Grieperige Bazen direct na de sprint naar bed START DIANNE TELEURSTELLEND FINNEN VERRAST DOOR AMERIKANEN Slaperige Thoni grote verliezer Na drie verplichte figuren op de derde plaats Coach Leen Pfrommer: zwak sprinttoernooi WOENSDAG 11 FEBRUARI 1976 Ondanks griep fraaie zesde plaats INNSBRÜCK Uiterst tevreden vertrok Jan Bazen gisteren tegen het middaguur naar bed. De Nederlandse sprinter, die zijn uitzending volledig waarmaakte door beslag te leggen op een gedeelde zesde plaats, was als zovelen toch ook aange tast door de griepepidemie die door het Olympisch dorp waait. „Maandagavond om een uur of negen voelde ik het zomaar opkomen. Dinsdagmorgen had ik geloof ik wel een beetje koorts, maar ik heb het expres niet laten opnemen. Ik wilde het gewoon niet weten; ik ben hier gekomen voor de sprint en dan wil ik die ook rijden", aldus Jan Bazen. INNSBRUCK - Nog voordat ook maar iemand vermoedde, dat de Zwitser Heini Hemmi de ver rassende winnaar van de reuze slalom bij de heren zou worden, stond de naam van de verliezer al vast: Gustave Thöni. De Ita liaan had maandag de snel ste tijd gemaakt in de eerste manche <1.44.19) en leek op weg naar een unieke prestatie. Hij zou de eerste alpine-kampioen worden, die een Olympische ti tel zou prolongeren. Maar de 24-jarige viervoudige winnaar van de wereldbeker kwam gisteren slaperig aan de start. Hij was maandagavond om tien uur naar bed gegaan en gisterochtend om zeven uur op gestaan. Hij liep nog enigszins slaapdronken en lusteloos rond kort voordat hij over het bijzonder moeilijke 1200 meter lange parkoers naar beneden zou glijden. Zijn begeleiders probeer den hem nog wakker te schud den, maar het hielp niets. Er was niet veel meer over van zijn bijna speelse lichtvoe tigheid, die zoveel eerdere afda lingen en slaloms van Thöni hadden gekenmerkt. In de lichte verdovingstoestand begon hij aan wat misschien wel de belangrijkste wedstrijd in zijn leven was. Aan het eind wachtte de werkelijkheid: de klokken bleven stilstaan op 1.43.48. Het was gedaan met Thooni. Met een strak gezicht maakte hij zijn ski's los, zei geen woord, duwde zelfs zijn vrouw weg en stapte uit de menigte, die zich opmaakte om de overwinning van Heini Hemmi te gaan vie- Op dat moment dachten ook de voornamelijk Oostenrijkse toeschouwers pas aan iets waar in daarvoor alleen nog de Zwit serse ploeg had geloofd: een sen sationele zege temidden van veel grote namen. De zwaar bebaar de metselaar Hemmi waar Thöni had gefaald. Zwitser, die in voorgaande nementen weinig geluk had ge kend en vaak maar één manche goed op dreef was, won de kost bare seconden op het eerste ge deelte waarin veel wendingen voorkwamen. Hij hielp zijn land aan de eerste gouden medaille in Innsbruck, die nog meer glans kreeg door de tweede plaats van zijn landgenoot Ernst Good. Het Zwitserse succes op het Hoadlparkoers van de Axamer Lizum volgde op een doelgerich te training onder leiding van Peter Franzen. De vroegere trai ner van de Canadese dames was later met zijn volgelingen in het Olympische dorp aangeko men dan alle andere landen. De equipe kon zich in Schuls zo zorgvuldig mogelijk voorbereiden zonder last te hebben van alle Olympische rompslomp. Dat wierp gisteren zijn vruchten af toen Hemmi nu eens niet op nieuw de pechvogel werd, maar het goudhaantje. Door Ria Schuurhuizen Anders lag het met Klaas Vriend, die ook al niet lekker was en hij werd dan ook door coach Leen Pfrommer uit het tournooi gehou den. „Kijk, voor Klaas is die 500 meter niet belangrijk. Hij moet zich toch inwerken, rijden, uitrijden en dan weet je niet of dat goed werkt", aldus de Nederlandse coach, die ook vertelde dat Jan Derksen voorlopig in bed was gestopt, maar dat hij wel zal starten op de 5000 meter vandaag. Tegenover deze normale uitspraak van de coach staat het vreemde gedrag van schaaitsarts Kees Lap. „Geen commentaar, medisch geheim", was het enige wat hij stug ant woordde. Nogal vreemd natuur lijk, als iedereen weet dat een griepgolf het Olympisch dorp teistert. Er zit waarschijnlijk meer achter deze geheimzinnigheid. In al de Jaren dat Kees Lap dokter is geweest bij de schaatsers heeft hij nooit enig commentaar willen geven Later bleek dat het vochtigheidsge- aan. Omdat Per BJoeran de enige Noorse sprinter van allure ook al door griep geveld was, werd invaller Arnulf Sunde de beste Noor. Hij eindigde samen met Jan Bazen op de zesde plaats, wat tocih een diploma oplevert. En dat was dan het eerste officiële document dat Nederland op deze 12e Olympische winterspelen binnenhaalde. Niemand De medailles werden opgeëist door de Russen en de Amerikanen, zoals verwacht. Dat het goud werd behaald door Evgeni Koelikov verraste eigenlijk niemand, want de Russische sprinter (26) die het wereldrecord op deze afstand bezit met 37 seconden is het gehele seizoen al de snelste geweest. Toch was de Rus zelf nog niet zo overtuigd van zijn eerste plaats, toen hij zijn tijd op het scorebord zag verschijnen, maar dat was te begrijpen, want de tijden vielen over het algemeen erg tegen. Al kon niemand precies zeggen waar dat nu aan lag. Het weer was goed, het ijs halte in de lucht erg hoog geweest en dan is het altijd erg moeilijk om topprestaties te leveren. Direct achter Koelikov eindigde zijn wat voor gebeurtenis dan ook Officieus praatte hij weieens met journalisten over medische aspecten, maar echte interviews wilde hij nooit geven. De afgelopen weken landgenoot Moeratov (bijna"30 echter was Kees Lap erg openhartig. en dit Jaar weer helemaal terug aan Hij sprak over de Russische de top. Moeratov behaalde brons in dopinggevallen, gaf toe dat er met Sapporo en nu vier jaar later zilver, het eten geknoeid kon worden Misschien haalt hij het goud nog omdat het toezicht daarop in het eens op deze manier... INNSBRÜCK Het ijshockeyteam van Verenigde Staten zorgde in groep-a voor een grote verrassing. In hun derde wed strijd wonnen de Amerikanen met 5—4 van Finland, dat aan het begin van het toernooi was getipt als de winnaar van de bronzen medaille. De Verenigde Staten, die de eerste overwin ning behaalden, hebben evenveel punten als de Finnen en maakt een goede kans op de derde plaats. Al in de eerste periode werd het te genvallende Finland op een achter stand van 02 gezet. Vlak voor het einde van de derde periode. b(j een stand van 5—4, slaagde Murto erin de gelijkmaker te scoren, maar de Russische scheidsrechter Dombrovski keurde de treffer af omdat de puck overwinning Het duel eindigde op 7—1. De wed strijd heeft de 4500 toeschouwers dan ook geen moment kunnen boelen. Tsjecho-Slowakije. dat zonder Bubla, Augusta, Jiri Novak en Holicek aan trad, had in Martinec (2 x) zijn beste speler. In deze zeer sportieve wed strijd viel de eerste „penalty" (vrije slag) van het toernooi. In de elfde Westduiteers in deae eerste periode nrkniut van de eerste periode mocht twee doelpunten. Köpf maakte in de Jasrieratri aüeen op doelman Crla laatste periode het derde doelpunt. Tsjecho-Slowakije heeft geheel vol gens de verwachting gewonnen van Polen. Maakten de Russen er zon dag tegen de Polen met een 16—1 flitsende show Jan Bazen: Jk wilde gewoon niet Olympisch dorp miniem irervolens erg verbaasd dat een paar dagen later in kranten te zien verschijnen. Erg naïef van iemand die al zolang In de sport meeloopt en die de meeste journalisten zeer goed kent. Bovendien zal niemand het hem kwalijk nemen dat de griepbacillen ook het Nederlandse kamp zijn binnengedrongen. Daarvoor blijft op het ogenblik geen deur gesloten in het Olympisch dorp. Maatregelen Men probeert uiteraard wel zoveel mogelijk maatregelen te nemen om het uitbreiden ervan te voorkomen: zo is Piet Kleine van de kamer van Klaas Vriend gehaald. Hans van Helden, als altijd zeer met zichzelf bezig, heeft nog nergens last van. Toch reed hij een matige 500 meter, maar dat was meer uit voorzichtig heid. Leen Pfrommer: „Hans wilde geen enkel risico nemen en terecht. Deze afstand is voor hem niet belangrijk. Bovendien was hij toch wel wat gespannen". Hoe gevaarlijk het is om zomaar die 500 meter mee te rijden ondervond de Noor Jan Egil Storholt. Hij vloog met een gigantische snelheid uit de eerste bocht, klapte over de afrastering en sleepte twee fotogra fen en een coach mee in zijn val. Volgens de Noorse chef dequipe heeft hü last van zijn ribben. Dat Storholt op die 500 meter niet meetelt is natuurlijk niet zo erg, maar in hoeverre werkt dit door? Kees Verkerk, de coach van de Zweden: ,Ik vind het zo stom, dat meerijden van al die allrounders op de 500 meter. Wat nu gebeurt met Storholt dat is wel zo slecht voor je moraal. Op die manier gaan de Nederlanders nog medailles winnen". Europees kampioen Stenshjemmet, de andere Noorse allrounder, deed het net als Hans van Helden kalm ben hier gekomen voor de sprint en dan wil ik die rijden". in het doel De coach noemde dit resultaat van zijn team de grootste overwinning van het Jaar. „We zijn naar Innsbrück gekomen om een medaille te winnen. De kans dat we brons pakken, is na deze zege danig vergroot." Het Westdultse ijshockeyteam heeft zich uitstekend geweerd tegen de Sowjet Unie. Dat er verloren zou worden stond bij voorbaat vast, maar dat de doelpuntenmachine van de Russen bij een stand van 7-3 tot staan kon worden gebracht mag ze ker een verdienste worden genoemd. Verder kreeg de Sowjet Unie drie doelpunten tegen en dat was tot op heden nog geen enkel land gelukt. De Amerikanen bleven steken op twee. Met deze overwinning is de Sowjet Unie na drie wedstrijden nog ongeslagen evenals. Tsjecho-Slowa- kije. Zaterdag ontmoeten de twee lan- ¥j&'\ den elkaar. Na elf minuten was de strijd al be- -••-'••• -- - siist. Voor 8000 toeschouwers scoor- eten dat ik griep had, ik den Michailov, Maltsev en Babilov vlot achter elkaar. Toch maakten de zijn geschopt. de Tsjechen hadden daarentegen alle de Verenigde Staten moeite om tot doelpunten te komen. Sowjet Unie Tsj.-Slowakije Finland W.-Duitsland Ver. Staten Polen 3 3 0 0 6 3 3 0 0 6 3 10 2 2 3 10 2 2 3 10 2 2 3 0 0 3 0 19- 6 14- 2 10-10 13-16 7-15 6-30 INNSBRÜCK In een bijna onwezenlijke sfeer werden gis termorgen in de Ballonhal, naast het officiële ijsstadion, de verplichte figuren voor dames verreden. Niet beter dan op zo'n vroege morgen (er werd al om acht uur begonnen) is het absurde van die verplichte figuren duidelijk te zien. Natuur lijk het gaat om de technische vaardigheid van de rijdsters, maar die kun je toch even goed bekijken in een korte kür waarin zeven verplichte oefeningen zijn opgenomen- Dianne de Leeuw: zwarte randen onder de ogen. Nu wordt een aanval gepleegd op de zenuwen van de rijdsters, die toch al tot het uiterste zijn gespannen. Dianne de Leeuw deed het niet best. zij staat na de drie verplichte figuren, die toch 20 procent van het totaal uitmaken, op de derde plaats achter de Westduitse Isabel de Navarra en de Amerikaanse Dorothy Hamill en, wat eigenlijk nog belangrijker is, zes van de negen juryleden hebben Dorothy Hamill al als eerste op hun lijstje geplaatst en slechts twee Dianne. Eén jurylid vindt allebei even goed. Dut betekent eigenlijk al, dat het heel moeilijk voor Dianne zal worden om de olympische titel nog te veroveren. De Nederlandse-Ame rikaanse, die nog geen griep heeft, maar er wel verschrikkelijk slecht uitziet, zou wel een uitzonderlijke kür moeten rijden om no wat te maken. Hoewel noch Dianne. noch haar trainer Doug Chapman te spreken zijn, ligt het nu toch wel voor de hand dat de procedure die Chapman heeft willen volgen om zijn pupil drie titels in een seizoen te laten be' Uen niet de goede is. Hij heeft Dianne totaal afgeschermd van de rest van de wereld sinds ze op 30 december uit de VS naar Europa vertrokken. Dag in dag uit heeft Dianne daarna op het ijs gestaan, urenlang, elke ochtend vanaf vijf uur. En nooit eens een verzetje. Niets. Altijd alleen maar met haar trainerEr zijn in het verleden al meer voorbeelden geweest van sportmen sen die zich op deze manier probeerden voor te bereiden en bijna altijd is dat mislukt. Ontspannin is onontbeerlijk, anders ga je kapot nog voor het toernooi is begonnen. Zo moet het nu ook met Dianne de Leeuw gegaan zijn. Met zwarte randen onder haar ogen verscheen de tengere kunstrijdster op het ijs en geen enkele maal kon ze overtuigen. Direct na ufloop sleepte Chapman haar weer mee. Wat een tegenstelling alweer met de Ameri kanen. Dorothy Hamill, die toch net zo gespannen moet zijn geweest, bleef na haar figuren nog rustig naar haar concurrenten kijken, vertelde dat ze niet helemaal tevreden was. maar dat het ook niet tegenviel en .ging nog een kopje koffie halen. Vanmiddag is de verplichte kür voor de dames. Het is te hopen voor Dianne dat ze er dan in slaagt nog een paar juryleden voor zich te winnen, anders gaat ook deze medaille voor Nederland de mist in. INNSBRUCK Het sprinttoernooi was vrij matig van kwaliteit. Echte sprinters zoals vier jaar geleden in Sapporo. Keller, Boerjes en Linkovesi zijn er nu eigenijk niet, behalve de Russen en de Ame rikanen en ook deze mensen kwamen gisteren niet tot een prestatie die men van sprinters zou mogen verwachten. Als niemand onder de 39 seconden duikt is dat teleurstellend voor eon Oympisch toernooi. Het was daarom dubbel jammer dat een van de betere sprinters van dit seizoen, Jos Valentijn, er niet bij kon zijn in Innsbruck. „Jos zou hier heel ver gekomen zijn, ik durf zelfs te zeggen dat hij een kans op brons zou hebben gehad", aldus coach Leen Pfrommer.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11