„Het is net als mensen die een huis willen" Soort showroom voor de veehouder ZATERDAG 14 FEBRUARI 1976 Bonda's proef boerderij; visitekaartje in Voorhout LEIDEN/VOORHOUT „Een soort showroom voor geïnteres seerde veerhouders." Zo noemt directeur W. Bonda de hyper moderne proef boerderij, die aan de Jacoba van Beierenweg in Voorhout is gebouwd. Een „all-in"-boerderij compleet met klanten van Bonda's Veevoederbureau NV te laten zien, hoe op een eigentijdse wijze de veehouderij kan worden bedreven. meer aan de ketting, maar kunnen vrij rondlopen. Die ligfooxen had den we op Bellenstein niet". Er werd dan ook ijverig gezocht naar een ge bied in de omgeving van Leiden, waar een nieuwe proefboerderij ge bouwd zou kunnen worden. In Voor luxueuze ontvangstruimten, die bedoeld is bm 6e ruim 4000 hout vlel de keuze tenslotte op een stuk grasland met een oppervlakte van ruim 27 hectare. "Bellenstein" kwam tijdens een vei ling onder de hamer en in Voorhout werd aan een nieuw onderkomen gebouwd. Dat is nu inmiddels al weer geruime tijd in bedrijf. De naam: Bonda's proefboerderij. Over de bouw is overleg gepleegd met het con sulentschap voor de Boerderijbouw in Wageningen. De nieuwste snufjes zijn in de boerderij te vinden. Een van de nieuwtjes die op nog maar heel weinig boerderijen wordt toegepast is dat in de melkstal niet gevoederd wordt. De ervaringen die Door Bram van Leeuwen Bij de foto's .Links: twee enorme voer silo's waarin het eiwitrijke en ei- witarme voedsel voor het vee is opgeslagen. Linksonder: de ruimte waar gemolken wordt. De automatische melkinstal- latie zorgt ervoor, dat de melk in de glazen stolpen te recht komt. Rechtsonder: de stal die de grootste overkap ping van Europa heeft. lenstein" in Wassenaar, waar in de loop der jaren vele duizendene bezoe kers te gast zijn geweest. In het gas tenboek zou ook de naam van Soe- harto geprijkt hebben, ware het niet dat rellen in Den Haag. een overhaaste terugkeer naar Indone sië noodzakelijk maakte. Een zilve ren schaal staat als een soort ver goeding voor het gemiste "hoge be zoek" in Voorhout te pronk. Directeur W. Bonda: "De ruimte, daarmee opgedaan zijn. zijn erg die we in Wassenaar tot onze be- gunstig. Voordeel is bijvoorbeeld dat schikking hadden was te klein ge- de koeien veel rustiger zijn worden. Elke moderne boerderij be- ze gemolken worden en dat schikt tegenwoordig over een lig- melkruimte weinig of geen x boxenstal. De koeien hoeven dan niet ruimd behoeft te worden. In d^ melkstal kunnen vele koeien tegelijk gemolken worden met een installatie die automatisch afslaat wanneer de uiers bijna leeg zijn. De melk komt met een temperatuur van 37 graden Celcius in de grote glazen bakken en wordt tijdens het transport naar de koelreservoirs in een koelbuis al in temperatuur ver laagd tot 16 gr. Voordeel daarvan is, dat er geen melk, dat te sterk van temperatuur verschilt bij elkaar komt. De melk blijft daardoor langer vers. Zodra de koeien gemolken zijn krij gen ze voedsel langs de voerhekken. Die zijn in totaal 152 meter lang en geven iedere koe ruimschoots de gelegneheid om voldoende voedsel te gebruiken. De hal is trouwens iets bijzonders: als melkstal is het de grootste overkapping van Europa. De bruikbare afmeting is 38 bij 38 meter, en er huizen zo rond de 250 koeien en kalveren. Voor de beluch ting is gekozen voor een principe dat ook in de tuinderskassen wordt toe gepast. Met behulp van een ther mostaat wordt de temperatuur bin nen zo constant mogelijk gehouden. De hal is zo gebouwd dat er hele maal rondgereden kan worden. De mest wordt met behulp van een schuivende ketting naar de gierkel- der geschoven. Directeur Bonda"We zouden natuurlijk nooit zo gebouwd hebben, wanneer we alleen maar zouden "boeren". Het is voor ons te vens een visitekaartje. Veehouders uit het hele land komen op uitnodiging van Bonda een dagje naar Voor hout om er een kijkje te nemen. Natuurlijk wordt er tijdens zo'n dag je uit" ruime aandacht besteed aan de wijze van voeren. Het veevoerderbureau Bonda. met een administratie kantoor aan de Oude Vest in Leiden, verhandelt namelijk bostel door het gehele land. Dat is een bijprodukt dat vrijkomt bij de bereiding van bier. en dat een hoge voedingswaarde heeft. Het bedrijf dat werd gesticht door de va- J der van de huidige directeuren W. en H. Bonda, herdacht dit najaar het zestigjarig bestaan. Begonnen werd in Oegstgeest. daarna volgde "Bellenstein" in Wassenaar en nu is de proefboerderij in Voorhout de grote trots van Bonda. I ragen over bezuinigingen in sociaal- cultureel werk LEIDEN Het CPN-gemeente- raadshd D. Hoeven is van plan in de eerstkomende raadsvergadering een interpellatie te houden over de bef zuinigingen in de sociaal-culturele sector in Leiden. Hij gaat daarbij uit van de brieven die B en W tot dus» ver over dit onderwerp hebben gekref gen van diverse instellingen, die o. m. vinden dat er in de gemeentelij ke begroting voor 1976 onvoldoende gezocht is naar financiële middelen voor het sociaal-cultureel werk. Het raadslid wijst erop dat er behalve over dit punt ook wel enige duide lijkheid gewenst wordt over de voor schotten die in de voorgaan de jaren zijn verstrekt. Verder brengt hij B en W in herinnering dat er verschillende interpretaties be staan van de brief die staatssecreta ris Meijer van CRM in december heeft geschreven over de acht pro- cent verhoging van de middelen ten behoeve van nieuw sociaal-cultureel werk. "Het CRM-beleid. waarop de voorstellen van de wethouder (lees: Tesselaar red.) zijn afgestemd", al dus Hoeven, "is financieel nadelig vooj de toch al niet florissante situa tie waarin het club- en buurthuis werk in Leiden zich bevindt". Hoeven zal tijdens zijn interpella tie om. vragen wat de wethouder denkt te gaan doen aan de krappe financiële situatie van de bestaan de huizen voor sociaal-cultureel werk in de komende jaren nu de 8 pro cent verhoging van CRM naar de nieuwe huizen gaat. of de wethou der niet samen met de instellingen de "aan te leggen criteria" wil on derzoeken gezien de onvergelijkbare inzichten over het sociaal-cultureel werk in de binnenstad en in de wij ken en of de wethouder niet vindt dat een eventuele verhoging van CRM in de toekomst aan de be staande Instellingen moet toekomen. Ook zal het raadslid in elk geval vragen wat de reactie van de wethou der is op de brief van de Zeven sprong (Leiden-Noord) van eind ja nuari over de gereserveerde bedra gen op de begrotingen voor 1975 en •76. Annie en ITim op Stadhuisplein: LEIDEN Annie en Wim van Putten kochten zeven maanden geleden met geld van hun ou ders een kleine woonwagen. Ze betaalden er slechts drieduizend gulden voor; de wagen was dan ook vrij slecht. Maar de wens van Annie en Wim ging in ver vulling. Ze trouwden en trokken De moeilijkheid was alleen dat er op het regionaal woonwagen kamp in Leiden eigenlijk geen plaats meer was. Het kamp telde al een flink aantal "overbezetters". Wagens die er eigenlijk niet meer bij konden maar waarvoor elders geen staanplaats beschikbaar was. En dat gaf op zichzelf al flink wat problemen. Annie en Wim mochten evenwel tijdelijk gebruik maken van het sanitair van Annie*^ zuster, die met haar gezin een "egale" staan plaats heeft. En zo ontstond de si tuatie dat zes mensen waren aan gewezen op een w.c. en een dou che. Die door öe soms bitter koude buitenlucht van de wagen waren gescheiden. Intussen staan Annie en Wim met hun wagen alweer een maand OP het Leidse Stadhuisplein. Ze zijn een van de bezetters die met hun actie uitdrukking willen ge ven aan hun ongenoegen over de miserabele omstandigheden van de woonwagenbewoners. Ze willen een staanplaats en blijven "desnoods nog tien jaar" op het .markante poein staan om hun doel te be reiken. "Want", zegt Wim, "waar moeten we anders naar toe?" De omstandigheden op het Stad huisplein vormen overigens niet be paald een verbetering ten opzichte van de situatie op het woonwagen kamp. De bezetters halen hun wa ter met jerrycans in het stadhuis en doen daar ook hun behoeften. En de brandveiligheid is inmiddels ver te zoeken. Zwanger Wim, 21 jaar oud en straatma ker van beroep, heeft in Leiden al tijd in een normaal huis gewoond; Op het woonwagenkamp woonde een groot deel van zijn familie. Vandaar fiat hij er vaak kwam en zodoende ook Annie leerde kennen "Bt heb van jongsaf aan altijd in een wagen willen wonen", verklaart Wim, "het is net zoals er mensen zijn die een flat willen of een een gezinswoning. Zo wilde ik een wa gen". Annie, 17 jaar oud, heeft haar hele leven in een wagen gewoond. Ze werd geboren in Beverwijk, trok met haar ouders heel Neder land door en belandde uiteindelijk in Leiden, fiat ze vooral in de zo mer nogal eens pleegt te verwisse len voor Velsen (N-H). Annie is sinds korte tijd zwan ger. Haar wegen is te klein om haar kind te kunnen huisvesten. Daarom willen Annie en Wim leen- bijstand hebben, om een grotere wagen te kunnen kopen. Volgens een landelijke regeling hebben ze daar recht op als ze een jaar sa menwonen. Ofschoon de gemeente Leiden daar onlangs nog de voorwaarde aan verbond fiat er dan ook een staanplaats moest zijn. Hetgeen door staatssecretaris Meijer van CRM deze week nog krachtig werd tegengesproken. De wagen van Annie en Wim is erover willen praten dan moeten ze eerst maar eens bij Annie (rechts) en Wim: als ze ons komen. een van de grootste op het Stad huisplein. Een plein waar de on eigenlijke parkeerders en de drui lerige regen gisteren een trooste loze aanblik opleverden. Een span doek met wilde tekst hing verwaterd over de balustrade van het stadhuis. De kracht was eruit. "Ik denk fiat het niet zo lang meer zal duren", zegt Wim. "Het wordt nou wel gauw opgelost. Maan dagavond is hier in het stad huis een grote vergadering. Dan komen de hoge heren om over ons te praten. En dan denk ik wel dat ze ons zullen helpen". In het andere geval is Wim stee vast van plan op het plein te blij ven. "Ik ben Leidenaar", zegt hij. "En ik heb dus recht op een plaats in Leiden. Het kan me niet sche len waar ze ons in Leiden neerzet ten, al is het op de Hooglandse Kerkgracht. Als we maar een staanplaats Krijgen Annie en Wim houden in elk ge val vast aan een woonwagen. Wim omdat hij dat prefereert boven een normale woning, Annie omdat ze niet tegen een normale woning kan. Zij zegt: "Ik heb altijd in een woonwagen gewoond. Ik weet niet beter. En ik zou niet kun nen wennen aan een woning, ik zou er aan kapot gaan. Als ik bij de Ouders van Wim kom ook, dan spring ik tegen de muren op. Ik kan daar gewoon niet langer dan een uur of anderhalf uur blijven en dan moet ik gewoon weg". Ver volgt: "Een woonwagen is heel anders. Je kan dan trekken. Je bent niet afhankelijk. En op zo'n kamp is het veel gezelliger. Je hebt be ter contact met de mensen, Je komt veel bij elkaar op bezoek. Dat heb je niet in een woning". De eerste dagen van hun verblijf op het Stadhuisplein werden Annie en Wim nogal eens geconfronteerd met mensen die in de bezetting een aantasting zagen van het alge meen maatschappelijk fatsoen. En soms ook in de woonwagenbewo ners zelf. Annie: "Er waren wel mensen die langsliepen en rotop- merkingen maakten. Maar later kwamen er veel mensen die ons begrepen en ons groot gelijk ge- "Die mensen die ons uitschelden en zo, zo van: vieze, vuile zigeu ners. die weten nergens wat van af. Want wij zijn geen zigeuners. Zigeuners komen uit Hongarije. En wij zijn ook niet vies. Als ze er over willen praten, dan moe ten ze eerst maar een6 bij ons ko men. Dat hebben we met meer mensen gehad. Die hadden er ook niks van begrepen. Maar toen we ze het allemaa hadden uitgelegd, toen begrepen ze het wel". WIM WIRTZ

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3