Alphen: SW 7 desnoods zelf aanpakken Ridderveld 2 kan niet zonder deze weg Katwijkse vissers als enige niet akkoord met tong- en scholre; 9Om geen goed geld in kwade zaken te steken PAGINA 4 DONDERDAG 5 FEBRUARI 1976 ALPHEN AAN DEN RIJN De gemeente Alphen zal zeven miljoen gulden moe>ten verspillen, als de aan. leg van secundaire weg 7 nieuw uit blijft. Wethouder D. van Leeuwen zei het vorige week donderdag wel iswaar niet in die bewoordingen maar had het wel over 'goed geld in kwade zaken steken" en "oplossin gen kiezen met tranen in de ogen". Naar aanleiding van die toch aan duidelijkheid niets te wensen overla tende woorden van de wethouder had één van onze redacteuren een ge sprek met hem. Daarin lichtte hij toe waaraan die zeven miljoen gul den <op basis van het prijspeil van 1979) dan besteed moeten worden. Verder gaf hij de noodzaak van de spoedige aanleg van die secun daire weg 7 nieuw aan. SW 7 nieuw is de weg die is gepland benoorden de dit jaar in uitvoering komende nieuwbouwwijk Ridderveld II. De weg loopt vanaf de Herenweg ten noorden van die nieuwe wijk naar het Aarkanaal en via een te bou wen brug naar de weg Alphen-Ter Aar. Die SW 7 nieuw, een provincia le weg, zal met inbegrip van de brug zo'n achttien miljoen gulden gaan kosten. Vanuit de lucht is duide- ging voor Ridderveld II, maar deze weg er zo op kan, als lijk het zanddepotzicht- het „dekt" precies tiet tracé het moet baar, dat loopt vanaf de He- van de bewuste noordelijke Overigens: het zandbed reikt renweg in de richting van randweg om /flphen, de ge- niet helemaal tot het Aar- het Aarkanaal. Het zand- plande S.W. 7. Wethouder v. kanaal. Ook is alle grond tus- lichaam is bedoeld als opho- Leeuwen zegt dan ook dat sen het depot en het kanaal nog niet in overheidshanden. te aansluitingen op de Herenweg, e en Herenweg echter die wat het Alphense deel betreft overbodig zal worden als de seoundadre ALPHEN AAN DEN RIJN „Ridderveld II kan en mag niet gebouwd worden zonder de aanwezigheid van SW 7 nieuw. In die wijk gaan we woningen realiseren voor men- sen die hun werk, zij het wellicht in afnemende mate over in^'n^dop^to' lange termijn bezien, elders hebben. Die mensen moeten «en verspild genoemd mag wonden, gebruik kunnen maken van die weg om vlot Alphen in en uit te kunnen komen. Behalve dat speelt ook het nog steeds toenemende doorgaande verkeer door Alphen een rol. We zitten te springen om die nieuwe oost-west verbinding", aldus wethouder D. van Leeuwen, die in verband met het gekozen gespreksthema rijksweg 11 (BodegravenLei den) buiten beschouwing will laten. vervanging van het stam- ners van de Eisenhowerlaan en Prins allerlei leidingen en kabels Bemhardlaan in verband met Herenweg in vol gebruik, duchten geluidshinder Noodoplossing riool met werkzaamheden die dan veel duur der zullen uitvallen, dan die Herenweg voor het verkeer kan planologische, worden gesloten. En dat laatste kan alleen als de SW 7 nieuw er is. door de gemeente J88 SW 7 nieuw ite denkt wethouder te kunnen halen uit het afkoopbedrag dat provinciale woordje "logisch" wel een heel ande- waterstaat op tafel zal leggen, als de interpretatie geven dan de financiële kwestie. „Maar moeten wel op deze manier te werk gaan. Zoals het er nu voorstaat, met SW 7 nieuw als een provinciale weg, wordt die in geen tiental jaren gemeente de nu nog provinciale Oranje Nassausingel overneemt. aangelegd. Als wij de weD Overnemen Die noodoplossingen, die in 1979 een bedrag van zeven miljoen zullen vergen, betreffen de volgende za ken: De aanleg van Ridderveld n moet gezien de benodigde woning bouwproductie doorgaan, hetgeen betekent, dat er een aantal nood oplossingen getroffen zal moeten worden om de wijk 20 goed en vei lig mogelijk aan te sluiten op de bestaande wegen. "Noodoplossingen die er mee door zullen kunnen, maar waarbij ons bij de meesten toch de tranen in de ogen zullen springen", zo zei de wethouder het vorige week in de raadsvergadering. Dat betreft dan in belangrijke ma- een volledige kruising, met ver keerslichten geregeld daar waar de structuurweg Ridderveld n (de dwars door de wijk lopende weg) aansluit op de Herenweg; een volledig kruispunt Heren- Rijn (in een weg—Burg. Bruins Slotsingeü (of de voltooiing Dijkzichtstraat) 9 een aansluiting op de Heren' weg bij de Ridderbuurt; dan is de aanleg waarschijnlijk", aldus wethouder Van Leeuwen. „Erfgenamen" Hoewel de gemeente Alphen zich dus beijvert om de secundaire weg 7 nieuw van de provincie over te ne men, wordt anderzijds toch nog sireeds druk op de provincie uitge oefend om die weg aan te leggen. speelt mee de omlegging van de Oude te Alphen de provincie meegedeeld, leg gepleegd. Hoe dat aai aflopen is "Daarbij staan we niet als bede- Dan zijn er ook nog wat meer op het tweede plan komende zaken die bij verder uitstel geregeld zullen moe ten worden als bijvoorbeeld aan passingen en verkeerslichten op de gens wethouder Van Leeuwen kruising Oranje Nassausingel/Van al moet worden gezocht Boetzelaerstraat. (Als de SW 7 nieuw gerealiseerd is, vervalt de Oranje Nassausingel na- het melijk als provinciale weg en in zulk soort gevallen moeit provinciale wa- betang dat 'vol- terRtaat de onderhoudsplicht afko- tere en veiliger ontsluiting van die wijken. Om nu geen zeven miljoen gulden "goed geld te hoeven steken Op de achtergrond bij dit alles im kwade zaken", heeft de gemeen- tussen gemeente en provincie verdere toekomst) en dat geld wel te willen besteden aan de moeilijk te voorspellen. Ook is laars, t de Albert Schwedt- aanleg van de weg. Met andere woor- moeilijk aan te geven of de weg zal komen als die wordt afgevoerd weg van het provinciale wegenplan en overgaat naar de gemeente. Ook dat als erfgenamen. De pro vincie heeft de verplichting te leggen", aldus wethouder Leeuwen, "en daar blijven op hameren". KATWIJK AAN ZEE De Katwijkse vissers willen niet mee doen aan een regeling, die de rest van hun Nederlandse colle ga's wil treffen ter beperking van de tong- en scholvangst nu deze vissoort van slechts kwaliteit is. Tijdens een gisteravond in Den Haag gehouden vergadering van de Stichting van de Nederlandse Visse rij werd besloten de leden te advi seren gedurende niet meer dan zes tien dagen per maand op tong en schol te vissen. Voor februari is verder een maximale scholvangst van duizend kilo per schip per week geadviseerd. Dit omdat de schol in deze tijd aan het kuitschieten toe is. Men hoopt door deze beperking te voorkomen, dat er veel van die kui'bzieke en daardoor kwalitatief niet zo goede school doordraait. De rege ling is gisteravond via Radio Sohe- veningen aan de vissers op zee door gegeven. De heer N. van Duijn, waarnemend voorzitter van de Katwijkse Vereni ging van Schippers-eigenaren, bracht tijdens deze vergadering van de stichting ae drie maatregelen naar voren, die de vissers uit Katwijk willen treffen om de ovefbevissdng van tong en schol tegen te gaan. Zij vinden namelijk, dat als er nog minder dan de n-u toegestane vangst moet worden verdeeld onder de vis sers, zij geen geld meer kunnen verdienen om van te leven. De Katwijkse vissers willen in de eerste plaats, dat er een stuk van de vloot zal afgaan, daarnaast dat de twaaUfmijlszone wordt geres pecteerd en tenslotte, dat er een maaswijdte van acht centimeter ver plicht wordt gesteld. De heer Van Duijn zegt goed .te beseffen, dat het treffen van dergelijke maatregelen in EEG-verband moet geschieden. Daar zit de moeilijke verwezenlijking van deze maatregelen in. De heer Van Duyn echter: „Laat ze deze zaken eerst maar eens na tionaal regelen. Dat zal dan inter nationaal doorwerken en ook daar worden doorgevoerd. Deze maatre gelen moeten van overheidswege wor den opgelegd. Daarover zyn wij als Katwijkse vissers nu aan het onder handelen". De beperking van de tong- en schol- vangst is voor de Katwijkse vissers een maatregel, die ze niet kunnen accepteren. De heer Van Duijn: „Zonder aanvullende rijksregelin gen is dat voor ons onder geen en kele voorwaarde haalbaar. De ma nier waarop het rijk wil beperken is volkomen onjuist. De Katwijkse vissers willen best meedoen aan de beperking'van de overbevissing, maar dan wel onder de parapluie van de overheid. Nu zijn het allemaal maar halve maatregelen. Een visser gaat toch de zee op om te vissen. Als hij dan een goede vangst heeft gaat hij echt niet ergens anders heen, omdat hij mogelijk teveel vangt. Dat doet niemand". De heer Van Duijn vertelt, dat zijn voornaamste punt, het beperken van de vloot, gemakkelijk te reali seren is: "Je moet een vijfjaren plan maken met als doel dat vijftig moderne kotters vrijwillig afvallen. Het varende bedrijfsleven, dat over blijft, profiteert daarvan en zal een offer moeten brengen. Het zal een deel van zijn besomming beschik baar moeten stellen aan de afgeval len vissers. De mensen, die afval len kunnen gemakkelijk worden ge plaatst op andere schepen, omdat veel schepen onderbemand zijn. De vijftig schepen, die afvallen kunnen worden bestemd voor de vervanging van oude en voor verkoop naar het buitenland. Bovendien kunnen ze wer worden ingezet als de visserij beter wordt". Concerten in Bodegraven BODEGRAVEN Het christelijk mannenkoor "Die Rhijnse Sanghers" zingt op 16 februari in de hervormde Dorpskerk in Bodegraven. Naast dit koor, dat onder leiding staat van de heer Van der Bosch, zullen meewer ken: Ada van der Wilt (sopraan); T. Gaastra (tenor); Hannelore Pen ning (alt) en de organist W. de Jong. ONLUSTEN In Kingston, hoofdstad van Jamaica, zijn vier doden gvallen in een westelijke achterbuurt waar gewapende benden elkaar naar het leven staan. De ge weldplegingen zijn al in hun derde maand en hebben reeds aan vier po litieagenten en vier burgers het leven gekost en tallozen gewond. Honder den mensen zijn dakloos geworden doordat hun hulzen in brand v- den gestoken of zij uit angst vlucht- DEN HAAG/BOSKOOP "In sommige kringen wordt er wat al te gemakkelijk gedacht over het ge bruik van hasj. Maar de resultaten, die wij hier zien wijzen wel in een andere richting". Aldus merkte de officier van Ju stitie bij de Haagse politierechter toen een twintigjarige Boskoper zich moest verantwoorden, omdat hij in het bezit was van een hoeveelheid hasj. De Boskoper merkte op, dat de hasj Te gemakkelijk gedacht over gebruik van has j die hij bij zich droeg, voor eigen ge bruik bestemd was. De officier ver moedde echter, dat hij ook wel een hoeveelheid zou verkopen. "In stuf gaat veel geld zitten en van een uit kering van de bijstand kun Je die niet betalen". Om die reden eiste de officier drie weken gevangenisstraf waarvan twee weken voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. Omdat de Bos koper nog nooit eerder was veroor deeld, legde de rechter, bij wijze van waarschuwing; de drie weken celstraf geheel voorwaardelijk op. Wel von niste hij een boete van honderd gul den. lijk te .voorzien van verkoopap partementen. Een schetsplan heeft hij al laten maken. Dat kan tot nu toe echter geen ge nade vinden in de ogen van B. en W. van Noordwijk. Van Hese. die in dit stadium nog niet over zijn plannen wil spreken, is er echter de man niet naar om zich met een kluitje in het riet te laten sturen. Deze Noordwijkse horeoa-gigant weet van wanten en zal er zeker naar streven de plannen, die hij nu in het hoofd heeft zitten, te verwezenlijken. Schuttingen WV-directeur Wim Rovers is uiteraard zeer ingenomen met de afbraak van de bouwvail aan de Koningin Wilhelmina Boulevard. Legio was het aantal vragen, dat vooral door buitenlandse gasten over die bouwvallige hotels aan de VVV medewerksters werd ge steld. Velen dachten dat het met Noordwijk als badplaats niet zo goed meer ging en dat daarom de exploitatie was gestaakt. Rovers: "Beter enige seizoenen een flinke schutting op die plaats langs de boulevard, dan die van alle luister ontdane ho tels. Tc Hoop wel, dat die schut tingen beschilderd worden met voorbeelden van wat er op deze plaats komen gaat. Liefst voor zien van een verklarende tekst in de meest gangbare talen". CEES COMBEE Slopershamer zwaait aan Noordwijkse boulevard NOORDWIJK AAN ZEE De bouwval aan de Koningin Wil helmina Boulevard in Noordwijk aan Zee zal nu snel verleden tijd zijn. Slopers hebben Seinpost-Parasol al nagenoeg met de grond gelijk gemaakt. Daarna volgen in snel tempo de hotels Hoek en Hollander. De Rotterdamse bouwonderneming Dura heeft zich aan de met B en W gemaakte afspraak gehouden en hoopt nu maar, dat Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zo spoedig mogelijk hun fiat geven aan het reeds door de raad goedgekeurde en al enige maanden in Den Haag liggende plan voor de bouw van een ongeveer tweehonderd meter lang ap partementengebouw met in de onderlaag enige horecavoorzie- ningen en boetiekjes. De slopers hadden gisteren niet veel moeite Seinpost en Parasol te vellen. Het was in de koude vrieswind bepaald geen pretje te moeten werken aan de zeereep. Ook daar hadden ze wat op gevon den. Van het afval-hout werd een groot vuur gestookt. Dat gaf de slopers als ze er behoefte aan had den de nodige warmte. Het puin werd direct met vrachtauto's af gevoerd. Familiebedrijven Hoek, Hollander en Seinpost- Parasol zijn in het begin van de- zp eeuw gesticht. Als echte fa miliebedrijven. Er is begrijpelijk in die zeventig, vijfenzeventig Jaar wel wat aan ver- en ge bouwd. Ze werden opgezet als pensions. Tot de tweede wereld oorlog hadden ze nagenoeg ieder Jaar dezelfde gasten. Er vertoef den zo dus enkele generaties van vaste zomergasten. Het vakantie- Flatgebouw patroon veranderde in de Jaren na de tweede wereldbrand aanmerke lijk. Families, die daarvoor altijd de zomer aan de Nederlandse Noordzeekust doorbrachten, we ken uit naar buitenlandse vakan tiecentra. Vaak aan de Middel landse Zeekust. Waar men na genoeg zonzeker weer heeft. en café en boetiekjes. Hollander en Seinpost- Parasol werden 1 september 1974 gesloten en Hoek staakte aan het eind van liet badseizoen 1975 de strijd. Ze pasten wat inrichting aangaat niet meer in het vakanfciepatroon van deze tijd. Sterk verouderd als de ze hotels waren. De vakantiegan gers van nu stellen andere eisen. Om zich te handhaven zouden de hotels, die nu met de grond gelijk worden gemaakt, ingrijpen de verbouwingen hebben moeten ondergaan. Dat zou grote investe ringen eisen. En... dan nog was er geen sprake van moderne ho- reca-bedryven. Gaat de sloop in dit tempo door, dan behoren deze horecabedrijven, die heel lang het "gezicht" van Noordwijks wandelpromenade mee hebben bepaald, snel tot het ver leden. Er komen geen hotels meer voor in de plaats, maar een groot gebouw met zo'n tweehonderze- ventig verkoop-appartementen en ln de onderbouw wat horecavoor- zieningen, zoals een restaurant Dura gaat op die vrij komende vlakte een flatgebouw zetten met een „verspringende" hoogte en als hoogste punt acht verdiepin gen. De bouwkosten worden ge raamd op zo'n dertig miljoen gul den Men denkt voor de bouw en inrichting een tweeëneenhalf Jaar nodig te hebben. Dat houdt dus in, dat Noordwijks Konin gin Wilhelmina Boulevard aan het begin van het badseizoen 1979 weer in volle luister zal zijn hersteld. Mits er in die tussen tijd geen andere bouwplannen worden gerealiseerd. Zo loopt ook Palace-eigenaar Nico van Hese met voornemens rond dit hotel te vernieuwen en gedeelte-

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4