AKKOORD: DIRECTIE UIT O.R. Financiële zorgen over verkeersplan Nieuwe wet creeert ander orgaan: 'overlegvergadering' Gemengde reacties Spreiding brengt service PTT in gevaar Bui» Man na schietpartij en ongeval overleden Uit in de Randstad DONDERDAG 5 FEBRUARI 1976 DEN HAAG (ANP) 1> plannen van het kabinet- Den Uyl met de ondernemingsraden hebben gemengde reacties losge maakt. In het regeringskamp waren de uitlatingen zowel van regressieve als van confessione le zijde over het algemeen posi tief. Confessionelen KVP fractieleider Andriessen toonde zich verheugd over het bereikte compromis. Andriessen stelde dat de opvatting van dé KVP dat de onderneming een bedrijfsgemeenschap is onver kort in stand gehouden is. "De grotere zelfstandigheid van de ondernemingsraad is een beves tiging van het in vele onderne mingen reeds nu goed werkende vooroverleg". Mr. Andriessen gaat er van uit dat 't nog in te dienen wets voorstel een goede parlementai re behandeling kan kragen: „Het moet niet zo zijn dat het parle ment monddood is en geen wij zigingen kan voorstellen". De eerste indruk van mr. Aantjes. fractievoorzitter van de ARP, was dat het karakter van de onderneming als samenwer kingsverband herkenbaar is ge bleven. „Van het bereikte com promis zijn het overleg in de onderneming en de zelfstandig heid van het personeel de samen stellende elementen", aldus mr. Aantjes. Progressieven Ed van Thijn van de PvdA merkte op: "Voldaan is aan ons verlangen, dat de werknemers, na overleg met de directie, recht hebben op het vaststellen van een eigen standpunt als het bij voorbeeld gaat om de bestem ming van de winsten". Volgens de PvdA'er tast het recht van de ondernemer om na een uitge bracht advies een tweede lezing aan te vragen, de zelfstandige opstelling van de ondernemings raad niet aan. Voor de PPR-fractie in de Tweede Kamer is de grens van nog niet overschreden door de in het kabinetsberaad gedane con cessies. De PPR-fractie vindt het van groot belang dat het nu door de ministerraad vastgestel de ontwerp bij de parlementaire behandeling volledig overeind bUjft. Fractie-voorzitter Jan Terlouw van D'66 noemde de gekozen oplossing 'erg ingewikkeld, maar bruikbaar'. Het gewijzigde wets ontwerp geeft volgens hem meer mogelijkheden aan de bedrijven om variaties aan te brengen in de vormen van overleg en be slissingsprocédures. Oppositie De Oppositie-par tijen VVD en CHU hadden weinig goede woor den over voor de regering-voor stellen. Wiegel (WD) noemde de bereikte overeenstemming een schoolvoorbeeld van een slecht compromis. Volgens Wiegel is er sprake van een partij-politiek compromis. Hij vindt .dat de ondernemin gen werden opgezadeld met een ondoorzichtige, omslachtige en in de praktijk nauwelijks werk bare constructie. Zeer bevreesd is Wiegel dat het kabinet met zijn beslissing de poort heeft opengezet voor het binnenhalen van de polarisatie in de onder neming. Ook de CHU-fractie toonde zich bevreesd dat met de gevonden constructie inzake het overleg in de onderneming een eerste stap wordt gezet op de weg van het verscherpen van tegenstel lingen binnen de ondernemin gen. erkgevers Weinig enthousiast toonden zich gisteren de werkgevers. Het Ver bond van Nederlandse Onderne mingen (VNO) is zeer ongeluk kig met de geforceerde besluit vorming in het kabinet. Het VNO noemde het resultaat een zuiver politiek bepaalde con structie waarin weinig herken baar is van de praktijk van het ondernemingsgebeuren. „Het is onbegrijpelijk dat een kabinets beslissing over de wijziging van de wet op de ondernemingsra den moest worden geforceerd, terwijl de financieel-economi- sche problemen zich opstapelen die alle aandacht van kabinet en parlement zouden moeten eisen". Het Nederlands Christe lijk Werkgeversverbond (NCW) noemde de opzet van het com promis nogal ingewikkeld. Werknemers Bij de werknemers liepen de reacties sterk uiteen. De Fede ratie Nederlandse Vakbeweging (FNV) constateerde met voldoe ning dat het kabinet heeft geko zen voor verzelfstandiging van de ondernemingsraad. De heer W. Spit, vice-voorzitter van de FNV, zei dat de kabinetsvoor stellen voor een belangrijk deel overeenkomen met het door de NW- en NKV-vertegenwoordi gers in de SER (Sociaal Eco nomische Raad) gesteunde ad vies over de ondernemingsra den. Het Christelijk Nationaal Vak verbond (CNV), dat altijd de di recteur voorzitter van de OR wilde laten blijven, is minder positief over de voorstellen van het kabinet. "De zaak had veel eenvoudiger gekund', aldus CNV- voorzitter Lanser. "Wij achten het Juist dat beslissingen in overleg met de leiding moeten worden genomen. (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG Zowel de samenstelling al3 de bevoegdheden van de ondernemingsraad zullen worden gewijzigd. Het kabinet heeft gisteren, na de moeizame interne besprekin gen van de afgelopen dagen, over de volgende wijzigingen overeenstemming bereikt. De ondernemingsraad zal in het vervolg nog slechts bestaan uit gekozen leden; de directie zal er niet langer deel van uitmaken. Naast de vergadering van die ondernemingsraad kent de nieuwe wet de zg. overleg vergadering. In deze vergadering, die over het algemeen door de directie zal worden voorgezeten, zullen ondernemingsraad en directie de ondernemingszaken kunnen bespreken. Premier Den Uyl en minister Boersma leken gis termiddag twee duidelijke opgeluchte bewindslieden. Maar later bleek de kruitdamp van de strijd om de ondernemingsraad nog allerminst opgetrokken. De bevoegdheden van de ander nemingsraad zullen warden uitge breid op de volgende punten: de ondernemingsraad krijgt de bevoegdheid advies te geven over benoeming en ontslag van de di recteur; de ondernemingsraad krijgt het recht van advies over belangrijke investeringsbeslissingen de raad kan in beroep gaan te gen beslissingen die to strijd zijn met het advies dat zij heeft uitge bracht; de raad krijgt het recht de uit voering van bepaalde beslissingen op te schorten, wanneer geen overeen stemming is bereikt; het aantaJ onderwerpen, waaro ver de directie de instemming van de ondernemingsraad nodig heeft, zal warden uitgebreid; de bepaling in de huidige wet, dat de directie geen advies hoeft te vragen "als zwaarwichtige belan gen van de onderneming zich daar tegen verzetten", zal warden ge schrapt Volgens minister Boersma van So ciale Zaken mag de nieuwe anderne- -mingsraad "technisch" een perso- neelsraad worden genoemd. Maar anderzijds blijft volgens hem het uit gangspunt van de nieuwe wet dat de ondernemingsraad een orgaan van de onderneming is. Dat wil dus zeggen dat in het kabtoetsakkoard is vastge houden aan de opvatting, dat de on derneming een aamenwerkingsge- meenschap is. De ondernemingsraad - nieuwe - stijl zal volgens de plannen van het kabinet dan oak niet zelf standig kunnen beslissen. In zaken waar de ondernemingsraad het me debeslissingsrecht heeft zal een be slissing moeten worden genomen in de overlegvergadering. Over het beroepsrecht van de on dernemingsraad is bij de Staten- Generaal al een wetsvoorstel aan hangig gemaakt, maar dit voorstel zal nu worden opgenomen in het voorstel tot wijziging van de wet op de ondernemingsraden Het recht van beroep heeft betrek king op zowel economische als so ciale beslissingen, zoals fusies, slui ting, reorganisatie, beloningsregelin gen, beleid ten aanzien van oplei ding beoordeling, aanstelling, ont slag 'en promotie. Het gaat hierbij om gezamenlijke belangen van de werknemers en niet om de bescher ming van de rechten en belangen van de individuele werknemer. DEN HAAG (SP) Verplaatsing van de centrale directie van de PTT van Den Haag naar Groningen vol gens de plannen van de regering kan leiden tot een verlamming van de centrale directie en brengt de dienst verlening gedurende lange tijd in gevaar. Bovendien zal een verplaat sing van 3400 arbeidsplaatsen binnen vijf Jaar onoverkomelijke problemen opleveren op de arbeidsmarkt in Groningen. Dat schrijven de onderzoekers van twee adviesbureaus in de "structuur schets" die zij in opdracht van de directeur-generaal van de PTT heb ben samengesteld. Het rapport dat gisteren aan de centrale directie aangeboden, is opgesteld door het raadgevend adviesbureau Bosboom en Hegener NV in Amsterdam en het Adviesbureau voor Organisatie en Informatica van het Gemeen schappelijk Instituut voor Toegepas te Psychologie in Nijmegen. Er zal nog veel meer onder zocht moeten worden, wil het sprei- dingsbeleid van de regering doorge voerd kunnen worden, zo conclu deren de onderzoekers. Gebleken is dat er een ingewikkelde samenhang bestaat tassen de verplaatsing, de bij de PTT in gang zijnde reorgani saties, de sociale aspecten, de vervan ging van personeelsleden die niet meeverhuizen, de omgevingsfactoren in Den Haag en het noorden en de verplaatsingskosten (in totaal ge schat op een miljard gulden). In alle sectoren van de PTT bestaan reorganisaties en plannen tot reor ganisatie, die leiden tot deconcentra tie, regionalisatie en meer participa tie. Dit betekent onder meer dat de centrale directie er in de toekomst heel anders uit zal zien en belang rijk minder personeelsleden zal om vatten dan thans. Bestaat het tota le apparaat nu uit zo'n 4000 men sen, over niet al te lange tijd zullen nog slechts 2000 mensen nodig zijn. Deze organisatieveranderingen, in gegeven door algemeen bekende doel einden als optimale dienstverlening en technische en maatschappelijke ontwikkelingen, kunnen niet meer stopgezet worden of uitgesteld. Daar door zou de doelmatigheid en de dienstverlening wezenlijk schade wor den toegebracht. Ten aanzien van de sociale as pecten - het vrijwilligheidsbeginsel en de herplaatsingsmogeldjkhe- den- wordt in het rapport nadruk kelijk gepleit voor een zorgvuldig be leid. omdat de verplaatsing door het personeel wordt ervaren als een "bedrijfsvreemde inbreuk" op het bij de PTT sterk in ontwikkeling zijnde sociale beleid. Zonder zeer grote zorgvuldigheid hierbij zal het percentage meeverhuizende perso neelsleden sterk dalen en mogelijk zelfs zo laag worden, dat dit leidt tot functioneel verval van de diverse PTT-onderdelen. Het percentage verhuizende perso neelsleden - door de regeringslannen beraamd op 40 tot 55 procent, maar door de PTT-directie zelf geschat op 45 procent - zou niet alleen van in vloed zijn op de problemen van de personeelsvoorziening in het noor den (met name vooral voorriet men grote problemen bij de werving van middelbaar-technisch en hoger per soneel), maar ook de kosten flink opstuwen. "Een lege stoel" verhuizen kost aanzienlijk meer dan een "be mande stoel". Het rapport ver huizing van een lege stoel op 12.000 tot 150.000 gulden en op de verhui- mande stoel". Het rapport schat de kosten van de verhuizing van 'n lege stoel op 120.000 gulden. Komt de regering op een to tale som van een miljard gulden, de PTT-raming komt op 1,58 mil jard, waarin dan zijn begrepen 210 miljoen gulden voor kosten "betref fende hen die achterblijven". Tien uur commentaar DEN HAAG (SP) De vastte Tweede Kamercommissie voor Ver keer heeft gisteren ruim tien uur geluisterd naar zeventien sprekers, die hun commentaar leverden op het door minister Westerterp vorig Jaar gepresenteerde Meerjarenplan Per sonenvervoer. Tevens was de par- keernota en de beleidsnota verkeers- OOSTERHOUT <SP> Na schot hagel in zijn lichaam te heb ben gekregen en vervolgens met zijn auto te zijn verongelukt is ineen ziekenhuis te Tilburg de 44-jarige Cor Lugters overleden. De Oosterhoutse politie heeft de gebroeders C. en A. van W. aange houden. De dood van Lugters is de dramatische ontknoping van een al Jaren durende ernstige veté tussen twee families. C. van W. was sinds enkele weken op vrije voeten nadat hij vorig Jaar was veroordeeld voor schieten op Lug ters. Dat was op dezelfde plaats waar dinsdagavond het schot viel: de wo ning van Van W. aan de Abdijstraat. Het slachtoffer woont in dezelfde straat. Om onbekende redenen stapte Lugters, precies als vorig Jaar, bij het huis van Van W. uit zijn auto. Me teen kreeg hij een schot hagel in zijn lichaam. Hij kon wegrijden doch belandde later in een heg en raakte bekneld achter zijn stuur. Zijn verwondingen lieten zich aan vankelijk niet ernstig aanzien, maar gistermorgen verslechterde zijn toestand. Of het schot dan wel het verkeersongeval de directe doods oorzaak is geweest moet nog worden uitgezocht. veiligheid onderwerp van gesprek. In het meerjarenplan geeft de mi nister zijn visie over hoe het met het verkeer op de weg en op de rail tot in 1980 moet worden geregeld. Uitgangspunt daarbij is een beheer sing van het particulier autoverkeer ten gunste van het openbaar ver- Punt van kritiek op de hoorzitting was bij veel partijen, zoals de Neder landse Spoorwegen, de negen ge meenten met een eigen vervoers bedrijf, de streekvervoerders en een aantal actiegroepen) dat de minis ter zijn beleidsplan niet heeft laten vergezellen van de financiële vooruit zichten tot 1980. Men vroeg zich af of al die goede voornemens in dit plan in de komende Jaren financieel wel mogelijk zijn. De heer ir. G. R. de Regt zei na mens de ANWB dat de minister bij zijn "veiligheidsideeën" voor het ver keer te weinig rekening hield met de last die de weggebruiker hiervan kan ondervinden. "Zo zullen tussen de 20.000 en 40.000 mensen, die voor hun privé-vervoer een bestel- of vrachtwagen gebruiken, een andere auto moeten kopen, wanneer zij kin deren hebben. Zij kunnen niet aan de verplichting, om de kinderen op de achterbank mee te laten rijden, ge hoor geven", aldus de heer De Regt. De stichting Natuur en Milieu be treurde het dat het Meerjarenplan Personenvervoer niet in samenhang is opgesteld met twee andere be langrijke ruimte-ordende nota's van de regering: de verstedelijkingsnota. die binnenkort verschijnt, en het Structuurschema Verkeer en Ver- De Enige Echte Nederlandse Wiel rijders bond (ENWB) vroeg om een beleidsplan voor het langzame ver keer. Rechtvaardigheid en niet wel zijn moet volgens de initiatiefgroep Verkeer en Vervoer de achtergrond van het verkeersbeleid zijn. Een woordvoerder van deze groep pleitte voor een verkeersbeleid, dat is toe gespitst op bepaalde groepen ver keersdeelnemers zoals bejaarden, scholieren, moeders met kinderwa gens. De vereniging tot bescherming van voetgangers maakte nogmaals haar wens kenbaar voor een overgangs fase tussen het groen en rood licht bij voetgangersverkeerslichten. VERTROUWEN De liberale fractie in het Britse Lagerhuisheeft gisteren eenstemmig haar vertrou wen uitgesproken in partijleider Je remy Thorpe. Deze is in opspraak geraakt door een man die heeft ge zegd dt hij in het verleden een ho mofiel contact met Thorpe heeft onderhouden. Thorpe heeft deze aan tijging als 'onzinnig' van de hand gewezen en blijft daarbij. AMSTERDAM Concertgebouw: 6 en 10 feb., 20.15 uur, Amsterdams Philh. Orkest o.l.v. Anton Kersjes; 7 feb., 15.00 uur, Rotterdams Philh. Orkest oJ.v. Edo de Waart, 7 februari, 20.15 uur, Ned. Theater Centrum 8 feb., 14.15 uur, 9, 11 en 12 feb., 20.15 uur, Concertgebouworkest o.l.v. Kirill Kondrasjin. Kleine zaal: 7 feb., 20.15 uur, Rondom - concert; 9 feb., 20.15 uur, Brabants Orkest; 11 feb., 20.15 uur, Danish Quartet. Shaffy-Theater: 6 t/m 12 feb. (beh. zo. en ma.). 20.30 uür, to Avondje Funhouse; 6 en 7 febr., 20.30 uur, Amsterdamse Mimeliga; 10, 11 en 12 febr» 20.30 u 6 t/m 12 feb., (beh. zo. mune London. Centrum Bellevue: 6, 7, i met "As"; 10 feb., 20.30 i 8 feb., 20.30 uur. Toneelgroep Centrum aur, Ned. Operastichting met "La voix humain"; 11 en 12 feb., Toneelgroep Centrum met "Gestrand". Brakke grond: 6 en 7 feb., 20.30 uur, "Het verhaal van de nar"; 11 en 12 feb., 20.30 uur, "Kotz", een muziektheaterstuk in 12 scenes uit het leven van Kornelis Kotz. Stadsschouwburg: 6 en 10 feb., 20.00 uur en 8 feb., 13.30 uur, Ned. Operastichting met 'Tdomeneo"; 9 feb., 20.15 uur. Toneelgroep Globe met "Moordenaar"; 11 feb., 20.15 uur. Toneelgroep Theater met "Binnen de perken"; 12 feb., 20.15 uur. Nationaal Ballet. Carré: 8 feb., 11.00 uur, Amsterdams Philh. Orkest o.l.v. Anton Kersjes; 9 feb., 20.15 uur, optreden van Gilbert Bécaud. Tingel Tangel: 6 t/m 12 feb. (beh. ma 20.30 uur, kabaret Ivo de Wijs met "Achter de wolken is zonneschijn". ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 6 en 12 feb., 20.15 uur, Amsterdams Publiekstheater met "Macbeth" van Shakespeare; 7 feb., 20.15 uur, Nationaal Ballet; 8 feb., 20.15 uur. Toneelgroep Theater met "Bloed bruiloft" van Frederico Garcia Lorca. De Doelen: Grote zaal: 6 feb., 20.15 uur. Rott. Philh. Orkest o.l.v. Edo de Waart; 8 feb., 20.15 uur. Chiel Montagne presenteert "Op losse groeven"; 10 en 11 feb., 20.15 uur, Rott. Philh. Orkest o.l.v. James DePreist; 11 feb., 12.45 uur, Koffieconcert met Piet Veenstra, piano. Kleine zaal: 6 feb., 20.15 uur, Anne Haenen, sopraan en Gérard van Blerk, vleugel; 8 feb., 14.30 uur, Ned. Kamerorkest o.l.v. Szymon Goldberg; 12 feb., 20.15 uur, Miranda Kwartet en de pianist Gert Jan van der Weerd. Horpleintheater: 6, 7 en 8 febr., 20.15 uur. Privé voor twee", blijspel van Noel Coward, met o.a. Jeroen Krabbé en Pleunl Touw. De Lantaren: 7 en 8 feb., 20.30 uur, Novem '62 met „De groene ka- katoe" van Arthur Schnitzler; 10 feb., 20.30 uur, Tie 3 met „A tale of the Mah-Merie"; 11 feb., 20.30 uur. Het Werkcentrum Dans met „Waaauw" van Job Sanders en „Nobody cares about the railroad anymore" van Hans Teurlings; 12 feb., 20.30 uur, optreden van de groep Magna Carta. Piccolo Theater: 8 feb., 13.00 en 15.15 uur. Kindertheater Wiedus met de Jeugdmusical „Ons landje"; 10, 11 en 12 febr., Camera Ob- acura met „Prometheus". DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 6 feb., 20.15 uur. Haagse Comedie met „Al wie met ons mee wil gaan", blijspel van Noel Coward: 7 feb., 20.15 uur en 8 feb., 14.00 uur, Haagse Comedie met „Geen haar op 't hoofd", blijspel van Feydeau; 8 feb, 20.15 uur, Haagse Comedie met „De arrestatie van Anouilh"; 9 feb., 20.15 uur, Gezelschap Recherche et Tradition uit Parijs met „Le Cid" van Pierre Corneille; 10 feb., 20.15 uur. Toneelgroep Globe met „Moordenaar" van Shaffer; 11 feb., 20.15 uur, „Vechtpaar" van John Mormiter. HOT-Theater: 6 en 7 feb., 20.30 uur. Nieuwe Komedie met „De mi nister-president ls een kanon" van Lucebert; 8 feb., 14.00 uur, Kin dertheater Pssstt met .Piccolo en de Ultiemanieman"; 10, 11 en 12 feb., 20.15 uur, Haagse Comedie met „De andere wereld" van Ton Vorstenbosch. Congresgebouw: 6 feb., 20.00 uur, Jeugdconcert door het Residen tie-Orkest o.l.v. Ernest Bour; 7 feb, 20.30 uur. Residentie-Orkest o.l.v. Ernest Bour; 10 feb, 20.30 uur, concert door The Academy of St. Martin-in-the-Fields; 12 feb, 20.15 uur, optreden van Gilbert Bécaud. Circustheater: 11 en 12 feb., 20.30 uur. Toneelgroep De Appel met „Agamemnoon" van Aischylos. Theater in de Steeg: 6 en 7 feb., 20 30 uur. Cabaret Turn Turn met „Stilte voor de storm"; 8 feb, 14.30 uur, Haags Sprookjes Toneel met „Pinokkio"; 9 feb, Wybo van Biemen, viool en Elisabeth van Malde, piano. Theater Pepijn: 6 en 7 feb., 20.30 uur. Frits Lambrecht met „Van embryo tot politicus"; 11 feb., 20.15 uur, Elisabeth Cooymans, alt mezzo en Rudolf Jansen, piano. Diligentia: 8 feb, 11.30 uur, Han de Vries, hobo en Rudolf Jansen, plano; 14.30 uur, Brabants Kamerorkest o.l.v. Jacques Mercier; 10 feb, 20.15 uur, Kamermuziek door leden van het Residentie-Or kest; 11 feb., 12.45 uur, Lunchprogramma; 12 feb, 20.15 uur, Haags Symphonie Orkest. LEIDEN Rijnlands Lyceum: 7 feb., 20.15 uur, Stadstoneel Rotterdam met „De macht der gewoonte"; 11 en 12 feb., 20.15 uur, „Je moet er mee leren leven", mini-musical van annie M. G. Schmidt. Stadsgehoorzaal: 5 febr., 20.15 uur, optreden van de coulformatie „People's Choioe. 12 febr., 20.15 uur Rott. Philh. Orkest O-Lv. James DePreist. Hartebrugkerk: 8 feb, 15.00 uur, Saskla Apon, harp en Jan Schmltz, orgel. Dorpskerk Leiderdorp: 6 feb., 20.15 uur, concert met Rien de Reede, fluit en Bob van Asperen, clavecimbel. ALPHEN AAN DEN RIJN Zaal Nabij: 7 feb, 19.45 uur, film „Goldfinger"12 feb, 20.15 uur, film „Dokter Pulder zaait papavers". Oudshoornsekerk: 5 feb., 20.15 uur, concert, met Henk Smit, bas/ bariton en Rudolf Jansen, piano. De Bron: 7 feb, 20.30 uur. Jazzconcert door Tete Montoliu.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7