Generale repetitie verloopt catastrofaal voor Dianne Amerika Olympische invitatie v. d. Kr oft Dat Amerikaanse jurylid heeft alles bedorven' Indoor-atletiek in Groenoordhal Maratliontriomf van Jos Pronk LKV Spartaan op weg naar de zevende titel kans op brons Pele wil scheiden VRIJDAG 13 FEBRUARI 1976 Doug Chapman Dianne de Leeuw INNSBRUCK De wanhoop viert de boventoon, neemt toe met elke kras van het schaatsen op de glanzende ijspiste. Dian ne de Leeuw, op papier kansloos vanavond voor het Olympisch goud omdat dé jury haar concurrent Dorothy Hamill adoreert, beseft dat ze alleen nog maar een kans maakt wanneer ze haar vrije kür lardeert met drievoudige sprongen. De generale repetitie verloopt catastrofaal: wordt uiteindelijk een lang gerekte lijdensweg vol mislukte sprongen. Een ver bijsterend falen dat de schaarse toeschouwers klamme handen bezorgt. Zo schaatst Dianne de Leeuw wanneer de laatste klan ken verstorven zijn naar de kant waar trainer Chapman roer loos staat te wachten. Veegt imet haar handen de tra nen uit de ogen, trekt zwarte oog- schaduwatrepen op haar vlammende wangen. De coach heeft geen mede lijden. Zendt haar terug. Doorgaan, het moet beter, veel beter, anders kan ze het vergeten. En hij ook, de ze stoïcijnse leermeester, die een olympisch kampioene wil afleveren en weet dat het slechts goud is wat blinkt in Innsbruck. Maar de drie voudige willen ook nu niet lukken, ze raakt constant uit balans, valt, strui kelt, laat de schouders diep zakken en de tranen opnieuw rijkelijk vloeien terwijl ze naar de kant komt. Strakke blikken uit roodomrande ogen die dwars door vader De Leeuw, eenzaam gezeten aan de rand van het ijs, heen lijken te priemen. Die blijft aanvankelijk opgewekt, zegt dat ze het haalt vanavond. Wat denk je wel, zijn Dianne, het moet luk ken. Onder druk schaatst ze immers het beste. Maar naarmate de tijd verstrijkt en de wereldkampioene meer en meer een radeloze indruk gaat maken, komt ook bij hem de twijfel opzetten. Hij zoekt uitvoerig naar de schuldigen. De Hollandse pers die zijn dochter zo heeft be laagd. De kranten die schreven dat ze een dom wezen was. Fel: "Dian ne dom, je zou haar rapporten moe ten zien vroeger van school. De bes- 'te leerling van de klas. Ze is gere serveerd dat is alles. Niet spontaan tegen iedereen, maar dat is nu een maal haar karakter". Hij weigert te aanvaarden dat zijn dochter op het punt van instorten staat. Ziet toe hoe ook Henni Roos van de ISU, een oude vriend, geen kans ziet het meisje wat zelfvertrouwen in te pompen. Maar hoe vindt hij dat nu, als hij zijn eigen dochter zo aanschouwt, dat ze zo wordt opgejaagd door die kille Chapman, die niet van ophou den weet: "De sommen moeten wor den gemaakt, eerder mag ze niet naar huis?" Hij zwijgt even. Zegt dan: „Je moet hard zijn in deze wereld. Anders red Je het niet". Maar even later komt toch de klaagzang. De pro blemen die hij altijd heeft gehad. Hoe in Amerika op de kunstrijscho- Ign de vaders van de tieners via de jury's de bekers kochten voor hun kinderen. 'Ik kon dat niet, ik had geen geld. Bij Dianne moest gewoon haar natuurlijke talent prevaleren. Verbitterd: Ze heeft alles opgeof ferd. Haar hele Jeugd. Ze trainde de laatste Jaren 8 tot 10 uur per dag. En dan komteer zo'n Amerikaans Jurylid en die bederft alles. Daar om is Dianne zo onzeker nu. Daar om lukken die sprongen niet. Die ze anders vlot uit de mouw schudt". Image Trainer Chapman geeft geen com mentaar. Weet als geen ander dat verlies vanavond rampzalig zou zijn voor zijn image. Zoals verlies elders al rampzalige gevolgen heeft gehad. Neem de Oostenrijkse skiploeg. De Bartolomeusnacht is op komst. De hoofden moeten rollen. De begrafe nis is nog maar nauwelijks gepas seerd, de rouwenden sjokken nog somber naar huis na het Oostenrijk se slalomdebacle of de president van de Oostenrijkse skivereniging uit dreigende taal. Alle verdragen lopen af, het uur nul is aangebroken, we De Engelse cameraman Arthur Wooster volgt met een speciale camera de Russische winnaars van het paarrijden, Irina Rodnina en Alexander Zaitsev. De impressie van de Engelsman vormt een onderdeel van de Olympische film. gaan opnieuw beginnen. En, zegt dr. Söhlick: ."Als Klammer geen goud had gewonnen, hadden we nu onder politiebescherming moeten staan". Hij denkt daarbij vermoedelijk te rug aan de damesslalom, toen de volkswoede zich keerde v tegen de Oostenrijkse sterren, Gitti Tot- schnig en Moniika Kaiser werden uit gejoeld, uitgescholden en Revina Sackl na een zware val medogenloos werd uitgefloten, bleef even roerloos liggen om dan in het besef dat de fans uitsluitend en alleen het goud aanbidden, moeizaam op te krabbe len en met gebogen hoofd uit het gezichtsveld te verdwijnen. De ope ningsscore was wonderschoon. Klammer blijft de held, maar de aanhang gilt om meer en voelt zich. bedrogen. Want waren niet de prog noses dat Oostenrijk als gastland minstens 15 medailles zou opslok ken? Het eerste slachtoffer is al geval len. Professor Hubert, de Weense specialist, wordt zonder pardon uit de ploeg gesmeten. Een hard gelag voor de man die het wonderbed uit vond, van alle kanten bejubeld werd omdat hij zijn skihelden droomloze slaap bezorgde en in ongenade viel omdat hij opmerkte na de spelen eens precies te analyseren waarom de Oostenrijkers op de beslissende momenten faalden. Het hosanna wij zigde zich zoals zo vaak in het krui sigt hem en dr. Huber verlaat ge desillusioneerd de poorten van het olympisch dorp. In die sfeer maakt Innsbruck zich op voor de laatste grote slagen. De vier Oostenrijkse adelaars van dr. Baldur Preiml zweven dagelijks van de grote schans waarop zondag de laatste kans op olympisch goud ligt. Weer zijn ze favoriet, springen dik over de 100 meter, verder dan ae concurrentie, verder dan de Oost- duitse gouden en zilveren winnaars van Seefeld. Ze zijn niet meer bena derbaar, zoals ook dr. Baldur Preiml niet meer aanspreekbaar is omdat hij dag en nacht bezig is zijn pupil len van de psychische druk het goud te moeten winnen ter meer dere glorie van volk en vaderland, te verlossen. En haast wel opgelucht moet zijn wanneer deze zo langza merhand voor Oostenrijk toch ver schraalde spelen zondag met het do ven van de vlam tot het verleden zul len behoren. LEIDEN Voor het eerst sinds enkele jaren zal er morgen in de Leidse Groenoordhal weer eens een indoor-atletiekwedstrijd plaats vinden. Na de definitieve opslag van de KNAU-baan in Arnhem, drie jaar geleden, kwam aan de reeks indoor-wedstrijden in Leiden een einde maar zaterdag doet het organiserende AV Holland een poging de indoor-atletiek in de Groenoordhal weer nieuw leven in te blazen. De wedstrijd, die s middags om 2 uur begint en om ongeveer 8 uur s avonds eindigt, draagt een regionaal karakter. Zowel senioren, ju nioren als pupillen zullen in de Groenoordhal aan de start verschij nen. Op het programma staan dc volgende nummers: sprint, midden afstand, hordenlopen, verspringen, hoogspringen en kogelstoten. De loopnummers zullen op de verharde vloer van de Groenoordhal worden verwerkt. Voor de midden-afstand-nummers is een 200 me-» ter-rondbaan uitgezet. Bij het verspringen zal gebruik worden ge maakt van een kunststof-aanloop. Aan deze indoor-wedstrijd nemen veel atletes en atleten uit Leiden en omgeving deel. Naast de drie Leidse clubs AV Holland, De Bata ven en AV Leiden zijn ook De Spartaan uit Lisse en AAV'36 uit Al phen ruim vertegenwoordigd. Verder zullen leden van clubs uit Den Haag en Zoetermeer in de Groenoordhal meedoen. LEIDEN Morgen treedt de LKV De Spartaan aan tegen Alk maar, de laatste hindernis die door de Leidse gewichthef fers nog genomen moet worden op weg naar het zevende kampioenschap van de eerste klasse A. Gezien het enorme krachtsverschil tussen de heide ploegen behoeft De Spartaan niet al te zeer op te zien tegen de confrontatie met de Kaasstadbewoners. Zelfs de tweede garnituur van de Leidenaars liep in de uitwedstrijd met speels gemak over de Alkmaarse ploeg heen. Maar coach Brandt wil elk risico vermijden en stuurt ditmaal zijn sterkste formatie het plankier op. Alleen Theo Sanders ontbreekt vanwege een blessure. Zijn plaats wordt ingeno men door Herman Filippo die, in verband met de EG-kampioen- schappen, eigenlijk rust gegund zou worden. De ploeg bestaat verder uit Fred Marijt. Arie Swagers. Mat An- neeze en Dirk van t Riet. Laatstgenoemde zal een poging wagen om het Nederlands totaalrecord in het zwaargewicht te verbeteren. Het record staat al op zijn naam. De wedstrijd, die in het clublokaal van De Spartaan aan de Groenesteeg wordt gehouden, begint om 15.00 uur. EINDHOVEN Jos Pronk heeft gisteravond op de kunstijsbaan van Eindhoven de zesde wedstrijd in het toernooi om de Heineken schaatstrofee gewonnen. Co Giling, die als derde over de finish kwam, blijft leider in het algemeen klassement. De A-rijders reden één uur. Bij de dames, die zonder de in Innsbruck verblijvende Atje Keulen- Deelstra verschenen, triomfeerde Gerda Volmer. Lenie van de Hoorn- Langelaan behoudt de eerste plaats in de algemene rangschikking. De wedstrijden in Eindhoven werden voor een handjevol toescTiou- wers gehouden. De weersomstandigheden waren voor een schaats- festijn verre van ideaal. Een striemende wind en gestaag neervallen de regen maakten het voor de rijders en rijdsters niet eenvoudig. Uitslagen: Heren: A-rijders over een uur: 1. Jos Pronk, 2. Sjors Rotteveel (Oude Wetering), 3. Co Giling (War- menhuizen), 4. Jaap Jonkman (Bovenkarspel), 5. Gerrit Woudenberg (Alkmaar), 6. Henk Portengen (Diemen), 7. Piet Bloedjes (Limmen), 8. Cock Slakhorst (Steenderen), 9. Marcel Pennings (Nieuw Vennep). Algemeen klassement: 1. Giling 47,2 punten, 2. Van Wijhe 36,1, 3. Pennings 27, 4. List 25, 5. Pronk 24. B-rijders: 1. Jo6 Dilis (Eindhoven). Dames: 1. Gerda Volmer (Tienhoven). 2. Grietje Albada-Bakker (Balki, 3. Sophie Westenbroek (Steggerda), 4. Lenie van de Hoorn-Langelaan (Ter Aar). Algemeen klassement: 1. Van de Hoorn-Langelaan 44 punten, 2. Irma de Jong 39, 3. Albada-Bakker 38. INNSBRUCK De ploeg van de Verenigde Staten heeft gistermiddag In een wedstrijd voor groep 1 van het ijshockeytoernooi met 7-2 ge ronnen van Polen. De tussenstan den waren: 3-1 1-1 3-0. Er waren $000 toeschouwers. Door de triomf van 7-4 op West puitsland blijft Tsjechoslowakije een kanshebber voor de gouden medaille. De Tsjechen gisteren opgeschrikt door de dopingszaak rond aanvoer der Pospisil, legden in de eerste pe riode de basis voor de zege door de Westduitsers op een achterstand van ü-4 te zetten. Pas in de laatste twintig minuten toen de Oosteuropese formatie het wel geloofde bij een voorsprong van 7-2, kwam West Duitsland met twee doelpunten nog redelijk terug: 7-4. In drie minuten tijd vernietigde de Sowjet Unie alle illusies van Fin land. Tussen de zesde en negende minuut van de eerste periode scoor den Sjalimov, Maltsev en Sjadrin en bezorgden hun ploeg 'n veilige voor sprong. De Finnen hadden geen ant woord op 't soms briljante spel van de Russen en kwamen er met het verlies van 2-7 nog goed af. De 6tand in groep a van het ijs hockey toernooi is: Tsjecho Slow. 4.300.6 14-6; 3. Ver. Staten 42.00.6 14-17 4. Finland 4.10.32 12.117; 5. West Duitsland 4 10.32 17-23 6. Polen 4.00.40 8-30. 1. Sovjet Unie 4 2. Tsjecho Slow. 4 3. Ver. Staten 4 4. Finland 4 5. W. Duitsland 4 6. Polen 4 4 0 0 3 0 0 8 36-8 6 14-6 4 14-17 2 12-17 2 17-23 0 8-30 Voetbal Het nationale voetbal elftal van de Sowjet Unie heeft gis teren in Belgrado een vriendschap pelijke wedstrijd tegen Partizan met 21 gewonnen. Van de veertien arbiters, die reeds zeker zijn van "Montreal" ko men er zes uit landen, die zich reeds geplaatst hebben voor Montreal de eindronden van het olympisch voet baltoernooi. Het zijn: Marian Kus- ton (Polen). Werner Winsemann (Canada), Vladimir Roednev (Sow jet Unie), Jaffer Namdar (Iran), Ai-na 1 do Cesar Coelho (Brazilië) en Ramon Barreto (Uruguay). De andere acht komen uit z.g. "neu trale" landen. De scheidsrechters- commissie ging er kennelijk van uit dat de Nederlandse amateurs zich niet zullen kwalificeren, want Leo van der Kroft behoort tot de groep van acht uit de landen die zich niet voor Montreal wisten te plaatsen. Leo van der Kroft hoorde het nieuws gisteravond toen hij in het sportpaleis "Ahoy" zaalvoetbalwed strijden leidde. "Dit is een ongelooflijk bericht, een schitterende afsluiting van mijn car rière als scheidsrechter. Het ,Is de bekroning, een aanstelling waarvan je eigenlijk alleen maai- kunt dro men", aldus Leo van der Kroft, die aan het eind van dit seizoen wegen*» ZÜRICH De Haagse scheidsrechter Leo van der Kroft is gisteren door de scheidsrechterscommissie van de FIFA aan gewezen als arbiter voor het Olympisch voetbaltoernooi. De scheidsrechterscommissie van de FIFA maakte gisteren na een bijeenkomst in Zürich de namen van veertien scheidsrech ters voor het Olympisch voetbaltoernooi bekend. Later zullen nog tien arbiters uit te kwalificeren landen worden aangewe zen. het bereiken van de "pensioenge- rechtigde leeftijd (47 jaar) voor scheidsrechter" moet stoppen met fluiten. De 24 scheidsrechters moeten op 13 Juli in Montreal aanwezig zijn voor een speciale instructie-cursus. De scheidsrechterscommissie wees Charles Corver aan als arbiter voor de wedstrijd ZwedenNoorwegen, die op 16 Juni voor de voorronden van het olympisch voetbaltoernooi wordt gespeeld. Johan Cruijff zal zijn contract met CF Barcelona, dat op 30 Juni afloopt, niet verlengen. De Neder landse spitsspeler van de Catalaan se formatie verklaarde gisteravond voor de-Spaanse televisie, dat hij aan zijn laatste maanden bij "Barca" is begonnen. De ruzie, die tussen hem en trainer Welsweiler is ontstaan en de afgelopen dagen tot een uitbar sting kwam, toen Cruijff in het com- petitietreffen met Sevilla werd ver vangen, is voor de Nederlander aan leiding op te stappen. Voor de aan- hangesr vindt hij het erg Jammer, verklaarde hij. "Maar ik zie geen an dere mogelijkheden. Onder de huidi- Leo v. d. Korft: aangewezen als arbiter voor het Olympisch voetbaltoernooi, ge omstandigheden kan ik niet spe len. Met Weisweiler valt niets te beginnen", aldus Cruijff. Agustin Momtal, de voorzitter van de Spaanse miljoenenclub, vertelde gisteravond voor de radio, dat het contract met Cruijff niet wordt ver lengd. "Als hij ons voor 30 juni ver laat, kan hij rekenen op een forse straf van de UEFA", aldus Montal, wiens positie momenteel bepaald niet zeker is. De KNVB treedt de fundamen tele rechten van de sportbeoefena ren met voeten. Zeker een topspor ter moet in principe zelf kunnen uitmaken welk merk voetbalschoen hij bijvoorbeeld aandoet. Stel je voor dat de atletiekbond Mieke Sterk zou voorschrijven wat voor beha ze moet dragen met wedstrij den. Aldus de Rotterdamse advocaat mr. J. L. Janssen van Raay giste ren tijdens een kort geding dat de vereniging van contractspelers (VVCS) en enkele sportschoe nenfirma's voor de president van de rechtbank in Utrecht had den aangespannen tegen de KNVB. De KNVB verbood onlangs de spelers in het betaalde voetbal om tijdens interlands via shirts, schoe nen en andere sportspullen reclame te maken voor merken, die concur reren met het merk Adidas. Oran je mag voortaan alleen maar Adidas aan en om het lijf, zo wilde de KNVB. Zulks daar Adidas met de KNVB een contract heeft afgeslo ten waarbij deze firma het Neder lands elftal gratis in de spullen steekt en in ruil daarvoor tijdens interlands over elf voetballende re clamezuilen van naam kan beschik ken. De "deal" met Adidas schoot niet alleen de vakbond vancontractspe lers, doch ook twee concurrerende firma's (Quick en Puma) in het verkeerde keelgat en gisteren vroeg men rechtbankpresident prof. mr. V. J. A. van Dijk de KNVB de rode kaart te geven op straffe van een dwangsom van f 100.000 per over treding. Mr. Janssen betoogde dat de KNVB het niet kon maken on der vooroverleg met de spelers de topsporters een belangrijke bron van (reclame) inkomsten te onthouden. Temeer daar de KNVB zelf wel degelijk financieel voordeel van de overeenkomst met Adidas plukt en rond 75 mille per wed strijd zou toucheren. Van KNVB-zijde betoogde mr. H. Utermark dat het hem ontging waar om de tegenpartij zo'n haast had om naar de rechter te lopen. De zaak leent zich niet voor behande ling in kort geding, want hij heeft geen spoedeisend karakter. De KNVB heeft uitdrukkelijk meege deeld dat het reclameverbod ucw lopende contracten tussen spelers en sportmerken niet zou doorkrui sen. Bovendien geldt het verbod voor dit seizoen alleen nog een wedstrijd van Jong Oranje tegen Schotland in de loop van deze maand en de in terland Nederland-België, die pas in april wordt gespeeld. Mr. Utermark meende dat het belang van de KNVB bij deze zaak veel groter is dan dat van de spe lers. De KNVB levert een bepaald produkt en de bond meent dat hij daarvoor geld kan vragen. geld waar hij trouwens om zitten te springen. De rechtbankpresident zal maan dag 23 februari vonnis wijzen in deze Juridische voetbalkamp. Winterspelen op televisie Zaterdag 14 februari 09.00—18.30 uur Ned. 2 Reportages 10.000 m. hardrijden heren, skiën (slalom heren), bobslee (4-mans bob), ijshockey, samenvattingen en Nederlandse uitzending. 22 50—23.50 uur Ned. 1 Reportage ijshockey en samen vattingen. RIO DE JANEIRO Edson Arantes do Naacimento, beter bekend als Pele, heeft Vol gens het Braziliaanse pers bureau Jornal do Brasil een verzoek tot echtscheiding inge diend. Het verzoek om scheiding is ge deponeerd bij de rechtbank van Santos waar Pele en Ro6emarie Cholbi bijna tien Jaar geleden in het huwelijk traden. Het echtpaar Do Nascimento heeft twee kinderen: Kelly Christina (9 Jaar) en Edson Cholbi (5 jaar). Een reden werd niet bekend gemaakt. Volgens de wet is echtscheiding in Brazilië niet mogelijk. Vrif spel Evenaring van indoorrecord BOEKAREST Ester Roth (Israël) heeft gisteren tijdens wed strijden in Boekarest het wereldin- doorrecord op de 60 meter geëve naard met een tijd van 7.1 secon den. De 23-jarige Israëlische atlete is de dertiende loopster, die deze tijd realiseert. Dit seizoen liepen de Oostduitse Brigitte Hannemann in Boedapest en de Russin Loedmilla Storojkava in Moskou reads *U seconden.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15