Nieuwe Engelse wellen verbeteren economische positie van de vrouw "Van niets doen en theezetten voor de kinderen kreeg ik de kriebels Voorjaar bij Eslerel Vliegende Japanner Donderdag 5 februari 1976 PAGINA 17 SAMENSTELLING HENRIETTE V.D. HOEVEN Engeland heeft er sinds kort een nieuwe wet bij: de anti-discrimina tie wet die de regering eind december als een soort nieuwjaarspresentje aanbood. De wet moet voorkomen dat mannen en vrouwen naar hun geslacht worden gediscrimineerd. Dat houdt onder andere in dat er voor mannen geen speciale privile ges meer bestaan. Wettelijk dan. De eerste vrouwen die, om de wet te testen, in het chique etablissement El Vino in het Londense Fleet Streeh aan de bar een glas wijn bestelden, werden niet bediend. In deze zaak is het sinds jaar en dag gebruikelijk vrouwen alleen te serveren als ze aan een tafeltje zitten. Het gebruik stamt nog uit de Victoriaanse tijd en was bedoeld om 'de mannen aan de bar te vrijwaren voor al te opdringerige dames van lichte zeden. Sinds 27 december echter heeft de direktie van El Vino niet langer het recht deze gewoonte te handhaven. Niet duidelijk Waarom de vrouwen Juist van dit privilege een testcase willen maken is niet helemaal duidelijk. Immers, jals er ergens tegen op moet worden getreden dan zijn er toch waarach tig wel belangrijker zaken te bedenken. Waarschijnlijk gaat hpt hen er in dit geval om het absurde van gebruiken zoals deze aan te tonen. De Engelse „Woman's Lil}" heeft wel vaker aktie gevoerd tegen bepaalde vormen van gewoonterecht. El Vino werd niet voor het eerst gebrandmerkt. Grappen De onverbeten Jacht van de Engelse feministes op alles wat maar enigszins naar discriminatie ruikt heeft aan de overkant van het Kanaal irritatie en. wat voor de vrouwen veel erger is, spotlust gewekt. De nieuwe wet kwam net op het moment dat de grappen en grollen over die vrouwenemancipatie hoogtij vierden. Een symptoom misschien van een toenemende Ondanks de vele kritiek zijn het toch de feministes geweest die hebben bereikt dat er nu anders wordt gedacht over de positie van de vrouw dan een aantal Jaren geleden. Het onafgebroken gezeur over discriminatie mag dan voor sommigen vervelend zijn geweest, het heeft er wel toe geleid dat de Engelsman de onrechtvaardigheid inziet van een hoop conventies die hij tot voor kort als de gewoonste zaak van de wereld beschouwde. De verbeterde anti-conceptiemidde len, met name de pil. en de geperfectioneerde machines die de huisvrouw veel werk uit handen nemen, hebben aan het begin van de zestiger Jaren het emancipatie proces op gang gebracht. De „gemiddelde" Engelse van vandaag" trouwt op haar 22ste(haar grootmoe der deed dat op haar 25ste), stelt het eerste kind een paar jaar uit en blijft gedurende die tijd werken. Als ze 30 is, is het gezin compleet en vijf jaar later, de jongste zit dan op school, vat ze haar oude beroep weer op. Ruim veertig procent van a 11eEngelse vrouwen werkt buitens huis. Dit bijzonder hoge percentage is vooral in de laatste jaren bereikt. Kansen De gewijzigde positie van de vrouw betekent echter nog niet dat ze gelijke kansen heeft. In Engeland zijn er minder mogelijkheden voor vrouwen dan voor mannen. Er zitten minder meisjes dan jongens tot hun achttiende op school (5,8 procent tegen 8 procent)er gaan er minder naar de universiteit (vijf studentes op twaalf studenten) en als ze „De" werkende vrouw is secretaresse, verpleegster, coupeuse, huishoudster, verkoopster, serveerster, typiste of technisette. De „typisch vrouwelijke" beroepen dus. Hoger op de maatschappelijke ladder zijn vrou wen dun gezaaid. In de advocatuur bij voorbeeld werken er 96 mannen tegenover 4 vrouwen. En van alle accountants, hogere ambtenaren en artsen is slechts 17 procent vrouw. Keerpunt Het keerpunt in de strijd voor de rechten van de vrouw kwam in 1970. De grote vakbonden trokken hun bezwaren tegen het wetsvoorstel inzake de gelijke betaling van man en vrouw in. De wet is overigens, net als de anti-discriminatiewet, pas afgelopen december van kracht geworden. Het uitstel van vijf jaar was nodig om de werkgevers de tijd te geven zich herop in te stellen. De wet is overigens lang niet door iedereen met gejuich begroet. Pessimisten menen dat de verplich ting om vrouwen niet langer te blijven onderbetalen, de financieel zwakkere bedrijven aan de rand van het faillissement zal brengen of hen zal verplichten machines in plaats van mensen het werk te laten doen, wat de werkgelegenheid in het algemeen, en dus ook die van de vrouw, zou schaden. Anderen gaan er van uit de automatisering al lang aan de gang was voor de kwestie van de gelijke betaling kwam. En de vrouw is tot nog toe nooit de dupe geworden van de toenemende mechanisatie. Samen met een aantal wetswijzigin gen <o.a. betreffende betaald zwan gerschapsverlof) betekenen de twee wetten een duidelijke verbetering van de economische positie van de vrouw. Op de naleving wordt toegezien door een speciale commis sie die vergaande bevoegdheid heeft. Titel: Haken. Schrijfster: Ri te van der Klip. Uitgeverij: Ideeboek, Amster dam. Haken is weer helemaal In. Ie dereen. die kan haken heeft wel een zelfgemaakt werkje in huis, maar meestal blijft het bij een pannelap of kussen. Dit boek heeft meer in zijn mars dan alleen die overigens best nuttige pannèlap. Het geeft alle haaksteken en -tech nieken en de vele soorten bruik baar materiaal. Juist voor dege- n die niet kunnen haken wordt de techniek ervan door het ste- kenlexicon adherin het boek vrij simpel. Als men de basissteken een maal onder de knie heeft kan daar eindeloos mee worden ge varieerd, niet alleen voor wat de verschillende steken betreft, maar ook door andere haaknaal- dem of materialen te gebruiken. Er worden voornamelijk patro nen voor het interieur gegeven. Een greep uit de hoofdstukken, die afzonderlijk een gedeelte van het interieur belichten: venster versieringen, decoratieve afschei dinen. guimpen (een haaktech- nlek die met een verstelbare vor moet worden uitgevoerd), eet- en zithoek. Bij de meeste afbeeldinen wor den suggesties gedaan om met wat fantasie een eigen .gezicht" aan het ontwerp te geven. Veel aandacht ook voor kleuren en soorten van het bruikbaar ma teriaal, zoals wol, katoen, sisal- touw en raffia. Overalls worden deze zomer de grote mode. De foto's van de zomer- mode uit Rome en Parijs laten dat zien. Op deze fo to een over all van linnen die samenge bonden wordt rond de enkels. Het is een model uit de collectie Martierii De eyeshadow „Soft Powder" van Margaret Astor zit nu ook in een flesje met aan de dop vast de appli cator. De oogschaduw is een crème-ach- tige poeder die, eenmaal op het oog lid. water-afstotend is. Er zijn 2 tin ten blauw «grijs-blauw en azuur blauw), 3 tinten groen (mos-groen, licht-groen en grijs-groen) en een beige kleur. Door een subtiel parel moer effekt zijn de kleuren hoog glanzend. Prijs f 5,95. In een speigeldoos brengt Marga ret Astor de "cream make-up com pact". Het soliede bruin-oranje doos je. is handig om in de handtas mee te nemen. De inhoud is een zachte, licht dekkende crème. Deze make-up geeft uw teint een zacht en natuur lijk aspect en verbloemt kleine on- effenheidjes van de huid. De cream make-up compact, die in vier tinten verkrijgbaar is. kost f 6,95. Het laatste nieuwtje van Ellen Betrlx is het deoparftun, dat begin 1976 in de handel komt. Een we tenschappelijke ontdekking heeft de ze nieuwe weg op cosmetica gebied geïnspireerd. Deze ontdekking is dat bepaalde parfum-oliën een deodori- serende werking hebben. De parfum kost f 9,95 voor een spray van 100 gram en f 14,95 voor die van 175 gram. Ook kan men zijn persoonlijke voorkeur laten gelden. Het deopar- fum .Exquisite" is fris en bloemig, met een duidelijk jasmijn accent. Bij „Favorite" het frisse, sportieve accent, met kruidige bloesemgeuren. Het voorjaar gaat bij Jacques Ester él ook gekleed in een pyama-achtig broekpak. Favoriete kleuren zijn bruin/wit en rood/blauw. De pantalons worden vanonder door een boord met knoopsluiting afgesloten. Een Japanse bromfietsfabriek heeft een driewielige autostep ontworpen. Je hoeft er niet echt op te steppen, ivant het ding wordt voortbewogen met een hef boomsysteem dat sterk doet den ken aan dat van de aloude vlier gende Hollander. Alleen, aan die vliegende Hollander trok je om vooruit te komen, en op de hef boom van deze vliegende Japan ner trap je. Het ding drijft aan op het achterwiel. Het voertuig heeft een handrem maar geen beweegbaar stuur, je moet het met enige balanceerkunst de bochten om wringen. De vliegen de Japanner (die door de fabriek Kick 'n Go wordt genoemd) is eerst in Japan, Amerika en Aus tralië op de markt gebracht, en nu ook in ons land ivaar hij in de winkels 115 gulden moet kos ten. OEGSTGEEST Een dezer dagen is een boek dat uitslui tend over haaktechniek gaat, op de markt verschenen. Het resultaat van wat de schrijfster, Rite van der Klip, ,,een hobby die tot een beroep is uitgegroeid" noemt. Door Miep de Graaf Ruim een Jaar geleden werd zij door Scheepjeswol benaderd met het •verzoek, een haakboek te schrijven. Rite stemde toe, ondanks haar.vele werkzaamheden: zij was bezig aan een breiboek voor Margriet terwijl handwerkblad Ariadne waar ze momenteel als redactrice werkzaam is aan haar stond te trekken. Deels om, zoals ze zegt. iets te pro beren wat ze nooit eerder had ge- Dat ze fanatiek handwerkt wordt snel duidelijk. Haar huis in Oegst- geest hangt vol met gordijnen, wand kleden, poppen, gemaakt van uiteen lopende materialen en kleuren. Rite van der Klip heeft wel de nodige ervaring opgedaan, voordat ze aan haar haakboek begon. Jarenlang was zij handiwericredactrice bij Eva, wait begon als een free-lance baantje en tot een volwaardige dagtaak uit groeide. Aohttien jaar werkte zij daa totdat de Rotagravure uit Leiden verdween. Met haar handwerkoplei- ding en die achttienjarige ervaring werd al snel weer een beroep op haar gedaan en wel door de, des tijds nog bestaande. Prinses. „Na een half jaar van niets-doen en thee zetten voor de kinderen kreeg ik de kriebels. Toen Prinses belde, was ik maar al te graag bereid te helpen om de handwerkreaactie weer wat op poten te zetten". Wat na. bijna een Jaar, ook was gelukt maar toch niet kon verhinderen dart, ook Prinses uit de tijdschriftenwereld verdween. Het patroontekenen, noodzakelijk voor haar haakboek, was ook geen beletsel, omdat Rite dit „en passant" •had geleerd. „Toevallig omdat des tijds bij Eva de patronenitekenares ziek werd. Ik dacht: als ik nu zeg dat ik geen patronen kan tekenen krijg ik nooit de kans het te pro beren." Aldus Rite, die voor haar boek ook gretig gebruik maakte van vragen en opmerkingen die lezeres sen haar stelden. Soheepjeswol gaf de opdracht tot het schrijven van het boek. zorgde voor materiaal en uitvoering van de ontwerpen, in samenwerking met de uitgeverij. Rite kreeg dus de vrije hand voor wat de samenstelling van het boek betreft. Ze «heeft zo haar eigen manier van ontwerpen: „Eerst zoek ik materiaal uiit, dat me door de vorm of kleur aanspreekt. Op dat moment weet ik nog bij lange na niet, wat ik er mee moet doen. Dan neem ik het mate riaal in m'n handen, ga ermee spelen en zie ik vanzelf voor me, waar ik het voor kan gebruiken en hoe het ontwerp er ongeveer uit Rite van der Klip in haar kt bewijzen van haar handwerk gaat zien". Rite is een fel tegenstandster van het zogenaamde „vrije ontwerpen"; ergens beginnen en vanzelf ontdek ken wat het resultaat is. „Dan krijg Je nooit die resultaten, die Je van te voren had verwacht". Als voorwaarde voor haar boek stelde Rite, dat er steektekeningen gebruikt moesten worden. "Juist in zon boek is 't belangrijk, de hande lingen in beeld te brengen. Eigenlijk is mijn boek ook een soort beeldro man geworden. Mensen, die iets met mer die vol hangt en staat met E rift. hun handen willen doen lezen niet graag, ze beginnen liever meteen". Van afkortingen heeft Rite een af keer. Ze heeft ze dan ook nergens gebruikt, alle termen worden voluit genoemd. „Ook degenen die de basisprinci pes van het haken al kennen raad ik aan voorin het boek te beginnen, desnoods met proeflapjes, zodat de vorderingen te zien zijn. Die lapjes moeten trouwens nooit worden weg gegooid, ze kunnen voor een wand kleed weer worden gebruikt".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17