Imponerend vlaggeschip van Peugeot: de 604 Ook flit jaar weer vele nieuwe auto's Van eerste gedachte tot eerste produkt duurt zo'n vier jaar Als je zonder blikken of blozen een serie kleinemodellen op de markt durft te zetten, waarvan de goedkoopste nog altijd ruim boven de 28 mille ligt, dan moet je van goede huize komen. Of in Europa Mercedes-Benz heten. Met de presentatie van de nieuwe typen in de 200 D - 280 E serie is het programma met negen typen uitgebreid. Maar de vraag naar de bestaande typen is nog wel zo groot, dat het bij Mercedes verantwoord wordt geacht de beide series voorlopig parallel te laten lo pen. Waarschijnlijk tot het najaar. Dan zullen alleen nog de nu ge lanceerde typen worden ge produceerd die dan wel tien procent hoger in prijs liggen, maar volgens de fabriek ook heel wat meer technische ba gage meevoeren. Zoals een verbeterde dakconstructie,een onderhoudsvrije vooras, een uitlaat van langere leven sduur, een sterk verfraaid in terieur, een nieuwe tweet- rapshoofdremcilinder en een verder ontwikkelde veilig- heidsstuurkolomDe 250- uitvoering kreeg zelfs een nieuwe krachtbron ,de23 liter zes cilinder motor met 129 DIN-pk. En nog zo het één en ander. Uiterlijk is de nieuwe serie herkenbaar aan de ronde koplampen (200-250) en de breedstraler koplampen van de 280-serie. Succesvol Maar ondanks al die techni sche verfijningdie vergroting van het comfort en de verbete ring van de beveiliging blijft het toch telkens weer verras sen, dat de commerciële filoso fie van Mercedes-Benz zó suc cesvol kan zijn. Talrijke mer ken vinden het bijna gênant om te moeten vertellen, dat hun modellen weer enkele honderden guldens' duurder zijn geworden. De topmensen puzzelen en piekeren zich suf om hun laagste lijstaanvoer der maar zo goedkoop moge lijk te houden. Zo niet Mercedes-Benz. Daar staan de duizendjes in fikse aantallen op de prijskaartjes. Maar dat heeft geen invloed op de afzet. Heinz Schmidt, die in de raad van bestuur van het concern zit, kon rustig heel op timistisch doen bij de intro ductie van de nieuwe midden klassers. Hij voorziet een ople ving in de automarkt. En dat nadat het afgelopen jaar al zo goed was. Hij was dik tevreden. Er wer den in 1975 niet minder dan 350.000 personenauto's door Mercedes-Benz verkocht en 229300 bedrijfswagens. Dat laatste was een record. De to tale omzet bereikte voor de eer ste maal in de geschiedenis van Daimler-Benz een dikke 20 miljard)!). Dat was even twintig procent meer dan een jaar tevoren. En daarmee heeft dit autocon cern zich bovenaan genesteld in West-Europa. Met Volkswa gen als tweede 18 miljard) en Fiat derde (143 miljard). Maar Mercedes heeft geen kleine autootjes Voorsprong Daimler-Benz (ruim 122.000 werknemers) heeft in de afge lopenjaar als een van de wein ige fabrieken ook geen werk tijdverkorting gehad en daardoor een flinke voor sprong op de concurrenten kunnen nemen. Vorig jaar bijvoorbeeld had Volkswagen nog 123 miljoen uren produk- tieverlies doordat er minder werd gewerkt. Daimler-Benz hoopt dit jaar 360.000 personenauto 's en 230.000 vrachtwagens te pro ducerenAangezien nog steeds met levertijden moet worden gewerkt is elke geproduceerde wagen ook een verkochte! Ongeveer 45 procent van de to tale personenautoproduktie is diesel. Veruit de belangrijkste exportmarkt is Amerika (ruim 45.000 in 1975). Daarna volgt Zweden met 13-800 een heden. Nederland nam vorig jaar de zevende plaats in met 9.600 auto's. Wat de export van vrachtwa gens betreft staat Iran boven aan meer dan 15.000 wagens). Er zit een merkwaardig groot verschil in, want Frankrijk als tweede neemt nog geen tien duizend vrachtwagens af, terwijl Nederland met zijn 7.000 wagens de derde plaats bereikt Neem een doodgewone Simca- bestelauto, verlaag het middelste gedeelte van de vloer een dikke tien centimeter en je hebt een wa gentje, waarin je met nog wat ex tra voorzieningen een minder- valide medemens met zijn invali dewagentje heel handig en prettig kunt vervoeren. Het klinkt erg simpel, maar zó eenvoudig is het natuurlijk niet. Want toen een klant bij Auto Bierman in Voorhout binnen stapte met de vraag hem een wa gen te leveren, waarin hij zijn in valide vrouw zonder al te veel moeite zou kunnen vervoeren, zat men compleet met de handen in het haar. Natuurlijk kan je een invalide in vrijwel elke auto meenemen, maar dat gaat dan in haast alle ge vallen gepaard met veel tillen en dragen, wat voor niemand een pretje is. En auto's waarin de inva lide mét zijn wagentje kan parke ren, zijn schaars op de markt en dan nog erg duur. Voor een technicus als de heer Hulscher van Auto Bierman een heerlijke kluif om de tanden in te zetten. Het heeft hem een fiks aan tal grijze haren gekost, maar de oplossing is even eenvoudig als goed. Hij is uitgegaan van een stand aard Simca-bestelauto, de zoge naamde 1100 vf 2. Te koop voor nog geen 8300 gulden. Van die wa gen heeft hij zoals gezegd het mid den van de laadvloer verlaagd. Zo'n centimeter of veertien. Net voldoende om een invalidewa gentje zonder problemen te kun nen laden en net niet diep genoeg om moeilijkheden met het onder stel te krijgen. Dan zijn er natuur lijk "glijbanen" (oprijlanen) nodig om ervoor te zorgen, dat de inva lide zijn wagentje gemakkelijk de bestelauto kan binnenrijden. En tenslotte moet er een stevige ver grendeling zijn. Het uitdokteren van dat ding heeft nog de meeste hoofdbrekens gekost. De oplos sing was niet goedkoop, een vlieg tuigvergrendeling. Maar voor zo'n duizend gulden kan men het inva lidewagentje nu muurvast vast zetten. Dan kan men nog op maat gesne den ruiten voor en opzij krijgen. "Maar ach, geen auto is hetzelfde. Ze moeten toch stuk voor stuk aan de behoefte worden aangepast", vertelde de heer Bierman. Zoals het in de Voorhoutse showroom stond was het aangepaste beste- 1 autootje (met automatische ver snellingsbak) te koop voor onge veer vijftien mille. Natuurlijk, dat is nog een stevig bedrag, maar de man, die destijds zo moeizaam met zijn invalide vrouw op stap kon dankt nog de hemel, dat hij eens zo'n bedrag heeft uitgetrokken. En zijn vrouw is gelukkig, dat ze nu eens kan uit gaan met haar onmisbare wa gentje bij haar. Er zijn meer enthousiasten. De heer Bierman is nog steeds ver bluft over de belangstelling, die voor zijn omgebouwde bestelwa gen bestaat. En dat, terwijl hij er niet mee aan de openbare weg timmert, omdat hij een te grote vraag toch niet zou kunnen beantwoorden. Maar degenen die met het probleem worstelen, we ten hem wel te vinden. De zakenman, die bijvoorbeeld dertigduizend jaarlijkse kilome ters comfortabel in een Peugeot 604 wil overbruggen, moet er re kening mee houden, dat hij al leen al aan benzine zo'n vieren- halfduizend gulden kwijt is. Want hij moet niet alleen bij aanschaffing 29.050) maar ook in het gebruik stevig betalen voor dat grote brok prestige, dat Peugeot naast comfort en een macht aan technisch vernuft in deze imposante, meesterlijke wagen heeft gestopt. De Fransen hebben de afgelopen tijd een "yloot" prestigewagens op het publiek losgelaten. Im mers, alle Franse merken lieten een nieuw vlaggeschip uitvaren. Citroen kwam met een Prestige-versie van de CX. Re nault zette zijn 30 TS op de weg Misschien in afmetingen wat minder indrukwekkend, maar wel met de ruimen vol originele technische hoogstandjes. De zwaarste troef - van Peugeot werd de 604, een kolos van 1455 kilo, waarin een rustige en soe pele zes cilinder krachtbron met een inhoud van 2664 cc en een vermogen van 136 DIN-pk werd geplaatst. Deze Peugeot is uiter lijk de minst opvallende van de drie Franse prestige-objecten. Vrij strak gestyleerd, een vorm geving, die aan Mercedes doet denken. Maar wel indrukwek kend in zijn eenvoud. Uitermate geraffineerd gecomponeerd met een vrij lage gordellijn, veel gla soppervlak, een kolossale kof ferruimte en met de inmiddels al bekende zware bumpers, die verre van mooi zijn maar wel een fiks stootje kunnen verdragen. De batterij rechthoekige lampen in het front geven de wagen van voren een apart cachet. De smaakvolle eenvoud, die het uiterlijk kenmerkt, vindt men ook terug in de royale cabine. Met natuurlijk voldoende ruimte voor vijf volwassenen. Die hebben alle gelegenheid om zich uiterst behaaglijk in de voortreffelijke stoelen en ban ken te nestelen en zo gewenst het moede hoofd te vleien tegen de standaard ingebouwde nek- steunen. Het robuuste dashboard met uiter aard een uitgebreide informatie - inclusief een toerenteller - straalt distinctie uit. Alleen jammer, dat de knopjes, waar mee de portierramen elektrisch geopend en gesloten worden, zo diep weg in de console op de tunnel zitten. Ergens in het midden van die knopjesgalerij zit dan nog het knopje voor de verwarming van de achterruit Men moet wel erg goed opletten anders heeft men het verkeerde knopje te grazen En daar het al lemaal zo ver weg zit is het na tuurlijk niet gemakkelijk dan ook nog een oogje op de weg te houden. Te midden van al het raffinement van deze Peugeot zijn het de kleinigheden, die ons opvallen. Een monteur uit de Peugeot- garage kon echter maar niet be grijpen, dat wij in het begin weer wat moeilijkheden hadden met de versnellingen. De niet- vergrendelde achteruit zit na melijk heel dicht op de vierde versnelling. En de eerste en tweede versnelling kunnen al leen worden bereikt door het wegdrukken van een stevige veer. Als men niet exact scha kelt, zit men prompt fout. Maar dat kon iemand, die niet anders dan Peugeot gewend is, niet be grijpen. En dat is weer wel ge makkelijk te begrijpen. Trouwens, in het begin hebben wij ook moeilijkheden gehad met het starten. In de wagen, die wij een week ter beschikking had den, zat geen instructieboekje. Gelukkig maar, nu hadden we een geldig excuus. Want als het er wel in had gelegen, zouden we toch niet hebben opgezocht hoe moest worden gestart. Dus had den we het dan ook fout gedaan. Want bij een normale automati sche choke verwacht je een normale procedure. Maar dat geldt kennelijk alleen voor nor male auto's En de Peugeot 604 is geen normale auto. Bij het starten moet het gaspedaal volledig worden inge trapt. Het is maar een weet. Dan heeft men geen moeilijkheden meer. Dan gaat het verder net als bij ons gesmeerd. Nu we toch aan het mopperen zijn mogen we wel meteen doorgaan rru. ruitenwisser De con structeurs hebben één wisser- blad niet voldoende gevonden. Daarom ht 1 "ren ze er twee vlak naast elkaar gezet. En we vinden één zo'n voor onze ogen wappe rend ding al zo vervelend. Laat kaar steeds heen en weer mar cheren. Neen, bepaald geen ge lukkige oplossing, al vegen ze de ruit natuurlijk wel brand schoon. Maar dat zijn zo wel de enige schoonheidsfoutjes aan dit Franse autotechnische mees terwerkje. We hebben er heerlijk in gestuurd niet in het minst door de perfect functionerende stuurbekrachtiging, die het ma noeuvreren ondanks de 4.52 m lengte en de 1.77 m breedte heel simpel maakt. Hoewel de draai- cirkel van zo'n kolos aan de royale kant blijft. We zeiden het al eerder, dat er on der de motorkap een sterke en soepele zes cilinder motor schuil gaat, die de wagen moeiteloos in amper tien seconden naar een snelheid van 100 kilometer per uur tilt, die de snelheidsmeter heel gemakkelijk tot in de buurt van de 180 kilometer jaagt, maar in de verschillende versnellin gen voldoende ruimte overlaat tot rustig handelen. Geen ner veuze dribbelaar maar een rus tige krachtpatser, waarop men kan vei rtrouwen. ïmmen, vering en ophanging zijn aan dit geweld zc aangepast, dat een rr ïuximum aan comfort wordt 1 verkregen anneer ve dan all les nog eens bij elkaar optellen. dan komen we tot de conclusie dat dit Franse merk e en wagen heeft geprodu- ceerd die door zijn stijlvolle eenvou id klasse verraadt, die door ti ïchnische perfectie voor royaal comfort z< argt en die door zijn afmetingen behaaglijke ruimte garandeert. Maar voor dit uitzonderlijk prettige gemak moet men flink betalen. En dan betaalt men er nog een stukje prestige bij ook. De ontwikkelingstijd van een nieuw produkt wordt in de auto wereld over het algemeen op vier jaar gesteld. Die (lange) tijd ligt er volgens de fabrikanten tussen het moment, dat voor de eerste maal aan een nieuw model wordt gedacht en het feestelijke ogen blik, dat de eerste kant en klaar van de band rolt. Op dat gegeven voortbordurend komen we tot de ontdekking, dat alle echte nieuwe wagens, die nu met veel pracht en praal aan het publiek worden getoond, vruch ten zijn van een denkproces, dat zich royaal voor de energiecrisis heeft afgespeeld. En toen werd nog geen rekening gehouden met een duidelijk vergrote vraag naar kleiner, lichter en goedko per. Dat laatste vooral in verband met het energieverbruik. Nu geldt dit alleen voor echt- nieuwe auto's. Wagens dus, die van top tot teen op de tekentafel zijn ontwikkeld. En dan zijn er niet zo verschrikkelijk veel. Vaak zijn als "nieuw" aangekondigde modellen variaties op oude the ma's. De wijzigingen zijn soms wel ingrijpend, maar men blijft uitgaan van reeds bestaande mo dellen. En in dat geval ligt de ontwikkelingstijd natuurlijk heel wat korter. Dan kan men ook reeds hebben gereageerd op de ietwat gewijzigde verhoudingen na de waarschuwing van de ener giecrisis. Het echte antwoord moet echter nog komen. Maar een zichzelf respecterende autowereld is voortdurend in beweging, is steeds bezig novitei ten uit te broeden. Of het nu he lemaal nieuw is of een drastische wijziging, er is altijd een fikse in vestering mee gemoeid en het is niet eenvoudig eenmaal op gang gebrachte processen stop te zet ten. Daarom waren er vorig jaar veel min of meer nieuwe perso nenauto's: voor de verkiezing van de auto van het jaar kwamen niet minder dan dertien modellen in aanmerking. En het ziet er naar uit, dat er dit jaar nauwelijks minder nieuwtjes te melden zullen zijn. Dat leert een rondgang langs de verschillende merken. Mercedes-Benz heeft het spits al afgebeten. Het be kende Duitse merk introdu ceerde vorige maand een nieuwe serie zogenaamde kleine wagens (typen 200 D tot en met 280 E) in Zuid-Frankrijk. De autojourna listen mochten er heel even mee rondrijden. Maar wel met een wit gejaste monteur naast zich. Op de helft van deze maand worden deze wagens, die in prijs variëren van 28.304 tot 39.672 gulden in de showrooms verwacht. Tegen het einde van het jaar zal Mercedes waarschijnlijk extra aandacht opeisen met een nieuwe zes cilinder (2,5 liter motor met benzine-injectie). Nu we toch in West-Duitsland zijn: even langs bij BMW in München. Dat men daar de modellen van de 3-serie tussen de achterlichten een zwarte plaat heeft opge plakt, mag dan aardig zijn voor degenen, die zich wat hebben ge stoten aan het weinig genuan ceerde achterkantje van die over igens zo voortreffelijke wagens, maar het is verder van onderge schikt belang. Belangrijker is, dat men in de Beierse hoofdstad schijnt te werken aan coupé- driedeurs-uitvoering van de 3-serie en een nieuw sportwa genmodel. Dat kunnen modellen worden, waaraan de liefhebbers het hart kunnen warmen. Van München naar Wolfsburg, waar het hoofdkwartier van Volkswagen is gevestigd. En dus tegenwoordig ook de plaats, waar Voor Audi beslissingen worden genomen. Het ziet er naar uit, dat deze dochteronderneming van VW op de helft van dit jaar met een vervanger van de Audi 100 zal komen, die dan 120 zal worden genoemd. Met een twee liter mo tor als krachtbron. Voorts zou voor de 80-serie in de loop van dit jaar een aantal ingrijpende ver anderingen, vooral wat het uiter lijk betreft, op stapel staan. Sinds de Passat van Volkswagen op de markt is, is de populariteit van die Audi 80 sterk teruggelopen. Men zal door wijzigingen wat nieuw leven in die brouwerij wil len brengen. Het autonieuws uit West-Duitsland wordt tenslotte volledig gemaakt door de komst van weer een nieuwe Porsche (928). De ware liefhebbers zullen hem waar schijnlijk pas tegen het einde van het jaar welkom kunnen heten. Op een wel heel ander vlak ligt de Fiesta, die Ford in augustus zal lanceren. Het wordt het kleinste model van de Westduitse Ford fabrieken. Ook Opel heeft zo'n "mini" op stapel staan, maar of Zoophet oog lijkt het een Renault 5.maar het is de eerste "14". die in de nieuwe fabriek in Douai (W ^Frankrijk) van de band is gelopen. Een gezinsauto met een vijfde deur en voorwielaandrijving. Het fiscaal vermogen in Frankrijk bedraagt 7 CV. die ook al dit jaar te water zal kunnen worden gelaten moet nog worden afgewacht. Na de uitgebrachte grote Franse auto's vorig jaar (de Renault 20 en de 604 van Peugeot) zullen er wat kleinere modellen op de markt komen. Wellicht al na de fa- brieksvakantie zal Renault met het type 14 uitkomen. De eerste foto's zijn reeds verschenen. In Douai staat een fabriek, die nog maar net een jaar draait. In hoofdzaak maakt Renault daar nu de vijfjes, maar de eerste "veertien" is daar ook van de band gekomen. Deze 14 vervangt geen bestaand model, het is een aanvulling op het huidige Renault-gamma. Of er ook nog een "negen" zal komen moet al evenzeer worden afgewacht. De Renault 4 Safari, die men in middels bij de dealers kan zien, hebben wij twee weken geleden "een vrolijke versie van een sto koud model" genoemd. Erg leuk, maar natuurlijk niet écht nieuw. Renault schijnt er overigens ook over te denken een Gordini- uitvoering van de Renault 5 te gaan uitbrengen. Bij Chrysler France en Citroën schijnt men hard te dokteren aan resp. de opvolger van de Simca 1000 en een sterk gewijzigde Ami. Veel is daar nog niet over uitge lekt In Italië komt Alfa Romeo met een coupé-versie van de Alfasud met een 1300 cc motor. Fiat is bezig met een combi-uitvoering van het 126 model, die Giardiera zou gaan heten. Ook zou er een 131 Rallye op komst zijn. Vrij zeker is, dat de dochteronderneming van Fiat - Lancia - zeer spoedig met het model Gamma op de markt zal komen. Het is een luxueuze auto met een vier- cilinder motor. De Britse autofabrikant British Leyland, die nog niet zo lang ge leden met veel trompetgeschal de Princess ten doop heeft gehou den (in deze contreien, elders reed de auto al) zal dit jaar vol gens de verwachting ook nog een nieuwe Rover-versie op de weg zetten. En als alles gaat, zoals men denkt, dan zal er ook heel wat aan de mini worden veran derd. Maar dan zijn we er nog niet. In Spanje bijvoorbeeld werkt Seat volgens de gegevens aan de sportcoupé, de 1200 Sport. In de Oosteuropese landen verschijnt een nieuwe stationcar van de Russische Lad a en een nieuw model van Skoda. Uit Oost- Duitsland is nu eindelijk een viertakt Wartburg te verwachten. Uit Japan komen waarschijnlijk een drie-deurs sportcoupé van de Toyota Carina/Celica en de Cherry II van Datsun. Zeker ko men de Celeste van Mitsubishi (een coupé) en een 1200-versie van de Lancer. Tenslotte nog een snufje vader lands autonieuws. Niet meer dan een snufje Want het is triest voor DA F. maar de middenklas ser, die de Eindhovense fabriek eens hoopte te introduceren zal als een nieuwe Volvo de wereld ingaan. Met charters wordt de internationale autopers vol gende week woensdag naar Go thenburg in Zweden gevlogen. Daar houdt Volvo een perscon ferentie, waarop "een belang rijke toevoeging aan de be staande Volvo-range zal worden gepresenteerd". Volgens de verwachting en de uitgelekte gegevens een modern gesty- leerde wagen met een 1400 cc motor, die in ons land te zijner tijd zo'n achttien mille zal gaan kosten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17