sessii&E&db Carlos en stoutste stunt IATERDAG 14 FEBRUARI 1976 PAOTNA 15 De Opec heeft voor een organisatie van zo groot belang een erg bescheiden kantoor in Wenen. Het beslaat de eerste twee verdiepingen van een modern blok van beton en glas, dat een in de oorlog ontstaan gat opvult tussen de grillige Habsburger praal rondom. Je kan het gebouw binnen komen via drie liften of langs twee trappenhuizen, die uitkomen bij de receptie op de eerste verdieping. Volgens voor schrift van de brandweer moet elk trappenhuis op de eerste verdieping zo'n zware rode stalen dein- hebben waarmee ze ook de waterdichte compartimenten van een schip afsluiten. Als Je eenmaal op die eerste verdieping bent kijk Je tegen een wand van melkglas, die van vloer tot plafond reikt en zie je een glazen schuifdeur, die naar de receptieruimte voert. Van die receptie uit lopen gangen naar links en rechts. Links liggen de kantoorlokalen, rechts de vergaderzaal. Op die vriesoohtend van 21 december waren er niet veel Door Colin Smith Observer-cJienst journalisten die de twee jaarlijkse conferentie van de Organisatie van Olie Producerende en Exporterende landen bijwoonden. Twee correspon denten van persbureaus Sidney Weiland van Reuter en iemand van Associated Pres®.. stonden binnen bij de lift te praten. Buiten bij de deur stond nog een Amerikaanse verslaggever, Ron Taggiasco van Business Week. Sporttassen Een groepje Jonge mensen drie of vier van hen met een donker uiterlijk en' ook een met een Baskische baret en een open witte regenjas over een leren jack kwam naar de deur. Ze vroegen aan Taggiasoo of de vergadering nog aan de gang was. Toen liepen ze langs Weiland en zijn collega bij de lift en namen de trap, die hen direct tegenover de receptieruimte bracht. Het viel de journalisten op dat ze allemaal een Adidas sporttas droegen. Een van hen was een klein vrouwtje in een jak met een bontkraagje. Verder droeg ze een wollen grijze skimuts zo strak over haar hoofd, dat je niets van haar haren zag. Een van de mannen was klein en donker. Hij had een grote bontmuts op. Weiland vond ze er een beetje raar uitzien Op de eerste verdieping hielden twee politiemannen de wacht: de inspec teurs Janda en Tichler. Ze waren in burger en hadden alle twee een automatisch pistool in een holster onder hun jasje. Inspecteur Josef Janda is een beer van een vent. Zijn collega Anton Tichler is een kleine zestiger. Tichler zou aan het eind van het Jaar met pensioen gaan en was van plan dan een lange vakantie in het Midden-Oosten te nemen. Maar die zondag was hij in gedachten bij een korter tripje: 's middags zou hij met zijn vrouw per auto naar Zwitser land gaan voor de kerstdagen. Toen de jongelui met de sporttassen de trap op kwamen, had hij nog maar een uur en twintig minuten voor de boeg. Handen omhoog Edith Heller deed haar best om wakker te blijven. De lange blonde receptioniste had het die zaterdag avond laat gemaakt. Er flitste een lichtje aan op het schakelbord van de telefoon. „Goede morgen, met de Opec", antwoordde ze. In de seconde, dat ze de telefoon beantwoordde keek ze even niet naar de glazen deur. Toen ze haar blik weer daarheen wendde stonden er twee jonge mannen. De ene had een Baskische baret en een leren jak, de andere droeg een grote bontmuts. Dïe in het leren jasje had een klein machinegeweer, de andere trok een pistool en vroeg: „Waar is de vergaderzaal?" In een flits zag ze inspecteur Tichler bij de lift staan met zijn handen omhoog. Toen begonnen ze te schieten. Carlos, de overal gezochte terroristenleider. In de vier volgende minuten werden drie mensen gedood, twee door het terroristenmeisje en de derde door de jongeman met de baret, die zich kort daarna bekend zou maken als Carlos. Edith' Heller vond hem wel een knappe Jongen, een beetje gezet maar niet dik en hij had bruin krulhaar. Onder zijn leren jasje droeg hij een grijze trui met een V-hals en daaronder weer de lichtblauwe coltrui, waarvan hij soms met plezier zegt, dat hij die van dr. George Habash heeft gekregen, de leider van het onverzoenlijke Volksfront voor de Bevrijding van Palestina. Een stuk of zes mensen zaten of stonden op dat moment in de receptiehal. De meesten waren delegatieleden, die even uit de vergaderzaal waren weggewipt om een praatje te maken en een sigaret te roken. Nu zaten ze weggedoken achter de zwart leren bank en de stoelen bij de muur. Een diplomaat gebaarde de onthutste Edith Heller, die nog steeds naar de schietende man met het wapen staarde, om zich te laten vallen. Dat deed ze en ze nam daarbij met haar linkerhand de telefoon mee. Met bewonderens waardige moed draaide ze de politie. „Hier is de Opec, ze staan hier overal te schieten..." „Met WIE zei u?", vroeg een ongelovige stem aan de andere kant. Souvenir „De Opec, Opec, dit is Opec!" Er werd hevig geschoten. Ze moest over het lawaai heen schreeuwen. Haar luide stem trok de aandacht van een van de terroristen. Hij boog zich over het bureau met het pistool in de hand, richtte het op het hoofd van het meisje en toen veranderde ghij heel eventjes van.richting en schoot. De kogel sloeg recht door de telefoon in de grond. Daarna schoot hij nog een door de hoorn op het schakelbord en door de schakelkast zelf. (Juffrouw Heller heeft die doorzeefde telefoonhoorn nu thuis, als souvenir) Anton Tichler was het eerst aan de beurt om gedood te worden. Bij de Oostenrijkse politie leren ze een judogreep, waarmee een sterke en gezonde kerel, die snel is en lef heeft, soms iemand kan ontwape nen, die een geweer of een machinepistool op hem richt. Voor iemand van zestig deed Tichler het niet eens zo gek. Hij greep de loop van het Beretta-machinepistool van Carlos en wist hem dat bijna te ontwringen voor de verraste terro rist hem van zich afduwde en de receptieruimte binnenrende. Tichler had toen waarschijnlijk door, dat hij er bijzonder slecht opstond en probeerde te ontsnappen met een van de liften, waar al een koffiemeisje met haar wagentje in stond. Ze was uit de keuken gevlucht toen ze het schieten hoorde. Ze stond in die lift en keek Tichler in z'n gezicht. Toen hij de lift binnenstapte stond ineens het terroristenmeisje, dat hem met Carlos had zien worstelen, achter hem en vroeg in het Engels: ,3ent u van de politie?". tweederangs gangsterfilm: het meis je duwde het lijk van de politieman verder in de lift en stuurde die naar de parterre. Toen hij daar werd gevonden zat zijn pistool nog in de holster. Er was niet mee geschoten. De volgende, die eraan zou gaan was de lange lijfwacht van de olieminister van Irak, Ala Hassan Saeed Al Khafari, 27 jaar oud. De lui op het kantoor kenden hem als meneer Hassan. De veiligheidsoffi cier van Opec, een zekere Nial, ook uit Irak, die kennelijk zelf geen wapen had, zegt dat hij Hassan door de gang zag rennen terwijl hij van onder zijn jasje een pistool trok. Wat er daarna precies gebeurde is niet helemaal duidelijk. In elk geval begon hij met het meisje te worstelen, dat net Tichler had doodgeschoten. Hij greep de hand met het pistool in een poging haar te ontwapenen en trok haar met bont afgezette grijze Jak aan de rechterkant naar beneden. Toen zij zag dat ze aan de verliezende hand was. trok het meisje met haar linker hand een ttteede pistool uit haar broekriem en doodde de Irakees met een enkel schot, dat via zijn elleboog door zijn hoofd ging. Gedurende de onderhandelingen over de gijzelaars maakte ze daarvoor later op de dag haar excuses aan de Iraakse zaakgelastig de. maar legde uit dat ze niet anders kon, omdat Hassan had geprobeerd haar te ontwapenen) Op de grond Carlos kreeg inmiddels inspecteur Janda bij diens arm te pakken en rende met hem de gang door, onderwü'l met zijn machinepistool naar het plafond schietend. Een van Carlos' bendeleden was al in de vergaderzaal en had de olieministers en hun delegaties onder bedreiging van een pistool gedwongen op de grond te gaan liggen. Op dat ogenblik was het voor de terroristen het belangrijkst om de gang vrij te krijgen en dat deden ze door zo veel mogelijk lawaai te maken en toor iedereen, die niet in de vergaderzaal was, de zijvertrekken binnen te duwen. Toen hij zich op die manier van Janda had ontdaan was de volgende stap van Carlos om de kamer te onderzoeken direct naast de verga derzaal links op de nu donkere gang. Daar kwam hij oog in oog met een lid van de Libische delegatie, Tousef Ismirli, een hoge amibtenaar, vader van twee kinde- Ismirli keek de gewapende overval ler even aan en greep toen diens machinepistool zo stevig, dat hij erin slaagde 't meteen uit z'n hand te trekken. Een ogenblik had Carlos zijn wapen alleen nog maar bij de schouderriem, die naar zijn pols was afgegleden.De terrorist deed een graai naar het machinepistool met zijn linkerhand en trok tegelijk met zijn rechter een pistool uit zijn broekriem. Toen hij zag dat hij verloor draaide de Libiër zich om. De eerste twee 9 mm kogels troffen hem in de rechterschouder en dat had als effect, dat hij rondtolde, waardoor hij weer met z'n gezicht naar Carlos kwam te staan. De terrorist schoot nog drie keer: twee keer in z'n lichaam en een keer door zijn keel. Libiërs Naderhand betuigde Carlos zoals zijn vrouwelijke kameraad dat had gedaan over de Irakees zijn spijt voor het feit, dat hij een Libiër had gedood en dat mocht ook wel want bij minstens een gelegenheid gaf hij de indruk, dat de Libiërs zijn opdrachtgevers waren voor de overval op de Opeo. Toen hij zich in Tripoli, de laatste stopplaats op hun zwerftocht per vliegtuig, aan iets ergerde, barstte hij tegen de Oostenrijkse gezagvoerder uit: „Mijn God, hoe kan ik voor deze mensen werken! Ze weten niet hoe ze iets moeten aanpakken!" Er is meer bewijs. De terroristen waren het laatst gezien toen ze in een politiewagen het vliegveld van Algiers verlieten: een week later kwam het bericht, dat ze terug waren in Libië, waar een van hen in een ziekenhuis werd opgenomen, en een paar dagen later verklaarde een ontevreden en onbegrijpelijk onvoor zichtig lid van de Libische regering tegenover David Martin, onze Afrika-correspondent, botweg dat president Gadaffi de hele zaak had georganiseerd. Toen de terroristen de receptie binnenkwamen was de instinctmati ge reactie van inspecteur Janda om zijn pistool te trekken, maar toen hij de machinepistolen zag wist hij dat hij kansloos was. Nu daoht hij aan twee dingen: meer hulp zien te krijgen en -zijn pistool zien kwijt te raken. Hij vroeg aan een secretares se, die zich onder een bureau had verscholen, hoe hij een btiitenlijntje op de telefoon kon krijgen en verstopte gelijktijdig zijn pistool met holster in een van de bureauladen. Het telefonisch alarm van Janda, dat op een band werd opgenomen, kwam binnen om tien seconden voor kwart voor twaalf. De politieman gaf zijn boodschap nuchter, zoals de dienstregeling voorschrijft „Inspec teur Janda, afdeling 1", zei hij. „Overval op Opec. Er wordt geschoten met machinepistolen". Op dat bandje kan Je de schoten horen, waarmee op de achtergrond de Libiër werd gedood. Een paar seconden later kreeg de politie een tweede alarm, dat uitging van Eddie Hinterecker, een chauf feur van de Opec, die in de oorlog op een Duitse duikboot had gevaren en krijgsgevangene was geweest in Amerika. Hij was in de postkamer aan de andere kant van het gebouw toen hij bij de vergaderzaal hoorde schieten. Toen hij de gang inrende sloegen een paar kogels naast hem in de muur. Hij ging snel een kantoortje rechts binnen en vroeg daar een meisje om de politie te bellen. Daarop schoot hij met een paar collega's pijlsnel de gang over naar een ander vertrek, vanwaar zij hoopten door de ramen naar de straat te kunnen klimmen. Vrouwenstem Maar dat ging niet, want het Gangsterfilm Tichler zei van ja en begon zijn handen omhoog te steken. Terwijl hij dat deed richtte het meisje zorgvuldig en schoot hem van anderhalve meter achter in z'n nek, precies onder de lijn van zijn haar. De politieman zakte stervend in de lift in elkaar. Het meisje trok de dodelijk verschrikte koffiejuffrouw naar buiten en die rende wat ze kon om zich te versohuilen onder het burea/u van Edith Heller, die daar zat samen met een ander koffie meisje. En toen was het net een Eén van de Opec-terroristen wordt na de overval gewond weggedragen. Opeogebouw heeft air-conditioning en Je hebt een speciale sleutel no dig om de ramen te openen. Ze begonnen de twee deuren te barricaderen met stoelen en kasten. Zo waren daar net mee klaar of van buiten klonk een vrouwenstem, die hen gelastte naar buiten te ko men of anders zou er worden gescho ten. Ze kropen stilletjes naar de lin kerkant van de deur. Opnieuw kre gen ze bevel open te doen. Hinter ecker herinnert zich hoe stom verbaasd hij was dat het een vrou wenstem was. Tien seconden nadat ze voor het laatst had geroepen drongen twee kogels door de deur. Hierop riep de chauffeur, die het best Engels sprak, luid dat ze naar bui ten zouden komen maar eerst de bar ricade moesten opruimen. De vrou welijke terrorist liet hen door de gang naar de vergaderzaal lopen. Ze kwamen langs het zieltogende lichaam van Hassan. De politie identificeerde het meis je als Gabrielle Kröcher-Tiedeman, een 24-jarig lid van de Westduitse anarchistengroep Baader-Meinhof. Ze was een van de vijf veroordeelde terroristen, die in maart 1975 wer den uitgewisseld voor' de ontvoerde politious Peter Lorenz in West Ber lijn. Bontmuts In de vergaderzaal zitten de olie ministers in alfabetische volgorde voor kleine vlaggen van hun land, rond een ovale tafel. Toen de ter roristen de trap op kwamen was Irak aan het woord. Chief M.O. Feyide van Nigeria, de secretaris-generaal van de organi satie, die aan de korte kant van de tafel zit. noteerde terloops dat een lid van de Libische delegatie zijn plaats verliet: die zou wel even de natuur zijn loop laten hebben. Zo als hij verwachtte ging de deur even later weer open en kwam de Libi sche gedelegeerde terug, maar om onverklaarbare reden droeg hij nu opeens een grote bontmuts. Maar dat was die Libiër helemaal niet, nee toch? Want deze man had een pistool 111 zijn hand, dat hij naar het plafond richtte en vijf keer af schoot. Grizelda Carey, de Jonge Engelse secretaresse van Chief Feyide, zorg de voor de microfooninstallatie en zag net als haar baas de man met de bontmuts binnenkomen. Yamani Iedereen lag ineens op de grond, ook sjeik Ahmed Zaki Yamani, de olieminister van Saoedi-Arabië, de meest bekende in de vergaderzaal. "We hoorden plotseling schoten" vertelde hij. "Ik keek om naar de deur en zag twee gemaskerde man nen met pistolen. De andere gede legeerden en ik doken onder de con ferentietafel om dekking te zoeken. Toen hoorden wij een van de terro risten in het Arabisch met een bui tenlands accent zeggen: "Yoessef, leg die bom hier neer Een ande re stem vroeg in het Engels: "Heb Je Yamani ontdekt?" De olieminis ter van Gabon keek me vol mede leven aan. "Een van de gewapende mannen nam nauwkeurig onze gezichten op en toen hij mij aankeek groette hij spottend en zei tegen zijn collega's dat ik daar was De Engelse secretaresse hoorde dat er nog meer mensen werden bin nengebracht. Er klonk een beve1: "Neer op de grond, neer!" Dat waren Edith Heller en de koffiemeis- jes. Het toneel dat de receptioniste zag toen ze de vergaderzaal binnen kwam was zo onverwacht dat ze even dacht dat iedereen dood was. Langzaam begon ze zich te reali seren, dat het niet de bedoeling van de terroristen was om er een massa slachting van te maken, tenminste niet direct. Toen begon in de gang het schieten opnieuw. Iemand schreeuwde iets, maar ze konden door al het lawaai niet horen wat. Er klonk een lichte ontploffing, am per harder dan de andere geluiden. Eddie Hinterecker, de chauffeur die vlak bij de deur van de zaal lag, begreep het beste wat er aan de hand was. Het geschreeuw kwam van de terrorist Klein, die gebukt stond in de deur van een vertrek dat uitzag op de receptie. Hij schoot op de po litie, die bovenaan de trap was ver schenen. Elke keer als hij ophield met schieten om een nieuw maga zijn in zijn machinepistool te zet ten riep hij: "Eruit! Of iedereen gaat eraan!" Toen zag Hinterecker dat de ter rorist met zijn tanden de veiligheids- pin uit een handgranaat trok en die de gang inslingerde. Hij gooide in het wilde weg en de kleine granaat kwam tegen de muur vijf meter ver der. viel op de grond en ontplofte. Klein, die zich op de grond liet val len, bofte dat de muren bijna alle scherven opvingen. Spoedbericht De politie reageerde zeer snel op de overval. De eersten, die het ge bouw uitkwamen en werkelijk iets hadden gezien van wat er was ee- beurd, waren Sidney Weiland - van Reuter, en zijn Amerikaanse collega. Ze waren beiden de trap opgestormd toen het schieten begon. De Ameri kaan deed de stalen branddeur open en zag een schim van iemand, die aan het schieten was. Een paar seconden na kwart voor elf Engelse tijd ratelden op kran tenredacties over de hele wereld de telex: "Spoedbericht Wenen 21 dec. er zijn schoten van machinepistolen gehoord uit het kantoor van de or ganisatie van Olie Exporterende Lan den (OPEC) toen de olieministers vanmorgen in vergadering waren, Reuter" Toen de Journalisten terugkwa men was er al een peloton comman dotroepen van de politie met stalen helmen, kogelvrije vesten en UZI- machinepistolen. De commando's wisten niet, dat de OPEC-ministers in het gebouw ver gaderden, het enige dat ze gehoord hadden was dat er daarbinnen was geschoten. Drie man renden de trap op. vooraan Kurt Leopolder, een 52- Jarige veteraan van de "Wehr- macht,". De drie zagen dat de branddeur boven aan de trap op een kier stond. De Irakees lag verderop tus sen de glazen schuifdeur. Toen Leopolder hem omdraaide en zag, dat hij stervende was, werd er van de gang uit op hem geschoten Hij zag de schim van een man met een snor klein. Hij liet zich val len. stak de neus van zijn UZI tus sen de glazen deuren en schoot te- Leopolder hoorde een gil en de terrorist hield op met schieten Gijzelaars Hij greep zijn kans, schoof de deu ren open en rende over de gang naar een inham bij de receptie. Terwiil hij dat deed opende Klein of mis schien een andere terrorist die hem te hulp was gesneld opnieuw het vuur en de politieman liep een pijn lijke vleeswond op in z'n achter werk. Hij zat bijna zonder munitie en zijn collega's moesten hem nieuwe ko gelhouders toegooien van boven aan de trap. Hij leunde tegen de muur met die pijn en was niet in swat om snel genoeg terug te gaan naar vanwaar hij was gekomen. Hij kon wel dekkingsvuur geven voor iedere collega, die er zin in had om hem gezelschap te komen hou den. Maar op dat ogenblik schreeuwde Klein: "Iedereen gaat eraan!" En omdat ze niemand in de receptie ruimte zagen waren de politieman nen ervan overtuigd dat de elf olie ministers stevig in handen van de bende waren. Het was een pat-stelling. Na een vuurgevecht van twintig minuten hadden zes terroristen zeventig gij zelaars gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15