) 15.16.80; 7. Dan Carroll (V.St.) 15.19.29; 8. Franz Krienbühl (Zwits.) 15.36.43; 9. Olavi Koeppae (Finl.) 15.39.73; 10. Amund Sjoebrend (Noorw) 15.43.29; II. Serge Martsjoek (Sovj.) 15.43.81; 12. Michael Woods (Eng.) 15.53.42; 13. Lennart Carlsson (Zwed.) 15.53.89; 14. Jan Egil Storholt (Nw.) 16.06.37; 15. Wladimir Ivanov (Sovj.) 16.16.20; 16. Yamamoto Mashiki (Japan) 16.20.83; 17. Maurizio Marchetto (It.) 16.22.55: 18. Geoffrey Sandys (Eng.) 16.26.27; 19. Charles Gilmore (V.St.) 16.26.35; 20. Hubert Gundolf (Oost.r.) 17.52.43. passeren, alvorens hij op een holle tje naar Kleine toe ging en hem fe liciteerde. Kleine: "Daar was ik ge weldig gelukkig mee, met die hand van Sten, dat zegt je veel als zo'n verslagen iemand je feliciteert". Inmiddels liep Van Helden Jui chend rond, alsof hyzelf 't goud had gewonnen. "Is dat pure klasse van Piet of niet. Mensen, wat ben ik blij". Leen Pfrommer was op dat mo ment, door emoties overmand, de catacombe binnengeloodst door chef- d'equipe Jan Busscher, die mis schien wel het meest van allemaal verantwoordelijk is geweest voor het goud van Piet Kleine. Want hij im mers had er vrijdag voor moeten zorgen dat Kleine op tijd op het ijs was geweest. Pfrommer, na even tjes alleen in een kamertje te hebben uitgesnikt: "Ik hoorde juist van morgen de discussie op de radio over mijn positie weer. Ze hadden het over een supervisor en nieuiwe gezichten en zo. En als daarna dan dit gebeurt, dan reageer ik emotio neel, ja, maar dat is zo wel weer En buiten ging het schaatsen ge woon verder, terwijl Kleine, Stensen en Van Helden al naar de dopingcon trole gingen, moesten nog altijd die twee Noren rijden. Twee man van die gevaarlijke rode brigade, die de Nederlanders al tweemaal van het ijs hadden geveegd. Maar daar kwam niets meer van terecht. Sjoe brend boos, omdat hij alleen maar op de tien kilometer was ingezet, reed al snel rondjes van boven de 37. Dus die rit kon vergeten worden. Het gekke was ook eigenlijk dat niemand echt in spanning zat. Klei ne had goud gewonnen, daar twij felde geen mens meer aan. Storholt en Marchuk brachten er ook niets van terecht. En zo sleepte dat kleine Nederlandse schaatsploegje, dat naar deze Olympische Winterspelen was uitgezonden, maar liefst vijf van de negen medailles op de all round-afstanden 1500, 5000 en 10.000 meter, sprinters buiten beschou wing gelaten, omdat daar an dere verhoudingen heersen) in de wacht, tegenover de Noren drie en de Russen slechts een. Daarmee werd vooral één ding dui delijk. De trainingsopbouw van Pfrommer is zeker niet fout ge weest en of die van Tenmann de goe de is geweest, daar mag nu aan worden getwijfeld. Was dit nu de dag van het Grote Gelijk van Pfrommer? De Neder landse coach, gezeteld op een tafel- punt in de interviewkamer van het ijsstadion, bleek, nu de emoties weer wat waren weggeëbd, tot een zeer reëel beeld van het afgelopen seizoen te komen. Waarin hy ook toezegde, zeker in 't volgend seizoen, meer open te staan voor kritiek. Ook „De daden van Piet Kleine zijn groot", liet de Nederlandse sportfederatie telegram weten aan de 'gouden' rijder, die best even wilde to nen op welke schaatsen hij zijn prestatie had geleverd. Aan schaats coach Leen Pfrommer vroeg de NSF, ook al in een telegram: .JBlUft u a.u.b. coach. De Nederlandse sport kan u niet missen". van buitenaf. "Opbouwende kritiek mag natuurlijk altijd en daar ben ik ook erg blij mee. Maar ik zou wel tegen al die mensen willen zeg gen, kom daar mee in april, voor dat ik aan het zomerprogramma be gin. En kom daarmee niet aan de vooravond van de Nederlandse kam pioenschappen, zoals Harm Kuipers (met wie hij overigens zaterdagmor gen via de radio een gesprek had). Natuuriyk had ik na de interland te gen Noorwegen hulp nodig. Maar men moet wel beseffen, dat je mid den in een seizoen niet zo maar al les overboord kunt gaan gooien en iets anders kunt gaan doen. Er gaan ook dingen gebeuren. Er is een aan tal aspecten in de training van Ten mann, dat ik graag over wil nemen. Ik heb daar naar gekeken, zoals een aantal jaren geleden iedereen by ons alles afkeek. En ik zeg nogmaals dat ik graag met dit werk door wil gaan, omdat ik het verrekte graag doe. Ik weet nu dat de jongens mij niet zat zijn en dan vind Ik dat ik niet hoef op te stappen. Ik zou het volgend seizoen graag een aparte sprintploeg hebben, met een eigen trainer eventueel. Het is ook nut tig om met een aantal mensen een gesprek te hebben over de training. Maar ik wil geen trainmgsraad of iets dergelijks. Kijk maar naar an dere bonden, daar ontstaan de groot ste ruzies. Als ik iets doe. dan wü ik daar ook de gehele verantwoor- deiykheid voor dragen", aldus Pfrom- mer. En wie zegt dat hij niet aan blijft?. Na dat goud. voor de toekomst. Daar ziet het al thans naar uit als men tenminste in de bergen boven New York niet voor dezelfde moeilijkheden komt te staan als destijds in Denver en nu in Montrael. Innsbruck heeft op grond van de ervaringen en de instal laties van 1964 een redelijk sluiten de begroting kunnen tonen. Een voudige Spelen zijn het uiteraard net zo min geworden als de Zomer spelen van München en de winter spelen van Sapporo. Alleen maar vrolijke ook niet. Dopingaffaires zorgden voor opschudding. Een griep epidemie van onbekende herkomst hield op een gegeven moment twin tig procent van de 1370 atleten en de begeleidende officials aan het bed gekluisterd. Voor Avery Brundage, de paus van het amateurisme van de twintigste eeuw, die vorig Jaar in Garmisch Partenkirchen is overleden waren de winterspelen om andere redenen ten dode opgeschreven. Omdat ze volgens hem waren aangetast door de wurgende greep van de commer- Killanin is een andere mening Vier Jaar geleden nog dreef Brundage het Oostenrykse ski- idool Karl Schranz van de poorten van Sapporo. Nu gaf zijn opvolger Lord Killanin Franz Klammer niet alleen een gouden medaille, maar ook een hand. terwijl toch iedereen weet. dat Franz niet alleen leeft van wat hij bij zijn vader op de boerde- ry verdient. Slalom-specialist Jean Noel Augert vertelde dezer dagen op de Franse t.v.. dat met name de topskiëre enorme bedragen verdie nen. Gustave Thöeni achtte hij goed voor 300.000 gulden per Jaar. Bedra gen die nog steeds niet in overeen stemming zijn te brengen met de be faamde regel 26 van het I.O.C.-sta tuut, hoe verruimd dat de laatste ja ren ook moge zijn. Sportbestuurders accepteren het feit dat een strikte handhaving van het amateurprincine niet is af te dwingen. Het I.O.C. heeft de amateur-paragraaf, in de praktijk tot een scherts gemaakt, (behalve voor een enkeling als Jos Valentijn) Innsbruck 76 zou er niet zyn ge weest zonder de hulp van de televi sie en de commercie. De spelen zijn een grote Ster-reclame geweest. De Oostenrykse kanselier Bruno Kreis- ky heeft het opmerkelijk lage werk loosheidspercentage, dat Oostenrijk kent (nauwelijks twee procent) in direct verband gebracht met het Olympische festijn van Innsbruck. De infrastructuur is ten zeerste ver beterd. Nieuwe hotels en goede ac commodaties staan klaar voor de toeristen, die aangelokt door de sprookjesachtige televisie-beelden en masse naar de hoofdstad van Tirol en zijn omgeving zullen trekken. Medaille- verdeling Innsbruck INNSBRUCK De eindstand van de medailleverdeling van de 12de Olympische Winterspe len ziet er als volgt uit: goud zilver brons Sovjet-Unie 13 6 8 Oost-Duitsland 7 5 7 Ver. Staten 3 3 4 Noorwegen 3 3 1 West-Duitsland 2 5 3 Finland 2 4 1 Oostenryk 2 2 2 Zwitserland 1 3 1 Nederland 1 2 3 Italië 1 2 1 Canada 1 1 X Gr.-Brittaiyiië 1 Tsj.-Slowakye 1 Liechtenstein 2 Zweden 2 Frankryk 1 Gouden Piet Kleine op het erepodium. Olympische Spelen De onge veer 80.000 toeschouwers by het ski springen en de sluitingsplechtigheid hebben ervoor gezorgd, dat het to taal aantal bezoekers tijdens de 12- de Olympische winterspelen het mil joen heeft overschreden. Dat is on geveer 25 procent meer dan in 1964, toen de Winterspelen ook in Inns bruck werden gehouden. Aan en treegelden kwam een bedrag van on geveer 20 miljoen mark binnen. De televisierechten deden eenzelfde be drag in de kassa's vloeien.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9