Enka-Nederland: 900 arbeids plaatsen minder „Koop geen dure aardappelen' Bonden eens met milieu- kabinet neemt af eisen voor staalfabriek Binnendoor Nederlander eet vijf kilo snoep per jaar Totale inkrimping ca. 3000 NIPO: vertrouwen PvdA-stemmers in Premier Den Uyl doet beroep op kritische consument: ZATERDAG 14 FEBRUARI 1976 UTRECHT (ANP) "Gemiddeld eet een Nederlander per jaar 45 kilo suiker en vijf kilo snoep, waarvan de helft ook uit suiker bestaat." Dit heeft drs. W. Visseradviseur van de Nederlandse Vereniging voor de Suikerwerk- en Chocolade-verwerkende Industrie gisteren in Utrecht gezegd op een persbijeenkomst ter gelegenheid van de eind maart te houden zoetwarenbeurs. "Snoep heeft nog steeds een negatief imago in Nederland. Men kan zeggen dat dit voortkomt uit het calvinistische denken dat alles wat lekker ook een beetje zondig is," aldus de heer Visser. Op vragen over het verband tussen tandcaries en snoepen antwoordde hij: "Tandcaries treedt op bij langdurig en veel vuldig gebruik van snel oplosbare koolhydraten zoals suiker, glucose en lactose. De cariësproblematiek is niet op te lossen door te stoppen met snoepen. Twee procent van ons totale voedingspakket toordt uitgemaakt door snoep." Drs. Visser zei over hetzelfde onderwerp verder dat cariës al leen op jeugdige leeftijd geconstateerd wordt, tot ongeveer 20 jaar, daarna krijgt men nog wel tandbederf, maar geen cariës "Uitgaande van deze tioee gegevens worden op dit moment onderzoeken naar tandcaries gedaan in Engeland en Neder land. Ik kan nu al zeggen dat rond 1980 een anti-cariës vaccin zal zijn ontwikkeld," aldus de heer Visser. Raadselachtig overlijden van Amsterdammer AMSTERDAM (ANP) Nog steeds noemt de Amsterdamse recherche de dood van de tien dagen geleden *s nachts overleden 37-jarige Henk Scholte, chef bij een drukkerij, raadselachtig. Gebleken is dat in de nacht van 3 op 4 februari, de nacht waarin hij de dood heeft gevonden, in zijn woning aan de Herengracht 237 (3) te Amsterdam een diefstal is gepleegd. Ontvreemd zijn onder meer een droogscheerapparaat, een zogenaam de calculator, een zilveren penning uit de serie "ambachten in zilver" van Johannes en Caspaares Luiken, voorstellende "de zilversmit". Deze penning lag in een kunstlederen blauwe cassette. Sectie op het stoffelyk over schot heeft geen oplossing over de mysterieuze dood opgeleverd. In middels is echter wel vastgesteld, dat Henk Scholte veelvuldig homofiele contacten zocht. De politie heeft 'n duidelijke getuigenverklaring, vol gens welke Scholte in de midder nachtelijke uren van woensdag 4 februari in de hal en in de buurt van het centraal station is géSigna- leerd. Maar men is er niet in ge slaagd vast te stellen met wie hij toen is meegegaan. Zijn voorkeur ging uit naar Zuid-Europese en Noord-Afrikaanse typen, aldus de recherche. Zaalhandbal Het Nederlandse da mesteam heeft gisteravond in de sporthal De Enk in Rotterdam de eerste wedstrijd van het drielanden- zaalhandbaltoernooi tegen Frankrijk met 14-9 gewonnen. ARNHEM (ANP) Bij Enka-Clanzstoff (Akzo) zal in de niet-produktie sector voor ongeveer I 50 miljoen gulden moeten worden bespaard, wat neerkomt op een inkrimping met 2500 tot 3500 arbeidsplaatsen. Voor Nederland bete kent dit een vermindering van ongeveer 900 arbeidsplaat- De raad van bestuur van Enka heeft dit bij het verstrekken van na der uitgewerkte cijfers over de al eer der aangekondigde inkrimping mee gedeeld aan Industriebond CNV de Unie BLHP en de Vereniging Hoger Personeel AKZO. Als het Belgische bedrijf Fabelta een zelfstandige maatschappij wordt (in samenwerking met de Belgische overheid), zullen de genoemde aan tallen vermoedelijk 250 plaatsen la ger uitvallen. Bij de vermindering in Nederland zijn niet begrepen de ongeveer 130 arbeidsplaatsen in de mende arbeidsplaatsen verminderd. De ove rige oplossingen worden naar ver wachting gevonden in een natuur lijk verloop over 1976 en 1977 (circa 250), op wachtgeldselling (circa 300) en overplaatsing binnen het moeder bedrijf Akzo (circa 100). Voor onge veer 100 werknemers is nog geen concrete oplossing gevonden, zo heeft de raad van bestuur laten weten. De drie vakorgsnisaties (zoals be kend nemen de Industriebonden KW en NKV niet meer aan het overleg met Enka deel) zullen de ko- !t-produktie sector van het bedrijf in Emmen, waarover al eerder over eenstemming was berikt bij het af bouwen van de capaciteit. Eind vorig jaar was de niet-pro- duktie sector in ons land al met 300 Ontslagen bij fabriek voor conserven dagen overleg heb- EDE (ANP) Sterpa-konserven in Ede heeft uitstel van betaling aangevraagd en ontslag voor alle ne gentig personeelsleden. De bonden de moeilijkheden tevoren ring tast de bestaande verhoudingen ben met de achterban en dan hun definitieve oordeel geven. Overleg met de centrale ondernemingsraad zal volgende week plaatsvinden. De net-produktiesector bij Enka omvat de centrale stafafdelingen en produktgroepen, de research-institu- ten en de administratieve- en on derhoudsdiensten in de bedrijven. Door de voorgestelde aanpassingen ontstaat volgens Enka samen met de reeds eerder besloten budgetver laging een vermindering die naar evenredigheid over de landen is verdeeld. De vermindering in Neder land komt voor ongeveer 60 procent ten laste van de centrale afdelingen en de research en voor circa 40 pro cent van de niet-prokudtie-afdelin- gen in de bedrijven. De verminde-1 fc- Tijdens een gala-avond in het Amsterdam Hilton Hotel, die als motto had "Een avond op de Galapagos-eilanden"geeft prins Bernhard ogenschijnlijk te kennen dat wat hem betreft het tafelnummer 13 (gisteren was het vrijdag de dertiende) gerust mag blijven staan. niet op de hoogte gebracht. Er is geen geld voor een afvloeiingsregelin De bewindvoerder heeft wel kunnen bereiken, dat de bedrijfsvereniging de wettelijke doorbetaling voor enkele bond NKV in Arnhem. het hoger- en cao-personeel niet aan, aldus Enka. Binnenkort zal nog een laatste personeelsvermindering in de niet- produfctiesector worden voorgesteld. Ondanks gevaar voor werkgelegenheid UTRECHT (ANP) - Hoewel ze de hoogste prioriteit geven aan de werk gelegenheid, hebben de Industriebon den NVV en NKV zich gesteld achter de milieu-eisen van rijk en provin cie aan de Utrechtse staalfabriek SMDK. Volgens de bonden weigeren directie en aandeelhouders aan deze eisen te voldoen, omdat de daartoe benodigde investeringen van minstens f 10 miljoen het bedrijf in liquidi- teitsmoeilykheden zouden brengen. Hierdoor is de werkgelegenheid van de 700 werknemers van SMDK in gevaar. Er is grote onrust en ac tiebereidheid onder het personeel, al dus districtsbestuurders van beide bonden. Ze zeggen dat de overheid bereid is met een fors bedrag tegemoet te komen, maar dan moeten de aan deelhouders van SMDK, het Franse bedrijf Sambre et Meuse (51 pet.) en Hoogovens (49 pet.) een evenredig bedrag inbrengen om te voorkomen dat het aandeel van de overheid in SMDK te groot zou worden. De districtsbestuurders van de in dustriebonden, J. Abbenhues (NVV) en A. van Breukelen (NKV) hebben gisteren een informatief gesprek met de directie over de problemen van de staalfabriek gehad. Het milieuprobleem rond de SMDK (voorheen DEMKA) speelt al enkele jaren in de aangrenzende wijk Zuilen. De bewoners klagen over roetneerslag, stank en lawaaioverlast. In opdracht van het provinciebe stuur bracht TNO vorig jaar een rapport uit, waaruit bleek dat het aanbrengen van milieuvoorzieningen zou neerkomen op investeringen van 12 tot 15 miljoen gulden. De TNO- eisen zijn overgenomen door rijk en provincie en nu ook door de bonden. De provincie wil een vergunning voor het in werking stellen van een tweede smeltoven die SMDK onlangs heeft gebouwd afhankelijk stellen van het voldoen aan deze eisen. In tussen hebben ministeries van Eco nomische Zaken en Milieuhygiëne gesprekken gevoerd met de directie van de SMDK, de provincie en de vakbonden. De bonden hebben daaririj de over heid gevraagd het principe van „de vervuiler betaalt" in dit geval te la ten vallen, „omdat als de 700 werk nemers op straat komen, ze dan op straat moeten blijven lopen. Het is vrijwel zeker dat er geen vervangen de werkgelegenheid is, omdat in deze sector in Utrecht ook bij de Nedal (aluminium) en Herberhold (batte rijen) ontslagen gaan vallen. Boven dien behoort een groot deel van het personeel tot de oudere vaklieden", aldus bestuurder Abbenhues. Nu is de overheid inderdaad be reid geld in de SMDK te stoppen, maar op drie voorwaarden: de pro vincie moet afkomen met een ver gunning, SMDK moet een werkge- legenheidsgarantie voor minstens drie jaar geven en de aandeelhou ders moeten een evenredig bedrag in vesteren. DEN HAAG (ANP) Het vertrou wen in het kabinet Den Uyl is even laag als eind september 1975. Onder PvdA-stemmers is dat ver trouwen aan het afnemen. Dat con cludeert het NIPO uit een enquette onder 2.059 imannen en vrouwen van 18 jaar en ouder, gehouden op 19. 20. 26 en 27 januari. Van de ondervraagden had 22 pro cent veel vertrouwen in het kabinet, een even groot percentage zei hele maal geen vertrouwen in het kabi net te hebben. Weinig vertrouwen in het kabinet zei 47 pot. te hebben en negen procent gaf op de NIPO- vragen geen antwoord. Naar politieke voorkeur had 53 procent van de ondervraagde PvdA- steinmers veel vertrouwen in het kabinet, 42 procent van de PPR-stem mers. tien procent van de KVP- stemmers, vijf procent van de on dervraagden die CHU en ARP had den gestemd en drie procent van de WD-stemmers. Weinig vertrouwen in het kabinet zei 35 procent van de PvdA-stem mers te hebben, 47 procent van de PPR-stemmers, 56 procent van de KVP-stemmers, 68 procent van de CHU-stemmers 58 procent van de ARP-stemmers en 49 procent van de WD-stemmers. Helmaal geen vertrouwen in het kabinet zei zeven procent van de ondervraagde PvdA-stemmers te heb ben. vier procent van de PPR-stem mers. 27 procent van de KVP-stem mers, 22-procent van de CHU-stem mers. 25 procent van de ARP-stem- mers en 45 procent van de WD- stemmers. Onderzoek naar giflozingen ARNHEM (SP> Gedeputeerde Sta ten van Gelderland en B en W van Arnhem hebben besloten een onder zoek te laten instellen naar beweer-- de omvangrijke giflozingen door de metallurgische industrie Billiton in Arnhem. Enkele weken geleden publiceer de de werkgroep Projectonderwijs uit Utrecht de resultaten van een onder zoek, waaruit zou blijken dat de lo zingen reden voor ernstige onge rustheid geven voor de volksgezond heid van 50.000 inwoners van Arn hem. DEN HAAG <SP) Koop geen dure aardappelen. Dan zal de aard appelprijs vanzelf dalen. Dat is de vrije vertaling van het commentaar dat premier Den Uyl gisteravond na afloop van het wekelijkse kabi netsberaad gaf op de sinds enkele weken abnormaal hoog gestegen aardappelprijzen. Volgens hem zijn er aardappelen te koop van minder dan een gulden per kilo. Den Uyl zei letterlijk: „Ik heb goede hoop dat bij een kritische houding van het publiek een da ling van de aardappelprijzen voor de hand ligt". Den Uyl herhaalde nog eens dat de Nederlandse regering van plan is om in Brussel bij de Europese Com missie gedaan te krijgen dat de EG een verbod afkondigt op de export van aardappelen naar landen die niet aangesloten zijn bij de Europe se Gemeenschap. Minister Van der Stee «Landbouw» zal deze voorstel-' len in Brussel verdedigen. Premier Den Uyl liet weten dat hij het ook bijzonder op prijs zou stellen als de Nederlandse aardappelhandelaren geen aardappelen meer zouden ex porteren naar andere EG-landen. Op die manier zou de prijs van aardappelen ook gedrukt kunnen wor den. In dat verband zijn reeds con tacten opgenomen met het produkt- schap voor aardappelen, zo liet hij weten. De premier toonde zich uitermate optimistisch over de doelstelling van de regering om aan het eind van het Jaar de stijging van de prijzen te hebben teruggebracht tot 6 pro cent op jaarbasis (een half procent per maand). Den Uyl zei dat de prijzen in augustus 1975 ten opzich te van augustus 1974 waren geste gen met 10,7 procent. In november 1975 was dit percentage ten opzichte van november 1974 gedaald tot 9,4 procent. In december van het afge lopen jaar was het percentage waar mee de prijzen zijn gestegen ten opzichte van december 1974 gedaald tot 9,1 procent. En in Januari van dit jaar ten opzichte van januari 1975 tot 8,9 procent. Dat wil zeg gen een daling van 1,8 procent ten opzichte van augustus 1974. "Als we zo doorgaan komen we waar we wezen willen", aldus Den Uyl. De premier zei tenslotte nog dat minister Lubbers (economische za ken) bezig is te bekijken hoe de tarieven van Rijk, Gemeente en Pro vincie beter kunnen worden afge stemd op het landelijke prijsniveau. Dezer dagen openden vrienden van mij een visrestaurantje in Gouda. Dat dient feestelijk te ge schieden en u weet hoe dat gaat. Veel gedrang, het nodige glas werk dat ontijdig tegen de grond smakt, het opgewekt openen van champagneflessen en omdat die vrienden beiden uit gerenom meerde horeca-dynastieën voort komen weten ze ook dat zulk ope nen niet van knallen vergezeld dient te gaan. Opgewekte gezichten, geschen ken. Nu zijn bezoekers van dergelij ke sessies in twee categorieën te verdelen. De eerste is die van de vrienden en de goede kennissen. Zij drommen samen tussen de nog maagdelijk blanke tafeltjes en wensen het ondernemende echtpaar alle goeds. De tweede categorie doet dat ook en zal het in het merendeel van de geval len ook wel menen, maar zij zijn voor hun eigen welbevinden af hankelijk van dat van die ande ren. Ik bedoel de leveranciers of zij die het hopen te worden. Ook zij komen met geschenken en met een kleine variant op de Klassie ken roep ik uit: wantrouw de le veranciers, ook al komen zij met geschenken. Kabeljauw Een lange blozende vijftiger, gestoken in flets kamgaren grijs, drong zich door de menigte met onder de arm een langwerpige doos die pretendeerde van gevlamd hout te zijn, maar uiteraard van plastic was. Omdat heren in kam garen grijs alleen maar aan de baas een boodschap denken te hebben, stond de man al gauw in de keuken, oog in oog met mon sieur le patron, de jeugdige on dernemer. Het kamgaren opende de ver moeide lippen en sprak: "ik mag u namens de firma huppelepup (Harco, Palco, of iets dergelijk verdrietigs) feliciteren met uw nieuwe bedrijf. U weet dat wij gespecialiseerd zijn in tafelgarni turen voor de horecasector en wij zouden u in de toekomst zeer gaarne van dienst willen zijn. Om u te tonen wat onze firma zoal aan produkten voert, en dat is meer dan louter lepels en vor ken. haha, mag ik u dit geschenk aanbieden, tewens als attentie na mens de firma huppelepup op de ze voor u zo vreugdevolle dag". Vervolgens trok de rechterhand bedreven de doos onder de linker oksel uit. De eigenaar van het restaurant probeerde het nog snel met "de kok staat te trappelen van ongeduld om het in ont vangst te nemen". Maar het was al te laat. Reeds was het deksel van de doos verwijderd en het le lijkste hulpstuk voor culinair avontuur ooit uitgedacht toonde al zijn weelde aan de omstanders: een stuk teakhout uitgezaagd in daar bijgeschaafd, zodat de indruk van kieuwen en graten werd ge vestigd. De kop en de staart bleken in een ander materiaal uitgevoerd, een soort namaak-zilver. De Jon ge patroon wierp een morsige blik op het geheel en repte zich naar de verrukkelijk gepanneer- de inktvis. De directeur van die firma huppelepup moet tegen dat kam garen pak gezegd hebben: "wat is het precies? Een visrestaurant? Dan moeten we iets origineels doen. Waarom geven we niet iets in de vorm van een vis?" Zo'n directeur is natuurlijk niet voor niks zo hoog gestegen. Die heeft zijn hele leven ook een brok crea tiviteit getoond. Goed. een houten vis dus met een quasi-zilveren kop. Een uit gezaagde kabeljauw om een spie ring op te leggen. Het woord van Bismarck heeft juist deze week elders ook zeer frequent geklon ken. Hoe was het ook weer? Elke kabeljauw is te koop. alleen de spiering verschilt. Goudvis nenkrygen aan brieven en tele foontjes meestal vrij aardig pei len, hoe bepaalde zaken vallen en hoever men zich betrokken voelt by het één of andere ge beuren. Zelfs is er een overigens nooit tot in de diepte getoetste vuistregel dat als er één lezer rea geert er minstens tien anderen van plan waren om hetzelfde te doen, de zogenaamde ijsberg-theo- Welnu: deze krant blaast zijn partij mee met bergen ingezon den brieven, wanneer zich een rei ger in de singels heeft vertoond, waarvan de herkomst onduidelijk straat autovrij dreigt te worden! of wanneer er gemorreld wordt aan de sluitingstijden van tappe rijen. Daarvan is nu weinig te mer ken. Met een enkele kribbige te lefonade was het deze week be keken. waarbij dan ook nog de verontwaardiging eerlijk over de hele schaal was uitgesmeerd. Daarmee bedoel ik dat er een da me bij was die het een schande vond dat er überhaupt iets over de affaire in de krant kwam en dat om niet precies te achter halen overwegingen als "vpro"- methoden betitelde, hetgeen zij kennelijk niet als gunstige kwali ficatie beschouwde en een meneer die meende dat wij van alles ach terhielden om de belangen van de hoge heren te dienen en die het tooh altijd al een "rechtse rot- krant" had gevonden. Enfin, de bekende kopstoten uit verschil lende hoek naar een onafhanke lijk dagblad dat nerveuse vogel tjes van velerlei gevederte ver antwoord moet voederen. Waar is de tijd gebleven dat de douane en de marechaussee de buitenlandse bladen aan de grens tegenhielden, omdat er van aller lei opruiends in stond voor Ne derlandse oogjes over gebedsgene zeressen met teveel invloed in tof- kringen? Waar is de tijd dat de minister-president, dr. Drees was dat toen. de hoofdredacteu ren bijelkaar riep om toch vooral de stormen rond de troon niet extra aan te blazen? Dat is voorbij, zoals zove le sprookjes vol balzalen, glazen muiltjes, edele prinsen en scho ne prinsessen. En dat zal de re den wel zijn. dat die brieven uit bleven van de week. Innsbrück (2) Het vermakelijkate onderdeel van deze spelen was natuurlijk ro delen. Twee tot de jaren des on derscheids gekomen heren nemen ruggelings plaats op een sleetje en storten zich de heuvel af. Het is ook één van de weinige takken van officiële winterpret, waarin de hoogbejaarde heren van het internationaal olympisch comité zich intensief met de lichaamshouding tijdens het tref fen bezighouden. Het zal iedereen bij het schaatsen of skieën een zorg zijn, of de heer Stensen of mevrouw Mittermaier nou diep of minder diep door de knieën gaat. Bij die rodelarij is dat een andere zaak met die twee op el kaar liggende heren (dames mag ook, trouwens). Ik heb het idee dat het met de kuisheid te maken heeft die bij het klimmen der ja ren een steeds prominenter plaats in het Jachtige leven van de of ficials in de blazers is gaan inne men. Men hoeft inderdaad niet permanent van dirty gedachten vervuld te zijn om bij het zien van bijgaande fotografie allereers aan een rubriek Curiosa uit Sex tant te denken. Welnu, dat gezicht van die man rechtsboven met die ogen verzaligd gesloten bevalt me niks. Het IOC heeft die hou ding (nota bene van de Russische ploeg en niet van een stel uit het decadente westen) verboden, zo genaamd omdat de bovenste man zijn benen aan de buiten kant heeft. Maar wees op uw hoede, wie een rodelaar wil slaat vindt altijd wel een been. HAN MULDER Koninklijke figuren bewegen zich als goudvissen in een kom. Zij luisteren een samenleving op, zo als de charmante diertjes in hun bescheiden ruimte op het buffet Die luister is één van de wezen lijke trekken van een monarchie. Maar daar houdt de vergelijking met de goudvissen tevens op. Immers, de vissen zijn op elk ge wenst moment te observeren en te volgen. Ook het struikje wier dat meestal onder het wateropper vlak drijft, vermag het geschub de volkje niet aan het oog te ont trekken. Dat is wat de konink lijke families in de meeste mo narchieën betreft wel eventjes anders: gemakkelijk verliest zo n monarchie haar bijna onaardse luister (niet voor niks wordt in menige staatsfilosofie het vor stengezag als van God gegeven beschouwd). Maar dankzij de klei ner wordende wereld, de groter wordende telelenzen en de dries ter wordende journalisten, wordt er geknaagd aan die luister. Wat my eigenlijk het meest verbaasd heeft bij alle informatie- geweld rond prins Bernhard, is dat het lezende, luisterende en kijkende publiek zo kalm. onver schillig bijna, reageert Dat kan met de winterspelen te maken hebben natuurlijk, maar de pre staties daar geven toch ook geen aanleiding tot grote opwinding. Krantenredacties kunnen aan de reacties die zij over nieuws bin-

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7