Groot deel Kamer wil iets doen voor kleine spaarder WEISBROD: „PRINS IS HET NIET" ABN Nieuwe rentetarieven bij de ABN. Wekelijks overleg leiders Advocaat klaagt over slechte behandeling Duitse grenspolitie Uit in de Randstad van CDA partijen DONDERDAG 12 FEBRUARI 1976 PAGINA 7 DEN HAAG (SP) Een meerderheid van de Tweede Kamer (KVP, ARP, CHU, WD, DS70, CPN, SGP. GPV en Boerenpartij) wil dat het kabinet rekening houdt met de door geldontwaarding getroffen kleine spaarder. Deze meerderheid schaarde zich achter een motie van CHU- fractieleider Kruisinga, waarin van de regering wordt ge vraagd om zo spoedig mogelijk met wettelijke maatregelen te komen, die tegemoet komen aan de problemen van die kleine spaarder. In deze motie staat ook dat in het kader van een algemeen inkomens beleid bijzondere aandacht geschon ken moet worden aan "belangrijke delen van middenstand en land en tuinbouw". Deze groepen beho ren tezamen met de kleine spaar ders tot de sociaal zwaksten in onze samenleving, aldus de motie. Er wordt bij de regering op aangedron gen deze groepen in volgende nota's over het inkomenbeleid bijzonder te belichten. Minder scherp Minister Boersma reageerde gis teren aanmerkelijk minder scherp op de motie-Kruisinga, dan dinsdag het geval was. Dinsdag, op de eer ste dag van het debat over het in komensbeleid in de Tweede Kamer, liet Boersma duidelijk merken dat hij de motie-Kruisinga het liefste zou willen ontraden. Enerzijds om dat het kabinet al aandacht besteedt aan deze groepen en anderzijds, om dat door .de passage over maatrege len om de geldontwaarding tegen te gaan een link wordt gelegd met de herziening van het belastingstel sel, waarop thans door de Commis- sie-Hofstra gestudeerd wordt. Voor uitlopend op het advies van die com missie wenste Boersma geen toezeg gingen te doen. Bovendien zouden wettelijke maatregelen om de kleine spaarders te helpen op korte ter- mijn onmogelijk zijn gezien de kosten, die daaraan verbonden zijn. Staatssecretaris Van Rooijen (finan ciën) sprak zelfs van een inkom stenderving door de Schatkist van 80 miljoen gulden. Boersma ontraad de de motie gisteren niet. Maar hy zei er wel by dat hy geen harde poli tieke toezeggingen kon doen. De PvdA had geen behoefte aan de motie Kruisinga, omdat die sug gereert dat het kabinet de in de mo tie genoemde groepen in feite in de kou laat staan. Daarom stemde de PvdA tegen. Maximum Met algemene stemmen werd een gewijzigde motie Drees (DS'70) aan genomen. Daarin wordt van de re gering gevraagd om de belasting en premieheffing op inkomens en sociale uitkeringen te coördineren en aan een maximum te binden. In de oorspronkelijke versie van de motie stond dat deze heffingen samen niet meer dan 80 procent mogen bedra gen van het bedrag waarmee ie mands inkomen stijgt. De meeste partijen- en ook de regering- von den deze formulering te star. De ach terliggende gedachte van Drees is dat voorkomen moet worden dat de stijging van iemands inkomen hele maal opgesoupeerd wordt door deze heffingen. De motie Van der Lek (PSP) over het volledig openbaar maken van alle inkomens werd verworpen. Voor stemden PvdA, PPR, PSP, D'66 en CPN. De motie-Jansen (PPR) over 't invoeren van een basisbedrag in alle inkomens, dat door de Staat zou moeten worden uitgekeerd werd eveneens verworpen. Voor waren PPR en PSP. Tenslotte werd de mo tie-Dolman (PvdA) over de verla ging van inkomens voor de vrije be roepen in de gezondheidszorg (spe cialisten, apothekers etc.) verworpen. Voor waren PvdA, v. Mierlo (D'66), PPR en PSP. Belangrijkste tegen argument van de meeste tegenstem mes was dat het overleg dat de re gering reeds heeft met meerdere groepen van vrije beroepsbeoefena ren niet moet worden dóórkruist. AMSTERDAM Concertgebouw: Grote zaal: 13 en 17 leb, 20.15 uur, Amsterdam. Phtlh Ork ol.v. Kurt Sanderling; 14 leb.. 15.00 uur. Omroeporkest olv. Leo Driehuys; 14 leb.. 20.15 uur. The Academy of St. Majün in the Fields o.l.v. Neville Marriner; 18 feb„ 12.30 en 18 en 19 feb., 20.15 uur. Concertgebouworkest o.l.v. Bernard Haitink. Kleine zaal: 17 feb., 20.15 uur, Ruud Bastiaanse, contrabas. Stadsschouwburg: 13 feb.. 20.15 uur. Publiekstheater met ..Met ge sloten deuren" en ..De meiden"; 14 feb., 20.15 uur. Publiekstheater met ..Macbeth"; 15 feb.. 13.30 en 19 feb., 20.15 uur. Nationaal Bal let; 16 feb., 20.15 uur, Haagse Comedie met „De arrestatie' 17 feb'., 20.15 uur. Toneelgroep Globe met „Moordenaar"; 18 feb., Ned. Operastichting met „Idomeneo". Carré: 18 en 19 feb.. 20.15 uur. Herman van Veen „En nooit weerom Tingel Tangel: 13 t m 19 feb.. 20.30 uur, kabaret Ivo de wys „Ach ter de wolken is zonneschyn". Shaffy-Theater: 13 en 14 feb., 20.30 uur. Powder Theatre met ..Pow der Tales"; 17 t'm 19 feb.. 20.30 uur. Penta Theater; 13 en 14 feb., 20.30 uur. Dance Theatre Commune London; 17 t/m 19 feb., 20.30 uur. Project Theater met „Ondergang voor beginners". ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 14 feb 20 15 uur. Stadstonecl Rotterdam met „De macht der gewoonte"; 16 feb., 20.00 uur, Ned. Opera stichting met „Idomeneo" van Mozart. De Doelen: Grote zaal: 13 feb., 20.15 uur, optreden van de Franse chansonnier Gilbert Bécaud: 14 feb., 20.15 uur, Rott. Philh. Orkest o.l.v. James DePreist; 15 feb.. 14.15 uur. Nationaal Orkest van België o.l.v. Georges Octors; 15 feb., 20.15 uur. Orgelconcert door Arie J. Keüzer; 17 feb., 20.15 uur, concert door The Academy of St. Martin in the Fields o.l.v. Neville Marriner: 18 feb., 12.45 uur, Koffieconcert; 19 feb., 20.15 uur. Rott. Philh. Orkest o.l.v. Kazi- mierz Kord. Kleine zaal: 13 feb., 20.15 uur, Ned. Kamerorkest o.l.v. Szymon Goldberg; 14 feb., 20.30 uur. Knaakconcert; 15 feb., 11.00 uur. Barokke fluitmuziek door Frans Brliggen, blokfluit en tra verso en Alan Curtis, klavecimbel; 17. 18 en 19 feb., 20.15 uur. The Rip Simmons Theatre Group met „The dream of a ridiculous Man". Luxor Theater: 13. 14, 15, 17 en 19 feb, 20 00 uur. De Hoofdstad Operette met „Der Bettelstudent" van Carl Millöcker. Piccolo Theater: 13, 14 17, 18 en 19 feb., 20.15 uur, Camera Obscura met „Prometheus"; 15 feb., 13.00 en 15.15 uur. Kindertheater Wie dus met de jeugdmusical „Ons landje". DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 13 feb., 20.15 uur, Haagse Comedie met „Al wie met ons mee wil gaan" van Noël Coward; 14 en 19 feb., 20.15 uur, Haagse Comedie met „De arrestatie" van Jean Anouilh; 15 feb., 14.00 uur, Haagse Comedie met „Niemandsland"; 15 feb., 20.15 uur, Haagse Comedie met „Geen haar op 't hoofd" van Fey- deau; 16 feb., 20.15 uur. Galas Karsenty-Herbert met „Croque Monsieur" van Marcel Mithois; 18 feb., 20.15 uur, Publiekstheater met „Macbeth" van Shakespeare. HOT-Theater: 13 en 14 feb., 20.30 uur. Haagse Comedie met „De Zanzibar" van Peter Hoesema; 15 feb., 14.00 uur. Kindertheater Pssstt met „Piccolo en de Ultiemanieman": 16 en 17 feb., 20.30 uur. Toneelgroep Centrum met „Bezoekuur" van Harry Mulisch; 18 en 19 feb., 20.30 uur, Toneelgroep Baal met „Getrommel in de nacht" van Brecht. Diiigentia: 13 en 14 feb., 20.15 uur, kabaret Natasha Emanuels met „Een vrouw is ook een mens"; 15 feb., 14.30 uur. Annie Fisher, piano; 17 feb., 20.00 uur, kamermuziek door het Lindsay Kwartet; 18 feb., 12.45 uur, lunchprogramma met Anne Byisma, cello; 19 feb., 20.15 uur, Cabaret Tekstpierement „Ja, we zyn daar gek". Circustheater: 13 feb., 20.30 uur. Toneelgroep De Appel met „Aga- memnoon" van Aischylos; 14 feb.. 20.00 uur, Ned. Operastichting met „Idomeneo" van Mozart: 16 feb.. 20.15 uur. Nationaal Ballet. Congresgebouw: 14 feb.. 20.30 uur, Residentie-Orkest o.l.v. Luis Garcia-Navarro. Theater aan de Haven: 14. 18 en 19 feb 20.30 uur en 17 feb.. 14.30 en 2030 uur. Toneelgroep De Appel met „Agamemnoon" van Aischylo6. LEIDEN LAK-Theater: 14 feb., 20.15 uur. Cabaret Gerrit en Truus met „Jum ping Gerrit"; 19 feb., 20.15 uur, „Het verhaal van de nar" een komediantenspektakel. Rijnlands Lyceum: 13 feb., 20.15 uur. Mechels Miniatuur Theater met „Slaat op de trommel". Stadsgehoorzaal: 15 feb., 11.00 uur. Koffieconcert door Max van Eg- mond, bariton en George van Renesse, piano. Microtheater, Vestestraat 40: 13 (try-out) en 14 feb., 20.30 uur. To neelgroep Imperium met „Gisteren was mooi" van Roald Dahl. Moeder Godskerk. Voorschoten: 17 feb., 20.00 uur. Voorschotens Chr. Vocaal Ensemble, m.m.w. van het Gewesteiyk Orkest voor Zuid-Holland. DEN HAAG De christen-demoera- rischc eenheid wordt met de dag gro ter. De voorzitters van de fracties van KVP. ARP en CHU uit de Eerste en de Tweede Kamer - Teijssen en Andriessen IKVP). Albeda en Aantjes (ARP) en Van Hulst en Kruisinga (CHU) - zullen voortaan een keer per week gezamenlijk vergaderen. er wordt gedacht aan een nog eensgezinder optreden in het parlement. de gezamenhjke fractiecommissies van de drie partijen over kwesties die de christen-democraten verdeeld houden draaien op volle toeren. In de Eerste Kamer trekken KVP, ARP en CHU al gezamenlijk op. Om de knelpunten tussen de christen democraten in de Tweede Kamer weg te nemen zijn enkele weken geleden een stuk of tien gezamenlij ke fractiecommissies in het leven geroepen. Dit gaat in de eerste plaats over onderwerpen die de eenheid van het CDA in de weg staan (zoals overheidsuitgaven, on derwijs, ondernemingsbeleid, zelf standigen, inkomenspolitiek, grond- politiek en bestuurlijke herindeling). De CHU-fractie heeft nu voorge steld in een gezamenlijke vergade- rin~ "°n de drie fracties een lijst op te stellen van de overgebleven knelpunten. Na afloop zouden gezamenlijke conclusies moeten wor den getrokken. De voorzitters van de christen-de mocratische fracties in Eerste en Tweede Kamer hebben deze week voor het eerst gezamenlijk verga derd. „Het was een verkennend gesprek om met elkaar te bepraten hoe de christen-democratische sa menwerking aan beide zijden van het Binnenhof verloopt", lichtte CHU -fractieleider Kruisinga toe. Het ligt in de bedoeling het beraad van de zes fractieleiders in de toekomst voort te zetten. In politiek Den Haag wordt de kans dat de christen-democraten bij de volgende verkiezingen voor de Tweede Kamer (in mei 1977) met een gezamenlijke CDA-üjst zullen uitkomen „groter dan ooit" geacht. Doo*- Jan Prins Zurich In Zurich, met 482 bankgebouwen het Zwitserse bolwerk van oncontroleerbare geldtransac ties. opereert advocaat dr. Hubert Weisbrod. Hij staat er zeer goed aangeschreven. Promoveerde na studies in Zurich, Berlijn en Parijs, op een proefschrift over het Zwitserse handelsregister en firma- recht. Weet nauwgezet hoe geldstro men van, naar en in Zwitserland oncontroleerbaar kunnen blijven. Juridisch adviseur van vele bedrij ven. Want niet alleen Lockheed en Northrop maken van zijn diensten gebruik. Als tussenpersoon-sleutelfi guur ^brein in de geldtransacties van Lockheed heeft zijn reputatie een forse deuk opgelopen. Immers, zijn systeem heeft gefaald: er ?ijn namen genoemd. En als invloedrijk man, die achter de schermen aan de touwtjes trekt, zoals zijn vriend Meuser hem ooit kwalificeerde, geniet hij niet langer de onbekend heid die zyn werk vereist. Bezorgd? Weisbrod (72, met de vitaliteit van een sportieve vijftiger) lacht hartelijk; „Alles komt weer goed. Reken daar maar op. Zoiets is duidelijk. Het onderzoek zal mij van iedere verdachtmaking zuiveren". En de verstandhouding met Meuser, nog steeds uw beste vriend? Hü reageert byna verontwaardigd: „Natuuriyk". Hun vriendschap, die dateert uit de tijd dat ze 25 Jaar geleden in hetzelfde pension zaten kan niet kapot gaan. Na vele dagen onbereikbaar te zijn gebleven heeft Meuser juist die middag iets van Meuser juist die middag iets van zich laten horen. Hij gaat vanuit Italië, via Parys, naar Nederland Naar prins Bernhard? „Dat heeft hij mij niet gezegd. Wel vertelde hij dat alles volkomen opgeblazen is. Het valt allemaal best mee". Miljonair Fred Meuser tot nu toe' de andere geheimzinnige figuur op de achtergrond die meer zou kunnen vertellen over de geldtransacties, waarin Lockheed de naam van prins Bernhard noemde. Sinds 1954 van Nederlander tot Amerikaan genatu raliseerd. De enige verkoopdirecteur bij Lockheed die op provisiebasis Deze ravage bleef over na het verkeersongeluk gister avond op de E-10 boven Am sterdam nabij Broek in Wa terland, waarbij drie mensen om het leven kwamen. Vol gens de rijkspolitie haalde de chauffeur van de ene auto verkeerd in en botste daarbij op een andere tegenmoet- komende personenauto. Vijf leden van één familie raakten gisteren gewond toen de auto waarin zij reden tus sen Nijkerk en Barnevéld op een Duitse vrachtwagencom binatie botste. Do vader, moeder en een vijfjarig dochtertje verkeren in le vensgevaar. Twee andere kinderen en de chauffeur van de combinatie raakten licht gewond. werkte. En zodoende door de Starfigther-contracten in één klap miljonair. Staat in Sankt Moritz, waar hij de kapitale villa La Tegia bewoont, bekend als een querulant. Een man die voortdurend schijnt te willen uitdagen dat je met geld alles kunt bereiken. En dat mogelijk ook heeft geprobeerd. Zijn dochter is getrouwd met de prive-piloot van de Griekse reder Niarchos. Weisbrod: „Meuser moet geweten hebben wat er aan de hand was". Loopjongen Maar advocaat Weisbrod weet van niets. was alleen maar een voortreffelijk geschoolde loopjongen, die af en toe een cheque onder naam bij een bank deponeerde. Althans, die indruk probeert hy te ARNHEM (SP) De Nederlandse advocaat, mr. P. H. Bakker Schut uit Loenen a. d. Vecht, heeft er zich gisteren over beklaagd dat hij zou zijn mishandeld door de Duitse grenspolitie bij de grensovergang Bergh-autoweg. Ook zou hij in een cel zijn opgesloten. Volgens de Duitse lezing meldde mr. Bakker Schut zich om 10 uur aan de grenspost; Omdat hy in het Duitse „grote boek" (in dit geval een computer) staat opgetekend als de aanhanger Ronals Ausgustin en blijven geven. Na lang gepraat over zijn louter formele rol Uw positie wordt gezuiverd, maar die van prins Bernhard? „Natuurlijk, ook de Prins! Ik viel van mijn stoel van verbazing toen ik zijn naam hoorde noemen. Verbaasd, omdat ik in mijn werk voor Lockheed zijn naam sinds 1958 nooit heb gehoord of gelezen. Let op mijn woorden. Alles komt goed met de Prins". U zegt dat u alle papieren hebt vernietigd. De betrokken banken mogen hun papieren niet vrijgeven, zo ze ze nog hebben. Hoe kan die Nederlandse commissie dan alle verdachtmakingen wegnemen? Kort: „De sleutel ligt in Nederland. Niet hier. Ik weet heel zeker dat het geld niet naar prins Bernhard is verdediger van de Baader-Meinhof- aah anger Ronald Augustin is en hij bovendien een boek bij zich had over het bevechten van stadsguerril- la's werd hem gevraagd waarheen hij wilde. Bakker Schut zou hebben geweigerd dit te zeggen. Voor zover bekend was hij onderweg naar Augustin, die ergens in Neder-Saksen gevangen zit. Het incident zou niet langer dan 20 minuten hebben geduurd. Mr. Bakker Schut was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. gegaan". U wekt nu de indruk dat u toch namen weet. Hebt gelezen, gehoord. „Als advocaat ben ik gebonden aan een zwijgplicht. Hier kan ik geen antwoord op geven". Dat zou bijvoorbeeld dus kunnen betekenen dat door Lockheed-men- sen de naam van prins Bernhard is gebruikt om geld uit Amerika los te krijgen, om dat vervolgens of In eigen zak te steken of voor een ander doel te gebruiken waar niet zo gemakkelijk geld voor te krijgen was. Weisbrod zwijgt, glimlachend. Zegt dan: „Het was een interne Lockheed-aangelegenheid". Hebt u ooit geld gehad van Lockheed? „Nooit". ADVERTENTIE Niet betaald voor uw werk? „Met de normale vergoedingen". Liepen de betalingen via de Schweizerische Kredietanstalt in Winter thur? Daar hebt u een prive-rekening. „Ik hoef niet te zeggen waar ik een prove-rekening heb. Maar in de tijd dat de Lockheed-zaak speelde was die bank daar nog niet". Northrop heeft volgens een eerder onderzoek van de Ameri kaanse Senaatscommissie zes keer 125.000 dollar op uw rekening in Winterthur overgemaakt voor uw bemoeienissen met de levering van de F-5? „Daar praat dk niet over. Voor die zaak is het bankgeheim opengebro ken, omdat er Zwitserse militairen in betrokken waren. Alles is goedgekeurd. Er is niets verkeerds gebeurd". U zult de Nederlandse commissie helpen om de verdachtmakingen uit de wereld te krijgen? „Ik zal ze te woord staan, maar ik kan ze niet meer zeggen dan ik nu heb gezegd". Dossiers Persoonlijke gegevens verstrekt hij niet rechtstreeks. Hij geeft achteloos een dik deel uit een naslagwerk over bekende mannen in Europa. Met een papiertje erin voor de bladzijde met zijn gegevens. „Neemt u dat hiernaast maar even over. Er wacht al enige tyd een cliënt". In verband met de verlaging van de rente op de geld- en kapitaalmarkt beeft de ABN moeten besluiten haar rente tarieven te verlagen. Per 16 februari 1976 geldt voor de volgende spaarvormen: (was 8%%) 8% (was 8%%) T/% (was 8%%) (was 7%) 6% (was 6%%' Spaardeposito 7 j aar vast Spaardeposito 6 jaar vast Spaardeposito 5 jaar vast Spaardeposito 4 jaar vast Spaardeposito 3 jaar vast Spaardeposito 2 jaar vast Per 1 maart 1976 geldt voor de onderstaande spaarvormen: 6% (was 6/4%) Spaar-Extra-Boekje/Spaar-Extra-Rekening 6% (was 6'/4%) Spaardeposito met 24 maanden opzegging 5% (was5'/<%) Spaardeposito met 12 maanden opzegging 4'/z% (was 4 '<°/c) Spaardeposito met 6 maanden opzegging 4'i% (was4'/2%) Spaardeposito met 3 maanden opzegging 4% (was 4'/*%) Spaarrekening/Spaarboekje 714% (was7'/z%) Jeugdspaaiboekje Zilvervloot Algemene Bank Nederland

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7