'Ongehoorde vervolgingen in Rusland' NIGERIA KRIJGT ANDERE INDELING De „Patty Hearst-show" in premiere PLJOESJTSJl VRAAGT STEUN VAN WESTEN Incidenten in Libanon Kissinger heft vinger naar Sowjet-Unie ir ranastaa uitzendbureau WOENSDAG 4 FEBRUARI 1976 PARIJS (AFP/DPA) De Russische wiskundige Leonid Pljoesjtsj, die begin januari na een gedwongen verblijf van bijna drie jaar in een psychiatrische inrichting toestemming kreeg naar het Westen te gaan, heeft in een brief aan een com munistisch parlementslid in Frankrijk de Franse communis tische partij verzocht bij de Russische overheid te pleiten ten gunste van de Krimtartaar Moestafa Djemilew. Djemilrw, lid van de initiatiefgroep ter verdediging van de mensenrechten in de Sowjet-Unie, zou al weken lang in hongerstaking zijn als protest te gen de omstandigheden waaronder hij gevangen wordt gehouden. In zijn brief spreekt Pljoes»:sJ van "ongehoorde vervolgingen waaraan in de Sowjet-Unie andersdenkenden blootstaan, vervolgingen die een schandvlek vormen op de lichtende idealen van het communisme". Hij vraagt de Franse partij deze vervol gingen 'te veroordelen. "Ik beschouw 't als uw internationalistische plicht om voor de mensenrechten in alle landen te strijden", zegt hij. Pljoesjtsj wil graag dat de brief ln het partijorgaan "L'Humanité" wordt afgedrukt, maar volgens het blad is hij daar nog niet ontvangen. .Onmenselijk" Pljoesjtsj heeft gisteren op zijn eerste persconferentie sinds zijn aan komst in het Westen drie weken geloden, ten overstaan van ruim 200 Franse en buitenlandse journalis ten, de 'onmenselijke toestanden', ge schilderd, die heersen in het psychia trische ziekenhuis van Dnjeprope- trowsk, waar hij wegens staats vijan dige acitiviteit twee en een half jaar heeft doorgebracht. Pljoesjtsj zei dat zich in dit zie kenhuis naast zenuwzieken, moor denaars, psychopaten en andere mis dadigers, ongeveer zestig overwe- BEIROET (AP) In de Libane se stad Juneih, een bolwerk van de christenen, hebben plunderaars el kaar gisteren met machinegeweren en handgranaten bestookt in een geschil om de gestolen buit. Volgens ce politie zijn hierbij vijf personen, om het leven gekomen en raakten twee personen gewond. Gewapende strijders van het christelijke Zagharta bevrijdings leger hebben een schuilplaats van linkse strijders in Jbail, 50 kilome ter ten noorden van Beiroet, aange vallen. Van eventuele slachtoffers is nog geen melding gemaakt. "Deze incidenten vormen geen ont wrichting van de wapenstilstand", aldus een woordvoerder van de poli tie. De Syrische minister van Buiten landse Zaken Chaddam heeft de be lofte gedaan dat zijn land nooit mi litaire interventie in Libanon zal aanwenden om de Palestijnse guer rillabewegingen te hulp te komen, al dus een Libanees weekblad. Chaddam verklaarde verder dat het Palestijnse bevrijdingsleger uit Li banon zal worden teruggetrokken zo- dra de veiligheid in het gehele land is hersteld. "Syrië heeft het PLO niet naar Li banon gestuurd. Het PLO maakt deel uit van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie die het besluit om het leger te sturen heeft genomen" aldus de Syrische minister van Bui tenlandse Zaken. Aanslag op president gend geestelijk gezonde politieke ge vangenen bevonden. Wat zijn eigen geval betreft verklaar de Pljoesjtsj dat hij als de "gevaar lijkste zieke" werd beschouwd en wegens "Schizofrenie" .een gedwon gen Tcuur' op basis van haloperidol moest ondergaan. Deze kuur maakt slaperig en apathisch. H)et lezen van boeken wordt welhaast onmogelijk. De wiskundige zei dat hij de tablet ten uiteindelijk stiekum begon uit te spuwen. De artsen stelden politieke vra gen, zei hij, en zij zinspeelden erop dat zijn vrouw en zoon eigenlijk ook "niet normaal" waren. Bovendien rieden zij PljoeTijtsj aan, de "An- to-sowjet-correspondentie" met zijn vrienden te beëindigen. Communist Pljoes'tsj verzekerde dat hij com munist gebleven was en zich in bal lingschap zou opwerpen als woord voerder van de "Sowjetrussische neo- marxisten". De Sowjetrussische communistische communisten moeten volgens hem gedwongen worden tot een keuze tus sen 't Stalinisme en het communis- me-met-het-menselijke-gezicht, zoals dat in 1968 in Tsjechoslowakije ont stond. Pljoesjtsj zal zioli voorts in het Westen blijven beijveren voor de vrijlating van alle politieke gevan genen in zijn vaderland. Pljoesjtsj deed een beroep op het 22-ste congres van de Franse commu nistische partij dat vandaag in Pa rijs begint, zich uit te spreken ten gUDflte van de politieke gevangenen in de Sowjet-Unie. Het zou de kritiek van de Franse partijleider Georges Marchais, op de opsluiting van Pljoesjtsj zrjn ge- weesG, die tot de vrijlating van de wiskundige zou hebben geleid. BESCHERMENDE LAAG Oo de dom van Keulen, het grootste Gotische gebouw in West-Duitsland, zal een chemisch laagje worden ge spoten als bescherming tegen aan tasting door luchtverontreiniging. Er is drie jaar gewerkt aan de ontwik keling van deze beschermende stof. Volgens Friedhelm Farthmann. mi nister van Volksgezondheid in Noord- rijnland Westfalen wordt meteen een begin gemaakt met het bespui ten van de dom. Het 'chemische jas je' zal de stenen van de dom voor een periode van 20 jaar beschermen. HULP VOOR SURINAME De Franse regering heeft 50 miljoen francs uitgetrokken als bijdrage voor de ontwikkeling van Suriname. Pre mier Arron van Suriname heeft la ten weten dat dit hem is meegedeeld door de Franse handelsattaché in Trinidad. De Russische wiskundige Leo nid Pljoesjtsj, die kortgeleden uit een Russische -psychiatrische in richting werd ontslagen, en nu in Frankrijk politiek asiel heeft ge- oefend op het Russische „kapi- kregen, heeft gisteren tijdens een talisme van de staat" en het „tra persconferentie in de Franse ditionele antisemitisme" in zijn hoofdstad scherpe kritiek uitge- vaderland. Links zijn echtgenote Tatiana. LAGOS (Reuter) Het staats hoofd van Nigeria, generaal Moer- tala Moehammed, heeft gisteren de vorming van zeven nieuwe staten bekendgemaakt. In de toekomst zal de federale hoofdstad naar het centrum van het land worden ge bracht. De generaal zei dat zijn regering geen verzet tegen deze besluiten zal dulden. Moehammed zei voorts dat alle gouverneurs die in Juli vorig jaar wegens corruptie en ambtsmisbruik waren afgezet op twee na schuldig zijn bevonden. Onwettig verkregen goederen ter waarde van meer dan tien miljoen naira (f40 mil joen gulden) zijn in beslag geno men. Het staatshoofd bracht dit ver slag uit vijf maanden nadat hij ge neraal Yakoeboe Gowon in een on bloedige staatsgreep had afgezet. Nigeria bestond uit vier gebieden, hoofdzakelijk op stammenbasis voordat het in mei 1967 aan de vooravond van de opstand in Biaf- ra in twaalf staten werd verdeeld. Het land gaat nu uit 19 staten be staan. Van de huidige westelijke en noordoostelijke staten worden elk drie nieuwe staten, het voormalige Biafra, de noordwestelijke staat en het Benue-plateau vormen elk twee staten. Zeven staten blijven op kleine grenswijzigingen na on veranderd, namelijk noord-cen traal, Lagos, Kano, noordwesten, middenwesten, zuidoosten en Kwa- ra. De staten zullen niet langer worden aangeduid met hun geogra fische namen en krijgen alle nieuwe Om een chaos in het provinciale bestuur te voorkomen tijdens de uitvoering van de wijzigingen mo gen de ambtenaren hun posten niet zonder toestemming verlaten en krijgen de nieuwe staten militaire gouverneurs. Het staatshoofd maakte tevens bekend dat een federaal gezagsor gaan van negen leden voor de hoofdstad zal worden benoemd, on der leiding van een minister, om vier jaar lang toezicht te houden op de grondwerken voor een ver huizing die over 15 20 Jaar moet zijn voltooid. Moehammed zei niet waar de hoofdstad zal worden gebouwd, al leen dat een oppervlakte van 8000 vierkante kilometer is uitgekozen om zijn centrale ligging, goede kli maat, watervoorziening, lage bevol kingsdichtheid en omdat het niet in handen is van een bepaalde stam. SAN FRANCISCO (UPI/Reuter/ AFP) Amerika's minister van Buitenlandse Zaken dr. Henry Kissinger heeft gisteren de „onbeschaamde Russische en Cu baanse uitdaging in Angola" aan de kaak stellende de waarschu wing laten horen, dat de Verenig de Staten niet zullen gedogen dat expeditielegers en grote voorra den wapenen worden ingezet om andere landen minderheidsrege ringen op te leggen. Dr. Kissinger voerde het woord in de Commonwealth Club van San Franciso. Hij herhaalde dat zijn land niet de begeerte koestert de rol van 's werelds politieagent te spelen. „Maar het kan natuurlijk nooit in ons belang zijn de Sow jet-Unie die rol te laten spelen. Ten aanzien van Angola zijn we getuige van een schaamteloze Rus sische en Cubaanse uitdaging", aldus de Amerikaanse minister. Hij vervolgde„Geen land moet geloven dat Amerikanen lang onverschillig zullen blijven wanneer zij expeditielegers en gro te wapen voorraden zien die wor den ingezet om minderheidsrege ringen op te dringen, vooral wan neer dat expeditieleger afkomstig is uit een land op het westelijk halfrond". Nog steeds onaangenaam ge troffen door optreden van huis en senaat tegen meer financiële en militaire hulp a. d. pro-Wes terse bewegingen in Angola die tegen de MPLA vechten, zei dr. Kissinger dat het de eerste keer was dat de Russen op militaire wijze over grote afstand 'n regime naar eigen keuze oplegden. „Het is ook de eerste keer", zei hij, „dat de Verenigde Staten hebben nagelaten llk-op-stuk te geven wanneer de Sowjet-Unie militaire stappen zette buiten de directe Sowjetrussische invloeds sfeer. En het is de eerste keer dat het congres nationaal optreden midden in een crisis stopzet". Dr. Kissinger verklaarde dat een „weinig goeds voorspellend precedent" was geschapen, toen een grote mogendheid het mili taire evenwicht door militaire in terventie verstoorde zonder verzet te ontmoeten. „Een dergelijk precedent kan niet worden gedoogd, als men tot ontspanning wenst te geraken. Als nu niet handelend wordt op getreden. zullen we voor moeilij ker keuzes en grotere offers wor den geplaatst", aldus minister Kis singer. Amerikaanse regeringsfunctio narissen noemden wat Kissinger in San Francisco heeft gezegd, een „belangrijke beleidsverlaring, waarin hij een lans breekt voor een fellere en actievere politik van het binnen haar invloeds sfeer houden van de Sowjet- Unie". Dr. Kissinger onderkent volgens hen het risico dat als het Rus- sisch-Cubaanse avontuur in An gola slaagt, de Russen en Cuba nen het elders zouden kunnen herhalen. De minister zei dat met het zo genaamde ontspanningsproces, wordt bedoeld het op vreedzame wijze binnen haar perken hou den van de Sowjetmacht en het uit de weg gaan zowel van het schuwen van verantwoordelijk heid in dit opzicht, als onnodige confrontatie. TYPISTE NEDERLANDS onbepaalde tijd, Leiden en omgeving. TYPISTE M.T. onbepaalde tijd, Leiden en omgeving. ADMINISTRATIEVE KRACHT/TYPIST (E) enige maanden, Leiden. IN- EN EXPORT MEDEWERKER (STER) enige maanden. Leiden. Dl RECTI ESECRETARESSSE 3 dagen per week, Roelofarendsveen. O.C.R, TYPISTE lange periode, centrum Leiden. BOEKHOUDKUNDIGE KRACHT met ervaring onbepaalde tijd, Bollenstreek. Goede beloning, wekelijkse uitbetaling. Vakantiegeld. Alle Sociale Voorzieningen. Doorlopend plaatsingsmogelijkheden. Leiden, Kort Rapenburg 6, telefoon 071—149541 Nieuwe Rijn 44, telefoon 071—144841. Alphen aan den Rijn, Groenoord 76, telefoon 01720—92023 (tussen 14.00 en 17.00 uur). Bokassa PARIJS (AFP) De president van de Centraal-Afrikaanse repu bliek. maarschalk Jean Bedel Bokas sa. is gistermiddag bijna het slacht offer geworden van een aanslag, zo Is van welingelichte zijde in Parijs Op het vliegveld van de hoofd stad Banqui werd een handgranaat naar hem gegooid. Het staatshoofd bleef ongedeerd doordat een lid van zijn lijfwacht hem tegen de grond dtukte. Een persoon zou zijn gedood en een ander gewond. De aanslag zou het werk zijn van drie personen die in een hangar op de luchthaven vluchtten. Via radio en televisie werden alle leden van de nationale veiligheids dienst opgeroepen met spoed naar hun posten terug te keren. Alle ka binetsleden moesten zich in het pa leis van het staatshoofd melden. De president is een verwoed aan hanger van de stelling dat de wetten strikt moeten worden nageleefd. In 1972 kwam hü in het wereldnieuws, toen op zijn bevel militairen in de gevangenis van Banqui drie dieven letterlijk doodknuppelden. De aanslag werd gepleegd toen de president op het vliegveld aankwam, op weg naar een jachtpartij. De twee personen die door de ontploffende handgranaat werden getroffen, wa ren leden van de lijfwacht van het staatshoofd. Een van hen werd ge dood en de ander gewond. SAN FRANCISCO „Een proces? Dat is 'n söiow voor een jury, en niet een poging om achter de waarheid te komen". Een privé-mening van Lee Bailey, de gevierde Amerikaanse advocaat, die nu voor heel veel geld het draaiboek heeft geschreven voor de „Patty Hearst-show". ode hij dan ook nog regisseert en waarin hij de belangrijkste gastrol speelt. De première daarvan ging vorige week onder het overvloedige lamplicht van de rechtszaal in San Francisco. De 42-jarige Balley, geassisteerd door uitgekiende juristen uit heel Amerika, en James Browning, hoofd van het team van openbare aanklagers, houden dagelijks elkaar beconcurrerende persconferenties. Sheriff MaoDonald, die verantwoor delijk is voor de bewaking van Patty Hearst in haar cel heeft een stel extra cipiers aangesteld om Jan-en-alleman buiten de deur te houden: „Iedere zonderling, halfgare dominee en soherts-advocaat uit Amerika probeert tot haar door te dringen," zegt hij. En rechter Oliver Carter laat nadrukkelijk horen dat hij niet is om te kopen. „Al dat geld en al die macht van de familie Hearst druipen van me af als water van de rug van een eend. Het gaat bij mij maar om een ding: of je haar moet geloven en zo Ja, in hoeverre". Hij heeft het gevoel dat men meer en meer denkt dat de multimiljonair Hearst op een of andere manier de vrijheid van zijn dochter kan kopen. Of zoals advocaat Bailey het liever zegt: „Er leeft zo'n mentaliteit bij Geboeid en zwaar bewaakt maakt Pat Hearst steeds het reis je gevangenis-rechtzaal v.v. het volk om Patty maar eens goed door de mangel te halen omdat ze poen heeft." Maar hij geeft ook toe, dat Jhet makkelijk is als Je geld hebt wanneer je in moeilijkheden zit". De verdediging gaat tegen de drie miljoen gulden kosten. De heer Bailey dicteert zelfs hoe Patricia in de rechtszaal moet optreden. Ze zit daar met haar ogen neergeslagen in de kleding, die hij heeft uitgekozen: de ene keer is dat een marineblauw jurkje met een grote witte kraag, een weemoedig beeld van toegewijde vrouwelijkheid, de andere keer een kaneelkleurig rokje en bloesje, het Juffie van buiten dat staat te dubben welk afwasmiddel ze nu eens zal kopen. De slanke handjes, die een karabijn vasthielden bij die overval op de Hibermia-bank in San Francisco, zijn druk bezig met een haakwerkje. In de zaak die nu dient, is de 21-jarige Patricia Hearst alleen die ene bankoverval ten laste gelegd. Niemand spreekt tegen dat ze heeft meegedaan aan die overval door het zogenaamde Symbionese Bevrij dingsleger, die de rebellen ongeveer dertigduizend gulden opleverde. Maar deed ze mee uit vrije wil? Of richtte, zoals de verdediging be weert, iemand een pistool op haar hoofd en deed ze toen maar wat haar werd opgedragen? Om deze theorie geloofwaardig te maken gaat meester Bailey een filmpje van vijf minuten afdraaien, dat de federale recherche FBI heeft samengesteld uit 1200 momentopna men van verborgen camera's in het bankgebouw. Zij is van plan vijf projectiesohermpjes in de rechtszaal op te stellen voor dit filmisch verslag van de misdaad, zodat de nieuwsmedia (die 300 plaatsen hebben gekregen) en het publiek (dat om 111 stoelen vecht) alles net zo goed kunnen zien als de Jury. Belangrijker dan het aanvoeren van verweermiddelen is het uitschakelen van middelen tot bewijs. Bailey heeft vier moties ingediend om alles onder tafel te werken, wat niet rechtstreeks met de feitelijke roofoverval te maken heeft. Dat zijn dan ook al Patty's op de band opgenomen verklaringen van na haar ontvoering, toen ze zei dat de theorie, dat ze een hersenspoeling had ondergaan „te gek was om los te lopen". Verder alle details over de rol in de andere misdaden van het Symbionese Bevrijdingsleger, die haar worden aangewreven, alle rapporten en andere notities over haar doen en laten na haar arrestatie, alle bandjes van haar gesprekken met vrienden, die haar in de gevangenis bezochten en tegen wie ze onder meer zei: „Ik wil geen gevangene worden in het huis van mijn ouders". Vier van de meest vermaarde deskundigen op het gebied van hersenspoelingen die er op de wereld rondlopen - onder wié dr. William Sargent uit Londen hebben Patricia onderzocht en hun rappor ten zullen ter tafel worden gebracht om het verhaal te ondersteunen, dat ze geen meester was over haar eigen denken. Maar Bailey is bang. dat er geen Jury te vinden is. die dit voor zoete koek slikt. Daarvoor heeft Patty haar eigen zaak zelf te veel schade gedaan. Na de overval heeft ze zestien maanden de tijd gehad om te vluchten of zicfh tegen haar mededaders te verzetten. In plaats daarvan bleef ze bij het Symbionese Bevrijdingsleger en legde ze verkla ringen af, waarin ze zich een met de zaait van de rebellen verklaarde. Maar Bailey deed uitgebreide testen met de leugendetector om te bewijzen dat Juffrouw Hearst haar ontvoerders heeft gehoorzaamd uit pure doodsangst en om aan te tonen, dat er in haar stem op de geluidsbandjes van het bevrijdings leger duidelijk een steeds toene mende psychologische druk is te horen, en meer van die dingen. Maar zelfs al praat hij haar vry, dan nog wordt Patty Hearst meteen naar Los Angeles overgebracht voor een ander proces met een tenlaste legging, die zich uitstrekt van een tweede gewapende overval tot de ontvoering van een Jongeman ten tijde van haar avonturen met het Bevrijdingsleger voordat de leiders daarvan in gevechten met de politie sneuvelden. Ondertussen gaat het kiezen van een Jury heel langzaam door, want zowel de verdedigers als de openba re aanklagers lichten iedere kandi daat tot op 't bot door zoals dat al leen in Amerika gaat. Ze zoeken naar vooroordeel tegen of partijdig heid voor mejuffrouw Hearst. Bailey heeft al laten horen wat hij de fijn ste juryleden yindt, mensen uit de middenklasse, intelligent, ouders van een kind, het liefst vrouwen, kortom, mensen, die mee kunnen voelen met een kind. dat een dergelijke bezoeking ondergaat. „Ik wil nette mensen hebben, die kunnen begrijpen wat een hersen spoeling werkelijk betekent", zegt de advocaat heel fijntjes. OBSERVER-DIENST

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9