leiden door smaak van het publiek Museumdirecties kunnen zich niet laten vandaag... ...en gisteren toegelicht /RflOIQl programma Le Bistro 'Geld steken in 'n Appel is een gok' De Margriet modeshow komt ook in üw woonplaats FILMGALA A. W. A. BOSCHLOO (37): LEIDS HOOGLERAAR KUNSTGESCHIEDENIS VRIJDAG 13 FEBRUARI 1976 PAGIS* 3 LEIDEN „Of ik Karei Appel als een groot kunstenaar be schouw? Ik vind hem in elk geval een belangrijk kunstenaar. Karei Appel heeft heel duidelijk een eigen visie. De uitroep 'Ik rotzooi maar wat aan' is gewoon een kreet geweest om de mensen uit hun tent te lokken. Hoe het werk van Appel later ook beoordeeld zal worden, als verschijnsel zal hij altijd be langrijk blijven. Datzelfde geldt voor een schilder als Picasso ook. Picasso zal door zijn oorspronkelijkheid nooit in het ver geetboek raken. Zijn belangrijkheid ligt in de reactie op wat vóór hem aan de gang was. Overigens is de waardering voor een kunstenaar sterk aan tijd ge bonden. Wanneer u nu uw geld in het werk van Appel wilt be leggen is dat zonder meer een gok. Elk kunstwerk heeft welis waar een eigen waarde, die zeer moeilijk is te taxeren, maar daarnaast ook een marktwaarde. En deze waarde hangt uiteraard sterk af van de smaak van het publiek. De enige mogelijkheid om een bepaald kunstwerk op zijn eigen waarde te schatten is de vergelijking met ander werk uit dezelfde periodeAls u bijvoor beeld een Rembrandt zou kunnen krijgen dan zit u gegarandeerd goed". Door Pieter C. Rosier Aan het woord is de pasbenoemde Leicse hoogleraar kunstgeschiedenis dr. A. W. A. Boschloo, die zijn kale kamer in het tegenover de Pieters kerk gelegen Prentenkabinet nog maar enkele dagen geleden heeft betrokken. Prof. Boschloo lang, slank en vlot maar zakelijk formu lerend lijkt nog jonger dan zijn geboortedatum «22 december 1938) aangeeft. De gloed van de Toscaan- se zon accentueert zijn sportieve uiterlijk. De nieuwe hoogleraar, die in het Friese Heerenveen werd ge boren en aan de Groninger Univer siteit afstudeerde, is namelijk bijna tien jaar lang verbonden geweest aan het Interuniversitair Kunsthis torisch Instituut in Florence, eerst als wetenschappelijk medewerker en sinds vorig jaar als directeur. Waarom eigenlijk de verhuizing van het zonnige cultuurcentrum in de Toscaanse heuvels naar het cul- tuurarme en met veel minder mooi weer gezegende Leiden? Prof. Boschloo zonder aarzeling: Financiële motieven hebben niet de doorslag gegeven. Ik heb in Flo rence met veel plezier gewerkt, maar ik dreigde er een beetje vast te roesten. Ik had het gevoel wei nig nieuwe mogelijkheden meer te kunnen scheppen op het instituut. Aan de andere kant werd de be hoefte om me op een andere ma nier actief te betonen op kunsthis torisch gebied steeds sterker. Bo vendien heb ik behalve een vrouw drie dochtertjes, van wie de oudste de leerplichtige leeftijd inmiddels heeft bereikt. Dat speelde bij de be slissing om naar Nederland terug te keren ook een rol. Ik had overigens al naar de func tie van hoogleraar in Leiden gesol liciteerd nog vóór ik in Florence di recteur werd". Welke taak vervult het Interuniversitair Kunsthistorisch in Florence eigenlijk? Prof. Boschloo: "Het instituut is zijdelings bij het historisch onder wijs betrokken. Het biedt onderdak aan Nederlandse studenten, die zich toeleggen op Italiaanse kunst en cul tuur. Het zorgt voor de begeleiding van studenten, die aan scripties werken, en het probeert door middel van lezingen en tentoonstellingen be kendheid te geven aan Nederlandse kunst in Italië". Van de hand van prof. Boschloo. die nauw betrokken was bij de opbouw van ae bibliotheek in Florence, zijn verscheidenen publikaties versche nen, waarin hij zich in het bijzon der bezighoudt met de Italiaanse kunst en met de waardering van Noordeurapese kunst in Italië. Waar komt die voorkeur vandaan? Prof. Boschloo: "Ik heb in Gron- gen kunsthistorisch onderwijs geno ten van professor Schulte Nordholt, die nu directeur is van het Neder lands Instituut in Rome. Dank zij hem ben ik mij gaan interesseren voor de Italiaanse kunst. Die inte resse werd nog versterkt door de jaarlijkse kunsthistorische reizen die in mijn studententijd naar Italië werden gemaakt en door een lang durig studieverblijf in Rome. Nadat ik in Groningen was afgestudeerd en daar twee jaar assistent was ge weest heeft professor Schulte Nord holt mij aan de baan in Florence geholpen". Wie of wat heeft de jonge Boschloo ertoe gebracht om kunstgeschiedenis te gaan studeren? "Dat is heel prozaisch gegaan. Na mijn gymnasiumtijd liep ik met het plan rond om naar de Tekenacade mie in Den Haag te gaan. Op aan raden van een oom, die in Leiden woonde, ben ik toen met een serie tekeningen onder mijn arm naar wijlen professor Van de Waal ge stapt om hem zijn advies te vragen. Dat advies was niet van dien aard dat ik het aandurfde om in Den Haag te laten inschrijven. En toen kwam al gauw de mogelijkheid van een studie kunstgeschiedenis ter spra ke". ADVERTENTIE Oudt Leyden Prof. A. W. A. Boschloo: belangstelling Italiaanse kunst. heden biedt deze studie? Prof. Boschloo: "De belangstelling voor kunstgeschiedenis neemt inder daad toe en dat levert wat de begelei ding van de studenten betreft nogal wat problemen op. Hoeveel er op het ogenblik in Leiden kunstgescheidenls studeren weet ik nog niet zo precies. In Groningen waren we twintig Jaai geleden in ons jaar met z'n vieren, nu komen er jaarlijks meer dan veertig studenten aan. En de banen liggen voor een kunsthistori cus niet voor opscheppen. Er zijn mogelijkheden om in een museum of in een prentenkabinet te gaan werken, er is ook de moge- lijkhied om wetenschappelijk werk te doen of leraar kunstgeschiedenis te worden. In het laatste geval moet je meestal, om aan een voldoende aantal uren te komen, op verschil lende scholen les geven. Verder zijn er in de grote gemeenten wel cultu rele raden be vinden, die een kunst historicus als adviseur aan willen trekken". Mus ukunde De gemeente Den Haag zoekt al geruime tijd een nieuw hoofd voor haar Dienst voor Schone Kunsten, een functie, die vooral de leiding over het Gemeentemuseum omvat. Het lijkt moeilijk te zijn om men sen met kwaliteiten daarvoor aan te trekken. De directeur van een museum elders merkte hierover on der meer op: "In Nederland zijn zes instituten die kunsthistorici op leiden, maar voor de musea levert dat weinig op. Het eigenlijke mu seumvak wordt niet meer onderwe zen, zoals vroeger wel door prof. W. Vogelsang in Utrecht. Het moet in de praktijk worden geleerd. En de meeste kunstgeschiedenisstudenten geven, nadat ze hun doctoraal heb ben gehaald, de voorkeur aan een functie binnen de veilige universi teit. Het gevolg is dat de kunsthis torische instituten uitdijen, zonder dat de wetenschappelijke resultaten naar evenredigheid toenemen. Het is niet in die kring en die sfeer, dat men een leider voor het grote mu- seumbedrijf moet zoeken". De nieuwe Leidse hoogleraar is het met deze uitspraak niet eens. "Dat de meeste studenten de voor keur geven aan het wetenschappe lijk onderwijs betwijfel ik zeer. Ik ken tal van studenten, die graag in een museum willen werken. In het verleden werden er aan de kunst historische instituten inderdaad weinig aan het specialisme werken in een museum gedaan, maar de laatste jaren is daar wel verande ring in gekomen. Dat houdt vooral ook verband met de tendens die er bestaat om de musea open te gocien en naar de mensen toe te brengen. Ook in Leiden bestaat er een opleiding museumkunde. die als bijvak gekozen kan worden". Moet de directeur van een groot museum tegenwoordig niet in de eerste plaats een goed manager zijn Prof. Boschloo: "Nee, het lijkt mij noodzakelijk, dat een museum directeur in de eerste plaats kunst historisch geschoold is Er kan uiteraard altijd een manager naast hem staan, eventueel in een twee- directoraat. Maar ik persoonlijk acht die laatste functie toch onder geschikt aan die van de kunsthis toricus". De Arnhemse museumdirectuer Pier re Janssen heeft onlangs verklaard Uitbarstingen Er lijkt de laatste tijd op het gebied van de beeldende kunst niets nieuws meer te gebeuren, wellicht een ge volg van het fiet dat alles al uit gedacht en geprobeerd is. Moet men zich om deze 'creatievitietspauze' on gerust maken? Prof. Boschloo "Ik ben niet in de eerste plaats thuis in de moderne kunst en wat dat betreft dus niet tot oordelen bevoegd. Ik weet wel, dat er soms geweldige uitbarstingen zijn van creativiteitsdrift en soms veel minder. Maar ook als deze uitbar stingen en niet zijn gebeurt er heus wel wat, zij het dan onder de opper vlakte Er zullen altijd mensen blijven bestaan, die nieuwe dingen aan het uitdenken zijn. En zolang gebeurt hoeven we ons geen zorgen te maken". NEDERLAND I 17.45 Olympische Winterspelen (NOS) 18.45 Kortweg (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 De van Speyk-Show (KRO) 21.35 Journaal (NOS) 21.50 Olympische Winterspelen (NOS) 23.15 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18 45 Paulus de boskabouter (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Toppop Hitparade (AVRO) 20.00 Journaal (NOS) 20.25 De Mountiesshow (AVRO) 21.25 The Brothers, tv-seric (AVRO) 22.15 Televizier Magazine (AVRO) 23.00 Bert Kampfert in concert (AVRO) 23.00 Journaal (NOS) dat museumdirecteuren eigenlijk voortdurend 'hinderlijk zouden moe ten worden gevolgd' door een socio loog die uitzoekt of zijn aankoopbe leid wel aanslaat bij de bezoekers. Is de Leidse hoogleraar het daarmee eens? Prof. Boschloo: "Of het aankoopbe leid van een museumdirecteur bij de bezoekers van het museum wel of niet aanslaat kan geen criterium zijn. In de eerste plaats zijn1 de be zoekers niet steeds dezelfde en in de tweede plaats blijft de smaak van het publiek niet altijd dezelfde. De bezoekersvoorkeur is een te zwakke toetssteen voor een museumdirec teur om er zijn aankoopbeleid naar te richten. Je krijgt op zo'n manier een inconstant beleid. Een museum directeur dient wel terzijde te wor den gestaan door een staf, of een bestuur bij het aanvullen van de collecties. Het zou niet juist zijn, wanneer een museumdirecteur ge heel eigengereid zijn gang kan gaan". Soms is de journalistiek een prach tig vak. De bejaarde ex-verslagge ver Kick Geudeker kreeg gisteren op nieuw tranen in de ogen en een brok in de keel toen hij vertelde hoe in 1929 een zaal vol socialisten hem de internationale had toegezongen. Het was de beloning voor zijn journalis tieke speurwerk in "Het Volk", dat ertoe had geleid, dat twee onschul dig veroordeelden «arbeiders nog wel. dus dat telde dubbel voor "Het Volk") uit de gevangenis kwamen. Dat was het voorlopige einde van de beruchte "Zaak-Giessen-Nieuw- kerk". Een andere Journalist, William Rothuizen, heeft deze affaire weer eens op- en omgespit en de door hem geschreven reconstructie van de rechtzaak werd door de VARA «nog altijd de omroep van de arbeiders, zou je bijna zeggen, als je niet be ter wist) uitgezonden Veel van de spanning die past bij televisierecht zaken «denk aan al die buitenlandse series) ontbrak hier, omdat de uit spraak bekend was. Wat hier op het gebied van chantage, omkoperij en pressie werd gepresteerd, met na me door een heel sleohte recher cheur. lijkt anno 1976 toch wel heel erg ver weg. Maar het is allemaal echt gebeurd, was de verzekering. Het geheel maakte een erg authen tieke indruk. "Ik ben er. eerlijk ge zegd, nog altijd erg trots op", zei de oude heer Geudeker, die eraan her innerde dat de ontvangst die hem en de twee Qnschuldigen op het Am sterdamse Leidse Plein destijds werd bereid, in later jaren slechts aan het elftal van Ajax ten deel was gevallen. De moordenaar in de Zaak-Gies- sen-Nieuwkerk is overigens nooit ge vonden. Aan het slot van de uitzen ding kon Geudeker het niet nalaten de moordenaar, die wellicht nog In leven is. nog even toe te spreken. "En, hebt u van deze uitzending ge noten"? vroeg hij op een toon. als of hij zeggen wilde: misschien zit het er in dat de gewetensnood hem «of haar?) alsnog te groot wordt. Een komisch slot. al zal Geudeker dat niet zo bedoeld hebben. Maar ook vandaag de dag kan de journalistiek nog altijd een boeiend beroep zijn. Watergate en Lockheed bijvoorbeeld. VARA's Hans Jacobs trok vergelijkingen met het water closet, en sprak de hoop uit dat de hele zaak spoedig zal worden wegge spoeld. VARA-correspondent Steven de Winter bleek in Zwitserland inmid dels de heer Meuser «een van de waarschijnlijke steutelfiguren) ge sproken te hebbeh. Meuser wilde de eNderlandse onderzoekcommissie alle mogelijke steun geven, zei hij maar zowel zijn geheugen als zijn archief zouden hem flink in de steek laten, voorspelde hij vast. Steven zag er dan ook geen gat in. en vergeleek de affaire met het Zwitserse landschap, een dikke laag sneeuw, geen pekel, en dat soort proza. Een andere werk nemer van "Achter het Nieuws", sprak over de Starfighter «van Lock heed' als "een doodkist voor velen, een geldkist voor anderen", en na tuurlijk moest zo snel mogelijk het deksel er af. Ja. ze waren weer erg op dreef bij "Achter het Nieuws", in taalkundig opzicht. Niet onvermeld mag tenslotte blij ven de vraag, die werd gesteld aan Bas van de PPR door Jan de Graaf, verslaggever bij "Achter het Nieuws'. "Is het niet een algemeen maatschappelijk verschijnsel. dat men alleen nog maar aandacht schenkt aan extremiteiten, en de ge wone dingen maar zo'n beetje laat lopen?" Die man wordt natuurlijk nooit een Geudeker. GERARD PAQUES Indrukken van de Amerikaanse vliegtuigindustrie en infor matie over de verkoopmethoden worden vanavond (22.15, Ned. II> verstrekt in AVROs Televizier Magazine. Voorts een repotage over de activiteiten van de heer Homburg in Tilburg, die al sinds het einde van dc Tweede Wereldoorlog in de Dru- nense Duinen zoekt naar de stoffelijke overschotten van veer tien verzetstrijders. In het programma is ook het ivekelijks interview met minister-president Den Uyl opgenomen. De AVRO besluit vanavond haar uitzending op Ned. II om 23.00 uur met een concert van het zestig man sterke orkest van Bert Kampfert in de Royal Albert Hall in Londen. In de drie kioartier durende uitzending zijn nummers te horen als ..Bye. bye blues ,.A song for Satch" en Take the A- train". Giordano. 13.15 .00 «S) Fedora: opera 18.30 Nws. 18.41 Marktber 18 44 (S) Zomaarstereo. 19.30 (S) Edwin, pla ten en zingen. 20.00 (S) In antwoord op uw schrijven. 21.30 (S) Kleinkunst grote K. 22.25 Overweging. 3.30 (S) Kinderen (S) Courant) -hobbyls- muzlek. rant(e) 5.30 (S> 2.30 N« (S) Goal. Radiojournaal. kunstrubriek. (ADVERTENTIE) 18.00 Nws. 18.11 Embargo. 18.20 Uit zending van de ARP VPRO: 18.30 Em bargo vervolg. NOS: 20.00 Nws. 22.06 NOS-cultuur. 22 30 Gamma van Alpha en Beta. 23.00 Journaal van de Olym pische Winterspelen 23.20 Met het oog op morgen. 23.55 Nws. Hilversum III leder heel uur nieuwv fc'akaturebank. 18.10 NOS- DUITSE TV i Sportshow. 18 30 Prog Nws. Op: 16 februari a.s. in Stadsgehoorzaal Breestraat - Leiden. Aanvangstijden 2.15 u. -19.00 u. - 21.30 u. Toegangsprijs: f5,-. Kaarten aan de zaal verkrijgbaar vanaf 's morgens 10.00 u. De politie van Heerlen heeft bij een verkeerscontrole een personen auto staande gehouden, waarin zich de twee gestolen schilderijen, 'gezicht op Woudrichem' en 'gezicht op zee', bevonden, die op 13 december wa ren gestolen uit het hoofdkantoor van de PLEM in Maastricht. De drie inzittenden van de auto, twee Maastrichtenaren en een inwoner van Geleen werden gearresteerd Einder,ijk getrouwd AMSTERDAM Op 15 maart houdt ln het Amsterdamse City-theater de Nederlandse bioscoopbond het eerste gala van de Nederlandse speel film. Tijdens deze avond wordt een nieuwe filmprijs, de gouden Story- ster, uitgereikt aan de beste film man en -vrouw onder de ruim vijf tig acteurs en actrices, die een rol speelden in de vijftien vorig jaar uitgebrachte grote Nederlandse films. Waar de fans van de Hammonds al zo lang op zitten te wachten ge beurt vanavond. Edward Hammond trouwt met Jennifer Kingsley en dat nog wel onder de ogen van moe der Mary Hammond. Op de foto het gelukkige bruidspaar in gezel schap van Edwards broer David. Er valt overigens nog meer nieuws over deze Engelse familie te ver tellen. Volgens een bericht van het ANP zullen de sterren uit 'De ge broeders Hammond' meelopen in de carnavalsoptochten in Veghel. Ed ward, Brian en David Hammond en Jennifer Kingsley worden op zater dag 28 februari op Schiphol ver wacht. Veghel wil hiermee een tegenwicht gen Uden, waar elk jaar een popu- vormen tegen de carnavalsviering laire figuur tot ere-knoeris wordt in het zes kilometer verder op gle- benoemcL S> Alert, op i atschaj ls histirisch: progr. LEIDEN Van mooi" de op verhalen van Roald Dahl gebaseerde Imperium-produktie voorstellingen worden gegeven. Zowel de proefvoorstelling vanavond als'de première z dag avond gaat dus niet door. De afge lasting houdt verband met auteurs rechten. die b(j opv.ering van het stuk door de schrijver zouden kun nen worden opgeeist. Imperium is inmiddels begonnen aan een nieuw project, dat op andere verhalen, waarschijnlijk van Tsjechow, zal zijn gebaseerd. Men hoopt hiervan al over weken in het eigen Micro theater de première te kunnen geven.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 5