GUATEMALA BEEFT Bloedige ontknoping gijzeling in Djiboeti NAAST HET NIEUWS Hoeveel"teer"en nicotinezit erin lïwmerk? ZES DADERS, EEN KIND EN EEN SOLDAAT GEDOOD Franse communisten houden onafhankelijke koers vast "LOCKHEED GAF STEEKPENNINGEN Honderden doden en duizenden daklozen Kelly. De zachtste van allemaal. DONDERDAG 5 FEBRUARI 1976 PAGINA 9 DJIBOETI (AFP/UPI/DPA) Met een verrassingsaanval hebben scherpschutters van het Franse le ger gisteren een eind gemaakt aan het drama in Djiboeti, waar 30 kin deren in hun schoolbus waren ge gijzeld door onafhankelijkheidsstrij ders. Een van de gljzelaartjes, een vierjarig meisje, de zes daders en een Somalische soldaat kwamen om het leven. Vier andere kinderen raakten gewond, waarvan twee ern stig. Omstreeks 40 uur nadat een ge maskerd en zwaargewapend com. mando van het "bevrijdingsfront voor de Somalische kust" de bus had overvallen greep het Franse leger in. Dat gebeurde een tiental meters voor de Somalische grens, waar men de ontvoerders dinsdag na een wilde achtervolging tot stoppen had kunnen dwingen. "Wij besloten het risico te nemen nadat onderhandelingen vruchte loos waren gebleven en toen de ter roristen opnieuw dreigden de kinde ren de keel af te snijden", verklaar de de Franse hoge commissaris voor Djiboeti, Christian Le Blanc Onze scherpschutters openden precies tegelijk het vuur. Vijf terro risten waren op slag dood. De zesde was zwaar getroffen, maar slaagde er nog in een salvo te los. sen uit zijn machinepistool. Die kogels doodden het meisje en de Somalische soldaat", aldus Le Blanc's lezing van het gebeurde. Voor de niet gekwetste kinderen kwam er met de Franse aanval een einde aan een helse beproeving. In de bus waren ze overdag blootge steld aan verschroeiende hitte en 's nacht aan bittere kou. Hun ont voerders stonden overigens wel toe dat er water, voedsel en medicamen ten naar de bus werden gebracht. Djiboeti. of het gebied van de Afars en de Issa's zoals de Fran sen het noemen, wordt fel omstre den. Het wordt bestuurd door een regering die onder het goedkeuren de oog van Frankrijk streeft naar geleidelijke onafhankelijkheid. Maar het dunbevolkte en strategisch be langrijke gebied wordt ook begeerd door de twee grote buurtlanden - So malië en Ethiopië. In Djibouti zijn voorts groeperingen die de huidige regering beschouwen als een ledepop van de Fransen en die onmiddel lijk volledig onafhankelijk willen worden. Een van die groeperingen is het bevrijdingsfront dat de gij zelingsactie uitvoerde. Het front had voor de vrijlating der kinderen een reeks polit eke ei sen gesteld. Zij wilden ondermeer de annulering van het door Frank rijk geëntameerde referendum over de onafhankelijheid van Djiboeti en vrijlating van politieke gevange- Toen de bus nog maar net voor Somatisch gebied tot staan was gebracht en was omringd door een cordon Franse troepen, kwamen er onderhandelingen op gang. In de loop daarvan dreigden de zes ter roristen hun gijzelaars om hals te brengen^ maar lieten zij ook hun eerste eis vallen. Volgens waarnemers zal de span ning onder de inheemse bevolking na deze bloedige oplossing van de affaire alleen nog maar verder kun nen toenemen. In Parijs is inmiddels bekend ge maakt dat de Franse scherpschut ters tijdens hun actie door Soma lische grenswachters onder vuur werden genomen. Bij de kortstondi ge schotenwisseling die volgde zou een Somalische soldaat zijn gedood en een Franse luitenant gewond. Minister van overzeese gebieds delen Olivier Stirn noemde het incident "bijzonder ernstig". Frankrijk heeft zich na de gij zelingsaffaire gewend tot de veilig heidsraad van de Verenigde Naties, met het verzoek aan het incident een vergadering te wijden, aldus heeft het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren bekend gemaakt. Frankrijk heeft tevens haar am bassadeur uit de Somalische hoofd- stad Mogadishu teruggeroepen voor nadere besprekingen, aldus het mi nisterie. Een moeder en haar twee zoontjes hebben wat serviesgoed en dekens op een deur van hun door de aardbeving verwoeste huis gelegd. Een van de talloze trieste tafereeltjes in Guatemala. pt de GUATEMALA (UPI) Een zware aardbeving beeft gis teren delen van Guatemala-stad met de grond gelijk ge maakt en naar gevreesd wordt vele honderden doden ge vergd onder haar bijna één miljoen inwoners. Ook in Honduras, El Salvador, Belize en Mexico deden zich aardschokken voor, maar de schade is daar beperkt. Brits-Argentijns incident rondom Falkland-eilanden BUENOS AIRES (Reuter) Een torpedobootjager van de Argen tijnse marine heeft gisteren ter hoog te van de Falkland-eilanden een waarschuwingsschot gelost op een Brits onderzoekingsschip dat wei gerde bij te draaien, zo meldde gis teravond een woordvoerder van het Argentijnse ministerie van Buiten landse Zaken. Argentinië maakt aanspraak op de Britse Falkland-eilanden, die in het Spaans bekend staan als de "Malvina's". Volgens het ministerie bevond de "Shackleton", uitgerust voor mari tiem wetenschappelijk onderzoek, zich binnen de Argentijnse territo riale wateren. Toen hij via de ra dio werd gepraaid door de de- stroyer "Almirante Storni" negeer de de Britse gezagvoerder bevelen om bij te draaien, aldus de woord voerder. De Britse regering heeft naar aanleiding van het incident scherp geprotesteerd bij de autoriteiten in Buenos Aires en een verklaring ge- eist, aldus de zegsman in Londen. In Buenon Aires is officieel mee gedeeld dat de Britse gezagvoerder de Argentijnse destrover heeft doen afdeinzen door via de radio te zeggen dat de Shackleton explosie ven aan boord had. Een Argentijnse woordvoerder sprak van "zelfbeheersing" tenein de "de levens van de Britse beman ning niet in gevaar te brengen". Het Britse protest is door de Ar gentijnse regering beantwoord met een tegen-protest. De Shackleton is inmiddels zonder enige schade de haven van Stanley binnengelopen. Guatemala-stad vierde juist op 6 Januari haar tweehonderdjarig be staan. De oude hoofdstad Antigua werd in 1773 door een aardbeving vernield en de nieuwe, Guatemala- stad, dateert van 6 Januari 1776. De zware schok had gisteroch tend zes minuten over tien Neder landse tijd plaats en deed de naald op de Richterschaal uitwijken naar 7.5 wat duidt op een aardbeving van zeer grote kracht die enorme schade kan aanrichten. Nog urenlang daarna deden zich kleine re schokken voor. Reddingsploegen lieten zich door deze secundaire schokken niet af brengen van hun hulpwerk. Brand weerlieden bonden de strijd met tal rijke branden aan zonder over water te beschikken. De stroomvoor ziening in de grootste stad van cen traal Amerika werkte urenlang niet. Straten vertoonden spleten. Door de eerste beving beschadig de gebouwen wankelden op hun funderingen tijdens de navolgende schokken, wat honderden mensen deed vluchten naar het open land om te voorkomen bedolven te wor den onder omvallende muren. Ovi- dio Escobar, woordvoerder van de brandweer, vertelde dat in het In dianendorp San Pedro Zacatepeque ten westen van Guatemala-stad. de stoffelijke resten van 114 mensen waren gevonden. President Anastasio Somoza van Nicaragua in wiens hoofdstad op 23 december 1972 tienduizend men sen door een rampzalige aardbe ving werden gedood, vloog naar Guatemala-stad om de president van Guatemala, generaal Kjell Eu- genio Laugerud Garcia, zijn steun en goede raad aam te bieden. President Laugerud heeft gis teravond in een radiotoespraak be kendgemaakt. dat de aardbeving aan ongeveer 800 mensen het le ven heeft gekost en dat er 3000 zijn gewond. Ongeveer dertig procent van Guatemala-stad is vernield. De oude wijk El Gallito is het zwaarst getroffen. Voor het hele land is de noodtoestand van kracht. PARIJS (AFP) De scretaris-ge nera al van de Franse communis tische partij, Georges Marchais. heeft gisteren bij de opening van het congres van zijn partij gezegd dat niet toegestaan kan worden dat het "communistische ideaal" wordit be zoedeld door "onrechtvaaridge en on gerechtvaardigde daden". Verschil van inzicht met de Sow- jet-Unie inzake de vrijheden zal er niet. toe leiden dat de Franse com munistische partij haar samenwer king met de Sowjetrussische partij "verzwakt". Maar "geen enkele par tij of groep partijen kan de andere wetten stellen, universele inkomsten voorstellen of bepalen welke strate gie de juiste is. Het is dus onver mijdelijk dat wij een onafhankelijke koers volgen in de strijd voor het socialisme", aldus Marchais. In zijn rapport heeft Marchais voorgesteld de opvatting van de "dictatuur van het proletariaat" te schrappen. Van de congresleden wordt gevraagd het centrale comi té opdracht te geven de noodzake lijke statutenwijzigingen aan te bren gen. Zondag wordt aan het slot van het congres een nieuw centraal comi té gekozen. Marchais zei dat zijn partij samen werking van de linkse partijen voor staat. De communistische partij streeft de eenheid van het volk na. De kortste weg naar het socialisme is volgens hem die van de demo cratie. De 55-jarige leider liet zijn aan val op de S.U. samengaan met een aantal verwijten tegen westelijke lan den wat de politieke vrijheden be treft. "Het noemt zichzelf de vrije wc-reld maar het is de wereld van Pinochet en de sjah van Perzië, de wereld van het tegen de negers ge keerde racisme in de V.S. en de apartheid in Zuid-Afrika", zei hij. Onder meer doelend op de beproe vingen die de Sowjetrussische dissi dent Pljoesjtsj heeft ondergaan zei Marchais: "Wij kunnen niet toestaan dat het communistisch ideaal, dat het welzijn van de mens tot doel heeft en waarvoor wij de arbeiders vragen te strijden, bevlekt wordt dooi- onrechtvaardige en niet ge rechtvaardige daden. Dergelijke da den zijn helemaal geen verplicht uit vloeisel van het socialisme. Wij kun nen die des te minder toestaan wan neer ze gebeuren in een land waarin het volk hecht en definitief verenigd is rond een socialistische opbouw van verscheidene tientallen Jaren". Een dag eerder had Pljoesjtsj, een Russiche wiskundige die twee en een half Jaar in een inrichting voor geesteszieken in de Oekraïne opgesloten is geweest, in Parijs een persconferentie gegeven. KOJAK NU ECHT POLITIEMAN Politie -1 ui tenant Kojak uit de Amerikaanse televisieserie moet de politie van Tel Avtv helpen bij het opsporen van de daders van een bankdiefstal waarbij enkele dagen geleden voor enige miljoenen Israëlische ponden werden buitgemaakt. De daders zijn te werk gegaan volgens een methode die kortgeleden in één van de films van de eerie werd getoond1. De recherche van Tel Aviv zal nu de film zien om aanknopingspunten te vinden. OLYMPISCHE KNEUZINGEN Volgens een bekendmaking van het Rode Kruis hebben ongeveer 30 mensen zich onder medische behandeling moeten stellen voor gebroken botten, kneuzingen en verstuikingen die ze hebben opge lopen tijdens het gedrang bi) de openingsceremonie van het Olym pische Winterspelen. Ongeveer 2.500 mensen die een kaartje voor het evenement hadden gekocht konden het stadion niet binnen omdat functionarissen van het stadion hen in de verwarring van de ingang wegstuurden, aldus de Oostenrijkse politie. HANDIGE UITBREKER i geld- I.udwig Lugmeier (26), beschuldigd wegens beroving i transport is gisteren in Frankfurt uit het geopende raam van een rechtszaal vijf meter lager op straat gesprongen en spoorloos ver dwenen. Hij stond trouwens als handige uitbreker bekend. Een medeverdachte van 27 Jaar zou Ludwig gevolgd zijn, als hij niet met een handboei aan een gerechtsbeambte had vastgezeten. Het tweetal was beroving van een geldauto ten laste gelegd. Zij zouden twee miljoen mark hebben buitgemaakt. ONDEUGENDE ANSICHTKAARTEN In de statige ruimten van het Londense veilinghuis Sotheby wor den op 25 februari 200 ansichtkaarten uit 1920 van naakte vrouwen in ondeugende poses bij opbod verkocht. Degene die er de geschatte 140 pond sterling voor over heeft, krijgt de collectie in bruin, blanco pakpapier mee. RECORD VISVANGST Ruim honderd hengelaars, leden van visclubs uit de Engelse Mid lands, hebben bij een hengelconcours in het riviertje van Yare een record gevestigd. Geen enkele hengelaar ving iets. ZITTEN ONDER ROOD LAMPJE MAG De „pronkvrouwen" in de rosse buurt van Southampton, de haven stad aan het Kanaal, hebben gisteravond een paar flessen open getrokken om de gerechtelijke uitspraak te vieren die hen toestaat onder een rood lampje voor hun raamte zitten om klanten te trekken. ..Op klanten lopen" is verboden in Groot-Brittannië, maar de rech ter in Southampton bepaalde dat Alfrida Burridge tegen wie een proces was aangespannen „bewegingloos" voor haar raam had gezeten en niet door middel van gebaren voorbijgangers had gelokt. De 26-jarige miss Burridge zei na de zitting dat zy onder haar zusters een collecte zou houden voor het inzamelen van de 120 pond sterling die zy aan proceskosten moet bydragen. „Als ik had verloren zou het met ons pronkvrouwen zyn afgelopen. We maken er vanavond een feestje van", zei ze. DIEREN KRIJGEN VRIJAF De dieren in de dierentuin in Mexicostad zullen voortaan op maan- da g „vry af krygen om wat te kalmeren. Per Jaar bezoeken zo'n zes miljoen mensen de 2.500 dieren daar, aldus de directeur. „Sommigen worden zo nerveus dat zy een hartaanval krygen en sterven". „Door hen elke week een dag vry te geven zullen wy de 315 dier soorten die wy hier hebben, beter in stand kunnen houden. ADVERTENTIE T>T> WASHINGTON (UPI) SenatorChurch schuldig gemaakt aan finan- Frank Church heeft gisteren tegen over een subcommissie van de Ame rikaanse Senaat verklaard dat de Lockheed - vliegtuigfabrieken steek penningen betaalden aan regerings functionarissen in West-Duitsland, Zwitserland, Scandinavië, Italië en Japan. De commissie doet een onderzoek naai de activiteit van multinationals in dit geval naar die van Lockheed. Deze maatschappij zou in de af gelopen vyf jaar voor zo'n 22 mil joen dollar steekpenningen en an dere financiële "voordeeltjes" heb ben betaald. Volgens Church gaat het om transacties met onder meer de Westduitse 'Lufthansa', di Zweedse 'SAS' en de Zwitserse 'Swiss Air*. Ook heeft Lockheed zich volgens ciële kuiperyen in Italië en Japan waar rechts georiënteerde politieke partijen 'voordeel' mee deden. Een vroegere medewerker van Lockheed, Ernst F. Hauser, beweerde onlangs, dat ook naar Nederland be langrijke bedragen zijn overgemaakt in verband met de aanschaffing van de Starfighter. Hij noemde in dat verband de namen van prins Bernhard Teengs Gerritssen en Meu- ser. Senator Church heeft hierover met geen woord gesproken. Een woordvoerder van de Westduit se luchtvaartmaatschappij Lufthan sa heeft gisteravond gezegd dat de bewering van Church "volslagen on geloofwaardig" is. Hij zei over dergelijke betalingen niets te weten. Sigaretten. Roken. "Teer" en nicotine. Dat ziin op het ogenblik weer hoogst aktuele zaken. Welnu, Kelly heeft een zeer laag "teer"- en nicotinegehalte ("teer" n mg, nicotine o,6 mg). Vergelijk dat eens met uw eigen merk. ggg Misschien dat u dan toch eens 'n pakje Kelly gaat proberen. Maakt u meteen kennis met de zachtste sigaret van Nederland, E Oj Ook in menthol.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9