Staatsgreep Nigeria mislukt in is GUATEMALA: HET LEVEN GAAT DOOR Fusie hard KLM nodig voor en Luxair Sabena met Israël beschuldigd van „oorlogsmisdaden Moehammed gedood „Geen nationalisaties meer in Portugal" in vogelvlucht in vogelvlucht ZATERDAG 14 FEBRUARI 1976 te huilen is voorbij" roept de radio schade in de stad minst getroffen door de aard- gevolg de aardbeving is onmogelijk de waterleidingen te is niets meer veertig miljoen dollar (ongeveer City hebben burgerwachten ge- getroffen provincie Chimaltenan- vormd, die 's nachts in de straten go, veroorzaakte in 1973 lometer lengte doorsnijdt het land gen te gaan. Politie is er amper lang litteken. Volgens de Plunderaars en dieven i de Middenamerikaanse staat Guatemala op gezette tydeii om. Negen dagen na de aardbe ving, die een groot deel van het land in een puinhoop veran derde, kondigde de regering aan, dat in elf van de tweeëntwintig provincies maandag de scholen ervan hier en daar niet te zien. weer opengaan. Volgende week De aardschokken duren nog steeds honderd plunderaars aangehou- moet ook de weg van Guatemala- voort. Woensdagavond was er i City naar de Atlantische kust één. die een tiental branden weer begaanbaar zijn. Inmiddels de hoofdstad veroorzaakte, gaat het zoeken en bergen krant "La Hora", die Amerikaan- den geëxecuteerd. Sommigen spre- geologen citeert, is de bodem De Maya-ruïnes in het doden door, evenals het slechten den van het land, ristische trekpleister, zijn ge- niet te verwachten. Dat kan, In zo'n gebied ligt San Juan de Sacatepequez, een dorp op 25 ki lometer ten noorden van Guate mala-City. Het dorp is zo zwaar getroffen, dat redders de moed hebben opgegeven nog levenden te vinden: bulldozers kiepen puin en lijken maar in een ravijn. In een ander dorp Tecpan, over- aan de justitie overgele- Een groot probleem vormt gieten Costaricaanse hulptroepen de watervoorziening. In de hoofd- grote stapels lijken met benzine en steken ze dan in brand. Ze hebben de vlammenwerpers, waarom ze vroegen aan landen, die hulpmid delen wilden sturen, nooit gekre- regen over de omgeving. Chimal- tenango had ongeveer 20.000 inwoners, die hoofdzakelijk leef den van de koffieteelt. De hele provincie zal opnieuw moeten worden opgebouwd. Volgens de Amerikaanse geo- stad werkt de waterleiding loog dr. George Plafker is een op halve kracht grote aardbeving voorlopig land zijn hier op het platte- daar distribu tieplaatsen voor drinkwater. spaard gebleven. Het noorden is 't zei hij, wel vijftig jaar duren. Een bepaalde provincies is het echter gen. In VN-commissie •>1 GENEVE (AP) De commis- »leden en de intensivering van anu- sie voor de mensenrechten van de Verenigde Naties heeft gis teren met 23 stemmen viteiten gericht op het stichten Israëlische vestigingen aldaar" Ook zouden de Israëliërs massale arrestaties hebben verricht, de Ara- LAGOS (Reuter) De staatsgreep i'n het Afrikaanse land Nigeria waar we gisteren melding van maakten, is niet gelukt. In een radio-uitzending zei een woordvoerder van de militaire regering van generaal Moertala Moeham med dat de situatie in de hoofdstad Lagos weer normaal is. Er bleef echter een uitgaansverbod van kracht en de lucht haven van de stad bleef gesloten, zo werd gezegd. een stem tegen en acht ont- blsche bevolking kwalijk hebben be houdingen een resolutie aan- handeli ■'en archeologisch en cuitu- genomen waarbij Israël wordt beschuldigd van een groot aan- is de Israëlische politie gisteren tal 'oorlogsmisdaden' en waar- slaags geweest met honderden Ara- in wordt opgeroepen tot een bieren die protesteerden tegen een onmiddellijke verwijdering ■vchteUlke uitspraak. Zeker tien j t j agenten werden gewond en er zijn van de Joodse vestigingen m 30 Arableren aangehouden, de bezette Arabische gebieden. Onlangs sprak een rechtbank eni ge Joodse jongelui vrij r* een ee- de bedsbijeenkomst hadden gehouden op en: de tempelberg, waar zich belanerrilke Groot-Brittanmaë, Frankrijk, Italië, Mohammedaanse heiligdommen be de Bondsrepubliek Oostenrijk en Ca- vinden. Tot dan toe had de politie nada- De Amerikaanse gedelegeerde Leo nard Garment zei dat de resolutie een 'ritueel gebeuren' was dat slechts de opvattingen kon vertroebelen en verstoren van diegenen die werkelijk trachten een oplossing voor het Na bije Oosten te vinden. De resolutie was ingediend door Cuba, Cyprus, India, Pakistan en nog drie landen uit de derde wereld. Er staat in dat in het bijzonder maatregelen van Israël worden af gekeurd die zijn gericht op het in lijven van delen van de bezette ge- In eerdere uitzending, gister- Moehammed, lid ochtend, was gezegd dat luitenant- noord-Nigeriaanse haisastam, de grote r Een beeld van de ongeregeldheden die op het ogenblik weer plaatsvinden in Noord-Ierland: in het district Andersonstoion in Belfast werd o.adeze vrachtwagen gekaapt, in brand gestoken en door jongeren geplunderd. altijd verhinderd dat Joden daar ba den, om moeilijkheden met de Mo hammedaanse bevolking te voorko- Protest tegen behandeling van advocaat STUTTGART (DPAI „Het Jn- ternationale comité voor de verdedi ging van politieke gevangenen in Europa" heeft gisteren geprotesteerd tegen de behandeling van de Ne- schennutselingenS11^TcSSa^pbuadeBS: derlands-Westduitse grensovergang Berg korte tijd werd vastgehouden. In Stuttgart verklaarde de West- duitse advocaat Klaus Croissant, dat Bakker Schut, die In verband met zijn verdediging van de Nederlandse anarchist Ronald Augustdn op weg Bondsrepubliek, door Sowjets: geen MOSKOU (Reuter! De Sow- Jet-Unie heeft gisteren berichten uit China over schermutselingen aan hun grens tegengesproken en gezegd dat deze de aandacht moeten aflei den van de strijd om de macht bin- 1 de Chinese leiding. Het is welbekend dat de propagan- Westduitse grensbeambten met pis- kolonel Dimka de macht in Nigeria had overgenomen. Ook werd toen ge zegd dat de regering Moehammed ontbonden was, dat alle transport geschiedenis verboden was en dat er een avond- omwenteling klok was ingesteld. In de bekendmaking van de rege ring werd niets gezegd over het lot voorafgegaan. Na van het staatshoofd Moertala Moe- begon Moehammed hammed die zeven maanden gele den j 1 coup zonder bloedvergie- Nigeria's op 29 juli 1975 na een putsoh tegen generaal Yakoeboe Go won de leiding kritiek ogenblik in de vaai Nigeria. Aan de was een langdurige pe riode van ontevredenheid, industrië le beroering en economische chaos Gowon reeks hervormingen en maatregelen om 1 Peking zijn toevlucht neemt tot de "dreiging van het noorden" zodra de binnenlandse situatie tolen was bedreigd en zonder grond aangehouden. Ook waren bij die gelegenheid de papieren van de slechterd, aldus Tass-commentator advocaat doorzocht. Business Week: Yoeri Komilov. Het internationale comité dat ten aan de macht kwam. Er berichten dat hij bij het begin poging tot machtsovername 01 t leven kwam. 1 'te pakken Overhaast die V uurgevechten Er was voorts melding gemaakt Waterstaat in van kleine vuurgevechten in de mid- heeft gistermiddag dag in de omgeving van de radiostu dio's in Lagos, In de bekendmaking werd nog De uit meegedeelde dat men de situatie onder controle had. Alle leden van de strijdkrachten en de politie blijven volledig loyaal aan de federale mili taire regering. Later maakte de Nigerlaanse ra dio bekend dat luitenant-kolonel Dimka die de leiding had van de mislukte staatsgreep, tegen de avond in Lagos 'is gearresteerd. De Nigeriaanse delegatie, woensdagavond jl. op uitnodiging van minister Westerterp van Verkeer en land arriveerde, 1 verband met de staatsgreep in Nigeria Nederland overhaast weer verlaten. leden bestaande delegatie, die onder leiding stond van de minis- transport Yar Adua, Het persbureau Nieuw China meld- geveer 50 Juristen uit Frankrijk, de donderdag dat een Chinese mili- België, Nederland, Italië, Zwltser- tie-eenheid onlangs een gevecht land en de Duitse Bondsrepubliek had geleverd met gewapende indrin- telt, houdt zich vooral bezig met het gers uit de Sowjet-Unie aan de grens uitwisselen van ervaringen bij de in de noordwestelijke provincie Sin- verdediging van politieke gevange- kiang. nen. NEW YORK (AP) De Belgi sche luchtvaartmaatschappij Sabena verkeert in een dermate moeilijke financiële situatie, dat de Belgische Staat een of andere vorm van fusie zal vermoedelijk met de KLM en de nationale lucht- over de toekomst vai Luxemburg, gens Business Week spronkelijk vanmorgen uit Nederland delegatie "n Den Haag"^ horerulat in coalitieregering door ten gronde gaat. Aldus het Ameri- Het probleem XT1 Q w"rnatc voorkomen dat het Belgische bedrijf debat wel Nigeria een staatsgreep haa plaats- am.,7 A™ori_ u-t gevonden. Na Ml-lotAv TIqt, rior KfAM Week van deze week, De grootte van de huidige tekor ten van Sabena is voor Job Chabert, de Belgische minister van Verkeer loop deze maand aan de ministeries als de KLM, Sabena en Luxair nau- de drie landen wordt voorgelegd, wer gaan samenwerken er volgens debat ontstaan McKinsey niet voldoende kostenbe- Sabena. Vol- sparingen zullen komen om de ge- zou de zwakke combineerde verliezen te compense ren. Deze besparingen zullen pas ontstaan door een fusie als die -kj-SS™ - r. werden de verdere agendapunten voor die dag afgezegd. kunnen wankelen. Sabena is, dat de Scandinavische luchbvaartmaat- klein land met 10 miljoen Inwoners via een mager lijnennet verbindt met de rest van de wereld. Bijvoorbeeld: de Sabena vliegt alleen schappijen in de SAS met daarop volgend grote aantallen ontslagen. McKinsey constateert echter ook, inkrimping op New York. terwijl de andere door de druk, die de vakbonden zul- bisschop van Esztergom en primaat CDS-leider: onder wie de Sabena, een bedrijf dat Europese luchtvaartmaatschappijen len uitoefenen, vrijwel onmogelijk SOT- ook Chicago, Boston, Philadelphia, is. Chabert heeft reeds toegezegd, de Washington of Detroit in hun diensten in te roepen van McKinsey dienstregeling hebben opgenomen, and co., het Amerikaanse bedrljfs- Bovendien behoort Brussel niet den. w Paus Paulus VI heeft de 65-ja- logen uit verschillende kerken he*H •t'nhrnfWWT-ï nee Laszlo Lekai benoemd tot aarts- vooraanstaande Amerikaanse theo- t personeel wn b»* gepubliceerd, waarin ztf een paus schetsen die aanvaardbaar zou zijn voor alle christelijke ker- ken. Zij verdedigen in dit boek de aartsbisschop werd stelling, dat een .gewyzigd Petrus- Hongarije. HIJ is de opvolger geworden van kardinaal Mindszenty, die begin 1974 door het Vatikaan ontheven. Een groep van t LISSABON <AP) Diogo Freitas do Amaral, de leider van het con- i. servatieve Portugese Sod aal Demo- oratisch Centrum (CDS), heeft gis- teren verklaard dat Portugal zijn economie moet herstellen en de na tionalisaties moet beëindigen. Portugal heeft behoefte „aan sterke hulp van buitenaf" en aan partiou- liere Investeringen, aldus Freitas do - Amaral in een vraaggesprek met een weekblad. Daarvoor is het volgens hem noodzakelijk dat „het vertrou- i wen hersteld werd". Om investeerders aan te trekken, moet Portugal „garanderen dat hun investeringen niet genaast zullen worden", aldus de conservatieve lei- Hij voegde daar aan toe dat hij na tionalisaties die hebben plaatsgevon den niet wilde terugdraaien" zonder overleg met de arbeiders". Freitas do Amaral voorspelde een mogelijke overwinning van het CDS bij de parlementsverkiezingen in april. Wij verwachten een overwinning. 01 óp zijn minst een groot aantal stem men". aldus de conservatieve leider. Bij de verkiezingen voor de grond wetgevende vergadering Het Joegoslavische staatshoofd jaai lang zat opgesloten, vorig Nog drie landen erkennen MPLA CAIRO, MONROVIA. RABAT KUPI/APP) Egypte, Liberia en Marokko hebben gisteren de volks republiek Angola de regering die gevormd is door de MPLA erkend. Eeuwenoude roos gevonden ROMSEY (Reuter/AP) Bij werkzaamheden in de abdij van het Engelse plaatsje Romsey heeft een aantal werklieden in de oos telijke muur van het voormalige klooster een acht eeuwen oude, volledig geconserveerde roos ge vonden. De roos is vermoedelijk het oudste botanische voorwerp dat ooit in Europa is gevonden, hoewel haar ouderdom in geen verhouding staat tot de leeftijd van de by die opening van de grafkelder van Toetanchamon ge vonden bloemen, zo heeft dr. Jane Renfrew van het Londense museum voor Natuurlyke Histo rie inmiddels vastgesteld. De werklieden waren bezig met het van de muur halen van Mid deleeuwse schilderijen en vonden toen de roos (met een doorsnee van drie centimeter) achter gips. Het uitgraven vergde vier uur. De muren van de abdij, die nu in het bezit is van admiraal b.d. Mountbatten of Burma, een oom van koningin Elizabeth, zijn in 1120 gebouwd. Al in die tijd wa ren de rozentuinen van het kloos ter beroemd. maarschalk Tito, is ondanks zijn gevorderde leeftijd nog altijd de be slissende factor in 's lands politiek. Deze bijna 84-jarige sinds de dood Parijs de "verzoening" tussen Ti to en Chroesjtsjow, werd vrijgela ten en naar de Sowjet-Unie vertrok. Later ging hij naar Stockholm dellandse Zee en Nabije Oosten, ter wijl het bovendien in beginsel aan de zijde staat van "modernistische" stromingen in de communistische de hand. dat Tito partyen van Frankryk en Italië leiden en te wijden tot priester. Als ambt", dat afstand doet van zyn aanspraak op onfeilbaarheid en van andere functies van 'n centralistisch kerkelijk leerambt, zeer goed door christenen van alle confessies er kend zou kunnen worden als "sym bool van eenheid", vooral als het pausschap zichzelf zou zien als een "dienend ambt" in de kerk. Da synode van de kerk van Zuid-India heeft uitgesproken dat mannen en gelijkelijk verkiesbaar zijn de gewijde ambtsbediening van de kerk. De bisdommen zijn gemach tigd vrouwen aan te werven, op te 1 Franco de enige staatsman als "KGB-agent", zoals Brussel uit zijn "erfenis" zoveel mogelijk tracht En verder zijn er binnen Joego- 12 in veilig te stellen door op te treden Slavië's grenzen zoveel nationality- beslissii* 1 hoge leeftijd in Europa beseft Belgrado zegt te ageren tegen de tegen "kominformistische" (pro-Rus- ten (Serven, Kroaten, Bosniërs, Mon- rechtsgeldig. In de kerk van Zuid- al te goed, dat er hier en daar zelfstandige koers met meer dan gewone belangsteilding langs reisde hij op naar zijn erfenis wordt uitgekeken, poort (hij En dat slaat vooral op het Kremlin, seerd zijn) dat op nauwelijks bedekte wijze,j streeft naar machtsbereik zo belangrijk gebied als Joego-Sla vië Roemenië, plotseling verdween. Vermoed dé inlijving in zijn wordt, dat hij daar door de Joegosla- strategisch visohe geheime politie is ontvoerd en dat de Roemenen, die Tito. On- sische) en "neo-stalinistische" agi- tonegrijnen, Slowenen, Macedoniërs, India gingen in 1947 anglikanen, her- Belgisch pas- tie, met name in Kroatië en Bos- Albanese Sjiptaren en Hongaren, vormden, methodisten en congrega- als Belg genaturali- nië_ Begin november j.l. onthulde om nog maar te zwijgen van kleine tionalisten samen. Zij telt nu 1,6 Binnenland- groepen als Turken, Bulgaren en miljoen leden op een bevolking die dat, zoals gebrudkeiyk, wel Tito op een eigen politieke koers t m of ander voorwendsel zal we- prijsstelten, een oogje dicht hebben ^'JvéiTen mtwrtatrotegen op tao- menkë, Bulgarije^ GrSëiiiand ten te vinden om zich te zijner tijd gedaan. Intussen poogt Belgrado functionarissen cie.,;x Ke, evM, evrv onHnrn nnclriovp Tuil-vo ^iin ge luiicuonarissen met de zaken in Joego-Slavië te be- ook op andere, positieve wijze zijn moeien. Want deze federale repu- "eigengereide" politiek h#»vnrrfp_ bliek is. uit geografisch oogpunt, ren en gestalte te geven van aanzienlijke betekenis voor de het alweer tegen de zin Balkan, het Middellandse-Zeegebied Kremlin, de ondier-minister se Zaken, Ivan Pervan, het bestaan Roemenen), dat het niet al te moei- volgens de volkstelling van 1971 in van terreuracties, opgezet door een lijk is een "handvat" te vinden om totaal 14 miljoen christenen, 2 tot Kroatische "regering in ballingschap" de federale republiek uiteen te ruk- 3 procent van alle inwoners, om en de ontdekking van een groep in ken. Voeg daarbij de grenzen met vatte. De Bijbel is nu verkrijg- Zagreb, waar militaire spionage werd Italië, Oostenrijk, Hongarije, Roe- baar in 1577 talen, zo heeft het Universele Bijbelgenootschap in Ge- nève bekendgemaakt. Vandaag is ds. J.R. Wolfensberger te Anisnr- zelfs het Nabije Oosten. Daarbij komt, dat er, nu de communistische partijen in zuid-Europa de neiging vertonen uit de pas te gaan lopen, Moskou wel het een en ander aan gelegen is de in die richting stimu- kopen betreft, lerende Invloed van Joego-Slavië West-Europa flclële ziJde zoveel byzonderheden leen kan voortbestaan, indien zijn dam 50 jaar predikant. Hij was enige opstandige activiteiten werden ruim twintig miljoen inwoners vast- tijd voorzitter van de generale syno- ecönomische banden verstrekt. De strijd gaat dus, zoals besloten zijn de federale staat in le- de van de Hervormde Kerk. De pre- president Tito eind oktober zei, te- ven te houden en zich automatisch dikant begon zijn loopbaan in 1926 keren tegen elke in- in Zevenhoven De Oud-Katholieke Kerk in ons land telt op het ogen blik 2800 meelevende leden, die sa- budget van f 1.3 miljoen Roemenië en Griekenland te halen. Verder heeft het, terwille ®?n <Je "kliek kominformisten, als goede klant Amerika. utu te schakelen. En zo poogt de maanden geleden schreef het Ame- Sowjet-Unie, ondanks het aanha- rikaanse weekblad "Time", dat het a*, len van de handelsbetrekkingen met heengaan van Tito voor Moskou Belgrado, het verzet van haar wel gezinde elementen aan te wakkeren. Tito Is er echter de man niet naar zo iets op zijn beloop te laten en dus verdwenen eind vorig jaar de troede relaties met Italië het liberalen en nationalisten". Die uit- vloed, die hun fusie tracht te leem^Triëst uit de wereld' ge- diking „kominformist en" is af- dermijnen. Tegen deze achtergrond is het wat zijn wapenaan- koniBtig van het in 1947 door Stalln dient men bijv. de arrestatie te zien opgerichte communistische infor- Enkele matiebureau", kortweg aangeduid als ten uit Kosovo (een "Kominform". Ofschoon de Komin- autonome gebieden, negentien Albanese se parat is- moeten opbrengen. De 28 kerken pastorieën en het seminariecomplex handhaven als centra van 1956 althans officeel met Albanië). Begin deze maand kerkeiyk leven. Worden partorleën werd ontbonden, wordt het bij- werden zij veroordeeld tot vrijheids door pastoors bewoond. scheidene honderden en mogelijk aanmoedigen 1 leiding zal zijn in te grijpen, "hetzij voeglijk naamwoord in Joego-Slavië straffen van vier tot vijftien Jaar. dan zal getracht worden er bewoners volgens de Tsjechische methode gebruikt om er de aanhangers van omdat zij door het gehele land een voor te vinden die er toch een cen- door een snelle, gecoördineerde ln- Sowjetrussische invloed mee aan te actie hadden gevoerd voor een "be- trumfunctie aan willen biy%-en geven, vasie uit het noorden (Hongarije) en dulden. Na hun arrestatie is geble- vrildingsbeweging" van de bijna één Er zyn 15 full-time priesters nodig zuiden (Bulgarije) hetzij door het ken, dat de "stalinisten" contacten miljoen Sjiptareti in Joego-Slavië, zelfs duizend aanhangers minimale pastorale binnenlands natio- onderhielden met ballingen in Kiew, voornamelijk woonachtig in Kosovo, ging. Nu zyn er nog 19. Beroepen (Herv. Kerk) te Uitgeest-Akersloot (herv.-geref. federatie) J. D. de Boer annexatie van Kosovo door Albanië Kortgene. Geref. Kerken: aangeno- nalisme". Joego-Slavië zal het banden met het Kremlin" derdaad, door zijn nationale, taal- met medeweten achter gevangenismuren. Tot die kundige en godsdienstige verschil- Kremlin, het bewind van Tito te -stalinisten" behoort vermoede- len, zeker niet gemakkelijk krijgen dermijnen. Moskou's doeleinden zijn aanstuurden. Maar Tito neemt die nog altijd voortgaan, uiteraard Niet duidelijk was of de negentien steun van het meer autonomie wilden dan wel op tot vië geografisch to's breuk met Stalin in 1948, acht nu toe in geslaagd het mengelmoes als "uitvalsbasis" 1 1 de duideiyk. Zoals gezegd is Joego-Sla- risico's: het gaat hem, voor de toekomst, om de eenheid Rouveen R. T. Urban Goes, te Lei- Rl. den P. Schelling Middelburg.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9