Wrede projectie van kamp verleden Gemeente moet zich bezinnen op audio-visuele middelen Aan oud Arnhem wordt druk gebouwd in Deventer BRANIE ZONDER PRETENTIE VRIJDAG 13 FEBRUARI 1976 LEIDEN - Ook de gemeente Lei den zal zich diepgaand moeten bezinnen over een gericht beleid ten aanzien van de zogenaamde audio-visuele media. Een derge lijk beleid moet er voornamelijk op gericht zijn de best mogelijke voorzieningen op het gebied van film, video en kabeltelevisie te scheppen. De ontwikkeling van de bevolking kan op die manier worden bevorderd, evenals de verspreiding van informatie, creativiteit en ontspanning van iedereen in de gemeente. Dit wordt geconstateerd in een no ta. die in opdracht van het Leids filmberaad door het collectief van het Leids Filmhuis is ge maakt. In het Leids filmberaad zitten de vier filmdraaiende or ganisaties van Leiden, te weten de stichting Leids Filmhuis, Filmclub 16, LAK-Cinéma en Cinéclub-Leiden, plus een verte genwoordiger van de gemeente. In de nota gaat men er vanuit, dat, wil de gemeente tot een samen hangende visie komen, de dis cussie over audio-visuele midde- Pleidooi van collectief Leids filmhuis len spoedig op gang moet worden gebracht. Ook dient er op zeer korte termijn in Leiden een gedegen onderzoek naar de mogelijkheden van deze middelen te komen, aldus het rapport, dat voorstelt om gedu rende een bepaalde periode bij het Leids Filmhuis een vaste me dewerker aan te stellen, die een dergelijk onderzoek zou kunnen opzetten. Deze medewerker, aldus de nota, zou zich tevens kunnen inzetten voor een zekere voortzetting van de werkzaamheden in de ver schillende filmdraaiende organi saties. Deze zijn nu voornamelijk op vrijwilligers aangewezen. Het lijkt tevens zeer zinvol om in Leiden een zogenaamd distributie-circuit op te zetten, dat wil zeggen een rij van plaat sen waar een bepaald filmpro gramma vertoond zou worden, aldus het rapport. Het is een van de voornemens van het Leids Filmhuis om een dergelijk net van vertoningen op te zetten. Tevens bestaan er plannen om pro jecten op video-gebied te begin nen. In dit kader pleit de nota er voor, dat verschillende organisa ties de beschikking krijgen over video-apparatuur. Een samenwerking met de audio visuele dienst van de universiteit en het vormingscentrum voor werkende jongeren lijkt volgens de nota gewenst. De nota constateert dat in Leiden de kabeltelevisie een nog weinig uitgewerkt en omschreven pro bleem is. Zij pleit ervoor, dat de coördinatie en het beheer van apparatuur voor kabeltelevisie niet in handen komt en afhanke lijk wordt van commerciële or ganisaties. Daartoe moeten de aspecten van commerciële dis tributie en regionale of plaatse lijke televisiestations op korte termijn verder worden uitge diept. Voor Leiden is het daarom noodza kelijk, aldus de nota, om met an dere gemeenten te streven naar eigen produktiemogelijkheden van dit medium. De nota pleit vervolgens voor uit breiding van apparatuur, zoals camera's en afspeelapparatuur. Ook zouden er meer projectie- ruimtes moeten komen voor fil morganisaties en zou via de openbare bibliotheken de distri butie van films en video-cassettes moeten worden geregeld. De nota is slechts bedoeld als een aanzet voor een veel uitgebreider nota over dit probleem. Daarbij zou, aldus de, samenstellers, nog meer moeten worden gelet op de betrokkenheid van andere orga nisaties en het gebruik van audio-visuele middelen op scho len. DE NACHTPORTIER VAN CAVANI In Trianon deze week "De Nacht portier", een afschuwelijk verhaal en een afgrijselijke film. Maar tege lijk een beklemmend draaiboek en beeldenreeksen, die je niet meer loslaten: de ongelooflijke realiteit van het concentratiekamp tegen over de nauwelijks geloofwaardige en daardoor des te wreder projectie twaalf jaar later. Een joods meisje is in het kamp door een SS-arts gedwongen tot vernederende sexuele handelin gen, die een bijna onnatuurlijke liefdesrelatie tot gevolg hebben ge had. Lang na de oorlog^ontmoeten zij elkaar opnieuw in Wenen; zij, de echtgenote van een Amerikaanse dirigent op toernee, hij nachtpor tier in een luxueus hotel. En weer groeit, nu in versneld tem po, hun sado-masochistische ver houding. Zij laat zich geheel door hem overheersen, wordt door hem geslagen en geschopt en onder werpt zich tenslotte volkomen aan haar vroegere kwelgeest, terwijl haar man concerten in Duitsland geeft. De ex-SS'er wordt op zyn beurt ge kweld door een schuldgevoel, waarvan zijn oude vrienden en col lega's hem trachten te bevrijden door een schijnproces, dat zij ook bij zichzelf met succes toepasten. Hierbij wordt elk lid van de groep geconfronteerd met de bewijzen van begane wreedheden en vervol gens vrijgesproken, zodat hij los zal komen van de angst voor ontdek king door de autoriteiten. Het wer kelijke doel van deze schijnproces sen is echter in het bezit te komen van de door de geallieerde commis sie voor oorlogsmisdaden verza melde bewijzen en deze voorgoed te kunnen vernietigen. Mogelijke gevaarlijke getuigen worden "af gevoerd" en zo loopt ook de joodse vrouw gevaar te worden geëlimi neerd. De nachtportier tracht zich dus aan het proces te onttrekken en neemt de vrouw mee naar zijn flat. Hij weigert haar uit te leveren en zijn kameraden slaan dan een beleg voor zijn woning om hem door uit hongering daartoe te dwingen. Een herhaling van het harde kampleven brengt het tweetal dichter bij elkaar dan ooit, hun toestand wordt wan hopig en een ontsnapping lijkt de enige kans op redding. Maar het verleden laat hen niet los en slaat genadeloos toe... Een door de Italiaanse cineaste Li- liane Cavani verzonnen en geregis seerde film, die door zijn decadente sfeer en onmenselijke moraal een bittere smaak nalaat. Herinnerings- flitsen van het kampleven, zoals in Sidney Lumets "The pawnbroker", lichten schokkend op in de weelde van het Weense hotel, waar het Dirk Bogarde en Charlotte Rampling in "De Nachtportier complot van de oud-nazi's bijna angstaanjagend vorm krijgt. Dirk Bogarde. die allang op de rol van de nachtportier had geaasd, geeft hem suggestief gestalte, zij het niet steeds op hetzelfde niveau. Het zelfde moet gezegd worden van Titel: "De Nachtportier": regie: Charlotte Rampling, een actrice Liliane Cavani: hoofdrollen: Dirk met beperkte mogelijkheden, die Bogarde en Charlotte Rampling: hier vaak te hoog grijpt. Maar dat theater: Trianon; leeftijd: 18 jaar. geldt voor Liliane Cavani ook meer dan eens. J. A. Frenkel DEVENTER (SP) - Sir Richard At- tenborough staat klein en glim mend tussen timmerlieden, die oude Arnhemse huizen fabriceren in negentiende eeuwse neo-stijlen. Het roept even herinneringen in een ex-haardenfabriek in Deventer op aan de film "I'm all right Jack", waarin deze goedgehumeurde Brit een duistere rol speelde Maar deze Engelse timmerlieden gaan niet in staking, ze hebben wel wat anders te doen, in mei moet hun werk zo ongeveer gedaan zijn voor de monsterproduktie "A bridge too far", die de slag om Arn hem uit september 1944 gaat recon strueren. Vijfentwintig miljoen dol lar gaat deze film kosten vertelt hij, eén van de duurste films uit de ge schiedenis. "Ik ben daar niet trots op". "Of we het daar binnen hou den?" vraagt hij zich af met een schuldbewuste grijns. De zorgen komen later om een enorme filmmachinerie op gang te Eigenlijk zijn dit de grote dagen voor Terry Marsh, de ontwerper van de achtergronden Hij ia •'«.-la den met twee Oscars, eén voor die fameuze straat in St. Petersburg uit "Doctor Zjivago" en één voor de aankleding van de musical "Oli- Vo ogen. Zijn werkruimte hangt vol werktekeningen, historische foto's, constructieschetsen, ook van het wapentuig dat door Duitsers en geallieerden werd gebruikt. Een gigantische onderneming, dat is met éen oogopslag duidelijk. In de fabriek worden de huizen etalage- gewijs in hout door tientallen En gelse vaklieden getimmerd naar zijn ontwerp. Een hal verder zijn drie glider-transportvliegtuigen in aanbouw maar Deventer leeft al r door de vele lever Britse etting Het zal i teker tot een grote happening uit- Het eluk, dat Deventer-brug vond, die sterk op het Arnhemse origineel lijkt. Aan de voet van de brug was weinig ge bouwd en daar kan men de histori sche huizen plaatsen, die na de eer ste opnamen in mei, voor het latere deel in puinhopen moeten zijn ver anderd. Ook dat is een karwei voor Terry Marsh. Enige sta-in-de-weg ter plaatse vormt een acht hoog modern flat gebouw. Wel leuk voor camera opnamen, maar voor de rest moet het worden gemaskeerd. De lokatie was verder te ideaal om voor dit flatblok naar een andere plaats uit te wijken. Blijvers LUXOR- "Jaws". Zou de ter reur van de witte haai nog uit te roeien zijn? Het liikt erop, dat het Leids publiek er niet genoeg van krijgt. Nog een weekje witte haai dus. Kindermatinee CAMERA - "De roze panterparade" REX - "Pinocchio". Nachtfilms CAMERA - "Les Zo^os". REX - Betty, bed in, bed uit" REX "Zenabel", een juffrouw die het allemaal niet zo nauw neemt. Goede films in an dere steden "Die Zauberflöte" (Ingmar Bergman), Calypso en Saskia, Amsterdam, Lumiëre, Rot terdam. "Dog day afternoon" (Al Pa- cino), Tuschinski 2, Alham- bra, Amsterdam, Thalia, Rot terdam, Passage, Den Haag. Haagse bioscopen APOLLO 1'Karate kwartet in Korea", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur. 18 jaar. APOLLO 2: "Storm over Ma rokko", dag. 2.00, 7.30 en 10.00 uur, zo. ook 4.30 uur. 14 jaar. ASTA:"Jaws", dag. 2.30, 7.00 en 9.30 uur. zo. 1.30, 4.00, 7.00 en 9.30 uur. 14 jaar BIJOU: "Belle de jour dag. 2.00, 7.30 en 9.45 uur, zo. ook 4.15 uur. 18 jaar. CALYPSO: "Crime story", dag. 7.15 en 9.30 uur. 14 jaar. Sneeuwwitje en de 7 dwer gen", dag. 1.30 en 3.30 uur, za. en zo. 12.00, 2.00 en 4.00 uur. AL. CAMERA "Lenny", dag. 2.15, 7 15 en 9.30 uur, zo ook 4.30 uur. 18 jaar CINEAC: "Veel liefs uit Mos kou". dag. 7.00 en 9.30 uur. 14 jaar. "Popeve's tekenfilmpa rade dag. 11.30, 1.30 en 3.30 CORSO "The flying guilloti ne dag. 2.00 en 8.15 uur, za. 2.00, 7.00 en 9.15 uur, zo. 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. 18 jaar. DU MIDI: "Cabaretdag. 8.15 uur, vr za. en zo. 7.00 en 9.30 uur. 18 jaar. EURO: "Lawrence van Ara ble", dag. 1.30 en 7.45 uur. za.. zo. en woe. 3.45 en 7.45 uur. KRITERION: "Tell them Wil lie Boy is here", dag. 7.00 en 9.30 uur, za. en zo. ook 3.00 uur. 14 jaar. METROPOLE: "Love and death dag. 2.00, 7 00 en 9.30 uur. 14 jaar ODEON 1: "Shoot first, die la ter dag 2.00.6.45 en 9.15 uur, zo 1 45. 4.15, 6.45 en 9.15 uur. 18 jaar. ODEON 2: "Dodenrit met de duivel", dag. 2.00, 6.45 en 9.15 uur, zo 1 45, 4 15. 6.45 en 9.15 uur. 18 jaar OLYMPIA. "Breakout dag. 2.00 en 8.00 uur. 18 jaar. PASSAGE: "Dog dav after noon". dag. 2.30. 7 00 en 9.30 uur, za. en zo. 1.30.4.00.7 00 en 9.30 uur. 14 laar REX: "Hang 'em high", dag. 11.30, 1 45. 4 00, 7 00 en 9.30 uur. ma en di. 2.15 en 8.00 uur, woe. 2.15 uur 18 jaar ROYAL'70: "Black gunn do. t/m zo. 2.00, 7.00 en 9.30 uur, en di. 2.15 en 8.00 uur, woe. 2.15 18 j ROYAL: Wang Yu - Tien sta len vingers do. t/m za. 2.00, 7 00 en 9.30 uur, zo. 2.00, 4.30, 7 00 en 9.30 uur. ma. t m woe. 2.15 en 8.00 uur 18 jaar STUDIO: "Sensuele beleven issen in Zweden dag. 2.15, 7 15 en 9.30 uur, zo. 1.30, 4.00, 7.15 en 9.30 uur. 18 jaar. STUDIO 2000: "The Gam bler", dag 7.00 en 9.30 uur, ao. ook 1 00 uur. 18 jaar Frans Zwartjes Zeer indringende film van Malle met prima rol van Blaise maakt speelfilm Wmmmmm 1 M t?i nu wrm I W^wBÈSÊÉM l m rum over collaboratie in WON met Willeke dit onderwerp in zijn film te behan delen. Temeer daar hij tegelijk al- tyd een vinger op de zere plek van het Franse oorlogsverleden legt. Collaboratie kwam in Frankrijk nogal veel voor. Louis Malle pro beert in zijn film ook te laten zien dat de collaborateurs voornamelijk gedreven worden door eigen falen We zien naast de botte Lucien ook een mislukte wielrenner, een ge sjeesde student en de leider van de Gestapo-afdeling is een in 1936 ont slagen rechercheur Daarnaast wil Malle duidelijk maken dat de lief desrelatie tussen Lucien en France, het joodse meisje ondanks de tegenstellingen mogelijk is. Louis Malle heeft met deze film een mag nifieke prestatie geleverd. Hij deed het bovendien nog voornamelijk zelf, want het scenario is tevens van zijn hand. Bart Jungman Russian Roulette als los zand Titel: Russian Roulette, spelers: George Segal. Christina Raines; regie: Jerry Bick; theater: Lido. Het aanstaande bezoek van een Russische staatsman brengt de autoriteiten in Canada in rep en roer. De geschorste korporaal van de Mounties krijgt zelf de op dracht, een in Canada wonende vreemdeling die op de lijst van verdachte personen in Rusland voorkomt, te doen verdwijnen. Een en ander kan uiteraard zijn eerherstel tot gevolg hebben. Tot dusver nog duidelijk. Wat daarna aan beelden over het doek dwarrelt is een combinatie van achtervolgingen, schietpartijen, moorden: het zit er allemaal in, is soms nog best spannend ook maar jammer is alleen dat er niet uit de verf komt wie wie is en waar al die achtervolgingen goed voor zijn. Kortom: als los zand aan elkaar hangend. MIEP DE GRAAFF van Ammelrooij DEN HAAG (ANP) - De filmmaker Frans Zwartjes uit Den Haag is be gonnen aan zijn eerste' avondvul lende speelfilm met een rol voor één persoon, die Willeke van Am melrooij gaat vertolken. De rol prent heeft als voorlopige titel "Tachtig minuten". Het is de be doeling, dat de film het komende najaar in de Nederlandse biosco pen in première gaat. Het idee en het scenario voor de film zjjn van Frans Zwartjes, die tot nu toe vrfjwel steeds in zijn eentje films maakte. Hij is vooral bekend om zijn korte experimentele films, waarmee hij verscheidene onder scheidingen verwierf. Het camera werk voor de speelfilm zal hij met Mat van Hensbergen verzorgen. Nol van Dijk schrijft de tekst. De muziek maakt Zwartjes, samen met Lodewijk de Boer, die thans toneel- en filmregisseur is. De produktie van de speelfilm is m handen van Nico Crama. De voorlopige titel van de speelfilm slaat op de werkelijke tijd zowel van de film als van de weergegeven handelingen. In de film observeert Zwartjes een filmactrice die voor een belangrijke beslissing staat. W illeke van Ammelrooij speelt min of meer zichzelf. De opnamen be ginnen eind maart. Frans Zwartjes (48) houdt zich sinds 1968 nagenoeg alleen met film bezig. Voordien was hij vijf jaar altviolist bij de Nederlandse opera, vioolbouwer, beeldend kun stenaar en docent aan de akademie voor industrieel ontwerpen in Eindhoven. Thans leidt hij de fil mafdeling van de Vrije Akademie Psvchopolis in Den Haag en maakt hij experimentele films. Tot de on derscheidingen behoren de Fipresci-prijs van de internationale filmkritiek, de culturele prijs van Noord-Brabant en prijzen op film festivals in Melbourne en Utrecht. •kPierre Blaise als Lucien Lacombe houdt als Gestapo-agent een gevangene onder schot. Titel: "Royal Flash"; regie: Ri chard Lester; hoofdrollen: Mal- com McDowell, Florinda Bolkan, Oliver Reed en Britt Ekland; thea ter: Studio; 14 jaar. Richard Lester heeft er een dolle boel van willen maken. Een bra nieachtige soldaat als prins ver momd in de armen van een ijspegel van een hertogin te sturen Dat moet wel fout lopen. Zeker als En de branieschopper. Koyql Flash", wordt de dupe van het hele spelletje. Een parodistische kijk op de ge schiedenis. waarmee Lester over igens niet al te diep op de werke lijke feiten is ingegaan. Dat heeft hem de ruimte gelaten om te spelen met historische stereotie pen. die hg de draak met zichzelf laat steken Gelardeerd met wat duels, waarbij niet zozeer de vechtenden als wel het serviesgoed en het meubilair de geest geven, heeft dit een aardig re sultaat opgeleverd. Wat mooie plaatjes af en toe, goede costumering en "Royal Flash" is geworden, wat het is: een grappige film, ongecompliceerd en zonder enige pretentie ANNEMIEK RUYGROK Film: Lacombe Lucien; regisseur: Louis Malle; hoofdrollen: Pierre Blaise, Aurore Clement; theater: Camera; leeftijd: 14 jaar. Zenventien jaar was houthakker Pierre Claise toen de Franse regis seur Louise Malle hem ontmoette. Malle, die in zijn films vaak met amateurs werkt was op zoek naar een hoofdrolspeler voor een film over collaboratie in de Tweede We reldoorlog. Hij koos voor die rol dezelfde Pierre Blaise. Die keuze bleek volkomen terecht, want Blaise speelt die rol zo overtuigend en zo natuurlijk dat een getraind acteur het hem waar schijnlijk niet zou nadoen. Sep tember vorig jaar kwam er al een eind aan de filmcarrière van Pierre Blaise. Zijn liefde voor snelle auto's werd hem fataal. Net nadat hij zijn vierde film 'Pour des escaliers an ciens' had beéindigd, reed hij met zijn nieuwste pronkstuk zich te pletter tegen een boom. Pierre Blaise zal echter in zijn rol van Lu cien Lacombe in de herinnering van velen voort leven. Lucien is een stroeve, dommige boerenjongen die om zijn saaie le ven te ontvluchten, wil gaan vech ten (het zijn de jaren '40-'44) Hij probeert het bij de Franse ver zetsbeweging 'Maquis' maar wordt vanwege zijn jonge leeftijd afgewe zen. Hij komt dan bij dé Franse Ge stapo terecht waar hij wel wordt geaccepteerd. Hij moet zich dan wel vbor die "voorname" functie een net pak aanschaffen. Een joodse kleermaker, die uit angst voor de Gestapo hun pakken levert, zal er een voor Lucien maken. Als hij bij de jood komt wordt hij verliefd op de dochter van de man De relatie tussen dat drietal, de jood, zijn dochter en de Gestapo- agent, is grotendeels het thema van de film Collaboratie was en is in Frankrijk (en niet alleen daar) een zorgvuldig vermeden en verzwegen gesprek sonderwerp. Het getuigt dan ook van grote moed van Louis Malle om

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19