Broeder Alexi was standvastig Rentewijzigifig per 16 februari 76 7Ï% 4% 4 5 6 7% 7% 7. 7k 7k 7 4 8% 8è: 4o, Puzzelactie: drie miljoen gepasseerd. Rijkspostspaarbank 99 99 Oegstgeester pastoor protesteert RPS boekje Zilvervloot sparen met 10% premie Rente rekening Plus rekening Beleggings rekeningen 1 K\ Beleggings- bewijzen 0 Spaar- depositos 0 Ook onze hypotheek rente gaat omlaag: VRIJDAG 13 FEBRUARI 1976 Onthullingen' in Katwijk en Alphen KATWIJK/ALPHEN AAN DEN RIJN Als men de stichting „Vervolgd Christen dom" m Soest mag geloven, zijn er in Moskou meer standbeelden en schilderijen van Lenin dan afbeeldingen van Christus in Rome. Maar, zo voegt ze er op triomfantelijke toon aan toe, toch zijn er in het atheïstisch-communistische rijk miljoenen mensen die nooit hun knie voor de „grote god van het communisme", Lenin .zullen buigen en die, tot elke prijs, die enige ware en levende God zullen blijven aanbidden. Alexi": „door diepe dalen. OEGSTGEEST Pastoor H. J. Kooijman van de Sint YVillibrordusparochic in Oegstgeest heeft bij het hoofdbestuur van de Rooms Katholieke Partij Nederland geprotesteerd tegen de verspreiding van een politiek pamflet op het kerkplein op zondag 25 januari. De kerkgangers kregen die zondag morgen voordat zij de kerk binnen gingen een pamflet in handen ge drukt dat van deze .splinterpartij af komstig bleek te zijn. De pamflet ten werden tijdens de dienst gele zen en er waren kerkgangers die ze in de banken achterlieten. Vele pa rochianen hebben zich aan deze ver toning geërgerd. Terecht, meent pas toor Kooijman. Er waren zelfs kerk gangers die dachten dat de actie van de oastoor uitging of met diens toe stemming werd gevoerd. Onbehoorlijk Pastoor Kooijman heeft uitdruk kelijk verklaard, dat dit "stiekum" is gebeurd, zonder zijn toestemming of instemming en ook zonder mede weten van het kerkbestuur. "Het kerkplein is geen openbaar terrein. Het is eigendom van d®. pa rochie en wordt beheerd door het kerkbestuur. Normaal wordt dan ook voor het uitreiken of aanplakken van pamfletten of biljetten toestemming aan het kerkbestuur of de voorzitter, de pastoor, gevraagd. Voor de ver spreiding van politieke pamfletten, wordt echter nooit toestemming gege ven, en zeker niet als het om par tijpolitiek gaat". Pastoor Kooijman vindt deze han delwijze niet alleen ongeoorloofd, maar ook hoogst onbehoorlijk. "Ze past zeker niet bij een partij die zich zo hoog-kerkelijk opstelt behalve blijkbaar als het niet in haar kraam te pas komt. Geen enkele andere par tij heeft bij mijn weten ooit zoiets ge daan. Die achten het terecht bene den hun waardigheid en beneden de waardigheid van een kerkgebouw". In het Oegstgeester Kerkblad ver zekert pastoor Kooijman zijn paro chianen dat als men hem bijtijds ge waarschuwd had, hij de politie ge vraagd zou hebben, de verspreiders van de pamfletten van het kerkplein te verwijderen. Hij vraagt hun. hem in het vervolg onmiddellijk te waar schuwen als er weer zoiets zou ge beuren. En "Vervolgd Christendom", dat met een eigen bijbelgetrouwe ge loofsbelijdenis zijn rechtzinnigheid beschermt, pretendeert juist déze mensen te dienen. Met bijbels, ra dio, kinderliteratuur, hulp aan nood lijdenden en zo meer. Schuilnaam "Vervolgd Christendom", de heer W. P. Repko de impresario is, die tevens het gelijknamige tijd schrift redigeert, "dat geen christen vrijblijvend' kan lezen", noemt zich de Nederlandse tak van een interna tionale en interkerkelijke hulp- en zendingsorganisatie, „Underground Evangelism" geheten, die in 1960 werd opgericht en ook vestigingen heeft in Engeland, West-Duitsland, Zwitserland, de Verenigde Staten Ca nada, Mexico, Zuid-Afrika, Austra lië, Nieuw-Zeeland en de Filippijnen Stichter en algemeen voorzitter van de beweging is de evangelist Jo seph Bass; hij is met dit werk be gonnen toen malaria-aanvallen zijn zendingsactiviteiten in Nigerië on mogelijk maakten. De Nederlandse stichting beleeft een drukke maand, want ze heeft de nu in Andernach bij Bonn wonende "broeder Alexi" dat bleek een schuilnaam te zijn hierheen ge haald om hem in maar liefst twaalf steden en dorpen, avond aan avond, te la-ten vertellen over zijn ervarin gen als Christus-belijder in Siberi sche kampen en maar zijn infor matie daarover was te verwaarlo zen over de levenssituatie van de christenen achter het IJzeren Gor dijn. maken daar geen geheim innaam lijden aanvaardt r behoefte aan kan hebben zijn per- Katwijk een zaal vol geïnteresseer den in zijn strikt persoonlijke weder- soonlijke ondervindingen op deze waardigheden en geloofservaringen nier zo breed uit te meten, delen. En gisteravond deed hij dat in Alphen aan den Rijn. Repko is dergrou'nd" Evangelism" zijn onafscheidelijke partner taler. Gesswein kent natuurlijk Rus sisch. lificeert als een "getuigenis' op alle plaatsen hetzelfde is, houdt hij in het Duits. Zijn begeleider zorgt worden gesteld of beantwoord die re gevolgen zouden kunnen hebben. Ze moeten blijven binnen het raam van het door Alexi afgelegde "getuigenis". Al toen hij acht jaar was, kreeg Artur te maken met het anti-gods- naa V.U1» een bekwaam kraandrijver, zijn lezing, die hij kwa- Zijn verhaal komt erop neer, dat »w„io«r.15e' «n hij, toen hij niet inging op de eis van geheime agenten om het samen brengen van gelovigen te stoppen, in SS ernstige moeilijkheden geraakte. Ze arresteerden hem en na maanden van langdurige ondervragingen veroor deelden ze hem tot een vrijheidsbe roving van niet minder dan 25 jaar. Amnestie echter hergaf hem na vijf jaar de vrijheid en op een "wonder- Aruirie mwseu baarlijke wijze" kwam hij in Duits- dienstige atheïsme. De atheïsten gin- Arw,ht gen huis aan huis om te onderzoeken wie in God geloofde. En de ouders Artur waren gelovig. Vader werd atheïsten vooral fel toeslaan als jon- iand terecht. "Broeder Alexi" vertelde, dat de bleven is. Toen hij vijftien was. gaf nisme heeft het religieuze gevoel Artur zelf zijn leven over aan de niet kunnen doden. Ze hebben vaak Here Jezus. geprobeerd, hem tot verloochening te brengen en gegevens over anderen uit hem te krijgen. "Lieve gelovi gen, de Here kan ons op wegen lei- Heer heeft in mijn leven den die wij niet helemaal begrij pen. Maar God kende mijn toekomst sommige van mijn heerlijkste er- Bijzonderheden Geen geheim len leidde". Hij beschreef een reeks varingen had ik tijdens benauwde, vooral psychische erva ringen tot in de intiemste bijzonder heden. Dat had de aankondiging van deze bijeenkomst ook beloofd: "Zijn Ganada bewogen levensverhaal bevat tal van onthullingen". Nu, dat viel wel tegen. Aan de echtheid van wat hij aan de r lijden. Artur Gesswein, die volgende maand in Canada zijn levensver haal gaat verbreiden, verzekerde openbaarheid prijsgaf hoef Je niet zijn gehoor dat al die ontberingen Woensdagavond liet de broeder, die in 1928 in de Oekraine uit Duit se ouders werd geboren en gewoon Artur Gesswein heet (Repko: „we zijn eigen moed en volharding iets gemaakt. Ter afsluiting Russisch kerk- in Warmond gaan prot< en rooms-katholieken binnenkort be ginnen met een bespreking van el- kaars eredienst. Een deputatie van de hervormde en van de gereformeerde kerkeraad heeft al een rk dienst bij gewoond. Op vrijdag 20 februari komt bisschop Simonis van Rotterdam naar de rk parochie om een groot aantal kinderen het vormsel toe te dienen. De dienst begint om half acht. Ds. Den Tonkelaar, de her vormde predikant, heeft de aandacht van zijn gemeenteleden op deze dienst, die hij vergelijkt met het be lijdenis doen in protestantse kerken, gevestigd. „Uit ervaring kan ik u zeggen dat dit een heel bijzondere plechtigheid is", schrijft hij in het Warmondse kerkblad. Kerkbalans Nog een bericht uit Warmond: de stand van de in de hervormde gemeente gevoerde actie Kerkbalans '76 was op 1 februari f 55.000,-. In vergelijking met vorig jaar betekent dat een verhoging van 30 Terwijl van de ruim vierhonderd adressen nog maar de helft heeft geantwoord. Het dagelijks bestuur van de Wassenaarse Raad van Kerken be staat nu uit de volgende leden: ds. J. A. G. van Zanten, hervormd, voor zitter: pastoor A. Wentholt, vice- voorzitter; mevr. mr. A. P. Borgeld- Prange, remonstrants; mevr. M. T. T. van der Kooy-Eerden, rk, secretaris: H. Hilgemann, hervormd, secretaris publiciteit, en mr. S. Stoffer, Ned. Prot.bond, penningmeester. De plaat selijke Raad van Kerken heeft het initiatief genomen om veertig Noord- ierse kinderen een vakantie te be zorgen. De gehele Wassenaarse ge meenschap wordt hierbij betrokken. De kinderen worden op 6 augustus in Wassenaar verwacht. Dr. C.A. Tukker, voorheen her vormd predikant in Kamerik, is be vestigd als predikant van de Gro ningse gemeente Noordhora-Niezijl- Saaksum. Dat gebeurde door zijn oo ds. W. L. Tukker uit Sirjansland, voorzitter van de Geref. Bond in de Hervormde Kerk. Over de komst van dr. Tukker naar deze Groningse ge meente is in het noorden nogal wat te doen geweest. Er zijn er die de pogingen van gereformeerde-bonds- zijde om de invloedssfeer van deze modaliteit binnen de Hervormde Kerk te vergroten minder positief waarderen. Zo wenste ds. F. Mooi, secretaris van de provinciale kerk vergadering van Groningen, de ge meente geluk met de komst van dr. Tukker, maar hij vroeg zich in een toespraak tijdens de bevestigings- dienst ook af of het wel geoorloofd is binnen een kerk een modaliteit te hebben met een eigen pretentie en strategie. Hij meende, dat de dis cussie over deze vraag gevoerd moet worden. Dr. Tukker antwoordde dat hij die discussie wel wil voeren, maar niet in de kerk. Op zaterdag 12 juni, de zater dag na Pinksteren, houdt de her vormde commissie voor de kerkmu ziek weer een landelijke "Lied boekdag". Deelnemers kunnen zich, individueel of als groep, tot 15 maart aanmelden bij het City-pastoraat, Achter de Dom 1, Utrecht. De kos ten bedragen tien gulden per per soon, inbegrepen de muziek die voor af wordt toegezonden, en een cop- sumptiebon voor koffie en broodjes. Communie Een rk priester, pastoor David Woodard, verbonden aan een door rooms-katholieken en anglikanen ge bruikte kerk in Burnham, ten oos ten van Londen, wil kennelijk vaart zetten achter de Britse oecumene. Hij heeft aangekondigd, dat hij van af 15 april (Witte Donderdag) bij eucharistievieringen en deelneming aan de communie geen onderscheid meer maakt tussen rk en anglikanen. Anglikanen mogen wel bij uitzonde ring in een rk kerk ter communie gaan zoals tijdens vakantie op het vasteland, bij huwelijk of in een oecumenische samenkomst. Welnu, zo redeneert de pastoor, wat dan is toegestaan, kan in normale omstan digheden ook. Hij tart theologen en historici om het tegendeel te bewij- Bisschop Grant van Northampton heeft de pastoor opgedragen zijn voorstel in te trekken, dat „in strijd is met de huidige voorschriften van de kerk". Per 16 februari 1976 moet de Rijkspost spaarbank een aantal van haar rentetarieven verlagen. Dat kan niet anders.Want overal daalt de rente. De nieuwe percentages vindt u hierbij vermeld. Voor spaargeld waar over u altijd direkt en zonder kosten kunt beschikken. Geld inleggen en opnemen op elk postkantoor. /O Voor jonge mensen van 15 tot 21 jaar. Minimale inleg f 30,-- maximale inleg f480,- per jaar. Na 6 jaar 10% premie over het totaal bedrag incl. rente. Sparen via postgirorekening Uw geld direkt en zon der kosten beschikbaar. Uw geld direkt beschik baar. Over het op te nemen bedrag wordt 1% in rekening gebracht. /O °>V 0/ 70 V\ li kunt uw tegoed totmaart zónder kosten opnemen. Het kortingspercentage op de 3 jaarrekening is verlaagd tot 2kè%. In coupures van f1.000,— en f5.000,-. Vaste percentages geduren de de hele looptijd. De rentevergoeding op reeds uitgegeven beleggingsbewijzen blijft ongewijzigd. Minimum storting f1.000,-.Vaste percentages gedurende de hele looptijd. 'V De rentevergoeding op reeds gestorte Spaardeposito's blijft - ongewijzigd. EeHijkis eerlijk: EOIPS uw nationale spaar-* en hypotheekbank Drie miljoen gulden. Gewoon fantastisch wat er door onze trouwe puzzelaars al is bereikt na 19 puzzels. Om heel precies te zijn: voor s»t Nationaal Fonds Sport Gehandicapten is er op dit ogenblik een bedrag van f 3.000.475,10. Iedereen zal moeten toegeven dat ^et niet zo vaak voorkomt, dat er In een puzzelactie zo'n be drag wordt bereikt. En dat is nog niet alles, want we gaan gewoon door en we blijven doorgaan on- d°r het motto: op naar de vier miljoea Voor de extra-prijzenpot 'was er deze week een bedrag van f 2.901,84. In die extra-pot zit nu f 9.868,62. Er zouden al weer ne gen duizendjes beschikbaar zijn, wanneer die mogen worden uitge keerd op het sein van notaris J.H. Birkhoff. Meer inzenden is meer hulp bieden: dat was de oplossing van puzzel 19. WEEKHOOFDPRIJZEN Een VW Polo N extra: W.A. Poschen - Dahliastraat 14 - Tiel. Een Philips kleurentelevisie: W. A P. Lauwerijssen- Houtstraat 34 Tilburg. Een Olga springboxcombinatie gebr. v.d. Bos- Zijkanaal C no. 9 Spaarndammerpolder. Een Petri TTL fotocamera plus tas: H. van Schayk- Piuslaan 39 Eindhoven. 4 Conti TS staalradiaalbanden: mevrouw Schruijer - Zwaluwen laan 435 - Vlaardingen. Een Singer naaimachine: mevr Wouters v. Reenen - Berkelsingel 38 - Zutphen. Een waardebon van f500,- van Witteveen (2x): R.B. de Keijzer- Melis Stokelaan 322 's Gra- venhage. Een Carnielli super skiff roei- machine: E.H. Jean Lemmens - Blanckenberghofstraat 28 - Maas tricht. Een Ne veda tapijt: W.J. Gom- mans - Frederikplein 18 - Rijen (NB). In het versprei:':rifgebied van het Leidsch/Alphens Dagblad vielen verder de volgende week- prijzen: Irisette donsdeken: D. Par- levliet, Drieplassenweg 68. Kat wijk aan Zee. Bimex haardroog- kap: mevr .M. A. de Vroomen, Dorpsstraat 34, Warmond, Keu kenhulp Moulinette: mevr. C. A. de Jong-Post, Hoogduinweg 38. De Zilk. De volledige trekkingslijst ligt vanaf maandag a.e. ter inza ge op onze kantoren in Leiden (Witte Singel l), Alphen a.d. Rijn (Julianastraat 19) en Kat wijk aan Zee (Badstraat 9>. Lotto en Toto zijn: LOTTO NO 6: Inleg f 3.677.362,- Prijzenbedrag f 1.746.746,- eerste prija: 1. winnaar, die bruto f 611.361,- ontvangt; tweede prijs: 3 winnaars, die elk bruto 58.224,- ontvangen; derde prijs: 209 winnaars die elk bruto f 1.253,- ontvangen; vierde prijs: 11.438 winnaars, die elk f 30,- ontvangen; vijfde prijs: 14.961 winnaars, die elk f 23,- ontvangen. TOTO NO 6: Aantal deelnemers 222.162. Inleg f 641.633,- Pr ij zenbedrag f 304.775,- eerste prijs: 216 winnaars, die elk f 564,- ontvangen; tweede prijs: 2.753 winnaars die elk f 27,- ont vangen: derde prij6: 17.071 winnaars die elk f 6,- bntvangen. Transol kan bij Real voorsprong niet vasthouden MADRID Tranosl RZ heeft gis teren in Madrid verloren van Real Madrid met 97-124. Bij de rust had den de Rotterdammers nog een voorsprong van 51-50. De eerste wedstrijd hadden de Madrilenen even eens gewonnen met 111-85. Het was een duel voor de kwartfinale van het toernooi om de Europese basketbal beker voor landskampioenen. STAND: 1. Real Madrid 4 gespeeld, acht punten; 2. Birra Forst Cantu 4-7; 3. Maccabi Tel Aviv 4-7; 4. Sefra Wien 4-6; 5. Transol RZ 4-4; 6. Federale Lugano 4-4. Merckx en Sercu weer winnaars ANTWERPEN Ruim twee we ken na hun overwinning in de zes daagse van Rotterdam zegevierden Merckx en Sercu eveneens de 'six days' van Antwerpen. Het Belgi sche koningskoppel had in het Ant werpse sportpaleis niet alleen een ronde voorsprong maar ook ruim 200 punten meer dan het Belgisch/ Westduitse paar Freddy Maertens/ Dieter Kemper, dat beslag legde op de tweede plaats. Het Nederlandse koppel Rene Pij nen/ Cees Stam, dat twee dagen ge leden werd gevormd na het uitval len van Pijnen's Belgische ploegge noot, Roger de Vlaeminck, eindigde als vierde. Dammen Vijftien landen heb ben in totaal twintig spelers inge schreven voor het toernooi om het wereldkampioenschap dammen, dat van 3 tot en met 25 augustus in Am sterdam wordt gehouden.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17