LEIDSCH DAGBLAD Opnieuw een staatsgreep in Nigeria Geweld barst weer los in Noord-Ierland Slechts brons vandaag Acteur Sal Mineo doodgestoken in Hollywoodse flat Parkeren met groot licht aan Tanaka'Ik ontmoette president Lockheed' LEIDSCH DAGBLAD ♦S alles ra Vlieland VRIJDAG 13 FEBRUARI 1976 OPGERICHT I MAART I860 34858 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Specialist vond dé oplossing: AMSTERDAM (ANP) In een Australische stad had men een nieuw centrum gekregen, maar de autoriteiten wilden dit centrum niet laten ontsieren door rijen parkeermeters. Maar zij wilden ook niet, dat auto mobilisten hun auto's zonder meer in het centrum zouden parkeren. Twintig minuten vonden zij lang genoeg. Lang werd er over het pro bleem gedacht en gepraat, maar een oplossing vonden zij niet, zodat een communicatie deskundige uit Europa moest komen om het probleem op te lossen. Hij had er niet veel moeite mee: iedereen mag overal in het centrum parkeren, maar moet de grote lichten van zijn auto laten branden. Het systeem blijkt in de praktijk goed te voldoen. Iedere automobilist komt binnen iet half uur terug, omdat hij bang is dat anders zijn accu leeg is. Deze deskundige, zo vertelde de Brit Paul A. Swan in Am sterdam aan een aantal figu ren uit de Nederlandse reiswe reld, zal met nog zo'n achthon derd personen aanwezig zijn op het communicatiecongres 1976, dat van 23 tot 27 april in Lon den zal worden gehouden op initiatief van de British Tou rist Association. Het doel: betere communica tie tussen de leiding in bedrij ven op alle niveaus. Volgens Paul Swan zal dan aan het licht komen, dat logisch den ken goed is, maar dat in veel gevallen niet de meest logische weg gekozen moet worden om met elkaar tot beslissingen te kunnen komen. Men wil er op het congres in Londen de aanwezigen van doordringen, dat vergaderen uit den boze is en dat het doel van bijeenkomsten zowel binnen als buiten het bedrijf moet zijn resultaten te berei ken. BELFAST Noord-Ierland is gis teren na het overlijden vain IRA-lid Frank Stagg opgeschrikt door een groot aantal bomaanslagen, diefstal len, vuurgevechten en gevallen van brandstichting. Volgens de politie hebben zich zeker 100 verschillende Incidenten voorgedaan. Zowel in Noord-Ierland als in Engeland hield de politie rekening met een nieuwe golf van geweld nadat de 34-jarige Stagg aan de ge volgen van een hongerstaking in de gevangenis van Wakefield was over leden. Het Ierse republikeinse leger had voor zijn dood al laten weten re presaillemaatregelen te zullen ne men wanneer Stagg zou sterven. Het ernstigste incident in Noord- Ierland deed zich voor in de buurt van Londonderry, waar twee politie mannen vanuit een passerende auto werden neergehaald. Een 31-jarige Tr| 0 agent werd in het hoofd getroffen en K Plir^tOT KpH overl(*d ter plaatse. Zijn collega liep IVICUISIUI ILCU. Li schotwonden in zijn benen od en is zwaar gewond in een ziekenhuis op genomen. Gisteravond namen In Belfast en kele duizenden personen deel aan een processie ter nagedachtenis van Stagg, die een gevangenisstraf van tien Jaar moest uitzitten wegens ter- reuraktiviteiten in Engeland. Volgens de politie zijn in de Noordierse hoofdstad en andere plaatsen bussen en vrachtwagens in brand gestoken. Vier Jongelui liepen verwondingen op nadat een bom in de woning waar zij verbleven naar binnen was gegooid, verder ontplofte een bom in een woning naast die van Gerry Fitt, leider van de over wegend katholieke sociaal-demokra- tische arbeiderspartij. in VS verboden WASHINGTON (Reuter) Een van de over de hele wereld meest gebruikte kleurstoffen voor voe dingswaren en cosmetica is in de Verenigde Staten verboden omdat wetenschappelijke onderzoekers van mening zijn dat de stof, bekend on der de naam "Red 2", kanker kan veroorzaken. Fabrikanten en gebruikers van de kleurstof hebben onmiddellijk be roep aangetekend tegen het verbod, dat naar hun mening tot gevolg zal hebben dat tal van voedingswaren er minder aantrekkelijk zullen uit zien. Red 2 wordt in de Verenigde Sta ten al sinds 1907 gebruikt en is ook bekend als Amaranth. Zij is in da Sowjet-Unie al verboden. Een functionaris van het Ameri kaanse bureau voor milieubescher ming heeft tegenover Journalis ten verklaard dat een honderdtal verdelgingsmiddelen die door landbouwers in de Verenigde Sta ten worden gebruikt bij proeven op dieren in laboratoria kanker heb ben veroorzaakt. Opklaringen plaatsen nenu wiuu. iMiiiiiiiuinter plus 2 graden In ..v., zuidwesten tot min 3 graden in het rond 4 graden. (Opgemaakt te 11.15 uur). 14 februari Zon op: 7.59 uur; onder: 17.50 uur. Maan op: 16.47 uur; onder: 6.48 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.13 en 14.29 uur laagwater te 10.20 en 22.43 uur. Bij andere bomaanslagen raakten een soldaat en een meisje gewond. De IRA heeft gezworen Stagg's dood te zullen wreken. Zijn stoffe lijk overschot is vandaag vanuit Engeland overgevlogen naar de Ier se republiek. Een woordvoerder van de regering van de Ierse republiek verklaarde vanochtend dat de IRA waarschijn lijk de waarschuwing zal krijgen Stagg niet met "militaire" eer-te be graven. Honderden politiemannen zijn vanmorgen in Dublin ingezet om de ongeregeldheden bij de aankomst van de lijkkist te voorkomen. In Lon den hebben IRA-aanhangers tegen de dood van Stagg gedemonstreerd. In de buurt van de woning van mi nister van Binnenlandse Zaken Roy Jenkins, drie weken voor Stagg's overlijden heeft Jenkins verklaard niet voor, chantage in de vorm van een hongerstaking te zullen buigen. Stagg wilde ontheffing van eenza me opsluiting en wenste als politieke gevangene te worden behandeld. Behalve de politieman, die in de buurt van Londonderry omkwam, is ook een tweede slachtoffer geval len. Een man, die gisteravond bij een bomaanslag in de katholieke wijk rond Fallsroad gewond raakte, is later in een ziekenhuis aan zijn verwondingen bezweken. TWEEDE BINNEN JAAR LAGOS, NIGERIA (Reuter) Het zeven maanden oude bewind van generaal Moertala Moehammed van Nigeria is vandaag omvergeworpen. Dit is voor radio-Nigeria bekend gemaakt door een luitenant-kolonel. 26 PAGINA'S Deze oudere dame, die rustig in New York loopt te wandelen is niemand minder dan Greta Garbo. De vroegere filmdiva, die nu 71 jaar is, verliet vele jaren geleden Hollywood, omdat zij alleen urilde zijn. De bekendmaking werd gedaan na een schietpartij bij de Dodankazer- ne, het administratieve hoofdkwartier van het leger, van waaruit op 29 juli van het vorig jaar het bewind van generaal Ya koe boe Gowon werd omvergeworpen. De aankondiging over radio-Nige ria werd omlijst door marsmuziek. Wat er van Moehammed en zijn kabinetsleden is geworden, is niet bekend. Avondklok In Lag06 en de rest van het land is de avondklok ingesteld en Nigeria's grenzen zijn gesloten. Op het volk werd een beroep ge daan kalm te blijven. Oproerkraaiers zullen hard worden aangepakt. Vol gens radio-Nigeria is Moehammeds regime overgeworpen door jeugdi ge officieren. De negentien militaire provincie gouverneurs zijn van hun functie ontheven en de provincies worden nu bestuurd door brigade comman- ten. Alle burgenninisters zijn even eens ontslagen. De Nigeriaanse bevolking is aan geraden naar de radio te blijven luisteren om het verdere verloop van de omwenteling te volgen. In Ikoyi in het oosten van Lagos wer den schoten gehoord in de buurt van een nieuw winkelcentrum. Solda ten met automatische wapens droe gen automobilisten op naar huis te gaan. Reutel-correspondent Colin Fox maakte gewag van chaotische to nelen in het stadscentrum van Lagos, doordat auto's rechtsomkeer maak te en daarbij de trottoirs opreden om zonder "zagen"' te kunnen draai- Sto achtig De nieuwe staatsgreep is het Jong ste indicent in de stormachtige ge schiedenis van Nigeria sinds het in 1960 onafhankelijk werd van Groot- Brittannië. Na de omverwerping van het be wind en de moord op premier Sir Aboebakar Tafawa Balewa in 1966, ontstond een bloedige burgeroorlog. Generaal Gowon, wiens federale troepen hem in 1970 uiteindelijk wonnen, was buitenslands toen zijn regering in juli werd gewipt. Gowon is later gaan studeren aan een Brit se universiteit. i „Wie zün geld in een sohilderU van Karei Appel wil beleggen waagt een gok. Want de markt waarde hangt sterk af van de smaak van het publiek. En die is niet altijd precies hetzelfde". Het is de mening van A. W. A. Boschloo (37), die kortgeleden in Leiden is benoemd tot hoogleraar kunstgeschiedenis. Hij moest er voor verhuizen van Florence, waar hij directeur was van het Inter universitair Kunsthistorisch Insti tuut. Hij heeft tien jaar met veel plezier in Italië gewerkt, maar nu hebben zijn kinderen de leerplich tige leeftijd bereikt. Vandaar. PAGINA 5 Minister Van Agt heeft de Binnen landse Veiligheidsdienst in be scherming genomen tegen veel kritiek uit de Kamer PAGINA 7 Volgens de New York Times zullen er zeer binnenkort „koppen rollen" bij Lockheed PAGINA 9 Peter Muller was onstuitbaar In zijn rit naar goud op de duizend meter PAGINA 13 9 De generale repetitie van Dianne de Leeuws kür was zonder meer catastrofaal PAGINA 15 Aan oud-Arnhem wordt gebouwd in Deventer PAGINA 19 Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 28 februari 1976 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, In open envelop (zonder postzegels) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden, HOLLYWOOD (UPI) De Ame rikaanse filmacteur Sal Mineo, die tweemaal werd voorgedragen voor een Oscar is op gewelddadige wij ze aan zijn eind gekomen. Gister avond vond men het stoffelijk over schot van de 37-jarige acteur achter een flatgebouw in Hollywood. Hij bleek te zijn doodgestoken. De politie verklaarde geen motief te weten waarom Mineo zou zijn ge dood- In zijn filmloopbaaJti die hü op 16- jarige leeftijd begon, heeft Mineo de rol gespeeld van een jonge ach terbuurtbewoner. Zijn derde film was "Rebel without a cause", die Ce toen 17-jarige Mineo en James Dean, die later hij een verkeerson geluk om het leven zou komen, erg populair maakte bij de tieners van de jaren vijftig. Voor zijn rol in deze film en later voor zijn optreden in "Exodus" als een overlevende van een nazi-concentratiekamp werd hij voorgedragen voor een Oscar. Zijn rol in "Exodus" kostte hem een rol in "Lawrence of Arabia", om- Staatslening DEN HAAG De Nederlandse Staat gaat een lening uitgeven, met een looptijd van 15 jaar, tegen een rente van acht procent. De lening wordt uitgegeven volgens het zg. tendersysteem. Dat houdt in dat de inschrijvers zelf de koers aangeven waarop zij bereid zijn in de lening deel te nemen. Het bedrag van de staatslening en de koers van inschrijving wor den na sluiting van de inschrijving vastgesteld. De inschrijving staat open tot 25 februari. dat de Jordanse regering niet ie mand wilde toelaten die in een "pro- joodse" rolprent had gespeeld en daarin als sympathieke joodse jon gen vier Arabieren had doodgescho ten. Mineo die uit een Italiaans-Ame rikaans gezin in New York kwam. ging op het hoogtepunt van zijn po pulariteit na "Rebel without a cau se" zingen. Van een van zijn rock nummers „Start moving' werden meer dan een miljoen platen ver kocht. Later hield hij met zingen op omdat hij een serieuze acteursloop baan verkoos. Tegen het midden van de jaren zestig liep zijn filmcarriè re echter af. Wel was hij nog actief als toneelproducent. HOE MOETEN KOOIEN ZIJN? naar Uw smaak makkelijk in onderhoud geschikt voor Uw vogel <s) lekker voordelig. Kies maar uit 160 modellen vogel-, papegaaien-, hamster-, cavia- of ko- nijnenkooden GOED GEKOOID, DOOR TOKIO (Reuter/AFP) Oud-pre mier Tanaka van Japan heeft van daag bij monde van zijn secretaris laten weten, dat hij in januari 1972 een ontmoeting heeft gehad met Lockheed-president A. Carl Kot- chian. Het gesprek had plaats op Kotchians verzoek en handelde over een Amerikaans-Japans ontwikke lingsprogram voor de vliegtuigbouw aldus Tanaka's verklaring. Ten tijde van het gesprek was Ta naka minister van internationale handel en industrie. In zijn verkla ring beklemtoonde Tanaka dat hij in het kader van het project, de ontwik keling van een Japans-Amerikaans vliegtuig voor de middellange afstand niet alleen werd benaderd door Lockheed, maar ook door andere Amerikaanse vliegtuigbouwers. Robert Haack, oud-president van de New Yorkse effectenbeurs, zal volgens betrouwbare bronnen in Was hington gaan optreden als tijdelijk president-directeur van de Lock heed vliegtuigfabrieken. Volgens de zelfde informanten zou de Lockheed raad van beheer Haacks benoeming vanmiddag in Burbank, de Calif or - nische hoofdzetel van het bedrijf, be kend maken. In verband met het wijdvertakte schandaal rond het bedrijf werden reeds mutaties in de top van Lock heed verwacht. (Zie ook pagina 9) Ford stelde Nixon vroegtijdig van gratie op de hoogte WASHINGTON (AFP) Volgens de Washington Post heeft president Ford oud-president Nixon tien dagen voor de officiële bekendmaking op 7 september 1974 al laten weten dat hij hem gratie zou verlenen en dat terwijl Ford op 17 oktober 1974 voor een subcommissie van het Huis van Afgevaardigden verklaarde dat hij vóór de officiële bekendmaking met niemand over de gratie verlening had gesproken. De subcommissie ls volgens de Washington Post van plan het dos sier te heropenen. Van Helden grijpt naast goud INNSBRUCK Hans van Helden die zijn zinnen had gezet op de gou den medaille op de 1500 meter moest vanmorgen genoegen nemen met brons. In de strijd op de schaatsmjjl van de Olympische Winterspelen in Inns bruck werd de Nederlander voorbij gestreefd door de Noor Jan Egil Storholt, die in een tijd van 1.59.38 goud veroverde en de Rus Joerl Kon- dakov. die met 1.59,97 het zilver pakte. I Hans van Helden bleef daarbij achter met 2.00,87. Jan Egil Storholt bezorgde zichzelf i met zijn gonden medaille een fraai verjaardagscadeau. In de vierde rit bleef hü niet alleen zijn directe te genstander Kondakov voor, maar ver beterde hü tevens de tijd die Van Helden al ln de tweede rit had neer gezet. Etorholt bleek vooral in het laatste gedeelte van zün rape beter opgewassen tegen de weersomstan digheden, die met een straffe wind en een temperatuur van vüf graden onder nul niet bepaald gunstig va- Dat merkte ook Piet Kleine, die vlak voor zün rit tegen Krienbühl uit de warme kleedkamer gehaald moest worden omdat hü dacht dat eerst het ijs nog zou worden gedweild. Kleine kwam rond in 2.02,28. nog onder het vier Jaar geleden tn Sap poro gevestigde Olympische record van Ard Schenk (2.02,96). Het deel nemersveld van de 1500 meter was vanmorgen overigens sterk uitge dund. Vüf schaatsers hadden zich teruggetrokken, onder wie de win naar van de duizend meter, de Ame rikaan Peter Mueller. De Sowjet-Unie Is olympisch kam pioene geworden op het onderdeel biathlon-estafette.De Russische ploeg maakte een tüd van 1 uur, 57 minu ten en 55,64 seconden voor Finland (2.01.45,58) en Oost-Duitsland .(2.04.08,61).

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1