Aipiienareii laten „anker vallen" op eiland Tenerife Familie Van Nood opent restaurant GEEN GELD, MAAR DESKUNDIGEN' Zeehond niet van redding gediend MET GELD VAN UITGEBRANDE COASTER B en W moeten middelen aan wenden om inkomen boer zeker te stellen Hovak-Katwijk stopt met vleeswinkel VALKENBERG WERKT AAN EEN CDA KEGELROB BEET FLINK VAN ZICH AF IN NOORDWIJK Katwijk wil haast met provinciale weg S4 'ALPHEN AAN DEN RIJN Na de halve wereld als reder en kapitein van twee grote coasters van elk 2000 ton te hebben rondgezworven hebben vader Hendrik van Nood f74) en zijn zoon Christiaan dezer dagen op het mooiste van de Spaanse Tekst Canarische Eilanden, namelijk op Tenerife, in Puerto de la Cruz een groot restaurant geopend. De mogelijkheid daartoe ont- en stond toen zowel vader Van Nood als zijn zoon Christiaan ge- r noeg kregen van het varen op de wereldzeeën en kennelijk naar 8 een wat rustiger en toch ook weer zekerder leven verlangden. Brand De mogelijkheid deed zich boven dien daartoe voor, toen enkele Ja ren geleden hun grootste schip, de "Joma", voor de kust van Canada in brand vloog en als verloren werd beschouwd. Het was Christiaan van Nood die toen als kapitein op deze coaster voer. Bij deze brand ging wel het schip met de lading verlo ren, maar er deden zich gelukkig geen persoonlijke ongelukken voor. Hendrik van Nood besloot toen maar zijn andere schip aan één Van zijn in Amerika wonende zoons te verkopen en met dit geld en dat van de verzekering voor het in brand geraakte schip trok hij toen nog met zijn vrouw naar Spanje. Van Nood. die een geboren Alphe- naar is - zijn ouders woonden na- melifk in de Hoorn nabij de toen reeds bestaande scheepswerf van de heer Kempers - heeft het varen altijd in het bloed gezeten. Reeds als 12-jarige jongen ging hij met de zeilboot mee van zijn vader, die op de binnenvaart voer naar de grote st^d-n. Zijn hart trok echter naar ze*, waar hij o.m. nog gevaren heeft op de oude "Veendam". Later is hü met een kleine kustvaarder voor zich zelf begonnen. Zijn eerste "Jo ma" is in de laatste wereldoorlog voor de kust van Engeland op een mjin gevaren en gezonken. Amazone Na de oorlog kon de heer Van Nood een nieuwen groter schip ko pen, dat opnieuw "Joma" werd ge doopt en waarmee hij veel naar p- rond Amerika voer. Er werden zelfs tochten mee gemaakt over de Ama zone, van New York naar Peru "binnendoor" aldus Christiaan van Nood, "dat waren enorme tochten" verzekert hij. "En nu treft u ons hier aan in Puerto de la Cruz", aldus vader Van Nood, die na enkele bezoeken aan Tenerife te hebben gebracht al spoe dig wist wat hij wilde. Namelijk rustig te gaan leven op dit mooie eiland. In overleg met zijn zoon Christiaan, die getrouwd is met Ma rianne van der Pol, wier vader en moeder vele jaren het beheer heb ben gehad over het Groene Kruis gebouw en het daarin opgeslagen materiaal aan de Prins Hendrik straat. werd besloten te proberen in Puerto de la Cruz een restaurant te gaan beginnen waar dan de Hol landse toeristen, zowel in de winter als in de zomermaanden een dege lijke Hollandse schotel kon worden voorgehouden. Ook de zuster van Christiaan. Anita van Nood voelde veel voor dit plan en zo werd zij met haar echtgenoot een Italiaanse trompettist Aldo Li- gorio bij de zaak betrokken. Tevo ren had Aldo in meerdere bands aan de Costa del Sol om. in Marbelle gespeeld en was daar tevens beheer der van enkele restaurants. Na enig zoeken werd besloten in het nabij Puerto de la Gruz gele gen dorpje Los Realejos een drietal bungalows voor elk rond de f. 100.000,- te kopen, waarna vervol gens rustig werd uitgekeken naar een goede mogelijkheid om met een Hollands-Italiaans restaurant te gaan beginnen. Na acht maanden van zoeken en het in orde brengen van de nodige pa pieren en het verkrijgen van ver gunningen had het drietal een ge schikt pand ontdekt, namelijk vlak achter de prachtige boulevard in Puerto de la Gruz. Het pand moest evenwel geheel opnieuw worden in gericht en klaar gemaakt voor een restaurant. Daarmee was men vori ge maand zover gevorderd, dat nog deze maand het restaurant kon worden geopend. "U kunt me geloven of niet" zo verzekert Hendrik van Nood, "maar vóór wij een bord soep of een maaltijd kunnen ser veren is er een investering van ze ker een half miljoen gulden nodig geweest." „Natuurlijk is dit veel geld", filo sofeert hij verder onder de hete zon. maar vergeet niet dat wanneer ik met mijn geld naar Nederland was ge komen. vriend Den Uyl zeker meer dan de helft er van had ingepikt aan alle mogelijke en onmogelijke be WILL DIJKMAN lastingen. Omdat wij met eigen ka pitaal hier zijn gekomen hebben wij zelfs drie jaar vrij van belasting ge kregen", aldus de heer Van Nood. die beslist geen spijt- heeft op zijn leeftijd nog mee te doen aan deze opzet van zijn kinderen. "Er zal beslist aangepakt moeten worden" zegt mevrouw Van Nood - Van de Pol die zich nog bijzonder veel van Alphen aan den Rijn en Alphenaren wist te herinneren, vooral van de tijd dat haar ouders als beheerder - concierge van het Groene Kruisgebouw fungeerden leerden wij veel mensen kennen. Oranje school „Of wij het hier op Tenerife naar ons zin hebben?" "Man hoe kun Je dat nog vragen", aldus haar spontane reactie. "Onze kinderen gaan met de dochter van Anita van Nood naar een Engelse school in Puerto de la Gruz, waar wij ze wel elke morgen met de Seat naar toe moeten brengen en ook weer moeten halen. Een heel andere school dan die mijn man en ik in Alphen hebben bezocht, na melijk de Oranje school aan de Zaal bergstraat met als hoofd de heer Streefkerk". Christiaan van Nood bezocht na Alphen de scihipperssohool in Vrees wijk en ging vervolgens op 16-jari- ge leeftijd als lichtmatroos varen op de "sdhuit" van zijn vader. Na enige tijd ging hij naar de zeevaart school in Amsterdam waar hij zijn diploma stuurman haalde en als zodanig de zeeën rond Europa be voer. Weer later moest hij door in krimping van de vloot van zijn maat schappij een baan aan de wal zoe ken. Hij kwam terecht als magazijn meester bij de firma Baay. "Daar kreeg ik echter al spoedig de balen van "aldus Christiaan. die tenslotte als kapitein op het schip van zijn vader werd aangesteld. opzetten. De hele familie, vooral de kinderen, moesten zich natuurlijk wel terdege aanpassen. Zowel aan de bevolking „die bijzonder vrien delijk is" aldus mevrouw van Nood. als aan het klimaat, dat zeer. mild zijn echtgenote met vader Hendrik van Nood, dat in de komende Ja ren vele Nederlanders - op vakan tie op Tenerife - het restaurant "Buen Apetito zullen bezoeken, maar hun innige wens is, dat daar ook veel Alphenaren bij zullen zijn, want al het water van de zee wast niet weg dat hun hart toch nog uit gaat naar hun vroegere woon- en geboor teplaats. WOENSDAG 11 FEBRUARI M 1 Louise de Coligny weer school- schaakkampioen LEIDEN Het schoolschaakvijftal van de Louise de Coligny scholen gemeenschap is voor de tweede keer kampioen van de Leidse schaakbond geworden, al was het ditmaal op het kantje. De Bonaventura scholen gemeenschap bracht het in het be slissende duel tegen de Louise tot een knap 2,2-2,J gelijkspel, waarbij de landskampioen nog blij mocht zijn dat Biek Verra de nieuwe LSB jeugdkampioen John v.d. Wiel in beawang hield. De voorrondes had den al de finale-uitslagen Louise- Alphen 5-0 en Rijnlands-Bonaven tura 2-3 opgeleverd. In de tweede ronde kwam het Rijn lands Lyceum bij de Louise de Co ligny op bezoek. Drievoudig LSB kampioen Rijnlands vocht voor de laatste kans. maar kon het toch niet j bolwerken tegen de Louise dat de grotere jeugdige aanwas met 3-2 tot uitdrukking bracht. De kopmannen Leon Konings(Louise) en Joan Baart «Rijnland) speelden remise. Baart, had eerst het betere spel. maar mocht met de puntendeling uiteinde lijk nog blij zijn. Bonaventura rekende genadeloos met 1 -41 af met het Chr. Lyceum Al phen. Dit halve verliespuntje ver plichte Bonaventura om voor een kampioenschap te winnen van de Louise. Dit lukte uiteindelijk net niet. Biek Verra nam John v.d. Wiel danig in de tang, maar was tenslotte tevreden met remise. Al phen zorgde voor een daverende verrassing door het Rijnlands met 2-3 te kloppen en daarmee puntloos te laten. De gastheren speelden de Alphenaren dan ook wel in d* kaart doordat Tom Oorschot niet kwam op dagen en Wim Heemskerk blunder de. Louise en Bonaventura. dat na jaranlang een gevaarlijke outsider geweest te zijn nu eens de ware sterkte toonde doen mee in de lan delijke voorrondes. Louise heeft stel lig kansen op prolongatie van de ti tel, terwijl Bonaventura het ook nog ver kan schoppen. Leidse conrector op progressieve onder wijsavond in Valkenburg VALKENBURG Door de PvdA/PPR wordt een onderwfjs- avond georganiseerd op maandag 16 februari om acht uur in de kleine zaal van het Dorpshuis. De heer A.J. W. Kohlbeck, conrector van de St. Agnes Scholengemeenschap, lid van de gemeenteraad van Oegstgeest en lid van de schoolraad in die ge meente. zal spreken over het tegen woordige onderwijs en de vernieuwing daarvan. Na de brand op zijn schip kwam hij met zijn gezin weer terug naar Alphen om een half jaar later een huis te kopen in Vianen, nadat hij als projectleider een baan had gekre gen in Beesd. Toen het ook daar tot een inkrimping van het personeel ging dreigen besloot hij in overleg met zijn vader naar Tenerife te vertrekken, al direct met de bedoe ling daar een restaurant te gaan VVD-senator De Jong over hulp aan ontwikkelingslanden ROELOFARENDSVEEN Pro gressief Alkemade heeft bezwaar aangetekerd tegen het bestemmings plan „Agrarische Natuurgebieden". De politieke groepering kan zich niet verenigen met drie onderdelen van het plan: A intensieve veehouderij is slechts toelaatbaar als onderdeel van een gemengd bedrijf en dit ten hoogste vijftig procent van de totale bedrijfs omvang mag bedragen: de bouw van één nielkstal per bedrijf mits B en W vrijstelling ver lenen en silo's en hooibergen zijn na verkregen vrijstelling toegestaan tot een hoogte van 12,50 meter. In zijn bezwaarschrift stelt Pro gressief Alkemade (PPR. PvdA en PSP) "tegenstander te zijn van uit breiding van intensieve veehouderij. Er is in hoofdzaak sprake van con- tractteelt. Door handhaving van vrij stelling zou de zelfstandige veehou der "een moderne loonslaaf" kun nen worden van de veevoeder- en vleesverwerkende concerns". Over het tweede punt: Progressief Alkemade vindt, dat er buiten de bouwterreinen geen bebouwing (melk stal) tot stand moet komen. Dit om het landschap zoveel mogelijk groen te houden en visuele vervuiling te voorkomen. Met de bouwhoogte van silo's tot acht meter hoog kan PA. uit. t*»- drijfsoogpunt van de veehouders, in stemmen. Verhoging tot 12.50 me ter is voor hem in het kleinschaliee landschap onaanvaardbaar. "Indien u de belangen van de agrariërs werkelijk ter harte wilt nemen, moet u hen beschermen tegen zo op het eerste gezicht lijken de „reddingsmiddelen", welke de "verdrinkingsdood" alleen nog even Uitstellen", meent PA. "Liever za gen wij, dat u middelen aanwendt om langs andere wegen te komen tot behoud van het waardevolle landschap <»i de inkomenspositie van de veehouders". KATWIJK Hovak moet stoppen met zijn vleesverkoop op vrijdagmiddagen aan particulie ren. Deze week kreeg het vlees verwerkende bedrijf aan de Scheepmakerstraat in industrie gebied 't Heen te Katwijk bezoek van de plaatselijke recherche, die de officiële aanzegging kwam brengen dat Hovak met deze ac tiviteit moet ophouden. Aanstaan de vrijdag zal het bedrijf derhalve voor publiek zijn gesloten. Intussen loopt er van de Ho- vak-directie nog steeds een be roepszaak tegen de beslissing van de gemeente dat er in 't Heen geen detailhandel mag plaats vinden. Naar verwachting zal de ze zaak eerst over enkele maan den dienen. De Hovak-directie wil overigens wel doorgaan met de verkoop aan particulieren door middel van bezorging aan huis. Zij vindt haar verkoop tegen sterk con- i currerende prijs namelijk een brok sociaal werk. "Ook mensen met een smalle beurs kunnen door ons regelmatig vlees eten". Winteruitvoering VOORHOUT De muziekvereni ging "St. Cecilia" heeft vrijdagavond acht uur in het parochiehuis haar Jaarlijkse winteruitvoering voor donateurs en belangstellenden. Men zal kunnen luisteren naar de klanken van de harmonie en de drumband en men zal aan het bingo- spel kunnen deelnemen en een dans je kunnen maken. Uitgesteld De Turkse minister van Buitenlandse Zaken, Caglayan- gii, heeft gisteren bekendgemaakt dat hij zijn bezoek aan Verenigde Staten heeft uitgesteld. Dat be tekent waarschijnlijk dat de Ameri kaanse militaire bases in Turkije niet op korte termijn heropend zul len worden. Officieel zegt Turkije dat het bezoek is uitgesteld omdat minister Kissinger wegens ziekte van zijn vrouw niet in staa/t was aan de besprekingen, die vandaag zou den beginnen, deel te nemen. Turkse kranten menen echter dat Cagla- yangil zijn bezoek uitstelt omdat hij vreest met lege handen thuis te ko men. HAARLEMMERMEER Onder voorzitterschap van ir. R. Y. Kra nenburg vergaderde de VVD, afde ling Haarlemmermeer. Na het af handelen van huishoudelijke zaken sprak het eerste kamerlid G. de Jong over "Wat kan 1976 ons bren gen" Oorspronkelijk lag het in de bedoeling, dat er een discussieavond zou worden gehouden met PvdA- voorman Van der Knoop. De afde ling Haarlemmermeer van de PvdA voelde hier echter niets voor, omdat het tweede kamerlid binnenkort in Haarlemmermeer zal spreken. "De vind het jammer, dat hij niet NOORDWIJK Ter hoogte van het Huis ter Duin spoelde gisteren 'n zeehondje aan. Op de melding ging een patrouille van de politie pools hoogte nemen, maar de kleine rob KATWIJK De raadscommissie voor bestuurs- en juridische zaken van Katwijk zal tijdens haar verga dering van dinsdag 17 februari haar voorkeur uitspreken voor één van de vier mogelijkheden die er zijn voor de aanleg van de provinciale weg S4. Deze weg zal onder meer Katwijk verbinden met de rijksweg Den Haag - Arnhem en moet komende uit Katwijk ten oosten van Alphen op rijksweg 11 uitkomen. De S4 zal ten zuiden van Valkenburg en ver moedelijk van Leiden komen te lo pen en daar aansluiten op de nieuw aan te leggen rijksweg Leiden- Al phen- Bodegraven. Omdat Katwijk in verband met zijn slechte verbindingen naar an dere gemeenten erg hecht aan een snelle aanleg van de nieuwe weg. Een meen te nadat zij zich heeft uitge sproken over haar voorkeur voor één van de mogelijkheden bij Ge deputeerde Staten aandringen op een snelle aanleg van nieuwe weg. Een intergemeentelijke werkgroep - waar- komt, want het was ongetwijfeld 'n boeiend gesprek geworden", zei De Jong, die ruime aandacht schonk aan de jeugdwerkloosheid. "Over enkele jaren hebben wij te maken met een groep die nooit heeft ge werkt. Dat kan een rancuneuse groep zijn, waar wij veel last van kunnen gaan ondervinlen". De Jong wees op de vakbonden, die de laatste tijd fel gekant zijn tegen geldelijke steun aan de derde wereld, nu het in eigen land ook niet allemaal meer koek en ei is. 'Tk geloof niet meer in kredieten die bleek inmiddels zeewaarts te zijn getogen. Na een poosje werd het diertje weer gesignaleerd, nu op het zui- derstrand. De politiemannen tracht- in Leiden, Valkenburg, Katwijk. Oegstgeest, Wassenaar en Rijnsburg zitting hebben - heeft de vier alter natieven ontworpen. De technische dienst van Katwijk heeft die plan nen nader uitgewerkt aan de hand van de wensen van de werkgroep. Bij alle mogelijkheden sluit de weg aan op de Laan van Nieuw-Zuid in Kat wijk en loopt achter Valkenburg langs. De vier mogelijkheden hebben betrekking op waar de weg Leiden binnenkomt. Het is wel de bedoeling dat de S4 zal aaasluiten op de rijks weg 44 (Oegstgeest-Den Haag). Tijdens de vergadering - die om beschikbaar worden gesteld. Onze hulp moet liggen in het opleiden van mensen, deskundigen, die na de opleiding terugkeren naar eigen land". In het kader van de werkloos heidsbestrijding, constateerde De Jong, moeten kortere werktijden worden ingevoerd, bijvoorbeeld 36 uur per week. "Met goed opgeleide mensen kunnen wij dan net zulke goede produkten maken als nu en het hoeft niets meer te kosten. Wij moeten trouwens niet altijd maar betuttelen en zo nodig voor ande ten het zeehondje in hun Jeep te Iaden, maar daarvan bleek zij (het was een vrouwtje) in het geheel niet gediend. Fel keerde het agressieve robje zich tegen haar belagers, maar 19.30 uur begint in het gemeente huis - praat de commissie ook over de naleving van de Katwijkse par- keerexcessenverordening. Dit gebeurt na vragen van het raadslid J. Guijt (SGP) tijdens de laatste raadsver gadering in Katwijk over de klach ten die er zijn gerezen over het parkeren van vrachtwagens in Cleyn Duin. Het blijkt, aldus een woord voerder van de gemeente die wij na der polsten over deze zaak, dat men zich in toenemende mate niets aan trekt van de regels die er zijn ge steld m.b.t. het parkeren van vracht wagens. ren zorgen. De middenstanders on dervinden die betutteling ook. Geef ze de vrijheid. Laten ze hun zaak van 's morgens 7 uur tot 's avonds 12 uur open mogen houden. Alleen onder die voorwaarde dat ze per week niet langer dan veertig uur open zijn. Maar laat ze zelf weten op welke tijden en dagen". Ziekenhuizen De ziekenhuizen zijn ook een doorn in het oog van De Jong: "La ten ze een onderzoek instellen hoe ten laatste slaagde de sterke arm er in haar binnenboord te krijgen. Het zeehondje - een aan deze kust zelden voorkomende kegelrob - werd De commissie gaat zich nu bui gen over het oplossen van dat pro bleem. Het is mogelijk dat zij daar bij ook zal praten over de oplossing waarmee men in Valkenburg bezig is, namelijk één groot terrein aan de rand van de gemeente, zo deelt ae woordvoerder mee. Miljarden Winkeldiefstal, vanda lisme en beroving hebben de Ame rikaanse zakenwereld vorig Jaar 23,6 miljard dollar gekost, drie miljoen meer dan in 1974, aldus het ministe rie van Handel. lang de zeer kostbare apparatuur per dag wordt gebruikt. Ze komen hooguit op zes uur. Daarom ben ik voorstander van grote gebouwen, die volledig technisch zijn uitge rust, waar de artsen in ploegen dienst werken. Deze operatie-ge- bouwen moeten over verschillen de plaatsen in het land verdeeld; Worden, en beschikken over een aantal bedden waar de patiënt een dag of vier na de operatie kan blij ven. Dan moet het mogelijk zijn de patiënt naar een ziekenhuis te ver voeren om verder op te knappen". overgebracht naar het Dierenpark Wassenaar. Vermoedelijk is het lij dend aan longontsteking en daarom zwemt het thans rond in het bad van het verwamde vogelhuis. VALKENBURG De kiesvereni gingen A.R.P., C.H.U. en de Katho lieke groepering Valkenburg houden een gezamenlijk ledenvergadering op vrijdag 13 februari 's avonds 8 uur in de zaal van de Hervormde Kerk. Door de werkgroep C.D.A. zal verslag worden gedaan betreffende de stand van zaken bij de realisering van een C.D.A. in Valkenburg. VOORHOUT De Stichting Be jaardencentrum Voorhout heeft van Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land bericht ontvangen, dat in prin cipe met de bouw van een nieuw verzorgingshuis met een capaciteit van 60 bedden kan worden inge stemd. In Katwijk zijn er acht terreinen waar deze auto's vrij kunnen parke ren en enkele plaatsen bij de uit valswegen waar men met een ont heffing mag staan. Eén van die plaat sen was de plek in Clein Duin, waar nu bungalows in aanbouw zijn. Het blijkt echter dat veel vracht wagen-chauffeurs gewend zijn ge raakt aan die omgeving wat hun par keren betreft.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4