„De organisatie is waardeloos" DIANNE: „BETER KON IK NIET" Protest Nederlandse ploegleiding EERSTE RONDE SPELREGELWEDSTRIJD Medailleverdeling ZATERDAG 14 FEBRUARI 1976 PAGINA 1! Mittelmaier bijna derde IJshockey Het Roemeense ijs- hockeyteam is in Innsbruck tijdens de Olympische Spelen winnaar ge worden van de b-groep. De Roeme nen wonnen gisteren met 4-3 van Zwitserland. Roemenië behaalde in vijf wedstrijden acht punten. Oos tenrijk, Joegoslavië en Japan ver overden 6 punten, Zwitserland kwam tot een totaal van vier punten en Bulgarije bleef op nul punten staan. VOORHOUT De zeventienjari ge Marjan Mens van de Voorhoutse handbalvereniging Bax Foreholte is uitgenodigd voor het spelen van se lectiewedstrijden van Jong Oranje volgende week woensdag in tie Ca- tharijnehal in Utrecht. Deze wed strijden worden gespeeld in het ka der van de voorbereiding op het we reldkampioenschap zaalhandbal voor Junioren in lMii INNSBRUCK Het protest dat de Nederlandse ploegleiding gistermid dag na de 1500 m bij hoofdscheids- rechter Viktor Kapitonov indiende zall door de Internationale Schaats- Unie in behandeling worden geno men. Het protest is gericht tegen het niet op tijd op de hoogte bren gen van de veranderde paarindeling op de mijl, waardoor Piet Kleine te laat aan de start verscheen. Gisteravond overhandigde chef de mission Bram Leeuwenhoek een be drag van 20 Zwitserse francs (onge veer 18 gulden) aan een vertegen woordiger van die ISU. Dit geld moet bij het indienen van een pro test volgens de reglementen worden gestort. "Ergens is het sop de kool niet meer waard. Maar we zien het meer als een principiële zaak. We mo gen toch wel tenminste als eis stel len dat de organisatie van olympi sche wedstrijden perfect is". Leeu wenhoek wisselde na de loting voor de tien kilometer via een vrouwe lijke tolk nog eens van gedachte met Kapitonov, door de chef de mission eerder beschuldigd van "onhebbe lijk gedrag". „Hij heeft me nog eens zijn visie op de zaak gegeven. Maar hij blijft er op hameren dat het dweilen na elk zesde paar was aangekondigd. Dat wisten wij ook wel. Hij komt niet tot de kern van de zaak, het niet bekendmaken van de wijzigingen in de startlijst". De man, die onder meer tot taak heeft de rijders op tijid te waar schuwen, is ploegleider Jan Bus- scher. "Ik ben me er niet van be wust een fout te hebben gemaakt. Daar ben ik keihard van overtuigd', zei hij. "Om half tien, op zich al laat, hoorden we dat Koeppae en Martello niet mee zouden doen. Daar door zou Kleine naar de dertiende rit opschuiven, nog steeds na de tweede dweilpauze dus. Van andere wijzigingen zijn we nooit officieel op de hoogte gebracht. We hadden voor Piet als prikpunt het brommen van de machine genomen. Op de andere ritten hebben we niet zo gelet. De zaak is'dat ze de wijzingingen offi cieel aan de coach* hadden moeten doorgeven. Dat is niet gebeurd". En geen nieuwe startlijst gemaakt en ■niemand heeft mij iets gezegd. Het is een waardeloze organisatie. On derlinge clubwedstrijden in Heeren veen zitten beter dn elkaar dan het Olympisch toernooi, sorry dat ik het moet zeggen". Piet Kleine zou zich kort voor zijn rit in de kleedkamer melden. Ruim op tijd. want eerst zou de baan nog worden schoongemaakt. Zo had de ploegleiding hem doorgege ven, en die kan het weten. Alles klopte. Kleine had de accu tot hoog spanning opgeladen en wandelde op zijn gemak de gang in, op zoek naar de kleedkamer om zijn schaat sen op te halen. Zich nauwelijks van zijn omgeving bewust. Totdat de zorgvuldig opgekweekte ooncen- tratiebel uiteenspatte. Zomaar, in eens. Alles gebeurde tegelijk. Aan alle kanten werd a^n hem getrok ken. Masseur Meyer ink riep met overslaande stem: "Je moet naar de baan, Piet, Ze wachten op Je". Niet begrijpend griste Kleine zijn schaatsen weg en rende naar bui ten, waar tegenstander Franz Krien- bühl kleumend al 6 minuten op het startschot wachtte. Het leek een eeu gouden plak INNSBURCK Het sceelde uit eindelijk slechts één fractie van een seconde of Rosa MÜitrtetaiaier had een unieke prestatie geleverd. 12/1100 van een seconde kwam de Duitse winnares van de afdaling en de slalom tekort om ook de reuze slalom met goud te bekronen. Het zilver van Mittelmaier werd echter niet als een nederlaag gezien. Niet door Rosi, niet door de 40.000 toe schouwers, die het parcours op de Axamer Lizum omzoomden en ook niet door de officials van de West duitse skibond. De laatste dag van het alpine skiën bij de dames leverde eén com plete verrassing op. Rosi Mittelmai er was de grote favoriete. Als mo gelijke winnaressen van het goud werden ook Marie-Therese Naciig, Lise Marie Morerod, Danielle Deber- nard en Monika Kaserer genoemd. Maar niemand had rekening gehou den met de Canadese Kathy Kreiner, die de twijfelachtige eer genoot om op het 1525 meter (hoogteverschil 485 meter) lange parcours een richt- tijd neer te zetten. Haar startnum mer 1 werd het geluksgetal op vrij dag de dertiende februari. Op haar tijd van 1.29.13 beten alle favorieten zich stuk. Rosi Mittelmaier leek suc ces te hebben toen zij bij de ttfd- controle halverwege sneller was dan de Canadese, maar de laatste me ters naar de eindstreep gingen voor de Westduitse niet snel genoeg: 1.29.25. Toch viel er^ets te vieren in het Westduitse kamp. De Olympische Spelen gelden dit jaar ook als we reldkampioenschappen en Rosi Mit telmaier, die dus al wereldkampioe ne was op de afdaling en slalom, greep door haar tweede plaats in de reuzeslalom ook de titel in de com binatie (afdaling en reuzeslalom). KUNSTRIJDEN-DAMES 1. Dorothy Hamill <Vst) plaatsctffer 9. 193,80 punten; 2. Dianne de Leeuw (Ned) 20 190.24 3. Christine Errath (Odl) 28 188,16; 4. Anett Poetszch (Odl) 33 187,42; 5. Isabel de Navarre <Wdl) 59 182.42; 6. Wendy Burge (Vst) 63 182,14; 7. Susanne Driano (Ita) 63 181,62; 8. Linda Fratianne (Vst) 67 181,86; 9. Lynn Nightingale (Can) 67 181,72; 10. Dagmar Lurz (Wdl) 92 178,04. SCHAATSEN 1500 meter heren: 1. Jan Egil Sborholt (Noo) 1.59-38, 2. Joeri Kondakov (Sov) 1.59-97. 3. Hans van Helden (Ned) 2.00.87, 4. Sergej Rjabev (Sov) 2.02.15, 5. Dan Carroll (Vst) 2.02.26, 6. Piet Kleine (Ned) 2.02.28, 7. Eric Heiden (Vst) 2.0240, 8. Colin Coates (Aus) 2.03.34, 9-Klaus Wunderlich (Odl) 2.03.41, 10. Olavi Koeppae (Fin) 2.03.69. SKIËN Reuzeslalom - dames 1. Cathy Kreinier (Can) 1.29.13; 2. Rosi Mittermaier (Wdl), 1-29.25; 3. Daniëlle Debernard (Fra) 1.29.95; 4. Lise-Marie Morerod (Zwi) 1.30.44; 5. Marie-Therèse Nadig (Zwi) 1.30.44 6. Monika Kaserer (Oos) 1.30.49. De uitslag van de combinatie skiën dames is: 1. Rosi Mittermaier (Wdl) 0,84 pnt, 2. Daniëlle Debernard'(Fra) 29,22 pnt., 3. Hanny Wenzel (Lie), 46,00 pnt., 4. Cindy Nelson (Vst) 66,28 pnt-, 5- Ursula Konzett (Lie) 81,13 pnt., 6. Dagmar Kuzmanova (Tsj) 89,74 pnt. Leen Pfrommer uit zijn misnoegen over de organisatorische nationale scheidsrechter Henny Roos (links). wigheid te duren, voordat Kleine zijn laatste veter had dichtgeknoopt en zich- bij starter Spinka had ge meld. Van de concentratie was niet veel meer over. Het Olympische di ploma (zesde in 2.02,28) had voor hem op dat moment geen waarde. Boos beende Kleine na zijn rit weg. Steeds denkend aan de medaille, die hij misschien had kunnen pakken. Hans van Helden had voor de twee de maal in het Olympisch schaats toernooi brons veroverd. De stem ming van Hans v. Helden was na 1500 meter heel anders dan na de vijf kilometer, toen hij zich zwaar benadeeld voelde en da-t ook hart grondig aan iedereen liet merken. "Ik moet hoe langer hoe harder lachen om die Oostenrijkers. Zulke stommeriken heb ik nog nooit mee gemaakt. Het is gewoon lachwek kend. Ik heb me er eerder geërgerd, maar nu niet meer". Van Helden gaf grif toe dat Stor- holt en Kondakov schitterend werk hadden geleverd. "Dat was klas- sel zonder meer. Al moet ik wel zeg- gang van zaken bij de inter- gen dat zij zich op mij konden rich ten. Het is dit jaar nog nooit an dersom geweest. Maar al moet ik twee spelen meemaken, eens zal het lukken om goud te pakken". De Fries zei verder: "Je weet niet hoe fijn ik het vind om op zo'n hoog niveau mee te mogen doen. Het is toch wat als je die evolutie op schaatsgebied bij kunt houden. En- je kunt zeggen wat je wilt over de begeleiding van de trainers. Je moet het tenslotte toch zelf doen". Selectieduels met speelster Bax Foreholte INNSBRUCK De Amerikaanse kunstrijdster Dorothy Hamill heeft gisteravond tijdens de Winterspelen in Innsbruck de gouden medaille ge wonnen bij het kunstrijden voor da mes. De Nederlandse kampioene Dianne de Leeuw kreeg zilver en het brons was voor de Oostduiitse Chris tine Errath. Dorothy Hamill deed al in 1967 mee aan kunstrijwedstrijden. Haar eerste succes was het behalen van de Ame rikaanse n-ieuwelingentitel in 1969. Dorothy Hamill heeft nog nimmer een internationale titel kunnen ver overen. De laatste twee jaar eindigde zij tijdens de strijd om het wereld kampioenschap als tweede ondanks de beste kür-presenitaitfie van alle deel neemsters. Vorig seizoen werd zij nog afgetroefd door haar semd-landgeno- te Dianne de Leeuw (Colorado Springs). De kür van de groenogige Ameri kaanse, op een Italiaanse polka en een Russische dans, was niet uitge sproken moeilijk van inhoud, maar maakte wel een zeer harmonische indruk. De in een paars pakje rijdende Do rothy Hamill is nog een van de weinigen doe geen drievoudige spron gen in haar vrije oefening heeft ver werkt. Zij maakte trouwens über haupt weinig hoogstandjes (twaalf in vier minuten). Het hoge tempo en de muzikaliteit brachten haar echter van de juryleden eensgezind negen keer 5,9. Voor de sportieve waarde werd 8 keer 5,8 en eenmaal 5,9 gegeven, (door haar landgenote Yvonne Mcgowan). Als beloning to verden de vele fans van Dorothy Ha mill een ware 'bloemenzee op de ijs vloer. MAANDAG 16 FEBRUARI: Organisatie: COVS afd. Leiden en omstreken i.s.m. Leidsch/Alphens Dagblad AANVANG 19.15 UUR In de kantine van Altior, gelegen aan de Langeraarseweg te Ter Aar, de wed strijden tussen Alphia, v.v. Koudekerk, Iduna, Altior, Woubrugge, Kickers '69. In de kantine van Abbenes, gelegen aan de Voortslaan te Abbenes, de wed strijden tussen: Noordwijk, Abbenes, Liser Boys, DOSR en Rijpwetering. In de kantine van Valken '68. Gelegen aan de Duifzaklaan te Valkenburg (Z.H.) de wedstrijden tussen: Warmunda, MVKV, Teylingen, Valken '68 en UDO. In de kantine van Meerburg. Gelegen aan de Laan van ,,de Goede Herder" (zij- laan van de Hoge Rijndijk te Zoeterwoude, de wedstrijden tussen: MMO, 2 SVOW, Meerburg, Weteringse Boys, DOCOS. Z In de kantine van ASC. Gelegen aan de Kempenaerstraat te Oegstgeest, de 2 wedstrijden tussen: VTL, UVS, Roodenburg, Leiden, ASC. 2 TOEGANG GRATIS! Dianne de Leeuw, Dorothy tiammül en Christine Errath tijdens de huldiging. Dianne de Leeuw, die als laatste startte, veroverde zilver, met een ge degen kür, die nochtans in twee delen uiteenviel. Het le gedeelte verliep wonder boven wonder vrijwel vlek keloos en zelfs de drievoudige toe loop kwam er zonder mankeren uit. In het tweede part deden twee fou tjes de waardering iets naar beneden brengen. Een dubbele lutz werd een anderhalve lute en bij een dubbele axel kwam de aanvankelijk zeer ge spannen Dianne de Leeuw op beide voeten neer. De 20-jarige pupil van Doug Chapman kreeg uiteindelijk voor haar sportieve waarde vijfmaal 5,8 en vier keer 5,7. Voor de artis tieke waarde kreeg Dianne de Leeuw zeven keer 5,8 en tweemaal 5,7. Er kon na afloop zowel bij Chapman als bij de kunstrijdster zelf een voor zichtig glimlachje van af. Het zilver was in ieder geval veilig gesteld, een aardige entree toch voor het toekoms tige ijsrevuewerk. „Do you speak dutch", was een van de vragen die de verzamelde Amerikaanse pers aan Dianne de Leeuw stelde nadat zij en Dorothy Hamill eindelijk aan de voorschrif ten voor de dopingcontrole hadden kunnen voldoen. Het was trouwens toch een complete Amerikaanse be doening daar in kamer 12 van het ijsstadion, waar vrijwel alle. inter- dacht te hebben aan goud. „Je weet het pas als het voorbij is", sprak zij wijsgerig. „Ik was erg blij dat de triple deze keer lukite. Ik heb mijn best gedaan, meer kon ik niet ge- Het twintigjarige meisje uit Para mount zal nog deelnemen aan het komende toernooi om het wereld kampioenschap in Gothenburg. Daarna maakt zij het overstapje naar de professionele ijsrevue. Op de Olympische ijsvloer moet zij zich be wust zijn geweest van de met argus ogen toekijkende „big bosses" uit de beroepswereld. „Ik weet nog niet naar wel gezelschap ik ga", zei Dianne de Leeuw. „Het doet er eigen lijk ook niet zoveel toe, dat ik zilver heb gewonnen in plaats van brons. Het hangt van je persoonlijkheid af of Je geschikt bent voor het pro fessionele werk". Trainer Doug Chapman zei nog eens ten overvloede: „Er is nog geen con tract getekend. Absoluut niet Wij hebben wel contact gehad, maar wie eigenlijk niet van de deelneemsters? Zij zijn toch allemaal goed". Volgens Chapman had Dianne de Leeuw niet te veel onder druk gestaan de laat ste dagen. „Het is natuurlijk moeilijk te lachen als Je weet, dat er zo veel voor je op het spel staat. Maar don derdag is zij er toch even tussenuit geweest. Na de oohtendtraiining voel de zij zich vrij ongelukkig, omdat het niet wilde lukken". INNSBRUCK De verdeling van Finland a 4 0 de medailles na d le tiende dag van Zwitserland 2 I de Olympische Winterspelen in Inns Oostenrijk 1 2 bruck (met achtereenvolgens goud. Canada 1 1 zilver en brons) ziet er als volgt uit: Groot Brittannië 0 0 Nederland 0 2 2 Sovjet Unie 12 6 8 Italië 0 1 1 Oost-Duitsland 6 4 6 Frankrijk 0 0 1 Verenigde Staten 3 3 4 Liechtenstein 0 0 1 West-Duitéland 2 5 1 Zweden 0 0 1 views na het kunstrijden plaaits von den. Zo meldde, Dorothy Hamill dat zij tranen in haar ogen had gekeregen toen zij de Amerikaanse vlag van de hoogste mast had zien hangen en het volkslied had gehoord. Deze me dedeling deed haar vragen stellende landgenoten breed uit lachen. Dianne de Leeuw, die geen zin had om in het Nederlands vragen te be antwoorden, zei niet naar de andere deelneemsters te hebben gekeken. „Dan kom je misschien extra onder druk te staan". De zilveren medaille- winnares zei verder tevoren nog ge- Basketbal Voor de basketbalcom petitie zijn gisteren in de degrada tiepoule van de eredivisie da/mes twee wedstrijden gespeeld. Wilskrach versloeg met 75-62 Deltalloyd en DED klopte Jolly Jumpers: 50-49. Rosi Mittermaier.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11