Woongenot is in Groenoord klein LAWAAI, STANK, TE WEINIG PARKEREN, HONDEPOEP „Overleg met regio over LDM" Raadsleden willen meningen weten over één bedrijf: ENSDAG 11 FEBRUARI 1976 LEIDEN Wat zijn nu de klach ten die het wonen in een bepaalde wyk minder aangenaam maken? Uit het onderzoek dat leerlingen van de chr. ^Scholengemeenschap Leiden-Zuidwest hebben ingesteld (zie elders op deze pagina) valt de volgende opsomming te destilleren: Pieterswyk: te weinig plantsoenen en/of parken, te weinig sanitaire voorzieningen in studentenhui- Academiewijbgeringe ruimte in en om de studentenhuizen; la waaioverlast die studenten de overige bewoners bezorgen. Levendaal-oost: uitwerpselen van honden, stank van de garage, slechte sanitaire voorzieningen. De Camp: stank van de riolerings buizen, hinder van het busver- keer. Marewijkte weinig plantsoenen en/of parken, te weinig ruimte om de woningen, lawaai van stu denten en café's. Pancras-west: sanitaire voorzienin, gen, stand en lawaai van de markt, lawaai van café's en een dansclub. Pancras-oost: matige sanitaire voorzieningen, lawaai van het verkeer, te weinig parken. Noordvest-oostte weinig plant soenen en/of parken, stank van de gasfabriek, burenruzie. Havenwijk-noordSlechte kwaliteit van de huizen, lawaai van het verkeer, geen parken. Havenwijk-zuid: te weinig parken, lawaai van de bouw. Stationskwartier: te weinig sani taire voorzieningen, te weinig ruimte om de woning, te weinig winkels, geen parken. Groenoord: slechte kwaliteit van de woningen. Jonge mensen voe len zich in de buurt niet thuis. Noorderkwartier: niet genoeg win kels, te weinig sanitaire voorzie ningen, te weinig parken. De Kooi: te weinig wihkels. De Waard: te weinig winkels. t weinig parken, matige sanitaire voorzieningen. Meerburg: lawaai van het verkeer van de Hoge Rijndijk, stand van de vuilnisbelt. Rijndijkbuurt: te. weinig winkels, te weinig plantsoenen. Klein Cronestein en Roomburg: lawaai van de Hoge Rijndijk, te weinig parken, stank van de Fas- son-fabriek. Haagwegkwartier: te weinig ruim_ te om de huizen in het noordelijk gedeelte, te weinig sanitaire voor zieningen. Oostvliet: stank van Fasson, te weinig winkels. Transvaalbuurtslechte riolering, lawaai van het verkeer en de trei nen, geen parken, matige kwali teit van de woningen. Lage Mors: stank van de douche, te hoge huur. Hoge Mors: geen plantsoenen, ge horigheid van de flats, hinder van etensgeuren door slechte ven tilatie. te weinig winkels. Stevenhof: te weinig winkels, ma tige kwaliteit van de huizen. Houtkwartier: slechte sanitaire voorzienngen. Vogelwijk en Leeuwenhoek: te klei ne achtertuinen. SlaaghwUk: te hoge huren of koop sommen van de woningen, te wei nig parken, veel diefstal. Zijlwijk: te weinig winkels, te wei nig plantsoenen. Leedewjjkte hoge koopsommen van de woningen, te weinig win kels. ontevredenheid over de buurt. Merenwjjk-centrumde straten veranderen in een modderpoel by regenachtig weer. Onderzoek scholieren in Leidse wijken Heilgymnaste in huisvestingsnood LEIDEN De Leidse heilgym- naste-masseuse mevr. W. M. E. Velt- hoek-Mom wonend aan de Brahms- laan stelt al geruime tijd pogingen in het werk om een grotere woning te bemachtigen waarin zij haar praktijk kan uitoefenen. Zij heeft zich nu opnieuw tot B en W en de Leidse gemeenteraad gewend met het verzoek haar een grotere woning toe te wijzen. In de brief wijst mevrouw Velt- hoek erop dat de slechte woonsitua tie de uitoefening van haar praktijk in de weg staat en voortdurend eer> bedreiging vormt voor de inkom sten. Door de Stichting Medische Con trole Leiden werd de beschikbare ruimte vorig, jaar te klein geacht voor het volledig uitoefenen van een praktijk voor fysiotherapie. De zer dagen ontving mevrouw Velthoek een brief van de Leidse Algemene Ziekenfondsen waarin erop wordt aangedrongen de praktijkruimte aan te passen aan de eisen die vermeld staan in de overeenkomst met het ziekenfonds. De apparatuur die ont brak is inmiddels aangevuld. Pro bleem blijft nog steeds de te gerin- g_» ruimte waarover mevrouw Velt hoek beschikt. Lezers schrijven Horeca (8) Met grote verbazing las ik in uw blad, dinsdag 10 februari, cat U mij als horeca-ondernemer betitel de. in plaats van buurtbewoner. Daar ik tussen verschillende horecaza ken woon en er geen enkele last van ondervind, wilde ik dat op de ABA- ver gade ri ng zeggen met de woorden „van 't bellen en de handtekeningen acties ondervind ik meer last". Ik vind dat het actiecomité niet repre sentatief is voor de helë Pieterswijk- bevolking, daar het niet de zwijgen de meerderheid vertegenwoordigt, maar ce zeer kleine minderheid die tegen alles en nog wat ageert. Voor beelden van zijn bemoeizucht zijn er te over. Bijv.: wij krijgen nu op de Langebrug een nieuwe straatver lichting in plaats van die kleine lampjes. Deze verandering is zeer positief, maar uit een gesprek met de stedelijke lichtfabrieken bleek dat dit snel moest gebeuren, voordat het actiecomité voor de zoveelste maal zou beginnen te protesteren. Nu vraag ik mij af. moeten wij ons leefmilieu laten voorschrijven door een paar mensen of mogen wij ons eigen leven leiden? Pieterswijkbewoner N J H PHILIPSRN Langebrug la Leiden- Prof. Kuitert in Leiden LEIDEN Volgens het CDA- raadslid Blijie moet de gemeente Lei den eerst maar eens gaan praten met de gemeenten in de Leidse regio om na te gaan wat zij vinden van het plan om in dit gebied te komen tot één regionaal waterleidingbedrijf. Dit aldus Bleyie, voordat de Leidse ge meenteraad akkoord kan gaan met het voorstel om de structuur van de N.V. Leddsche Duinwatermaat schappij (LDM) zodanig te wijzi gen, dat ook andere gemeenten dan Leiden in het aandelenkapitaal van de LDM kunnen gaan deelnemen. Zoals bekend kan het provinciaal bestuur van Zuid-Holland op basis van wijziging van de waterleiding wet, die op 1 november vorig jaar van kracht werd, één of meer water bedrijven dwingen om met een an der bedrijf te gaan samenwerken. Met name de gemeente Den Haag heeft er op aangedrongen om onder meer de Haagse Duin waterleiding maatschappij met de LDM samen te voegen. Ook is het voorstel ge daan om tot een fusie van vijf bedrij ven in west- en noord-Zuid-Holland te komen, maar dat voorstel is door de LDM afgewezen. Ook voelt men er niet voor een samenvoeging met het Haagse waterbedrijf. Eén van de redenen daarvan is dat de watertarieven in Den Haag een flink stuk hoger liggen dan in Leiden en omgeving, zodat een sa menvoeging met het Haagse bedrijf een verhoging van de tarieven met zich mee zou kunnen brengen. In plaats van een fusie met ande re bedrijven in de provincie ziet het college van B. en W. meer in een omvorming van de LDM (een naam loze vennootschap, waarvan alle aandelen in handen van de gemeen te Leiden zijn) in een regionaal wa terbedrijf. In het aandelenkapitaal zouden behalve de gemeente Leiden ook andere gemeenten moeten deel- Deze oplossing is niet alleen be doeld om een eventueel gedwongen fusie met andere waterleidingbe drijven in de provincie te ontlopen (de LDM in zijn nieuwe vorm zou namelijk wél groot genoeg zijn om zelfstandig te kunnen blijven voort bestaan), maar biedt voor de ge meente Leiden nog een naar bijko mende voordelen. Via de totstandkoming van een re gionaal waterbedrijf zou er namelijk tegelijkertijd een einde kunnen wor den gemaakt aan de huidige situatie, dat de inwoners van Leiden, Oegst- geest en Valkenburg opdraaien voor he verlies, dat de LDM jaarlijks lijdt op de waterlevering aan Kat wijk en Rijnsburg. Die gemeenten be trekken hun water namelijk van de LDM tegen een tarief, dat lager ligt dan de kostprijs fop basis van een lang geleden gesloten contract, dat voor onbeperkte tijd geldt). De LDM (lees: de verbruikers in de gemeen ten Ledden, Oegstgeest en Valken burg, waar de LDM zelf het water distribueert) legt daar per jaar on geveer 300.000 gulden op 'toe. Maar niet alleen deze schadepost (die overigens ieder jaar groter wordt) zou via een samenvoeging van waterleidingbedrijven uit de we reld geholpen worden. Er zit voor Leiden nog meer aan vast. Voordat de LDM regionaal bedrijf zou wor den. zou de gemeente Leiden na melijk het eigen vermogen van de LDM (in feite geld dat de gemeen te in het bedrijf belegd heeft) weer uit het bedrijf kunnen halen en daar Iets mee kunnen doen ten behoeve van de stad. Het bedrag, dat de ge meente Leiden in de LDM heeft zitten, ligt tussen de 10 en 12 mil joen gulden. Welzij nsbron Over dit geld is der het een en ander te doen geweest. De "kwestie-Welzijnsbron", die medio vorig Jaar in- de publi citeit kwam. draaide ook om die LDM-miljoenen. Bij die gelegenheid probeerde men om het geld van de LDM via een stichting aan de gemeente Leiden ten goede te la ten komen. Een rechtstreekse uitke ring door de LDM aan de gemeen te was toen niet mogelijk, omdat de gemeente het bedrag toen waar schijnlijk zou hebben moeten gebrui ken om de eigen tekorten weg te werken. De miljoenen zouden in een bodemloze Dut verdwenen zijn. Nu de gemeente echter de reser ves gebruikt om gedurende enkele jaren met een sluitende begroting te kunnen werken om onder de cura tele van de provincie uit te komen», speelt dit geen rol meer en kunnen de miljoenen rechtstreeks aan de gemeente toekomen, die er bijvoor beeld een nieuw stadskantoor voor zou kunnen bouwen. De enige moeilijkheid blijft dan nog. dat wanneer de gemeente Lei den <als enige aandeelhouder van de LDM) zijn geld terug zou willen hebben, de LDM naar een andere geldschieter zou moeten stappen. Het zal wel lukken om die te vinden, maar over het geld dat de LDM dan dus zal moeten lenen, moet rente betaald worden. En omdat die ren te op het ogenblik hoger ligt dan de rente, die de LDM aan de ge meente moet betalen, zou dat tot verhoging van de watertarieven lei den. Deze verhoging wordt overigens wel mogelijk geacht, omdat de Leid se watertarieven landelijk gezien niet bijzonder hoog zijn. Voor dit alles is echter eerst de omvorming van de LDM tot een re gionaal bedrijf nodig. En over de manier waarop het college van B en W dat denkt te realiseren waren confessionelen en liberalen gisteravond tijdens een ge combineerde vergadering van de raadscommissies voor Economische Aangelegenheden en voor Interne Organisatie en Beheer niet erg te spreken. Uitstel Zoals hierboven al is gezegd, wil de Bleijie (CDA) eerst uitgebreider overleg met de buitengemeenten, met name omdat hij zich afvroeg wat voor de buitengemeenten nu eigen lijk de voordelen van deelname in het aandelenkapitaal van de LDM zouden zijn. Hij zelf zag die voor delen in ieder geval niet erg duide lijk. en hij vond dat er allereerst maar eens onderzocht moest wor den of de buitengemeenten wel be reid zijn om aandelen van de LDM te kopen. Bleijie zei in principe wel wat te voelen voor het idee om de LDM open te stellen voor de buitenge meenten. maar verder dan die prin cipe-uitspraak wilde hij niet gaan. Hij hechtte dan ook geen goedkeu ring aan de nieuwe concept-statu ten. zoals die voor de LDM-nieuwd stijl zijn opgesteld. De VVD-er van Duyn zei zelfs LEIDEN In de reeks lezingen over moderne ontwikkelingen in de theologie, georganiseerd door de Leidse Stydentenecelesaa, spreekt morgenavond. 12 februari, om 8 uur prof dr. H. M. Kuitert in zaal 10 \an het Academiegebouw. Iedere be langstellende is welkom. Bleijie: principe-uitspraak helemaal geen behoefte te hebben aan een statuten-wijziging van de LDM. Wel is het volgens hem nodig om de nadelige contracten met Kat wijk en Rijnsburg te herzien. Maar een discussie over een eventuele sa menvoeging van waterleidingbedrij ven in de Leidse regio wilde hfj lie ver uitstellen tot er wat meer dui delijkheid is over de nieuwe provin ciale indeling. Hij verwachtte dat ook de buitengemeenten zich zolang alzijdig zouden houden. LDM-direeteur ir. C. de Jong had meer vertrouwen in de bereidheid van de buitengemeenten om deel te nemen in de LDM. Hij wees erop, dat alle gemeenten een door de pro vincie opgelegde ooncentratie boven het hoofd hangt. De gemeenten, die nu hun water van de LDM be- r riek en. zullen kiezen voor de ver sterking van de LDM. omdat in Lel den de tarieven lager zijn dan in Den Haag. Bovendien geeft samen werking binnen de LDM die gemeen ten een stuk medezeggenschap in het eigen gebied, aldus de heer De Jong. Wat betreft de nieuwe provinciale indeling zei de LDM-öirecteur. dat op basis van de nieuwe statuten het aantal deelnemende gemeenten ge leidelijk kan worden uitgebreid. Zo zou het mogelijk zijn dat bijv. Al phen ook zou toetreden tot het wa terbedrijf. Niet te verhalen Kosten herstel Ververstraat LEIDEN Het is volgens mede deling van de politie niet gebleken dat een bepaalde groep verantwoor delijk is voor het opbreken van de Ververstraat verleden Jaar Juni. Dit antwoorden B en W op vragen van het VVD-raadslid Wessels. waarbij zij hun excuses aanbieden voor de late beantwoording; de vragen wa ren verleden jaar november inge diend. In zijn vragen had Wessels erop aangedrongen dat de kosten van het herstel van de bestrating verhaald zouden worden op diegenen die ver antwoordelijk waren voor het open breken. Omdat niet vastgesteld ls wie de straat heeft opengebroken, kunnen de kosten van herstel niet verhaald worden. Een kostenberekening ls vol gens B en W niet exact te maken om dat na het ooenbreken van de straat de Kastra ting veranderd ls en er nieuwe verkeersvoorzieningen ge troffen zijn. (ADVERTENTIE) 14 februari (a.s. zaterdag!) valentijndag 'n Fleurig Fleurop Boeket hèt teken van vriendschap! Het verkeerslawaai van de Hoge Rijndijk wordt in de omliggende wijken als overlast ervaren en drukt daarom op het woongenot. Dode vissen in gracht LEIDEN Onder het ijs van de Oranjegracht zitten honder den dode vissen. Bij de kleine wakken in het ijs komen de vis sen boven drijven, waarna tien tallen krijsende meeuwen en en kele reigers vechten om dit voed sel. Bewoners van de Nieuwe Waardstraat hebben al voor de vorst inviel de uitvoerders van de werken langs de Oranjegracht erop gewezen, dat de vissen in de gracht door zuurstofgebrek om zouden komen. De Oranjegracht za! namelijk tijdelijk dichtge gooid worden. Momenteel zijn er al enkele dammen gestort. Hierdoor en door de vorst ont stond er waarschijnlijk zuurstof gebrek in het water. Voorstellen om zuurstof in de gracht te pom pen werden door de gemeente van de hand gewezen. De bewoners vrezen dat de do de vis ondraaglijk zal gaan stin ken wanneer het ijs gedooid is. De reinigingsdienst deelde van morgen mee. niet op de hoogte te zijn van de toestand, maar men zou kijken welke maatregelen ge nomen zouden kunnen worden. LEIDEN Groenoord (een deel van De Kooi) is de wijk in Leiden waar het minste woonge not wordt ervaren. Dit is althans de conclusie, die getrokken kan worden uit een onderzoek, dat is verricht door leerlinegen van de vierde klassen van het atheneum aan de Chr. Scholenge meenschap Leiden-Zuidwest. Andere wijken waar blijkens dit onderzoek sprake is van een relatief gering woongenot zijn de Aofademie- wyk (gebied tussen Witte Singel, Galgewater, Rapenburg en Vliet»de Marewijk (gebied tussen Oude Rijn, Haven, Oude Singel en Lange Ma re, ook wel Maredorp-Oost genaamd), Fancras-Oost (gebied tussen Heren gracht, Oude Rijn, Hooigracht en Utrechtse Veer), Noordvest-Oost (gebied tussen Oude Singel, Oude Herengracht, Maresingel en Korte Mare), Stationskwartier (gebied tus sen Morssingel/Rijnsburgersingel Haarlemmerweg en de spoorlijn Den- Haag/Amsterdam) en de Transvaal buurt (gebied tussen het water van ce Oude Rijn, Morssingel,» spoorlijn Den Haag-Amsterdam en de Her man Costerstraat). Wijken waar het daarentegen goed wonen blijkt te zijn, zijn de volgen de: de Burgemeesterswijk (gebied tussen Burggraveniaan, FruinJaan Zoeterwoudsesingel, Lammenschans- Weg en Van den Brandelerkade), de Frofessorenwijk-west (gebied tussen de spoorlijn Leiden-Utrecht, Kanaal- weg, Van den Brandelerkade en Lam menschans weg), het Houtkwartier («ïebied tussen spoorlijn Amsterdam- Den Haag, Oegstgeesterweg, Hout- iaan en Rijnsburgerweg). de Vogel- Wijk (gebied tussen Wassen&arse weg, Rijnsburgerweg en de grens met Oegstgeest), de Leeuwenhoek gebied rond de Gorlaeuslaboratoria het centrum van de Merenwijk en vooral Poelgeest (gebied tussen Hout- laan, Oegstgeesterweg, Warmonder- weg en Rijnsburgerweg). waar het woongenot de hoogste waardering behaalde. De leerlingen hebben het onder De stelling, dat het wonen pretti ger zou worden ervaren naarmate men meer van het centrum verwij derd zou zijn, werd in de praktijk zoek de afgelopen weken uitgevoerd. Het diende als aanvulling op de aard ry kskundeles. „Het onderzoek is niet wetenschappelijk", zegt aard ry kskundeleraar J. Zuelen, „maar ik ben ervan overtuigd dat de resul taten zeker een aanwijzing geven". De leerlingen verrichtten het onder zoek buiten schooltijd; als compensa tie daarvoor kregen ze in die perio de geen huiswerk voor aardrijkskun de. Op school hadden de leerlingen het een en ander geleerd over het ontstaan, de groei en de huidige ruimtelijke indeling van steden. Zij wisten dat veel steden in West-Europa vaak bestaan uit een oud centrum, daaromheen een gor del met oude arbeiderswoningen, 'n gordel met zg. middenstandswonin gen daar weer omheen en ten slotte een gordel "elitewoningen". Daaruit vloeide de stelling voort dat het woongenot afneemt naarmate men verder van het centrum verwijderd is. Deze stelling werd in Leiden aan de praktijk getoetst. De leerlingen bezochten fin. iedere Wijk zeven be woners (in wijken mét meer dan vierduizend inwoners veertien) en stelden tien'vragen (over de kwa liteitvan de woning, de ligging, het huur- of koopbedrag e.d.). Aan de antwoorden werd een bepaald waarderingscijfer toegekend, waar door in een totaalscore een verge lijking met andere wijken mogelijk was. Een niet traditionele on derwijsmethode, "maar de reacties van de leerlingen waren magnifiek", zegt leraar Van Zuelen. grotendeels bewezen. Wyken die een lage score boekten hadden vaak een tekort aan winkels, plantsoenen en/of parken en last van lawaai en/of stank. Ook waren de mensen ontevreden over de koop- of huur- som van hun woningen (zoals in delen van de Merenwijk en in de Lage Mors». In totaal werden 357 mensen ondervraagd. Daarvan zei den er 104 dat ze zouden willen ver huizen, als ze daar de gelegenheid voor zouden hebben. Van dit aan tal zouden 23 mensen buiten Leiden willen gaan wonen. Het spreekt vanzelf dat de mensen die willen verhuizen vooral te vindefc zijn in wijken met een laag woongenot.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3