Brandweer kost geld Het blauwe Boek van Leiderdorp agenda Ouders zelf schuldig aan onveiligheid bij scholen VEEL WERK VOOR RAADS LEDEN Wensen verrassen Voorschoten Bejaarde Leidenaar met hoofd onder vrachtauto Oplichter gezocht Zoeterwoude: meer ongevallen De sanerina van de Hoofd straat in Leiderdorv kreea in \et. (voorlopige"prioriteiten schema van Leiderdorp de hoogste voorrang. WOENSDAG 11 FEBRUARI 1976 WOENSDAG Oegstgeest, aociëteil alleenstaande!] LEIDERDORP "Het bevorde ren van een evenwichtig samenge stelde bevolking op basis van de vigerende en in ontwikkeling zijnde bestemmingsplannen. Het bevorde ren en instandhouden van een gun stig leefklimaat door een evenwich tige uitbouw van de gemeente, in goed overleg binnen het Leids gewes telijk verband, en het verstrekken van de daaraan verbonden noodza kelijke financiële en personele toe wijzingen". Zo luiden in het kont de drie hoofddoelstellingen die de Lei derdorpse gemeenteraad nu ruim een Jaar geleden formuleerde als uit gangspunt voor het beleidsplan voor de komende vijf jaar.. Inmiddels is dat beleidsplan in Leiderdorp overigens beter bekend als "Het Blauwe Boek" al enige tijd in gebruik. Dat wil zeggen, ach ter de schermen houdit men er re kening mee, praat en denkt men er over en informeert men de bevol king voor zover mogelijk. Projecten VOORSCHOTEN De Voorschotense commissie voor Algemene Zaken toonde zich zeer verrast door de wensen van de vrijwillige brandweeT. Volgens burgemeester J. van der Haar is Voorschoten verplicht om twee bluseenheden te bezitten. Daarom is noodzakelijk, na de aanschaf van een brandweerwagen eind vorig jaar, diit jaar een rampen wagen ad. f 65.000,aan te schaffen en volgend jaar weer een nieuwe motorspuit voor een bedrag van f 100.000, Direkt noodzakelijk is tevens een bedrag van f28.000.- voor een alar meringssysteem. Thans gebeurt de brandmelding via de plaatselijke po litie, in de toekomst zal iedere brand melding geschieden via de centrale post in Leiden. Omdat Voorschoten een ander telefoonnet heeft, moet er een aparte telefoonlijn worden aangelegd. De heer Ierstra (PCC) constateerde dat de brandweervoor zieningen een flinke hap vragen van de beschikbare begrotingsruimte. Drs. Van Wijk <PPV) was verrast dat aanvankelijk een bedrag van f 12.000.- en thans f28.000,- nodig is voor een alarmeringssysteem. Bur gemeester Van der Haar verklaarde dat het beleidsplan er gewoon "uit" moest en daarom niet alle ramin gen nauwkeurig verwerkt konden worden. De burgemeester wees de commissieleden op het gegeven dat bij aanvaarding van het beleids plan toch nog voor iedere uitgave een voorstel aan de gemeenteraad gedaan moet worden. Ten aanzien van de vraag van de commissiele den over meer informatie over ge meenschappelijke regeling Rijnland voor de brandweer, kcfc de burge meester weinig mededelingen doen. Te zijner tijd zal de gemeenteraad een overzicht krijgen van de nood zakelijke sterkte van de twee plaat selijke bluseenheden. Zeer zwijgzaam was de burgemeester over de politie. De commissieleden hebben een vertrouwelijk overzicht gekregen van de werkzaamheden van de groep Voorschoten van de rijkspolitie. Voorlopig is de burge meester niet van plan dit overzicht in de openbaarheid te brengen. Wel kan de gemeenteraad een nota ver wachten over de wijkagent. Mr. Es- selaar (CDA) probeerde een tipje van de sluier v. d. politionele werk zaamheden op te lichten, maar hij werd terecht gewezen door de bur gemeester. Het verraste eigenlijk al le commissieleden (de fraktievoorzit- ters in de gemeenteraad) dat de burgemeester zo geheimzinnig doet over de groep Voorschoten van de rijkspolitie. Het plan is namelijk nog verre rond. Een van de zaken die er tot op •heden nog in ontbraken was een prioriteitenschema dat de goedkeu ring van de hele raad kon wegdra gen. Op grond van al eerder gefor muleerde doelstellingen hebben de raadsleden nu echter een lijst van prioriteiten samengesteld, die van avond in een extra bijeenkomst van de Leiderdorpse raad wordt bespro ken. Dat prioriteitenschema is op zich een knap stuk huiswerk van de raadsleden geweest want zij moesten maar liefst 136 nieuw uit te voeren projecten verdeeld in 37 hoofdstuk jes, van een prioriteits-cijfer voor zien. Aan de hand van de waarde ring van de raadsleden heeft de com puter van de Groningse universiteit in samenwerking waarmee het hele beleidsplan wordt gemaakt een becijfering gemaakt van de ge middelde prioriteit die elk afzonder lijk project heeft gekregen. Alhoewel het ondoenlijk is alle projecten in kort bestek nader uit te werken blijken er in de lange lijst toch een aantal saillante punten te zitten. Zo kreeg ondermeer de sane ring van de Hoofdstraat en het Jaagpad de hoogste prioriteit. Door slaggevend voor de "10" die dit pro ject scoorde was de unanimiteit van de WD-raadsleden. De PvdA toon de zich echter minder enthousiast, over de saneringsplannen en deelde unaniem een "O" uit, de laagste prioriteit. Opvallend was dat bij datzelfde project DS'70 met een "10" afweek van de PvdA-mening. Over duidelijk blijkt uit het schema ook de urgentie van de bouw hal in het plan Buitenhof Markant is ook de mening van de raad over de openbaarheid van stuk ken. De WD gaf wat aarzelend een "6", de PvdA gaf unaniem een "10". Er is in de fracties van de PCG en de KVP duidelijk sprake van verschil in opvattingen over de urgen tie van de openbaarheid. Zo gaven de PCG-ers Gordijn en Reugebrink respectievelijk een "7" en een "8", terwijl hun collega Hekkelman een "O" als waardering opgaf. Nog ster ker is dat verschil in opvatting zicht baar binnen de KVP-fractie, waar Tieken een 'O", maar Verdier een "10" uitdeelde. Net voorbarig "Je moet uit die waarderingscij fers echter geen voorbarige conclu sies trekken", aldus gemeente- voorlichter Oscar Reijers van Lei derdorp, "Want daarvoor verkeert dit geheel nog in een te prematuur stadium. Pas wanneer dit schema morgenavond in discussie is geweest en het hele beleidsplan als werkopdracht door de raad en de ambtenaren gebruikt wordt kun je conclusies gaan trekken uit de op merkingen die er dan over gemaakt worden". ApoUhekersdijk 33, Volkshuls, infor- laWe eii inschrijving kinderclubs, 2- Breehuys, Breestraat 19, kinderolufc voor 10-12 jarigen, 4-5 uur nam. Middelweg 4. Architecten-Informa tiecentrum •Rijnland", 7.30-9.30 uui nam., tel. 071-122493, overige dagen Bejaardensoos Zuid-V Begljhof 2, 't Begijntje', praathuis voor relaties en seksualiteit do van 1. 126831. rkgracht 17-10, Jei r het Steenkooltijdperk Stadhuis, fractievergadering PvdA, I w, Oegstgeest, bijeen- gaderlng NVVH, 1 Gemeentehuis, Leiderdorp, Raadsver gadering, 8 uur nam. DONDERDAG Van der Valkboumanweg 236, Lei- sport- derdorp, bijeenkomst Baptistengemeen- Rijn 20 a, Theehuis werk- Stadhuis. Commissie Sociale Zorg, Maatschappelijk Aangelegenheden en giroepen op Troef Apotheken na* Tevens op zaterdag tot i uur nam C*gstee.sts« Apoth. Wllhelmlnapark 8 Oegstgeest. tel. 153274 en Apotheek Noord-Hofland. Thorbeckeweg 3. Voor schoten. tel. 762877. SOS-dienst 7^°,SesöoTeloro,1,sche hulpdienst. Tel. 071-125202. voor allen die' toSSliiSl heden verkeren. Dag en nacht te be- Veilig Verkeer Leiderdorp LEIDERDORP De Leiderdorpse commissie voor verkeer en vervoer heeft zich gisteravond gebogen over de verkeersveiligheid in die gemeente- De tribune werd tijdens de vergadering (druk) bevolkt door bewoners van de Hoogma deseweg en de Achthovenerweg, plus afgevaar digde Molenaar van Veilig Verkeer Leiderdorp. Veilig Verkeer heeft ruim een Jaar en derhalve zullen de hoofden Drenith begon dan ook met zdoh te kon in grote lijnen de goedkeuring verontschuldigen voor de la-te be handeling van die brief. Alhoe wel inmiddels al een deel van de in de brief voorgestelde - veiligheid- verbeterende maatregelen is geno men constateerde de heer Mole naar toch dat de voornaamste ooi zaak van de onveiligheid bij de Lei derdorpse scholen nog niet is wegge nomen: "Ouders zouden hun kinde niet met de auto de aanwezige winkeliers wegdra gen, alhoewel men vreesde da.l het voorgestelde éénrichtingsverkeer de beréikbaarheid van hun winkels zou aantasten. Men vreesde door de bouw van "Winkelhof" toch al in een moefflij ke hoek te komen. De voorstellen voor doortrekking van de Mauritssingel gaven aanlei ding tot enige hilariteit op de tribune. school Men vroeg zich af of de over de pro moeten brengen, want op die ma- blematiek gehouden hoorzitting nier veroorzaken zij zelf de drukte waardeloos is geweest. De bewoners "groentijd" bij de scholen," zo meende hij. Wet- meenden dat B houder Drenith zei daarop: "Het de met hun zou zinvol zijn wanneer de ouders gehouden. Wethouder Drenth een paar honderd meter wilden lo- niet anders dan toegeven dat pen om hun kinderen van school af- te halen. Als we echter diverse stra ten, waaraan scholen liggen, voor he t verkeer gaan afsluiten duperen we de bewoners van die slbraten." PCG-er Cor Gordijn verbaasde zich erover dat de schoolhoofden niet bij het onderzoek van Veilig Verkeer zijn betrokken. De overige leden van de commissie sloten zich daarbij aan meende dat er aanvullende maatre gelen ter garandering van de ver keersveiligheid genomen moeten wor den. Hij vroeg om bijvoorbeeld knip perlichten en borden die wijzen op overstekendie kinderen. Mevrouw Priester heeft in een brief gevraagd om meer aandacht voor de situatie van de voetganger op het kruispunt Persant Snoepweg/Acialaan. Zij, en 85 anderen, meenden dat met na me de verkeerslichten meer op de voetganger ingesteld dienen te wor den. Wethouder Drenth zei het pro bleem onder ogen te willen zien, maar adjunct-directeur P. v.d. Berg van gemeentewerken kon al onmid dellijk meedelen dat een langere de voetgangers de reiken. Leidse Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordelnde 2a (voormalig marinecomplex): ma 11-1 uur. dl. 6.30—8 30 uur nam. woe. 11—1 uur, do. 6.30—8.80 uur nam., dienstencentrum Van Hogendorpstraat 36, vrij. 79 uur nam.. Mierennest Morsweg do. 7—9 uur nam. Gespreksavonden Gespreksavonden Baha-1 gemeen schap. Wo. 8 uur nam. Kennedylaan 11. Oegstgeeit. vr. 8.16 uur nam.. Fred. Hendrlkolantsonn 26 Leiderdorp .•2SS.*rwlJ8Wln*rt Soplastraat 86. tel. 128325. Geopend maandag t/m vrij- Burgerraadsman Bur BurgerraadsmanKoombrug- •eeg 7 (zijkant Stadhuis). Openings den ma., dl en woe, 11.00—12.00 u. en do.avond 18.30—20.00 uur Telef. dagelijks tijdens kantooruren: 143171. Centrum voor intermenselijke be trekkingen. Geopend ma. t/m vrij 16.0018.00 Oude Rijn 81 19.30—23.00 Voor wat "betreft de situatie bij „Het startblokheeft Veilig Ver keer Leiderdorp voorgesteld de zebra, die daar al is, dichter naar de school toe te leggen, waardoor de verkeersveiligheid beter gega randeerd zou worden. W. niet voldoen- files wachtende auto's twee maal rekening hebben lang zou maken. Beroep tegen vernietiging raadsbesluit ander voor de bewoners van de Rui- gekade en Lindenhof een achteruit gang betekent. Anderszijds betekenen de gewijzigde plannen een besparing LEIDEN De 74-jarige Leidenaar J. P. Flaman is gistermiddag om het leven gekomen als gevolg van een verkeersongeval op het Noord einde. De bejaarde man, die op het trottoir liep, struikelde en kwam daarbij met zijn hoofd onder de achterwielen van een vrachtauto. De bestuurder van de vrachtwagen, een 20-jarige inwoner van Leid- schendam, die voor het rode stoplicht had staan wachten, was juist bezig de wagen op te trekken, toen het licht op groen sprong. De Leidenaar is met ernstig letsel overgebracht naar het Diaconessen- huls, waar hij kort na aankomst overleed. er bovendien aanmerkelijk landschappelijk schoon gespaard t i i g blijven dan bij eerdere voorstellen het lj€l(ierClOrpf LEIDERDORP - B en W van Lei- Gordijn derdorp hebben aan de gemeente- raad voorgesteld bij de Kroon in beroep te gaan tegen het besluit van Ged. Staten om alsnog medewerking te verlenen voor het herstel van de luifel van de prot. chr. Willem de Zwijgerschool. Ruim twee Jaar geleden besloot de raad die mede werking te weigeren omdat hij vond dat het noodzakelijke herstel van de luifel «nodig wegens onvoldoende ventilatie) was voortgevloeid uit een nalatige houding van het schoolbe stuur. Had dit bestuur ae aanwijzin- en van Bouw- en Woningtoezicht op gevolgd, zo redeneerde de raad, dan zou de Luifel niet hersteld hoeven te worden. De inspectie van het la ger onderwijs zowel als de bouw kundige hoofdinspectie kon zich met dat standpunt verenigen. Maar Ged. Staten vernietigden het raadsbesluit. Bouwplan voor accommodatie op Duindigt WASSENAAR De Koninklijke Nederl. Harddraverij- en Renver- eniging heeft bij het gemeentebe stuur van Wassenaar een plan in gediend voor de bouw van een ruim 63 meter lang en 12 meter breed pand, warin 18 apaardeboxen, 28 open stallen en een bergruimte zou den moeten komen. De nieuwbouw zou moeten verrijzen op de ren baan Duindigt tussen de korte zij de van deze baan en de Waalsdor- perweg. Hoewel het bouwplan in strijd is met het uit 1925 daterende uitbrei dingsplan van de gemeente Wasse naar overwegen B en W toch vrij stelling te geven van de thans gel dende voorschriften. Argument daar bij is, dat het plan wel past in bestemmingsplan Landelijk Gebied, dat echter nog op goedkeuring van Gedeputeerde Staten wacht. Iedereen die bezwaren heeft tegen de vrijstelling, kan dat schriftelijk aan B en W laten weten. Het bouw plan ligt tot 19 februari op de ge meentesecretarie ter inzage. Advocatenspreekuur Pieterskerkgracht 11. Elke donderdag avond van 7 tot 8 uur n.m. Moederhulp Bureau Moederhulp (nlet-gehuwde- Weduwe en weduwnaars Adviesbureau voor weduwen en duwnaars, Jac. Urlusplantsoen 96 den telefoon (na 18 uur) 761118. Kinderopvang n. Hooglandse Kerkgrarht :nd dl. i 2—5 1 4. tel. 130360. Geopend dl. t/m Tr. 9.30 Zigeuners De milieuraad heeft nooit ge schitterd door snelheid en door tastendheid. Maar nu, na een maand, hebben ze toch iets in de gaten gekregen. Gisteren stond op de agenda van de vergadering: opening, notulen, ingekomen stuk ken, mededelingen, rondvraag en sluiting. En ja hoor, bij de mede delingen bleek er iets te zeggen. Tijdelijk voorzitter La Lau was "even misschien een beetje impul sief". Wat was hem op weg naar het stadhuis opgevallen? "Het verbaast je een beetje dat er op 't Stadhuisplein zelf een soort zi geunerkamp is". Dat is strijdig met het milieu. In hoeverre is het toelaatbaar en hoe lang mag het voortduren? en Milieu zo), daar ging het niet om. Is de ze toestand toelaatbaar in het centrum van een stad? Kritische noot van een raadslid: "Wat is het milieu-aspect, ik heb nog niets van overlast gehoord". Toch een brief, niet veroordelend maar signalex-end. (De raad heeft een scherpe kijk op het gebeuren en reageert razendsnel). In de brief aan B en W komt te staan: verbazing, en "het hindert de toe gankelijkheid van het stadhuis", en "het schaadt het aanzien van een zeer belangrijk stadscen trum". "Met klem wordt erop aan gedrongen dat met de meest ge- eigende middelen een eind ge maakt wordt aan deze toestand". Wij zijn hier boos over en den ken boosaardig: over welke toe stand schrijven ze. over het Stad huisplein of over de toestand van de Milieuraad? Nou, vond de meerderheid van de raad, er moest maar een brief geschreven worden naar de ge meente. Kijk, men wilde geen oordeel uitspreken over de recht vaardigheid van de actie (ja, ze stonden er al wat langer; iets met plaatsgebrek en een uitkering of WNF Nog even iets constructiefs. De vierde klas van de Lorentzschool heeft met een bazar maar liefst 1250 gulden verzameld. In twee uur t.iids vprrH°nd. Het wereld- nat uurfonds krijgt het geld. Bra- z. v. G. J. Möhlen en C. Groenewoud, Andrlnga Dienstencentrum Maatschappelijk Werk ma. en di. van 78 uur nun T< Dierenhulpdienst Anna Paulownastr. 15, Leiden. Voor hulpverlening verongelukte honden, katten vogels e.d. In de gemeenten Lelden en Leiderdorp. Dag en nacht bereikbaar: telef 134687. Huize St.-Maarten Opvanghuis voor orlslsgevallen van m nood verkerende moeders evt met kin deren Sint Jacobsgrachr 1 dag en nacht bereikbaar Tel. 132187. Moeders voor moeders LEIDEN De Leidse politie zoekt een mandie eind vorig jaar in drie gevallen inwoners van Leiden heeft opgelicht voor een gezamen lijk bedrag van duizend gulden. De man kwam aan het geld door het ophangen van een zielig verhaal over zijn moeilijkheden. De man is 30 tot 35 jaar oud. fors gebouwd, heeft half lang blond hetar en draagt een bril met donkerbruin montuur. Hij noemt zich Th. v. d. Bkomende uit Friesland, mede-eigenaar van een Rijnschip varende genote op Duitsland en Zwitserland, genaamd 'Rheinstein I'. Men wordt «69» n verzocht bij het signaleren van deze man meteen de recherche (tel. E v£n 149961) te waarschuwen. (78) s M. Kuiper. Carla Hélène J van der Krogt en C. a. J >ng. Anne Floor d v J. W. Er i R. Den Hond. Overleden: I. J. IJsselsteln (61) P. Lupker (69) geh gew ir Schreuder. P. Prulmboom (61) ZOETERWOUDE Het aantal geregistreerde verkeersongevallen op de Hoge Rijndijk is in het af. gelopen jaar met ruim vijftig pro cent gestegen, zo blijkt uit het jaarverslag van de Zoeterwoudse Rijkspolitie. In 1974 ging het nog om 20 ongevallen, het vorig jaar steeg dat cijfer tot 31. Daaronder waren overigens geen dodelijke ongevallen- een gelukkige om standigheid die voor de gehele ge meente Zoeterwoude geldt. Van het totaal aantal ongevallen waren er 20 met „lichte materiële schadeer waren twee zware ongevallen. In de gehele gemeente Zoeter woude registreerde de Rijkspolitie het vorig jaar 86 ongevallen te gen 59 in 1974. Naast de Hoge Rijndijk blijken ook de Dorps straat, de kruising Europaweg/ Rijksweg, de kruising Oranje laan/Hoge Rijndijk en de Kerk- laan verkeersgevaarlijke punten te zijn. Het aantal ongevallen in de Dokter Kortmannstraat daal de van 8 tot 1. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Leldscb Dagblad B.V Witte Singe) 1 Lelden. Postbus 64 - Giro 57055 Telefoon: 071—144941 Nabezorglng van 18.00—20.00 u Zaterdag van 10.00-18.00 uur Telefoon 071—130500. Indien Id gesprek 071—134539 Hoofdredacteur Han Muider. Kwartaalabonnement t 37.85 Per post f 48.25 Jaarabonnement f 139.90 Jaarabonnement p. post f 181,50 Losse Abonnementsgelden DU vooruit betaling te voldoen BU automa tlsche overschrijving geen ad ministratie- en incassokosten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2