Gr ui j ter s: Gemeenteplannen niet relevant voor overheidsbeleid Gewoon weg er mee; we moeten opnieuw achter rood aan Boomkwekerijmuseum in Boskoop Minister contra opvattingen drs. Borgman Nieuwe gedichten Alphenaar Blom Metselaar na val overleden PAGINA 4 DONDERDAG 12 FEBRUARI 1976 Door Jan Wester laken en Hans Meijer DEN/HAAG/ZOETERWOUDE/ ALPHEN "Ik ben zoveel een- tralist dat ik vind dat plannen van gemeenten niet bepalend zijn voor het beleid dat de regering in deze gaat volgen," aldus minister J. P. A. Gruyters van Volkshuls- vesting en Ruimtelijke Ordening gisteren op een persconferentie ter gelegenheid van het uitkomen van het tweede deel van de derde nota Ruimtelijke Ordening; een nota die de geschiedenis wel in zal gaan als de "verstedelijkings- nota." Met zijn opmerking reageerde mi nister Gruijtere op opmerkingen van gedeputeerde drs. Borgman (PvdA) gisteren in onze krant gedaan, dat een hernieuwde inventarisatie van alle bestaande gemeentelijke be stemmingsplannen heeft geleerd dat de behoefte aan nieuwe bouwlokaties en huizenbouw beduidend minder groot is dan aanvankelijk, onder meer in het PPD-rapport "Bouwlo katies", werd aangenomen. Er bleek namelijk in de verschillende bestemmingsplannen al zoveel ge bouwd te worden dat de prognoses van de planologische dienst van de provincie Zuid-Holland naar de me ning van gedeputeerde Borgman niet meer ter zake doende zjin. Minister Gruijters meent echter, dat er geen rekening gehouden kan worden met de bestaande gemeente lijke bestemmingsplannen, omdat 't overheidsbeleid voorgaat. Voorhout Dat beleid echter heeft ingrijpen de gevolgen voor verschillende ge meenten in de regio rond Leiden. In de eerste plaats geldt dat het lande lijke Voorhout, dat te maken krijgt met forse uitbreidingen; u^arei- dingsplannen overigens die nog ver re van duidelijk maar in ieder ge val groot zijn. De aantallen vormen echter het punt van discussie. In eer ste instantie wordt er in Voorhout uit gebreid tussen 1980 en 1990. De hoe veelheid woningen die in die tien Jaar moeten worden gebouwd is echter onduidelijk, want de nota spreekt zowel van een uitbreiding tot driedui zend woningen als van een uitbrei ding met drieduizend woningen. Na 1990 echter zal Voorhout worden ge confronteerd met nog grootster plan nen. De afdeling voorlichting van het ministerie sprak gisteren van een uitbreiding na 1990 met zesdui- voorlichtingskrant van het ministe rie spreekt echter over getallen tot 15.000 huizen. Zoeterwoude Een andere gemeente die zeer nauw betrokken wordt bij de plan nen van minister Gruijters is Zoe terwoude. Daar gaat de uitbreiding namelijk niet verder, sterker nog, Zoeterwoude mag In het geheel niet uitbreiden. Het gemeentebestuur van Zoeter woude is daarover zeer te spreken. Werknemers van een aantal bedrij ven dat zich in de afgelopen tijd op het nieuwe industriegeoied "De Gro te Polder" hebben gevestigd zijn daarover echter minder te spreken, want een relatief groot aantal van hen pendelt naar Zoeterwoude. Er zijn zelfs werknemers die dagelijks op en neer reizen naar Rotterdam. Minister Gruijters meent dat derge lijke gevallen dn de regio en in eerste instantie zal dat het beschei den groeiende Alp hen zijn moeten warden opgevangen. Bovendien kun nen naar zijn mening de groeiker nen Pijnacker-Nootdorp en Zoeter - meer de behoefte aan woonruimte straks in ruime mate opvangen. Dieper De problematiek van de regio rond Leiden graaft echter dieper. Omdat het midden van de streek, waaronder Leiderdorp en Zoeterwou de, als groene kern binnen bet om ringende verstedelijkte gebied moe ten blijven bestaan, mag er in dat gebied nagenoeg niet gebouwd wor den. Dat betekent dat de regio is aan gewezen op Alphen dat slechts be scheiden mag groeien de uitbrei dingen van Leiden en de groeikernen Pijnacker-Nootdorp en Zoeter- meer. Een en ander zal waarschijn lijk het forensenwezen in de hfjid werken. De oorzaak daarvan is dat de he le filosofie van minister Gruijters uitgaat van de bestaande aders van het openbaar vervoer, met het ac cent op de spoorwegverbindingen. Daardoor komt een groot aantal plaatsen niet in aanmerking voor groei: het mist namelijk een redelij ke verbinding met de rest van Nederland. Dat bijvoorbeeld is een van de redenen waarom Alphen slechts in bescheiden mate mag groeien. PijnackerNootdorp en Zoe- termeer daarintegen komen straks aan de zogenaamde "Hofpleinlijn" te liggen. Wat voor Leiden zelf van belang is, is dat een van de accenten uit het door minister Gruijters voorge stane beleid komt te liggen op de re novatie. Dat betekent dat ook Lei den veel aan stadsvernieuwing moet gaan doen. ALPHEN AAN DEN RIJN Was U vroeger ook één van die kinderen diie lelijk of ge woon schreven? Schreef u ook met uw kroontjespen met gewone blauwe inkt, of mocht u met zwart omdat u de vorige keer een acht haalde? Misschien mocht u met groene inkt schrijven omdat het de vorige keer een negen was geweest. Als het een tien was mocht je de volgende les zelfs met rood schrijven. „De meesten schreven met gewoon blauw. Sommigen die naar maatstaven van nu carrièrepikken zouden worden genoemd, hadden hele schriften met rood. Zwart van het rood zagen die". "Gewoon blauw" is de titel van een eerste dichtbundel van Alphenaar Robert J. Blom. "Een verhaal in dichtvorm of een gedicht in verhaal vorm", 34 bladzijden lang. Een ver haal over prestaties die goed of slecht zijn. Rode inkt voor de goede en blauwe voor de slechte. Saai Robert Blom (27) ging in Rotter dam. waar hij geboren werd en op groeide, naar de lagere school. "Het was geen ongelukkige tijd, maar wel saai. Als kind ben Je niet altijd tevreden met wat Je meemaakt. La ter kun Je je meestal niet meer voor stellen dat je niet tevreden was. Maar als kind heb je zeker zorgen al zijn die in de ogen van een vol- vaak een futiliteit". "Maar toen al was er de strijd om een zo goed mogelijke prestatie af te leveren. In één opslag zag Je aan het schrift of het een goede of slechte leerling was. En nog steeds moet je prestaties leveren, daar kun je je niet aan onttrekken. Ik geloof niet in mensen die genoeg hebben aan eten en 'n dak boven hun hoofd. Vijfenegentig procent van de men sen wil het zo goed mogelijk doen. Al kan dat vanuit verschillende motie ven zijn: om meer te verdienen of om wat te bereiken in het leven. Waarom je wat wilt bereiken kan dan ook weer met geld samenhan gen". Kun je later nog steeds in één op slag zien of de prestaties van men sen rood of blauw verdienen? "Ja, in materiële zaken. Niet meer aan het schrift, maar aan de omgang met behoorlijke mensen, het hebben van een auto, het heb ben van een mooi huis en.het heb ben 1 Je al die andere dingen niet". Carrière maken (één van de hob by's van Robert Blom die in de uit gave "Zondagsrust" worden ge noemd): 'Tk weet niet of het Slecht is. Gevoelsmatig zeg je misschien dat het niet goed is. Maar hoewel het niet goed is zit je eraan vast zonder dat Je er bezwaar tegen maakt. En als Je iets met genoegen ondergaat kun je eigenlijk niet zeggen dat het niet goed is", teletypl Ambities "Ik geloof dat iedereen als hij Jong is gedichten schrijft. Het ver schil is dat ik ze heb opgestuurd en een ander ze in een hoek slingert. Wanneer je dan positiever reacties krijgt is dat een prikkel om door te gaan". Een twintigtal gedich ten van Robert Blom werden de af gelopen Jaren in diverse bladen ge publiceerd, waaronder het Belgisch Weekblad, Libelle, Viva, Avenue Li terair. "Maar op een gegeven mo ment krijg je andere ambities. Al dié losse publikaties, men leest het en men vergeet het". In Juli van het vorig Jaar zette Robert Blom zich aan het schrijven i goede baan, anders heb van "Gewoon blauw", dat hdj enkele uitgeverijen aanbood. Het uitgeven van gedichten is overigens geen- makkelijke zaak. Er is weinig belangstelling voor. "Het publiek dat niet zelf schrijft ziet er niets in, vindt het vaak verregaande onzin... Bundels worden gekocht door men sen die ook gedichten schrijven, maar die zeggen al gauw: dat is mijn stijl niet... Het is een vreemd iets: Iedereen schrijft gedichten, maar niemand koopt of leest ze". De Beuk, stichting voor literaire publicaties in Amsterdam, voelde er wel voor "Gewoon blauw" te publi ceren. Het boekje zag deze week het licht met een oplage van 500. Over een week of twee valt er bovendien nieuw werk van Robert Blom te verwachten in de Bundel "Drie maal één is één", waarin werk van drie dichters, van wie Blom er één is. Het gaat om een uitgave van het verzekeringsbureau voor Acade mici Pro Civlbus, met een oplaag exemplaren. Het is de be doeling dat alle 2600 exemplaren bij cliënten van de maatschappij terecht komen als relatiegeschenk. Novelle "Je mag aannemen dat zo'n 5 6000 mensen het boekje zullen lezen", verwacht Robert Blom. Hij heeft overigens al weer nieuwe plannen voor het uitgeven van een novelle, die bijna af is. "Je hoopt er ooit je beroep van te kunnen maken". Ik ga echter geen armoe lijden om dat ideaal na te leven. Maar op de achtergrond speelt het wel". Ro bert Blom is in het dagelijks leven crediet-analist en studeert economie in Amsterdam, waar hij hoopt over twee Jaar klaar te zijn. "Een gedicht is een kunstwerk", schrijft Robert Blom ergens in "Gewoon Blauw". De dichter: "Een gedicht is een gevoelsuiting, je kunt het mooi vinden of niet mooi vinden. Maar een gevoelsuiting kan jé niet beoordelen". Nico Scheepma ker doet dat toch en daarom krijgt hij van Blom in zijn gedicht "blauw". Net als Henk van der Meyden "voor zijn "story's" en "waar-gebeurde" verhalen, opgetekend uit de mond van vele sterren", ook als ze niet te spreken waren voor Henk. Maar ja, Henk heeft een aparte duim en een goede vriend.." Een greep uit de lijst van personen die in "Gewoon blauw" van Robert Blom blauw of rood (soms zwart) krijgen. "We moeten opnieuw achter rood aan... We moeten af van dat gewoon blauw, weg met gewoon blauw", is de conclusie van Blom, in zijn gedicht. "De prestatieslag bestaat nu eenmaal. Het idealisme dat we daarvan af moeten, ik geloof dat we dat nooit zullen bereiken. Het is bovendien niet zo'n slechte situa tie waar we in zitten, dus het hoeft niet zo". CHRISTA VAN HEES NOORDWIJK Bü de bouw in het Duinpark is gistermorgen omstreeks kwart over negen een ongeval ge beurd. dat aan de 34-jarige Jac. A. Koomen uit Noordwijkerhout het le ven heeft gekost. De heer Koomen, metselaar van beroep, yas aan het werk op een in aanbouW zijnde schuur aan de Adr Dorsmanstraat. Vermoedelijk is hij uitgegleden, waarbij hij van een hoogte van ongeveer drie a vier meter naar beneden stortte en op een cementen vloer terecht kwam. Het slachtoffer werd in ernstige toe stand naar het Academisch Zieken huis in Leiden gebracht, waar hij in de loop van de middag is overleden. „Interesse bleef ondanks problemen van vissersvloot" KATWIJK De problemen waarvoor een groot gedeelte van de vissersvloot zich thans ziet geplaatst, heeft niet geleid tot een mindere mate van interesse in het visserij-onderwijs. Aldus blijkt uit het jaarverslag van de School voor de Zeevisvaart in Katwijk. "Op zichzelf een gunstige situa tie", zo ivordt er in het verslag geconstateerd, "omdat hieruit een duidelijk vertrouwen blijkt in de toekomst. De vele kosten en inspanningen besteed aan dit be- roepsnderwijs, zijn niet voor niets geweest." Ook de behoefte in het bezit te zijn van 'n diploma, met de daar aan verbonden wettelijke be voegdheid, wordt groter, mis schien wel als een soort garantie voor het gevoel dat de mogelijk heden in de zeevisvaart zouden worden beperkt. Dieren kijken ROELOFARENDSVEEN —"Van wildpark tot dierentuin". Dit is het onderwerp, dat de Stichting Konink lijke Rotterdamse Diergaarde vol gende week zal behandelen voor de plaatselijke KMTP. Er zullen enke le kleurenfilms worden vertoond. Aanvang acht uur in De Woelige Ba ren, Langeweg 16. BOSKOOP Het boomkwekerijmuseum aan het Reijerskoop in Boskoop wordt waarschijnlijk in april van dit jaar open gesteld. De Stichting, die zich hiervoor beijvert, is hard aan het werk om de verstrekkende plannen voor de tentoonstelling Flora Nova te realiseren. Voor een deel zijn die plannen al uitgevoerd. Het pandje Reijerskoop 54: bestemd voor boomkwekerijmuseum. Tussen de proeftuin en het Reij erskoop is achter de woningen 54 en 56 een tuin aangelegd, zoals die er honderd jaar geleden uitzag. Bo vendien is daar een loods in oude stijl gebouwd met een afdak boven de sloot. In die sloot komt een schouw, die nu wordt gerestaureerd. Er is een zogenaamd boenstoepje aangelegd, waarbij de in een rek hangende klompen uiteraard niet ontbreken. Gemak Ook is er boven de sloot een hou ten "gemak" aangebracht zoals dat er vroeger uitzag. Secretaris S. P. Verjaar van de Stichting Boom kwekerijmuseum zegt over de tuin: 'Tussen het bestaande huis, num mer zesenvijftig en de loods is een rozen park aangelegd met antieke rozen. Die geuren veel meer dan de rozen, die tegenwoordig worden ge kweekt. Dan is er nog een zoge herten stokkenhok en staan er vruchtbomen. Vroeger werden er vrijwel uitsluitend vruchtbomen gekweekt in Boskoop. De sierteelt is pas veel la/ter gekomen. Behalve misschien de figuurpalmen, in de vorm van bijvoorbeeld een kip ge knipte palmen, diie Je vroeger wel bij buitenplaatsen langs de Vecht zag. Van dat figuurknippen, een heel moeilijk vak. zal ook in het museum een demonstratie worden gegeven". In het huisje vierenvijftig wordt geregeld een diaserie vertoond van de heer A. Vuyk. Deze zesenitach- tigjarige Boskoper weet nog precies hoe er vroeger werd gekweekt en zijn adviezen zijn voor de Stichting van het grootste belang. Verder wordt het huis, zo verklaard de heer Verjaal, in de toekomst wellicht be woond door een beheerder. Problemen Een probleem vormt het andere huisje. De heer Verjaal: "Het is 'n woning van honderd jaar geleden. Ideaal eigenlijk voor het- museum, maar er moet wel iets aan gebeu ren. Het grote raam moet weer wor den vervangen door zes raampjes, net als vroeger, de deur moet in oorspronkelijke staat worden ge bracht. De kap is van een bijzonde re constructie, die moet zo blijven. Het huis is waarschijnlijk op tur ven gebouwd. Het allerbeste zou zijn de woning af te breken en in de oorspronkelijke staat weer op te bouwen. Maar die mogelijkheid is uitgesloten". De Stichting, die op initiatief van de gemeente Boskoop is opgericht, krijgt een subsidie van vijfduizend gulden. Het volgend jaar hoopt zij echter op een groter bedrag te kun nen rekenen. Er wordt in de toe komst een beroep gedaan op parti culieren en met de plaatselijke WD wordt overlegd of de toegang tot 't museum al dan niet gratis zou moe ten zijn. "Maar er is toch veel te weinig geld", zegt de heer Verjaal. "Het afwerken en opbouwen van het huis zou tussen de hon derdduizend en honderdvijftigdui zend gulden kosten. Dat zullen we wel nooit kunnen betalen. Jam mer". Hinderlaag Dinsdag is in de Ar gentijnse badplaats Mar del Plate, 400 kilometer ten zuiden van Bue nos Aires, de commandant van het plaatselijke legergarnizoen door guerrillastrijders in een hinderlaag gelokt en gedood. Kolonel Rafael Raul Reves werd doorzeefd met ko gels toen hij in zijn auto op weg was naar het legerhoofdkwartier in een van de buitenwijken.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4