Japanner beschuldigt Lockheed van laster Zuid-Afrika bijna bereid tot erkenning MPLA President Peron in tegenaanval 'OUDE KOERS IN NIGERIA VOORTZETTEN' DE SPANNING IN ANGOLA LIJKT LANGZAAM WAT AF TE NEMEN S Osano overweegt aanklacht tegen afgetreden president Rebellie in Zuid-Vietnam neergeslagen MAANDAG 16 FEBRUARI 1976 PAGINA 7 Sinds 1860 een probaat middel tegen kikkerkramp, polderpiep, bliksembeef N éöwimX en grasgriezel. IN ARGENTINIË Bij een frontale botsing tussen twee treinen in de buurt van het Zwitserse Yverdon zijn zaterdag zes mensen omgekomen en veer tig gewond geraakt, van wie een aantal ernstigHet on geluk gebeurde op een en- kelspoor dat Y ver don ver bindt met Sainte Croix aan de grens met Frankrijk in de bergen. De botsing deed zich voor in een bocht waar de trein die in de richting van Yverdon had moeten wachten op een zijspoor om de trein die met ongeveer 100 passagiers heu velafwaarts reed, voorrang te geven. De politie heeft meegedeeld dat nog niet be kend is waarom de 47-jarige bestuurder, die is omgekomen iiiet op de trein heeft ge wacht. Men vermoedt dat de oorzaak van het ongeluk moet worden gezocht in een menselijke fout. Foto: de ravage bij de twee treinstellen. Nieuw staatshoofd: LAGOS (Reuter/AFP) Tot nieuw staatshoofd van de Afrikaanse staat Nigeria is zaterdag benoemd lui tenant-generaal Oloesegoen Obasan- jo, voorheen chef-staf van de strijd krachten. Generaal Obasanjo komt in de plaats van generaal Moertala Moehammed, die vrijdag tijdens een mislukte staatsgreep om het leven kwam. Dit is bekendge maakt door radio Nigeria. De Nigeriaanse radio verspreidde een verklaring van de hoge militai re raad waarin "met de grootste droefheid de tragische en plotselinge dood' van generaal Moertala Moe hammed" werd aangekondigd. Blijkens de verklaring werd Moeham med vrijdag gedood door luitenant- kolonel Dimka, de trainingsofficier die vrijdag de staatsgreep aankon digde, en enkele dissidente militairen die zijn gearresteerd. Behalve president Moertala Moe hammed zijn bij de ipislukte staats greep nog vier soldaten gedood. Generaal Obasanjo zei dat een uitgebreid onderzoek is gelast naar de staatsgreep die werd uitgevoerd door enkele militairen en die was georganiseerd door luitenant kolonel B.S. Dimka van het opleidingskorps van het leger. Er zijn vele arresta ties verricht en de schuldigen zullen "op militaire wijze" worden behan deld. De nieuwe president van Nigeria verklaarde dat hij "tegen zijn per soonlijke wil" als staatshoofd was aangewezen, maar dat hy „deze eer had aanvaard in het belang van het land en ter nagedachtenis aan Moehammed'. In zijn eerste via de radio uitge zonden, boodschap tot de natie, be loofde hij plechtig het land te zul len -leiden op de wijze die zijn voor ganger volgde. „Alles zal verder gaan zoals in het verleden. De tra gische gebeurtenissen kunnen slechts aanzetten tot meer toewijding om het land te verheffen en vooruitgang te boeken". Generaal Obasanjo noemde zijn voorganger "een van de beste zonen van Nigeria" die het land een "uniek gevoel voor plicht" had gegven. De nieuwe president is chef-staf van de strijdkrachten geweest. Hij wa5 al de tweede man in de hiërar chie van de strijdkrachten en zetel de naast generaal Moehammed in de opperste militaire raad, het lei dende orgaan van de republiek. Obasanjo staat bekend als een gematigd en bekwaam leider. TOKIO (Reuter) De Japanner Tycoon Kenji Osano heeft vanmorgen op een parlementaire hoorzitting in Tokio verklaard te overwegen de afgetreden president van de Lockheed'-vliegtuigfabriek aam te klagen wegens laster. De ze had Osano's naam in verband gebracht met het steek penningenschandaal. Osano getuigde onder ede voor de begrotingscommissie van het La gerhuis dat een onderzoek instelt naar beschuldigingen dat Lockheed miljoenen dollars aan steekpenningen had betaald om de verkoop van vliegtuigen in Japan te vergemakkelijken. De 59-jarige Osana, een van Ja pans rijkste mensen, zei dat Kot- chian hem gevraagd had zijn in vloed aan te wenden ter bevordering van de verkoop van de Tristar aan de All-Nippon Airways (ANA) waar van Osano 11 miljoen aandelen heeft. Hij zei echter niet te zijn in gegaan op het verzoek van Kot- chian. Hij ontkende ten stelligste enig geld te hebben ontvangen van de Japanse ultrarechtse Yoshio Ko- dama die een geheim agent voor Lockheed in Japan zou zijn. Te ziek Kroongetuige Kodamta (64) die morgen zou moeten geuigen, heeft het parlement meegedeeld dat hij te ziek is om voor de commissie te verschijnen. Een subcommissie van de Amerikaanse Senaat was meegedeeld dat Kodama meer dan zeven milj. dollar van Lockheed had ontvangen. Kotchian, die vrijdag af trad als president van Lockheed, deelde de commissie mee dat Osana vermoedelijk enkele van de zeven miljoen had ontvangen. Osana deelde de commissie mee: "Het is betreurenswaardig dat Kot chian mijn naam bezoedeld heeft door te getuigen dat enkele» betalin gen naar mij zijn gegaan. Ik ben van plan de nodige actie te onder nemen nadat ik via senator Mat- soenaga van Hawaii de notulen heb ontvangen. Deze zullen zorgvuldig in het Japans worden vertaald waar na ik overleg met mijn advocaat op Hawaii zal plegen". Osano zei Kotchian twee of drie keer te hebben ontmoet. "Telkens werd ik gevraagd mijn invloed als groot aandeelhouder aan te wenden om ANA er toe over te halen de Tristar luohtbus van Lockheed te kopen. Maar ik deed dat niet. Ik heb nooit een politicus of een in vloedrijk man in de Japanse politiek over deze zaak gesproken. Ik had niets te maken met de keuze van ANA inzake de Tristar". Bescherming De Amerikaanse senator Frank Church, voorzitter van de subcom missie van de senaat voor multina tionale ondernemingen, heeft in een vraaggesprek met het tijdschrift Newsweek verklaard dat de onthul lingen met betrekking tot de steek penningen, betaald door Amerikaanse ondernemingen aan regeringen in het buitenland, er in de eerste plaats op gericht èijn het beleid inzake de buitenlandse politiek van de V.S. be beschermen. Zeker in het begin, aldus Church, was ons doel het effect na te gaan dat deze praktijken hadden en heb ben op de buitenlandse politiek van de V S. "De NAVO is de spil van ons veiligheidssysteem. Wij ontdek ten dat Amerikaanse maatschappij en hoge functionarissen van de NA- VO-landen hebben omgekocht om een gunstige beslissing te verkrij gen met betrekking tot de aankoop van hun vliegtuigen en dat Euro pese generaals mogelijk hierbij be trokken zijn". Church wees erop dat de Japanner Yoshio Kodama actief bijdraagt aan de radicale, rechtse politieke beleidsvorming in Japan en dat dit indruist tegen de belangen van de Amerikaanse buitelandse po litiek". Een andere zeer belangrijke overweging met betrekking tot de büitenlandse politiek, aldus Church is de manier waarop wij meer wa pens aan de landen in het Midden- Oosten verkopen dan we kunnen le veren. Wij doen dit door functiona rissen te verrijken die in staat zijn invloed uit te oefenen op de besluit vorming van hun regeringen inzake het aantal te kopen vliegtuigen. Dit brengt het risico met zich mee dat er in dit gebeid eens een grote oor log uitbreekt". Senator Church ontkende met na druk dat zijn werk het voortbestaan bedreigt van regeringen die de V.S. gunstig gezind zijn. Tenneco Inc.. een Amerikaanse oliemaatschappij met hoofdkantoor in Houston, Texas, heeft zaterdag onthuld dat een van haar dochter ondernemingen aan 'n buitenlandse regeringsfunctionaris 10.000 en aan bepaalde militaire autoriteiten in een land in het buitenland, 500.000 dol lar aan steekpenningen heeft be taald. Laatstgenoemd bedrag was voor het kopen van bescherming van haar activiteiten. Tenneco noemde geen namen en verklaarde dat door de betalingen geen Amerikaanse wettten werden geschonden. Wel zijn ze in de boe ken van de firma gecamoufleerd opgeschreven en zouden ze aftrek baar voor de inkomstenbelasting zijn verklaard zonder het te zijn. Tenneco heeft verder onthuld vijf Jaar lang 2.000 dollar te hebben be taald aan een politiesheriff in Loui- siane en geld te hebben gestort in de campagnekas van twee kanton rechters en een officier van Justi tie. BUENOS AIRES (Reuter) Na maandenlang verzet tegen pogingen haar tot aftreden te dwingen is de Argentijnse president Maria Estela (Isabel) Peron in de tegenaanval gegaan. Twee afzonderlijke decre ten heeft ze uitgegeven, waarbij een vooraanstaand blad in Buenos Aires voor tien dagen werd verboden en waarbij het Congres wordt verzocht het grondwettelijk systeem te her vormen voor de komende presi dentsverkiezingen. De decreten volg den na een dag van afzonderlijke en geheime besprekingen tussen mili taire en politieke groeperingen waai. naar verluidt, de toekomst van me vrouw Per ons regering werd beke ken. Kort daarvoor waren linkse guerrillastrijders in twee voorsteden van Buenos Aires in botsing geko men met de politie, waarbij felle vuurwisselingen plaatsvonden en een tiental plezierboten in de delta van de rivier de Plate in vlammen op gingen. Of er slachtoffers vielen is niet bekend. Bij La Plata, 50 km ten zuiden van Buenos Aires, zijn op afzonderlijke plaatsen de verminkte lijken gevon den van twee jongemannen. De eer ste, een twintigjarige, vertoonde brandwonden. Zijn beide handen wa ren afgesneden en er waren schot wonden. Het tweede slachtoffer, de 33-Ja- rige Juan Lobos, vakbondsman in een metaalfabriek, werd in een sloot gevonden met twintig kogels in zijn lichaam. Sinds het begin van het jaar zijn in Argentinië 71 mensen vermoord In San Fernando, 30 kilometer ten noorden van de Argentijnse hoofd stad Buenos Aires, is een rooms-ka- tholieke' geestelijke doodgeschoten Luitenant-generaal Murtala Mohammed vooropi is om het le ven gekomen bij de mislukte staatsgreep in Nigeria, de macht is nu in handen van luitenant-generaal Oloesegoen Obasanjo (rechts). SAIGON (AFP/UPI) Veilig heistroepen van de Zuidvietnamese regering hebben afgelopen vrijdag twee rebellen van het leger van het vorige bewind tijdens een nachte lijk vuurgevecht bij een rooms-ka tholieke kerk in Saigon gedood, zo hebben de autoriteiten zaterdag be kendgemaakt. Volgens een woordvoerder hadden de opstandelingen bindingen met de Amerikaanse inlichtingen dienst CIA. Hierover werden echter geen nadere bijzonderheden ver strekt. De leiders van de opstand, de rooms-katholieke priester Nguyen Guang Minh en ex-parachutist ma joor Nguyen Ngoc Tiep, en een aan tal volgelingen zijn na het gevecht gevangen genomen, aldus de woord voerder. Een officier van het Zuid vietnamese leger was bij de strijd omgekomen en een soldaat gewond. Voorts werd meegedeeld dat de groep, de 'organisatie van het volk en het leger voor het nationale her stel', beschikte over een radiozender en apparatuur voor valsemunterij. De gouverneur van de nationale bank van Vietnam heeft gisteren ge waarschuwd dat grote hoeveelheden vals geld ln omloop zijn. Hij deed dit in het officiële blad 'Giai Phong'. De rebellie was het eerste georga niseerde en gewapende verzet in Saigon sinds de nieuwe regering in april vorig jaar de stad overnam. Wel is eerder sprake geweest van verzet op het platteland. De rege ringswoordvoerder noemde de op stand 'de belangrijkste politieke mis daad sinds bevrijdinsdag'. Isabel Peron door vier of vijf zwaar gewapende mannen die zich als soldaten had den voorgedaan. De broer van de geestelijke, een in valide, werd zwaar gewond. De gees telijke behoorde tot de zogenoemde "priesters van de derde wereld" een groep linkse geestelijken die onder de armen werken. JOHANNESBURG (Reuter /UPI) In Zuid-Afrika is in het weekein de de hoop gegroeid dat de drei gende situatie in 't Angolese grens gebied enigszins kan worden ver beterd en dat 'n gewapende con frontatie tussen de strijdkrachten van de MPLA en van Zuid-Afrl- ka kan worden vermeden. In het grensgebied zijn Zuidafrikaanse militairen gelegerd om de voor Zd.-Afrika belangrijke waterkracht centrales te beschermen. Er zijn aanwüzigingen dat zowel Zd-Afrika als de MPLA-regering voelhoren* hebben uitgestoken om met elkaar tot een regeling te komen. Politieke waarnemers in Kaap stad zeggen dat de Zuidafrikaanse regering langs diplomatieke weg en vermoedelijk door bemiddeling van Mozambique de MPLA-rege ring heeft laten weten dat zij de door Zuidafrikaanse militairen bezette ongeveer vijftig kilometer brede grensstrook in Angola on middellijk zal ontruimen als de MPLA zich bereid verklaart de bescherming van de by Calueque in aanbouw zijnde krachtinstalla ties op zich te nemen en de voort zetting van de werkzaamheden garandeert. Zuid-Afrika zou ook bereid zijn de MPLA-regering van rechtswege te erkennen. Met belangstelling is in dit verband in Kaapstad kennis genomen van een verklaring van MPLA-minister van buitenlandse zaken Jose Eduardo dos San tos. Deze heeft in een interview met 't Franse dagblad Le Monde gezegd dat Zuid-Afrika zijn belan gen in Angola zou kunnen beschermen door de MPLA-rege ring te erkennen. Waarnemers leiden daaruit af dat de MPLA bereid is met Zuid-Afrika tot een akkoord te komen. Tussen de MPLA-troepen en de Zuid afrikanen in zuidelijk Angola lag gisteren nog een niemandsland van ongeveer 150 km breed. Volgens onbevestigde berichten zouden de grotendeels uit Cubanen bestaan de MPLA-stoottroepen hun opmars hbben vertraagd. Daarvoor worden twee argumenten aangevoerd. Het kan zijn dat de MPLA haar troepen pas op de plaats laat maken om in het zicht van mogelijke onderhandelin gen met Zuid-Afrika een confron tatie te vermüden. Een andere reden kan echter zijn dat de MPLA een dergelijke confrontatie nog niet aandurft zolang de aanvoer lijnen voor haar de laatste we ken snel opgerukte troepenmacht nog niet zijn georganiseerd. Van de troepen van Unita die thans overal door die van de MPLA zyn verslagen, is weinig meer te merken. Op bevel van hun leider, Jonas Savimbi, onthouden ze zich van contact met de MPLA-legers en zijn ze in de rimboe verdwe nen om vandaar een guerrilla te beginnen. Belangrijk voor de regering in Pre toria is ook dat de MPLA van plan schijnt te zijn zich niet daad werkelijk in de kwestie-Namibië (zuidwest-Afrika) te mengen. Dit mag worden afgeleid uit. de ver klaring die de leider van de MPLA Agoetinho Neto, vorige week af legde tegenover het Joegoslavi sche persbureau Tanjoeg. "Wat in Namibië zal gebeuren hangt ge heel af van het volk van Namibië en wij zijn niet van plan daar eni ge leidende rol te spelen", aldus Neto. Zuidafrikaanse regerings functionarissen noemden deze ver klaring "bemoedigend". De kans dat Zuid-Afrika de MPLA- regering zal erkennen lijkt steeds reëler te worden nu de ene na de andere Afrikaanse staat zich achter de regering in Loeanda op stelt. Van de 44 lidstaten van de organisatie voor Afrikaanse een heid (OAE) zijn er tot dusver 36 tot erkenning van het MPLA-be wind overgegaan. Volgens goediingelichte bronnen in Kaapstad, waar de ministers bij een zijn in verband met de lopen de zitting van het parlement, wacht de regering nu af of ook Zaïre en Zambia de MPLA-rege ring van dr. Agostinho Neto zullen erkennen. Als zij dat zouden doen moet Zuid-Afrika onvermijdelijk hun voorbeeld volgen, zo werd op gemerkt. De reden daarvan is dat de Zuid afrikaanse inmenging in Angola er van het begin af op gebaseerd was dat Zaïre en Zambia het op treden van Zuid-Afrika diploma tiek zouden blijven steunen. Maar Zambia scheen gisteren overstag te gaan. President Kaoenda ver klaarde op een bijeenkomst van de regerende verenigde onafhan kelijkheidspartij erkenning van de MPLA als de wettige rege ring van Angola ernstig te overwegen. Wij laten ons échter niet dwingen tot het nemen van beslissingen die tegen onze begin selen indruisen, zei hij. Zambia is een van de landen die tot dusver krachtig voorstander waren van een regering van nationale een heid in Angola. Met de val van de Angolese stad Loeso, die gisteren door MPLA- troepen werd ingenomen, beheerst deze bevrijdingsbeweging thans voor honderd procent de Ben- guela-spoorweg, die Zaïre en Zam bia met de Atlantische kust ver bindt. Volgens een in Loeanda uit gegeven communiqué werd Loe so na een langdurig beleg op troe pen op de Unita veroverd. Voorts vielen in handen van de MPLA-strijdmacht de plaatsen: Buela, aan de grens met Zaïre, en Cuimba, bij de stad s«n Sal vador. In door de Zuidafrikaanse regering vlak over de grens in Angola in gerichte kampen arriveren nog dagelijks duizenden vluchtelingen die voor de MPLA-troepen op de loop zijn gegaan. Functionarissen van het Rode Kruis verwachten dat hun aantal binnen enkele we ken tot 80.000 aal zijn gestegen. Zuid-Afrika, dat de hulp zelf finan ciert, heeft voor de derde maal een dringend beroep gedaan op de Verenigde Naties om deze vluch telingen te helpen. Vorige verzoe ken zijn door de volkerenorgani satie afgewezen met het argu ment dat het de verzoeken van Zuid-Afrika niet in behandeling kan nemen aangezien de kampen op Angolees grondgebied liggen. Een dergelijk verzoek zou van Angola moeten uitgaan.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7