Geen last van ziekenhuissfeer Voorkeur voor kinderdagverblijf in eigen woonwijk Duizend keer liever thuis Wat kost de komst van baby dit jaar WINKELDIEVEN BONDSREPUBLIEK WORDEN STEEDS JONGER SUCCES VOOR VROUWEN UITGEVERIJ TV-KANARIE ZATERDAG 14 FEBRUARI 1976 PAGINA 19 Moet je als Je zwanger bent kiezen voor een thuisbevalling of een „buitenshuis"bevalling? Als er een medische indicatie aanwezig is, is het eenvoudig; het ziekenhuis. Maar als dat niet het geval is, op welke gronden wordt dan de keuze gemaakt? Met deze vraag heeft dr. P. B. Schuil zich bezig gehouden in zijn proefschrift: „De cliënt in de verloskundige hulpverlening" Uit het onderzoek blijkt dat de gemiddelde leeftijd van de vrouwen die thuis zijn bevallen, hoger ligt dan die van de vrouwen die kozen voor het ziekenhuis of het verloskundig centrum. Sociaal-eco nomisch gezien bestaat er weinig verschil bussen de drie categorieën geënqueteende vrouwen. Wel zijn er duidelijke verschillen wat betreft woonruimte. De vrouwen die thuis zijn bevallen, wonen vrijwel alle maal in een eengezinshuis. Thuisbe vallingen op flats komen praktisch niet voor. Opvallend was dat de groep vrouwen die in het ziekenhuis was bevallen zich tijdens de bevalling minder veilig had gevoeld dan de vrouwen die thuis waren bevallen. Een opmerkelijk gegeven. Dr. Schuil: „Misschien dat de narigheid die je in een ziekenhuis nou eenmaal meemaakt daarbij een rol speelt. Zwanger zijn is uiteindelijk niet hetzelfde als ziek zijn". Toch is het aantal thuisbevallingen de laatste jaren hard achteruitge gaan. Als redenen hiervoor noemt Schuil o.a. het feit dat de kraamzorg thuis duurder is gewor den en er daardoor voor particulier verzekerden weinig verschil meer bestaat tassen een thuisbevalling en een klinische bevalling. Daarnaast is de ziekenhuisbevalling ook zonder medische indicatie voor ziekenfonds verzekerden betaalbaar geworden Als tweede factor noemt hij het aantrekken van meer bevallingen door de ziekenhuizen die daarmee enerzijds aan de opleidingseisen van het verplegend personeel konden voldoen en tegelijkertijd een aantal leegstaande bedden konden vullen. Ook de medische indicatie wordt tegenwoordig veel ruimer en gemak kelijker gehanteerd dan vroeger. Bovendien zijn er veel huisartsen en vroedvrouwen die hun bevallingen graag in een ziekenhuis centralise ren. Voor hen betekent dat een besparing van tijd en moeite. Dr. Schuil: „In de verloskundige zorg zdjn er erg veel mensen die beweren: thuisbevallingen, ddar is in deze tijd geen plaats meer voor. Ik geloof dat men erg moet oppas sen met het afschaffen van thuis bevallingen We hebben daar in Nederland een perfekte organisatie voor opgebouwd. En als je al gaat praten over de instelling van verloskundige centra als alternatief voor de kraamafde- lingen in ziekenhuizen, moet je ook aandacht besteden aan de mening van de kraamvrouw. Wat vindt zik belangrijk. Mijns inziens gebeurt dat veel te weinig". Rini Maas-van Balen (31) heeft een dochter van vier en kreeg er kortgeleden een zoon bij. Thuis. „Mij krijgen ze daar de deur niet meer voor uit. Duizend keer liever thuis dan in het ziekenhuis." Ze weet waar ze over praat. De vorige keer moest ze op medische indicatie naar het ziekenhuis. „Ik was hypernerveus. Je hoorde andere vrouwen steeds over allerlei zware, moeilijke bevallingen die zij zelf of hun vriendinnen hebben meege maakt." „Deze keer heb ik meteen aan de huisarts gevraagd of het thuis kon. Een hoop mensen begrijpen dat niet. Hoe ze mij in die maanden niet gevraagd hebben: mens, waar om wil je in godsnaam thuis bevallen? Stel Je voor dat er wat gebeurt. Ze maken je er gewoon bang mee." "Je krijgt dan 'n lijstje met dingen die je in huis moet halen voor de bevalling, een zeiltje, een Tcraamma- tras. navelbandjes en dat soort spullen. Toen ik 's avonds laat voelde dat het bijna zover was hebben we de dokter gebeld en die is meteen gekomen. Hij heeft zijn spullen op mijn toilettafel neergezet en is op de bank gaan liggen tot mijn man hem om twee uur wekte." „De troep, dat valt ontzettend mee. Mensen hebben daar vaak zulke rare ideeën over. Wat er vuil is. doe je na de bevalling gewoon in een grote vuilniszak. Ik had geen spetje op mijn beddegoed." ..Ik vond het thuis veel gezelliger. Een uur na de bevalling zat ik al met mijn man op bed koffie te drinken. De eerste dagen daarna helpt de kraamverzorgster je met de baby en het huishouden tot je het zelf weer aan kan. .Het enige waar ik eigenlijk een beetje huiverig voor ben geweest, is dat mijn dochter wakker zou worden. Ze heeft die nacht gelukkig geslapen als een roos. Kan je nagaan hoe kalm die bevalling is verlopen." „Ik geloof dat een hoop vrouwen er helemaal niet van op de hoogte zijn hoe makkelijk het is om thuis te bevallen. Ik kan me absoluut niet voorstellen dat iemand voor een klinische bevalling kiest als dat, medisch gezien, niet nodig is." Marja Smulders—Broekveld (30) kreeg eind vorig jaar haar eerste kind, een dochter. Ze is op medische indicatie in het ziekenhuis bevallen, „maar zelfs al was alles goed geweest, dan had ik toch voor het ziekenhuis gekozen. Heel gek eigen lijk want normaal gesproken heb ik een echte dokters- en ziekenhuis vrees. In dit geval denk je echter: als er iets mis gaat. heb je alles bij de hand. Zuiver uit veiligheidsover wegingen. Daarbij komt, als je thuis bevalt zit je zelf met die troep. Mijn man is vreselijk netjes en had toch al een wat sceptische houding. Nou, dat werkt bepaald niet mee om te zeggen, we doen het lekker thuis. „En het idee van een vreemde in je huis. die eerste dagen na de bevalling, vind ik niet prettig. Ik wil me thuis met alles bemoeien, dat zou ik niet makkelijk aan een ander kunnn overlaten. in het ziekenhuis lag ik alleen, de twee andere bedden in de kamer waren niet bezet. Dat heeft als voordeel dat je de baby overdag gewoon bij je kunt houden. Aan de andere kant, je hebt na zo'n geboorte toch wel veel emoties, die Je, buiten de bezoekuren, met niemand kunt bepraten". „Die ziekenhuissfeer, daar heb ik helemaal geen last van gehad. De eerste dagen na de bevalling was ik toch erg teruggetrokken. Ik ben de gang niet op geweest of zo. Ik had zo'n gevoel van: het ziekenhuisperso neel zorgt overal wel voor. Het is een beetje de verantwoordelijkheid afschuiven natuurlijk. De baby hoorde toen nog niet zo bij me". BONN Steeds meer Jonge ren voegen zich bij het gilde der winkeldieven in de Westduitse Bondsrepubliek. Ze werken indi vidueel of in groepjes, stelen kritiekloos dan wel volgens be paalde systemen en trucs. Vol gens het Duitse vrouwenblad Freundin is op het ogenblik een van elke drie winkeldieven ionger dan veertien jaar. In '63 werden ruim zesendertig- honderd jongens en bijna dui zend meisjes op winkeldiefstal betrapt. Cijfers van 1973 spreken van ruim zeventienduizend gens en ruim zevenduizend meis jes, wat neerkomt op een toe name in aantal van bijna vijf honderd procent bij de jongens en ongeveer zevenhonderd pro cent bij de meisjes. Dutse psy chologen vinden dat de waren huizen zelf in niet onbelangrijke mate aan deze ontwikkeling schuldig zijn: "Alles nodigt uit tot toegrijpen en meenemen. Er is geen duidelijke barrière die de diefstal in de weg staat en het afschrikkingsmechanis me in werking stelt". PARIJS Toen Parijse femi nisten ruim drie jaar geleden hun eigen uitgeverij oprichtten voorspelden pessimisten dat de onderneming hoogstens één sei zoen zou leven. Tegen die ver wachtingen in is de uitgeverij voorspoedig gegroeid. Men heeft tot nu toe 'n kleine dertig boe ken van vrouwelijke auteurs uit gegeven. Tweederde van deze uit gaven is bovendien in vertaling naar het buitenland verkocht. Voor 1976 vermeld het program ma drie tot vier nieuwe publika- ties per maand, aldus maand blad Marie Claire. Per dag komen er acht tot tien manuscripten binnen die door een groep medewerksters worden gelezen en bediscussieerd. Als een manuscript wordt uitgeko zen wordt de schrijfster inge schakeld bij het kiezen van vormgeving, lettertype en om slag van het boek. Sinds twee jaar hoort bij de uitgeverij een speciale boekhandel voor vrou wen waar niet alleen gekocht maar ook gelezen en gediscus sieerd kan worden. Het meest- verkochte boek dat tot nu toe is uitgegeven (en dat tevoren door drie andere uitgevers werd ge weigerd) is "Hosto Blues" van Victoria Thérame dat "een re quisitoir tegen de geneeskunde" wordt genoemd. Dagverblijven, verbonden aan een bedrijf zijn beduidend minder populair. Motieven voor deze voorkeur zijn vooral de handhaving van het kontakt met de eigen woonomgeving en het vermijden van extra vervoersproblemen. Dit is een van de conclusies uit het rapport „Vrouwen met kinderen en werken buitenshuis", dat onderdeel is van een groot onderzoek vorig jaar naar de opvattingen van Nederland se vrouwen over de problemen van het buitenshuis werken. Vijfen?e.stig procent van de onder vraagde vrouwen (zowel werkende als niet-werkende) vindt dat een kind beslist niet Y°°r zijn derde naar een kinderdagverblijf kan. De helft van de werkende vrouwen en een Iets groter deel van de niet- Wat missen kinderen in zo'n dag- leeftijdsgenootjes. Meer dan de helft de werkende en 90 procent werkende vrouwen is van mening verblijf? „Aandacht en warmte van van de vrouwen uit de twee groepen niet-werkende vrouwen he kinderdagverblijf uitsluitend de ouders", zegt ongeveer zestig meent dat er veel meer kinderdag- Wie „echt kleine" kinderen heeft, „een oplossing voor moeilijke procent uit beide categorieën. Acht verblijven moeten komen, gevallen" is. Iets meer dan dertig van de tien ondervraagden is het procent vindt de kinderopvang ermee eens dat een kinderdagver- Hoort de moeder van het kind dat overdag ideaal. blijf het kind de mogelijkheid biedt nog niet naar school kan thuis te om aansluiting te vinden met blijven? Hiermee is 78 procent van moet zo lang thuis blijven. Een kind beneden de vier Jaar mag overdag niet aan een vreemde worden overgelaten, denkt iets meer dan de helft uit beide groepen. Het grootste deel van de niet-wer kende vrouwen vindt dat de moeder eerst moet proberen het kind overdag bij familie of vrienden onder te brengen. Als dat niet lukt kan men altijd nog een dagverblijf zoeken. Vooral jonge vrouwen die positief staan tegenover het kinderdagver blijf en er gebruik van maken, zouden blij zijn met betere voorzieningen in de centra zelf. Meer dan de helft van het totaal aantal vrouwen vindt dat de kosten van kinderopvang aftrekbaar moe ten zijn van de belastingen. Goede kinderdagverblijven onder deskundige leiding kunnen bijdragen tot een evenwichtige ontwikkeling van een kind. Werd het voor ziekenfondsverzeker den al vorig jaar januari goedkoper om een kind ter wereld te brengen, vanaf 1 januari 1976 is dit nu ook het geval voor particulier verzeker den. Tot die datum kreeg deze groep alleen de kosten vergoed als er een niet-normale bevalling werd ver wacht en de arts opname in het ziekenhuis noodzakelijk vond (medi sche indicatie). Was dat niet het geval dan was de vergoeding voor een bevalling bij de meeste verzekeringsmaatschappijen niet ho ger dan zon 200 tot 300 gulden. De rest, en dat kon oplopen tot boven de 2000 gulden, betaalde men zelf. Uw verzekering ook? Deze nieuwe regeling ls naar schatting door zo'n 5 pet van de verzekeringsmaatschappijen echter niet overgenomen. Hebt u nog geen bericht ontvangen, vraag uw maat schappij er dan naar. Dat voorkomt tenminste teleurstellingen. De nieuwe regeling voor de particulier verzekerden en de aangepaste bedragen voor 1976 voor degenen die in het ziekenfonds zitten zijn in bijgaand schema verwerkt. Eigen bijdrage Nog enkele opmerkingen: De particulier verzekerde betaalde tot 1 januari 1976 voor een bevalling op medische indicatie geen cent. Vanaf 1 januari betaalt men gedurende 10 dagen een eigen bijdrage van 40 gulden per dag. Heeft de particulier verzekerde vijf maanden voor de bevalling om een kraamverzorgster gevraagd en kan de kruisvereniging niemand „leveren", dan krijgt men van de verzekeringsmaatschappij voor een particuliere hulp een vergoeding van 60 gulden per dae Tot een maximum van 600 gulden. Die hulp moet dan echter wel gediplomeerd zijn. De ziekenfondsverzekerde krijgt voor een gediplomeerde verpleeghulp die niet via een kruisvereniging komt. een vergoeding van 550 gulden. Hulp vragen Hebben de kruisverenigingen geen kraamverzorgsters beschikbaar en moet men op een gediplomeerde particuliere free-lance hulp uit. dan zijn hiervoor bemiddelingsbureaus. Ook nu weer tijdig (enkele maanden van tevoren) om hulp vragen De kosten bedragen voor tien uur per dag zo'n 97 gulden per dag. Moet bij de bevalling worden geassisteerd dan kost dat nog eens 97 gulden extra. Dergelijke bureaus zijn in Zuid-Hol land o.a. gevestigd Baljuwweg 16, Zwijndrecht, tel.: 078-27936. Deiilerweg 6, Wassenaar. tel 01751-14334 PARIJS "Titi is op weg om een wereldberoemde vedette te wor den*. voorspelt weekblad Elle. Titi is een populair Frans t v.-figuurtje, een kleine kanarie die voortdurend be laagd wordt door 'n slechtgehumeur de zwartwitte kat Titi-grammofoon platen worden bij tienduizenden ver kocht. De kanarie is bovendien de held in een campagne ter beveili ging van kinderen op de winter sportpistes. en de mascotte van de Parijse brandweer. Honderdvijftig firma's exploiteren de beeltenis van Titi op commerciële basis: op T- shirts, reistassen, sleutelhangers, pla- cemats en allerlei huishoudelijke ge bruiksvoorwerpen. SAMENSTELLING HENRIETTE V.D. HOEVEN

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19