De democratie op z'n Spaans LEZERS SCHRIJVEN iüiiHür-JViw S;., Crisis in Madrid nadert met rasse schreden Theodorakis tart de vrouwen in de jongste V-va nieuwe stijl.En: Koop en lees'm. Gewoon dóen. Omdat het fijn is om jezelf te zijn. Arias Navarro: gekortwiekte democratie. DONDERDAG 5 FEBRUARI 1976 MADRID „De redevoering van minister-president Arias heeft de klok 20 jaar terugge zetf' aldus de mening van een parlementslid na afloop van de programmaverklaring van de regering op woensdag 28 ja- En inderdaad, deze regerings verklaring, die het beloofde be leid van „geleidelijke democra tisering" had moeten concreti seren, was voor velen de grote anticlimax in de jonge rege ringsperiode van koning Juan Carlos I. V erwachtingen Nu waren voor de attente waarne mer de verwachtingen al niet erg hoog gespannen. Diverse uitspraken van de heren Fraga en Arias hadden al het vermoeden doen ontstaan dat zij in dit^ regeringsprogramma een zeer persoonlijke opvatting en een gekortwiekte vorm van democratie zouden presenteren die vermoedelijk achter zou blijven bij de reële eisen van het volk, cie zich de afgelopen twee maanden duidelijk uitgekristal liseerd hebben. Uitspraken van de autoritaire minister v. Binnenlandse Zaken Fraga, de drijvende kracht in de regeringshervormingenbevestig den dit vermoeden. Zo verklaarde hij dat er geen sprake v. kon zijn dat de communisten, gezien hun totalitaire opvattingen, aan een toekomstige de mocratie zouden kunnen deelnemen. En wat te denken van de uitspraak: „de staat heeft het juridisch mono polie van het geweld?" Minister-pre sident Arias Navarro liet zich in soortgelijke bewoordingen uit: „Wij zullen niet diegenen in vrijheid stel len die er alleen maar op uit zijn te ondermijnen wat wij proberen op te bouwen", hetgeen voor het li berale weekblad Triunfo in zijn eerste nummer na een verschijningsverbod van vier maanden aanleiding was om op te merken dat de regering kenne lijk elke vorm van normale oppositie in een democratisch bestel als on dermijning beschouwt. De regerings verklaring heeft deze bange vermoe dens bevestigd. Nietszeggend In deze redevoerihg, die door zijn vaagheid en retoriek in het rijtje van de klassieke speeches uit de Franco- periode geplaatst kan worden, werd in feite niets méér gezegd dan al eerder door ministers van het ka binet verklaard was. Dit is het ant woord van de regering op de roep om vrijheid en amnestie, die de afgelopen twee maanden in Spanje unaniem was. Alle urgente problemen die om een oplossing schreeuwen zijn verzwegen of met een vage belofte afgedaan. Het enige concrete punt (overigens discutabel) is dat de zit tingsperiode van vier jaar van de Cor tes. het parlement, met achttien maanden is verlengd tot 30 juni 1977, teneinde de nodige constitutionele veranderingen tot stand te kunnen brengen voor de nieuwe parlements verkiezingen. Verder zijn er helemaal geen termijnen gesteld waarbinnen het programma stapsgewijs zoals zij zelf zeggen gerealiseerd zou moeten worden. Van een programma is nauwelijks sprake. We vinden weinig terug van de overbekende minimumvoorwaar den om tot democratie te komen, na melijk algehele amnestie, vrijheid van meningsuiting en vereniging, al gemeen kiesrecht en een eind aan de onderdrukking (o.a. intrekken van de anti-terroristenwet) Over amnestie wordt geen enkele toezegging gedaan. Er is alleen een toespeling gemaakt op de strafver mindering van eind november, die nader zou worden uitgewerkt. Maar terroristen, anarchisten, separatisten en communisten hoeven nergens op te rekenen. Wel zal binnenkort de anti- terroristenwet gewijzigd worden. Wat betreft de vrijheid van het woord, de perswet van 1966 zal nader geperfectioneerd worden, met dien verstande dat scherpe kritiek door middel van „kwaadaardige aanval len op de eer en waardigheid" ge corrigeerd zullen worden. Het recht van vereniging,zal gewaarborgd wor den door het bestaande artikel uit de franquistische wetgeving van 1939 af te schaffen, waardoor geen vooraf gaande toestemming van de autoriteit meer nodig is voor het houden van bijeenkomsten. Om de politieke aspi raties van het volk in banen te lei den zullen de zogenaamde „associa ties" (politieke groeperingen binnen Door Paul Juten, hispanist het kader van de Movimiento) nader bekeken worden, omdat ze, zo gaf Arias toe, tot nu toe te kort zijn geschoten. Het woord „politieke par tijen" wilde de minister-president niet in de mond nemen. Buiten spel De strekking van het programma is dus dat de bestaande wetgeving en de Movimiento toereikend zijn en het uitgangspunt blijven voor de po litieke toekomst van Spanje. Dit uit gangspunt en de ferme, soms drei gende taal die in de redevoering ge uit werd, heeft nu wel definitief de onmogelijke en halfslachtige hou ding van de regering Arias aange toond en niet de verzoening maar de polarisatie bevorderd, die zij niet zegt te zoeken. Treffend is in dit ver band de reactie van Tierno Galvan. voorman van de Socialistische Volks partij (PSP), die opmerkte: „Ik had wel verwacht dat de regeringsverkla ring conservatief zou zijn; maar niet dat zij reactionair zou zijn". De gezamenlijke brede oppositie is door de regeringsverklaring voorlopig weer buiten spel gezet. Zij zal, aan gezien zij het regeringsprogramma als uitgangspunt neemt voor haar toe komstige tactiek, ongetwijfeld in haar theorie van „ruptura", breuk met de gevestigde orde, bevestigd zijn. immers, dit systeem kan niet van binnen uit hervormd worden want dat zou betekenen dat de huidige macht hebbers zichzelf moeten wegsaneren en hun voorrechten moeten opgeven, hetgeen men natuurlijk niet van hen mag verwachten. Ondertussen is het volkomen duide lijk, zoals waarnemers al eerder con stateerden, dat de feitelijke vrijheid ver vooruit loopt op de wettelijke vrij heid. Het land is er beslist niet mee gediend dat het nog langer aan het lijntje gehouden wordt, zogenaamd om een crisis te vermijden die vol gens de machthebbers zou ontstaan als de linkse krachten in het bij zonder de communisten - de politieke arena betreden. Hoezeer de regering ook met de mond belijdt dat zij een verzoeningspolitiek voert, zij is de eer ste om de tegenstellingen uit het ver leden in stand te houden. Klopte A- rias zich niet triomfantelijk op de borst toen hij in zijn rede verklaarde dat er in Spanje anno 1975 de helft minder gevangenen in de kerkers waren dan in 1936 (het laatste jaar van de republiek voor de burgeroor- oog)? Maar deze tegenstelling is vals en wordt door de regering alleen maar bewust gehanteerd om door een ver deel- en -heers politiek meester te blij ven van de situatie. Door de terroris ten en communisten op één hoop te vegen hoopt zij een wig te drijven in de oppositie, die samengesteld is uit uiteenlopende groeperingen van cen trum tot links en zich verenigd heeft in de Junta Democratica en de Pla- taforma de Convergencia. Maar het is juist van het grootste belang dat geen enkele partij van de democratie uitgesloten wordt, Juist om toekom stig geweld te vermijden. Of, zoals 'n sociaaldemocraat het uitdrukte, ,,de communisten moeten meedoen, om dat ik niet wil dat zij in ons land al te machtig worden". Een Spaanse democratie De interpretatie van de term demo cratie is in het licht van het vooraf gaande misschien wel het meest ver bazingwekkende uit de regeringsver klaring; alsof het begrip democratie op verschillende manieren gedefi nieerd kan worden. „Democratie, ja; maar democratie, voor wie en waar om?" zo vraagt Arias zich af en hij verduidelijkt: „democratie zonder lapmiddelen of beperkingen maar op z'n Spaans, niet gecopieerd, door onszelf ontwikkeld, uitgaande van onl ze eigen behoeften, ervaringen en le venswijze". Deze zin is wel zeer ka rakteristiek voor de houding van het regime, dat pretendeert de behoeften en de ervaringen van het volk te ver tegenwoordigen. En het demagogische „op z'n Spaans", een duidelijk appèl op de nationalistische gevoelens, wat trouwens even verder met het terug eisen van Gibraltar nog eens verdui delijkt wordt. Kortom, alle ingrediënten die plei ten voor bovengenoemde theorie van „ruptura" zijn in de regeringsverkla ring aanwezig: vanaf het vasthouden aan de bestaande orde tot de natio nalistische exaltatie. De komende maanden zullen leren of dit programma, dat Spanje „zonder haast, maar donder stilstand" de de mocratie wil brengen, een kans van slagen heeft. De crisis nadert in ieder geval met rasse schreden. Schuld en boete Omdat de lasten van de dienst plicht bijzonder onrechtvaardig ver deeld zijn (nog geen 40 procent komt in dienst) heeft het Nederlandse volk een collectief schuldgevoel. Dit nare gevoel is niet alleen merk baar bij hen die al dan niet terecht van de dienstplicht zijn vrijgesteld maar straalt ook door in het doen en laten van de politici. Hoe duidelijk blijkt dit schuldge voel niet bij het door sommige volks vertegenwoordigers veelal tegen be ter weten dn steunen van de solda- tenvakbond (VVDM) en het in de watten leggen van 's werelds best be taalde dienstplichtigen. Zo zit men thans met het probleem van met geld en/of vrije tijd com penseren van extra diensten. En men komt hier niet goed uit. Een wegens zgn. geldgebrek niet nakomen van NATO verplichtingen maar wèl voteren van vele miljoe nen om extra diensten (lees eigen lijk doodgewone konsekwenties van het militair zijn) te compenseren zal zowel binnen als vooral buiten Ne derland de geloofwaardigheid ernstig sohaden. Waarom niet het eindeloos gekra keel staken en nuchter vast stellen dat de enige tijd geleden onder zwa re druk gedane toezegging niet kan worden waargemaakt. Zou het Ned. volk zijn (beste) zo nen werkelijk willen honoreren voor hun dienstplicht dan zijn er beslist mogelijkheden. Een voor rekning van de staat (dus niet voor rekening van defensie noch enig ander ministerie komende) op lossing Volledige vrijheid van loon en/of inkomstenbelasting en sociale pre mies voor een gelijk aantal maanden dat de dienstplicht werd vervuld Voordelen: voor de Jonge mannen die onte genzeggelijk door hun dienstplicht een achterstand hebben opgelopen is het duidelijk dat zij van hun loon minder moeten afstaan (inlopen fi nanciële achterstand). Voor het bedrijfsleven ongeveer lVa Jaar vrijgesteld zijn van het door de werkgevers te betalen deel van de niet onaanzienlijke premies. De be reidheid om dienstplichtigen na vol brachte diensttijd een kans te geven zal hierdoor beslist toenemen. Voor defensie een formeel gere gelde compensatie met alle romp slomp van dien blijft de krijgsmacht bespaard. De Jongens in dienst voe len zidh niet langer „gegrepen", (in dienst heetf men hier 'n ander woord voor) blijven natuurlijk wel kanke ren maar hebben hiertoe minder re den. Voor het Ned. volk. Door een. al thans in dit opzicht eerlijk delen van de lasten verdwijnt een wezenlijk on behagen en de daaruit resulterende frustratie. Dit geldt niet alleen voor de dienst plichtigen maar ook voor hen die li chamelijk en/of geestelijk niet ge schikt worden bevonden om soldaat te worden en last but not least ook voor hen die zich willens en -wetens aan de dienstplicht hebben onttrok- I. Dekker Gansstraat 17 Leiderdorp ken. Kerncentrales De bouw van drie kerncentrales zal niet in 1976 maar waarschijnlijk pas een jaar of vijf later beginnen. Eerst moet meer onderzoek naar de vei ligheidsaspecten worden verricht, die in ons overbevolkte land extra zwaar wegen. Ook de opslag van het radio actieve afval en de bescherming tegen diefstal of sabotage zijn zaken, die nog lang niet tot ieders tevredenheid zijn opgelost. En de energievoorziening dan? Ik meen dat we ons daarover geen zorgen hoeven te maken. Onze hui dige welvaart kan nog vele tientallen Jaren draaien op fossiele brandstof fen. vooral als enkele eenvoudige maatregelen ter afremming van de groei worden genomen. Bezuinigingen: 1. Voortgaande technische vérbete ringen, waardoor elektracentrales, automotoren en verwarmingsinstal laties zuiniger werken: rendements vergroting. 2. Variabele werktijden, straks mis schien ook over zaterdag en zondag gespreid, vlakken de toppen in het energieverbruik af. 3. Verschuivingen in het consump tiepatroon naar minder energievra- gende apparatuur: TL-buizen geven bijna vier maal zoveel licht met het zelfde stroomverbruik; meer telefoon en straks beeldtelefoon inplaats van reizen. 4. Maatschappelijke veranderingen zoals het streven om wat dichter bij het werk te gaan wonen: de bevor dering van openbaar vervoer en van de fiets. 5. En vooral: minder mensen! 2Vs Jaar geleden had ik ai berekend (LD van 3-6-73) dat het CBS veel te hoog zat met zijn voorspelling van 15,1 mil joen inwoners in het jaar 2000. Ik kwam op 13,5 miljoen, en de laatste cijfers over 1975 doen verwachten, dat zelfs dit cijfer misschien nog aan de hoge kant is. 6. Isolatie van woningen. Dit geeft gemiddeld 30 procent besparing op verwarmlngskosten. 7. Experimenten met zonne-ener- gie, windkracht, waterkracht etc. SamenvattendAls al deze ontwik kelingen tot de SEP (samenwerkende elektriciteitsproducenten) doordrin gen, zal zij haar propaganda voor kernenergie kunnen staken: we heb ben de kernenergie gewoon niet nodig in 1985. Kernenergie: nóg niet (zegt Lubbers) Ik hoop van harte: déze vorm van kernenergie nóóit. Want er daagt in een verdere toekomst een veel betere oplossing van het energievraagstuk, n.l. de kernfusie. Alle typen centrales, tot en met de meest geavanceerde snelle kweek reactor, maken gebruik van splij tingsprocessen. Zware atomen als u- ranium, plutonium spatten uit elkaar en geven daarbij veel energie maar ook een heleboel afval vrij, dat in de vorm van alfa-, beta- en gam mas tralen problemen oproept. Het tegendeel is kernfusie. Over omstreeks 25 Jaar zal de kern fusie met haar veilige en schone energieproduktie de huidige onbe trouwbare en voor het milieu verder felijke nucleaire apparaten verdrin gen. De toekomst is aan de kernfu sie: samensmelting van lichte ato men, de getemde waterstofbom. Alle atoomfysici zijn het daarover wel eens, maar hun prognoses over het moment waarop deze van praktisch- economische betekenis zal worden, lopen heiaas ver uiteen. Een voorsprong-NU met splijtings energie werkt straks remmend op de invoering van fusie-energie. Kortom: we moeten niet bang zijn om inter nationaal wat achteraan te lopeD* 't kan ook erg nuttig zijn om eerst eens de kat uit de nucleaire boom te kijken. A. Weiland Witte de Withlaan 21 Oegstgeest Gruweldaden Onder deze kop verscheen in het tijdschrift „Ontwaakt!" een artikel over de hevige vervolging van Jeho va's Getuigen in het Centraal Afri kaanse land Malawi. De vervolgers zijn de regeringslei ders en de leden van de Malawi Con gress Party, terwijl vooral jeugdben den zich als bijzonder gewelddadig doen kennen. Wat is de oorzaak van deze vervol ging? Jehovah's Getuigen weigeren lid te worden van de enige politieke partij in Malawi en een kaart te kopen met de foto en de handteke ning van de president, Dr. H. Ka- inuzu ^Banda erop. Hun geweten staat hun dit niet toe, daar zij Je zus' woorden uit Joh. 17.16 willen gehoorzamen door „geen deel van de wereld" te zijn. Ondanks dat Jehovah's Getuigen de reputatie hebben ordelievende bur gers te zijn alsook eerlijke belasting betalers, heeft de regering van Ma lawi hen vogelvrij verklaard. Tienduzeinden Getuigen hebben nu op de één of andere wijze met problemen te kampen als: moord, af ranselingen, verkrachtingen en an dere vormen van sadistische seksuele verkrijpen. Niemand heeft fatsoenlijk onderdak, alle huizen zijn vernield, één zwangere vrouw kreeg haar baby op straat temidden van een honende menigte. De politie kijkt toe zonder ook maar één hand uit te steken. Bij geen enkele instantie kunnen de Getuigen aanspraak maken op be scherming, wanneer ze over de grens vluchten naar buurlanden zoals Zam bia en Mozambique, worden ze terug gestuurd. Zij zijn vogelvrij verklaarde gevangenen in hun eigen land. Niet één van de regeringsleiders van Malawi heeft tot nu toe de moed ge had stappen te willen ondernemen om deze onmenselijkheden een halt toe te roepen. De gedachte aan een overeenkomst met de toestanden in de concentra tiekampen van nazi-Duitsland, dringt zich vanzelf op. Het meest onbegrij pelijke is nog dat de president, Dr. Banda in het tijdschrift Time van 8 december 1972 werd beschreven als „een vooraanstaande ouderling van de Presbyteriaanse Kerk van Cen traal Afrika in Malawi". Jehova's Getuigen in Alphen aan den Rijn hebben brieven gestuurd aan de Malawiaanse regering, waarin zij hun verontwaardiging hebben uitge sproken en een beroep op de regering deden om de vervolging te doen op houden. Zij hebben ook personen die in Alphen en omgeving belangrijke bestuursposities bekleden, verzocht hetzelfde te doen. J. Crans namens jehova's Getuigen in Alphen) p.a. Goudse Rijpad 1 Alphen a. d. Rijn Marges media In uw krant van dinsdag 13 januari bespreekt dhr. H. Mulder het boekje „Marges in de media", door een vier tal Nijmeegse sociologen. Deze komen in dat boekje tot 'n aantal conclusies waarvoor kortheidshalve naar bo vengenoemde bespreking kan worden verwezen. Dhr. Mulder noemt even een aspect, door de sociologen aange roerd, waarop hdj verder niet ingaat, hetgeen ik bij deze graag wel zou doen. Dat is het gebruik van de uit drukking „Systeembevestigend", wel ke ook voorkomt in de varianten „MaatsohappijbevesDigend" dan wel „Verttoudingeribevestigend". Ik meen dat dit soort termen uit sluitend in negatieve zin gebruikt wordt. De vraag die zich onweer staanbaar opdringt, is: „Wat man keert er dan precies aan dat sy steem, die maatschappij, die verhou dingen?" Die vraag wordt namelijk zelden of nooit bevredigend beant- woord. Men volstaat met het creëren van een nieuwe term. en aan het ge zicht dat men trekt wanneer men dat woord uitspreekt, moet de toe hoorder zien, dat het om een kwa lijke zaak gaat. Dat dit systeem, hoe wel ogenschijnlijk erg onvolwassen aandoend, toch op den duur effec tief kan werken, bewijst de bijsmaak die woorden als werkgever, multi-na tional, TROS, economie, welvaart, kapitaal ondernemer, ondernemings winsten,' concurrentiepositie, leger, gezagshandhaving. recht- en orde. arbeidsvreugde, qver. spaarzaamheid enz. enz. gekregen hebben. Goed. de media zdjn dus, volgens vier Nijmeegse sociologen, te veel sv - steembevestigend. Het gehanteerde begrip is in hoge mate onnauwkeurig. Een omroep die van de veronder stelling uitgaat, dat het steeds slin kende aantal Nederlanders dat 's- avood» nog „van het werk thuis komt", na de'avondmaaltijd en een geërgerde bhk in de krant, vooral be hoefte heeft aan verstrooiing (en dat kan dan net zo goed Cyrano-de- Bergerac als Jef-van-Oekel zijn), en welke omroep daarmee in de roos blijkt te mikken, doet het volgens de vier van Nijmegen helemaal fout. Waarom toch? Wij hebben nu nog de mogelijkheid, de groei der ledenaan tallen te doen bepalen door de mate waarin een omroep in de markt ligt. Men kan dat betreuren, het is zo. Het is een ijzeren consequentie van de vrije democratische samen-leving. Gooit men deze vrijheid overboord, dan ontstaat er één staatsomroep. H. J. Peeters, Rijnzichtweg 38 Oegstgeest (ADVERTENTIE) meeneemlunches; op vakantie langs de Rijn; Olyvan der Brom deed topsport voor haar lol; mannenmode; en nog veel meer; alweer gezonde afwisseling, nieuws en gezelligheid op z'n ènders in de jongste Viva nieuwe stijl.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15