„In Vietnam is er geen wrok meer" MPLA-OFFENSIEF IN ANGOLA GEREMD Apotheker L. Go terug in Leiden Dreigend tekort rij-instructeurs "Gee/ de horeca een vast stekkie IJSBREKER MAAKT VAARROUTE VRU NAAR AMELAND Verzet PPR/D'66 tegen bouw binnenstadsschool LEIDEN "Heft land heeft veel ge leden. De wegen zijn bijzonder Slecht, en sommige steden zijn helemaal weg. Vinh, een plaatsje In het Zuiden van Noord-Viet- nam, is helemaal verdwenen; daar lieten de Amerikaanse vlieg tuigen de bommen vallen die ze nog over hadden als ze teruggin gen naar hun vliegdekschepen. Ook de citadel, het centrum van Quang Tri: helemaal weg. Dat is nu een soort grasland, en er loopt één paadje over; als Je buiten het paadje zou lopen, dat zou levens gevaarlijk zijn, want er liggen overal milnen en bommen". "Maar wat me bijzonder gefrap peerd heeft is dat er geen wrok is. Wat er in de akkoorden staat over hereniging van het Zuiden en het Noorden, dat zijn geen lo ze woorden, dat leeft echt. Maar ook ten opzichte van de Ameri kanen Is er geen wrok". De Leidse apotheker L. S. Go is sa men met twee andere vertegen woordigers van het Medisch Co mité Nederland-Vietnam drie we ken in Noord- en Zuid-Vletnam geweest op uitnodiging van de re gering daar. Hij heeft bezoeken gebracht aan Lang Son en Dong Ha. waar het Comité meegehol pen heeft aan de bouw en uitrus ting van ziekenhuizen, en Ho chi Minh-stad, het vroegere Saigon. Erfenis In Noord-Vietnam is de gezond heidszorg al enkele jaren goed georganiseerd en is er een vol- Door Tom Maas De Leidse apotheker L. S. Go: „Noord- en Zuid-Vietnam zijn niet hang voor experimenten". doende geschoold kader van art sen en verplegers. Ook in het Zui den is er dat kader, maar moet de organisatie nog opgebouwd worden. Uit zijn gesprek met me vrouw Hoa, die vroeger wei eens ln Nederland op bezoek was en nu in het Zuiden minister van gezondheidszorg is, maakte drs. Go op, dat de gezondheidszorg daar hoge prioriteit heeft. Omdat er in de organisatie nog zo'n verscnll ls met het Noorden, zal na de aanstaande hereniging van Noord en Zuid de gezondheids zorg m het Zuiden nog wel een aparte plaats innemen, voor de opbouw. Go: "Er is al wel een flin- xe samenwerking tussen Noord en Zuid. Zij zijn niet bang voor experimenten, niet star". "De knelpunten in de gezondheids zorg ln het Zuiden zijn een erfe nis van het Thieu-regime: ver slaving aan drugs, prostitutie, veel DONDERDAG 5 FEBRUARI 1976 Leidse raadsleden verminkten. Daar heeft Thieu niet alleen niets aan gedaan, maar die mensen zijn ook nog beest achtig behandeld". "In het Zuiden zijn er wel enkele goede pharmaceuttsche fabrieken. Maar de fabrieken hebben geen grondstoffen, ze draaien mondjes maat. Het zou een te grote taak zyn voor het Comité om voor grondstoffen te zorgen, dat zou iets zijn dat door de Nederlandse regering ondernomen zou kunnen worden". Ziekenhuis Het ziekenhuis dat bij Dong Ha ge bouwd wordt, vlak bij Quang Tri. oestaat uit geprefabriceerde on derdelen van stalen balken en houten platen. Het is in Neder land ontworpen en in 283 kosten naar Hanoi verscheept Dat was de enige haven die toender- tijd nog toegankelijk was. Van daar is he over de weg naar Dong Ha vervoerd, een tocht van 600 kilometers. Go heeft enorm ontzag voor die prestatie. Zelf leg den hij en zijn reisgenoten dew tocht af in twee dagen in auto's van Russisch makelij. Een uit puttende reis over een afgebrok kelde asfaltweg waarvan de gaten gevuld zijn met steenslag. "Het was voor ons een grote vergas sing dat het ziekenhuis er al was. Ze hebben tenslotte ook weinig auto's. Na de bevrijding, verleden jaar april, was er zo ontzaglijk veel te doen; we hoorden ook niets meer van het ziekenhuis. We dach ten: het ligt nog allemaal in de kisten. Maar alleen een klein bijpe- bouwtje stond er nog niet, waar voor de Vietnamezen zich veront schuldigden. En kist was niet aan gekomen, dat was een draagbalk die ze toen zelf gemaakt hebben". "In Nederland zijn indertijd drie ingenieurs geweest om te leren hoe het ziekenhuis gebouwd moest wor den. Er is een draaiboek voor de bouw en een film. Het gebouw staat in een van de meest gebom bardeerde streken. Het is er nog steeds niet vrij van mijnen. Ik vroeg of ik wat aarde van die plaats mee mocht nemen. Ze schepten wat aarde ln een plastic zakje en gaven het me". Apothe ker Go haalt het zakje en laat het zien: in het kleine zakje zit wat korrelige, rode klei; met de klei zijn ook lege hulzen van pa tronen meegekomen. "Er leeft sterk het besef dat ze het hele land moeten opbouwen. De algemene houding tegenover de Vietnamezen in het Zuiden is: jullie zijn misleid door een verkeerd stelsel; als je nu werkt voor Je volk en je land kan iedereen ge woon doorgaan. Een directeur van een psychiatrische kliniek bü Sai gon was zeer bevriend met Thieu, maar werkt nu nog gewoon in die kliniek. Alleen is een ander nu di recteur. Iedere Vietnamees wil de hereniging. Ze hebben altijd een sterk nationaal gevoel gehad. Ie dere Vietnamees, of hij nu uit het Noorden komt of het Zuiden, zal zeggen dat er maar één Vietnam Het Medisch Comité Nederland-Viet- nam zal zich nu richten op drie projecten: de bestrijding van de tuberculose, de bouw van het hos pitaal in Dong Ha, en de aanschaf van instrumenten voor het zieken huis van Lang Son. Het Comité hoopt dat, nu Vietnam niet meer zo veel in het nieuws is. er toch steeds giften zullen blijven binnenkomen, zodat het Comité kan voldoen aan de verplichtingen. Het gironummer van het MCNV ln Amsterdam is 1090400. TOM MAAS LOESAKA Pro-westerse bevrij dingsbewegingen in Angola hebben het zuidwaartse offensief van de door de Sowjet-Unie en Cuba gehol pen MPLA, die vorige week leek aan te sturen op een zege in de bur geroorlog in de voormalige Portuge se kolonie, afgeremd. Woordvoerders van de FNLA en Unita verklaarden gisteren dat het MPLA-offensief is gestremd door op geblazen bruggen en langer worden de bevoorradingsroutes in een gebied waarvan de bevolking pro-FNLA en pro-Unita is. Het MPLA-offensief met naar schatting 250 Russische tanks van de types T-34 en T-54 was opgezet samen te vallen met de 15-de ver- het begin van de on dergrondse strijd van de MPLA te gen Portugal op 4 februari 1961. In de laatste weken had de MPLA zware nederlagen toegebracht aan het FNLA-Unita-bondgenootschap, nadat de Verenigde Staten hun hulp hieraan hadden stopgezet en Zuid- Afrika zijn militairen had terugge trokken uit centrale gevechtszones in Angola. In Loeanda. de door de MPLA be zette hoofdstad van Angola, werd meegedeeld dat een poging van de FNLA verloren terrein in het verre noorden van het land bij Mequal Do Zomba, terug te winnen, was afgesla gen. De FNLA troepen, die volgens Loeanda werden geleld door 600 blanke huursoldaten, zouden naar de grens met Zaïre zijn gevlucht. Majoor Julio Almeida, de Dolitie- ke commissaris van het MPLA-leser heeft tegen journalisten in Loean da gezegd, dat het MPLA-offensief in de richting van de Zaïrese grens is afgeremd door de injectie van blanke huursoldaten in het FNLA- leger President Moboetoe Sese Seko van Zaïre verbood deze week het tran- sitoverkeer van blanke huursoldaten door zijn land, maar woordvoerders van Unita-leider Jonas Savimbi, ver klaarden eraan te twijfelen of aan het verbod in de praktijk streng de hand zou worden gehouden. Unita-woordvoerders hebben te gengesproken dat de MPLA de Uni- ta-FNLA-hoofdstad Huambo heeft bezet. In Johannesburg heeft de Zuid- afrikaanse minister van Defensie Pie- ter Botha gezegd dat in het grensge bied tussen Zuid-Anpola ei 7uiJ- west-Afrika (Nambië), tussen de 3.500 en 4.000 Zuidafrikaanse solü„- ten zijn gelegerd die er niet zullen weggaan zolang Pretoria niet de ver zekering heeft gekregen dat Angola gangspunt voor het "overrompelen" niet zal worden ebruikt als uit- van het gebied. In de strijd in Angola zijn een vijf tiental Britse huurlingen gewond. Ze worden verpleegd in een ziekenhuis in Kinsjasa, Zaïre, zo heeft de Brit se staatssecretaris van Buitenlandse Zaken David Ennals, gisteren mee gedeeld. "Het wordt tijd dat er een eind komt aan deze gevaarlijke on- Een in de Sowjet-Unie gebouw de MIG-17 straaljager staat af gedekt op het vliegveld van de Angolese hoofdstad Loeanda. zin", aldus Ennals, die de inmen ging van Britse huurlingen in Ango la veroordeelde. Hoessein stelt verkiezingen Jordanië uit AMMAN (AP) De Jordaanse koning Hoessein heeft gisteren zijn goedkeuring verleend aan een kabi netsbeslissing om de geplande par lementsverkiezingen niet te laten doorgaan. Het Jordaanse parlement spreekt zich vandaag in een bijzon dere zitting uit of de koning het recht mag hebben om de verkiezin gen voor onbepaalde tijd uit te stel len. Het is de eerste parlementszit- ting sinds 1974. Op het moment man Hoessein de verkiezingen maximaal twee Jaar uit stellen. Vorig Jaar maart maakte Hoessein nog van die regeling ge bruik. HU deed dat toen in verband met de voortdurende Israëlische be zetting van de westelijke Jordaan- oever. Waarnemers in Amman zijn van mening dat als het amendement er door komt Hoessein het parlement zal ontbinden en een adviescommis sie in het leven roept die is samen gesteld uit vertegenwoordigers van beide Jor daan oevers. DEN HAAG (SP) Het huidige winterweer blijft voor ongemakken zorgen. Ameland verkeert nog steeds ln een isolement. Een ijsbraker is vanochtend op weg gegaan om de vaarroute tussen het eiland en Hol- werd vrij te maken. Het schip heeft vier tankauto's aan boord met 40.000 liter vloeibaar gas. De gasvoorraad op Ameland is aanzienlijk geslonken. Gisteren zijn met twee helikopters weer 32 mensen van Ameland weg gehaald. De verbindingen met de an dere Waddeneilanden verlopen ui terst moeizaam. Naar Vlieland en Terschelling vaart één boot per dag. In Friesland, Drente en Overijssel blijven de vaarverboden van kracht. Op het IJsselmeer kan alleen worden gevaren in konvooi met behulp van ijsbrekers. Op de meeste kanalen in Noord- en Zuid-Holland en Noord-Brabant kan moeilijk of niet gevaren worden. Weer is een wijk in de kou komen te zitten. Nadat eerder in Apeldoorn een wijkverwarming uitviel kleu men nu de bewoners van 24 huizen in ae Nijmeegse wijk Malvert. Het euvel ontstond door een breuk in de waterleiding. Een gedeelte van een andere wijk in het stads deel Dukenburg heeft de afgelopen dagen ook al nauwelijks verwarming gehad. DUIVEN WEG De duiven in Venetië gaan "emigreren": bezorgd om het behoud van de monumen ten die steeds meer bevuild worden door deze dieren heeft de gemeen teraad besloten niet meer dan 50.000 tot 200.000 duiven te handhaven. De overige zullen gevangen worden en naar steden gezonden worden, die daarom gevraagd hebben. De duiven die in Venetië mogen blijven, zullen bulten het historisch centrum "op nieuw gehuisvest" worden, zo mo gelijk in gebied met een rijke vege tatie. RIJSWIJK (SP) Er dreigt vol gend jaar een flink tekort te onitstaa aan erkende rij-instructeurs. Dat ver wacht het centraal bureau rijvaardig heidsbewijzen (CBR) in Rijswijk. Het vorig jaar zijn weer meer exa mens afgelegd dan in '74. Verdwenen Rus meldt zich Muntenbcurs De Verzame laars Vereniging Tilburg houdt zon dag 8 februari a£. weer haar inter nationale muntenbeurs in Tilburg, verscheidenheid van internationale Deze beurs geldt door haar grote deelneming als de grootste trekpleis ter van de Nederlandse beurzen. De zaal is van 11.00 tot 17.00 uur geo pend. condense modehuis Jaeger heeft gistermiddag een zaak geopend aan het Rolcin in Amsterdam. Tijdens de feestelijke openingsshow werden ondermeer deze zwarte splitrokken getoond. AMSTERDAM (ANP) Een woordvoerder van het ministerie van justitie, die gistermiddag bekend maakte dat de Russische veearts Konstan tin Roussini zich heeft ge meld bij de politie, wilde niet zeggen waarom de Rus in Nederland wil blij ven. De man zou eind vorige maand toelating als vluchteling hebben ge vraagd. In afwachting van de beslis sing op dat verzoek is hem een ver blijfsvergunning voor zes maanden verstrekt. De tweede secretaris van de Sow- Jet-ambassade in Den Haag, belast met perszaken, M. V. N. Opalev, ver klaarde gisteren tegen het einde van de middag dat de ambassade van het ministerie van buitenlandse zaken nog geen officieel antwoord had ont vangen op haar verzoek, eind vorig jaar, Roussini op te sporen. De ambassade zou graag, aldus Opalev, ook om mevrouw Roussini en haar twee kinderen in Kiev ge rust te stellen, nadere inlichtingen ontvangen. DOORGESLAGEN Terwijl een onbekende jongeman gisteren voorbijgangers passief toezagen heeft in München een 16-jarige scholier met slagen en trappen om het leven gebracht. Het tweetal was op een groenstrook in de stad om onbeken de redenen slaags geraakt. Toen bij de scholier had neergeslagen, bleef de dader op hem in slaan en schop pen zonder dat iemand 'n hand uit stak kon hij zich daarna uit de voe ten maken, zijn tegenstander leven loos achterlatend. In totaal hebben ruim 330.000 men sen hun eerste rij-examen gedaan. Deze ontwikkeling heeft, aldus het CBR. een keerzijde: in 1977 een te kort aan rij-instructeurs. Krachtens een nieuwe wettelijke maatregel mogen vanaf 1 Januari aanstaande nog uitsluitend erkende instructeurs lesgeven. Ongeveer de helft van de nu ruim 12.000 instructeurs voldoet aan de eisen; daartnj wordit aangenomen, dat nog eens 2000 instructeurs vol gend jaar in het bezit van de beno digde papieren zullen zijn. De vraag blijft hoeveel van de ove rige 4.000 rijinstructeurs wel of niet les mogen geven. Veel zal daarbij afhangen van het feit of de overheid bereid is in het kader van de nieu we wet rij-onderricht motorrijtuigen ontheffingen te verlenen. LEIDEN Een ruime meer derheid in de gezamenlijke Leid se gemeenteraadsfracties van PvdA. PPR en D'66 sprak zich uit voor een speciale "horcca- verordening". Of die verordening uitsluitend ten doel zou moeten hebben om de "ontwikkelingen in een goede richting te sturen", dan wel dat er een "bevriezing van het huidige aantal cafés" zou moeten worden nagestreefd, daarover was men het niet eens. PvdA-er Van der Horst bijvoor beeld was huiverig om de hore ca teveel aan banden te leggen, terwijl Beijen juist veel zei te voelen voor een "bevriezingsver ordening". Hij waarschuwde voor ontwikkelingen, zoals die zich hebben voorgedaan in an dere gemeenten, waarbij cafés elkaar aantrekken en de woon functie al snel in het gedrang komt. Een flink aantal raadsleden ondersteunde het standpunt van Jan Duivesteljn (PvdA), dat er gestreefd zou moeten wor den naar een "concentratie van uitgaansmogelijkheden": een "stek om te kunnen stappen", zoals hij het noemde. Waar die plek zou moeten komen, zal on derzocht moeten worden. net denkbeeld om daarvoor bet ge bied romdom de Beestenmarkt aan te wijzen werd niet door Iedereen even enthousiast be groet. Beijen: "We moeten wel bedenken, dat ook aan de Beestenmarkt mensen wonen." Vrijwel algemeen was men van oordeel dat een vervroeging van de sluiting met een half uur (half een van zondag tot donderdag, en half twee op vrijdag en zaterdag), zoals in een ambtelijke nota wordt voor gesteld. weinig zal bijdragen tot de vermindering van de overlast. Ranner (PvdA) vond dat de sug gestie van de horeca om een on derscheid te maken tussen nacht- en avondcafés zeker overwogen zou moeten wor den wanneer gekozen zou wor den voor 'n "pretcentrum". Ver der stelde hij zich op het stand punt, dat er zowel voor de com merciële café's als voor de stu dentensociëteiten één lijn getrok ken zou moeten worden. De uit zonderingspositie die de disco's Samantha en Club "70 op dit moment innemen zyn voor het raadslid Duivesteijn een onaan vaardbare zaak gezien het feit het dat er volgens hem gediscri mineerd wordt op huidskleur Sprekend over de kantines van sportvereniging merkte Duijvesteijn op dat het mis schien mogelijk zou zijn de Leid se sportverenigingen enkele ma len per jaar een sluitingsonthef- fing te verlenen voor het organi seren van gezellige avonden voor de leden. Hij wees daarbij op de sociale functie die een sportver eniging vervult. Met die opvat ting was zyn partijgenoot Ment- zij het niet eens: "Sportvereni gingen schieten met hun kanti nes vaak hun doel voorbij". Lexicologie aan Plantsoen LEIDEN De Stichting Instituut voor Nederlandse Lexicologie mag de panden Plantsoen 41, 43 en 45 in Leiden tijdelijk als kantoor in gebruik nemen. B en W zijn terug gekomen op hun besluit om hiervoor geen toestemming te verlenen, onder de voorwaarde dat het Instituut naar de Witte Singel verhuist, zodra de nluwbouwplannen van de Leidse universiteit daar gereed zijn. Tevens moet de stichting, eigenaresse van de panden aan het Plantsoen, ze straks aan de gemeente of een stich ting of een vereniging, die zich met volkshuisvesting bezighoudt het eerst te koop aanbieden. LEIDEN - Binnen de Leidse raads fractie van PPR/D'66 bleek gister avond geen al te groot enthousiasme te bestaan voor de vorige week door wethouder Tesselaar gelanceerde plannen om 'n vleugelschool voor de hele Leidse binnenstad te bouwen aan ae Kaasmarkt. Het huidige oude schoolgebouw zou daarvoor gesloopt moeten worden. Vrijwel algemeen was men van oordeel, dat er ge streefd zou moeten worden naar het handhaven van 3 basisscholen voor het centrum. Wethouder Oosterman (D'66) merkte op dat men niet al te snel tot sluiting van scholen moet overgaan". Zeker niet als je ernst wilt maken met het. herstel len van de woonfunctie van de Leid se binnenstad". Frits v. Oosten (PPR) zag bezwaren in één centrale vleugel- school omdat de leerlingen dan vaak grote afstanden moeten overbruggen met gevaarlijke verkeerswegen. Lau rens Beijen (PPR) merkte op dat in het ontwerpbestemming voor "De Camp" in het gedeelte tussen Haar lemmerstraat en Oude Vest ruimte is gereserveerd voor de bouw van een basis- en een kleuterschool. Ver der stelde hij vast dat de rk-school aan de Haarlemmerstraat dringend behoefte heeft aan nieuwe huisves ting. De gereserveerde ruimte zou daar voor gebruikt kunnen worden, aldus Laurens Beijen. al vroeg hy zich af of het niet mogelijk zou zijn één ge combineerde r.k. kleuter-basisschool te bouwen ten westen van de Ursu- lasteeg. Die school zou dan negen lokalen moeten krijgen, drie voor het kleuteronderwijs en zes voor het basisonderwijs. Met wat verschui vingen (het plein op de plaats waar de kleuterschool had moeten komen) zou er meer ruimte beschikbaar kun nen komen voor woningbouw in De Camp. Besloten werd dat de fractie de "schoolgebouwensituatie" in het centrum nader zal onderzoeken.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 14