FORD IN ACTIE TEGEN „LOCKHEED - PRAKTIJK li Wilson gaat ronselen huurlingen te lijf VN-commissie: Marteling in Chili nu instituut 'VS lopen achter bij Rusland op militair gebied' NAAST HET NIEUWS Ook wapenfabriek VS strooit met miljoenen WOENSDAG 11 FEBRUARI 1976 PAGINA 9 GENEVE Reuter i De sie voor de rechten van de mens van de Verenigde Naties heeft gisteren een officieel rapport onder ogen ge kregen, waaruit blijkt, dat de Chi leense regering de praktijk van het martelen thans tot instituut heeft verheven. Het 67 bladzijden tellende rap port het produkt van een onderzoek van een jaar door een speciale com missie van vijf leden onder voor zitterschap van Goelam Ali Allana van Pakistan. "Marteling is in Chili inderdaad geïnstitutionaliseerd en is praktijk van de huidige regering geworden'", aldus het rapport. "De methoden die worden aange wend blijven gekarakteriseerd wor den door uiterste genadeloosheid. Zij reiken van kille, methodische toe passing van marteling als middel om informatie los te krijgen of po litieke tegenstanders te vernietigen, tot veelvuldig voorkomende uitin gen van barbaars sadisme door indi viduele personen". "In dit opzicht tarten verklarin gen die ten overstaan van de com missie zijn afgelegd, de verbeel ding", aldus het rapport. De commissie-Allana heeft mee gedeeld dat zij beschikt over omvang rijk bewijs dat Chileense gehei me diensten "een aantal goed-ge- trainde, professionele folteraars in dienst hebben". "Onder deze folteraars is in de getuigenverhoren in het bijzonder naar voren gekomen een zekere Os- waldo Romo. Het verzoek is gedaan dat hij ter verantwoording zal wor den geroepen voor misdaden tegen de mensheid", aldus het rapport van de commissie. De commissie heeft zich bereid verklaard alsnog een bezoek te brengen aan Chili, voor een onder zoek ter plaatse. Tot nu toe heeft de regering in Santiago toestemming voor een dergelijk bezoek geweigerd. Aan haar rapport hecht de com missie getuigenissen van personen die hebben verklaard door de Chi leense geheime politie te zijn ge marteld. De Britse arts mevrouw Sheila Cas- sidy beschrijft de toepassing van elektrische schokken door in haar li chaam ingebrachte elektroden. Mevrouw Cassidy geeft in de ge tuigenissen ook verhalen die zij van andere vrouwen die zij in de gevange nis ontmoette, heeft gehoord. Zo heeft er een verteld dat de politie op haar ratten gebruikte op dezelf de manier als elektroden. Onder de verschillende martelme thoden die het rapport Allana op somt, zijn gebruik van een geëlek trificeerd bed, slagen, honden, schok- behandeling van open wonden, het ondersteboven ophangen van mensen gedurende verscheidene uren, het opensnijden van het li chaam met scheermesjes en het be graven in het zand tot aan het hoofd, dat aan de zon blijft blootgesteld. WASHINGTON (UPI) De Amerikaanse president, Gerald Ford, veroordeelt „ten sterkste" uitbetalingen door Amerikaanse ondernemingen aan buitenlandse regerings functionarissen. Ford heeft voorts een herziening bevolen van de wetten die dergelijke bedrijven in het buitenland beschermen, zo heeft sen woordvoerder van het Witte Huis gisteren bekendge maakt. Volgens de woordvoerder zullen Amerikaanse bedrijven of in dividuen „die onwettige betalingen doen aan functionarissen of buitenlandse regeringen" niet door het ministerie van Bui tenlandse Zaken in bescherming worden genomen tegen wet telijke acties in het buitenland of in de Verenigde Staten. WASHINGTON (AP) De mili taire krachtenbalans tussen de Sow- jet-Unie en de VS, gaat langzaam doorslaan in het voordeel van het eerstgenoemde land, aldus is giste ren bekendgemaakt in een rapport opgesteld door de bibliotheek van het Congres. Er wordt niet gezegd of die ver andering „goed'" is of „slecht" maar er worden wel beleidsvragen gesteld die door het Congres kunnen wor den behandeld. Senator John Culver, die om het rapport had gevraagd, wilde het ge bruiken als stof voor openbare be sprekingen en een debat over het defensiebeleid. In het stuk staat dat de VS thans wat bewapening betreft op elk ge bied bij de Sowjet-Unie achterligt. Poolse grondwet goedgekeurd WARSCHAU (DPA) Zonder te genstemmen en bij een onthouding heeft het Sejm. het Poolse parle ment, igsteren de herziene grondwet goedegkeurd. De enige onthouder was de katholieke veafgraaeidd gen de katholieke afgevaardigde Stani- slaw Stomme. De andere vier afge vaardigden van de onafhankelijke katholieke groep „Znak" gaven hun stem aan het ontwerp. De grondwetshervorming was in de afgelopen maanden herhaaldelijk het doelwit van protesten en peti ties, vooral van de zijde der rooms- ka/tholieke kerk en verscheidene groepen intellectuelen. De kritiek richtte zich vooral tegen de veran kering van de leidende rol van de communistische partij, het fixeren van de verhouding met de Sowjet- Unie en de passage 'de rechten van Poolse burgers zijn onlosmakelijk verbonden met de uitvoering van hun plichten voor het vaderland'. Amerika beschikt over meer vlieg tuigen die op de hele wereld kun nen worden ingezet met kernwapens op tactische vluchten, maar de Sow jet-Unie is in centraal-Europa daar entegen veel en veel sterker. Daar heeft dit land bijvoorbeeld tienmaal zoveel raketten voor doelen op de grond als de VS en met 700 vlieg tuigen die atoomladingen kunnen vervoeren ongeveer het dubbele aan tal van dat der Amerikanen. Wat de landstrijdkrachten betreft beschikt de Sowjet-Unie over twee- eneenhalf maal zoveel manschap pen als de VS en over 34.500 tanki tegen de VS naar schatting 9000. De Sowjet-Unie heeft ook meer gevechtsschepen in elke categorie behalve die der vliegkampschepen, en bezit 25 procent meer Jagers en middelzware bommenwerpers dan de Amerikaanse luchtmacht en het corps mariniers samen, aldus het rapport. President Ford heeft gisteren ge zegd dat hij met tegenzin de wet voor de Amerikaanse defensiebegro ting ter waarde van 112.3 miljard dollar heeft ondertekend. Ford klaag de over het verbieden van wapen hulp aan de door Amerika gesteun de bevrijdingsbewegingen in Angola en over een andere bepaling die hij ongrondwettelijk vindt. De begroting loopt tot 30 septem ber van dit jaar. Voordat hij teken de liet Ford in een verklaring we ten: „Ik ben diep teleurgesteld dat het Congres zodanig in 't berotings- voorstel heeft ingegrepen dat 't volk van Angola die hulp wordt ontzegd die het nodig heeft om de Russische en Cubaanse militaire interventie in zijn land te kunnen weerstaan. Ik geloof dat deze bepaling een in hoge mate ongewenst precedent schepten een ernstige beperking zou kunnen opleggen aan onze mogelijkheden een positieve en effectieve rol te vervullen in internationale aange legenheden". Ford had ook bezwaar tegen het gedeelte van de wet dat de finan ciering van de munitie voor het leger regelt. De bevolking van het ge teisterde Guatemala heelt met behulp van doeken en dekens onderkomens in el kaar gezet om zo althans eni ge beschutting te hebben. Bijna een week na de aard bevingsramp zijn er gisteren twee nieuwe aardschokken gevoeld. Sinds 4 februari zijn nu meer dan 600 schokken geteld. De eerste schok van giste, ren had een kracht van 3.01 op de schaal van Richter. De tweede, slechts twee minuten later, was zwaarder. Over nieuwe schade is niets be kend. Er zijn in Guatemala naar schatting 30.000 wezen bene den de vijf jaar als gevolg van de jongste aardbevingen. Zij bevinden zich merendeels in arme plattelandsgebieden. Bonn en Den Haag afwijzend inzake Europees bestuur BONN (DPA, ANP) Bonn rea- Volgens de woordvoerder heeft Ford zijn adviseurs gevraagd om aanbevelingen ten aanzien van mo gelijke acties van de federale rege ring. Fords gedachten gingen uit naar het instellen van een commis sie op kabinetsniveau, die het doen en laten van Amerikaanse bedrij ven op dit gebied zou moeten onder zoeken. Dit alles betekende echter niet dat de president 'tot een con clusie is gekomen over Lockheed', aldus de woordvoerder. De Amerikaanse senator Frank Church, voorzitter van de onder zoekcommissie van de Senaat voor buitenlandse betrekkingen, heeft gis teren voorgesteld een internationale conferentie bijeen te roepen om een eind te maken aan het betalen van steekpenningen in ruil voor winst gevende vliegtuigverkopen. Volgens Church kan een internationale over eenkomst dergelijke zaken voorko- (i Church heeft geldschenkingen door de vliegtuig fabriek Lockheed in een groot aan tal landen aan het licht gebracht. Church gaf voorts aan dat de com missie niet van plan is de buiten landse aspecten van de zaak- Lock heed nader te onderzoeken. Grumman International, een van de grote Amerikaanse wapenleve ranciers, heeft gisteren toegegeven zes miljoen dollar commissiegeld be taald te hebben aan agenten in Per- zië om een contract met de Per zische regering voor levering van vliegtuigen tot 2.2 miljard dollar te verkrijgen. De maatschappij noemde een rap port in de Washington Post. dat zegt dat de maatschappij 28 miljoen dol- Italië De voormalige Italiaanse minister van defensie, Luigi Gui, van wie een aantal Italiaanse kranten heeft be weerd dat hij geld heeft ontvangen van de vliegtuigfabriek Lockheed, heeft gisteren een verklaring over leed aan de openbare aanklager en heeft deze gevraagd alle bijzonder heden over de regeringsaankoop van vrachtvliegtuigen type C 130 bekend te maken. Gui zei dat hij om het onderzoek heeft gevraagd "met alle juridische consequenties, die daaruit kunnen voortvloeien". Zijn verklaring is niet openbaar gemaakt. Hongkong binnen de Europese Gemeen- misleidend. schap. Regeringskringen hebben De maatschappij zegt dat de Per gisteren verklaard dat het mogelijk ™ehe regering bezwaar gemaakt is dat dergelijke denkbeelden bij de heeffc ^gen betaling van commissie ontmoeting van president Giscard *eld aan agenten. "Sindsdien hebben d'Estaing en bondskanselier Helmut W'J de overeenkomsten met de ver- Schmidt in Nice ter sprake zullen tegenwoordigers beëindigd." komen. De regering in Bonn zou de- - ze voorstellen die opnieuw in de Japan Franse pers ter sprake kwamen "slechts met voorzichtigheid kun nen benaderen". Waarnemers herinnerden er aan dat Schmidt Groot-Brittannië iswaar belankrijk acht, van een rechtstreeks "bestuur" tot toe in Bonn nieit officieel gespro- Een topfunctionaris van de lucht vaartmaatschappij Pacific Airways is gisteren afgetreden nadat bekend was geworden dat de vliegtuigfabriek Lockheed hem 80.000 Amerikaanse dollars heeft betaald. De functiona ris. Bernard Smith, had Lockheed geholpen bij de verkoop van Tri stars aan regionale luchtvaartmaat schappijen. Zweden De Zweedse parlementaire ombuds man onderzoekt of de commandant van de Zweedse luchtmacht, gene raal Dick Stenberg, steekpenningen heeft aangenomen van Lockheed. Dit heeft de ombudsman, Gunnar Thyresson, gisteren meegedeeld. Het persbureau Tass heeft in een commentaar op de affaire verklaard dat de 'schandalige machinaties' van Lockheed verband houden met het verlangen van het Amerikaanse mi litair-industriële complex fabelach tige winsten' te maken en de Ameri kaanse schatkist te spekken. "Men kan gemakkelijk begrijpen dat andere overwegingen, waaronder morele, op de achtergrond geraken indien het gaat om zulke winsten", aldus Tass. Giinther Gebel Williams, medewerker van het beroemde Barnum and Bailey circus heeft bij de timmerman een grote vijl moeten halen om de tenen van één van de optredende olifanten bij te vijlen. Het circus treedt vandaag op in het Giethoorn van het zuiden: Venetië. ADDER ONDER HET GRAS De rector van de Noordindiase universiteit van Meeroet Is gisteren verrast met een bijzonder „levendig" presentje. Een onbekend ge bleven „gulle" gever stuurde hem per post een levende cobra. Volgens de politie sloeg het dier by het openen van het pakket di rect toe. Een snel te hulp geroepen slangenbezweerder ving 't onge veer 60 centimeter lange reptiel. Deze deskundige wist te vertellen dat het een zeer giftig exemplaar betrof. Een beet van de cobra zou dodelyk geweest zyn. De politie heeft wel kunnen vaststellen dat het pakket afkomstig was van een studentenhuis uit een naburige stad. DUUR BEDRIJFSONGEVAL Een man die tengevolge van een bedryfsongeval verlamd Is ge raakt heeft een els tot schadevergoeding voor een bedrag van ruim 4,7 miljoen dollar (circa 12,7 miljoen goilden) toegewezen gekregen. Daarin is begrepen een half miljoen dollar voor zyn echtgenote we gens het ontbreken van geslachtsverkeer met haar invalide man. Richard Rodriguez was 21 Jaar en pas zestien maanden getrouwd toen op zyn werk een 285 kilo wegende niet goed vastgebonden buis op hem viel. Hy kreeg daarby inwendige verwondingen en raakte by na geheel verlamd. WIE WIL TALEN-GENIE ZIJN Volgens de Russische Ingenieur Martin Schwarz kan iedereen die dat wil, een talen-genie warden. Schwarz heeft enig recht van spreken en niet alleen in het Russisch, want hi) spreekt liefst 60 vreemde talen. Hij kan zich redelijk vloeiend uitdrukken in alle Europese landstalen, maar ook in het Turks en in een aantal Afri kaanse en Indiaanse dialeden. Schwartz heeft een nieuw talenpraoticum ontwikkeld dat uitmunt door snelheid. Bij de ontwikkeling ervan heeft hij gelet op kinderen. Wanneer die beginnen te spreken pikken ze meteen brokstukken van zinnen op waarmee ze gaan combineren. Schwartz doet eigenlijk precies hetzelfde. Wanneer hij een nieuwe taal opneemt in zijn .repertoire", leeft hij eerst korte zinnetjes uit zijn hoofd. Voorwaarde is dat ze makkelijk kunnen worden ontleed Schwarz heeft ontdekt dat er met 200 van dit basiszinnetjes dui zenden combinaties mogelijk zijn, waarmee men zich in korte tijd behoorlijk kan redden in de vreemde taal. Schwarz kon een maand nadat hij met swahili was begonnen, goed converseren met een Afrikaanse gast. Vlijt blijft wel een eerste ver- IK BEN JE PAPA NIET De president van de Centraal Afrikaanse Republiek, Jean Bede! Bokassa, wil niet langer dat Jan en alleman hem met „papa" aan spreekt. Hy heeft een besluit uitgevaardigd dat bepaalt dat hy voortaan alleen nog maar benaderd mag worden met de tiitels „me neer de president voor het leven", of „meneer de maarschalk van de Centraal Afrikaanse Republiek". Een uitzondering wil president Bokassa maken voor zyn familie, voor bestuursleden van de „beweging voor sociale evolutie in zwart Afrika" en voor de Jeugd, maar hy wil geen brieven meer krijgen dit met de aanhef „papa" beginnen. Deze troetelnaam wordt nog wel door de president zelf gebruikt. Zo spreekt hy van „myn pleegvader" en „mijn dierbare verwant" als hy het heeft over Houohoue: Boieny, de president van Ivoor kust en het Franse staatshoofd Valéry Giscard d'Estaing. De socialistische partij in Japan, een van de grootste oppositiepar tijen, heeft geëist dat ex-premier Kakoeei Tanaka en twee vroegere ereenstemming met hoge regeringsfunctionarissen wor- - Prankrjjk wel- den opgeroepen om vragen te be- antwoorden over 't Lockheed-schan- daal voor een parlementaire commis sie. Het onderzoek is in handen van de begrotingscommissie van het Ja- Ook Nederland blijft de "directe- Danse Lagerhuis. De commissie zal num-gedachte binnen de Europe se Gemeenschap afwijzen. Dit ver klaarde gisteren e van het ministerie se Zaken naar aanleiding van een bericht in het Franse blad "Le Monde". ken Antiquiteiten In de buurt van de Zuiditaliaanse stad Vibo Valentia Nederland heeft zich hier al her- heeft de politie gisteren archeologi sche schatten in beslag genomen waarvan de waarde wordt geschat Stoel (Buitenlandse Zaken) tegen1 op 15 miljoen gulden. De rijke buit verklaard. Een woordvoerder klaarde gisteren: "Nederland wijst dit af. Een dergelijk systeem zaagt werden gearresteerd. irortels van de gemeen- wordt dat zij bezig schapspolitiek". era aangetroffen in de auto twee mannen. Jonge Italianen, die Aangenomen de anti quiteiten weg te smokkelen. LONDEN (UPI. Reuter) Pre mier Harold Wilson heeft gisteren de vorming bekendgemaakt van een uit drie leden bestaande com missie, die moet onderzoeken hoe 't ronselen van huurlingen in Enge land tot staan kan worden ge bracht. De commissie zal onder lei ding staan van Lord Diplock, een rechter. De twee leden zijn een con servatieve jurist en een socialistisch parlementslid. De 44 huurlingen die gisteroch tend uit Angola in Engeland terug keerden worden door de politie on dervraagd. Enkelen waren gewond. Strijdkrachten van de MPLA volksbeweging voor de bevrijding van Angola) hebben de steden Lo- bito en Benguela, belangrijke ha vens op ongeveer 500 kilometer ten zuiden van de Angolese hoofdstad Luanda, "bevrijd". Dit is gisteren officieel bekendgemaakt te Loean- Kleine eenheden van de MPLA zouden tot diep in het zuiden van Angola zijn doorgedrongen en daar Zuidafrikaanse stellingen bedrei gen. zo blijkt uit mededelingen in Johannesburg. De MPLA zou zich daarmee mogelijk willen voorberei den op een grootscheepse militaire actie, nu de overwinning op de te genstanders, het FNLA en de Uni- ta, in zicht lijkt. Oeganda heeft gisteren de MPLA erkend. In diplomatieke kringen wordt de mededeling van president Idl Amin gezien als de grootste politieke overwinning van de MPLA bij haar strijd voor erkenning als de wettige leider van Angola. D^ organisatie voor Afrikaanse een heid (OAE) heeft de volksrepubliek Angola (bestuurd door de MPLA) te vens toegelaten als 47ste lidstaat van de organisatie.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9