Structuurschets Leiden-West: 'hardop denken' Nieuw plan voor Groenesteeg ^.'aidSHSBPH PARK OP PLAATS FABRIEK CARNAVAL Sylwin-Club Wethouder Wacd presenteert plan Werkloosheid in regio Leiden weer gestegen VRIJDAG 13 FEBRUARI 1976 Een ruwe weergave van de gemeenteschets van Leiden, west. De dikke stippellijn rechts is de spoorlijn Den Haag - Haarlem. De brede streep links is Rijksweg 44. Tussen deze begrenzingen van Leiden- West lopen de Rijn, de Ples- manlaan en de Wassenaarse- weg. Op de tekening liggen bo ven de Wassenaarsewegde Vogelwijk, de Rijnsburgerweg en Oegstgeest. Tussen de Plesmanlaan en de Wassenaarseweg, die met el kaar verbonden zouden wor den, links van Rijksweg 44, lig gen gebouwen van de univer siteit en, bij het station, het Academisch Ziekenhuis. Dit gebied heet de Leeuwenhoek. Vanaf de Plesmanlaan loopt naar de Rijn de Haagse Schouwweg. Op deze weg komt de verlengde dr. Lelylaan uit, die met een brug verbonden wordt met de Churchilllaan. Tussen Plesmanlaan en Lely laan ligt tegen de spoorlijn de Lage Mors en staat als nieuwe wijk getekend de Boekhorst. Tussen Lelylaan en Rijn ligt de Hoge Mors en staat als nieuwe wijk langs de Rijn ge tekend Koppelstein. Tussen de Boekhorst en Koppelstein lig gen sportvelden. Tussen Rijksweg 44 en Haagse Schouwweg liggen de begraaf plaats Rhijnhof, die eventueel uitgebreid kan worden, en Ho- liday Inn. Tussen deze beide óbjecten zou een kwekerij kunnen komen of een alterna tieve boerderij. LEIDEN De structuurschets Leiden-West is door de buurtcomité s Muiderkring, Juwelen- en Vogelwijk positief ontvangen. De structuurschets, waarover in deze krant al enige malen is geschreven, is een leidraad bij de discussie over het gebied tussen de Rijn, de spoorlijn Den Haag - Haarlem, Rijksweg 44 en de gemeentegrens van Oegstgeest en opgesteld door een amb- telijke werkgroep. ■hardop denken". De schets met toe- gebied dat Koppelstein wordt ge- Opmerkelijke punten zijn de wo ningbouw in de Boekhorst en in "Koppelstein" langs de Rijn, de uit breiding van het winkelcentrum 2 lichting is vanaf volgende week noemd woensdag verkrijgbaar bij de balie legen het stadhuis rijksdaal- het Diamantplein, het overhevelen der. Het is de bedoeling dat de raad 1 uitspraak over de plannen doet, 1 volkstuintjes naar het Vlietpark, het niet doortrekken van de War- monderweg, en de aanleg van sport velden achter de Hoge Mors. Wet- tallen hoeven geen nieuwe w\jk- icorzieningen gecreëerd te worden: kan gebruik maken Huisvesting buitenlandse werknemers waarna de verschillende onderdelen voorzieningen in de Mors DaarJil verder ontwilckeld zullen worden. zal wel het winkelcentrum van het In het genoemde gebied zijnmo- Diamantplein uitgebreid moeten houder waal beschouwde gisteren de menteel nog twaalf bestemmingsplan- worden op het plelntle bij de Re presentatie van deze schets als nen van kracht, het oudste daterend bij^traaTwaar wk scSool v»r van ver voor de oorlog. De nu gepre- gehoorgestoorden komt. senteerde schets zal moeten leiden tot Bij nieuw bestemmingsplan; dit dacht werd wenselijk geacht Bij de woningbouw wordt er ge- laagbouw. De Stichting Eigen Dak heeft interesse evenals woningbouwverenigingen. verlenging van de Warmon- derweg naar de Stevenhofjespolder. Eventuele bebouwing daar zou men nu willen ontsluiten via de Haagse Spurts" LEIDEN Het ziet ernaar uit dat er binnenkort daadwer kelijk begonnen zal worden met de voorbereidingen van de nieuwbouwplannen voor buitenlandse werknemers in de Groenesteeg. B en W hebben besloten aan de desbetreffen de afdeling op het stadhuis opdracht te geven om onder handelingen te openen over de verwerving van grond „tus sen de Uiterstegracht en de Vestestraat ter hoogte van de Groenesteeg met uitzondering van het pand Groenesteeg 41". De bedoeling is dat een aantal pan den aan de Groenesteeg, die nog steeds eigendom zijn van de voor malige pensionhouder Feenstra en die worden beheerd door de Stichting Migrantencentra wordt gesloopt en dat daarvoor in de plaats nieuwbouw wordt gereali seerd, eveneens ten behoeve van de buitenlanders. Een van de pan den, nummer 41, zou moeten blij ven staan omdat de (buitenland se) slager Amdals een te -hoge koopsom vraagt. [n het verleden is om deze panden veel te doen geweest. Het begon Het protest met een rel tussen de huiseige naar Feenstra en de buitenland se bewoners met als inzet een door Feenstra geëiste huurverho ging, die de huurders weigerden te betalen. De Stichting Migranten centra nam toen het beheer van de panden over in afwachting van nieuwbouwplannen op dezelfde plaats. In augustus van het vorig jaar werden er o.a. in aanwezig heid van wethouder Verboom be paalde afspraken gemaakt om de sloop en vervolgens de nieuw bouw te bevorderen. Maar na ruim twee maanden bleek dat er nog geen enkele vordering was ge- maakt doordat intussen het grond bedrijf van de gemeente Leiden, intern protestgeluiden had laten horen en hierdoor het proces had afgeremd. het grondbedrijf gold met name de onderhandelin gen tussen de Stichting Migran tencentra en de slager Amdals die zoals gezegd, op nummer 41 zijn zaak heeft. De slager zou een be paalde vergoeding krijgen en aan de andere kant van de Groene steeg een ander pand mogen be trekken dat speciaal voor zijn be drijf zou worden ingericht. Het grondbedrijf vond dit onjuist om dat dit precedenten zou hebben bij de sanering (de Groenesteeg is saneringsgebied)aan de ene kant zou er worden gesloopt voor nieuwbouw en aan de andere kant zouden er investeringen worden gedaan voor het opknappen van een bestaand saneringspand. Het grondbedrijf vond dit laatste met elkaar in tegenspraak. Nu er een begin is gemaakt met de voorbereidingen van de sloop en de nieuwbouw zal er ook naar toe worden gewerkt dat de Stichting Migrantencentra, die bezig is zich zelf op te heffen, afstand doet van het Groenesteeg-projekt om het vervdlgens door de gemeente te laten overnemen. Hoe intussen de exploitatie van de panden in de Groenesteeg wordt voortgezet is niet bekend. Dit wordt nog op het stadhuis uit gezocht. Aan de direkteur Ge meentewerken aal verder op dracht wordt gegeven om met de Leidse architect Van der Velde overleg te plegen over de aanpas sing van het nieuwbouwplan aan de gewijzigde situatie (die in houdt dat de slager blijft zitten waar hij zit). Het ministerie van Volkshuisvesting zal worden ge vraagd om op basis van de Rege ling Reconstructie- en Sanerings- bijdragen een subsidie van 80 pro cent in de kosten te verstrekken. Aan de chef van de afdeling huis vesting zal ten slotte opdracht worden gegeven om maatregelen Schouwweg en een weg die aanslui ting geeft op de Haagweg. Verder vond men uit landschappelijk oog punt aantasting van het gebied tus- de Vogelwijk vrije sector gebouwd worden. Wel wordt gedacht aan goedkope koon woningen. bijvoorbeeld zoals Van Dam (Volks huisvesting) die voorstaat. Plesmanlaan versmald worden. Tussen de Boekhorst en Koppel- Het niet aanleggen van deze weg stein 1JKK®n de drie sportvelden schept ook betere voorwaarden bebouwing van de Boekhorst, "Kop pelstein" en eventueel de Leeu wenhoek-O. Over de ontwikkelingen Docos; drie andere velden tennispark met negen banen zou den daar bij komen. Ten noorden Koppelstein kan eventueel de Leeuwenhoek, tussen Plesman- openluchtzwembad komen. Het Wassenaarseweg, 0_ eerder geplande volkstuincomplex menteel nog weinig te zeggen. Men in dit gebied komt te vervallen; moet wachten tot er meer duidelijk- compensatie wil men meer volkstui- heid bestaat over de plannen Academisoh Ziekenhuis voor nieuw bouw. Woningbouw in de Leeuwen- 1 het Vlietpark. Voor voetgangers en fietsers zijn te treffen bewoners die Groenesteeg zijn. hoek wordt vooralsnog minder ge- *wel, tunnels geprojecteerd onder huisvesting van de schikt, geacht; de driehonderd wonin- Plesmanlaan Tien nood- lokalen voor L. de Coligny? LEIDEN Het naderend tekort aan lokaalruimte van de Louise de Coligny scholengemeenschap zou niet moeten worden opgelost door de ingebruineming van een leegkomend schoolgebouw maar door de bouw van noodlokalen. Dit staat in een nota van de af deling onderwijs van het stad huis. Het gaat hier om de bouw van tien noodlokalen die waar schijnlijk - als alles tenminste vol gens wens verloopt - gebouwd zullen worden in de Leiderdorpse wijk Binnenhof, naast de depen dance van de Leidse chr. scho lengemeenschap "Visser 't Hooft". Op de afdeling onderwijs wordt verwacht dat de tien noodlokalen van de Louise de Coligny Scholen gemeenschap, die dus eveneens een dependance zullen vormen, in de loop van dit najaar gereed kunnen zijn. In de tussentijd zou het gebrek aan lokaalruimte kun nen worden opgevangen door de tijdelijke ingebruikneming van het oude schoolgebouw aan de Oude Vest 35 en Ceciliastraat 18. waar nu nog de lavo-leao school is gehuisvest. Deze school kan komende zomer haar nieuwe ge bouw in Cronesteijn aan het Lam menschanspark in gebruik ne men. Overigens zal de kwestie van de noodlokalen voor de L. Coligny Scholengemeensch. waar schijnlijk volgende week dinsdag in een vergadering van de raads commissie voor onderwijs aan de orde komen. de dr. Lelylaan. de toe- met de verbonden worden, geen andere verbin ding is tussen Rijksweg 4 en Rijks weg 44, zal deze route als zodanig gen die er gerealiseerd zouden kun- PeZe laatste weg zal n enworden zouden allerlei wijkvoor- komstige Churchillbrug zieningen moeten ontberen, "terwijl de Churchilllaan afstand tot andere wij-ken te groot zolang is. Er wordt gedacht aan de bouw van centrale instellingen van de uni versiteit en kantoren. De verbinding dienst doen. Voor fietsers wil tussen de Plesmanlaan en de Wasse- verschillende routes aanleggen in naarseweg wil men niet door de het gebied, met name tussen de Mors en Oegstgeest. Voor de toe komst wil men de mogelijkheid 1 de vel- wijdig aan de Haagse Schouwweg, het Rijnlands Revalidatiecentrum ge bouwd in de Leeuwenhoek, of de vel den worden bestemd voor nieuwbouw van dit centrum. wordt tussen Koppelstein Mors door, een tramverbinding komt naar Wassenaar en Den Haag. De brug over de Rijn zou fietsers dienen. Ook is rein van de Annakliniek woning bouw gepleegd kunnen worden Men denkt aan totaal 45 woningen. In de Vogelwijk zou op het ter- tramverbinding langs de Rijasbur- gerweg naar Katwijk geprojecteerd. Over de financiële mogelijkheden deelde Waal mee, dat er zeker wel De Boekhorst is gelegen tussen de enige speelruimte is. "maar die is onbeperkt". Zo zou men te zij- tijd graag op het gebied van projecteert de schets van de bouw Van der Vliet/Wemink een park aanleggen, maar de realisatie daar van wordt problematisch genoemd. LEIDEN De gemeente Leiden is van planom een pank aan te leg gen op de plaats, waar nu nog de vroegere broodfabriek van de LBF staat. De bedoeling is, dit pank aan te leggen langs de Rijnsburgersin- gel, dus achter de gebouwen van Ico-Athibu en de banket-afdeling van de LBF, die tussen de Lammer markt en de Rijnsburgersignel staan. druist volledig in A.s. zaterdag 14 februari BAR -DANCING DE (Breestraat 49, Leiden) Geopend vanaf 20.00 t/m 04.00 uur. tegen de plannen, die leven bij de projectonwikkelingsmaatschappij Ka vel BV in Wateringen, sinds Juni vorig jaar eigenaar van ae grond en het gebouw van de voormalige broodfabriek. Kavel BV wil de oude fabriek slopen en in plaats daarvan een aan tal winkels bouwen met flats er bo ven. De ontwikkelingsmaatschappij heeft een dergelijk bouwplan inge diend, maar dat is door de gemeen te afgewezen op grond van de bouw verordening. Het nieuwe complex zou namelijk nogal wat hoger wor den, dan de bouwverordening toelaat. De gemeente heeft dan ook geen bouwvergunning verstrekt. Kavel had dit bouwplan overigens al ingediend, voordat het voorberei- dingsbesluit voor het gebeid tussen Rijnsburgersingel. Nieuwe Mare en Lammermerkt, dat op het ogenblik van kracht is, was gepubliceerd. Zou Kavel toen een bouwplan heb ben ingediend, dat wèl aan de bouw verordening voldeed, dan zou B en W geen andere keus zijn gelaten dan de vergunning te verstrekken. Nu het voorbereidingsbesluit een maal gledt kan de gemeente alle aanvragen voor een bouwvergunning aanhouden. Wel zal op het moment dat het voorbereidingsbesluit afloopt (in de zomer van dit jaar) de proce dure in gang moeten zijn gezet om tot een ontwerp-bestemmingsplan te komen. Zo niet, dan zal de gemeente alsnog een bouwvergunning moeten verstrekken (wanneer het bouwplan dan tenminste voldoet aan de bouw verordening) Wanneer de gemeenteraad akkoord gaat met het plan. om de grond on der de voormalige broodfabriek te bestemmen voor openbaar groen, kan de projectontwikkelaar tot 'n schik king met de gemeente zien te ko men, of wachten tot de gemeente tot onteigening overgaat. Overigens kan Kavel bovendien, Het voormalige LBF-gebouw aan de Rijnsburgersingel, dat vol gens de plannen van de gemeente gesloopt zal moeten ivorden om plaats te maken voor de aanleg van een park. zoals iedereen daartoe de mogelijk heid heeft, bezwaar aantekenen te gen het ontwerp-bestemminsplan. zelfs tot aan de Kroon toe. Maar intussen kan de onderneming dan niet tot bouwen overgaan, en het is nog maar de vraag of men bereid is zo lang te wachten. ONDERDELEN REPARATIES VAN STOFZUIGERS 1Wu4kohBuw«uABSPOü EN KL HU|SH APP STOFZUIGERS, KEUZE UIT 30 MODELLEN met 10 korting 15.— tot 25,— inruil, reeds vanaf 129,— Korevaarstraat 16 Leiden a t.o. Fiat showroom Telefoon 071120164 Geen koopavond. LEIDEN De werkloosheid in de Leidse regio is vorige maand weer gestegen. Het aantal mannen dat by het Gewestelijk Arbeidsbureau als werkloze staat ingeschreven, steeg met 130 tot 2905, ofwel 5,35van de mannelijke werknemers. De werk loosheid in de regio Leiden ligt daarmee één procent hoger dan het gemiddelde in de provincie Zuid- l het aantal werklo ze jongeren onder de 19 jaar als het aantal werkloze schoolverlaters. De vraag naar mannelijk perso neel vertoonde een geringe dalingen bedraagt nu 513. Deze daling betrof bouwvakarbeiders en metaalarbeiders. Ook het aantal vrouwen dat bij het GAB als werkloos staat inge schreven, vertoonde vorige maand een stijging (met 14) en bedraagt nu 697. Overigens nam ook de vraag naar vrouwelijke arbeidskrachten toe, vooral in de handels- en kant oor- LEIDEN De verschillende werkgroepen van de PvdA, die de gemeenteraadsfractie steunen, ver gaderen vanavond gezamenlijk over de gemeentebegroting van dit jaar Wethouder Hans van Dam zal aan de hand van de begrotingsvoorstellen het beleid en de te verwachten ver anderingen daarin toelichten. Boven, dien zal op de vergadering, die open baar is. een discussiestuk van hem worden besproken. De bijeenkomst be gint om acht uur on wordt gehouden in de kleine zaal van De Burcht. sector. Eind januari 1976 treerde arbeidsreserve de geregis- 1 het GAB- Leiden per gemeente als volgt. Alkemade Katwyk Leiden Leiderdorp Oegstgeest Rynsburg Valkenburg Voorschoten Warmond Zoeterwoude ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3