Huren flats niet omhoog Prof. Nagel gaat met emeri taat VAN LWS EN PCW IN SLAAGHBUURT Klein woonwagenkamp nabij Alberts Corner DONDERDAG 5 FEBRUARI 1976 LEIDEN „Vijfenzestig ben ik nu en ik vind dat ik lang ge noeg hoogleraar ben geweest. Daarom stap ik op. Je kunt in dit vak doorgaan tot je zeventigste, maar daar ben ik geen voorstander van. Een postbode stopt er ook mee op zijn vijf enzestigste, dus waarom een hoogleraar niet? De jeugd moet de kans krijgen. Dat is beter voor het vak, beter voor de jon geren en beter voor de ouderen. De ervaring leert dat de meeste hoogleraren op hun vijfenzestigste óf stilstaan óf achteruit gaan". W. H. Nagel (schrijversnaam J. B. Charles) werd in 1910 in Zwolle geboren. Rechtenstudie in Groningen, die hij van 1935 tot 1936 onderbrak voor een onderzoek naar criminaliteit in Brabant. Van 1938 tot 1941 was hij waarnemend ambtenaar van het openbaar ministerie van de kantongerechten in Zuidbroek, Winscho ten en Groningen. Van 1946-1949 was hij raads heer in het Bijzonder Gerechtshof in Leeuwarden. In 1949 kwam hij naar Leiden. Zeven jaar later werd hij benoemd tot buitengewoon hoog leraar en in 1959 tot gewoon hoogleraar in de criminologie. Dat zegt prof. W. H. Nagel, hoog leraar in de criminologie, die van middag in het Groot Auditorium van de Academie zijn afscheidscollege hield. Prof. Nagel is van oordeel dat een hoogleraar "gemarkeerd" af scheid behoort te nemen. 'Tegen woordig zie je nogal wat professoren er tussenuit knijpen. Zij hebben bv. bezwaren tegen de WUB, de Wet Universitaire Bestuurshervorming en trekken zich heel langzaam terug. En dan ontstaat op zeker moment een situatie dat studenten niet meer weten of iemand nog hoogleraar is of niet. Dat vind ik niet fair. Zeker niet als ze het niet kinderachtige hoogle raarssalaris blijven innen. Ik vind dat er geen onduidelijkheid mag be staan over je funotioneren. Daarom neem ik ook afscheid aan het Ra penburg". Het betekent overigens niet dat prof. Nagel van plan is over te schakelen op een door luieren geken merkt leven. Hij zet zijn werk als hoofdredacteur en redacteur van twee internationale tijdschriften op het gebied van de criminologie voort. Ook zijn literaire arbeid, on der het pseudoniem J. B. Charles, gaat door. In april verschijnt "Hoe bereidt men een ketter?", een ver volg op de in de jaren vijftig zo ge ruchtmakende werken "Volg het spoor terug" en "Van het kleine kou de front". Boeken waarin zijn analy se van de grondslagen der gebeurte nissen in de tweede wereldoorlog en de ontgoocheling over het gebrek aan^ afrekening mét die grondslagen" vlijmscherp werden uitgedragen. Door Ruud Paauw Bekendheid In Nederland zal bij velen de schrijver J. B. Charles (het pseudo niem liep hij in de oorlog op bij zijn verzetswerk) een grotere bekendheid genielben dan de criminoloog Nagel. "Dat is mogelijk", zegt hij, "in het buitenland is het in elk geval anders om. Daar kent men wel de criminoloog, maar weet men van de schrijver niets af". Die combinatie Nagel-Charles, doet onwillekeurig even denken aan een ander beroemd, zij het verdrie tig Leads tandem Haverschmidt-Piet Paaltjes. Heeft Charles wel eens dingen van zich afgeschreven die Na gel met mogelijk waren? "Nee", zegt hij glimlachend, "zo is het nooit geweest. Er was geen sprake van tegenstri j digheid. De twee gebieden liggen misschien ver van elkaar, maar ik heb steeds geschreven vanuit mijn criminoloog- zijn. Wie mijn werk kent, weet dat de schrijver en de criminoloog pre cies dezelfde belangstelling hebben: verhoudingen tussen mensen; proble men en conflicten. Nog niet zo lang geleden heb ik in Rotterdam een college gegeven en toen zei Hoefnagels: het lijkt wel of Charles en Nagel steeds dichter bij elkaar komen". De criminoloog, staat voorop, dat blijkt uit zijn ver dere antwoord. Niet crimineel Hoe crimineel is Nederland eigen lijk? Daar wordt over het alge meen zeer zorgelijk over gedaan. Maar een Amerikaanse criminoloog heeft nog niet zo lang geleden van een wereldstad als Amsterdam ge zegd dat het de criminaliteit heeft var- een niet al te drukke Ameri kaanse provincieplaats. Prof. Nagel: "Die Ameri kaan heeft gelijk. Er is hier wel toe neming te constateren van het aan tal vermogensdelicten, overvallen, etc. En er is nogal wat agressie. Maar de criminaliteit is niet opzien barend; we zijn zeker geen crimi neel land. Het is een behoefte van een niet gering aantal mensen om te denken dat we dat wèl zijn. Het lijkt er soms werkelijk op dat men graag hóórt dat we een agressief, cri mineel land zijn. Een wonderlijke zaak. En nog wonderlijker is het dat sommige kranten daarin graag mee gaan". Prof. Nagel vindt de Neder landse bevolking van "niet hoog hu maan niveau". Het peil van zo'n 20% is volgens hem uitstekend, maar de belangstelling van de doorsnee-Ne derlander noemt hij beangstigend. "Het ligt in de lijn van Willempie en de Tros". Toch vindt hij dat er sprake is van een vooruitgang. „Een aantal jaren terug was het erger. Er zyn nu veel meer principiële mensen. En die vond je vroeger vrij wel alleen onder degenen die prin cipieel ter kerke gingen of die daar tegenover juist niets met de kerk te maken wilden hebben. Die laat- sten waren naar mijn mening vaak nog principiëler. In dit verband een anecdote. Ik heb er eens bijgestaan dat een man die uit de tropen kwam trots vertelde, dat hij 52 tijgers had geschoten. Die man zei dat in de verwachting daar bewondering of ontzag mee te oog sten. En mensen van mijn generatie zouden ook wel in die trant hebben gereageerd. Maar mijn zoon vroeg die man alleen verbaasd: "Waar om?". Dat soort dingen geeft me vertrouwen in de jeugd.'De middel bare school, het type leraren is ook veel beter dan vroeger. We gaan be slist omhoog; de wereld gaat nog niel naar de hel". Waar herhaaldelijk wat over te doen is, is de straftoemeting van de rechter, het nut van de straf. Prof. Nagel: "Ik ben van mening dat de straf ook vergelding is. Straf vind ik nodig, a) voor dege ne die het delict heeft gepleegd, b) voor de gemeenschap en c) voor dat deel van de gemeenschap dat slacht offer is. Ik acht het een normale zaak dat een misdrijf de respons moet krijgen van iets onaange naams. Naar mdjn mening is er nog niet voldoende onderzoek ge daan om te kunnen zeggen: straffen maakt helemaal niets uit. Ik wil hier wel even opmerken dat ik som mige dingen alleen nalaat omdat er straf op staat. Voor het verkeerdpar- keren heb ik zoveel bonnen gekre gen dat ik nu beter uitkijk". Zullen er in de nabije toekomst het computertijdperk geheel an dere soort misdrijven komen? Prof. Nagel: "Laat ik het zo uit drukken: uit al bestaande stammen zullen nieuwe takken groeien. Ver mogensdelicten bestaan al lang, maar er komen nieuwe vormen van. Voor 1968 waren er maar weinig chequedelicten. In dat jaar werd de betaalcheque ingevoerd. Drs. Toornvliet van het Criminologisch Instituut onderzoekt delicten die sindsdien op dit gebied zijn gepleegd. Als hij alle dossiers daarover op elkaar legt komt hij ge loof ik tot een hoogte als van de Utrechtse Dom. Honderd jaar geleden kon een Ne- derlander op 5000 manieren een mis drijf plegen, nu op 500.000 manieren. Die cijfers zijn uit de lucht gegre pen, maar de verhouding kan wel ongeveer kloppen. Dat zit hem in de gedifferentieerdheid van de wet geving, een gevolg van de gecompli ceerdheid van onze samenlevin. Wie had bijv. nog maar veertig jaar ge leden kunnen denken dat het om kappen van een boom een 9'rafhaar feit zou zijn?" Kaping Heeft de regering de kaping in Wijster goed aangepakt? Prof. Na gel: "Ja, die is goed opgelost, het had nauwelijks anders gekund. Maar vorige regeringen hebben, op een andere manier, wel veel ste ken laten vallen. De hele kwestie met Indonesië, met Westerling, met de Zuid-Molukken, met de Ambonese KNIL-militairen, ze zijn nooit goed en eerlijk voor de bevolking opengelegd. Al die regeringen met Drees en Luns er in voelden daar niet voor. Als dat wel was gebeurd, was er meer begrip geweest, had je ook al die spanningen niet zo gekregen. Tn 1969 hebben we er even een glimp van gezien: Hueting komt met zijn verklaringen over oorlogs misdaden van Nederlanders in In donesië. En daarmee breekt hij door üe korst heen die Drees en Luns hebben gelegd om aan het oog te onttrekken wat er in een oorlog ge beurt. Uit wat er dan loskomt, blijkt hoe slecht de bevolking op de hoogte is. Ach, we weten het: de weg naar de hel is geplaveid met dichtgegooide misdrijven'". Ruim zes jaar geleden zei u: "La ten we die drie oorlogsmisdadigers van Breda nu maar vrijlaten. Het is belachelijk die drie im Breda vast te houden en tegelijkertijd in te stem men met de benoeming van ex- stafofficier van Hitier bij de NAVO. Zo belangrijk waren die drie niet, het waren uitvoerders die hun werk pas konden doen onder de garan tie van de macht van de Duitse le geraanvoerders". Is dat oordeel sindsdien gewijzigd? Prof. Nagel: "Dat is absoluut niet gewijzigd. Je laat iemand niet in een hol zitten tot hü is doodgerot. Dat drietal is in naam van de ko ningin ter dood veroordeeld en nie mand kan zeggen ten onrechte. Een Nederlandse institutie is de gratie; het is de koningin die gratie kan ver lenen. Dat is ook gebeurd. In de be genadiging is de doodstraf omgezet in een vrijheidsstraf, een levenslan ge gevangenisstraf. Dat is ook een in stituut in Nederland. Zelfs de levens lange gevangenisstraf heeft niet tot doel en functie een veroordeelde in elk geval in gevangenschap te laten totdat hij dood is. Pas toen bij de Ne derlandse bevolking de ware beteke nis van wat er door die gratiege- beurd was, duidelijk begon te wor den, ging men protesteren. Het zou eerlijk geweest zijn als de diverse po litieke leiders van het volk hun kie zers er op hadden gewezen dat het nu te laat was om er over te kikken Zij hadden dit volk de staatsrechte lijke grond moeten laten beseffen van de gratie. Dat had er wellicht toe geleid dat het volk dit instituut helemaal opnieuw had willen bekij ken. inclusief de enorme verant woordelijkheid waarmee het dege ne die de gratie kan verlenen, opza delt". Nu koeler We gaan even terug naar J. B. Charles. U schreef eens: "Als ik kwaad ben, is dat mede omdat ik bang ben". Wat stak er achter die opmerking? Prof. Nagel: "Een opeenhoping van gevoelens. Tot drie jaar terug was ik met afschuw vervuld over de oorlog, de Duitsers de NAVO enz. Ik was daar vaak onpasselijk van. Kijk, in de oorlog heb ik mij ge dwongen gevoeld dingen te doen, waarvoor ik doodsbang was. Daardoor is er een agressiviteit in mij opgehoopt die er uit moest. Die heb ik afgereageerd op degenen die mij in die rotpositie hadden ge bracht. Ik geloof dat wanneer ik niet gedreven had. ik nu in Cen trum '45 had gezeten. Drie jaar geleden ben ik ziek ge worden. rk was er zo beroerd aan toe dat ik dacht: ik heb het gehad. Maar ik ben hersteld. En het gaat nu veel beter. Ik zie het allemaal nog goed, maar op veel koelere wijze. Gees telijk ben ik gezond, lichamelijk is de motoriek waarover ik vroeger be schikte nooit helemaal meer terug gekomen". In "Het kleine koude front- schreef u: "Men heeft mij vaak ge zegd dat ik mijn carrière schaadde door telkens maar weer over de oor log te blijven schrijven. Welnu, ze kunnen barsten en ik heb op be paalde punten zeer stellig rancunes, onbeweeglijk als beton". Wat is er nu, na ruim 20 Jaar nog van die rancunes over' Prof. Nagel: "Die zijn er nog. Maar in deze economisoh wat onze kere tijd komt daar soms ook nog enig genoegen bij. Ik heb eens te maken gehad met een loodsenbouwer, die in de oor logsjaren vliegtuighangars voor de Duitsers had gebouwd. Voor de rech ter had hij een prachtig ver haal. Hü had die dingen zo gecon strueerd dat de deuren nooit open konden. Dus haa hij, eigenlijk verzet gepleegd. Ik ben toen die hangars eens gaan bekijken. Met mijn pink kon ik ze opendoen. Die man was na de oorlog spoedig schatrijk en reed in een glanzende mercedes. On langs hoorde ik dat hij failliet is ge gaan Dat doet me goed. Dan denk ik: er is toch nog gerechtigheid". Koningschap In het pamflet "Voor de kinderen van ezeldrijvers", uitgegeven vlak voor het huwelijk van prinses Bea trix en Claus, verklaarde u zich te gen het erfelijke koningschap, omdat het een openbaar ambt is. zoals het brugwachtersohap en dat is ook niet erfelijk. De tijd zal die zaak wel voor ons oplossen, schreef u De vraag is of de tijd dan wel een rede lijk alternatief de doorslaggevende factor is. Prof Nagel: "Dat koningschap be rust grotendeels op mythische aspec ten. En die zullen voorbijgaan, zoals zo vele mythische zaken in de we reld. Bij de Jeugd die nu opgroeit, heeft de mythe al veel minder kans aan bij die van 50 of zelfs maar 25 Jaar geleden. Dus over 25 Jaar zal de mythe nog verder zijn onttakeld. Ik denk dat de kinderen van de prinsjes van nu handelsreiziger zul len zijn of bloemenkoopman. Je kunt zeggen: wat onaardig, mis schien zijn ze wel notaris of advo caat. En dat kan ook best. Maar in elk geval zai in wat ze worden geen rol meer zijn weggelegd voor de er felijkheid". ADVERTENTIE Volgens de brief van \*in Dam heeft hü de toestemming bü hoge uitzondering gegeven, om te be reiken dat het huurpeil van deze 740 flatwoningen beter wordt afge stemd op de kwaliteit. Overigens wordt daar onmiddellük aan toege voegd, dat wanneer de huurprüsvan dc woningen eenmaal in overeen stemming is met de kwaliteit, de vol gende Jaren de normale trendmatige huurverhogingen zullen worden toe gepast. De flatwoningen waarom het gaat. LEIDEN Staatssecretaris Marcel van Dam (Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening) heeft de gemeente Leiden gis teren meegedeeld, dat de huren van 256 flatwoningen van de Leidse Woning Stichting (LWS) in de Arends- en Condorhorst per 1 april 1976 niet verhoogd behoeven te worden- Datzelfde geldt voor 484 flatwoningen van de Prot. Chr. Woningbouw vereniging in de Merenwijk (de overige horsten in de Slaagh- buurt). Wethouder A. Verboom (Volkshuisvesting), die zich hiervoor heeft beijverd, is zeer verheugd over het bereikte re sultaat. waren de eerste complexen, die in de Merenwijk gereed kwamen. Dat was in 1972. Een bestaande regeling zegt dat nieuwe woningen zeker de eerste vüf Jaar de normale Jaarlükse huurverhogingen moeten volgen. Dat gold ook voor deze flatwoningen. Het probleem was dat woningen in de Merenwijk die later gereed kwamen, naar verhouding lagere huren moes ten opbrengen omdat de subsidie regelingen inmiddels sterk waren verbeterd. Tot dusver zün echter de pogingen om voor deze relatief dure flatwo ningen een huurverhoging te mogen overslaan, steeds mislukt. Dit Jaar is men voor het eerst landelük over gestapt naar een bepaling van de huurverhoging aan de hand van een puntenstelsel, waarbij onder meer gelet wordt op wooncomfort. De 740 flatwoningen van LWS en PCW zou den daar echter niet onder vallen, omdat de vüf normale jaarlükse huurverhogingen nog niet waren verstreken. Desondanks is men op het stad huis aan het rekenen geslagen. Er werd onderzocht hoe de flatwonin gen eruit kwamen ten opzichte van de andere woningcomplexen in de Merenwük. Bü dat onderzoek kwa men enorme verschillen uit de bus ten nadele van de PCW- en LWS- flats. Deze vergelükingen zün opge stuurd naar het ministerie van Volkshuisvesting met het verzoek voor deze woningen de huurverho ging van '76 over te slaan. Opdracht Volgens wethouder Verboom was men op het departement wel ont- vankelük voor de Leidse argumenten. „Toen ik in de krant las dat in de Bülmer ook toestemming was gege ven voor het overslaan van een huur verhoging heb ik onmiddellük op dracht gegeven om bü Van Dam aan de bel te trekken". Met als resultaat dat gisteren de brief binnenkwam waarin de toestemming wordt ver leend. Nog geen antwoord is er van de staatssecretaris op een aantal andere „huurverzoeken" van Leiden. Wat de huurverhoging per 1 april betreft verwacht wethouder Verboom dat in Leiden niet veel huurders verho gingen moeten gaan betalen, die bo ven het gemiddelde liggen. „Er zün er wel enkele, maar in verhouding tot de kleinere gemeenten, ligt dat aantal In Leiden zeker niet ongun stig". HAARLEMMERSTRAAT 181 CASSETTES Ruime keuze in de beste merken. Wü brengen U als speciale aanbieding, 6-delig, 40 stuks, Messen Bol, heft Edelstaal (dus Zilverwit) voor 335,— Gratis er bü: 6 taartvorkjes 1 gebakschep 6 theelepels 1 suikerschep 2 vleesvorkjes 1 sla-couvert LEIDEN Aan de Leidse uni versiteit zijn voor het kandidaats examen Nederlandse taal- en let terkunde geslaagd R. H. Marke (Lei den), P. H. D. Dijkstra-Van Gent en P. D. Riemers (Leiden). Ge slaagd voor het docciraal schiedenis: F. Lequin (Leiden). LEIDEN LEIDERDORP B en W van Leiderdorp hebben het voor nemen om in de Bloemerd, tegen over Alberts Corner, een woonwagen kamp in te richten. Het gaat om een terrein van 3500 m2 tussen rijks weg 4a, de Persant Snoèpweg en pro vinciale weg 6. Waarschünlük zal dit kampje aan acht woonwagens plaats bieden. Deze aangelegenheid wordt op 9 februari behandeld in de Leiderdorpse commissie voor open bare werken en ruimtelijke ordening. De Leidse wethouder Oosterman heeft goede hoop dat er binnen een paai- jaar nog een paar kleine kamp jes in de omgeving zullen komen, om een einde te maken aan de ruimte nood op en bü het regionale centrum in Leiden. Vandaag brengt Ooster- man 'n bezoek Ooegstgeest. Gister avond zed hij in de gecombineerde vergadering van de raadsfracties van PvdA en PPR/D'66 de verwach ting te hebben dat ook Oegstgeest een klein kampje zal inrichten. De termijn hangt o.m. af van de vraag of er hoorprocedures moeten plaats vinden voor omwonenden. De vraag of woonwagenbewoners die in Leiden geen legale stand plaats hebben toch in aanmerking kunnen komen voor de zg. leenbij- stand (een lening van de gemeente voor de aanschaf van een nieuwe wagen) zal waarschinlijk pas over vele maanden definitief beantwoord kunnen worden De gemeente Leiden is namelijk van plan de proef proce dure via Gedeputeerde Staten te la ten uitmonden in een uitspraak van de Kroon. Leiden weigert de leenbij- stand op dit moment; een woonwa genbewoner is daartegen in beroep gegaan. (ADVERTENTIE) THEEDRINKEN IN DEN VERGULDEN TURK! Hartverwarmende thee met rum, sprankelend frisse mintthee. voor de zoetekauwen thee met kaneel en heeft u onze sinaasappel- of citroen thee al geproefd? Café Restaurant In den Vergulden Turk, Steenstraat 2, Leiden, tel. 130335.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3