Russinnen op de schaats zonder 'snelle pakken' Alphen naar de is op weg LSB-titel OUD-AJAX UITGESCHAKELD Valentijn op 500 m. snelste Nederlander Schaatsagenda Sheila Young: „We zullen ze eens tonen wie snelste is FC Utrecht verbetert positie door 1-0 winst in 'glijpartij' Volop sensatie in de strijd om de Northgo-cup DONDERDAG 5 FEBRUARI 1976 PAGINA 13 R U C INNSBRUCK Een schaatspak bestond jaren lang uit een gebreide wollen broek en een dito trui- Later, en het was de Fransman André Kouprianoff die daar een beetje mee experi menteerde, kwam er een dikke nylon maillot en trui op de proppen. En het is nog niet eens zo héél lang geleden dat men maillot en trui aan elkaar maakte met knopen of drukkers op de schouders gesloten. Daar waar in de ski-sport met materiaal voor de skies, maar ook voor de schoenen, pakken en helmen wordt geëxperimenteerd tot er bijna niets meer over is, daar is in de schaatssport eigenlijk nog nooit wat gebeurd. De Nederlandse schaatsenfabrikant Havekotte bestrijkt een fiks deel van de wereldmarkt en aan zijn schaatsen is eigenlijk behalve het schoeisel ook nog nooit wat veranderd. Het leer van de schoen is steeds zachter geworden en voor de top- schaatsers maakt hij alles perfect op maat, maar daar blijft het ook bij. DAVOS Jos Valentijn heeft gisteren tijdens internationale schaatswedstrijden in Davos het Nederlands record op de 500 meter verbeterd en gebracht op 38.60 seconden. Het oude record stond sinds zaterdag met 38,66 seconden reeds op zijn naam. Valentijn klom door deze prestatie op naar de vierde plaats op de wereldranglijst van dit Door Ruud Paauv Op de 1500 meter reikte Hans van Helden tot de beste wereldseizoen- prestatie. Van Helden kwam na 1 minuut en 59.12 seconden over de finish. De omstandigheden waaronder Hans van Helden de beste wereld- prestatie van dit seizoen op de 1500 meter boekte, waren verre van ideaal. De rijders hadden erg veel last van de vochtige lucht, waar door een aantal met ademhalingsmoeilijkheden kampte. Hans van Helden zou vandaag een aanval doen op het wereldrecord op de tien kilometer, dat met een tijd van 14.50.31 sinds de Europese kampioenschappen in Oslo (eind vorige maand) op naam staat van de Noor Sten Stensen. Uitslagen 500 meter: 1. Jos Valentijn (Ned) 38.60 seconden (nieuw Ned. ree 2. Oloph Granath (Zwe) 38,64, 3. Peter Müller <VS> 38,75. 4. Dan Immerfall (VS) 38,85, 5. Tim Chapin (VS) 39,08, 7. Jan Bazen (Ned) 39,38, 8. Hans van Helden (Ned) 39,81. 1500 meter: 1. Hans van Helden (Ned) 1.59.12, 2. Dan Carroll (VS) 2.00,50, 3. Piet Kleine (Ned) 2.01.58, 4. Klaas Vriend (Ned) 2.01.59, 5. Dan Johansson (Zwe) 2.01,68, 6. Joop Pasman (Ned) 2.02.55, 8. Jan Derksen (Ned) 2.04.26, 10. Jan de Vries (Ned) 2.04.99. De Noorse firma Odlo zorgt al sinds jaar en dag voor de pakken e trainingsuitrusting. Zo werd Italië bleken ze gewoon te koop en de dus kwamen alls schaatsenrijders de die dit seizoen in Madonna hebben trainingsbroek uitgevonden met een gereden in nieuwe kleren terug rits het hele been, zodat niet ..Het schijnt een seconde te schelen eerst de schaatsen behoeven worden door die capuchon seconde uitgetrokken als men de trainings broek wil aantrekken. Maar het was allemaal niet revolutionair, er ontstond geen enkele opwinding En iedereen kon het gewoofl doordat de luchtweerstand minder is", aldus de coach van de Canadezen, Jorrit Jorritsma. „Of het echt waar is, weet ik niet. maar als ze denken dat het een seconde kopen, geheimzinnig werd er hele- scheelt, dan is het dus psychologisch maal niet over gedaan. Wat dat belangrijk en daarom hebben we ze betreft: schaatsenrijden echte amateur-sport. Dit jaar lis daar echter verandering Schotting. „Ik hoop dat gekocht," aldus de trainer de Amerikaanse dames Peter snelle gekomen. Een vrij lQgische pakken nog op tijd komen," zegt de verandering eigenlijk, want de Nederlandse Christa Jaarsma, want roemrijke Schenk-periode met daar- iedereen heeft aan verbonden de totale hegemonie Bijna iedereen ja, de Noorse dames van Nederland bij het schaatsen, uiteraard, de Zweedse, Amerikaanse gingen andere landen en dan met en Canadese en de Nederlandse name de Noren en de Oostöuitsers redsters in Italiaanse pakken. De op zoek naar wat andere middelen, westduitsers hebben nog weer iets En die werden dan door de Noren anders. die spuiten een plastic-laag over de maillot heen, zodat de lucht/weerstand ook weer minder is. Van de Oostduitsers is alleen ook wel „zoiets" wat weet niemand Van cler Kroft Als een werknemer voor een be drijf van grote waarde is, mag men de kans niet gering achten dat die onderneming hem op zijn vijfenzestigste jaar vraagt nog even aan te blijven. Of de man daaraan wil voldoen is een tweede maar niemand zou er vreemd van opkijken als iets dergelijks ge beurt. De Koninklijke Nederlandse Voet bal Bond denkt er anders over. Scheidsrechters gaan er met hun 47ste jaar uit en voor een uitste kende arbiter als Leo van der Kroft is dat moment nu aange broken. De scheidsrechterscom- missie sprak terecht de wens uit hem nog een jaar aan te houden. Want het peil van het Nederlands arbiterkorps mag dan heel rede lijk zijn, er zijn weinig uitschie ters. Na Derks en Van der Kroft komt een tijdje niets. Wat was er dus logischer dan Van der Kroft, die nog een zeer goede conditie bezit, een jaartje te laten bijteke nen. Nee. zegt de sectie betaald voetbal, daar beginnen we niet aan. Enfin, we weten het al jaren: de wegen van de KNVB en vooral van de sectie betaald voetbal zijn ondoorgrondelijk. gevonden in de pakken. Een schaatspak uit één stuk met voetjes en een capuchon, terwijl de armen doorlopen tot rond de duim. Een bekend?" dat soort navolging van het „kikkerpak" hebben, de Amerikaanse astronauten. nog preCies. Wat iedereen wel weet Russinnen kunnen verslaan is dat De Noorse firma maakte die outfit voor de Noorse schaatsers er vervolgens erg hard PfKpmmer deze uitrusting wilde bestellen, kreeg hij te horen, dat dat niet door kon gaan, want de Noren hadden bedongen, dat pas na de Olympische Spelen de nieuwe „snelle pakken" aan anderen moch ten worden verkocht. Informatie Maar inmiddels had ook Franz Kiienbühl, in zijn jacht naar succes een pak ontwikkeld. Vorig jaar nog werd hij wat meewarig bekeken in zijn „rare" uitmonstering en zijn „gekke" schaatsen, maar nu opeens wilde iedereen informatie daarover. Op zijn schaats-met-sohoen heeft hij inmiddels patent aangevraagd, op pakken kan dat helaas niet. Maar dat was ook eigenlijk niet nodig, want ze bestonden al lang voor skiers. Daar zijn ze nu Inmiddels alweer verboden, omdat ze bij een val levensgevaarlijk zijn. In dat de Russinnen die pakken ieder geval niet hebben. „En dat is het allerbelangrijkste op Pas twaalf jaar is de jongste deelneemster aan de Olympische Winterspelen. De Russische Elena Vodorezova (op weg naar de training) 'doet mee aan het kunstrijden. voor de Amerikaanse en Canadese schaatsenrijdsters een heilig moeten. „Zij maar al die records rijden Alma Ata, terwijl mogen komen," zegt dan ook Sheila Young, „we zullen ze eens laten vooral wie de snelste is". De Russinnen verslaan is UTRECHT De opzet van de F? Utrecht om de wedstrijd tegen het door blessures en schorsingen erg verzwakte AZ'67 koste wat het kost te spelen en door een overwin ning de moeilijke positie iets te ver beteren is dan toch nog geslaagd. Twee minuten voor het einde wast goed doorzetten van de uitstekend in Utrecht debuterende ex-Feyen- oorder John Steen Olsen de inlei ding voor het enige doelpunt v^n de wedstrijd dat door Van Maurik gemaakt werd 1—0. Of de uitslag juist genoemd mag worden laten blijft een vraag omdat van voetbal op het besneeuwde en bevroren veld van stadion Galgenwaard in feite geen sprake is geweest. Het is een glijpartij geworden die met voetbal niets te maken had maar die de weinige toeschouwers toch no<: een vermakelijke avond bracht. FC Utrecht heeft getracht het spel te maken en is daar gro tendeels in geslaagd, vooral op het middenveld waren de Utrechters met Olsen en Wery als uitblinkers heer en meester. AZ'67 probeerde het met lange trappen waarbij veelal gespeeld werd op midvoor Kees Kist, die echter uitstekend be waakt werd door Adriaanse. Door het gladde veld kwam er de meest vreemdsoortige situaties voor waarbij geluk een hartig woordje meesprak. Dat overkwam ij daar nooit AZ-doelman Gerrit Vooys voor de rust twee maal toen hij zich op goed geluk in de baan van de scho ten van Flight en Van Maurik wierp. Aan de andere kant moest Oostrom op de lijn redden bij een knappe inzet van Suurendonk. Na de rust was FC Utrecht wat meer aanvallend, maar echt gevaar kwam er voor AZ'67 toch niet. Tot twee minuten voor het einde Olsen uit een moeilijke positie op doel schoot en Van Maurik de in de sneeuw gesmoorde bal toch nog in het Alkmaarse doel kon werken: 1 0. Utrecht heeft nu na 19 wed strijden eenzelfde aantal punten Schimmig Joop van Maurik, de maker van het FC Utrecht-doelpunt, in een glijduel met AZ-speler Schou- wenaar (liggend) LEIDEN Het vierde tiental van Philidor had zichzelf en Phi- knappe zege op Koeleman. die zijp lidor III een enorme dienst bewezen, als het tegen Alphen I, «cht opvatte. Tegen Roe- j r - jtj lofarendsveen I lukte het wel. Al- de grote favoriet voor de titel in de eerste klasse van de Leidse Schaakbond, een positief resultaat had geboekt. Het afzien van een tactische opstelling is de Leidenaars fataal geworden. Met opvallend weinig moeite scoorde Alphen I lustig erop los. Na het verstrijken van de speeltijd keken de Leidenaars tegen een smadelijke 2-7 achterstand aan. Schaatsen In behaalde Haitske Pijlman het kor te baankampioenschap van Fries- het werk te stellen Hoogstwaarschijnlijk gaan de Al- Beetsterzwaag phenaren dit duel met 2—8 winnen, eigen tweede team aan de titel te hel- Aan een kleine zege op Lisse I heeft pen. Tegen Aarlanderveen I lukte Alphen nu genoeg om de titel voor het niet, want de tegenstand bleek phen IV bereikte na een gelijkop- gaande strijd een 5—5 gelijkspel. Standen: F.erste klasse: 1. Alphen I 5 gespeeld, 9 matchpunten, 33 bordpunten; 2. LSG III 4. 6, 22; 3. Philidor m 4, 6. 21VI.4. Lisse I 3, 3. 16; 5. Philidor IV 4, 2, 17: 6. h Voorschoten II 3, 0, llVj en 7. Kat wijk I 3, 0, 9. land. Zij versloeg in de finale At je zich op eisen philidor IV is i Keulen-Deelstra. vernederende nederlaag tegen phen met één klap in grote degra- Schaatsen In Medemblik legde datiezorgen gekomen, want Katwijk Johnny Olof beslag op de eerste j iykt LSG.III te gaan prijs tijdens de nationale korte- baankampioenschappen. Tweede werd Schilder uit Enkhuizen. de net iets te groot te zijn: Al- Aan het eerste bord' behaalde de 16- jarige Teun Stelling van Alphen een Klasse III B: 1. Alphen II 3, 6, 24>& 2. Roelofar ends veen I- 3, 3, 12%; 3. Leithen II 3, 2, 16; 4. Leimuiden I 2, 2, 10'a5. Aarlanderveen I 2, 2, 7 en 6. Alphen rv 3, 1, 9'i. Transoi tegen Real kansloos ROTTERDAM In de sporthal De Enk in Rotterdam heeft de Ne derlandse basketbalkampioen heren Transoi RZ gisteravond kansloos ver loren van de Spaanse titelhouder Real Madrid: 85-111 44-58). Het was een wedstrijd in de kwartfinalepoule van het toernooi om de' Europa Cup voor landskampioenen. Er waren 1000 toeschouwers. Top-scorers Tran soi: Roger Morningstar 28, Craig Casault 15, Wim Weemhoff 12. Real Madrid: Walter Szcerhiak 31, John Coughran 28, en Raffael Rul- lan elk 10. Heeft kunstr\jdster Dianne de Leeuw nu al ivel of nog net niet haar handtekening onder een vet contract van één of andere ijs- revue gezet? Het lijkt een weinig belangwekkende vraag omdat nu letterlijk iedereen weet wat ze na afloop van de Spelen gaat doen, maar voor de heren van het In ternationaal Olympisch Comité is het nog altijd van grote u-aarde om dat precies te weten. Iemand die heeft getekend is een prof, die ver van de Spelen moet blijven, iemand die toezegt over een paar dagen te tekenen, is een brand schone amateur die de Olympi sche eed mag afleggen zonder met de ogen te knipperen. Steeds schimmiger wordt de ama- teurstatus Voor de Olympische openings ceremonie moet nu toch maar eens een nieuwe formule worden ontworpen. Het schouwspel van gisteren fin Innsbruck was wel aardig en netjes, maar veel fut zat er niet in. Dat komt vermoe delijk omdat we het nu zo lang zamerhand wel weten. Die hele opzet is nog van De Cou- bertin en dateert dus van ver ver vlogen jaren. Er moet nu maar eens een nieuiv ontwerp komen. Het eerste wat er uit moet, is die Olympische (mein)eed, want als je die hoort, komt het zweet in je handen. Dat taalgebruik Er voor in de plaats moet iets komen als: "Wij zullen proberen er een niet te grote bende van te maken". Al die vlaggen van die binnenmarcherende naties moe ten ook verdivijnen. Die wakke ren het nationalisme en chauvi nisme maar aan. En dan dat Olympische Vuur. symbool-van- God-weet-wat, kunnen we daar ook niet iets anders op vinden? Donderdag Zevenhuizen Toertocht, tien tot honderd kilometer op de Rot- temer. Start tussen 10.00 en 17.00 uur. Telefoon 01802-1505. Ter Aar Marathonwed strijd voor heren over 40 kilome ter. Start: 18.30 uur. Telefoon: 01722-2134. Warmond Wedstrijd voor Jon gens en meisjes tot 16 jaar. Aan- van: 19.00 uur. heren over een uur. Start 16.00 u. Telefoon 01869 - 1239. Zevenhuizen - Toertocht, tien tot honderd kilometer over de Rotte- meren. Start tussen 10.00 en 17.00 uur. Telefoon: 01802 - 1505. Zaterdag Zoeterwoude De voetbalvere niging SJZ organiseert voor haar leden schaatswedstrijden op de Noord Aa. Zaterdag voor de B- en C-Junioren en zondag voor de A-Junioren en senioren. Aanvang 13.30 uur. De wedstrijd Philidor IVAlphen I was nog maar goed op gang of het stond al 0—2, omdat Van den Berg en Van de Bult al vrij snel een stuk Schaatsen Dries van Wijhe waren kwijtgeraakt. Braggaar werd won in Emmeloord een wedstrijd door De Boer zonder pardon onder kiiomcter. ^n deeindsprint de VOet geiopen; 0—3. Van Dijken t ^on na een Ujtgekiend spelletje van Lambooy geen vin meer verroeren; 0—4. Binnendijk ging na pionverlies Basketbal De Nederlandse geheel kansloos tegen Idzerda ten on- Basketbal Bond heeft de Neder- der. „_5 Van de Wijngaard kon landse herenploeg ingeschreven voor het voor-Olympisch toernooi dat van 24 juni tot en met 3 juli in Hamilton (Can) wordt gehouden. de beslissende pionnendoorbraak van Donker niet voorkomen: 0—6. Pas toen mocht Philidor IV iets te rugdoen. Van der Zijden won in het middenspel een pion en dat was vol doende: 1—6. Gerritsen kon pas in eindspel De Wit definitief NOORDWIJK Sensatie lijkt uit ti-held" ontpopte, drukte 'n duidelijk het toernooi om de Northgo-cup bij- stempel op de wedstrijd, de gevier- niet meer weg te denken. Kwa- de lieveling van het publiek werd de enige die vanaf rust trok Cas Zwaan de stip raak mikte. Roily Golf had uitstekende combinatie met John 52? Start Va° de op «o knieën krijgen: 2-6. Het laat- de toeschouwers vorige week tenslotte Jan v.d. Lippe, die eerst Jaap Eden Boys dat als favoriet Macuputty de stand tour is op 24 augustus. al flink aan hun trekken, tijdens de aLs invaller-doelman de meest t de acht- mogelijke ballen waar onder een finales, die gisteravond in de penalty uit zijn doel hield toen kee- goed bezette Northgohal werden af- per Kees v.d. Wiel twee keer naar gewerkt, werd er nog eens een schep- de kant was gestuurd en bovendien rol gisteravond met 2—0 gewonnen üT^amste'nartÏÏ°werTafèebrÓken ie boven op eedaan Twee Personen -Roily Golf Qnort e taaiste paruj wero aigeoroxen oor) hnnMrni t.iHonc hot HiH» en is ter arbitrage opgestuurd. Oos terman van Alphen heeft een stuk en ste woord was aan Alphen. Buysert perste jeeks wedstrüden had zoveel pionnen van Oudeman gesnoept, dat laatstgenoemde de gegaan, uitstekend Door Piet Vrauwdeunt, Coen Moulijn Voetbal Voor de Belgische i Berchem Sport. Olympische Spelen - Gre- ePn hele reeks plonDen tegen westra noble heeft zich kandidaat gesteld twee stukken en één pion. 08 -het speelden duel tussen Jaap Eden Boys en Rol- noodzakelijk geworden penalty-schie- ly Golf, dat tenslotte door Rolly ten de beslissende treffer achter Oud de organisatie van de Olym pische Winterspelen der had Tjecho-Slowakije kandidaat gesteld. pion. l^^Eer- Ook deze partij zal Philidor hoogst- zich waarschijnlijk nog gaan verliezen. i strafschop- Ajax-doelman Bert Bakker te schie- partij gegeven. Maarten Plug zorgde een 1-0 voorsprong, Bennie Muller en Sjakle Swart Jaap Eden Boys met 2-1 aan de lei- v.d. Lippe i opnieuw ei Jar Minner vlak Marijt, Arie Pluimgraaf f (in eigen ter (die zijn pen werd beslist. Arbiter Ladan, die ten. Opmerkelijk feit: zowel Theo niet deed sterk begon maar zich in de twee- van Duivenbode, Tonnie Pronk en de helft na het nemen van enkele Bennie Muller voor Jaap Eden Boys Oud-Feyenoord bereikte de volgen- 3-0 de leiding. Kees v.d. Niet 5-0. waarna Piet Haasnoot en Leo Pluimgraaf! eindelijk iets terug de den. Door Map Marijt, Jaap Plug en twee goals van Plet Alders be reikte Beach Club tenslotte met e«n zeer ruime zege de kwartfinales. Augustinus VP had vooral in de eer ste helft veel moeite met het team van Godvla. Weliswaar zette Jan v. d. Zalm Augustinus op een vlotte 1-0 voorsprong, maar bij de rust had Godyla door twee doelpunten van Nico v.d. Fange met 2-1 de lei ding. Na rust liep Augustinus door te- had halverwege door goals van Map treffers van Jan Boekei, Aad Sar- Frans Bouwmeester liep Feyen- oord na rust tot 4-1 uit. John Ma- nuputty miste vlak voor tijd een pe nalty. Kesteren al met Augustinus speelde» wedstrijd Alphen IV lijkt in klasse III B al- aanvechtbare beslissingen als "an- als Maarten Plug en Jan Siem de ronde door een 4-1 zege op Glas- Piet Alders voerden de op tot weg tot 5-2. Piet Hoogervorst gemakkelijk

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13