van de bewoners Straat is GELOOFWAARDIGHEID LEIDSE RAAD IN HET GEDING IMÜ Wijkvereniging tegen bouw ijshal in Mors Leidse hoogleraar Lemaire overleden Baandag ie februari iö76 Opknapbeurt burgemeesterswoning viert bijna eerste lustrum LEIDEN Nog even en burgemees ter Vis kan bet eerste lustrum vie ren van de klaagzang over de kosten van de opknapbeurt van de burgemeesterswoning aan de Witte Singel. Het is bijna ongelooflijk maar waar: de hamerslagen van de timmer lieden die zo'n vijf jaar geleden de ambtswoning van de burger vader onder handen namen, dreu nen nog altijd door de Leidse po litiek heen. De opknapbeurt anno 1971 staat vanavond wederom op de agenda van de gemeenteraad. Nog altijd ia namelijk niet duide lijk wie het resterende, nog te betalen f 3401,45 voor zijn rekening neemt. Of de raadsleden er van avond aan toe komen, is overigens de vraag, gezien de talrijke agenda punten die er aan vooraf gaan. Die opknapbeurt werd destijds uit gevoerd door de Gemeentelijke Woning Stichting (GWS), de eigenaar van het bewuste pand. Zij ressorteerde onder de toenma lige KVP-wethouder Menken. De GWS deponeerde vervolgens bij de gemeente de rekening op tafel: 30.000 gulden. Er had vermoede lijk nooit een haan naar gekraaid als het PSP-raadslid Amptmeijer niet op onderzoek was uitgegaan. Hij ontdekte dat sommige werk zaamheden veel niet het woonge not van de bewoner en weinig met een normale opknapbeurt te ma ken hadden. Een commissie die werd ingesteld, kwam daarna tot de conclusie dat de gemeente ruim 20.000 gulden voor zijn re kening diende te nemen; van de burgemeesters Van der Willigen en Vis werd verwacht dat zij resp. 2917 en 2275 gulden zouden 'betalen. De commissie van onder zoek bepaalde voorts dat de wet houders van 1971, de directeur en het bestuur van de GWS onderling maar moesten uitzoeken wie dien de op te draaien voor die reste rende 3401 gulden. De (vorige) gemeenteraad boog er zich over en ging, zeer tegen de zin van het toenmalige CDA-VVD- college van B en W, in meerder heid akkoord met de bevindingen De beide burgemeesters betaalden prompt de bedragen die hun in re kening werden gebracht (hun valt dus verder niets te verwijten). Maar met de resterende 3401 gul den ging het minder vlot. Alle be- trokkenen (de directeur en het be stuur van de GWS en de wethou ders van 1971. inclusief de heer Menken) lieten weten zich niet verantwoordelijk te voelen en niet te zullen betalen. Aan hun zijde schaarde zich de raadsman van de gemeente, mr. P. J. de Ruij- ter de Wildt aan wie advies was gevraagd. Hij vond dat de ge meente de 3401 gulden maar voor zijn rekening moest nemen. Maar de toen in oppositie zijnde PvdA hield voet bij stuk: het be wuste bedrag mocht niet door de gemeentekas worden bijgepast. Laten we eens kijken wat de socia listen bij die gelegenheden ver- klaax-den. "Het gaat er om dat er recht wordt gedaan", zei de PvdA-er (nu wethouder) Van Dam op het argument van een KVP-er dat het bedrag waarom werd ge streden nauwelijks de moeite waard was. Zijn partijgenoot Waal inmid dels ook wethouder) vond dat niet de GWS maar de wethouders aan sprakelijk waren. "Het wethouderschap brengt nu eenmaal bepaalde verantwoor delijkheden met zich 'mee; je krijgt er ook een goed inkomen voor. W\j eisen ook van andere mensen die schuld aan de gemeente heb ben dat ze betalen. Ik vind niet dat we de schijn moeten wekken dat we de wethouders anders be handelen". Zeer principiële taal dus, die in de richting van een proces wees. Er moest immers recht worden ge daan. Maar daarna trad een langdurige stilte in, ofschoon in de herfst van 1974 vrijwel alle wethouderszetels aan PvdA-ers ten deel vielen. En •dóe wisten toch hoe het moest. Vorige week, bij de fractievergade ring, bleek echter dat van de een heid die de PvdA vele maanden geleden op dit principiële punt de monstreerde weinig meer over is. De PvdA-wethouders Waal en Tes- selaar handhaven weliswaar het oorspronkelijke standpunt, maar hun collega's Van Dam, Van Aken en Verboom, die als gemeenteraads leden 'tegen betaling uit de gemen- tekas waren, zijn er nu ineens voor. Vooral Van Dam ia in twee jaar wel erg ver van huis gedwaald. Vroeger ging het hem om "recht te doen" vorige week verklaar de hij: "we hebben destijds een actie op touw gezet om aan te tonen dat als het om een burge meesterswoning gaat bij de GWS alles kan en bij andere woningen veel minder. Dat is er uitgeko men. Ik geloof dat we ons doel voorbijschieten als we de zaak gaan verpersonifiëren op die ene wethouder (Menken)". Dus dat ver staat Van Dam onder "recht doen". Wethouder Verboom trad al evenzeer sussend op. Hij meldde dat hij zich ook wel eens aan dat soort "misdragingen" schuldig maakte. Voor een paar migranten had hij 6000 uitgegeven, "en dat moest ik achteraf in het college goedpra ten Soms moet je snel beslissen, want als je dat niet doet zit een ander in de puree. Als je dan later moet betalen, wordt het risico om wethouder te spelen wel erg groot". He: verhaal van Verboom is erg aar dig, maar het deugt in dit ver band niet. De opknapbeurt van dé burgemeesterwoning was geen haast klus die van de ene op de andere dag klaar moest. En mocht het dat wel zijn geweest dan hadden zeker die overbodigheden ten be drage van f 3401 achterwege die nen te blijven. Bovendien zitten burgemeesters niet zo vlug in de puree. Het ergste van alles is dat dit soort praatjes ons afbrengen van het principe van de zaak. En daar kan geen twijfel over bestaan: de raad hééft, dankzij diezelfde PvdA. al beslist dat de gemeente het be drag niet mag betalen. Het is onbegrijpelijk waarom het allemaal zo moeilijk moet gaan. Iemand van de GWS of nog hoger .heeft opdracht gegeven die extra werkzaamheden uit te voeren. Als die opdrachtgever, hoe dol dat ook klinkt, niet meer te achterhalen valt, dan is daar nog de bepaling in de gemeentewet die zegt dat als het college van B en W een uit gave doet waarvoor achteraf geen toestemming van de raad komt, de leden van dat college hoofde lijk aansprakelijk zijn. Men kan natuurlijk zeggen: moet dat nu, al die heisa voor 3401 gul den. een flutbedragje op de ge meentelijke begroting. Het ant woord is: ja. Waar het particulie ren betreft is de gemeente om ge ringere bedragen rechtszaken be gonnen. Het is niet meer dan lo gisch dat men bij een dergelijke kwestie in de eigen gelüeren een zelfde nauwgezetheid aan de dag legt. Waar leg je trouwens de grens: als het niet bij f3401 is dan wel bij f5000 of bij f 10.000? Waar het in wezen om gaat is niet dat onnozele bedragje, maar om de integriteit van de semeenteraad, van de gehele plaatselijke over heid. Jarenlang hebben mensen de deur pflat gelopen bij de GWS om dingetjes gedaan te krijgen. Het kon niet of nauwelijks. En daar komt de opknapbeurt van de burge meesterswoning en de GWS schiet geweldig uit zijn slof. Dat is voor die Leidse burgers bitter, maar de kelk wordt als gal wanneer blijkt dat er een en ander niet klopt, de verantwoordelijken geruisloos door de zijdeur afgaan en de ge meenteraad na wat gedram hen uit gemakzucht toch maar dekt. Want dat is wat nu dreigt. Het is de hartverscheurende kort zichtigheid van een groot aantal raadsleden (bepaald niet alleen die van een deel van de PvdA) dat zij niet inzien daardoor in te boe ten aan eeft van de belangrijkste zaken die een volksvertegenwoordi ger behoort na te streven: geloof waardigheid. RUUD PAAUW drukkelijk beschermd wordt. Herfoestrating en inrichting tot woonerf is tamelijk duur. Gelukkig is het mogelijk daarvoor een subsi die van het Rijk te krijgen. In ou de buurten betaalt CRM de meer kosten. die vijftig procent kunnen bedragen, mits er overleg met de bewoners en belanghebbenden is ge pleegd. Dergelijk overleg over de inrichting van een woonerf is noodzakelijk ook voor het welslagen van de onderneming. De straat is van de bewoners en zij moeten be palen hoe die er komt uit te zien. TOM MAAS HAARLEMMERSTRAAT 181 Zoekt U een goed Ankerhorloge reeds vanaf f 40, of Electronic horloge De beste merken ljrengen wij U. SEIKO - ETERNA - C ER TINA - PRISMA - CITIZEN - JUNG- HANS - EWE - ANKER Horloger v. d. Water Altijd voordelig. EIGEN ATELIERS LEIDEN/DELFT Een aantal raadsleden en leden van buurt verenigingen was zaterdagochtend vroeg uit de veren om met ëe bus een uitstapje te maken naar Delftse woonerven. Je kunt ze hier en daar in Leiden ook treffen, de straten met hobbels, sierbestrating en bloembakken, maar in Delft heeft men vanaf 1974 systematisch een aantal woonwijken grondig onder handen genomen. Het resultaat van het Delftse pionieren is zeer ver rassend. Zo'n bezoek aan een andere stad verruimt de blik- Te recht constateerde wethouder Waal tijdens de terugreis, dat dergelijke uitstapjes meer ondernomen zouden moeten worden. LEIDEN'In de nacht van zaterdag op zondag is brand uitge broken in de magazijn- en administratieruimten van Sikkens aan de Stationsweg 'in Leiden. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Binnen twintig minuten was de Leidse brandweer de brand meestér. Bij de blussing waren ongeveer 15 brandweer lieden ingeschakeld. De schade wordt geraamd op ongeveer 50.000 gulden. Op de eerste verdieping brandde een administra tieruimte uit, terwijl elders in het gebouw waterschade werd veroorzaakt. Lang geleden speelde een belang rijk deel van het leven zich op straat af. De gezinnen waren toen groter, die huizen meestal kleiner, dus als de kinderen - wilden spelen, speelden ze op straat. De buurvrouwen roddel den met elkaar op straat. De be woners van een buurt ontmoetten elkaar in diezelfde buurt op straat. Op straat had iedereen alle ruimte want er was weinig verkeer. Er is het een en ander veranderd, het straatbeeld veranderde mee. Ei- werden stoepen aangelegd: daar hoort de voetganger en nergens an ders. Naast de stoeprand kwam een muur van auto's te staan. De ge parkeerde auto's verhinderen de voet gangers over te steken en belem meren het uitzicht van de huizen de straat in. De overburen worden on bekenden. Tussen de beide trottoirs en muren van geparkeerde auto's ligt de rijweg. Daar is de voetgan ger vogelvrij verklaard. De straat nodigt niet meer uit om naar buiten te gaan, maar houdt de mensen bin- Door de straten als woonerven in te richten probeert men in de woon wijken de straten weer terug te ge ven aan de bewoners. De belangrijke plaats die de auto inneemt in het straatbeeld wordt teruggedrongen: de voetgangers hebben op de wooner ven voorrang op de a^uto's. Het kind kan weer op straat spelen. Men maakt van straten wooner ven om ze weer leefbaar te maken. Dat kan alleen als er niet teveel ver keer door de straat komt; afhanke lijk van de situatie niet meer dan honderd tot tweehonderd auto's tij dens het drukste uur. Het is belang rijk dat de straten in een wijk alle maal tegelijk aangepakt worden. Het is onveilig wanneer maar een gedeel te van een wijk tot woonerf wordt ingericht, want vaak schept dat on duidelijkheden. De automobilist moet namelijk duidelijk weten waar hij het gebied in- en uitrijdt, waar hij zich als gast dient te gedragen, waar de voetganger voorrang heeft. Op het ogenblik zeggen de ver keersregels nog dat de automobilist overal voorrang heeft. Daarom stu deert men op het Min. van Verkeer en Waterstaat op de mogelijkheid om voor woonerven een uitzondering te maken. Aan de ingang van een wijk die a'ls woonerf is ingericht zou dan een bord komen te staan, 'dat aangeeft dat men hier een woonerf binnen rijdt: daar hebben voetgangers voor lang en mag de automobilist niet sneller lijden dan twinitig kilome ter pier uur. Duidelijkheid kan men daarnaast scheppen door bij de ingang een drempel of hobbel in de weg te ma ken, en de weg op die plaats smal ler te maken. De auto wordt daar door vanzelf afgeremd. Door om de veertig of vijftig meter de smalle rij baan te verschuiven, wordt even eens de snelheid van de auto's ge remd. In de smalle rijbaan zijn op en kele plaatsen verruimingen aange bracht waar men elkaar kan passe ren. Het spreekt vanzelf dat een der gelijke straat het doorgaande verkeer zal weren. Alleen wie in de wijk zelf moet zijn, zal er voorzichtig rij den. Voorzichtig zal men ook zijn, omdat overal tweerichtingsverkeer LEIDEN "Door de vestiging van een ijshal aan de Vondellaan wordt de verkeersveiligheid in de wijk Morskwartier op een onaan vaardbare wijze aangetast. Er zal sprake zijn van een toenemende verkeersintensiteit, ook omdat in de toekomst in dezelfde straat een scholencomplex gerealiseerd wordt. De beschikbare parkeerruimte is on voldoende en de buurtbewoners zul len te kampen krijgen met een niét toelaatbare geluidsoverlast" Samengevat zijn dit de bezwaren, zoals de wijk vereniging „Het Muider- slot" ze heeft geformuleerd in een brief aan de gemeenteraad, waarop een beroep wordt gedaan om geen medewerking te verlenen aan het tot uitvoer brengen van de plannen van de Leidse zakenman Ton Menken. Medio vorig Jaar kwam Menken voor het eerst met een gedetailleerd plan om aan de Vondellaan, waar eens het zwembad „De Welzijns- bron" gepland was, 'n ijshal te bou wen. Direct daarna heeft een 20-tal buurtbewoners in en brief aan B en W "fundamentele" bezwaren geuit tegen deze vestiging. "Tot een ge sprek met wethouder Waal is het echter pas op 2 februari j.l. geko men, nadat wij hem daar nadruk kelijk om hadden gevraagd", aldus de wijkvereniging in haar protest brief. "Inmiddels is ons gebleken dat de heer Menken op korte termijn een beslissing wil forceren, hetgeen een weloverwogen besluitvorming in de weg zal staan. Gezien het aan tal te verwachten bezoekers (200.000 per jaar) zal de verkeersdrukte sterk toenemen. De Vondellaan en de daarop uitkomende straten zijn ech ter zodanig geconstrueerd, dat de huidige verkeersdrukte de veiligheid reeds geweld aan doet. Uit onze in formatie is gebleken dat de situatie die dan zal ontstaan, dioor de politie niet bevredigend kan worden opge vangen. Voor de hand ligt ook dat de beschikbare parkeerruimte (car 250 plaatsen) niet toereikend zal zijn, hetgeen de buurt een enorme overlast zal bezorgen", aldus het be stuur van "MuMerslot", dat zich in zijn brief bereid verklaart haar be zwaren in vergaderingen van de be trokken raadscommissies toe te lich ten. Een Delfts xooonerf is vaak meer een grote speelplaats, waar een auto voorzichtig overheen mag. dan een straat waar je elk moment bang bent voor verkeer. is. Als men op de woonerven slechts verkeer van één richting toestaat, is er de kans dat de automobilist toch weer- te snel gaat rijden. Het idee dat van achter elke kronkel in de weg en vanuit elke zijstraat een tegen ligger kan komen, zorgt dat de auto mobilist op zijn hoede zal zijn. On oplosbaar probleem lijkt momenteel overigens de brommer te zijn, die' overal doorheenscheurt. Door het verkeer in een woonwijk te remmen is de straat al iets leef baarder gemaakt. Maar bij de aan leg van woonerven gaat men verder. De bestrating wordt helemaal ver anderd. Je zou kunnen zeggen dat de hele straat één grote stoep wordt. Er zijn geen rechte stoepranden meer waarover je kunt struikelen en waar langs iedereen parkeert. Hier en daar, waar dat het best mogelijk is, worden kleine groepjes parkeerplaat sen gemaakt. Die plaatsen worden aangegeven door een afwijkende be strating. Ook de rijbaan wordt aangegeven voor een andere, speelse bestrating. Door die afwisselende bestrating-, zonder verhoogde stoep of verlaagde rijweg, ziet het hele woonerf er uitnodigend en speels uit. Het vriendelijke karakter van een woonerf wordt versterkt door het groen wat aangelegd wordt. Vroeger konden bomen alleen in een rijtje langs de stoeprand staan. Nu de rijbaan smaller is, en "kronkelig" verloopt, kunnen bomen ook meer naar het midden van de straat ge plant worden, of om parkeerplaats- jes. Verspreid door de Straat kun nen bloembakken gezet worden. Als er bloembakken voor de ramen van de huizen gehangen worden, en voor elke voordeur met tegels een stoepje gesuggereerd wordt, is het woonerf een eenheid. Dan horen huizen en straat weel bij elkaar. Dan is de straat weer van de bewoners zelf. Je moet dit aan den lijve voélen, wandelend door de Delftse wijken. Dat de straat weer van de bewo ners is. betekent ook dat ze zelf voor een gedeelte de straat schoon moeten houden. De auto's van de gameenterelniging die altijd netjes de stoepranden schoon vegen en zui gen kunnen hier niet terecht. Als de bewoners zelf voor 'hun straat moeten zorgen, zullen ze er ook zui niger mee omgaan. Men heeft in Delft gekeken hoe spelende kinde ren een woonerf gebruiken. In een gewone nieuwbouwbuurt bleven de kinderen op de speelplaatsjes, op de stoep en op de groene perkjes, in een beperkt gebied. In een nieuw bouwbuurt waar een woonerf was aangelegd maakten de kinderen meer gebruik van de paden, de portieken van de huizen van het groen en van de rijbaan, ze zochten de ruimte. Dit kan overigens problemen ge ven in de rest van de stad. Kinderen die buiten een wijk met wooner ven komen, kunnen te onvoorzichtig zijn bij het oversteken en dergelijke. Het is belangrijk dat de overgang van woonerf naar "gewone" straat met doorgaand berkeer heel duide lijk is, en dat de voetganger in zo'n straat met doorgaand verkeer na- LEIDEN Op 68-jarige leeftijd is de Leidse hoogleraar prof. dr. W. L. G. Lemaire onverwacht overle den. Prof. Lemaire was nog in func tie bij de faculteit der rechtsge leerdheid waar hij internationaal privaatrecht gaf. Hij zou daar nóg twee jaar werkzaam zijn geweest om zijn ambtsperiode vol te maken. Prof. Lemaire werd in 1907 in In- dramaju (toenmalig Nederlands-In- dit. geboren. Hij studeerde van 1926 tot '30 rechten in Djakarta en pro moveerde in 1932. In 1948 werd hij secretaris-generaal van het departe ment van Justitie in Batavia en van 1946 tot '51 was hij buitengewoon hoogleraar aan de faculteit dei- rechtsgeleerdheid en letteren en wijs begeerte in Batavia. Van 1952 tot 1956 was hij Tweede-Kamerlid voor de toenmalige Katholieke Nationale Partij. In 1955 werd hij gewoon hoog leraar en het jaar daarop buitenge woon hoogleraar in Leiden. Prof. Le maire was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw, officier in de orde van ON en officier in de orde van de H. Gregorius. LEIDEN Vroom en Drees- mann denderde zaterdagochtend van het carnavalsgeweld. De car navalsvereniging De Hutspotten was er, inclusief blaaskapel, om de carnavalsviering te openen. Daarna, in een feestelijk versier de kantine, werden er twee on derscheidingen uitgereikt. Aan Maria Vos, directeur van de Cul turele Raad, die werd benoemd tot „Peenvrouwe in de orde van het Gipsen Pootje" en aan Joop van Egmond, voorzitter van het Leids City Centrum, die werd be noemd tot „Peenheer" van de Hutspotten omdat hij zich als sloof van de Haarlemmerstraat" heeft ontpopt. Zijn inspanningen leidden ertoe dat er op korte ter mijn kan ivorden begonnen met het aanleggen van de sierbestra ting. Maria Vos is zielig: ze heeft een gebroken arm. Als directe buur van V en D was dat reden om haar te onderscheidenIn rad Venlo's dankte ze de Leidse car- navallcrs. Die er nauwelijks iets van verstonden. Overigens hadden de Hutspotten het druk. Zaterdagmiddag was de Stadsgehoorzaal uitverkocht. Voor bejaarden werd er toen een feestmiddag gehouden, die een groot succes bleek. Burgemeester Vis en wethouder Van Aken gaven namens de gemeente acte de pre sence. vaneen bloeiende plant geniet oma veel langer. Verras haar eens v een Fleurop-bloemist.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3