yfflw Dianne de Leeuw Alles berust op een misverstand' 'Te weinig' Hollanders Schenk helpt Belgische commentator Olympische vlam brandt In Innsbruck DONDERDAG 5 FEBRUARI 1976 PAGINA 11 Dianne de Leeuw: Alles berust op INNSBRUCK Nederland mag dan lang niet meer het toonaangevende schaatsland van een paar jaar geleden zijn, op en rond de tribunes van de ijsbaan overheersen toch de Nederlanders. Supporters, ze zijn er weer allemaal, niet zoveel als vder Jaar geleden toen Ard Schenk hier voor de eerste maal Europees kampioen werd, maar een aantal getrouwen bevolkt ook nu weer de tribunes. En ze vragen nog steeds Ard Schenk om een handtekening. De ex-kampioen is trouwens ook nog razend populair bij verslagge vers en dan vooral van die landen waar men niet zoveel verstand van schaatsen heeft. Dan kan een interviewtje met de grote Schenk nooit kwaad. Ard Schenk is trouwens niet de enige sportman die hier commentaar geeft voor televisie of radio. Uit alle landen zijn oud-kampioenen naar Innsbruck gestroomd. Zo is de Olympische kampioene op de 500 meter 'bij de dames van Sapporo, Anne Henning, nu commentatrice bij een van de grootste Amerikaanse televisie-stations. En Erhard Keiler bedient „Zweites Deutsches Fernse- hen", Rudi Altdg scharrelt bij de ARD rond en Ferdi Kübler - inmiddels een erkend skileraar werkt bij de zwitsers. Om dan nog maar niet te soreken van Joan Haanappel, Manfred Schnelldorfer, Jackie Stewart enz. Ard Schenk zal overigens ook zo nu en dan bij onze zuiderburen zijn te beluisteren, want de Belgische wielercommentator Fred de Bruyné heeft de hulp van Schenk ingeroepen, omdat hij niets schaatsen weet,... INNSBRUCK De Oostduit- se Margiit Schumann heeft in de eerste van de vier man ches van het rodelen bij de da mes (eenpersoons) een voor sprong van 0.01 seconden ge nomen op haar voornaamste concurrente de Westduitse Mo- nika Scheftschik. Zij legde het parkoers af in 42.85 sec., een nieuw baanrecord. De stand na de eerste man che: 1. Margit Schumann (Odl) 42.85 sec. (nieuw baanrecord). 2. Monika Scheftschik (wdl) 42.86 sec., 3. Ute Ruehrold (Odl) 42.92 sec. De Oostduitser Detlef Gün- ther had na de eerste manche de leiding bij de heren. Stand: 1. Detlef Günther (Odl) 52.38 sec. (nieuw baanrecord), 2. Jo sef Fendt (Wdl) 52.69 sec., 3. Anton Winkler (Wdl) 52.75 sec. Het Russische paar LJoed- milia PakhomovaAlexander Gorsjkov, Europees kampioen, heeft na de eerste drie ver plichte dansen de leiding bij 't ijsdansen. De tweede plaats is voor het Russische paar Irina houder van de wereldtitel. MoissaJeva/AndreJ Minenkov, De ploegen staan aangetreden; de Olympische eed wordt afgelegd. ■hhbbbbhü Daarom is ze toch gekomen, om het mee te maken, maar wat valt er mee te maken in Innsbruck waar de kaarten voor alle grote evenementen al zijn verkocht en ze niet eens het hermetisch afgegrendelde Olympi sche Dorp kan binneglippen om haar ex-ploeggenootjes te bezoeken. Die daar rustig kunnen slapen in de wetenschap dat de beveiliging optimaal is, al hebben de soldaten handen vol werk de valse alarme ringen af te lopen wanneer kinderen en honden tegen de elektrisch beveiligde omheiningen tikken. In dat afgesloten fort blijkt zowaar Dianne de Leeuw, onze trotse vlagdraagster bij de opening, bereid een persconferentie te geven. Angstige spanning. Zou ze wat te vertellen hebben? over haar ama- teurstatus wellicht nu hardnekkige geruchten de ronde doen dat ze al een contract van Holiday On Ice in heer en meester, trainer Doug de knip heeft. Ze arriveert met haar Chapman die haar zo veel mogelijk de antwoorden in de oortjes fluistert j waarna ze hardop uitspreekt, een kunstmatige blos op de wangen, de ogen blauw opgemaakt. Ze bekent, dat ze als alles gaat, ze straks best een kans op goud heeft. Stilte. De seconden tikken weg. Heeft ze haar kür aangepast? Een paar kleinigheden. Gooit ze er een handvol driedubbele sprongen tegen aan straks in de finale? Alleen als het nodig is. Weer stilte. Chapman staat al half op. Dan uiteindelijk toch de hamvraag. Wordt ze binnenkort professional? „Daar kan ik niets op zeggen tot de Spelen zijn afgelopen, maar heeft ze een contract zoals een krant vorige week schreef? Druk gefluister van Chap- Dianne tenslotte: „Dat verhaal heeft een Hollandse meneer ver keerd vertaald." Chapman: „Wc hebben het origineel bij ons en daar blijkt niets uit". Maar hij laat dat origineel niet zien. En laat waarschuwend horen dat Dianne de Leeuw de komende week het licht der publiciteit zal schuwen om zich optimaal te kunnen voorbereiden. 8n het Berg Isel-stadion branden de twee Olympische vlammen sinds gistermiddug. INNSBRUCK De Oostenrijk se skier Werner Grissmann, die op de foto krimpend van de pijn per slee wordt afgevperd. zal de Olympische Winterspelen van Innsbruck niet meemaken als deelnemer. Hij kwam gisteren tijdens de laatste training voor de afdaling ten val en werd per helicopter naar het universi teitsziekenhuis van de Olympi sche stad vervoerd. Volgens een Oostenrijkse official had Griss- waren zijn kniebanden ernstig aangetast. Josef Walcher zal zijn plaats innemen. Kort na de val van Grissmann onderging Ghorban AU Kalho» uit Iran het zelfde lot. Even voor de finish ging hij onderuit. M«t een geblesseerde dij werd hij p*r slee naar het ziekenhuis ge bracht De vlam brandt dus in Innsbruck, aangestoken tijdens een opgeklopte melange van kitsch, kleur en mooie woorden. Een kostbaar vuurtje rekent een progressief Oostenrijks blad uit want de calorieën zouden tien gezinnen twee jaar lang warmte voor hun woningen kunnen geven. Maar dat is muggezifterij want de Spelen in Innsbruck zijn goedkoop, aanmerkelijk goedkoper dan vier jaar terug in Japan. Kosten slechts 80 miljoen gulden, een habbekrats gezien in het licht van het Olympische zomergebeuren dat toch Joor gaat in Montreal al verschijnt de Canadese afvaardiging niet op een door haar zelf belegde persconferentie. over vier jaar nét die top vormen, die we nu ontberen en dan is het aardig als ze weten wat een Olym pisch toernooi is. Omdat ze het heb ben meegemaakt en omdat ze bij die gelegenheid bepaald geen slecht figuur hebben geslagen in een zó groot veld van bij voorbaat kanslo zen. Men kan. wil daarmee gezegd zijn, ook té consequent de eis van „prestaties" handhaven en als er dan tóch vanaf wordt gestapt door twijfelgevallen alsnog een reisbiljet te verschaffen, dan is het beter maar meteen een andere koers te varen. Zo spijt het in Innsbruck aan wezige ijshockey-officials zo lang zamerhand een beetje, dat de (uit genodigde) Nederlandse ploeg ver stek heeft laten gaan. Men maakt een rekensommetje: „we zouden tóch in de B-poule terecht zijn ge komen, maar dat was nou juist de gelegenheid geweest om duchtig te oefenen voor de wereldkampioen schappen in maart waar we voor een deel dezelfde tegenstanders zul len treffen". Men is in de ijshockeywereld erg bang geweest voor de kwalificatie wedstrijd tegen de Tsjechen. Dat zou, zo vreesde men, een geweldige afgang worden. Nu hebben de Bul garen die wedstrijd moeten spelen en inderdaad met 14—1 verloren. Niettemin: het Nederlandse team kreeg de BulgareA er een poosje ge leden tweemaal met redelijk gemak onder en zó erg zouden die Tsjechen, zo menen insiders, het „tegen ons" niet hebben gemaakt. Vreemd: in een voor-Olympische periode bedenk Je keer op keer, dat Winterspelen niks zijn om er „toe risten" heen te sturen. Eenmaal óp het Olympisch toneel wordt dat an ders. Er zijn zoveel kansloze atleten bij komen dragen aan dit sport- feest, dat de gedachte, dat er wel wat meer Nederlanders bij hadden kunnen zijn, zich steeds sterker op dringt. De genodigden wachteij een uur gewillig, omdat langzamerhand be kend -is dat dn sportief Canada alles op elk schema achterloopt, maar vertrekken dan richting skieschans om de opening evenals 50.000 toeschouwers luister bij te zetten. Waar ze kunnen zien hoe juist de Westduitse formutie. gehuld in stemmig zwart en rood. een traditioneel gastvrij Oostenrijks onthaal vindt, want het applaus weerkaatst tussen de Alpen en tovert diepe grijnzen op de koplopers van de groep, de doorgewinterde bobsleecracks, stevig, welgedaan, het bierschuim nog in de snor, want omlaag kost niet zoveel energie dat je er echt naar moet leven. Dat merkt Josef Feistmantl, eeiV Olympische rodelkampioen uit 1964 die moeizaam met de toorts de ellenlange trap beklimt en puffend van inspanning het heilige vuur ontsteekt. Waarna de duiven mogen wegvliegen, een hanjevol slechts als symbool van de kostenbesparing vermoedelijk. En d eed wordt afgelegd: de regels gehoorzamen in de ware sportieve geest, voor de glorie van de sport en de eer van alle teams. Wat overigens de Zwitserse Marie Therese Nadig, een Olympische troef bij uitstek voor het goud, niet belet om haar ski's die nacht onder het bed te verstoppen, zoals zij dat altijd doet, uit angst dat een onverlaat er de was af zal krabben, „eerlijk waar. het is me al een paar keer gebeurd". Tja, en dan de rol van de Nederlandse afvaardiging, bijna verpletterd tussen de grootmachten Amerika en Rusland, de laatsten ondanks de hoge temperatuur ingepakt als Syberische sneeuwdui- vels maar het schijnt zo te zijn dat ze de fraaie bontjassen aan het einde van de rit moeten teruggeven. Vier Oranjepakken zijn er, kruimels op het helderwitte podium, want de vijf heren verblijven nog in Davos en onwillekeurig rijst toch een lichte wrevel tegen het Olympisch Comité en tegen de KNSB want met Linda Esser de skiester en Sippy Tigchelaar de schaatsenrijd- ster had de formatie toch iets meer getoond. Sippy ls er wel, als toeschouwster, kwam pas nu een ungstige dag in een ziekenhuis te hebben doorge bracht want de barre Elfstedentocht in Lahti leek ze een meniscus over gehouden te hebben, maar achteraf blijkt het toch een bloedprop in de overgeforceerde knie en zo stapte ze toch in de trein. Sippy heeft veel moeite de ijsbaan op te komen, zonder pasje, waar trainer Maarse haar niet eens toeknikt als ze hem groet en ze even later opbiecht dat ze in helsinki op het vliegveld bij het zien van de INNSBRUCK Cees Smouter. de Nederlandse trainer van de Italiaanse schaatsploeg, stelt glimlachend vast: „wij zijn hier met een ploeg van zes mensen. We starten op alle afstanden. Dat is natuurlijk ongelooflijk, als je het vergelijkt met Neder land. Wij hebben zo ongeveer twaalf échte wedstrijdschaatsers. Hoeveel heeft Nederland er? Minstens duizend. En die zijn maar met z'n achten op de winterspelen. qua getal imponeert. Dat hóeft na tuurlijk niet de prestaties mogen bést zwaar tellen maar België heeft als totaal te verwaarlozen schaatsnatie toch in ieder geval Linda Rombouts en Gilbert Eesbeeck naar hier gestuurd, en de Fransen zetten óók drie mensen in. Je hoeft natuurlijk geen ploeg te sturen alleen maar om „erbij te zijn", maar men kan zich sterk maken over het feit, dat er in Nederland jonge schaatsers rondrijden, die Schaatsen De Leidenaar Sjoerd Kooistra is gisteren tweede geworden in de Old Ambtrit te Scheemda. Winnaar van deze wed strijd over 55 kilometer werd Jan Roelof Kruithof. Afgelopen zater dag bracht Kruithof de alternatie ve Elfstedentocht in Lahti (Fin) op zijn naam. Jan van der Hoorn uit Ter Aar eindigde in Scheemda op de zesde plaats. De man, die Harm Kuipers nauw gezet begeleidde toen die op weg ging naar een wereldtitel, weet uiter aard wel, dat het voor Italianen wat eenvoudiger is om het Olympisch dorp te betrekken: het is hier ten slotte allemaal vlak bij de Italiaan se schaatscentra zoals Madonna en Cortina, relatief gesproken dan. Maar wat de Drentse oefenmeester in den vreemde ook wil zeggen is: in het kader van de opbouw van een schaatstop moet natuurlijk een aan tal lieden wél de gelegenheid wor den gegeven zich bij zoiets „groots" als de Olympische Spelen te oriën teren. Smouter zegt het ronduit: er hadden hier méér Nederlanders moeten zijn. Nog daargelaten de afzwakking van de criteria, die op het laatste moment is geschied met bijvoorbeeld de aanwijzing van Bazen, Derksen en Vriend en reëel gesproken het drietal dames, is het moeilijk Je te realiseren, dat Nederland als „schaatsland" in ieder geval niet

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11