Een stukje Europa in Madrid TMH Dubbelzinnige 1 1 politiek van iSMftN MMÉK W '^WMémÉ Djakarta rond M,-. kwestie Timor 1 Christen democraten kunnen nieuwe Spanje gestalte geven... Door Paul Juten, hispanist Begin vorige week werd er in een hotel in Madrid het derde congres van de "Christendemocratische Equi pe in de Spaanse Staat" gehouden, dat in de huidige politieke omstan digheden niet zonder betekenis is. "Wij christendemocraten hebben de grootste samenwerking van de oppo sitie bereikt en behoren tot de groe-*» pen die het nieuwe Spanje gestalte moeten geven", verklaarde in zijn openingsrede Gil Robles, de 77-jarige nestor van de christen-democraten. De bijeenkomst, waarbij zo'n twee honderd deelnemers aanwezig waren, onder wie een groot aantal waarne mers uit het buitenland, was illegaal. De organisatoren hadden van te vo ren geen wettelijke toestemming aan de autoriteiten gevraagd (die ze on getwijfeld niet gekregen zouden heb ben), maar zich beperkt tot een sim pele kennisgeving een dag van te vo ren. Deze slimme truc en uitdaging aan de regering was mogelijk door vooruit te lopen op de belofte in het regeringsprogramma dat de wet op de samenkomst van 1939 afgeschaft zou worden, waardoor men terug viel op die van 1880 die bij een bij eenkomst alleen voorafgaande ken nisgeving eist. Gasten Onder de buitenlandse deelnemers waren veel vertegenwoordigers van de v^schillende christendemocrati sche partijen in Europa en leden van het Europees Parlement. In de ze hoedanigheid zagen we de Neder landers van der Gun en Kruisinga, die zich erover verbaasde dat de Ne derlandse pers zo slecht vertegen woordigd was, "maar die er wel als de kippen bij is als er een socialis tisch gebeuren plaats vindt". Voorts was er een grote Italiaan se afvaardiging; maar een sterke Duitse afvaardiging onder leiding van Von Hassel, president van de Europese Christendemocratische U- nie, die al enkele dagen tevoren in Madrid was aangenomen, liet om onverklaarbare reden te elfder ure verstek gaan. Hetgeen, aldus Kruisin ga. overigens wel te verklaren is: er heeft natuurlijk een telefoongesprek op hoog niveau tussen Madrid en Bonn plaatsgehad. Equipe De "Christendemocratische Equi pe in de Spaanse Staat", die erkend is door de Europese Christendemo cratische Unie, is een samenbunde ling van vijf afzonderlijke groepen, te weten: Democratisch Links, De mocratische Volksfederatie en drie regionale groeperingen: Baskische Nationalistische Partij, Democratisch Unie van Catalonië en Democratische Unie van Valencia. In de loop van het congres kwam ook een afvaar diging uit Galicia om toetreding vragen. Enkelen van deze groepen vinden hun oorsprong in vroegere katholie ke partijen. Zo is de aanhang van de Democratische Volkspartij onder leiding van Gil Robles afkomstig uit de vooroorlogse "rechtse" CEDA waar hij toen ook al voorman van was. Omdat deze partij aan de zijde van Franco de oorlog was ingegaan is de figuur van Gil Robles voor sommigen discutabel. De Baskische Nationalistische Par tij bestond ook al voor de burgeroor log en, ofschoon deze partij een duideijke confessionele oorsprong •had, koos zij in de burgeroorlog voor de republiek omdat deze haar auto nomie had beloofd. Juist omdat zij de nadruk legt op de nationalistische verlangens van de Basken kan ze op een brede basis rekenen. De partijen met een christelijke traditie, ze werd betoogd, zijn niet nieuw in Spanje ("Wij zijn geen conjunctureel verschijnsel"). WU hebben al die tijd ondergronds ge zeten, maar we zijn nu uit de cata comben tevoorschijn gekomen; het geloof in de christendemocratie is in die veertig jaar niet gestorven", zo sprak Gil Robles en hij kreeg grote bijval. In de verschillende toespraken werd het historisch moment van dit derde congres benadrukt. Deze bijeenkomst was van' te voren open lijk aangekondigd en was een dui delijke presentatie van de christen democratische eenheid en een ma nifestatie van de geest van Euro pese democratie en vrijheid die in Spanje voor de deur staat, ("ik heb jullie gezichten gezien: open, zon der vrees"). Verscheidene sprekers herinnerden vol emotie aan de twee vorige congressen in 1973 en in 1975. die ze in het geheim in afgelegen kloosters hadden moeten houden. Hoe ver weg leek die tijid nu. Het programma van dit driedaags congres ging uit van drie stellingen die in werkvergaderingen verder uit- gewerkt moesten worden. Deze pun ten waren: 1) Het politieke aspect van de democratie 2) het sociaal- economische aspect van de demo cratie 3) federalisme en Europa. In de eerste stelling zijn alle mi nimumvoorwaarden vervat die nodig zijn voor het juist functioneren van de democratie; dit betekent een diep gaande verandering van de bestaan de wetgeving. Dat kan alleen door middel van een "ruptura". een (niet gewelddadige) breuk met het be staande regiem. De programmaver klaring van de regering heeft hier in geen verandering kunnen bren gen. Interessante punten zijn ver der nog: scheiding tussen kerk en staat en het principe dat alleen al gemene vrije verkiezingen kunnen beslissen over de toekomstige rege ringsvorm, koninkrijk of republiek In de debatten kreeg het tweede programmapunt ("een sociaal pro gramma. maar zonder dat het een socialistische staat propageert") erg weinig aandacht. Ruiz-Giménez, de voorman van "Democratisch Links", verklaarde dat het daarom nodig was binnen enkele maanden hierover een speciale vergadering te beleggen. Dat de huidige acute sociale en eco nomische problemen, die het hardst op de arbeidsklasse drukt, in dit congres geen prioriteit had, zegt mis schien wel iets over de achterban van de christendemocratische partij- Vooral aan het laatste uitgangs punt werd veel waarde gehecht. De enige democratische oplossing voor de toekomst van Spanje is een fede ratieve staatsvorm; een decentrali satie in het bestuur is de enige ma nier om de rechten van de regio's te waarborgen. Spanje als federatie zal makkelijker tot de Europese ge meenschap kunnen toetreden, het kan zelfs als "testcase" dienen voor een toekomstige Europese federatie. Dus er zijn duidelijk wederzijdse be langen: Spanje heeft Europa nodig en Europa heeft Spanje nodig. De plenaire slotzitting was een hoog tepunt, maar door de uiterlijke om standigheden tevens een ontnuchte ring uit de roes van "een stukje Europa in Madrid". Er was voor de ze gelegenheid een klein theater in het oude hartje van Madrid afge huurd dat werkelijk uitpuilde. Bij de ingang was er groot machtsver toon van de politie van de rebellen- bestrijdingsbrigade, voorzien van helmen en schilden en angevoerd in vier jeeps en een getraliede autobus. Ook strategische punten in de nabij heid waren bezet. Dit machtsver toon diende niet alleen "om de ver gadering te beschermen tegen ver stoorders van de openbare orde", zo als de officiële verkalring luidde maar duidelijk ook als intimidatie om een openbare manifestatie op straat te verhinderen, die de avond tevoren in een motie was voorgesteld. De slotverklaring benadrukte nog eens het belang van deze bijeenkomst als manifestatie en als middel om het recht van vereniging te veroveren. De onmiddellijke eisen om tot demo cratie te komen, zoals in de eerste stelling geponeerd, werden beves tigd. Bij de eis om amnestie en re habilitatie van de politieke ballingen werd staand geapplaudisseerd en werd de gescandeerde roep am-nis- tia aangeheven die echter snel ge sust werd. In een emotionele redevoering her innerde Ruiz-Giménez het verleden en onderstreepte hij de noodzaak van strijd en solariteit, waarbij hij het dappere Baskische volk bedankte met "jullie strijd was onze enige hoop voor de toekomst". Voorts verklaar de hij dat democratie de participa tie van alle partijen betekende en dat zij niet zouden tolereren dat de Com munistische Partij uitgesloten zou worden. Immers, verzoening is de enige manier om tot een democra tisch Spanje te komen. Gil Robles, nestor Spaanse christen-democraten. In dit verband vertelde hij een anew=- dote. Toen hij eens in z'n functie van advocaat bij een zekere rechter voor zijn cliënt strafvermindering bepleit te als gebaar van verzoening, ant woordde de rechter: "Verzoening? Verzoening is een uitvinding van die Camacho en zijn communistische vrienden". Waarop Ruiz-Giménez ant woordde: "Nee meneer, ik geloof dat het een uitvinding van Jesus Chris tus is". Onaangeroerd De sfeer van internationale solidari teil, de emotionele toon en de prin cipiële stellingname hebben niet kun nen verbloemen dat enkele belang rijke punten onaangeroerd zijn geble- vn, vooral die betrekking hebben op een toekomstige politieke taktiek. Dat kon volgens hen ook niet an ders, omdat ze nog steeds vijf ver schillende partijen zijn. Zo is het punt van "ruptura", breuk met de gevestigde orde, en de daaropvol gende overgangsperiode wel duide lijk geëist, maar niet verder gepre ciseerd, b.v. het vormen van een schaduwkabinet die op elk gewenst moment kan inspringen. Ook is er geen woord gerept over een samen werking met de socialisten, met wie zij toch een sterke programmatische binding hebben en bovendien hun verbond in de Plataforma. Voorts is het nog niet duidelijk in hoeverre er contact met de huidige regering moet/mag worden opgenomen. Allemaal concrete punten, waar misschien door de diverse partijen van de "Christendemocratische E- quipe in de Spaanse Staat" verschil lend over gedacht zal worden en die verder overleg vendienen. An derzijds lag het accent van dit eer ste openbare congres natuurlijk el ders en was er geen ruimte voor verregaande concretiseringen. Men mag niet vergeten dat de christen-democraten niet over zoveel oppositionele ervaring beschikken als de socialisten of de communisten, temeer daar zij zich, zoals sommige waarnemers menen, lange tijd met de bestaande orde geconformeerd hebben. Maar als zij erin slagen om een ideologishe en taktische eenheid te worden, dan kunnen zij met de rugge steun vqn de Europese christen-de mocraten een hoofdrol gaan spelen in de Spaanse politiek en zullen zij het nieuwe Spanje gestalte kunnen geven. De diplomatieke stijl van Indonesië lijkt op die van de klassieke Indonesische danser; zeer verfijnd, vol tegenstrijdigheden en voor meerdere uitleg vatbaar- De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Malik zei eerst over de situatie in Oost-Timor, dat Indonesische vrijwil ligers aldaar steun hadden verleend aan de locale pro-Indone sische partijen Apodeti en Democratische Unie van Timor (UDT) bij het helpen veroveren van de hoofdstad Dili op de linkse beweging Fretilin. ini mH| JL if* JP m Adam Malik, minister van Buitenlandse Zaken van Indo nesië. leverde over de zaak Oost-Timor tegenstrijdige ver klaringen af. Daarop verklaarde hij nors, dat er op Oost-Timor helemaal geen Indonesische soldaten waren, maar de dag daarop zei hij, dat er beroepsmariniers bij de gevechten waren ingeschakeld. Weer een dag later had hij het over vrijwilligers, over wier terugtrekking Djakarta geen gezag had. „Dat ligt aan hen", zei hij. „We hopen, dat ze gauw naar huis gaan". De mariniers die geen vrijwilligers waren hadden volgens hem Oost-timor moeten verlaten. Het was dus totaal irrelevant, dat de Verenigde Naties him aanwezigheid op dit deel van het eiland hadden veroordeeld. Indonesië was volgens hem slachtof fer geworden van internationaal onrecht. Malik was geen leugenaar, maar als Indonesiër is hij niet geïnteresseerd in de realiteit, maar in wat hij passend acht voor de situatie. Djakarta had tevoren al een waarschuwing tot de wereld gericht dat er alle noodzakelijke maatrege len zouden worden genomen om de nationale veiligheid van Indonesië met zijn bevolking van 140 miljoen te verdedigen tegen bedreigingen van buitenaf, zoals die van een links regime op Oost-Timor, met een bevolking van ongeveer 600.000. De Indonesische interventie was verder volgens Djakarta een humaan antwoord op een telegram van de pro-Indonesische Apodeti, waarin deze partij vroeg om hulp om verder bloedvergieten te voorko- Portugal Malig zelf stelde, dat Indonesië van oordeel was dat er een eind was gekomen aan de Portugese souverei- niteitsrechten over Oost-Timor met de afkondiging van de onafhanke lijkheid door het Fretilin op 28 november. Deze eenzijdige afkondi ging van een „Democratische Volksrepubliek Oost-Timor". waar voor enkel „de misdadige verwaarlo zing door de Portugezen" verant woordelijk was geweest, was volgens Malik de aanleidin ott alle slacht partijen in Oost-Timor. De Indonesiërs hadden blijkbaar vergeten, dat het geweld niét door het Fretilin in november was veroorzaakt, maar al in augustus door de thans pro-Indonesische UDT, die toen op eigen houtje een coup ondernam, de onmiddellijke onafhankelijkheid van Portugal eiste en de arrestatie verlangde van alle leden van het Fretilin. Van dat ogenblik af begonnen de zware gevechten en de Indonesische strijdkrachten werden steeds meer betrokken bij het gekrakeel tussen de partijen. Anwar Sadi, de Indonesische vertegen woord igey bij de Verenigde Naties, heeft uiteengezet, dat zijn land wel verplicht was geweest een einde te maken aan de steeds toenemende moordpartijen en de orde te herstellen. Djakarta heeft hiervoor echter geen opdracht ontvangen van de Verenig de Naties. Het heeft zichzelf deze onaangename taak opgelegd, die niet mee bleek te vallen. Volgens het Fretilin zijn er bij de aanval op Dili vijfhonderd mensen gedood, meest vrouwen en kinderen. Daarna werden er nog honderden geëxecuteerd door de pro-Indonesi sche strijdkrachten. Bedreigingen Dit is mogelijk een grove overdrij ving van de feiten, maar toch heeft de in Djakarta opgeleide leider van de Apodeti-partij de Timorezen opgeroepen de autoriteiten van het Fretilin af te zetten en hen een kopje kleiner te maken, terwijl de pro-Indonesische radio-uitzendingen brulden: „Als Je ergens communis ten tegenkomt, moet Je hen aan onze Indonesische broeders laten zien". Niettemin heeft Sadi de Verenigde Naties verzekerd, dat Indonesië de wereld niet voor een voldongen feit wil stellen, maar het recht van het volk van Timor respecteert om over zijn eigen toekomst te beslissen. Malik heeft de Timorezen verteld hoe dat in zijn werk zou moeten gaan. „De volgende stap, zo zei hij op 6 december, zal een bijeenkomst zijn van de partijen met inbegrip van het Fretilin als het dit wenst om zich voor te bereiden op een daad van vrije keuze". Maar wat zou de dominerende macht zijn op deze bijeenkomsten? Malik „achtte het mogelijk", dat dit de Apodeti zou zijn die vereniging met Indonesië voorstaat. Die bewe ging zou de grootste invloed hebben. De volgende dag zei Malik, dat de meerderheid van de Timorezen toch al pro-Indonesisch is en voor de val van Dili legden de pro-Indonesische partijen de nadruk op de banden des bloeds en de ethnische, morele en culturele verwantschap van de O os timorezen met de Indonesiër! Djakarta is voor een „daad van vrije keuze", als dit in d« Indonesische kraam te pas komt In de kwestie Westelük-Guinea were destijds een uitgezocht aantal vai tijds een uitgezocht aantal van duizend Papoea's, in ruil voor vage beloften, ertoe gebracht te stemmee voor definitieve inlijving bij Indone. Toen Indonesië's buren Serawak eu Brits-Noord-Borneo zich indertiji uitspraken voor aansluiting bi Maleisië begon de toenmalig» president Soeharto een militain confrontatie die drie Jaar duurde. Als mensen zich volgens Djakarta „niet netjes gedragen" heeft Indone sië geen andere mogelijkheid dan „vrede en gezag te herstellen". d« noodzakelijke maatregelen te nemei ter bescherming van zijn eigei veiligheid en de misdadige verwaar lozing van anderen te reoificerei door vrijwilligers niets in de weg t« leggen die hun broeders te hul* willen komen". Oppassen Landen die in de schaduw vai Indonesië leven wachten ervoo zich in de moeilijkheden te mengen Maleisië, de Filippijnen en Thailan» weigerden in de VN Indonesië iet te verwijten en de pers in Singapori herhaalt steeds dat; Indonesië) gewapende interventie allemaal d' schuld was van Portugal. Het Amerikaanse ministerie vai Buitenlandse Zaken zegt „dat he probleem-Oost-Timor geregeld moe worden door de direct betrokkenen en daar horen de Verenigd Staten niet bij. Weinigen willen echter een link regime van het Fretilin in Timo aan de macht zien. OB6ER VER-DIENS!

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17