Ontwikkelingshulp niet van invloed op politiek „Dit is een uitdaging" SPORT HEF,FT BEHOEFTE AAN BEVOEGDE LEIDERS Uitbreiding van "'t Hok" in raad VRIJDAG 13 FEBRUARI 1976 Meijer: Leiden moet zelf met plannen komen DEN HAAG "Ik wil alle me dewerking verlenen om tot een oplos- Ring te komen. Maar de gemeente Leiden moet zelf met plannen ko men", aldus staatssecretaris Meijer van CR vi; hij had het over de aanleg van tijdelijke staanplaatsen voor woonwagens op het terrein van het voormalige schooltje bij het regiona le woonwagenkamp. Tijdens het vragenuurtje in de Tweede Kamer beantwoordde hij vragen over de ze kwestie van de KVP, ARP, CHU, PvdA. PSP, VVD en PPR Zoals bekend is de staatssecreta ris het oneens met het feit dat Lei den in bepaalde gevallen leenbij- stand weigert. Leiden weigert deze leenbijstand omdat er te weinig staanplaatsen zijn. Over de aanleg van noodvoorzieningen meldde de ge meente altijd dat deze geheel door de gemeente zelf betaald zou moe ten worden. Uit de woorden van de staatssecretaris zou men kunnen op maken dat hij genegen is voor de ze aanleg subsidie te verstrekken. De woonwagenbewoners tekenden beroep aan bij de Commissaris van de Koningin voor Zuid-Holland tegen de beslissing van de gemeente Lei den over de leenbijstand. Deze wees het beroep af omdat hij het spoed eisende karakter niet zag. Nu wordt de normale beroepsprocedure ge volgd bij Gedeputeerde Staten en eventueel daarna bij de Kroon. LEZERS SCHRIJVEN: Milieuraad Ik zou de mensen van de milieu raad willen vragen of ze uit kunnen leggen wat een zigeuner is. Dat ze het woord zigeuner gebruiken is ge woon discriminatie, want bü 't Trek vaartplein staan bijvoorbeeld vijf wagens waar Leidenaars in wonen. Wij zijn woonwagenbewoners. Ver der wil ik alle leden van de raad aan vallen: ze houden zich dan bezig met het milieu, maar bij de spoordijk houdt Leiden op. Vanaf september zit ik op het Trekvaartplein aan te kijken tegen de viezigheid van de afgebroken school. Wat is er voor smerigs aan dat er woonwagens op het Stadhuisplein staan? Hier op het Trekvaartplein komen ze nooit kijken. mevr. KUIJER-WILLEMSE Trekvaartplein 1 Leiden. Alphenaar verkocht alarmpistool DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN "Ik hou niet van die din gen", zo gaf een 38-jarige chauf feur uit Alphen aan den Rijn de Haagse politierechter te kennen. Maar deze repliceerde met: "U koopt, die dingen toch wel." Die din gen betrof in dit geval een alarm pistool, die verdachte in een plaats- Je even over de Belgische grens voor honderd gulden had gekocht. "Ik wist niet dat het verboden was. want je kunt ze vrij kopen" gaf verdachte te kennen. "Maar u zult best weten, dat in ons land een dergelijk vuurwapen streng verboden is" wierp de offi cier tegen. "Ze lijken misschien on schuldig van aard, maar er worden overvallen door gepleegd." De echt genote van verdachte was helemaal niet op het wapen gesteld, en daar om had verdachte het verkocht aan een kennis, voor honderdvijfender tig gulden. "Dus u verdiende er ook nog vijfendertig gulden aan" stelde de rechter vast. De koper had het wapen op zijn beurt weer doorverkocht. "En zo weet Je nooit, waar zo'n wapen blijft" verweet de officier, die 250 gulden boete en twee weken voorwaardelij ke gevangenisstraf met een proef tijd van twee Jaar eiste. En uiter aard: verbeurdverkaring van het wa pen. De rechter veroordeelde over eenkomstig. Conclusie op congres in Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT "Wan neer we als lokale overheid veel geld stoppen in onze sportaccommodaties, dan acht ik het ook verantwoord, da: te doen om voor alle verenigingen die er spelen een zo deskundig mo gelijk sport/technisch kader te krijgen Voorts meen ik, dat die overheid een actief beleid moet gaan voeren ocm de invloed van de sponsor in de sport terug te dringen". Contactraad Dat was één van de conclusies van wethouder C. Pot uit Utrecht (sport en recreatie) tijdens de conferentie van de landelijke contactraad van de Stichting voor de gemeentelijke bemoeiingen met lichamelijke op voeding. sport en recreatie. Deze werd gehouden in het Leeuwenhorst Congres Center in Noordwijkerhout. Stichtdngssecretaris WA. Oude Avenhtiis, directeur van de Gemeen telijke Dienst voor Sport en Recrea tie in Dordrecht, vertelde dat ruim vijfhonderd gemeenten bdj de stich ting zijn aangesloten. Uit onze om geving dat o.m. Leiden, Alphen aan den Rijn, Katwijk, Bodegraven, Lei derdorp en Noordwijk. Voorts de meeste provincies en provinciale sportraden en talrijke recreatie schappen. De stichting werd achten twintig Jaar geleden opgericht met het doel elkaar op allerlei terreinen van de lichamelijke opvoeding, de sport en de recreatie - accommoda tie, leiding, organisatie etc - te In formeren. Met als uitgangspunt: hoe meer informatie, hoe groter de kans dat Je geen fouten maakt. De tweedaagse conferentie, die gis termiddag besloten werd, mocht zich in een grote belangstelling verheu gen. Enige honderden uit het ge hele land - veel vertegenwoordigers van gemeentebesturen - waren naar Noordwijkerhout gekomen om daar het probleem van het spart technisch kader te bespreken. De bouwstenen daartoe werden aangedragen door vier inleiders: J. v. Gorsel, hoofd van de hoofdafdeling sportzaken van met Ministerie van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk, C. Pot, wethouder van sport en recrea tie in Utrecht. W- van der Werf, directeur van de Provinciale Gro- ningense Sportraad en J. Witteveen, lid van de adviescommissie sport- technisch kader van het Ministerie van C.R.M. Zij belichtten de pro blematiek en daarna werden de re feraten in talrijke groepen bespro ken. Wedstrijdsport Het resultaat daarvan was, dat er een groot aantal conclusies uit de bus kwam, waarover naaer van ge dachten kan worden gewisseld. Na- xdrukkelijk werd gesteld, dat alle groeperingen, die zich met de sport beoefening bezighouden, behoefte hebben aan goed gekwalificeerd sport, technisch kader. De georganiseerde wedstrijdsport heeft op historische ronden deze behoefte het duidelijks gemaakt, mede door de ontwikkelin gen in de beroepsspart en de top sport. Bij andere gerichte, niet- of anders georganiseerde groeperingen is de behoefte aan oede sporttech- nische begeleiding minder duidelijk door gemis aan inbreng c.q. het ont breken van een gemeenschappelijke stem. Beleidsvormende en -uitvoerende instanties dienen hier de signale- rinestaak op zich te nemen. Voorts werd de conclusie getrok ken, dat al het sporttechnisch ka der, zowel professioneel, semi-profes- sioneel als zogenaamd vrijwillig, be voegd dient te zijn. Dat wil zeggen een opleiding te hebben gevolgd. Daarom dient er naar te worden gestreefd de professionele sporttech- ni6che leiders te bekwamen in het begeleiden van de vrijwillige, in het algemeen lager bevoegde, sportlei ders en hen taken te geven. Vrijwel unaniem werd er vanuit gegaan dat sport een wezenlijk onderdeel is van een algemeen welzijnsbeleid. Daar om waren velen van mening dat de sociale positiebepaling van de pro fessionele sportleiders parallel len zouden moeten vertonen met die van andere werkers in de welzij ns- Het in gemeentedienst nemen van een zogenaamde „sportopbouwwer- sporttechnisch kader in de vorm van ker" werd wel als een mogelijkheid aangegeven. Over het algemeen werd echter aanbevolen de rechtsposities en de contracten te regelen via plaat selijke of regionale stichtingen of bij georganiseerde verbanden met een rechtspersoonlijkheid. In alle gevallen is een stimuleren en subsi diering door alle overheidsniveaus een bijdrage vanuit de lotto- en toto- gelden zal moeten worden aange wend. Uit de discussies kwam verder on der meer naar voren dat grote fi nanciële bijdragen bij stichting en exploitatie van sportaccommodaties het wenselijk maken, dat de gemeenten hun verantwoordelijkheid ten aanzien van de kwaliteit van de begeleiding van de daar plaatsvin dende sportbeoefening eveneens tot uitdrukking brengen. Dit houdt in, dat de gemeentelijke overheden even eens voorwaarden moeten scheppen ter verbetering van de aantrekking van hoogwaardig sporttechnisch ka der. Geconstateerd werd, dat vrijwil lig kader in de huidige situatie on misbaar is, waarbij positief moet worden gewaardeerd de betrokken heid bij het verenigingsleven. Nega tief werd ervaren het niet altijd ver zekerd zijn van de gewenste conti nuïteit en de moeizame relatiever- breking bij minder goed functione ren. Door zijn lage kosten zal de vrij williger in zekere zin uitbreiding van het professionele kader in de weg kunnen staan, maar aan de andere kant mag het aantrekken van de lust aan de vrijwilligers niet ont nemen. Daarom moet er naar wor den gestreefd dat de professionals Juist een rol gaan spelen bij het sti- mulpren en begeleiden van het vrij willige kader. CEES COMBEE AR-LEIDER WIM AANTJES IN RIJNSBURG Ten aanzien van de gijzelingszaak, die Juist op deze dag in de Tweede Kamer speelde, zei Aantjes, dat zijn fractiegenoot Schakel er tijdens het dr-bat enige aardige kanttekeningen bil had gemaakt. Schakel betoogde onder meer dat gijzelaars geen ex portartikelen z\jn en dat je deze men sen niet zo maar over de grens kunt zetten. De vluchtweg voor terroris ten. die mensen hebben gedood, dient te worden afgesneden. Con cessies op het materiële vlak kun ne nn worden gedaan, doch niet op het politieke. Schakel stelde, dat de rerering flexibel en standvastig was geweest. Daarbij sloot Aantjes zich graag aan. Hij uiitte zijn waarde ring voor de wijze, waarop dit kabi net en vooral minister Van Agt van Justitie deze zaak tot een oplossing hebben weten te brengen. Over het CDA constateerde Aan tjes. dat dit bestaat. Alleen weten we nog steeds niet of we met een gezamenlijke lijst kunnen uitkomen. Er zal naar zijn mening een poli tiek beleid moeten worden gereali seerd, waaraan te zien is dat 't CDA een christelijke partij is °n dat zij gegrond is op een deugdelijke ba sis Dus eenheid van program, van politiek beleid en van uitgangspunt. Tijdens de rondvraag werd onder meer aan Aantjes gevraagd, wat zijn mening was over uitbreiding vari de Navo. Nadrukkelijk betoogde hij hierin geen heil te zien. De oorlog wordt al Jarenlang buiten de deur gehouden door het Warschau- Burgemeesters van Gouda en Alphen 'openen' schooldienst ALPHEN AAN DEN RIJN Donderdag 26 febrjari zal de offi ciële start van de schoolbegeleidings dienst Midden-Holland en Rijnstreek zijn. De voorzitters van de interge meentelijke overlegorganen Midden- Holland en Rijnstreek zijn. De voor zitters van de intergemeentelijke over legorganen Midden-Holland en Rijn streek. respectievelij de burgemeesters van Gouda en Alphen, Chr. van Hofwegen en mr. R.M. Gallas zul len de openingsplechtigheid verrich ten. De schoolbegeleidingsdienst is gevestigd in Gouda. NOORDWIJKERHOUT De to neelgroep "De Daalder" van het KPJ komt op dinsdagavond 17 fe bruari in aktie in de zaal van hotel Van der Geest aan de Zeestraat. Het door Max Andrea geschreven blijspel "Een zoen van Miss Urk" zal op de planken worden gebracht. De regie is in handen van Hans Mes kers. In de pauze wordt een verlo ting gehouden. Na afloop is er dan- RIJNBURG Aad Hase- noot. de 38-jarige Rijnsburgse bas/bariton, gaat een liederenre- cital geven in Hiittental. Voor het eerst, geeft hij nu, na vijf kerk- concerten drie met organist Dirk Schoneveld en twee alleen een liederenavond. Donderdag 19 februari vertrekt hij, de vrij dag is om te repeteren en zater dagavond zal dan in de hal van het raadhuis van Hiittental het concert plaatsvinden. Günter Drucks, pianist, zal hem begelei den. "In 1968 is deze uitwisseling eigenlijk al ontstaan", zegt Aad Hasenoot". Dirk Schoneveld en ik hebben toen meegewerkt aan een concert in de Haardter Kir- che. Ik zing graag met Schone veld als begeleider op het orgel. Hij is mijn beste begeleider. We voelen elkaar automatisch aan. Na dat concert is er een koor uit Hiittental in Rijnsburg geweest en hebben we daar een fijn per soonlijk contact aan over gehou den. Ik heb regelmatig contact met Hiittental. Als ik daar ben logeer ik bij een Duitse familie. Daar ben ik kind aan huis. De laatste keer, dat Dirk Schoneveld en ik samen een concert gegeven hebben was in de Talkirche. Dat was erg fijn. In de Siegener Zei- tung stonden goede recensies en we kregen geschenken van de ge meente Hiittental, onder meer 'n boek over de stad, wat alleen eregasten krijgen. Aad Hasenoot is bij veel Rijnsburgers bekend als zanger tijdens kerkdiensten. Ook een beetje als fluitist. Op vijfjarige leeftijd begon hij de piccolo te leren bespelen, op vijftienjarige leeftijd kwam de dwarsfluit erbij en als zanger is hij begonnen bij het Katwijks Chr. mannenkoor Jubilate. Daar hoorde een Haag se zangpedagoge hem eens zin gen toen hij als solist optrad en raadde hem aan dadelijk zangles te gaan nemen, daar hij anders door een verkeerde techniek snel zijn stem kwijt zou zijn. Die raad volgde hij op en nu krijgt hij al 10 jaar les van de zangpedagoge Leny Stevens-Ridderhof. Met haar heeft hij ook uit een reper toire van vijftig, zestig liederen een keuze gemaakt. Veertien lie deren van de componisten Haydn, Brahms en Schubert gaat hij in Hiittental ten gehore brengen op de piano begeleid door Günter Druciks, die hij eni- ge tijd geleden de muziek al heeft toegestuurd. "Het is voor mij een enorme uitdaging", constateert Hasenoot. "Tot nu toe heb ik steeds kerk- concerten gegeven en nu dus lie deren. Er is niks moeilijker en gevaarlijker dan liederen te brengen, vooral in het Duits. Je moet je liederen de achtergrond en het leven van de componist, kennen en Je articulatie moet goed zijn, wil Je het lied op de juiste manier kunnen brengen. Dit is een experiment". Aad Hasenoot heeft een druk leven. Hij is praktijkleraar typo grafie aan de Academie in Rot terdam. Hierin is hij zelf zo be kwaam, dat hij al verschillende exposities gehouden heeft op dit vlak. Samen met Dirk Schone veld draagt hij veel goodwill uit voor Rijnsburg. "In het begin", zegt Aad, "betaalden we de reis kosten zelf. Toen hebben we ge zegd: We zijn toch vergevorderde amateurs en het wordt in Hüt- tental zeer op prijs gesteld als we komen. Waar zijn we nu mee be zig? Niemand weet wat we doen. We zijn toen naar B. en W. ge stapt en nu krijgen we de reiskos ten vergoed. Maar alle kontakten leggen we zelf. We zouden het een erkenning vinden en het erg op prijs stellen als deze aktivitei- ten vanuit de gemeente georgani seerd zouden worden. Wij verte genwoordigen toch het culturele aspect. Voor "Wilhelmina" en "De Lofstem" is het een haast onmo gelijke zaak om naar Hüttental toe te gaan, vanwege de werk zaamheden. Er is een commissie, die daar voor samengesteld is. De brandweer wordt uitgewisseld, de scholen enzovoort!" Voor de zomer zijn er al wat vage plannen. Dirk Schoneveld en Aad Hasenoot willen gezamen lijk met een mannenkoor uit Sie- gen een groots concert gaan ge ven en dat in de winter in Hütten tal herhalen. Vrijdag hebben B. en W. van Rijnsburg in Venlo weer een bespreking met het ge meentebestuur van Siegen/Hüt- tental over allerlei zaken. Aad Hasenoot werd door burgemees ter De Roos gevraagd om zijn wensen in 'n brief kenbaar te ma ken. Dat heeft hij gedaan. Mis schien betekent dat voor beide heren in de toekomst een wel verdiende erkenning. RIJNSBURG A.R.- tweede- kamerfractievoorzitter Wim Aantjes meent, dat de ontwikkelingshulp aan Cuba niet behoeft te worden stop gezet. Ontwikkelingshulp Is een hu manitaire zaak en bestemd voor de allerarmsten in onze samenleving. Nu zitten in Cuba over het alge meen niet de allerarmsten, zei hij. Het kan ons echter niet schelen tot wat voor politiek regiem ze behoren. Minister Pronk heeft wel eens de neiginng gehad om te zeggen, dat In- sonesië minder ontwikkelingshulp krijgt, omdat er in dat land zoveel politieke gevangenen zijn, maar je kunt geen politieke systemen met ontwikkelingshulp beïnvloeden. Aantjes deed deze uitspraak tijdens de discussie na zijn politieke be schouwing tijdens de in "'t Cen trum" gehouden vergadering van de Rijnsburgse A R.-kiesvereniging. Het was voor de tweede keer in vier maanden, dat de A.R.-fractievoor- zitter zijn politieke vrienden in het bloemkwekers- en handelarendorp op de hoogte stelde van de politieke ont wikkelingen in ons land. Hij had een groot en aandachtig gehoor. In zijn beschouwing zag Aantjes terug cp de belangrijkste gebeurte nissen. die onder het kabinet-Den Uyl zijn voorgevallen: de oliecrisis, de economische teruggang, de gij- z< hngen in Wijster en Amsterdam, de Lockheed-affaire en de wet op de ondernemingsraden. Wim Aantjes ook aan Cuba Pact en de Navo. Daar moeten we dankbaar voor zijn. We mogen dat evenwicht niet verstoren, maar wel moeten we proberen het naar bene den te draalen. Na de vergadering vertrok Aantjes direct naar Den Haag om daar nog het laatste deel te horen van wat er in de Tweede Kamer over de gij zelingszaken werd gezegd. Voorliouts jeugdcentrum te klein VOORHOUT Het bestuur van de Stichting Jeugdraad Voorhout heeft bij het gemeentebestuur van Voorhout een bouwvergunning aangevraagd voor de verbouwing (uitbreiding) van het Jeugdcentrum 't Hok" aan de Boekhorstlaan. Er zijn van gemeentewege wel enkele juridische bezwaren ge opperd omdat de grond waarop de uitbreiding is geprojecteerd een be stemming heeft voor recreatieve doeleinden met subbestemming speelterrein. Burgemeester en wethouders zijn niet tegen de voorgenomen uitbrei ding (zelfs geen enkel bezwaar) want door het creëren van de be doelde recreatieruimte, zal volgens hen ook beter in de behoefte van het Jeugdcentrum worden voorzien. Overigens zien zij voor een deel in t in steen optrekken van de nieuwe recreatiezaal, waardoor de geluids overlast, (zo daar al sprake van is, volgens het college) beduidend min der zal worden. Het gemeentebestuur kan alleen zijn medewerking verlenen als de raad een voorbereidingsbeslult voor de grond wil goedkeuren. Voordat aan Ged. Staten de vereiste verkla ringen van geen bezwaar ziullen worden gevraagd, zal het nieu we bouwplan ter visie worden ge legd, waarbij een ieder in de gele genheid zal worden gesteld even tuele bezwaren in te dienen. r LEIDEN De Leidse hoogleraar prof. dr. G. M. H. Veeneklaas, zijn collega-kinderarts dr. R. E. Ze- peda Cambrorero en Juan-Pedro Mohr als coördinator, vormen het medisch team van Terre des Hommes, dat gisteren naar Guatemala is vertrokken. Het drietal zal bekijken op welke wijze aan dit door aardbevingen zwaar getroffen land het beste hulp kan worden geboden. Het is „een ver kenningstocht om te zien hoe de hulp vanuit Nederland zo goed mogelijk terecht moet komen", verklaarde prof. Veeneklaas voor zijn vertrek. Volgens de laatste informaties hebben in Guatemala al dertigduizend kinderen beneden de vijf jaar door de aardbevingen hun ouders verloren. Het actie-giro-nummer van Terre des Hommes: 100900. Op de foto: het medisch team op Schiphol, vlak voor het vertrek. Van links naar rechts de heren Mohr, Veeneklaas en Zepeda Cambrorero. Liederen- recital Rijnsburger Aacl Hasenoot in Hiittental

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4