Briljant en ook actueel toegelicht ...en gisteren Topsterren in 'Een brug te ver' /fjflO programma Directeur 'Van Gogh' museum geschorst Conny, Sylvia en Jenny dragen „Je moet er mee leren leven Oei! Wij zijn ingeslagen The Hiding Place': oorlogsdrama bij EO Neerlands Hoop Interieur: De zaak Giessen/Niekerk, een zwarte bladzijde in de ge schiedenis van de Nederlandse rechtspraak. Dat zegt de VARA ter inleiding van een gedramatiseerd proces vanavond te zien op Nederland I om 20.20 uur. De zaak Giessen/Niekerk is genoemd naar de kleine spoorweghalte op het trajekt Dor- drecht-Gorinchem. De spoorwegwachter van deze halte. Ja cob de Jong. werd in de nacht van 3 op 4 augustus 1923 ver moord. Twee arbeiders. Jan Teunissen en Chris Klunder werden van deze moord verdacht en na veroordeling door de rechtbank van Dordrecht en het gerechtshof in Den Haag wegens diefstal met doodslag voor 15 jaar naar de strafgevangenis in Leeuwarden gestuurdZij zaten daar bijna vijf jaar. Onschuldig. Dankzij het hardnekkige speurwerk van Kick Geudeker. destijds verslaggever van Het Volk. kwam er in september 1929 een revisie-proces. Geudeker uas er namelijk in geslaagd de waarheid te achterhalen en de meinedige kroongetuigen te bewegen hun verklaringen te herroepen. Zes jaar na de moord leidde dit proces voor het gerechtshof te Amsterdam tot vrijspraak van Teunissen en Klunder. Geudeker is nu 75 jaar. In het televisiespel zorgt hij tussen de bedrijven door voor begeleidend commentaar. De zaak Giessen/Niekerk houdt tot het einde toe de aandacht vast mede dankzij Maria de Booy. Edmond Classen, Jacques Commendeur. Huub Broos en Cees Linnebank. DONDERDAG 12 FEBRUARI 1976 Amsterdam De directeur van het rijksmuseum Vincent van Gogh, drs. E. Meijer, is voor enkele maanden geschorst. Minister Van Doorn heeft dit gisteren besloten In verband met het aanzienlijke exploitatietekort van het museum. Drs. Meyer wordt beschuldigd van j..administra tieve onzorgvuldigheid' tHiJ zou ook afspraken en voor- f schriften hebben geschonden door een groot aantal tentoonstellingen 'te organiseren. Het aantal van die .nevenactiviteiten" zal drastisch wor- den beperkt. De leiding van het museum zal nu worden waargeno men door het hoofd van de rijksdienst kastelenbeheer, de heer M. van Hoogstraten. Dieven hebben uit een kerk in Pisa Donateilo's vijftiende eeuwse bronzen buste van de Heilige Lusso- rio gestolen. Het 55 bij 60 centime ter grote beeldje is. volgens deskun digen, van onschatbare waarde. NEDERLAND I 18.15 Bedreigde landschappen, les 1 (TELEAC) 13.45 Toeristische tips (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19 05 EO-Kinderkrant (EO) 19.30 Ot en Sien van Cornells Jctses: documentaire (EO) 20.00 The hiding place, film (EO) 21.35 Journaal (NOS) 21.50 The hiding place, vervolg (EO) 22.50 Olympische Winterspelen (NOS) 23.50 Journaal (NOS) Paulus de boskabouter (NOS) Journaal (NOS) Het intieme leven van de spreeuw, natuurprogramma (VARA) Dat ik dit nog mag meemaken, seniorenshow (VARA) Journaal (NOS) Achter het nieuws (VARA) Ieder zijn deel, comedy-serie (VARA) Koning Klant i VARA) De zaak Giessen-Nieuwkerk. tv-spel (VARA) Achter het nieuws (VARA) Gedicht (VARA) Den Haag vandaag (NOS) Journaal (NOS) VPRO-regisseur Ruud van He- mert had een tijd geleden een idee. Dat was ook wel nodig, want als mede-samensteller van de Van Oe- kel-adhtige produkties zat hij tijdelijk zonder werk. Voor dit soort uitzendingen had de VPRO im mers geen geld meer. Dus opperde Van Hemert zes programma s over de landbouw en wat daarbij komt kijken, zou dat geen aardig idee zijm? 'Tenslotte woon ik ook zelf op een boerderij", voegde hij er als ex tra troef nog aan toe. Bij de VPRO vonden ze het onder werp wel interessant, maar zes pro gramma's. nee. dat was natuurlijk onzin. Wat er te vertellen viel, moest ook in een keer gezegd kun nen worden. En zo geschiedde het dus. gisteravond in de zogeheten VPRO marathon eetshow", samen stelling Ruud van Hemert. regie Rob van der Linden. Bijna drie uur duurde het, van half negen tot tien voor half twaalf. Drie uur lang praten over waar iedereen mee te maken heeft, dagelijks voedsel, dat is natuurlijk niet niks Vrijwel alles wat denkbaar was in dit verband werd wel enigszins overhoop gehaald. De kwaliteit en fabricage van het voedsel, de recla me, de problemen van de boeren en de rol van de industrie, die veel ta ken «van boeren, winkeliers en con sumenten) heeft overgenomen. In de Flevohof waren allerlei deskundi gen (boeren, winkeliers, vertegen woordigers van het bedrijfsleven, de overheid en de consumenten» sa men gekomen om van achter goed voorziene tafels soms heel pittig met elkaar te discussiëren. Spelletjes, liedjes, filminlassen e.Q. zorgden voor de broodnodige variatie. Samenvattend: een zeer informa tief en gelukkig ook vermakelijk pro gramma. een geslaagde poging om een veel omvattende materie op aan sprekende manier aan de man te brengen. GERARD PAQUES Tot de vele bekende acteurs die mee zullen werken aan de verfilming van het boek 'Een brug te ver' over de Slag bij Arnhem behoren (v.l.n.r.) Sir Laurence Olivier. Sean Connery en Oirk Bogarde. Produktiekosten25 miljoen dollar... DEVENTER Robert Red-fort. Sir Laurence Olivier. Sean Connery en Dirk Bogarde, zijn enige van een aantal internationaal bekende ac teurs die mee zullen werken aan de verfilming van he boek van Corne lius Rvan "Een brug te ver", over de Slag bij Arnhem. De Amerikaanse producer Joseph E. Levine heeft dit gisteren bekend gemaakt. Sir Ri chard Attenborough, de Engelse re gisseur van de film zal in de komen de weken een aantal Nederlandse ac teurs voor de film contracteren. Om een dergelijke topbezetting voor een film samen te stellen heeft de producent de aanvankelijke pro duktiekosten van 15 miljoen dollar moeten verhogen tot 25 miljoen dol lar. De opnamen voor de film zullen nog dit voorjaar in Deventer begin nen. De personages die 'in de film zullen voorkomen zijn opgebouwd uit een aantal bestaande figuren die in het boek terug zijn te vinden. De internationaal bekende acteurs die tot nu toe een contract voor de film getekend hebben zijn: Dirk Bo garde, hij gaat de Engelse luitenant- generaal Browning spelen, James Caan die de rol van sergeant Charles Dohun voor zijn rekening neemt. Michael Caine als luitenant-kolonel "Joe" Vandeleur, Sean Connery als generaal-majoor 'Roy' Urquhart, Elliot Gould als majoor Reece, Gene Hackman als generaal-majoor So- sabowski, Antony Hopkins als luite nant-kolonel John D. Frost, Hardy Kruger als generaal Ludwig, Sir Laurence Olivier als de Nederland se dokter Spaander. Ryan O'neal als generaal-majoor James M. Ga vin. Robert Redfort als maj. Julian Cook en Maximilian Scheel als generaal Wilhelm Bittrich. De ko mende veertien dagen hoopt de producent ook nog Robert di Nero en Audry Hepburn te contracteren. DONDBRDAG 12 FEBRUARI weg 8. gevar. progr. 22.25 denking. 22.30 Nws. 22.41 Hier show. NCRV: 13.30 Pop- 16.03 De hltmeesters. HiMer«.um IV NOS: 7 00 Nws. (7.02 Vroeg klassiek. 9.00 Nws. 9.02 (S) Stof der eeuwen. 10.30 (S) Vocalise. 12.00 (S) Uit eigen produktle. EO: 13.00 Klamksplegel. 14.00 NS. 14 02 (S) Klankbord. 14.15 (S) Interregio. 14.45 (S) Woord der waarheid. VPRO: 15 00 (S) Muziek op DUITSE TV Xro program Soiree musical. 21.40 (S) Essay 22.10 (S) Jaezspecwum-live. NOS: 23 00 Nws. van de Olymp. Sp. 23.20 Met het oog op morgen, met om. Den Haag van daag. 23.55-24.00 Nws. Hilversum III NOS: 16.03 De vakaturebank 18.30 (S) NOS-maal. TROS: 19.02 (Si Pos ter. 20.03 <S> Ferry Maat. 21.02 (S> Gev progr. 7.30 1> FEBRl'ARI Regionaal programma: NDR: Treffpunkt. 19.59 Programmaoverzicht. WDR: 18.15 Die Abenteuer des Mon sieur Vldocq. 19.15 Afct. 19.45 Trlck um 4tel vor 8 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Bilder aua der Wls- Beschouwlng. kommentaar en weerbericht Duitsland II 17 00 Journaal. 17 10 Tekenfilm. 17 40 Akt en muz. 18.20 Spannagl und Sohn. 18.55 Malnzelmannchen. 19.00 Journaal 19 30 D»r r - Pr. - .".0 Balans van de Aktle Zorgenkind 21 00 Jour zijn spreekuur. 17.00 (S) Kinderprog 8 25 Van rozegeur en prikkeldraad. NOS: 9 00 In focus 9 35 Waterstan den. VARA: 9.40 (S) Schoolradio NOS: 10.00 Wat heeft dat kind. 10.15 de taal in de hand. 10.30- Eurolight. derland. 16.30 Klik op het VPRO: 1700 VPRO-vrHrtae 17.00 Wel- Ineeiichte krlneen. 17.45 Symbiose. EO7.03 Gospelsound. 8.03 Tijdsein. 8 02. 8 30 en 8.45 Klankbord. 9.03 De Muzikale fruitmand. NOS: 10.03 Olym pische winterspelen en lichte muziek. O De Johan-Wagenaarst icht ing m Den Haag heeft twee muziekprijzen van elk f 4 000.-. toegekend aan Piet Ketting uit Rotterdam en prof. dr. Eduard Reeser uit Bilthoven. Ze worden begin mei uitgereikt. Pitt Ketting krijgt de Willem-Pijpe 1 Ochtendgymn.. priji voor kamermuziek voor zijn "Preludium, interludium en postlu- diurA per due pdanofortiProf Rv- ser ontvangt de Norbert Loeseroriu als bekroning van diens muziekpubii- cistisch werk. in het bijzonder dat over Alphons Diepenbrock. ATLETIEK Tijdens indoorw. d-- strijden in Praag heeft Rosematic Ackermann <Odl> het hoogspringen gewonnen met een sprong van 193 meter. Dat is slechts twee centimeter onder haar eigen wereldreco-d OLYMPISCHE SPELEN meest gevraagde handtekening n tijdens de Spelen zijn niet die r u de winnaars van gouden medvi' maar van leden van de ploeu Taiwan, die in Chinees schrift te kenen. Elton John: de rijkste De Britse popzanger Elton John is de popmusicus met het hoogste in komen in de geschiedenis van de popmuziek. Elton John verdient meer dan de Beatles op het hoogtepunt van hun roem. De afgelopen maan den is er meer dan zestig miljoen dol lar aan Elton John uitbetaald. Zijn platen en concerten brachten de af gelopen maanden een dergelijk be drag op. Volgens de voorspellingen is er dit jaar zo'n 460 miljoen dollar gemoeid mot de Britse popindustrie. In Groot- Brittannië verdienen ongeveer 150 jonge popmuzikanten jaarlijks ge middeld 300.000 dollar. Rijke popgo- der. zijn tevens Paul MacCartnev. Led Zeppelin. Pink Floyd, de Who en Rolling Stones. HAARLEM "Ik vroeg me al af: waar doet-ie het van, elke dag een verse anjer" Neerlands Hoop, Freek de Jonge en Bram Vermeulen, reageert in het nieuwe programma "Neer lands Hoop Interieur", gisteravond in première gegaan in de Haarlemse Stadsschouwburg, direkter op de actualiteit dan vroeger het geval was. Maar verder is de kwaliteit van Freek en Bram ongewijzigd: wild-groeiende huinor:, die bliksemsnel naar bitterheid scha kelt om met diezelfde snelheid weer terug te schakelen, een ongebreidelde wilde woordkeus het wordt met een feilloos gevoel voor theater allemaal knap in de hand gehouden. En Bram Vermeulen zet het allemaal met briljante nonchalance in een muzikaal kader. Een avondje Hollands binnenhuisje: de schemerlamp, het bankstel, de televisie staat centraal (zoals op d televisie de mens immer centraal staat), en de telefoon op die tv, de relatie met de buitenwereld. Ze bezingen met gloed en verve, met een forse dubbele bodem, de geneugten van „thuis", de zekerheid en de afsluiting. We hebben alles, en de man die voor de spiegel staat in zijn split-level huis, voor meer dan de helft al afbetaald, met bankstel, auto in de garage en alles, bekijkt zichzelf en walgt van zijn vrouw, maar hij laat al die dingen niet in de steek, want Je gaat je aan dat bezit hechten, en dan is er het kind nog: „dat gaat hij morgen aan zijn vriendin zeggen". Het is knap om in zo'n simpel gecon strueerd liedje een bijtend LEIDEN/OEGSTGEEST 'An nie en Guus' zou de titel kunnen zijn van een nieuw liedje van Ro bert Long. Dat is 't echter beslist niet. Hier wordt gedoeld op An nie M..G. Schmidt en Guus Vleu gel, die verantwoordelijk zijn voor het cabaret 'Je Moet Er Mee Le ren Leven' Annie M.G. Schmidt is verantwoordelijk voor de tek sten van de show. Zij heeft zich met veel verve van haar taak gekweten en een produikt afgele verd dat bewondering afdwingt. John de Cra/ne stelt in het programma, dat Annle en Guus veel telefonisch contact onderhiel den, om zowel „in" als eikaars vaarwater -te komen' c.q. te blijven. Die wisselwerking was gisteravond in het Rijnlands Lyceum duidelijk merkbaar. Een doorwrochte tekst op een goede melodie en gebracht door o.a. Conny Stuart, Sylvia de Leur en Jenny Arean kan nau welijks mislukken. Toch dreigde die even bij „Supermarkt" een groteske flauwiteit, waar Jenny en Sylvia zich zelfs verlaagden tot het goedkope „gooi- en smijt werk. Maar daar stonden zeer ge voelige liedjes van Conny Stuart zoals „Tthologde„Herstel" en namelijk door Jenny Arean ge- „Ze hadden gelijk". Ook het voornamelijk door brachte „Lijf Wacht" sprak bijzonder aan. Syl via de Leur is, behalve in 'Di- rektiekantoor II' ook zeer geën gageerd bezig in *De Bruiden'. Op merkelijk is overigens dat zo'n onderwerp, naarmate de show langer in de provincie draait, een groot deel van haar actualiteit verliest. Marieken, Lotti en Ma ria zijn even zeer in de vergetel heid weggezakt als Matihilde Wil link, die ook nog even in een sketch wordt genoemd. Maar „Voor Ik Op Je Uitgekeken Ben" en „Mijnh. En Mevr. De Bruin" zijn vrij tijdloos en spreken daar om wellicht bijzonder aan. Toch kon ik mij niet aan de indruk ont trekken, dat het cabaret in zijn totaliteit voornamelijk door de drie actrices wordt gedragen. Pa trick Theunisse, Cor v.d. Brink. Hans v.d. Gragt en Herman Cre- bas hebben wel een wezenlijk aan deel (de één overigens beduidend meer dan de ander), maar,in re latie tot Sylvia, Jenny en tot Conny blijven zij duidelijk bij hen achter. Het enige bezwaar, dat men tegen 'Je Moet Er Mee Leren Leven' kan hebben is wel licht dat het niet wezenlijk in op zet verschilt van 'Wat Een Pla neet' en 'En Nu Naar Bed'. Maar dat blijft toch detailkritiek. A. C. KOEKEBAKKER JR. Frank &Jean dan. Als een bom. De Lois en Levi's jeans vliegen de winkel uit. Plus jackels, hemden, riemen, Frank Je an verheugen zich in de belangstelling van jong en oud. Wij blijken kortom, op de goede weg. Welke? Dat staat hieronder. „Werkwinkel' stopt ermee UTRECHT De stichting Werk winkel. het landelijk bemiddelingsbu reau voor vrijwilligers in het wel zijnswerk, houdt er na dit winter-tv- seizoen mee op. Er is genoeg werk voor vrijwilligers, maar er zijn te weinig organisaties die het werk goed kunnen organiseren, aldus het stichtingsbestuur. Ook problemen in de staf en ae onzekere financiële situatie hebben geleid tot het einde van Werkwinkel. De stichting werd in 1973 opgericht en werkte nauw samen met het ge lijknamige NOS-tv-programma. Voor ongeveer 13.000 vrijwilligers is bemiddeld. Neerlands Hoop: nieuw succ laar te geven op de verloedering door het bezit en da t te versluieren door snelle humor. Dat is de formule van het Drogramma. De tv-reportage, waarin de woordenvloed het gebrek aan werkelijke informatie verdoezelt, de psychiater wiens strot verstikt door de dikke woorden en die zich met pillen op de been houdt al die dingen die via de tv de huiskamer binnendringen en die meer dan de buitenmuren de werkelijke wereld uit die huiskamer weghouden. Neerlands Hoop houdt zich duidelijk aan Ce geijkte theaterformule: de lach en de „traan", de opbouw naar climaxen voor de pauze en aan het slot. de afwisseling van liedjes muziek. Maar nog altijd is er de stem als een gebarsten pot van Bram Vermeulen, uiterst effectief in het brengen van kantige teksten, en de dansende bewegelijkheid van Freek de Jonge, die bij wijze van spreken pratend, zingend en dan send drie emoties tegelijk kan overbrengen. Een succesvol pro gramma, JAAP JOPPE IJSHOCKEY Wegens geldge brek zal het ijshockey team van Ame rika vermoedelijk niet deelnemen aan het toernooi om het wereldkampioen schap, dat in april in Kattowice wordt gehouden. SCHAATSEN Achttien landen zullen op 28 en 29 februari deelnemen aan het toernooi om het wereldkam pioenschap schaatsen voor heren in Heerenveen. De EO verwierf de tv-rechten van 'The Hiding Place", een film geba seerd op het boek van Allan Sloane over het leven van Corrie ten Boom, een thans 83-jarige dame. Onder de titel "De Schuilplaats" zendt de om roep deze bijna 21.- uur durende pro- duktie vanavond op Nederland I uit. Het verhaal is authentiek en be schrijft het drama, dat zich voltrok in de tweede wereldoorlog in het le ven van Corrie ten Boom en haar fa milie. Zij woonden in Haarlem en bezorgden joden een schuilplaats, en probeerden ze tevens te helpen het land uit te komen. De gestapo ontdekte dit en nam Corrie. haar zuster Betsie en vader Ten Boom ge vangen. De zes joodse mensen, in het Haarlemse huis verborgen, werden echter niet gevonden. Corrie en Betsie werden getrans porteerd naar het concentratiekamp Ravensbrück in Duitsland. Corrie, een gelovige vrouw, is de enige uit het gezin Ten Boom die de oorlog heeft overleefd. Nog voor het einde van de oorlog wordt ze, wellicht we gens een administratieve fout, in vrijheid gesteld. 'The Hiding Place" is een produk- tie van World Wide Pictures (V.S.) en heeft ongeveer 1.7 miljoen dol lar gekost. In de film wordt Betsie vertolkt door Juli Harris, Corrie door Jeannette Clift, Vader Ten Boom, door Arthur O'Connell en de Duitse ofiicier door Lex van Delden. Corrie ten Boom. die nog steeds talrijke lezingen geeft waarbij het evangelie centraal staat, is geen on bekende voor de Nederlandse tv-kij- ker. Ze was onder meer bij Willem Duys te zien. Zij is tevens schrijf ster van boeken. Van het boek 'The Hiding Place" zijn in de V.S. alleen al meer dan twee miljoen exempla ren verkocht. Frank Arnau overleden München De detectiveschrijver, criminoloog eq humanist Frank Ar nau is op 81-jarige leeftijd in Mün chen aan de gevolgen van een beroer te overleden. De op 9 maart 1894 als zoon van een Geneefse hotelhouder geboren auteur begon zijn schrijversloopbaan op 17-jarige leeftijd als politie- en rechtbankverslaggever. Toen hij als verslaggever werkte, studeerde hij romeins en angelsaksisch recht, ge rechtelijke geneeskunde en natuur- en scheikunde. Ook leerde hij zichzelf zeven talen. In 1914 verscheen zijn eerste mis daadroman. Nog voor 1933 zagen er 49 boeken van zijn hand het licht. Op 1 april 1933, kort na de machts overname door de nationaalsocialis- ten. verliet Arnau Duitsland. Hij ging eerst naar Partfs en daarna naar Rio de Janeiro waar hij in de ja ren van de laatste wereldoorlog ad viseur was van de inlichtingendienst van de Britse ambassade. In 1955 keerde hij naar West-Duitsland te rug.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 5